Jump to content

Boş iddiaların ayırdedilmesi, Negatif Kanıt

Recommended Posts

Biz arada kaynadık. :)

DEHA! Anibal'i fikirsel olarak haklı bulsam da üslubunu haklı bulmuyorum. Anibal'in de senin gitmenden hoşnut olacağını hiç sanmıyorum. Bazen kızışıyor işte ortam.

Lütfen sen biraz dur. İşlerinin yoğunluğu olabilir. Ama üyeliğini sildirtme...

Sana Hoşgeldin bile diyemedim. Hoşgeldin.:) Arada kaynadın azıcık, haklısın. Ama gerçekten sonradan takip edemedim, Anibal ve Deha'dan sonra nasıl gelişti bilemiyorum. Gerçi sen oralarda da yazıyordun ama birbirinizden pek bir şikayetiniz yoktu.

Çocuk gibisiniz yaw!

Deha giderse Anibal çok üzülür, suçluluk duyar bence de. Ona geçen gün bir başka başlıkta "dizginle artık şu serseri ruhunu" demiştim ben de.:)

Artık üslubunu değiştirmesi ve toparlanması gerektiğini reddetmez sanırım. Zaten reddetmiyor ama kontrolünü kolay kaybediyor.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 653
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Üstelik Tanrı'nın yokluğunun kanıtlanması konusunda benzer bir pozisyondayız. Ama senin, bunu Tanrı varsayımının ciddiye alınması gereken bir sav, makul bir alternatif olduğu şeklinde yorumlayarak ciddi bir yanılgı içinde olduğunu düşündüğüm için itiraz ettim. Ki bence bu, varsa, diğer yanlışlardan daha önemli.

Deicide,

Öyle anlaşılmasının birinci nedeni benim ifade etmedeki beceriksizliğim,ikincisi çok yoğun olmam ve çala kalem yazmam,üçüncüsü de ispat ederim diyenlere karşı,diğer tarafın argümanları ile mukabele etmem olabilir.Diğer detayların hepsi eksiksiz iletilerimin içinde var.

Zaten tanrı'nın yokluğunun/varlığının kanıtlanması konusunda başka bir pozisyon yok,gerisi yanılsamadır,iste burada sayfalarca tartışıldı sonuç budur ve bu pozisyon ateizm'e engel değildir.

Sitelerde Paylaş

Değerli arkadaşlar,

Ben misyonumu tamamladım,ama doğru ama yanlış,artık ben üretken değilim,benim artık katkı sağlamam pek olası gözükmüyor.

Bir bestecinin artık beste üretememesi gibi,(gerçi ben bu ara klasik bir eser yazacağım) ya da tavla bilmeyenlere tavla öğretmenin zorluğunu düşünün,her gelen teistle aynı konuları tartışamam,bayrağı yeni arkadaşlar devir alıp devam ettirmeli,onları yeni arkadaşlar izlemeli,seviye hep yukarı gitmeli,ben koltuk sevdalısı da değilim,ünvan peşinde vs de değilim,

DEHA sanal kimliği ömrünü bence tamamladı,görüldüğü gibi maraza çıkarmaktan başka bir işe yaramıyor,

Ha bir kısmı da rezerve tabii iradi olarak kullanılmayacak,neler olduğunu görmek açısından.

Bugüne kadar kendime biçtiğim bu forumu uzaktan da olsa koruma ve kollama ve ilelebet yaşatma vazifesi de bugün itibarı ile sona ermiştir.

Artık Ateistforum için DEHA yok ve DEHA için de Ateistforum 'probably' yoktur.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Oğuz,

Bu hususun kişilerle hiç bir alakası yoktur,sen ve Mantık benim hayatımda çok özel bir yer sahibisiniz.

Buradan herkese beyan ederim ki bu üçlü arasında hiç bir zaman en ufak bir kırgınlığı bırakın en ufak bir tartışmayı bırakın en ufak bir sitem dahi olmamıştır,her üçümüzün vekaleti de birbirindedir.

Kişisel olarak her zaman sizinleyim.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Yav belki benim yazmama kızacaksınız ama artık dayanamadım. Bu başlığı epey takip ettim. Zevkli bir tartışmaydı... Üslup konusunda bir sorun yaşandığı bariz. İlk söylemlere müdahale edecektim çünkü zevkli bir tartışmaya gölge düşürüyordu. Ama 'maydanoz' olma dedim.. Ve de sayın deha'nın, ilk baştaki sabrını da hayretle ve takdirle izledim... Çünkü epey direndi.. Şu gelinen nokta hoş değil... Hoş olmayan söylemler oldu ama bu ağır hakaret içeren bir boyuta taşınmadı.

Sayın Deha'nın bu yaşananlardan sonra gitmek istemesi hiç doğru değil.. Burada kal abisi daha edeceğimiz kavga var :)

Sitelerde Paylaş

Değerli arkadaşlar,

Ben misyonumu tamamladım,ama doğru ama yanlış,artık ben üretken değilim,benim artık katkı sağlamam pek olası gözükmüyor.

Bir bestecinin artık beste üretememesi gibi,(gerçi ben bu ara klasik bir eser yazacağım) ya da tavla bilmeyenlere tavla öğretmenin zorluğunu düşünün,her gelen teistle aynı konuları tartışamam,bayrağı yeni arkadaşlar devir alıp devam ettirmeli,onları yeni arkadaşlar izlemeli,seviye hep yukarı gitmeli,ben koltuk sevdalısı da değilim,ünvan peşinde vs de değilim,

DEHA sanal kimliği ömrünü bence tamamladı,görüldüğü gibi maraza çıkarmaktan başka bir işe yaramıyor,

Ha bir kısmı da rezerve tabii iradi olarak kullanılmayacak,neler olduğunu görmek açısından.

Bugüne kadar kendime biçtiğim bu forumu uzaktan da olsa koruma ve kollama ve ilelebet yaşatma vazifesi de bugün itibarı ile sona ermiştir.

Artık Ateistforum için DEHA yok ve DEHA için de Ateistforum 'probably' yoktur.

Sevgili DEHA,

Uretkenlik konusunda neler hissetigini cok iyi anliyorum. Ama temelli gitmekle seni sevenlere haksizlik yapmis olacagini dusunuyorum. Bence "elveda" deme. Git islerini hallet, birak biraz zaman gecsin. Bir gun gelir yine birseyler ilgini ceker, gelir yazarsin.

Sevgiler

redfinity

Sitelerde Paylaş

Deha,

Sert tartışmalardan sonra hemen bırakıp gitmek olmaz. Ben de geçmişte kaç kere ayrılmak istemiştim forumdan, artık bana ihtiyaç kalmadı, bir fonksiyonum kalmadı, yeni arkadaşlar çok iyi götürüyor işi, vs diyerek.

Ama mesele sadece buraya ne verebileceğimiz değil, aynı zamanda buradan ne alabileceğimiz.

Burada ne dediğini bilen ve birikimli katılımcı sayısı forumun ilk yıllarına göre çok artmış durumda. Hepimizin diğer katılımcılara öğreteceğimiz şeyler olduğu gibi, onlardan öğreneceğimiz şeyler de var. Bunu farkettikten sonra ve özellikle de kişisel olarak ilgi duyduğum bazı konuları, aynı konulara ilgi duyan başkaları ile paylaşacağım ortam bulmanın günlük hayatta zor olacağını farkettikten sonra, hazır elimin altında bulunan böyle bir ortamdan vazgeçmemin gereksiz olacağını gördüm, geçmişte kendim forumu bırakma fikirlerimden hep o sebeple vazgeçtim. Şu anda da öyle düşünüyorum.

Bu forumdan ve burada yazan arkadaşlardan çok faydalanıyorum. O arada, arada bir kendim de birşeyler yazıp başkalarına da katkıda bulunabiliyorsam, ne mutlu bana.

Yani demek istediğim, forumu sadece senin katkını, korumanı ve fedakarlığını bekleyen bir ortam olarak görmek yerine, ilgi duyduğun konulara senin gibi ilgi duyan başkaları ile iletişime geçebileceğin ve hem birşeyler verip hem de aynı zamanda birşeyler alabileceğin bir yer olarak görmeye başlarsan, o zaman "misyonum bitti, artık üretken olamıyorum, vs" gibi düşüncelerden de vazgeçer, bu forumdan zevk almaya başlayabilirsin diye düşünüyorum. Hem üretken olamadığını, misyonunun bittiğini, vs kim söylüyor? Sakın kendini öyle birşeye inandırma. Burada hala hepimiz, biz eski katılımcılar da dahil senin yazılarından faydalanıyoruz. Yeni üyeler zaten öyle. Bu forumu yazılarından mahrum etme. Buraya özel olarak seni okumak için bağlananlar var.

Lütfen forumu bırakma kararını tekrar gözden geçir.

Sitelerde Paylaş

Deha,

Sert tartışmalardan sonra hemen bırakıp gitmek olmaz. Ben de geçmişte kaç kere ayrılmak istemiştim forumdan, artık bana ihtiyaç kalmadı, bir fonksiyonum kalmadı, yeni arkadaşlar çok iyi götürüyor işi, vs diyerek.

Ama mesele sadece buraya ne verebileceğimiz değil, aynı zamanda buradan ne alabileceğimiz.

Burada ne dediğini bilen ve birikimli katılımcı sayısı forumun ilk yıllarına göre çok artmış durumda. Hepimizin diğer katılımcılara öğreteceğimiz şeyler olduğu gibi, onlardan öğreneceğimiz şeyler de var. Bunu farkettikten sonra ve özellikle de kişisel olarak ilgi duyduğum bazı konuları, aynı konulara ilgi duyan başkaları ile paylaşacağım ortam bulmanın günlük hayatta zor olacağını farkettikten sonra, hazır elimin altında bulunan böyle bir ortamdan vazgeçmemin gereksiz olacağını gördüm, geçmişte kendim forumu bırakma fikirlerimden hep o sebeple vazgeçtim. Şu anda da öyle düşünüyorum.

Bu forumdan ve burada yazan arkadaşlardan çok faydalanıyorum. O arada, arada bir kendim de birşeyler yazıp başkalarına da katkıda bulunabiliyorsam, ne mutlu bana.

Sevgil Mantık,

Bu yazına cevap vermek zorunda olduğumu düşündüğüm için kısaca görüşlerimi açıklamak istiyorum.

Olayı,sert tartışmalardan sonra bırakıp gitmek veya küsmek olarak algılıyorsan bence yanılıyorsun,ben şimdi buraya dönsem bu konuda devam etsek sence sonuç ne olacak,benim burada söylediklerimin aksini söylemeye ve ispatlamaya kim mezun olabilir,zaten yeri geldiğinde gerek sen gerek deicide kabaca benimle aynı görüşte olduğunuzu deklere ediyorsunuz,ben bu başlık altında ne söylüyorsam arkasındayım kendine güvenen varsa Hodri Meydan'a gelsin desem,hangi aklıbaşında adam karşıma çıkmak ister(aklıbaşında lafını kullanmamın sebebi seviye altından atlama olabileceği içindir).

Ben yıllarca bu forumda ve başka forumlarda en sert ve çetin tartışmalarda bulundum ve asla yılmadım,bilgi için söyleyelim,DEHA niki dışında da yazılarım ve tartışmalarım oldu,alternatiforum daki evrim nicki gibi.

Ben bir olayı didik didik,incelemeden,araştırmadan düşünüp,taşınmadan,tarafsız ve önyargısız elekten geçirmeden hareket etmem ö yüzden söylediklerimde yanılma payım çok azdır,bazen yanlış ifade etmiş olabilirim,ama genel söyleme bakıp da anafikiri çıkarsayamayan biraz da suçu kendinde aramalı.Zaten bilmediğim veya yeterli inceleme yapmış olmadığım konularda tartışmaya girmem.

Bu başlıkta bana en az 7 kişinin küfür ve hakaretle saldırması ve hiç bir şekilde başlığa müdahele edilmemesi ve başlıkta taraflı davranılması yani ilkesizlik yapılması ve hatta artniyetli davranılması oldukça can sıkıcı.

Ben tabii ki senin gibi yumuşak bir uslup kullanmıyorum ben oldukça keskin ifade ediyorum söylediklerimi,bu yüzden geçmişte sana teistler de benim kadar kötü davranmamıştır,hatırlarsın da ateistsavar denen denyo da bana aynen Anibal'in tabirleri ile saldırmıştı,

Top Deha,Pirelli Deha,Nonoş Deha vs vs bence aralarında hiç bir fark yok,birine Tanrı'nın varlığını ispat edemezsin dedim,diğerine de yokluğunu,ikisi de dogmalarına saldırılmasından rahatsız oldu ve aynen futbol hakemlerinin lehlerine karar vermediğini düşünen taraftarlar gibi tezahüratta bulundular.

Burada 7 kişinin bana küfür hakaret ve zırvalarla saldırmasının benzerini de ateistcafe de sözde 'Marksist/komunistler' gerçekleştirmişti,orada da ortam epey çalkalanmıştı,ama nihayetinde bugün artık buralarda kimse marksçılığın akla ve bilime uygun olduğunu iddia edemiyor,artık marksçılığın anti-bilimsel bir dogma olduğu ortada aynen dinler gibi.

Şimdi hala görüldüğü gibi bu ML geçinenler bana bayağı bir düşmandır,burada da bu başlık altında bana saldırılmasının altında yatan sebeblerin birisi bu olabilir mi???Olabilir ama ben marksist leninistim diyen birisi varsa çıkıp bunu düzgünce ifade eder ve güveni varsa tartışma talep eder,hem dogmalara inanacaksınız,anti bilimsel zırvaların peşinden gideceksiniz,hem de ateizm ve bilim dersi vereceksiniz,bunu ben yemem,ineğin önüne koysam o bile yemez.

Benim şahsi kanaatim ve bana gönderilen bir takım mesajlardan anladığım kadarı ile burada bir kamplaşma olmuş,ML'ler ve Atatürkçüler şeklinde,Atatürkçüler ayrılıp başka bir tarafa sökün ederken,ML ler burada kalmış,eğer bu doğru ise çok vahim bir durum,bu forum anti-bilimsel dogmaların öne çıkarılacağı bir yer olmamalıdır.

Şimdi gelelim ne dediğini bilen ve birikimli,bizim de faydalanabileceğimiz katılımcıların varlığı hususuna,buna kesinlikle katılmıyorum,şöyle ki evet böyle insanlar bu foruma geliyor ama çok uzun olmayan süreler sonucunda üyeliklerini sildirip gidiyor veya pasifize oluyorlar,her ne oluyorsa burada çiçekler,tomurcuklar sulanıp,beslenip agaç haline getirilmiyor,burada otlar dikenler çok daha iyi beslenme zemini buluyor,sonuçta bahçeyi ot basmış oluyor.Ben bu forumda defalarca bir çok katılımcıda zeka parıltısı gördüm,ışık gördüm,bilgi ve sezgi gördüm ama üzücü olarak tümüne yakını bugün burada değil ve bu yüzden 'Üyeliği Sonlandırılan Kullanıcılar' bölümüne abone oldum,devamlı izliyorum acaba yine kim gitti şeklinde.

Oysa bu çiçekler korunmalı ve kollanmalıdır,ben iki kişi birbirine girdi ise değerli olanı korurum,ikisi eşittir yesinler birbirini demem,kimin değerli olduğu konusu da kişiler'e göre değişebilir,o yüzden 'gel o zaman kendin çalış konuşmakla olmuyor' dersen,buna cevabım birincisi benim buna imkanım olmadığı ikinciside zaten bu görevi çoktan arkadan gelenlerin üstlenmesi gerektiği,bu forum 8 yılını bitirdi, benim normlarımla dünya çapında bir kadro olmalıydı burada.

Buradan ben faydalanmıyor muyum elbette faydalanıyorum ama sorun bu değil,zaten internet elimizin altında saniyeler içinde istediğimiz bilgilere ulaşıp,istediğimiz tartışmaları,videoları,animasyonları vs inceleyebiliyoruz,olması gereken bu forumun bütün bu bilgi kaynaklarının üstünde bir ihtiyaca cevap veriyor seviyede olabilmesidir.

Şimdi bu başlık altında olan biten bir iki olay hakkında kısaca bilgi vereyim.

Dragon,Probably no god kavramına karşılık eşlenik olarak az hamile kavramını gösteriyor,

yanıtlıyorum,

yesinler örneğini az hamile nin karşılığı az tanrı dır,ya da pilav üstü tanrı,

There is probably no god'un eşleniği,She is probably not pregnant'tır ve bu da doğrudur,

cevap küfür şeklinde,

Almost certainly kelimesini çevirdim orada ''hemen hemen kesin''. Hemen sen nedense diğer cümleye geçmissin. Ben orada There is probably no god sözünü eleştirmedim ***** mısın sen? xxx ben orada almost certainly kelimesini eleştiriyorum. Böylelikle ya kesindir ya da değildir diyorum. Bunun hemen hemeni olmaz diyorum. Sen hemen hemen (burada az kelimesini uygun buldum) hamile bir kadın diye bir şey duydun mu? Kadın ya hamiledir ya değil. Daha ne okuduğunu bile anlamayan deha nasıl deha olur?

Küfürler veya hakaretler silinmiş tabii,ama aslolan benim itirazımı illa kabul etmiyor.

Şimdi ben bu arada Deicide'e sitem ediyorum neden bunların yanlışların görmüyorsun,dile gtirmiyorsun şeklinde bu iletim üzerine deicide yazıyor,

Dragon, lütfen sen de biraz sakin ol.. Biraz frene basmak lazım.

Bu arada biraz hamile diye bir şey olmaz tabi. Ama bizim birinin hamileliği hakkındaki bilgimiz hemen hemen kesin olabilir. Belki, herhalde, muhtemelen, kesinlikle.. derken olgunun kendisinden değil, olguya ilişkin bilgimizden söz ediyoruzdur.. Muhtemelen.

yani deicide bnim yazdığıma benzer,aynı içerikte bir cevap yazıyor,ben dragon dan küfür ve hakeret duymuştum ve cevabımla da alay edilmişti,şimdi deicide 'e dragon'un verdiği cevaba bakalım,

Tamam özür dilerim.

Bkz 521. ileti

Bu inanılır gibi değil,adam özür diliyor,aynı şeyi ben söylediğimde ise küfürü basıyor yani dragon'un doğruları maalesef karşısındaki sahsın konumuna göre değişiyor,bu affedilemez resmen takım kurmuşlar.

Yine Dragon yukarda izleyebilirsiniz,probably no god konusunda siteden alıntı yaparken eksik alıyor ve anlamı değiştirmeye gayret ediyor yani bu çok açık bir sahtekarlıktır,dragon aklınca doğrularını ispat edebilmek için resmen hileye ve sahtekarlığa başvuruyor,kim gibi aynen teistler gibi bütün dogmatikler gibi,ben zamanında bunların hepsini ortaya çıkaran araştırmalar yaptım ve sitede böyle bir bölüm oluştu,dragon'un yaptığını oraya aktramak gerekir mi,bunu düşünmek lazım.

Yine burada Deicide'in başka bir iması ve iddiasını cevaplamak isterim,

Sevgili Deha, açıkçası bu tartışmada küfürleşmeyi kimin başlattığını takip edemiyorum; zaten aranızdaki bu gerginlik de bu tartışmadan ööncesine dayanıyor. Anibal'in ağzının bozukluğu konusunda haklısın. Ama sen de sütten çıkma ak kaşık değilsin. Pek aşağı kalmıyorsun. Gördüğüm kadarıyla karşılıklı bir durum var.

Yani diyor ki siz Anibal ile daha önce de gergindiniz,evet doğru ama olayı doğru yansıtmak lazım.

Ben bilim forumuna konu başlığı ile uygun olacak şekilde antibiotik direnci ile ilgili eski bir yazımı getirip astım,anibal'i o zaman tanımıyorum.

Anibal nedense kafa göz anlamsızca bana girişti,tabii başladık tartışmaya çok ciddi bir şekilde evrim konusunu tartıştık ben bir sürü alıntı yaptım referans gösterdim vs vs sonra da anibal'in küfürleri durmayınca ben de yönetim müdahele etmiyorsa bu şu bu o 'ya ben dalayım dedim,başlık tavanarasını boyladı,oysa içinde çok ciddi ve emek ürünü bilgiler vardı,hala tavsiye ederim o başlığı bulun temizleyin ve okuyun faydalı olacaktır.

Tabii bendeniz muhtelif yerlerde farkında olmadan onlarcasının kuyruğuna bastığımdan,bu anibal'in kuyruk acısı nereden diye düşünürken bilim forumunda anibal ile daha önce yaptığımız ve anibal'in biraz rencide olduğu bir tartışmayı gördüm,tabii ben o tartışmada anibal olduğuna dikkat etmemişim,ikinci gelişimin başları gibi,ve o başlığı inceleyince artı bu adamın evrim konusunda söylediklerini de üstüne koyunca ben bu şahsın notunu verdim bu şahıs ottur,neden ottur bakalım bilim forumundaki tartışmaya,

Birisi başlık açmış adamın biri boğulmuş ta bir kaç saat sonra dirilmiş vs vs

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=928

Buradan ulaşabilirsiniz.

Anibal konuyu değerlendirmiş,

Tuzlu ve soğuk suda boğulursanız, 1-2 saat sonra bile kurtulursunuz demek yanlış olur elbette. Velakin, böyle bir umudunuz vardır. Her öyle boğulan kurtulur gibi bir kaide yok..

Bu mucizeyi kabule karşı ben olayı inceliyorum,araştırıyorum olay aksettirildiği gibi değil ama bu hurafeye de cevap vermişim yine yanıt gelmiş

anibal'den

Eğer su soğuksa, denizde boğulma olmuşsa, hasta çoğu zaman kurtarılabilmektedir: %96.. Ama tatlı suda, evdeki havuzda filan boğuılma durumunda, kurtulma olasılığı çok çok daha düşüktür. Eğer normal şartları değilde, işin patofizyolojisini düşünerek bakarsanız, olayın hiçte öyle mucizevi bir şey olmadığını görürsünüz.

Bu adam zırvalamış bende cevaplamışım.

Degerli kardesim,adam denizde yuzuyor ve orasi G Afrika demekki ne deniz soguk ne hava,yani titanic batmasindan bahsetsen bir sey demeyecegim ama,su soguk ise nasil yuzerler degil mi????

diger soylediklerine yorum bile yapmaya gerek gormuyorum

yani olay soğuk denizde geçmiyor adam yüzdüğüne göre deniz soğuk olamaz vs vs,beyfendi kainatı ezeli yapacak ya cevap geliyor,

Güney afrikanın denizi düşünebileceğinin tersine son derece soğuktur. Antarktika'dan gelen soğuk su akıntısını bir düşün öncelikle.. İklimi aslen Türkiye'ye yakındır, velakin hint ve atlantik okyanusları ile çevrilmiş, düz arazi olduğundan, karasal iklim bizdeki kadar yoğun değilidir. Biraz, bizim Antalya vs. sahillerine kıyaslanabilir.

Neyse, sana güney afirkadan bir manzara göstereyim de, için açılsın... Nerde bizde böyle güzel hava di mi ama?

Ve adam sınır tanımıyor saçma iddiasını ispat için bir de kar manzaralı resim koymuş.

yaw anibal,

gercekleri onyargina uydurmak icin bu ne cabalamaca boyle

Guney Afrika sicaktir,yani sogugun etkili olmasi icin sana soyle ornek verelim ,

derin dondurucu -24 gibi hani balik atarsin ya derin dondurucuya bozulmaz

G Afrika denizi yuzuluyor ise + 24 tur.

Annibal

sutherland DENIZ SEVIYESIN DEN 1458 metre yuksekte

biz denizden bahsediyoruz

Antalya da yuzerken de karsi daglarin tepesindeki karlari goruruz ama usumeyiz degil mi???

İşte orada ilk defa tanışıyoruz teşhisi koymuş ve kibarca belirtiyorum 'gerçekleri önyargına uydurmaya çalışıyorsun' aynı bu başlıkta onun ve dragon'un yukarda gösterdiğim şekilde yaptığı gibi,işte benim kriterim burada ortaya çıkar anibal'den bilim adamı falan olmayacağı gibi bir kaç kitabi bilgi dışında anibal evrim'den de çakazlamıyor hatta daha ileri giderek diyebilirim ki Anibal aslında gizli teist,bütün söylemleri Tanrı fikrine varıyor,açıkça evrim yok tekamül var diyor,sil baştan olsa aynı yere varır diyor ve kainat kendi kendini belirleyebilir diyor ve sözde süper zenci argümanı ile dinlerin tanrısının yanlışlanamayacağı yönünde hizmette bulunuyor.

Saçma mı geldi,gelmesin forumun kuruluşunda yazdığım yazıya bakın;

İnsanlar biraz Beyinlerini zorlayınca,aslında Beyinlerinin gerçek anlamda sandıkları gibi düşünmediğini anlayacaktır.

İnsanlar geriye doğru akıllarından geçeni düşünürlerse,buna çok eminim ki,bir çok dindar farkında olmadan Ateist düşüncelere sahip olduklarını,ve bir çok Ateist de,aksi düşünceleri barındırdıklarının farkına varacaktır.

Varınca da önüne gelene küfür ederek boşluğu doldurmaya çalışabilirler mi??

Ben bunu bilmiyorum.

Gelelim bu forumda küfür edilmesi vs konusuna,tabiatı ile biz buna karşı idik,yine ben,

Site ve Forum'un amacı,İnsanları yargılamak,eleştirmek,kamplara bölmek ve birbirine düşman etmek değildir.

Ateizm ve Din,aslında birbirinin,içine geçmiş olgulardır.İnsan düşüncesi,değişkenlik gösteren bir olgudur.Dolayısı ile,insanlar zaman içinde düşüncelerini değiştirebilir,çelişkide kalabilir,veya değişik düşünceler arasında gidip gelebilir.

Bunlar,son derece normal süreçlerdir.Dolayısı ile hiç kimse fikirlerinden ve düşüncelerinden dolayı alay edilmeyi,aşağılanmayı veya hakareti haketmemektedir.

demişim,

Tabii bu benim görüşüm ve bu görüş yukarda tarif edilen şahıslara da küfür hakkını vermez.

Ben her zaman burada başkalarının kutsallarına da ağır küfürler edilmesine karşı oldum ve gereksiz buldum,bizim işimiz terbiyesizlik veya monitor arkasına saklanıp efelik yapmak değildir.

Yine demişim ki,

'Ben' yoktur, Biz anlayışı,ekip anlayışı benimsenmiştir,ve katılacak olan arkadaşların katkıları ile daha da ileri gidebilecek,dinamik ve herkes açısından faydalı bir site ve tartışma ortamı hedeflenmektedir.

Yani katılım olsun ama başlangıç şartlarındaki hassas kurulumu da özümseyin,onlar tecrübe sonucudur,sonuçta bu forum başka bir forumda edinilen tecrübeler ışığında kuruldu,size buyrun katılın,alın size yetki dendi ise kırın dökün,ana avrat düz gidebilirsiniz denmedi,zırvalayın dogmalayın denmedi,bu forumun başlangıçta 'Bilim' mürşitli kurulduğunu unutmayın,ama çoğunluğu bulup bunu değiştirebilirsiniz.

Bir diğer husus bazı arkadaşlar özellikle benim geçmişte verdiğim ayet ayet Kuran tartışmaları vb mücadeleleleri küçümser bir havadalar,o zamanların şartları öyle idi dinci kesim yeni patlama yapmıştı,ilk defa İslami kitap fuarları düzenlenecek kadar islami literatürler yaygınlaşmış,

TV programları vs çoğalmıştı,hatırlayın yaşar nuri her gün televizyonda idi,o eksende ve o günün 28 Şubat sürecinde birinci öncelik bu tartışmalarda idi çünkü sokaklarda şeriat provası yapılıyor,cübbeli sarıklı,çarşaflı dolaşanların sayıları her gün artıyordu.İşte bu ahval ve şartlar altında kısa vadeli ana görev Kuran'ın içeriğini ifşa etmek ve ardı ardı ardına yayınlanan sözde Kuran ve Bilim'in örtüştürüldüğü kitaplara cevap verebilmekti,ben Yaşar nuri'nin kitaplarını arda arda açtığım başlıklarda sayfa sayfa eleştirdiğimi hatırlıyorum arşivlerde vardır,yine Taşkın Tuna vs gibilerin sözde Bilimsel kitaplarını da masaya yatırıp eleştirmiştim, o zaman gerçek bir savaş vardı felsefe veya mantık'ın o asil ve anlaşılmaz ve biraz da kof lügatı derdimiz değildi,müslümanların,laik Cumhuriyete zarar vermeyecek ve vahşete kalkışmayacak bir inanç sınırına çekilmesini yeterli görüyorduk.

Bugün şartlar çok değişti,internetteki kaynaklar vs de çok değişti,hiç unutmam Oğuz iyi hatırlar (Türk ateistte)bir gün bir teistle iddialaşmam üzerine söylediğim tezi kurandan doğrulayacak 250 ayeti tek tek bizzat kuran'dan elle yazma zahmetine girmiştim,şimdiki gibi karşılaştırmalı mealler,arama motorları vs yoktu.

Bunları yazmamın nedeni bazı şeylerin sanıldığı gibi çok yüzeyel alınmadığını göstermek,ben bu başlık altında yazılan çizilenlere devam etsem söyleyeceklerimi bitirmem muhtemelen bir ay sürer,bu yüzden bir tercih yapma durumundayım ve her verdiğim selamın arkasından günlerce açıklama yapmam mümkün olmadığına göre,benim pozisyonum açısından en uygun olanı mecburi feragatta bulunarak jubile yapmaktır.

Sitelerde Paylaş

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=29010&st=80&p=498914entry498914

Uçan makarna canavarı ve Evreni yaratan tanrı iddiaları eşit değildir,eşit olmadıkları da taraftar sayısından bellidir diyorum,çünkü aralarında fark var.

Taraftar sayısından argüman kuran biri hodri meydan'da üç ileti dayanır.

Sitelerde Paylaş
Uçan makarna canavarı ve Evreni yaratan tanrı iddiaları eşit değildir,eşit olmadıkları da taraftar sayısından bellidir diyorum,çünkü aralarında fark var.

Taraftar sayısından argüman kuran biri hodri meydan'da üç ileti dayanır.

O yazdığım doğrudur,Uçan makarna Canavarı argümanı ile Tanrı argümanını eşit tutmak ve Uçan makarna Canavarı yok ise Tanrı'da yoktur demek görüldüğü gibi insanlar üzerinde etkili değildir,o halde ya milyarlarca insan salaktır,ya bu iki iddia arasında bariz fark vardır.

Aradaki fark evren'in varlığıdır,bu tanrı iddiasını geçerli kılar ama Uçan makarna Canavarı iddiasını geçerli kılmaz.

Eğer evreni UMC yarattı dersen bu Tanrı iddiası sınıfına girer ama UMC nin sıfatları uygun düşmediğinden iddia yine düşer.

Uçan Makarna Canavarını geçerli kılabilecek tek şart Tanrı'nın varlığıdır.

Tanrı varsa UMC de olasılık dahilindedir,

UMC var olabilir diyen zaten daha önce Tanrı'nın varlığını kabul etmek zorunda kalır.

İki iddianın da geçersizliğini ispat edemiyorsak bu iki iddia'da eşit olasılığa sahiptir diyemeyiz.

kendine güvenen varsa Hodri Meydan'a gelsin desem,hangi aklıbaşında adam karşıma çıkmak ister(aklıbaşında lafını kullanmamın sebebi seviye altından atlama olabileceği içindir).

Merak etme ben senin gibiler için zaten gerekli açıklamayı yaptım,sen önce düşünmesini öğren ,sonra rüştünü ispat et sonra da ciddiye alayım seni

Sitelerde Paylaş
hangi aklıbaşında adam karşıma çıkmak ister(aklıbaşında lafını kullanmamın sebebi seviye altından atlama olabileceği içindir).

Açıklamayı gördüm, onca forum kuruculuğu edebiyatından sonra bu kadar basitleşeceğini tahmin etmemiştim. Dediğim gibi, üç ileti dayanırsın.

Sitelerde Paylaş

Konu nedir???

Tanrının olmadığını veya olamayacağını mı ispat edeceksin,yoksa bu söylediğim cümleyi mi tartışacaksın???

Aşşağıdaki adreste dragon ile buna benzer bir tartışma yapmışız zaten,oku incele ve genel manada ne düşündüğümü anla.

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=109&st=60

Sonra da git Hodri meydan'ı kur,açtır neyse ilk iletini de yaz derdini de yaz ben gelip cevaplıyayım.

Başka derdi olan varsa Hodri meydan'da ayrıca başlık açabilir,bir başlıkta sadece bir kişi ile tartışırım,toplamda on değişik başlık açabilirsiniz tabii konunun geçerli olması koşulu ile.

Sitelerde Paylaş

Açıklamayı gördüm, onca forum kuruculuğu edebiyatından sonra bu kadar basitleşeceğini tahmin etmemiştim

Bu arada terbiyeni takın forum kuruculuğu edebiyatına benim ihtiyacım falan yok,yaran varsa içine gömeceksin.

Basit senin gibi sümsüklere denir,forum kurmak kolaysa bir tane de sen kur görelim,neyi küçümsüyorsun ibibik,senin derdin tartışmak mı başka bir halt mı??

Çok forumlar kuruldu hepsi tarih oldu,utanmaz adam hem burada yazıyorsun hem burayı küçümsüyorsun,hadi kur bir forum da görelim,sen önce yolda yürümesini öğren daha okuduğunu anlamaktan ve düşünemekten acizsin be.

Açıklama da nedir anormal olan,her tartışmak isteyeni muhatap mı almalıyım?

Sitelerde Paylaş

Ben foruma artık girmeme kararı almıştım, bu başlığa yazacağım iletiyle bozmuşda olsam bu iletiden sonra foruma girmemeye devam edeceğim.

Deha abi, "Tanrı'nın varlığı ve yokluğu ispatlanamaz ve bilimin Tanrı ile işi olmaz" demiş.

Sonra neredeyse gizli dindarlıkla, değişimle..vs suçlanmış.

Anibal dangalağından da bolca hakaret işitmiş.

Zaten ben bu forumdaki mod ve adminlerin bir defa bile bu anibal itine zamanında müdahale ettiğini görmedim.

İlla avazınız çıktığı kadar bağıracaksınız anibal'in hatasını ancak öyle bakıp müdahale ediyormuş gibi yapacaklar.

Tanrı'nın varlığı ve yokluğu ispatlanamaz ve bilimin Tanrı ile işi olmaz

Yani ben anlamıyorum bu forumdaki ibişleri

Neyi iddia ediyorsunuz nedir yapmaya çalıştığınız?

Deha abinin yukardaki cümlesini çürütebilecek hiçbirşey yok elinizde olamazda zaten.

Boş laf kalabalığından başka birşey değil.

Salak herif makarna canavarı ile tanrıyı bir tutuyor,

Ve bunu çok mantıklı birşeymiş gibi savunuyor.

Yan yana hepsini dizip kafalarını tokuşturmak lazım.

Deha abi duydumki gitmeye meyletmişsiniz, etme :)

Ya da siz bilirsiniz, gidin isterseniz ben ayda haftada bir girip okuyorum forumu, çoğunlukla sizi

Ama ben okuyorum diye gitmeyin kalın da diyemem, zekasına hayran olduğum birisiniz, bana kalsa forumu toplayıp 100 ile çarpsak bir Deha etmez ama yapcak birşey yok açıkçası çok umrumda değil forumda forumda kalmanızda, başarılar diliyorum.

Sitelerde Paylaş

Konu nedir???

Tanrının olmadığını veya olamayacağını mı ispat edeceksin,yoksa bu söylediğim cümleyi mi tartışacaksın???

Aşşağıdaki adreste dragon ile buna benzer bir tartışma yapmışız zaten,oku incele ve genel manada ne düşündüğümü anla.

http://forum.ateizm2...topic=109&st=60

Sonra da git Hodri meydan'ı kur,açtır neyse ilk iletini de yaz derdini de yaz ben gelip cevaplıyayım.

Ben bağlantı verdiğiniz konuyu okudum.

Bu başlıkta söylediklerinizin arkasında duracaksınız.

Konu bu:

Tanımsız bir Tanrı konusunda ise ortaya atılıp olmadığını ispat edebileceğimizi sanıp abuk argümanlarla uğraşacağımıza doğru ve bilimsel tavır şudur;

'Böyle bir Tanrı'nın varolmadığını ispatlamam mümkün değil ama olma ihtimalini düşük görüyorum'

Dawkins'te kendini böyle tanımlar,Russel'da, ben de ve de bu söylem bizim seçimimiz değildir,zorunlu bir duruştur.

Kabul ederseniz ben size kendi tarafınıza aldığınız dawkins ve rusell'ın nasıl düşünürler olduklarını, tanrı ve makarna canavarını (ve göksel semaveri) onlardan alıntılar yaparak aynı kefeye koyduklarını göstereceğim. En sıkıcı kısmı bu olacak, çünkü kendi araştırmanızı kendiniz yapmalıydınız.

Ardından "ne yapmamız gerektiği" ile ilgili savınıza mantıksal olarak muhalefet edeceğim.

Yanlış adama çattın DEHA. Bu bilek seni yener.

Sitelerde Paylaş

Şimdi bu başlık altında olan biten bir iki olay hakkında kısaca bilgi vereyim.

Dragon,Probably no god kavramına karşılık eşlenik olarak az hamile kavramını gösteriyor,

yanıtlıyorum,

cevap küfür şeklinde,

Küfürler veya hakaretler silinmiş tabii,ama aslolan benim itirazımı illa kabul etmiyor.

Şimdi ben bu arada Deicide'e sitem ediyorum neden bunların yanlışların görmüyorsun,dile gtirmiyorsun şeklinde bu iletim üzerine deicide yazıyor,

yani deicide bnim yazdığıma benzer,aynı içerikte bir cevap yazıyor,ben dragon dan küfür ve hakeret duymuştum ve cevabımla da alay edilmişti,şimdi deicide 'e dragon'un verdiği cevaba bakalım,

Bkz 521. ileti

Bu inanılır gibi değil,adam özür diliyor,aynı şeyi ben söylediğimde ise küfürü basıyor yani dragon'un doğruları maalesef karşısındaki sahsın konumuna göre değişiyor,bu affedilemez resmen takım kurmuşlar.

Yine Dragon yukarda izleyebilirsiniz,probably no god konusunda siteden alıntı yaparken eksik alıyor ve anlamı değiştirmeye gayret ediyor yani bu çok açık bir sahtekarlıktır,dragon aklınca doğrularını ispat edebilmek için resmen hileye ve sahtekarlığa başvuruyor,kim gibi aynen teistler gibi bütün dogmatikler gibi,ben zamanında bunların hepsini ortaya çıkaran araştırmalar yaptım ve sitede böyle bir bölüm oluştu,dragon'un yaptığını oraya aktramak gerekir mi,bunu düşünmek lazım.

Yahu Deha, orada özür dilediğim kişi Deicide değil. Orada ben onun eleştirisine cevap vermedim ki. Sadece genelden ve senden özür diledim. Sen benim Deicide'dan mı özür dilediğimi sandın? Halbuki aşağıda senden ve karşılık vererek daha çok ortamın gerilmesine sebep olduğum icin forum ahalisinden özür diledim. Deicide'nin eleştirisine cevap vermeme sebebim ise katıldığım için değil. Senin gitme kararı almandan dolayı daha fazla tartışmayı devam ettirip sana cevap hakkı doğmaması içindi. Yoksa hala aynı düşünüyorum. Deicide'in kibar uyarısı gerginleşen ortamda kendi payıma düşeni yapmamı gerektiriyordu ve gereken özür dilemekti. Anladın umarım.

Siteden alıntı yaparken sana asıl sebebi göstermek için sadece o kısmı alıntıladım. Ama sen her zamanki seviyesizliğinle( kusura bakma ama bu gerçek) beni sahtekarlık ile itham ettin. Bir diğer sebep olarak gösterilen şey ise zaten bizim itiraz ettiğimiz şeydi. Yani oradaki asıl sebep reklam tüzüğü olması idi. İkinci sebep olarakta senin söylediğin idi. Halbuki burada senin sahtekarlığın ortaya konabilirdi. Çünkü sen asıl sebep olan Reklam tüzüğü kısmını es geçiyor ve şu anda savunduğun saçma fikri destekleyen Richard Dawkins'in Tanrı yanılgısında ki ifadesine dayanan ikinci sebebi gösteriyordun. Halbuki ben burada ''almost probably'' ifadesini de eleştiriyordum ve katılmıyordum. Zaten konu bu.

Ancak şu an yaptığını alışkanlık haline getirmişsin gördüğüm kadarı ile. Daha önce Hacı ile olan bir tartışmanızda -ki o tartışmanızda ben de vardım- sen yine ayrılmaktan bahsetmiş ve forumdakileri ayağa kaldırmıştın. Yanlış yapıyorsun. Bu forumun kurucularından birisi olabilirsin. Mantık'tan emin değilim ama Oguz ile aranda sıkı bir dostlukta olabilir. Ama bu senin her köşeye sıkıştığın tartışmada ben ayrılıyorum demeni gerektirmez. İlgi cekmeye calıstığını düşünebilir insanlar. Bunun çözüm olmadığını anlayacak yaştasın eminim.

Haklı değilsin. Anibal ise çok zeki bir üye. Ben sadece bu başlık altındaki yazılarını değil başka başlık altındaki yazılarını takip ettiğim için biliyorum. Belki ağzı bozuk ama bu onun haksız olduğu anlamına gelmez. Mesela Mozartın da agzı aynen Anibal gibi oldukça bozukmuş. Ama o coskusu ve dehası inkar edilemez. Anibalde böyle. Senin anlamama ve kıvırma davranısın neden onun bu tur tepki verdiğini açıklıyor ama ben yine de yaptığını doğru olarak göstererek savunacak değilim.

tarihinde Dragon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Stenger,

Övgülerin için teşekkürler,senin yerinde ben de özel.

Tanrı'nın varlığı ve yokluğu ispatlanamaz ve bilimin Tanrı ile işi olmaz

Ve bunu devam ettirelim,

Elimizde de bilimden başka bize doğru yolu gösterebilecek bir araç yoktur.

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...