Jump to content

Teistler,neden ateist forumdasınız?

Recommended Posts

Yok sen ben Tanrı olsaydım böyle yapmazdım, bana saçma geliyor gibisinden konuşunca aklıma sakız geldi..

Kötü bir niyetim yoktu.

Sakızın kendi iradesi yok.Evet haklısın Tanrının kendi iradesi var mı?

Yoksa kendi iradeni ve aklını Tanrı nın yerine mi koyup yazıyorsun?

Merak etmekte sonuna kadar haklıyım.. :)

tanrının kendi iradesi olmadığını iddia edip bu kadar şeyi yarattıktan sora kulluk beklediğini söylemek bence en mantıksız açıklamadır...

deistsen söylediğin şeyi anlarım...

tarihinde SetH666 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 88
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

tanrının kendi iradesi olmadığını iddia edip bu kadar şeyi yarattıktan sora kulluk beklediğini söylemek bence en mantıksız açıklamadır...

Karıştırdın sen..Henüz bir şey iddia etmiş değilim..Sadece sordum:

Sakızın kendi iradesi yok.Tamam.Tanrı nın var mı?

Tanrı nın ve iradesinin olmadığını, saçma geldiğini söyleyen sensin.

Var olduğu söylenen Tanrıyı ve iradesini "ben olsam böyle yapmazdım" diyerek saçma buluyor ve red ediyorsun.

Ben sadece sen Tanrı değilsin dedim.

Bunu çoğu zaman teistler de yapıyor, kendilerini Tanrı yerine koyarak kurallar ve emirler uyduruyorlar.

Sen, ilgili teistlerin ateist versiyonusun sadece, kızmaca darılmaca yok. :)

Net bir soru daha sorayım.

Eğer peygamberler ve kitaplar olmsaydı senin için Tanrı nın var olma ihtimali ne olurdu?

tarihinde Paradigmax tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Karıştırdın sen..Henüz bir şey iddia etmiş değilim..Sadece sordum:

Sakızın kendi iradesi yok.Tamam.Tanrı nın var mı?

Tanrı nın ve iradesinin olmadığını, saçma geldiğini söyleyen sensin.

Var olduğu söylenen Tanrıyı ve iradesini "ben olsam böyle yapmazdım" diyerek saçma buluyor ve red ediyorsun.

Ben sadece sen Tanrı değilsin dedim.

Bunu çoğu zaman teistler de yapıyor, kendilerini Tanrı yerine koyarak kurallar ve emirler uyduruyorlar.

Sen, ilgili teistlerin ateist versiyonusun sadece, kızmaca darılmaca yok. :)

Net bir soru daha sorayım.

Eğer peygamberler ve kitaplar olmsaydı senin için Tanrı nın var olma ihtimali ne olurdu?

benm için bir ihtimal olmazdı belkide olurdu(insanın konuştukları ile yaşadıkları birbirini tutmaz o an orda olup o şeyi denemek gerekir)...Yanlız bir tanrı olgusu çıkarıcak insan mutlaka bulurduk çünkü insanlar kendini zayıf hisseder ve sığınacak daha güçlü bir varlık ararlar aramışlardır herzaman...

ben tanrı var ise iradeside vardır diyorum..ama evet tanrı yoktur ve iradeside yoktur...olmayan birşeyin iradesi olmaz.. zaten iradesinin olmadığını düşündüğüm için tanrıyı reddediorum...tanrı olmadığı için iradesini değil....

(darılma gücenme olmaz konuşuyoruz merak ediyoruz öğreniyoruz daha güzel birşey varmı :))

saygılar..

Sitelerde Paylaş

benm için bir ihtimal olmazdı belkide olurdu(insanın konuştukları ile yaşadıkları birbirini tutmaz o an orda olup o şeyi denemek gerekir)...Yanlız bir tanrı olgusu çıkarıcak insan mutlaka bulurduk çünkü insanlar kendini zayıf hisseder ve sığınacak daha güçlü bir varlık ararlar aramışlardır herzaman...

ben tanrı var ise iradeside vardır diyorum..ama evet tanrı yoktur ve iradeside yoktur...olmayan birşeyin iradesi olmaz.. zaten iradesinin olmadığını düşündüğüm için tanrıyı reddediorum...tanrı olmadığı için iradesini değil....

(darılma gücenme olmaz konuşuyoruz merak ediyoruz öğreniyoruz daha güzel birşey varmı :))

saygılar..

Sadece bir-iki satır yazacaktım ama nereden nerelere geldik..

İnsanlar kendini neden zayıf hisseder?Bu his insanı Tanrıya ulaştırır mı?

Neyse çok soru soruyorum biraz da kendi düşüncelerimi aktarayım.

Ama senin ne demek istediğini anlıyorum, sonunda bir örnekle vermeye çalışacağım.

Milyarlarca hatta belki de katrilyonca yıl evvel, veya zamansız bir zamanda, bizi,evreni, herşeyi oluşturan atom altı parçacıkların ebeveyni saf enerji(hiçliğin enerjisi) kıpraşmaya başlıyor..Neden?

Şimdilik bilim dünyası buna bir neden bulamıyor, yani makro evrenin sebepleri mikro evrende geçersiz.

Bir diğer değişle sonsuz enerji denizinde dalgalanma kendi kendine, ama bu skaler değerler ile ifade edilemiyor, inanış bu şekilde..

Neyse uzatmayalım, zamanın olmadığı bir anda sonsuz büyüklükteki ayna, sonsuz küçük diyebileceğimiz bir enerji büyüklüğü ile çatırdamaya başlıyor.

Fizik dilinde konuşacak olursak ayna yani simetri kırılıyor.(PCT simetrileri).

Saf enerjiden atom altı parçalar, onlardan atomlar,atomlardan maddeler, maddelerden, anti maddeler oluşuyor..

Bunun bir kısmı da karanlık madde ve enerji olarak mahiyetini tam bilmediğimiz bir şekilde kalıyorlar.

Bizim bildiğimiz baryonik evrende ise atomlar birleşerek bir takım bağlar oluşturuyor.(peptit bağ)

Bu bağlar hücre, sistem derken canlıyı oluşturuyor.

Canlı gelişiyor, gelişiyor ve biz oluyoruz..

Gelişiyor kelimesini kendi anlamında kullanıyorum.Şöyle ki?

Ben bugün bir tek hücreli canlıdan daha gelişmiş durumdayım çünkü varlığımı ve evreni inceleyebiliyorum.

Buna rağmen kendimi zayıf hissediyor ve kendimden daha güçlü sığınılacak bir varlık arıyorum.

Bir kısmımız O varlığı buluyor, bir kısmımız bulamıyor, üstelik bulanlara da itiraz ediyor; öyle bir varlık yok.

Neyse böyle gidersek çok uzayacak, kısa keseyim:

Ben hiç bir şeyin kendi kendine olduğuna "İNANMIYORUM".

Ama isteyen herkes, bir Tanrıyı yok sayıp, herşeyin kendi kendine olduğuna "İNANABİLİR"

İlk başlarda vereceğimi söylediğim örneğe geçip biraz alan daraltayım:

Burada teist demekle çok büyük ihtimalle müslümanlığı kast ediyoruz sanırım.

Bu durumda bir mantıksızlık arayacaksak, müslümanlığın yani islamın değerlerine, öğretilerine bakmak lazım.

Örneğin Allah, neden köleliği tedrici yani yavaş yavaş kaldırırken, evlatlığın eşiyle evlenebilme iznini birden bire vermiş?

Evlatlığınız eşiyle evlenebilmek toplumsal ve evrensel bir mesele mi? gibi..

Bu örneğin forumda muhakkak irdelenmiş olduğu başlıklar vardır, aratmadım ama uzatmıyorum..

Demek istediğin herhalde böyle durumları mantıksız görüp, Tanrıyı daha doğrusu Allah ı red ediyorsun?

Doğru mu anlamışım?

Sitelerde Paylaş

Sn paradigmax,

Araya girdiğim için kusura bakmayın.Son sorunuza cevaben neden köleliği birden bire kaldırmamış ?

Belkide 2009 yılında hala paranın halkasız köleleri olmaktan kurtulamayacağımızı ta o çağdan görmüş olmasındandır.

tarihinde ezberbozan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Milyarlarca hatta belki de katrilyonca yıl evvel, veya zamansız bir zamanda, bizi,evreni, herşeyi oluşturan atom altı parçacıkların ebeveyni saf enerji(hiçliğin enerjisi) kıpraşmaya başlıyor..Neden?

Şimdilik bilim dünyası buna bir neden bulamıyor, yani makro evrenin sebepleri mikro evrende geçersiz.

bilim dünyası en azından enerjinin yokedilemez varedilemez olduğunu söylüyor...ve açıklıyor... ama allah ı açıklayabilicek betimleyebilicek bir müslman yok çünkü açıklamaya kalktıklarında paradokslar ortaya çıkıyor...

ilmi ezeli ilmi dahilinde herşeyi yapıyor diyen biri için cahillik(ilminin içindedir..) yapabilirmi allah dioruz orda o insan savunma getiremiyor

kimisi ilmide yapacaklarıda ezeli diyor onun önünede aynı paradoks çıkıyor...

Sadece bir-iki satır yazacaktım ama nereden nerelere geldik..

İnsanlar kendini neden zayıf hisseder?Bu his insanı Tanrıya ulaştırır mı?

neden ulaştırmasın insandan güçlü dünyada bir varlık yoktur... ve insanın hayal gücü elbet bir yerde bir inanılmaza ulaşıcaktır bu çok açıklanasıdır...stephen king okuyorsan insanın hayal gücünün nelere kadir olduğunu görmüşündür okumuyorsan tavsiye ederm =)

Ben hiç bir şeyin kendi kendine olduğuna "İNANMIYORUM".

Ama isteyen herkes, bir Tanrıyı yok sayıp, herşeyin kendi kendine olduğuna "İNANABİLİR"

kendi kendine oluştuğunu iddia eden kim afedersin belli şartlar altında belli şeyler oluşur...evrende şartlar sağlandığında oluşmuştur....

İlk başlarda vereceğimi söylediğim örneğe geçip biraz alan daraltayım:

Burada teist demekle çok büyük ihtimalle müslümanlığı kast ediyoruz sanırım.

Bu durumda bir mantıksızlık arayacaksak, müslümanlığın yani islamın değerlerine, öğretilerine bakmak lazım.

Örneğin Allah, neden köleliği tedrici yani yavaş yavaş kaldırırken, evlatlığın eşiyle evlenebilme iznini birden bire vermiş?

Evlatlığınız eşiyle evlenebilmek toplumsal ve evrensel bir mesele mi? gibi..

Bu örneğin forumda muhakkak irdelenmiş olduğu başlıklar vardır, aratmadım ama uzatmıyorum..

Demek istediğin herhalde böyle durumları mantıksız görüp, Tanrıyı daha doğrusu Allah ı red ediyorsun?

Doğru mu anlamışım?

bunları geçelimde allahı nasıl tanımladığını bir öğrenelim... allahı reddetme sebeblerim var... evet

müslümanlıktaki sıfatlarda bunlardan biridir...herşeyi yapabilen herşeyi bilebilen bir varlık olamaz...gibi...

Sitelerde Paylaş

Sn paradigmax,

Araya girdiğim için kusura bakmayın.Son sorunuza cevaben neden köleliği birden bire kaldırmamış ?

Belkide 2009 yılında hala paranın halkasız köleleri olmaktan kurtulamayacağımızı ta o çağdan görmüş olmasındandır.

Sn. ezberbozan

Rica ederim, araya girmeniz önemli değil.

Düşüncelerinize katılıyorum demekle yetineceğim.

Kölelik olmadığı sadece bir illizyondan ibaret bence de..

bilim dünyası en azından enerjinin yokedilemez varedilemez olduğunu söylüyor...ve açıklıyor... ama allah ı açıklayabilicek betimleyebilicek bir müslman yok çünkü açıklamaya kalktıklarında paradokslar ortaya çıkıyor...

Neyi açıklıyor bilim dünyası?

Tamam enerji var.İyi de neden değişmiş?DeltaE yani enerji değişim oranı sıfır fiziğe göre..

Yani enerjinin hep var ve yok edilemiyor olması cevabın yanından bile geçmiyor.

Hem hadi açıklasın bakalım; bilim forumunda da sormuştum:

Kolumu kaldırdım, vucudumdaki bir kısım madde hareket enerjisine dönüştü.

Ya da orada sorduğum gibi sorayım, arabana benzin aldın, 100 km gittin, 5 lt benzin harcadın.

5 litre benzin harekete ve ısıya dönüştü.

Şimdi bu hareket ve ısı kendi kendine birleşip, zaman önemli değil, tekrar 5 litre benzin olabilir mi?

Bence olmaz, entropi, kuantum titreşimlerin azalması vs..Neyse..

Sen bunu araştıra-dur diğerlerine geçelim..

ilmi ezeli ilmi dahilinde herşeyi yapıyor diyen biri için cahillik(ilminin içindedir..) yapabilirmi allah dioruz orda o insan savunma getiremiyor

kimisi ilmide yapacaklarıda ezeli diyor onun önünede aynı paradoks çıkıyor...

Bunu pek anlamadım ama forumun klasikleşen paradoksusuların biri gibi.

Yani Allah kaldıramayacağı taş yaratabilir mi, kendini yok edebilir mi..vs vs..

Sanırım bu konuda da bir sürü başlık vardır.

neden ulaştırmasın insandan güçlü dünyada bir varlık yoktur... ve insanın hayal gücü elbet bir yerde bir inanılmaza ulaşıcaktır bu çok açıklanasıdır...stephen king okuyorsan insanın hayal gücünün nelere kadir olduğunu görmüşündür okumuyorsan tavsiye ederm =)

E bunu söylüyorsun sonra Tanrı inancında mantıksızlık arıyorsun..

1500 lü yıllarda tonlarca ağırlıktaki metalin uçabileceğini söylebilmiş olsak herkes bize deli derdi.

Bırak deliyi ruhunu şeytan ele geçirmiş derdi belki de yakılırdık.

O zaman tüm insanlara mantıksız ve imkansız gelen şey, bugün var ve oluyor.

Şimdi bunu Tanrı inancı ile yanyana getirelim:belki şimdi sana Tanrı inancı saçma ve mantıksız geliyor ama, yarın belki farklı düşünecekesin.

kendi kendine oluştuğunu iddia eden kim afedersin belli şartlar altında belli şeyler oluşur...evrende şartlar sağlandığında oluşmuştur....

Hımm..Sanırım parantez içinde yazdıklarımı pek kaale almıyorsun..

Simetrilerden bahsetmiştim..Buradan başlayabilirsin.

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/bilgipaket/madde/simetri_1.html

Eğer herşeyin başlangıcından bahsediyorsak öyle belli bir şart, kural filan yok.

Hatta bugün bildiklerimize göre kuralsızlık var.

Ama bilim bu kuralsızlığa da bir kural diyor..Neyse.

Senin şart dediklerin bizim bir takım tasvir ve betimlemelerimiz.

bunları geçelimde allahı nasıl tanımladığını bir öğrenelim... allahı reddetme sebeblerim var... evet

müslümanlıktaki sıfatlarda bunlardan biridir...herşeyi yapabilen herşeyi bilebilen bir varlık olamaz...gibi...

Allah, bana göre enerjiyi manüple eden, değiştiren varlıktır.

Yani değişimi başlatan..Gördüğümüz ve bildiğimiz herşey enerji ve çeşidi ise bu enerjiden herşey yapılabilir.

Ha şimdi bana 9 başlı bir canavar yapsın Allah da görelim diyeceksen hiiç uzatmayalım..

Sitelerde Paylaş

Neyi açıklıyor bilim dünyası?

Tamam enerji var.İyi de neden değişmiş?DeltaE yani enerji değişim oranı sıfır fiziğe göre..

Yani enerjinin hep var ve yok edilemiyor olması cevabın yanından bile geçmiyor.

Hem hadi açıklasın bakalım; bilim forumunda da sormuştum:

Kolumu kaldırdım, vucudumdaki bir kısım madde hareket enerjisine dönüştü.

Ya da orada sorduğum gibi sorayım, arabana benzin aldın, 100 km gittin, 5 lt benzin harcadın.

5 litre benzin harekete ve ısıya dönüştü.

Şimdi bu hareket ve ısı kendi kendine birleşip, zaman önemli değil, tekrar 5 litre benzin olabilir mi?

Bence olmaz, entropi, kuantum titreşimlerin azalması vs..Neyse..

Sen bunu araştıra-dur diğerlerine geçelim..

enerji-madde değişimi parçacık hızlandırıcılarda gözlemleniyor arkadaşım =) altta insanlara 1500 lü yıllarda tonlarca ağırlıkta metalin uçabileceğini söylesek bize cadı muamelesi yapıp yakabiliceklerini söylemişsin ve evet bilimin ve teknolojinin gelişmesi ile bu olay gerçekleşmiş, insanlara gösterilmiş..tonlarca ağırlıktaki metal parçaları göklerde seyirlerini yapmaya devam ediyor :)

Bunu pek anlamadım ama forumun klasikleşen paradoksusuların biri gibi.

Yani Allah kaldıramayacağı taş yaratabilir mi, kendini yok edebilir mi..vs vs..

Sanırım bu konuda da bir sürü başlık vardır.

sorduğun soru için bir konu açıcağım girip bakabilirsin bu soru hakkında bayaa farklı düşüncelerim var =)

E bunu söylüyorsun sonra Tanrı inancında mantıksızlık arıyorsun..

1500 lü yıllarda tonlarca ağırlıktaki metalin uçabileceğini söylebilmiş olsak herkes bize deli derdi.

Bırak deliyi ruhunu şeytan ele geçirmiş derdi belki de yakılırdık.

O zaman tüm insanlara mantıksız ve imkansız gelen şey, bugün var ve oluyor.

Şimdi bunu Tanrı inancı ile yanyana getirelim:belki şimdi sana Tanrı inancı saçma ve mantıksız geliyor ama, yarın belki farklı düşünecekesin.

yarın farklı düşünmeyeceğimi iddia etmedim benim kafamda hiçbir kalıplaşmış fikir yok yanlız bilim şuan tanrı lehine değil aleyhine ilerliyor...(bahsettiğin konu bilim ve teknoloji ile ilgili=))

Hımm..Sanırım parantez içinde yazdıklarımı pek kaale almıyorsun..

Simetrilerden bahsetmiştim..Buradan başlayabilirsin.

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/bilgipaket/madde/simetri_1.html

Eğer herşeyin başlangıcından bahsediyorsak öyle belli bir şart, kural filan yok.

Hatta bugün bildiklerimize göre kuralsızlık var.

Ama bilim bu kuralsızlığa da bir kural diyor..Neyse.

Senin şart dediklerin bizim bir takım tasvir ve betimlemelerimiz.

o simetrinin oluşabilmesi içinde belli şartların oluşması gerekmezmi yani bir enerjinin bi noktada birikimi gibi yani big bang in oluşabilmesi için enerjinin bayaa bir yoğun olması gereklidir yanlışmıyım...

Allah, bana göre enerjiyi manüple eden, değiştiren varlıktır.

Yani değişimi başlatan..Gördüğümüz ve bildiğimiz herşey enerji ve çeşidi ise bu enerjiden herşey yapılabilir.

Ha şimdi bana 9 başlı bir canavar yapsın Allah da görelim diyeceksen hiiç uzatmayalım..

yok o klişe soruya değineceğim kaldıramayacağı taşı yaratabilirmi..kaldıramayacağı taş yoktur buna göre;

yoktan varetme yetisine sahip olduğunu bildiğimiz allah böyle birşeyi yoktan varedebilir mi...varedebilir ise herşeyi yapamıyacaktır...edemez ise yoktan varedemeyecektir...

Not: Herşeyi yapabildiğini kabul etmiyorum bu soruyla aksine reddediyorum(deicide dan alıntıdır)

saygılar...

Sitelerde Paylaş

SetH666;

Uzun uzun yazmam gerekecek ama bunu yapmamayı düşünüyorum.

Kefeli terazileri bilirsin sanırım, eskiden pazarlarda bol bol vardı.

Bir tarafına 1 kg ağılık koyarsın diğer tarafına ne tartmak istiyorsan onu.

Eğer tartmak istediğin şey 1kg olduğunda iki kefede yükseklik olarak eşittir,bakışıktır.

Ha işte simetri(bakışıklık)yi de tam olarak böyle ifade edebilirim.

İşte bu eşitlik bir şekilde bozulmuş, terazi kefelerinden biri şu anda aşağı doğru gidiyor.

Ben bunun kendi kendine olacağına "inanmıyorum".

Ben bunun sürekli(ezelden-ebede) olacağına "inanmıyorum".

Ben bir sonucun sebepsiz oluşabileceğine "inanmıyorum".

Parçacık hızlandırıcılarda, biz "gözlemci" ve "iradeli" varlıklar senin deyimine göre enerji-madde değişimini yapıyoruz.

Peki ilk başta var olan enerjiyi kim değiştirmiş ve ne için, nasıl?

Enerjinin değişmesini gerektirecek bir kural, kanun ya da formül var mı?

Fiziğe göre yokluk yoktur.

Fiziğin yokluk(hiçlik) ya da vakum dediği toplamı 0(sıfır) olan bir enerji alanıdır.

Nasıl olmuşsa yaklaşık 14 milyar yıl evvel sonsuzdan beri anlık ve aslında yok dememiz gereken enerji dalgalanmaları bu eşitliği bozmuş.

Sonsuzdan beri var olan bu enerji alanı değişmiş ve evren oluşmuş.

Benim anlayabildiğim çok basite indirgenmiş açıklama bu.

Şimdi bana evrende değişmeyen bir şey gösterebilirmisin?

Gösteremezsin, çünkü herşey değişiyor.

Gösteremediğin için değişmeyen bir şey yoktur.

Zaten değişiklik gösterip bir iş yapma potansiyeline sahip olmayan bir şey de olamaz.

Peki ama ilk başta bahsettiğim değişim oranı sıfır olan, sonsuzdan beri 14 milyar yıl evvelsine kadar değişmemiş şeye neden var diyoruz.

Var mı yoksa "var olduğu" bir ön kabul mü?

Bu noktada nasıl bakarsan bak; bir hiçlikten var olduk veya oldurulduk.

Tanrı denilen varlığın her şeye gücü yetmiyorsa, bu onun Tanrı olmaması için yeterli bir sebep midir?

Tabi her şeyden kast edilen nedir bu da önemli?

Neyse çok uzadı, forumda benzer bir sürü başlık bulabilirsin.

Benim ilgili konudaki düşüncelerim böyle.

tarihinde Paradigmax tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...