Jump to content

Recommended Posts

kelam ilminde otorite olmak öyle bir kaç kelam meşhuru okumakla olmaz ki. buna hayatını verenler var.

Çoğu sorun buradan kaynaklanıyor zaten. Kuranın iddiasına göre kuran apaçık yazılmış bir kitaptır. Anlamak için otorite olmak gerekmez.

Kuranı okuduğumda zırva olduğunu görüyorum. "Zırva tevil götürmez" diye bir laf var dilimizde ama zırvatı tevil etmek isteyenler çok. Adam hayatını veriyor bu işe, zırvayı farkediyor, o yüzden çevirirken araya bir-iki kelime sokuşturuyor ki akla mantığa biraz uysun.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 163
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Çoğu sorun buradan kaynaklanıyor zaten. Kuranın iddiasına göre kuran apaçık yazılmış bir kitaptır. Anlamak için otorite olmak gerekmez.

Kuranı okuduğumda zırva olduğunu görüyorum. "Zırva tevil götürmez" diye bir laf var dilimizde ama zırvatı tevil etmek isteyenler çok. Adam hayatını veriyor bu işe, zırvayı farkediyor, o yüzden çevirirken araya bir-iki kelime sokuşturuyor ki akla mantığa biraz uysun.

Hükümleri beyanları ap açık ama Allah kelamını insan sözleri gibi değerlendirirsek ,özellikle müteşabih ayetleri, neden tefsirin 20 cilt yazıldığını anlayamaz ve anlam veremediğimiz için anlamsız şeyler söyleyenimiz olur.

Açıkçası Kuran 1400 yıldır var ve kimse bir mislini getirememiş biz mi beğenmiyoruz. okuduğu meydan hala ortada ve "on süresini getirsinler" demiyormu hala. diyor ama al ya 15 süre diyen var mı anca öyle dedi böyle diyo şöylew herhalde gibi üfürüp duruluyor. saçmaysa saçmalığnı bir arkadaşım yazsın.yazanlarıda gördüm hepsi yanlış anlama. gerisi de lafı güzaf ( o da ne demekse işte.)

Sitelerde Paylaş

>>> Hükümleri beyanları ap açık ama Allah kelamını insan sözleri gibi değerlendirirsek ,özellikle müteşabih ayetleri, neden tefsirin 20 cilt yazıldığını anlayamaz ve anlam veremediğimiz için anlamsız şeyler söyleyenimiz olur.

Allah dediğini o salak ve şapşal tanrı, kendi yarattığı insanın alyacağı şekidle, iki lafı biraraya getiremiyorsa, siz bu dangalak tanrıdan ne medet umuyorsunuz ki?

>>> Açıkçası Kuran 1400 yıldır var ve kimse bir mislini getirememiş biz mi beğenmiyoruz.

Kuran gibi bir zrıvalık yığını, berbat ve şapşalca bir şeyin benzerini yapıp hiç kimse kendini öyle madara etmezde ondan..

Sitelerde Paylaş

Hükümleri beyanları ap açık ama Allah kelamını insan sözleri gibi değerlendirirsek ,özellikle müteşabih ayetleri, neden tefsirin 20 cilt yazıldığını anlayamaz ve anlam veremediğimiz için anlamsız şeyler söyleyenimiz olur.

Açıkçası Kuran 1400 yıldır var ve kimse bir mislini getirememiş biz mi beğenmiyoruz. okuduğu meydan hala ortada ve "on süresini getirsinler" demiyormu hala. diyor ama al ya 15 süre diyen var mı anca öyle dedi böyle diyo şöylew herhalde gibi üfürüp duruluyor. saçmaysa saçmalığnı bir arkadaşım yazsın.yazanlarıda gördüm hepsi yanlış anlama. gerisi de lafı güzaf ( o da ne demekse işte.)

"Kuran'ın bir benzeri kimse yazamamış, yazamaz..." Bu boş bir iddiadır.

Biri neden Kuran'ın bir benzerini yazmak istesin? Kuran gibi Kutsal Kitap sayılan örneğin Mormonların kitabı var... 1800'lerde yazılmış, milyonlarca inananı var... Bir araştır istersen...

Kendini peygamber ilan etmek isteyen neden bir Kuran kopyası yazsın? Kuran'ın çok özel, tarz olarak çok mükemmel olduğunu mu sanıyorsun?

Kuran'dan bin kat etkileyici binlerce kitap var... Gerek kurgusal, gerek belgesel. Kuran döneminin en üstün edebi eseri bile olsa -ki değildir- 14 yüzyıl içinde edebiyatımız çok ilerledi.

Burada önemli bir husus var... Kuran tarihi belgelerle desteklenmeyen bir kitap; yani Kuran'da anlatılanların arkeolojik, jeolojik, tarihsel desteği yok... Kuran'ın bir benzerini yazmak Kuran'daki uydurmaları tekrar etmekse bu da güç birşey değil... Eski ve yeni ahit, artı kuran'ı açıp yeni bir harman yaparsın... Zaten yapmışlar adı da True Furkan... Google'da arat, oku...

Sen Kuran'a hakettiğinden fazla değer verdiğin için 7. yüzyılda cahilce bir zümrenin yazbileceğinden daha fazlası olmadığını göremiyorsun. Kuran'ın saçma sapan ayetlerinde bile anlam arıyorsun...

Boşver Kuran'ı şunu düşün...

Bir adam yanlız başına bir mağarada oturuyormuş... Sonra bir melek gelmiş... Buna tanrının sözünü getirmiş...

Benim için bu öykü ikinci tümcede bitmiştir. Gerisinin bir kıymeti yoktur, tartışmaya bile değmez.

Sitelerde Paylaş

>>> Hükümleri beyanları ap açık ama Allah kelamını insan sözleri gibi değerlendirirsek ,özellikle müteşabih ayetleri, neden tefsirin 20 cilt yazıldığını anlayamaz ve anlam veremediğimiz için anlamsız şeyler söyleyenimiz olur.

Allah dediğini o salak ve şapşal tanrı, kendi yarattığı insanın alyacağı şekidle, iki lafı biraraya getiremiyorsa, siz bu dangalak tanrıdan ne medet umuyorsunuz ki?

>>> Açıkçası Kuran 1400 yıldır var ve kimse bir mislini getirememiş biz mi beğenmiyoruz.

Kuran gibi bir zrıvalık yığını, berbat ve şapşalca bir şeyin benzerini yapıp hiç kimse kendini öyle madara etmezde ondan..

saçma olmadımı anibal bunlar reklam kokan sözler. sen yarına kadar bir sure yaz ve bunu bu platfpormda cümle aleme ilan et. Kuran da haşa zırva dediğin ayet de ne ise yaz bakalım saçmamı değilmi görelim.

Sitelerde Paylaş

"Kuran'ın bir benzeri kimse yazamamış, yazamaz..." Bu boş bir iddiadır.

Biri neden Kuran'ın bir benzerini yazmak istesin? Kuran gibi Kutsal Kitap sayılan örneğin Mormonların kitabı var... 1800'lerde yazılmış, milyonlarca inananı var... Bir araştır istersen...

Kendini peygamber ilan etmek isteyen neden bir Kuran kopyası yazsın? Kuran'ın çok özel, tarz olarak çok mükemmel olduğunu mu sanıyorsun?

Kuran'dan bin kat etkileyici binlerce kitap var... Gerek kurgusal, gerek belgesel. Kuran döneminin en üstün edebi eseri bile olsa -ki değildir- 14 yüzyıl içinde edebiyatımız çok ilerledi.

Burada önemli bir husus var... Kuran tarihi belgelerle desteklenmeyen bir kitap; yani Kuran'da anlatılanların arkeolojik, jeolojik, tarihsel desteği yok... Kuran'ın bir benzerini yazmak Kuran'daki uydurmaları tekrar etmekse bu da güç birşey değil... Eski ve yeni ahit, artı kuran'ı açıp yeni bir harman yaparsın... Zaten yapmışlar adı da True Furkan... Google'da arat, oku...

Sen Kuran'a hakettiğinden fazla değer verdiğin için 7. yüzyılda cahilce bir zümrenin yazbileceğinden daha fazlası olmadığını göremiyorsun. Kuran'ın saçma sapan ayetlerinde bile anlam arıyorsun...

Boşver Kuran'ı şunu düşün...

Bir adam yanlız başına bir mağarada oturuyormuş... Sonra bir melek gelmiş... Buna tanrının sözünü getirmiş...

Benim için bu öykü ikinci tümcede bitmiştir. Gerisinin bir kıymeti yoktur, tartışmaya bile değmez.

bana 7. yy. da yazılmış ama dünyanın en alçak yerinin lut gölü çevresi olduğunu söyleyen bir kitabın cahilce yazıldığını nasıl söyleyebilirsin. söylediğin kitabı okurken bayılan var mı. cehennem ayteleri barındırıyorsa bunnu duyunca kalbi duran var mı. mekke dönemindede yazılmıştı müşrikler tarafında n ama o dönemi n bile çocukları gülünce adamlar yazmak gibi mümkünse elbette kolay olan değil zor olan savaş yolunu seçtiler de geebrip gittiler bedir de uhutta.

Sitelerde Paylaş

söylediğin kitabı okurken bayılan var mı. cehennem ayteleri barındırıyorsa bunnu duyunca kalbi duran var mı.

Haklısın kuran okunurken bir kez bayılmıştım.(Gülmekten)

Sittim senedir cehennem masallarını dinlerim

kalbimle ilgili bir sorun yaşamadım.

Galiba ben müslüman put fanatikleri gibi

ötlek değilim..

Sitelerde Paylaş

>>> saçma olmadımı anibal bunlar reklam kokan sözler. sen yarına kadar bir sure yaz ve bunu bu platfpormda cümle aleme ilan et. Kuran da haşa zırva dediğin ayet de ne ise yaz bakalım saçmamı değilmi görelim.

Geç bunu.. Git bir kitapçıya, ondan bin kere iyisi bin tanesi (en az) karşında olacak. Sen Dante'yi bilir misin? Goethe'yi? Tolkien kimdir?

Aklına gelen herhangi bir ayeti aç oku, neresinden tutsan elinde kalır.

Sen şuna mı mucize diyorsun:

Ve kullil mu’minâti yagdudne min ebsârihinne ve yahfazne furûcehunne, ve lâ yubdîne zînetehunneillâ mâ zahera minhâ, vel yadribne bi humurihinne alâ cuyûbihinne, ve lâ yubdîne zînetehunne illâ li buûletihinne ev âbâihinne ev âbâi buûletihinne ev ebnâihinne ev ebnâi buûletihinne ev ıhvânihinne ev benî ıhvânihinne ev benî ehavâtihinne ev nisâihinne ev mâ meleket eymânuhunne evit tâbiîne gayri ulîl irbeti miner ricâli evit tıflillezîne lem yazharû alâ avrâtin nisâi, ve lâ yadribne bi erculihinne li yu’leme mâ yuhfîne min zînetihinn, ve tûbû ilâllâhi cemîan eyyuhel mu’minûne leallekum tuflihûn.

Şu lafları ben söylesem etmediğiniz lafı koymazsınız. Şuna bak ne diyor: yahfazne furûcehunne -> .MLARINI KORUSUNLAR..

Böyle .mdan, .ötten bahseden kitaba hangi salak "amanda ben yazdım aha benzerini" diye çıkar ortaya?

tarihinde murteddd tarafından düzenlendi
Aniballlll!
Sitelerde Paylaş

bana 7. yy. da yazılmış ama dünyanın en alçak yerinin lut gölü çevresi olduğunu söyleyen bir kitabın cahilce yazıldığını nasıl söyleyebilirsin. söylediğin kitabı okurken bayılan var mı. cehennem ayteleri barındırıyorsa bunnu duyunca kalbi duran var mı. mekke dönemindede yazılmıştı müşrikler tarafında n ama o dönemi n bile çocukları gülünce adamlar yazmak gibi mümkünse elbette kolay olan değil zor olan savaş yolunu seçtiler de geebrip gittiler bedir de uhutta.

kuranda öyle bir bilgi yok,

sizi feci şekilde kandırıyorlar.

olay sadece kelimelere alakasız anlamlar yükleyerek

kuranı gelecekten haber veren bir kitap gibi gösterme çabası.

diğer yazdıkların da şartlanmayla ilgili.

sen kuranın süper bir kitap olduğunu bu yönünü deneyimlediğinden mi biliyorsun?

yoksa içinde ben süperim yazdığı için mi onu süper olduğunu düşünüyorsun?

ve de sana küçüklükten beri eşi benzeri yok diye belletildiği için mi?

Sitelerde Paylaş

Haklısın kuran okunurken bir kez bayılmıştım.(Gülmekten)

Sittim senedir cehennem masallarını dinlerim

kalbimle ilgili bir sorun yaşamadım.

Galiba ben müslüman put fanatikleri gibi

ötlek değilim..

testiyi suya daldırırsın zazo alabileceği çapı kadardır. ötleğin kim olduğu da ötede görülecek tüm farklı olma gayretlerine ve özgür ateist çabalarına rağmen ölmüyormuyuz. ölümün önüne geçen var mı? ölümü öldüren mevcut mu? istesek de istemesek de girmiyor muyuz kara toprağa. Peki bunca nimeti kullanıp bir de isyan ve inkar edip orada öylece yatacağımızı mı sanıoyruz. Arı bile bir işte çalıştırılıyor. Bu bir kanunsa hepimiz bir araya gelsek bu kanunu değiştirebiliyormuyuz. kim koydu bunca adamın değiştiremeyeceği kuralı Ayetin deyişiyle "gözlerin yerinden fırlayacağı gün" geldiğinde ötlek olmak da boşşşşşşşşşşşş ölmek istemek de. Çünkü mantık der ki bu kadar büyük evreni rahatlıkla idare edenin elbette azabıda büyüklüğü ölçüsünde olacaktır.

Sitelerde Paylaş

>>> Peki bunca nimeti kullanıp bir de isyan ve inkar edip orada öylece yatacağımızı mı sanıoyruz.

Hangi nimetten bahsediyorsun ki sen?

Sen git bunu Afrika'da filan söylede, "Hımm, allah bize nimet yollarmıl, aha bu olsa gerek nimet" diye senin çiğ çiğ yesinlerde bir gör bakalım nimeti filan. Eğer insan kendi nimetini yaratmasaydı, sen nah bulurdun akşam evinde yiyecek ekmeği..

Sitelerde Paylaş

testiyi suya daldırırsın zazo alabileceği çapı kadardır. ötleğin kim olduğu da ötede görülecek tüm farklı olma gayretlerine ve özgür ateist çabalarına rağmen ölmüyormuyuz. ölümün önüne geçen var mı? ölümü öldüren mevcut mu? istesek de istemesek de girmiyor muyuz kara toprağa. Peki bunca nimeti kullanıp bir de isyan ve inkar edip orada öylece yatacağımızı mı sanıoyruz. Arı bile bir işte çalıştırılıyor. Bu bir kanunsa hepimiz bir araya gelsek bu kanunu değiştirebiliyormuyuz. kim koydu bunca adamın değiştiremeyeceği kuralı Ayetin deyişiyle "gözlerin yerinden fırlayacağı gün" geldiğinde ötlek olmak da boşşşşşşşşşşşş ölmek istemek de. Çünkü mantık der ki bu kadar büyük evreni rahatlıkla idare edenin elbette azabıda büyüklüğü ölçüsünde olacaktır.

Mantığa bakın, ölümün önüne geçemiyoruz o halde allah vardır.

Scar, zihninizdeki kebabçıdan korkacak kadar hasta değilim.

Bu işkence putunu kafandan at, durumun hiç iyi değil.

Ayrıca ben kara toprağa girmiyecem, ben kadavrayım..

İmamların elinde paçavra olacağıma

Bilim insanlarının elinde kadavra olurum daha iyi..

Sitelerde Paylaş

>>> Peki bunca nimeti kullanıp bir de isyan ve inkar edip orada öylece yatacağımızı mı sanıoyruz.

Hangi nimetten bahsediyorsun ki sen?

Sen git bunu Afrika'da filan söylede, "Hımm, allah bize nimet yollarmıl, aha bu olsa gerek nimet" diye senin çiğ çiğ yesinlerde bir gör bakalım nimeti filan. Eğer insan kendi nimetini yaratmasaydı, sen nah bulurdun akşam evinde yiyecek ekmeği..

Ama onlarda öyle imtahan oluyorlar işte, imtahan yani

Sitelerde Paylaş

>>> saçma olmadımı anibal bunlar reklam kokan sözler. sen yarına kadar bir sure yaz ve bunu bu platfpormda cümle aleme ilan et. Kuran da haşa zırva dediğin ayet de ne ise yaz bakalım saçmamı değilmi görelim.

Geç bunu.. Git bir kitapçıya, ondan bin kere iyisi bin tanesi (en az) karşında olacak. Sen Dante'yi bilir misin? Goethe'yi? Tolkien kimdir?

Aklına gelen herhangi bir ayeti aç oku, neresinden tutsan elinde kalır.

Sen şuna mı mucize diyorsun:

Ve kullil mu’minâti yagdudne min ebsârihinne ve yahfazne furûcehunne, ve lâ yubdîne zînetehunneillâ mâ zahera minhâ, vel yadribne bi humurihinne alâ cuyûbihinne, ve lâ yubdîne zînetehunne illâ li buûletihinne ev âbâihinne ev âbâi buûletihinne ev ebnâihinne ev ebnâi buûletihinne ev ıhvânihinne ev benî ıhvânihinne ev benî ehavâtihinne ev nisâihinne ev mâ meleket eymânuhunne evit tâbiîne gayri ulîl irbeti miner ricâli evit tıflillezîne lem yazharû alâ avrâtin nisâi, ve lâ yadribne bi erculihinne li yu’leme mâ yuhfîne min zînetihinn, ve tûbû ilâllâhi cemîan eyyuhel mu’minûne leallekum tuflihûn.

Şu lafları ben söylesem etmediğiniz lafı koymazsınız. Şuna bak ne diyor: yahfazne furûcehunne -> .MLARINI KORUSUNLAR..

Böyle .mdan, .ötten bahseden kitaba hangi salak "amanda ben yazdım aha benzerini" diye çıkar ortaya?

öylemi anladın bunu da işte di,yorum hep kasıt hep yanlış anlama arapça da ..jina el mehbel karşılığıdır. bana gösterir misin burada o ifadeyi. burada kullanılan avret mahallidir zaten bu da bellidir neresi olduğu zina yapmayın diyen bir dinin avret mahallini koru demesi ne kadar garip olabilir. Ya google dan bulup bir ayet yapıştırıyoruz Önünü arkasını bilmeden şundan bundan bahsediyor deniliyor ya. Zina büyük günahlkardan.ve Allah yaklaşmayın ve kendinizi koruyun diyor bu yani.

Allahü teâlâ (Nûr sûresi: 30.âyet-i kerîmede meâlen buyuruyor.

Ey Resûlüm (sallallahü aleyhi ve sellem)! Mü'min erkeklere söyle, harama bakmasınlar ve avret yerlerini haramdan korusunlar. Îmânı olan kadınlara da söyle, harama bakmasınlar ve avret yerlerini haram işlemekten korusunlar.

MEydan okuma devam ediyor lütfen makul olalım bana bu sitede birisi kuran surelerinden bir sure yazsın.

Anibal uç örneklere de gitmeyelim ona bakarsan oksijen bile nimet bir dakika alma bakalım isyankar çocuktan eser kalacak mı? Ayrıca Allah mı dedi afrikalılara bu halde sürünün diye. Sen böyle olmaya razıysan böyle gider. G. afrika cumhuriyeti amerikada mı? Sen bana istanbulda juhannesburg daki gibi bir bina gösterebilir misin. Bırakalım Allah aşkına demagojiyle olmaz. Bal mucizedir. süt mucizedir. ipek mucizedir. bunları yapan varlıklar her yerleri beyin olsa bunu yapamaz. biz bile yapamıyoruz. demek ki onları gösterip bizden de akıllı bir Güç yapıyor bu mantık gereğdir. Hoşumuza gitse de git mese de...

Sitelerde Paylaş

>>> öylemi anladın bunu da işte di,yorum hep kasıt hep yanlış anlama arapça da ..jina el mehbel karşılığıdır. bana gösterir misin burada o ifadeyi.

Aahh, ne diyeyim size, bilir bilmez her halta çıkarsınzı böyle delik dondan çıkar gibi..

yahfazne furûcehunne

furucu-hunne -> ferc - i - kadının..

Ferc ne peki? Bir sözlükten bakalım neymiş:

http://www.cep-x.com/cep-x-sozluk/125154-ferc-ferc-nedirc-ferc-anlami.html

Cep-x Sözlük kategorisinde FERÇ (FERÇ nedir? - FERÇ anlamı) konusu , Dişi canlılarda üreme organının dış bölümü, am, °vulva.

Git istediğin sözlüğe bak,

tdk sözlüğü:

ferç -ci

isim, eskimiş, anatomi Arapça ferc

Dişi canlılarda üreme organının dış bölümü, vulva.

Hani söylemesek, biz bu işin ihtisasınıda yaptık, hadi diyecez de.. Onuda söyledik, hala bu kazmalar bize gelmiş kuran öğretmeye çıkıyor..

Sitelerde Paylaş

Ayrıca Allah mı dedi afrikalılara bu halde sürünün diye. Sen böyle olmaya razıysan böyle gider.

Afrika'da çocuklar açlıktan ölüyor diyoruz, anneler bebelerine yiyecek

bulupta veremiyor diyoruz anlıyor musun?

Toprağıda işleyemiyorlar, çünkü senin akıl küpü putun okyanusa yağmur

veriyor, Afrika'ya vermiyor. Böylece çocuklar açlıktan ve susuzluktan ölüyorlar

anlıyor musun? Rızkı veren yüce mallah, malı yine zengine ve güçlüye veriyor.

Bizim mahallede yaramazlık eden başıboş çocukların annelerine"Bakamayacağın piçi

neden doğurdun" derler. Şimdi senin allahına soruyorum;

Bakamayacağı p_içi neden yaratıyor..

Sitelerde Paylaş

>>> Toprağıda işleyemiyorlar, çünkü senin akıl küpü putun okyanusa yağmur veriyor, Afrika'ya vermiyor.

İşleseler ne olacak ki? Çekirgeler gelip yiyip gidiyor ne varsa. O fotoğrafın çekildiği dönemde, kıtlığın sebebi çekrigelerdi.

Öyle acayip bir şeydir. Kuraklık varken hiç bir çekirge göremezsin ortada. Hepsi yerin altında yatar. Yumurtaları vs. öyle bekler. Ama ne zaman bol yağmur yağdı, çekirgeler yerlatından çıkar, yağmurla yetişen en varsa, hepsini yer bitirirler.

Garibim afrikalı kuraklık olunca, susuzluktan, yağış olunca çekirgeden hep aç kalır, açlıktan ölüp gider.

Sitelerde Paylaş

>>> öylemi anladın bunu da işte di,yorum hep kasıt hep yanlış anlama arapça da ..jina el mehbel karşılığıdır. bana gösterir misin burada o ifadeyi.

Aahh, ne diyeyim size, bilir bilmez her halta çıkarsınzı böyle delik dondan çıkar gibi..

yahfazne furûcehunne

furucu-hunne -> ferc - i - kadının..

Ferc ne peki? Bir sözlükten bakalım neymiş:

Git istediğin sözlüğe bak,

Hani söylemesek, biz bu işin ihtisasınıda yaptık, hadi diyecez de.. Onuda söyledik, hala bu kazmalar bize gelmiş kuran öğretmeye çıkıyor..

ferc kelimesinin anlamını bulduk diye gururlanıp seviyeyi düşürmeyelim lütfen,bilir bilmez derken sizin okuduğunuz bölüm alanınız tefsir mi hacı ha? ya ziya paşanın bir sözü var. bilmez cahildir. bir de cehli muqap var. onuda araştırmayı sevdiğin için sana bırakıyorum.

Arapça biliyormusun? hayır.yani oturup bir arap dış işleri bakanıyla ülke ekonomisini tartışabilir misin? hayır. sonra bana fercin ne anlama geldiğini sözlükten bakıp şu anlama geliyor diyorsun. arapça geniş bir dil diğer kelimeler için de olduğu gibi Senin bahsettiğin konuyu temsil bir sürü kelime var arapçada. burada mehbel kelimesi kullanılmamış araplar ferc kelimesini, .m anlamında değil avret mahalli anlamında kullanırlar. Kuranın aynı anlama gelebilecek 20 kelimeden sıraladığında mesela neden 7.sini seçtiğine dikkat etmek lazım.

Sevgili zazo israilde çol. bu dünya cennet değil. Allah bakamadığı için o halde değiller. Afrikadaki çocuklar yobaz ve aç gözlü devletler yüzünden mni o halde Allah öyle istediği için mi? Eğer öyle bir uygulaması varsa afrikaya neden g. afrika cumhuriyeti ekonomisi ilk 20 içinde.İnsanlar yaşam şekillerini kendileri seçerler. çingenelerin neden okuyanı yok Allah mı okutmuyor onları neden romanlar durmadan abe falına bakayım diyorlar Allah mı yasakladı öğretmen olmalarını?

Rum suresindeki 7.yy da bahsedilen olayın mucize olduğunu söylediğimde değildir o öyle diyen dostum;

ilk ayetlerinde yer alan o dönemde kimsenin tespit etmesinin mümkün olmadığı coğrafi bir gerçeğin haber verilmesisöz konusu.

Rum Suresi’nin 3. ayetinde, Rumlar’ın “Dünyanın en alçak yerinde” yenildikleri belirtilir. Arapçası “edna el-ard” olan bu ifade, “Edna” kelimesi Arapçada “alçak” demek olan “deni” kelimesinden türemiştir ve “en alçak” anlamına gelir. “Ard” ise yeryüzü demektir. Dolayısıyla “edna el-ard” ifadesi de “yeryüzünün en alçak yeri” manasına gelmektedir. Evet macellan bile sadece etrafını dolaşmışken arap yarım adasının dışına çıkmayan bir Zat(AS) nasıl bilebildi de böyle bir iddiada bulundu dersiniz???

Sitelerde Paylaş

Müsaade edesen biraz Allah'ın işine karışacağım. Ben Allah olsam ve insanların benim istediğim gibi davranmaları için bir kitap gönderecek olsam, bu kitaptaki her şey açık seçik ve kendi anlamı içinde olurdu. Gizli kapaklı şeyler yazmazdım. IQ'su 75 olan da 150 olan da aynı şeyi anlardı. Kendi kitabımı benim adıma bazı insanların yorumlamasını istemezdim.

Bu arada kuranda on defa bu kitabı apaçık gönderdim diyor, bu da bana göre bir çelişki tabii.

Ben çok kitap okurum, çocuk ve gençken de fazla okurdum. Her türlü kitap okudum. İyi yazılmış, kötü, başı sonu birbirine uymaz, ustaca düzenlenmiş... Kuranı okuduğumda dağınık, kopuk, konu birliği olmayan, acemice yazılmış, içinde bir sürü çelişkiler bulunan bir kitap görüyorum. 7. yüzyılda Arabistanda yaşayan birinin 23 yılda yazdığı hikayeler, emirler, inandırma çabaları ve lanetlerden oluşmuş çorba gibi bir kitap bu. Okunması zor, hak verilmesi daha da zor. Allahın kalemiyle yazılmış olması ise imkansız. Kitap olarak 10 üzerinden 3 veriyorum. Allah çok daha becerikli bir edebiyatçı olmalıydı.

Bir de merak ediyorum, Muhammed neden ısrarla okuma yazma bilmediğini söylüyor?

Bir şey daha aklıma yatmıyor. Cebrail bana oku deseydi ve okuma bilmeseydim, ilk işim okuma yazma öğrenmek olurdu.

Sitelerde Paylaş

Rum 3

azerice

3. (Ərəbistana) ən yaxın bir yerdə (Şamda və ya Urdunda). Lakin onlar (bu) məğlubiyyətlərindən sonra qalib gələcəklər.

ingilizce

3. in the lands close-by; yet it is they who, notwithstanding this their defeat, shall be victorious

4. within a few years: [for] with God rests all power of decision, first and last. (2) And on that day will the believers [too, have cause to] rejoice

2 - Lit., �before and after�. The defeats and victories spoken of above relate to the last phases of the centuries-long struggle between the Byzantine and Persian Empires. During the early years of the seventh century the Persians conquered parts of Syria and Anatolia, �the lands close-by�, i.e., near the heartland of the Byzantine umpire; in 613 they took Damascus and it 614, Jerusalem; Egypt fell to them in 615�16, and at the same time they laid siege to Constantinople itself. At the time of the revelation of this surah - about the seventh year before the hijrah, corresponding to 615 or 616 of the Christian era - the total destruction of the Byzantine Empire seemed imminent. The few Muslims around the Prophet were despondent on hearing the news of the utter discomfiture of the Byzantines, who were Christians and, as such, believed in the One God. The pagan Quraysh, on the other hand, sympathized with the Persians who, they thought, would vindicate their own opposition to the One-God idea. When Muhammad enunciated the above Quran-verses predicting a Byzantine victory �within a few years�, this prophecy was received with derision by the Quraysh. Now the term bid (commonly rendered as �a few�) denotes any number between three and ten; and, as it happened, in 622 � i.e., six or seven years after the Quranic prediction - the tide turned in favour of the Byzantines. In that year, Emperor Heraclius succeeded in defeating the Persians at Issus, south of the Taurus Mountains, and subsequently drove them out of Asia Minor. By 624, he carried the war into Persian territory and thus put the enemy on the defensive: and in the beginning of December, 626, the Persian armies were completely routed by the Byzantines.]

Dünyanın en alçak yeriymiş, kim uyduruyor bunları? Uydurmak günah bir kere.

Kuranda bu zaten yazıyordu oyunları bunlar...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...