Jump to content

Canlılık

Recommended Posts

Baktığımız zaman görünüşte insanın ve diğer canlılarında bir madde olduğunu düşünebiliriz. Fakat daha dikkatli baktığımız zaman canlılığın ilahi bir kudret tarafından bize bahşedilmiş bir lütuf olduğunu görürüz.

Tesadüfen bir canlılık oluştuysa her türlü ortamda canlının oluşması gerekmez mi?

Her koşulda canlı neden oluşmaz?

Her koşulda canlı oluşmaması ilahi bir kudret olarak Allah'ın bize bahşettiği bir lutuf değil mi?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 40
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

herşeyi bırakalım, sıfırdan biyoloji öğretelim herkese.

Tesadüfen bir canlılık oluştuysa her türlü ortamda canlının oluşması gerekmez mi?

hayır gerekmez, canlılık belli koşullar altında oluşur.

sonraki sorun ne mayonez?

eğer insan maymundan geldiyse neden şuan maymunlar insana dönmüyor mu?

iki sorunun aynı yerden çıktığı çok belli de,

ona dayanarak tahmin yürütüyorum.

başlık tavanarasına layık ama cevap vermek isteyenler için şimdilik burada kalsın.

Sitelerde Paylaş

Adam bişey öğrenmek için soru sormuyor... Maksadı üzüm yemek değil.

Lafa bak! >> "Tesadüfen bir canlılık oluştuysa her türlü ortamda canlının oluşması gerekmez mi?"

Ne bekliyordun paşam? Milyon derece santigrad yıldız merkezinde marul mu bitsin istiyordun?

Sorduğun soru biyoloji sorusu değil... Kimya sorusu... Hangi şartlar altında reaksiyon olur, hangi element, hangi molekül hangi aralıklarda katıdır, sıvıdır, gazdır; hangi element kaç bağ yapar, kiminle yapar, niye yapar...

Bunları öğren gel paşam...

Hadi biyolojiyi günah diye öğrenmedin, peki kimyayı neden öğrenmedin?! Senin sorunun dindarlığa bağlı evrim direnci felan değil, tın tın boş bir adamsın sen... Kafana tel gerip akustik enstrüman yapmak gerek senin...

Sitelerde Paylaş

Baktığımız zaman görünüşte insanın ve diğer canlılarında bir madde olduğunu düşünebiliriz. Fakat daha dikkatli baktığımız zaman canlılığın ilahi bir kudret tarafından bize bahşedilmiş bir lütuf olduğunu görürüz.

Her koşulda canlı oluşmaması ilahi bir kudret olarak Allah'ın bize bahşettiği bir lutuf değil mi?

Bu ileti yalnız soru değil. Aynı zamanda yorum da içeriyor.

Yalnız soru olsaydı yanıtlamak bir sorun oluşturmaz ve soruyu eleştirmezdim.

Ama soru ile yorum birlikte olduğundan, tam bir Müslüman ahlak eksikliği ile karşı karşıya olduğumuzu söyleyebilirim.

Yapacağın yorumu yasallaştırmak için soruyorsun soruyu, değil mi?

Sen, sana yapılacak açıklamaları anlayacak kapasitede birisi değilsin.

Git camide dua et. Yanlış yerdesin ve yanlış bir ağaca havlıyorsun.

Sitelerde Paylaş

Olmaz öyle ''bay tesadüf'' seçici biridir, öyle her ortamda canlı oluşturmaz.

Böyle akılı bilgili bir karakterden de bu kadar seçicilik göstermesi beklenir zaten.

Tesadüf, başka ortamlarda (hernereyse artık) acnlı oluştursa bu sefer ne olurdu? BU ortamın canlılarıyla o ortamaın canlıları birbirlerine düşerlerdi savaş çıkardı tesadüf korusun.

Burda tesadüfün hikmetlerine rastlıyoruz işte.

Tabi ki bir lütuf, yani allah ''Olmayan şeye'' lutuf bahşedebilecek kadar yüce ya.

Onun yüceliği herzaman mantığın dışındadır saçmadır , zaten yücelik burdan gelir.

Sen hiç yok iken dğer ''yok'' larda yoktular ama allahın lutfu işte o kadar ''yok'' arasından seni var etti buda sana lutuf işte -al dür dür sok, sonsuz tatmin....

Sitelerde Paylaş

Dünyada hayat (dünya dışında da olabilir Kuranı Kerim 18bin alemde Cenabı Hakkkın tesbih edildiğini bildiriyor) yalnız ve yalnız Hayyul Kayyumun Kudretiyle meydana gelir

bu konuda açtığım şu konuda: ALLAH cc.IN VARLIĞINI İSBAT EDEN 4 PERDESİZ HAKİKAT: KENDİNE güvenen ateistlere önemli sorular.. http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=28510

daha detaylı bilgiler var orada demiştim:

1-NUR:

...

2-HAYAT: ATEİSTLERE EN ZOR SORU

EVET HAYAT NEDİR NASIL MEYDANA GELDİ İLK CANLI NASIL OLDU? bu konuda da evrimciler dahil bir çok teori olsada hayatın nasıl başladığı bilinmiyor hem nasıl başladığı bilinse bile sorular bitmiyor mesela yiyip içtiğimiz ve sindirdiğimiz cansız besinler bize nasıl hala hayat enerjisini veriyor? inorganik atomlar nasıl bir araya gelip calılığımızı devam ettiriyor?

üniversitede prof. Hikmet bey (genel cerrahi prof.) bize bir soru sormuştu yani sınıfa:

"canlılığı sağlayan element nedir potasyummu? yoksa kalsyummu? diye hala cevapsız ilginç.

DEMEK BİR HAYYUL KAYYUMDAN GELİYOR HAYAT VE CANLILIK

3-RAHMET:

...

4-VÜCUD

evet cansız atomların canlılığı oluşturması ama kendi haline bırakılınca atom olarak kalması

"hayat" sırrının Cenabı Haktan başka bir mevhum güce isnad etmeyi imkansız hale getirmektedir.

Soru gayet ciddi ve ateistler tarafından çözümsüzdür bunca yaygaranın sebebi de budur kanımca.

(ALLAH cc.IN VARLIĞINI İSBAT EDEN 4 PERDESİZ HAKİKAT konusu çekirdek olarak Mehdiiazam Bediüzzamanın Risale-i Nurundan alınmıştır)

tarihinde AhmetBaha tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

(ALLAH cc.IN VARLIĞINI İSBAT EDEN 4 PERDESİZ HAKİKAT konusu çekirdek olarak Mehdiiazam Bediüzzamanın Risale-i Nurundan alınmıştır)

mehdiizaman mı oldu şimdi de?

yeni pazarlama stratejiniz mi bu?

allaaaan delisini mehdiler mehdisi yapmış ahmet can.

kendisine maşşallah diyoruz, hem de 41 kere. :)

Sitelerde Paylaş

Her koşulda yağmur yağmadığı için her koşulda canlılık oluşmaz.Ay'da canlılık olmayışı her koşulda canlılık olmadığı içindir.

Tesadüfen de canlılık oluşmaz.Gereken fizik şartlar ortaya çıktığında canlı mikroorganizmalar oluşur.

Canlılık dediğimiz şey de maddenin bir davranışıdır.

Sitelerde Paylaş

Ben de bir soru sormak istiyorum.

İnsanlar, çiftleşecekleri eşleriyle -az çok- tesadüf eseri karşılaştıklarına göre, bu durumda insanlar neden her koşulda ve herkesle çiftleşmemektedir?

Bu sorunun yanıtını istiyorum, yoksa evrime çatarım!!>>zQQ'!

Sitelerde Paylaş

Soruya devam bu soru nerden mii aklıma geldi geçen gün okuduğum bir kitap vardı orada böyle şeylerden bahsediyordu

Neyse konuyu fazla uzatmadan soruma geçmek istiyorum

Kitapta dünya dışı yaşam formları arayan bir Fransız bilim adamının ağzından bir cümle aktarıyor."Biz diyor dünya dışı canlı forumunu her zaman ayaracağız.Fakat dünya dışında canlı olma ihtimali çok düşük bir ihtimaldir. Dünyanın yaşam için bu kadar uygun bir koşul oluşturması sanki evrende gizli bir gücün bu dünyayı yaşam için tasarlandığı fikrini oluştuyor."

Bunu söyleyen normal biri değil dünya dışı canlı araştırması yapan Fransız bilim adamı da kabul ediyor bu dünyanın

yaşam için o kadar gerekli şekilde donatıldığı ve bununda bir yaratıcısız olmayacağına getirmeye çalışıyor

Bilim ilerledikçe bu fikir bence daha netleşecektir diye düşünüyorum

Dünya dışında bir gezegende canlı oluşma ihtimalini çok yüksek mi geliyorsunuz yoksa çok düşük bir olasılık mı?

tarihinde Mayonez2 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

herşeyi bırakalım, sıfırdan biyoloji öğretelim herkese.

hayır gerekmez, canlılık belli koşullar altında oluşur.

sonraki sorun ne mayonez?

eğer insan maymundan geldiyse neden şuan maymunlar insana dönmüyor mu?

iki sorunun aynı yerden çıktığı çok belli de,

ona dayanarak tahmin yürütüyorum.

başlık tavanarasına layık ama cevap vermek isteyenler için şimdilik burada kalsın.

murted sen insanların maymundan ve maymunlarında bilmem nereden geldiğini iskelet ve resimlerden mi buldun.peki aratürlerin nerede.

evet senin bulduğun o iskeletler o kemikler insanın atasına değilde başka bir tür canlıya ait olma ihtimalleri varmı.aynı bize benzeyan maymunlar gibi yani.illaki bu iskeletlerin bizim atamız olmasımı gereklimi.bunu neye dayandırıyorsun.belkide bizden önce insanlıktan önce bu dünyada yaşamış canlılara ait olamazlarmı.illaki bizlerin atasımı olmaları gerekir.

kuranda allah insanı yaratacağı zaman melekler allaha şunu demişler bu dünyada isyan çıkaracak kan dökecek yeni bir canlımı yaratacaksın diye sormuşlar.ya insanla hiç bir alakası yoksa bu iskeletlerin.insanlıktan öncesine aitseler.masal dediğiniz kitapta da yazıyor.alın size sizin delilinizi çürütecek bir delil.

bu sadece allahı yaratıcıyı ret edenlerin uydurdukları bir kılıftır.bundan başka zaten hiç bir delilleride yok.kendilerinin dahi neye ait olduğunu bilmedikleri bu iskeletleri insanın atası olarak göstermişlerdir.buda sadece 2-3 bilim adamının kendi görüşüdür.kendi düşüncesidir.daha doğrusu yaratıcıya alternatif olarak yokluğuna karşı uydurulmuş bir iddiadır.tek tesellileri budur.

Sitelerde Paylaş

murted sen insanların maymundan ve maymunlarında bilmem nereden geldiğini iskelet ve resimlerden mi buldun.peki aratürlerin nerede.

evet senin bulduğun o iskeletler o kemikler insanın atasına değilde başka bir tür canlıya ait olma ihtimalleri varmı.aynı bize benzeyan maymunlar gibi yani.illaki bu iskeletlerin bizim atamız olmasımı gereklimi.bunu neye dayandırıyorsun.belkide bizden önce insanlıktan önce bu dünyada yaşamış canlılara ait olamazlarmı.illaki bizlerin atasımı olmaları gerekir.

kuranda allah insanı yaratacağı zaman melekler allaha şunu demişler bu dünyada isyan çıkaracak kan dökecek yeni bir canlımı yaratacaksın diye sormuşlar.ya insanla hiç bir alakası yoksa bu iskeletlerin.insanlıktan öncesine aitseler.masal dediğiniz kitapta da yazıyor.alın size sizin delilinizi çürütecek bir delil.

bu sadece allahı yaratıcıyı ret edenlerin uydurdukları bir kılıftır.bundan başka zaten hiç bir delilleride yok.kendilerinin dahi neye ait olduğunu bilmedikleri bu iskeletleri insanın atası olarak göstermişlerdir.buda sadece 2-3 bilim adamının kendi görüşüdür.kendi düşüncesidir.daha doğrusu yaratıcıya alternatif olarak yokluğuna karşı uydurulmuş bir iddiadır.tek tesellileri budur.

Bir Allah var ise,insanlar neden göremiyor.Bir allah var ise insanlar neden inkar etsin.Sen insanların,ağacı inkar ettiklerini gördünmü hiç.Yada deniz yok diyormuyuz,inkar etmiyoruz.Varlığına inanmadığımız bir allahtan bahsediyorsun.Getir allahını inanalım varlığına nooolacasa...Senin yukarıda kurduğun cümleler miş muş.Gözünle görmüş gibi inanıyorsun.Hiç düşündünmü,ya beni kandırıyorlarsa diye.Araştırma falan yapmadan,birileri inanıyor,bende inanayım diyorsun.Bilimadamlarının kanıtları var ortada,onlara inanmıyorsan,o bilgisayardan uzak dur.Çünkü o bilgisayarlarıda icad edenler aynı bilimadamları.Yani senin inanmadığın bilimadamları.İşine geleni kullan,işine gelmeyenleri inkar et.Yok öyle yağma.

Sitelerde Paylaş

>>> Her koşulda canlı oluşmaması ilahi bir kudret olarak Allah'ın bize bahşettiği bir lutuf değil mi?

Farzedelim ki, dediğin doğru..

Bunu allah dediğin, misyonu muhammede karı kız ayarlamak olan bedevi tanrısının yaptığını nerden çıkarıyorsun?

Sitelerde Paylaş

Çok ilginç...

İslam'ın Allah'ı bir canlı yaratınca da ilahi bir olay vuku buluyor, bir canlı yaratmayınca da..

Bu ne sapıklıktır böyle..

Bu sapık Allah'dan nasıl kurtulacağız?

Sitelerde Paylaş

Bir Allah var ise,insanlar neden göremiyor.Bir allah var ise insanlar neden inkar etsin.Sen insanların,ağacı inkar ettiklerini gördünmü hiç.Yada deniz yok diyormuyuz,inkar etmiyoruz.Varlığına inanmadığımız bir allahtan bahsediyorsun.Getir allahını inanalım varlığına nooolacasa...Senin yukarıda kurduğun cümleler miş muş.Gözünle görmüş gibi inanıyorsun.Hiç düşündünmü,ya beni kandırıyorlarsa diye.Araştırma falan yapmadan,birileri inanıyor,bende inanayım diyorsun.Bilimadamlarının kanıtları var ortada,onlara inanmıyorsan,o bilgisayardan uzak dur.Çünkü o bilgisayarlarıda icad edenler aynı bilimadamları.Yani senin inanmadığın bilimadamları.İşine geleni kullan,işine gelmeyenleri inkar et.Yok öyle yağma.

sen madde dışındaki bir şeyi görebiliyormusun.ben göremiyorum ve göremediğim şeyi sana gösteremem.

ama sen görmek istiyorum dersen aklınla zorun var derim.

çünkü senin düşündüğün gibi allah bir madde değil.zaten onu ilah yapan da bu.neden anlamakta zorluk çekiyorsun.

o zaman ilk önce aklını , fikrini ve hissini bul.mademki varlar diyorsun onları bana göster .çünkü ben onlarıda göremiyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...