Jump to content

Ateist olduğumu öğrenen müslüman arkadaşımın tepkisi

Recommended Posts

diğerleri bu kadar ilgimi çekmediği için genelde düzgün bir şekilde yaklaşıldığı(arkamdan ne söylendiğini bilmiorum :)) için bu konuyu paylaşmak istedim(çokta severdim bu arkadaşımı.. =/)

Ben: Ben inanmıyorum artık

O: Neye inanmıyosun

Ben: allaha felan

O:(biraz şok hareketleri şaşırma felan) Abdest alıomusun?

Ben: Yoo...gerek görmüyorum artık

O: Hadi lan.. o kadarda tokalaştık senle

Ben: :S Elimi yıkıorum olm :S

O: Ben o pislikten bahsetmiyorum ruhun pisliğinden bahsediorum

Ben: Bi ruh olduğuna felanda inanmıorum ortada

O: Eee o zaman nası hareket ediyosun sen kolunu felan oynatıosun nası düşünüosun??

Ben: Beyin.. beynin en önemli görevi akıl üretmektir...

O: Demekki seninki üretmio

Ben: Ben senin inancına saygı duyuyorum Mete

Evet bu muhabbet bana din şeref haysiyettir demesine kadar gitti ben ona hala gerçekten çok sevdiğim bi arkadaşım olduğu için saygı duyduğumu hristiyanında müslümanında inancına saygı duyduğumu söyledim :D

görüşlerinizi bekliorum..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 105
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

laf sokmayı sever evet iyide laf sokar :D ben ona bu din üzerine mi kuruluydu abi bizim kardeşliğimiz deyince bana benim ülküm dindir islamdır dedi nie namaz kılmıosun dediğimde benm dinimde zorlama yoktur dedi bende sitem etmedim bana nie böle davranıosun die :D:D tokalaşmadı bu arada otobsten inip ayrıldığımızda :D:D

Sitelerde Paylaş

laf sokmayı sever evet iyide laf sokar ben ona bu din üzerine mi kuruluydu abi bizim kardeşliğimiz deyince bana benim ülküm dindir islamdır dedi nie namaz kılmıosun dediğimde benm dinimde zorlama yoktur dedi bende sitem etmedim bana nie böle davranıosun die tokalaşmadı bu arada otobsten inip ayrıldığımızda

Arkadaşın fanatik bir dimağın bütün belirtilerini fazlasıyla taşıyor anlattıklarına göre. Seni içtenlikle sevmiş olsa bile dogmalarının esiri olduğu için insanlığını yitirmiş. Bu tipteki insanları değiştiremezsin imanım, kendin gibi düşünenleri bulmalısın; ama ateist olmakla da bitmiyor iş elbette. Demem o ki ateistin belirli bir karakteri yok; her türlü karakterde ateistle karşılaşabilirsin.

Benim ilk gençlik dönemimde çevremde bir tane bile ateist yoktu. Samimi olduğum arkadaşlarımdan bana en yakın görüşe sahip olanı da bir agnostikti ve benle arkadaşlığı ilerleyince de karşılıklı fikir alış-verişi ile ateist oldu. İş hayatımda da birkaç önemsiz tanıdık dışında hiç ateist arkadaşım olmadı. Ya ben hep teistlere denk geldim ya da sayımız bir hayli az...

Sitelerde Paylaş

Arkadaşın fanatik bir dimağın bütün belirtilerini fazlasıyla taşıyor anlattıklarına göre. Seni içtenlikle sevmiş olsa bile dogmalarının esiri olduğu için insanlığını yitirmiş. Bu tipteki insanları değiştiremezsin imanım, kendin gibi düşünenleri bulmalısın; ama ateist olmakla da bitmiyor iş elbette. Demem o ki ateistin belirli bir karakteri yok; her türlü karakterde ateistle karşılaşabilirsin.

Benim ilk gençlik dönemimde çevremde bir tane bile ateist yoktu. Samimi olduğum arkadaşlarımdan bana en yakın görüşe sahip olanı da bir agnostikti ve benle arkadaşlığı ilerleyince de karşılıklı fikir alış-verişi ile ateist oldu. İş hayatımda da birkaç önemsiz tanıdık dışında hiç ateist arkadaşım olmadı. Ya ben hep teistlere denk geldim ya da sayımız bir hayli az...

Ateist-Agnostik-Deist ayrımı yapabilecek bir ortamda değiliz abi.

Hepsine ihtiyacımız var,Panteistine bile.

Ateist olup olmaları önemli değil yeter ki bu din dogmasından uzak olsunlar.

teist ateist sonra gelir.

o lüksümüz yok :(

Sitelerde Paylaş

o lüksümüz yok

Haklısın, çok doğru.

Ama, yakın arkadaşlıklarda ya da ikili ilişkilerde bir teistle paylaşabileceklerin sınırlıdır. Örneğin ben, bir deistle bile olsa gönül ilişkisine girebileceğimi sanmıyorum. Kimbilir belki de mantığa verdiğim önem haddinden fazla. Bana öyle geliyor ki insan kendi düşüncelerinden ödün verdiği anda kendi kendinin yok oluşuna da izin vermiş oluyor. Doğru bildiğinden asla ödün vermemek gerek hayatta. Eğitimli biriysen sen onların seviyesine değil onlar senin seviyene gelecekler.

Diğer yandan, gerçek sevgiye de tüm önyargılardan ve dogmalardan arınmış sağlıklı bir beynin erişebileceğini düşünüyorum. Eğer sevgi insana ait ve en insancıl şey ise bu böyle olmalı.

Sitelerde Paylaş

Geçtiğimiz kadir gecesinden bir gün önce arkadasım aradı yarın senle konusamıycam dedi..Neden dedim ya yarın kadir gecesi kendimi allaha adıycam ..Nasıl adıycan dedim ibadet edicem tüm gece dedi ..iyi, ee biz neden konsamıycaz dedim..Ya sen ateistsin ya ..evet .. kadir gecesini sakatlamak istemiyorum beni anlamaya çalış bir gün sonra konusalım dedi.Şaka sandım degilmiş..O gece konusmadık hiç..Ertesi gün beni aradı nasılsın neler yaptın diye ..Ona bak şimdi de ben senle konusmuycam bundan sonra arkadas olmuycaz dedim çok üzüldü ve pişman oldu..Kıyamadım hala görüşüyoruz ..ama oda kabul ediyor evet o bir bağnaz..:)

Beni yoldan çıkmış olarak görüyorlar ve beni yoldan çıkaranında allah oldugunu söylüyorlar.Benım ıcın dua edıyorlar ..allahın benı yenıden dogru yola kavusturması için..Onlara göre allah ıstemese ateist olamazmısım..

Sitelerde Paylaş

o lüksümüz yok :(

benim söylemek istediğimde o ben sana saygı duyuyorum derken ondanda görüşüme saygı göstermesi gerektiğini anlamasını bekledim ben onun allaha inanmasını onun aptallığı olarak gördüğümü söylemedim böyle bir söylemde bulunmanın haddim içinde olduğunu düşünmüyorum :) o haddini aştı o ayrı bi konudur... :D

Sitelerde Paylaş

diğerleri bu kadar ilgimi çekmediği için genelde düzgün bir şekilde yaklaşıldığı(arkamdan ne söylendiğini bilmiorum :)) için bu konuyu paylaşmak istedim(çokta severdim bu arkadaşımı.. =/)

Ben: Ben inanmıyorum artık

O: Neye inanmıyosun

Ben: allaha felan

O:(biraz şok hareketleri şaşırma felan) Abdest alıomusun?

Ben: Yoo...gerek görmüyorum artık

O: Hadi lan.. o kadarda tokalaştık senle

Ben: :S Elimi yıkıorum olm :S

O: Ben o pislikten bahsetmiyorum ruhun pisliğinden bahsediorum

Ben: Bi ruh olduğuna felanda inanmıorum ortada

O: Eee o zaman nası hareket ediyosun sen kolunu felan oynatıosun nası düşünüosun??

Ben: Beyin.. beynin en önemli görevi akıl üretmektir...

O: Demekki seninki üretmio

Ben: Ben senin inancına saygı duyuyorum Mete

Evet bu muhabbet bana din şeref haysiyettir demesine kadar gitti ben ona hala gerçekten çok sevdiğim bi arkadaşım olduğu için saygı duyduğumu hristiyanında müslümanında inancına saygı duyduğumu söyledim :D

görüşlerinizi bekliorum..

Evet, insanlarin tepkisini kestirmek zor olabiliyor. Musluman olsun, inancsiz olsun olgun insanlarla arkadaslik etmek gerekiyor. Kufur batakligina ilk saplandigim zamanlarda bir arkadasima bahsettim, bir daha da benimle konusmadi. Konusmasin da zaten, bu sebepten iletisimi kesecekse oyle arkadasa ihtiyacim yok. Su an en yakin arkadaslarim koyu dindar ve benim inancsiz oldugumu da biliyorlar ama olgun karsiliyorlar. Tabi bulundugum bolgede pek Turk olmamasi da samimi olunabilecek arkadas seceneklerini kisitliyor :)

Sitelerde Paylaş

benim söylemek istediğimde o ben sana saygı duyuyorum derken ondanda görüşüme saygı göstermesi gerektiğini anlamasını bekledim ben onun allaha inanmasını onun aptallığı olarak gördüğümü söylemedim böyle bir söylemde bulunmanın haddim içinde olduğunu düşünmüyorum :) o haddini aştı o ayrı bi konudur... :D

Bence arkadaşin kendi abdestli bedenini dünyanin en onemli, en ozel şeyi sandigi icin haddini bilemiyor bir türlü. Klasik mümün tepkisi bu, bir kere de daha farkli ya da daha yaratici bir şey soyleseler de dumur olsak :) Bunlardan cok var, en iyisi hic yoklarmiş gibi davranmak :)

Sitelerde Paylaş

Bence arkadaşin kendi abdestli bedenini dünyanin en onemli, en ozel şeyi sandigi icin haddini bilemiyor bir türlü. Klasik mümün tepkisi bu, bir kere de daha farkli ya da daha yaratici bir şey soyleseler de dumur olsak :) Bunlardan cok var, en iyisi hic yoklarmiş gibi davranmak :)

farklı şeyler söyleyip beni dumur eden vardı etmesinide istedim ama konuşamadık kaç gündür :D neyse bu arkadaş bugnde bana knk muhabbeti yapıodu gariptir =/ bende üzmedim kendisini :D dediğim gibi hala saygılıyım müslümana vs :)

Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...

Sazan gibi atlamış yazmışsınız e başlığı açan arkadaş şimdide ben müslüman oldum diyor neaber

Bilgeyoldakalmış herkesi kandırırsın Marcosu kandıramazsın sen sadece kafa yapıyorsun bu forumda.

Sitelerde Paylaş

Sazan gibi atlamış yazmışsınız e başlığı açan arkadaş şimdide ben müslüman oldum diyor neaber

Bilgeyoldakalmış herkesi kandırırsın Marcosu kandıramazsın sen sadece kafa yapıyorsun bu forumda.

:) marcos ne düşünüyorsan açık açık söyle kafa yapıyorsun felan :) buyur face imi verim gör yaşımıda 18 yaşında da adamım kimliğime kadar gösteririm 18 durmuyorsun dersen :D 18 yaşındayım bu şeyleri düşünmeye yeni başladım.. ( ve sorularıma, sizin sorularınıza cevap alıyorum)

jadi ayıp ediyorsun ama sende <_<

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...