Jump to content

Kuveytli kadınlara pasaport hakkı verildi

Recommended Posts

bir halkı ve ülkeyi güya terörden kurtarmak için ne zamandan beri o halka terör uygulamak(sivillere zarar veren her türden şiddet anlamında) ideal bir anti-terör reçetesi oldu?

Bak. Tekrar ediyorum.

Amerika Afganistan'a terör ihraç ettiği için girdi. Dikkat et. Amerika Afganları teröristlerden kurtarmak için değil, kendini o teröristlerden kurtarmak için girdi. Amacı kendi halkını korumaktı. Anlayabiliyor musun?

Keza Irak savaşında da. Saddam gidip Müslüman teröristlerin eline kitle imha silahı verebilir endişesi ile Saddam'ı yok etmek istedi.

Her iki durumda da amaç Amerika'nın kendi halkını (Amerikan halkını) korumak istemesi.

Tekrar ediyorum.

Amerika bu savaşlara Afgan veya Irak halklarını özgürleştirmek için girmedi.

Anlıyor musun?

Sitelerde Paylaş

Bak. Tekrar ediyorum.

Amerika Afganistan'a terör ihraç ettiği için girdi. Dikkat et. Amerika Afganları teröristlerden kurtarmak için değil, kendini o teröristlerden kurtarmak için girdi. Amacı kendi halkını korumaktı. Anlayabiliyor musun?

offf ludwig offf!!! bu konuda en az yüz tane argümanını bir güzel paketleyip çöpe attırdın; hala hokkabazlık etmeye devam ediyorsun! bu varsayımlar tamamen senin varsayımların, senin çıkarımların; yoksa abd'li neo-conların ve arkasındaki satılmış kalemlerin süslemeleri çok daha farklı. yani, şimdi hangi birine cevap vereyim:2 bin kişi için(ve evet, elim ve son derece vahim bir eylemdir, kimseyi küçümsemiyorum) 200bin kişi mi feda ediliyor, e hani insan hakları, e hani uluslararası hukuk?

Keza Irak savaşında da. Saddam gidip Müslüman teröristlerin eline kitle imha silahı verebilir endişesi ile Saddam'ı yok etmek istedi.

aman ne hoş!... böylece bush ve sapık iktidarının paranoyakça bir ''endişe''(!) yüzünden yüzbinlerce insanın ölümüne, sakat kalmasına ve milyonlarcasının evinden-barkından, işinden olmasına şahit oluyoruz. tabi, bunun yanında, bonus olarak da ''demokrasi ve özgürlük'' hediye ediyoruz o insanlara! yahu bir kez olsun aklına şu gelmedi mi: ölü ve sakat kalmış yüzbinlerce insan hayatları mikildikten sonra demokrasi ve özgürlüğü neylesin?

bir de şu argümana bak: afganistan'dan da felaket!!! bereket versin sen psikolog falan değilsin; yoksa sana tedavi olmaya getirilen şizofren bir hastanın- sana zarar verebilir, nükleer bir bomba yapabilir endişesiyle- çoluk çocuk tüm sülalesini tımarhaneye tıkıp beş-on tanesini de eşşekler cennetine yollayacaksın :D

Her iki durumda da amaç Amerika'nın kendi halkını (Amerikan halkını) korumak istemesi.

Tekrar ediyorum.

Amerika bu savaşlara Afgan veya Irak halklarını özgürleştirmek için girmedi.

Anlıyor musun?

ehhh, tüm bu izahlardan sonra ''dünyanın'' sapkın bir rejimin pipisinin tepesinde ve kahyasına göre dönmediğini, en azından etik olarak küresel bir hak/hukuk geyiğini düşünmemiz gerekiyor. amenna, abd halkı ve insanlarının yaşam hakkına saygılıyız; hepsi kutsal; peki ya diğerleri? abd halkına hakk olan diğerlerine haram mı? ludwig, bu konularda NURCU taifenin din yorumlarını aratmadığının farkında mısın şekerim? bak bir dahakine şiirin yapısal ve semantik unsurlarına gireceğiz; ama baştan belirteyim, o daha da kazık :)

tarihinde AlbatrosS tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bence bu satır bütün ciddiyetini ortadan kaldırmış dostum, kusura bakma :)

Böyle 'ciddiyetsizlik' olmaz: Hem, ABD 'askerleri kadınlara tecavüz etsin' niyetiyle Irak'a girseydi; 'niye tecavüz ediyorlar yav?' sorusunu soramayacak mıydık biz?

Sitelerde Paylaş

Albatros konuyu anlman için şöyle örnek hikayeler anlatmak istiyorum:

Afganistan, 11 eylül ve El Kaide:

Benim ailem ve iki çocuğum var diyelim, ve sen evine suçlu birisini almışsın. Bu herif sabıkalı bir katil ve kafayı bana takmış, ve senin evinde kalmasına izin veriyorsun, silahıyla vesaire beraber. Sonra bu adam kalkıp geliyor ve benim çocuklarımdan birini vuruyor. Ben de sana diyorum ki, bu katili bana teslim et. Onu besleme. Sen de diyorsun ki "hayır o benim dostumdur, teslim etmem". Bu arada ben bu katilin benim diğer çocuğumu da vuracağını biliyorum çünkü katil bu amaçlarını açıkça söylüyor ve saklamıyor. Hergün senin bahçende atış talimi yapıyor ve hazırlanıyor, planlar yapıyor. Ben şimdi bu adam gelip benim diğer çocuğumu vurmadan önce, senle vuruşmak pahasına senin evine baskın yapamaz mıyım?

Saddam ve kitle imha silahları:

Ben ölen çocuğumun yasını tutarken başka bir evde bir adam kapısını bahçesini herkese kapatmış benim evimi ta senin evinden ve kendi evinden vurmaya muktedir uzun menzilli silahlar dizayn ediyor. Ya da en azından böyle yaptığına dair duyumlar var. Ben bu adama defalarca evini bahçesini açıp herkesin içindeki endişeleri rahatlatmasını talep ediyorum. Bu adam da benden nefret ediyor ve senin evindeki katile bu geliştirdiği uzun menzilli silahını sırf benden nefret ettiği için verebilme gibi bir olasılık var. Ben oturup bu riski alabilir miyim? Evimin yıkılması, ailemle birlikte komple yokolma riskini mi almalıyım? Yoksa bu adamın evine baskın yapıp gidip bunun elinden tehlikeli oyuncaklarını almalımıyım?

Sitelerde Paylaş

İslam ülkelerindeki kadınların acıklı halini gözler önüne seren bu başlığı yine konuyla alakasız ABD tartışmasına getirdiniz, her konuda gerekesiz göndermeler yaparak buna ludwig neden oluyor

Sitelerde Paylaş

İslam ülkelerindeki kadınların acıklı halini gözler önüne seren bu başlığı yine konuyla alakasız ABD tartışmasına getirdiniz, her konuda gerekesiz göndermeler yaparak buna ludwig neden oluyor

Hayır iftira atma. Albatros başlattı. Git bak.

Sitelerde Paylaş

Şimdi bu açıklamadan sonra sevgili ludwig, misal Albatross'un 'içini rahatlatmak için', benim 'nerelerimin açılmasını' zorlamaya hakkı olduğunu da ortaya koymalı, değil mi?

Senin gibi edebi yönü güçlü, şair dahileri ikna etmek kolay değil ama, şunu da ekleyim: İkinci hikayedeki adam (Saddam) daha önce ta 1982'de nükleer silah geliştirirken İsrail tarafından nükleer oyuncakları vurulmuş, 1992 gibi yanlış hatırlamıyorsam kendi vatandaşı Kürtler üzerine kimyasal silah (bir çeşit kitle imha silahı) atmış, İran'a onun ardından Kuveyt'e savaş açmış, Kuveyt'den çıkarken petrol kuyularını ateşe vermiş (ki dünya ekonomisine vereceği zararın yanısıra çevresel bir felakete dönüşme ihtimali de varken), ve Kuveyt'e savaş tazminatı vermeyi reddedip bu yüzden ülkesinin yediği ambargolarda, kendi bütün piskopatça sorumsuzca hareketlerinin cezasını zavallı ülke halkının çekmesini sarayında izlemiş, ve son olarak 1998'de BM silah denetçilerini kovmuş, ve 2002 itibariyle kitle imha silahları geliştirip geliştirmediği bilinmeyen bir adam. Yani kısacası adam sabıkalı ve PİSKOPAT. Bunun elinde kitle imha silahı niye olsun??

Sitelerde Paylaş

Yanlış okumuşsun Jadı... Ludwig başlatmadı, AlbatrosS başlattı ABD tartışmasını... İleti #8'e bak...

Neyse, kim başlattıysa başlattı, burada bitsin bu tartışma... Başlığı "İslam ülkeleri, insan hakları, kadının toplumdaki konumu" konusunda sürdürelim.

Sitelerde Paylaş

Albatros konuyu anlman için şöyle örnek hikayeler anlatmak istiyorum:

Afganistan, 11 eylül ve El Kaide:

Benim ailem ve iki çocuğum var diyelim, ve sen evine suçlu birisini almışsın. Bu herif sabıkalı bir katil ve kafayı bana takmış, ve senin evinde kalmasına izin veriyorsun, silahıyla vesaire beraber. Sonra bu adam kalkıp geliyor ve benim çocuklarımdan birini vuruyor. Ben de sana diyorum ki, bu katili bana teslim et. Onu besleme. Sen de diyorsun ki "hayır o benim dostumdur, teslim etmem". Bu arada ben bu katilin benim diğer çocuğumu da vuracağını biliyorum çünkü katil bu amaçlarını açıkça söylüyor ve saklamıyor. Hergün senin bahçende atış talimi yapıyor ve hazırlanıyor, planlar yapıyor. Ben şimdi bu adam gelip benim diğer çocuğumu vurmadan önce, senle vuruşmak pahasına senin evine baskın yapamaz mıyım?

Saddam ve kitle imha silahları:

Ben ölen çocuğumun yasını tutarken başka bir evde bir adam kapısını bahçesini herkese kapatmış benim evimi ta senin evinden ve kendi evinden vurmaya muktedir uzun menzilli silahlar dizayn ediyor. Ya da en azından böyle yaptığına dair duyumlar var. Ben bu adama defalarca evini bahçesini açıp herkesin içindeki endişeleri rahatlatmasını talep ediyorum. Bu adam da benden nefret ediyor ve senin evindeki katile bu geliştirdiği uzun menzilli silahını sırf benden nefret ettiği için verebilme gibi bir olasılık var. Ben oturup bu riski alabilir miyim? Evimin yıkılması, ailemle birlikte komple yokolma riskini mi almalıyım? Yoksa bu adamın evine baskın yapıp gidip bunun elinden tehlikeli oyuncaklarını almalımıyım?

ludwig,

beni işin ıvır zıvır kısmı enterese etmiyor. burada kimse abd halkının güvenliğinin sağlanmaması gerektiğini falan da düşünmüyor, o da bir hak'tır elbette. sorun şu ki, bu gerekçe neye karşın ve neyi ihlal ederek sağlanıyor? 2 bin kişiye karşın 200bin kişi mi? abd'deki insnaların can güvenlikleri hak da afganistan ve ırak'takiler değil mi? :) yani sen eve baskın düzenlemekle kalmıyor ev halkı, hatta o evin olduğu tüm mahalelleyi toptan yokediyorsun; evi de başlarına yıkarak tabi! üstüne, o evin yerine lüks daireler yapıp mahallenin kalanına satıyorsun. üstüne o mahallenin yollarını, varlıklarını atadığın taşeron muhtarlarla piyasaya açıyorsun. yani bu reçete, abd halkına da pahalıya patlıyor be dostum; insanlar neo-conların ihtirasları yüzünden savunma bütçe açıklarını niye karşılasınlar ki?

neyse, konuyu burda bitirelim, bilgehan'ı dikkate alıyorum...

Sitelerde Paylaş

ludwig,

beni işin ıvır zıvır kısmı enterese etmiyor. burada kimse abd halkının güvenliğinin sağlanmaması gerektiğini falan da düşünmüyor, o da bir hak'tır elbette. sorun şu ki, bu gerekçe neye karşın ve neyi ihlal ederek sağlanıyor? 2 bin kişiye karşın 200bin kişi mi? abd'deki insnaların can güvenlikleri hak da afganistan ve ırak'takiler değil mi? :) yani sen eve baskın düzenlemekle kalmıyor ev halkı, hatta o evin olduğu tüm mahalelleyi toptan yokediyorsun; evi de başlarına yıkarak tabi! üstüne, o evin yerine lüks daireler yapıp mahallenin kalanına satıyorsun. üstüne o mahallenin yollarını, varlıklarını atadığın taşeron muhtarlarla piyasaya açıyorsun. yani bu reçete, abd halkına da pahalıya patlıyor be dostum; insanlar neo-conların ihtirasları yüzünden savunma bütçe açıklarını niye karşılasınlar ki?

neyse, konuyu burda bitirelim, bilgehan'ı dikkate alıyorum...

ABD ne Irak'ta ne Afganistan'da soykırım yapmaya çalışıyor ya da sivilleri kasten hedef alıyor. Olan sivil zaiyat özellikle Irak'ta El Kaide denilen pisliklerin ülkeyi ne pahasına oursa olsun anarşiye ve iç savaşa sürükleme planlarını uygulamaya koydukarı içindir. Dikkat ettiysen işgalden bir süre sonra başlayan intihar saldırıları, araba bombaları falan özellikle 2005-2007'de ayyuka çıkmış olmakla birlikte bugün bile hala devam ediyor. Buralarda ölen insanları Amerika mı öldürüyor? Geçenlerde bir haberde okudum. Şimdilerde yeni moda çocuk kaçırıp fidye istemekmiş. Bunu özellikle senin gerilla deyip göklere çıkarttığı ve artık iyice anlamsızlaşmış direnişe kaynak sağlamak için yapıyorlar. Gene haberde anlatıyordu. Irak Sağlık Bakanlığı onbinlerce insanın bombalarla, suikastlerle falan öldüğünü söylüyor. Daha geçen gün mesela 15 tane Irak askeri yol kenarı bombalarını temizlemeye çalışırken patlayıp ölüyor. Bunları Amerika yapmıyor. Bunları senin övdüğün "direniş" yapıyor. Amerika şehirlerden çıkmış ve tamamen çekilme takvimini 2011 olarak belirlemiş, ve artık çoktan Irak'ın normal günlük hayata dönüp yaralarını sarması gerekirken senin kahraman gerillalar ortalığı kana bulamaya devam ediyor.

Yağma olayına gelince. Irak petrol çıkarma işini büyük yabancı şirketlere verirse üretimi tam 4 kat artacak. Bu Irak için iyi değil mi? Daha çok petrol satamak demek daha zenginlik demek değil mi? Senin için de iyi değil mi? Piyasada daha çok petrol olması senin arabana daha ucuz benzin koyman manasına gelmez mi? Herkes için iyi. VE Irak bu petrol çıkartma işini dierk Amerikan şirketlere vermedi. Aksine tüm dünya şirketlerini davet edip bir ihale açtı. En son Rumalia bölgesi işini İngiliz ve Çin iki şirkete verdi.

Sitelerde Paylaş

Bence Hacca kadınlar erkeksiz gidebilmeli.Bu konuda bir reform gelmeli Arap dünyasında.Bir kadın müslüman yanında erkek(babası,erkek kardeşi,kocası,oğlu) olmadan gidemiyor.

Neden kadınlar tek başlarına hacca gidemiyorlar ve neden namaz kıldıran kadın bir İMAM yok?Neden kadın Kuran mealcisi yok.Neden İslam'da kadının yeri böyle acınası halde.

Böyle reformların sayısı artmalı.Kadınlar harekete geçmeli.

tarihinde Alphabeta tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ABD ne Irak'ta ne Afganistan'da soykırım yapmaya çalışıyor ya da sivilleri kasten hedef alıyor

koca bir ülke'de açtığın savaş hedefin doğrudan siviller olmadığını düşünsek dahi sivilleri hedef haline getirir. bahçenin öte kısmındaki tepelikte patlayan bombaların yaratacağı travma etkisi o bombanın senin tepende patlamasından daha az değildir. kaldıki, savaşın kaotik psikolojisi içerisinde işgalci güçlerinin askerlerinin bir militanla sıradan bir insanı ayıracak denli uzmanlaştığını falan düşünmüyorsun herhalde. bunun da ötesinde şiddet tanımı doğrudan afgan halkının tepesine bomba yahut kurşun yağması değildir; işgalci güçlerin askerlerinin egemenliği altında tuttuğu bölgedeki insanlara uyguladığı baskı ve kötü muamele de şiddettir. ehh, savaşların kaotik ortamlarında işgal altındaki halkların ''eşsiz bir demokrasi şaheseri'' altında yaşadığını henüz tarih kaydedebilmiş değildir :)

Olan sivil zaiyat özellikle Irak'ta El Kaide denilen pisliklerin ülkeyi ne pahasına oursa olsun anarşiye ve iç savaşa sürükleme planlarını uygulamaya koydukarı içindir. Dikkat ettiysen işgalden bir süre sonra başlayan intihar saldırıları, araba bombaları falan özellikle 2005-2007'de ayyuka çıkmış olmakla birlikte bugün bile hala devam ediyor. Buralarda ölen insanları Amerika mı öldürüyor?

o bombalar işgalden önce halkın tepesinde patlamıyorduysa, evet!!! peki afgan halkı işgalden sonra daha mı güvenli ve refah bir yerde yaşıyor? şimdi olmasa da, gelecekte, diyeceksin belki; ancak, ''ölü canlar''ın geleceği var mıdır ludwig? demokrasi sakat ve evsiz kalanların yaralarını sarıp milyonlarca insanın yaşadığı travmayı iyileştirir mi?

Geçenlerde bir haberde okudum. Şimdilerde yeni moda çocuk kaçırıp fidye istemekmiş. Bunu özellikle senin gerilla deyip göklere çıkarttığı ve artık iyice anlamsızlaşmış direnişe kaynak sağlamak için yapıyorlar. Gene haberde anlatıyordu. Irak Sağlık Bakanlığı onbinlerce insanın bombalarla, suikastlerle falan öldüğünü söylüyor. Daha geçen gün mesela 15 tane Irak askeri yol kenarı bombalarını temizlemeye çalışırken patlayıp ölüyor. Bunları Amerika yapmıyor. Bunları senin övdüğün "direniş" yapıyor. Amerika şehirlerden çıkmış ve tamamen çekilme takvimini 2011 olarak belirlemiş, ve artık çoktan Irak'ın normal günlük hayata dönüp yaralarını sarması gerekirken senin kahraman gerillalar ortalığı kana bulamaya devam ediyor.

benim de geçenlerde okuduğum bir habere göre ''anlamsız'' dediğin direniş çığ gibi büyümekte, nato orduları her geçen vakit daha da zorlanmaktadır. obama ırak'tan çekilen güçleri afganistan'a boşuna kaydırmıyor. ahhh, ne olsa bu ilkel yaratıklar direnmese de, abd orayı dikensiz gül bahçesi yapsa değil mi :)

Yağma olayına gelince. Irak petrol çıkarma işini büyük yabancı şirketlere verirse üretimi tam 4 kat artacak. Bu Irak için iyi değil mi?

argümanın gözünü seveyim :) bir eşcinsel düşün ve sen adama diyorsun ki: yav kardeşim ne diye popona cop sokmaya çalışıyorsun, o aleti kullansan daha iyi değil mi :) sana ne kardeşim, belki adam cop yemekten hoşlanıyor :D şaka bir yana, bu kararı verecek olan/dayatacak olan sen yada ben değiliz...

Daha çok petrol satamak demek daha zenginlik demek değil mi? Senin için de iyi değil mi? Piyasada daha çok petrol olması senin arabana daha ucuz benzin koyman manasına gelmez mi? Herkes için iyi. VE Irak bu petrol çıkartma işini dierk Amerikan şirketlere vermedi. Aksine tüm dünya şirketlerini davet edip bir ihale açtı. En son Rumalia bölgesi işini İngiliz ve Çin iki şirkete verdi.

yahu adam malını satmak istemiyorsa zorla mı alacaksın, bırak da buna o halk karar versin. belki ırak halkı az da olsa, o petrolleri kendileri çıkarmak istiyor; yahut kendi uygun buldukları, kendilerinin seçtiği şirketlerle anlaşmak istiyor, buna hakları yok mu?

Sitelerde Paylaş

..

yahu adam malını satmak istemiyorsa zorla mı alacaksın, bırak da buna o halk karar versin. belki ırak halkı az da olsa, o petrolleri kendileri çıkarmak istiyor; yahut kendi uygun buldukları, kendilerinin seçtiği şirketlerle anlaşmak istiyor, buna hakları yok mu?

Sen hakkaten malsın ya. İnsan bu kadar mı okuduğunu anlamaz???? BEN SANA NE YAZDIM PEKİ????????? PETROL ÇIKARMA İŞİNİ İHALEYE ÇIKARMIŞLAR DEMEDİM Mİ??????????

Sitelerde Paylaş

Sen hakkaten malsın ya. İnsan bu kadar mı okuduğunu anlamaz???? BEN SANA NE YAZDIM PEKİ????????? PETROL ÇIKARMA İŞİNİ İHALEYE ÇIKARMIŞLAR DEMEDİM Mİ??????????

ludwing evli birisin ve biri gelip dötüne cop sokarak seni öldürüyor. eşin de böylece senden boşanmış, dul kalmış oluyır. bu durumda eşinin yaptığı şey ''tercih edilmiş bir seçim'' mi oluyor? peki ya amerikan işgalinde dötlerinde füzeler, kurşunlar girmiş ırak halkını yöneten kuklaların yaptıkları şeyin adı ''ihale'' mi oluyor? :) ben seni tokatlamaktan usandım, sen mazoşizmden usanmadan; bilmem zevk mi alıyorsun artık :D

tarihinde AlbatrosS tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ludwing evli birisin ve biri gelip dötüne cop sokarak seni öldürüyor. eşin de böylece senden boşanmış, dul kalmış oluyır. bu durumda eşinin yaptığı şey ''tercih edilmiş bir seçim'' mi oluyor? peki ya amerikan işgalinde dötlerinde füzeler, kurşunlar girmiş ırak halkını yöneten kuklaların yaptıkları şeyin adı ''ihale'' mi oluyor? :) ben seni tokatlamaktan usandım, sen mazoşizmden usanmadan; bilmem zevk mi alıyorsun artık :D

Bak cahil. Haberleri okumuyorsun.

Eğer bu Irak hükümeti kukla olsa ABD'nin bunlara ta 2007'de hazırladığı petrol yasasını meclisten geçirirdi. O yasada petrol çıkartma işleri ABD firmalarına veriliyordu. Ama bu yasa meclisten hiçbir zaman geçmedi. Sonuç olarak bu yılın Haziran'ında Irak devleti olayı ihaleye açtı. Dünyanın her tarafından şirketler ihaleye girdi, Türk şirketler dahil. Ve bu kuyulardan Rumalia kuyusuna Çin ve İngiliz şirketler ihaleyi almışlar. Hani kukla hükümetti?? Niye ABD'nin hazırladığı petrol yasası geçmedi kuklaysa?? Niye ihalede ABD firması kazanmıyor da Çin firması kazanıyor?? Hani kuklaydı?? İşin gücün hayaller yalanlar dolanlar. Gerçekle, hakikatle, ciddiyetle işin yok. ABD'ye bok atim, ezber solculuk yapim. Budur olayın.

tarihinde ludwig tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bak cahil. Haberleri okumuyorsun.

Eğer bu Irak hükümeti kukla olsa ABD'nin bunlara ta 2007'de hazırladığı petrol yasasını meclisten geçirirdi. O yasada petrol çıkartma işleri ABD firmalarına veriliyordu. Ama bu yasa meclisten hiçbir zaman geçmedi. Sonuç olarak bu yılın Haziran'ında Irak devleti olayı ihaleye açtı. Dünyanın her tarafından şirketler ihaleye girdi, Türk şirketler dahil. Ve bu kuyulardan Rumalia kuyusuna Çin ve İngiliz şirketler ihaleyi almışlar. Hani kukla hükümetti?? Niye ABD'nin hazırladığı petrol yasası geçmedi kuklaysa?? Niye ihalede ABD firması kazanmıyor da Çin firması kazanıyor?? Hani kuklaydı?? İşin gücün hayaller yalanlar dolanlar. Gerçekle, hakikatle, ciddiyetle işin yok. ABD'ye bok atim, ezber solculuk yapim. Budur olayın.

bravoo!!! harikulade bir açıklama, büyük zeka ürünü!... peki sivri zeka ırak'ta iş tutan abd'li şirketlerin bu ülke üzerinden ne kadar kazandıklarına dair bir veri var mı elimizde? tabi, bu abd'nin küresel sermayesi öyle gerizekalı ki, savunma harcamalarının katbekat artıp bütçe açığını körükleyecek, bunun da ekstra vergi olarak yansımasıyla zarar edecekleri bir beyinsizliğe ortak oluyorlar değil mi? dahası, burda bahis konusu olan koca bir ülkenin işgali ve o ülke insanlarının ''yaşam hakkı'' iken, sen kalkmış küresel şirketlerin ırak halkına ''sadece bomba'' değil; ''kar'' da getirip ''onları zenginleştirdiğini'' anlatıyorsun! böyle diyen adam'ın yarın birgün karısına tecavüz edip çocuğunun gözü önünde öldürseler; ama bu adam sigorta şirketlerinden milyonlarca dolar kazansa ''yarabbi şükür'' deyip kendi katil sapıklarına duacı olacak elbette :D

ırak'ta bulunmayan ''kimyasallar'' için abd'nin ''kendini savunma endişesi'' gibi akla ziyan gerekçeler yumurtlayan bu süper zeka, işgalin gayrı meşruiyeti ve ırak halkının yaşam hakkının gaspını da bir kenara iterek ölülerin/sakatların/işkence görenlerin/travmalarla yaşamları altüst olanların ''kar/zarar'' hesapları peşine düşmüş. ohhh, yarından tezi yok en yakın imama gidip ABD'nin yaldızlı bayrağı şerefine 31 rekat namaz kılacağım ki hem ruhani hem cismani benliğim tatmin olsun.

düşünüyorum da, 12 eylülün zamanında yarattığı en büyük travmalardan biri sinema salonlarına hakim olan ''tecavüzden zevk alabilen kadın'' metaforu/sanrısı/sapıklığı olsa gerek. senin ırak işgali(bunu tecavüzü olarak oku) için gerekçelendirdiğin durumların başka bir izahı olmasa gerek ki o meşum türkiş sapık cümlesi özetliyor tüm hadiseyi: tecavüz mutlaksa zevk almaya bak!...

Sitelerde Paylaş

Albatros sende hakkaten anlamada güçlük var.

Ben petrol ihalesini falan anlatmamın sebebi "bak ne güzel adamları zenginleştiriyorlar" değil. Sadece senin Irak hükümetine kukla demene cevap verdim. Ama sen daha okuduğunu anlamaktan, mantıksal bağlantıları kurmaktan aciz olduğun için hayali şeylerden bahsediyorsun.

Irak savaşı için de kafanda fixlenmiş tek açıklama olan "para ve kar etmek için girdiler" olayının dışına çıkamıyorsun. "Yaw petrolden para kazanmıyorlarsa o zaman inşaattan kazanıyorlardır, yani illa bir yerden kar etmeleri lazım" deyip duruyorsun.

Yok olum işte kar mar. Zarar ediyorlar! Savaşa 600 milyar dolar harcadılar! İmajları dibe vurdu. Zarardalar!

Ama savaşın amacı zaten para ve kar değildi. Bunu sana yukarda uzun uzun (bugüne kadar 10. kere olmak üzere) anlattım. Tekrar anlatmıyorum artık. Çünkü sende anlamada güçlük var.

Sitelerde Paylaş

Albatros sende hakkaten anlamada güçlük var.

Ben petrol ihalesini falan anlatmamın sebebi "bak ne güzel adamları zenginleştiriyorlar" değil. Sadece senin Irak hükümetine kukla demene cevap verdim. Ama sen daha okuduğunu anlamaktan, mantıksal bağlantıları kurmaktan aciz olduğun için hayali şeylerden bahsediyorsun.

kafana silah dayanmış bir biçimde yaptığın ''bağımlı'' bir seçimin ''özgür tercihler'' olduğunu ancak ahmaklar ifade eder. işgal altında bir ülkenin yaptığı şeyin adı seçim değil; olsa olsa tek perdelik bir ''parodi''dir.

Irak savaşı için de kafanda fixlenmiş tek açıklama olan "para ve kar etmek için girdiler" olayının dışına çıkamıyorsun. "Yaw petrolden para kazanmıyorlarsa o zaman inşaattan kazanıyorlardır, yani illa bir yerden kar etmeleri lazım" deyip duruyorsun.

Yok olum işte kar mar. Zarar ediyorlar! Savaşa 600 milyar dolar harcadılar! İmajları dibe vurdu. Zarardalar!

zarar eden kim, ırak'ta iş tutan şirketler mi? ne alakası var? ben ırak dolayısıyla abd hazine katrilyon dolarlar girdiğini mi iddia ettim?

Ama savaşın amacı zaten para ve kar değildi. Bunu sana yukarda uzun uzun (bugüne kadar 10. kere olmak üzere) anlattım. Tekrar anlatmıyorum artık. Çünkü sende anlamada güçlük var.

savaşın tek bir meşru sebebi var mı ki? kimyasal silah yalanından nato kontrolünde(36 paralel sınırı, güneydeki nato savaş gemileri, doğusunda kanlı bıçaklı olduğu iran rejimi, yine kuweyt'teki abd varlığı vs) kadük bir rejimin teröre yataklık ettiği yalanına kadar hepsi palavra. bana sakın üç tane salak video ve ''yok endişe ettiler, çok üzgündüler, bunalıma girdiler, kapris yaptılar, karısıyla kavga etti'' gibi salakça gerekçelerle gelme tekrar; zira, kendini rezil etmekten başka işe yaramıyor. ludwig,bir insan ''para alsa'' bu kadar absürt ve resmen safsata gerekçelerle böylesi ciddi bir konu hakkında yorumlar yapmaz.

sana anlıyacağın dilden konuşup defalarca ırak halkının en temel insani haklarının gasp edildiğini anlatarak bunun uluslarası hukuka da aykırı olduğunu söylüyoruz dilimiz döndüğünce. artık zırvalıkları bir kenara bırak da bu savaşın rezil bir savaş olduğunu kabul et ve böylesine adi bir yükten kendini kurtar. bunun savunduğunu iddia ettiğin hiçbir insani, demokratik, hukuksal değerle bağdaşmıyacağını anla. bu rezil savaşı eleştirmek ve bu savaşın ırak halkının en temel haklarının gaspı olduğunu kabul etmek senin savunduğun dünya görüşü ve yaşam tarzının otomatikman çürütmez; bilakis neo-con adlı soytarı bir bush iktidarı ve yağmacı rejimininin işlediği suçların entellektüel vebalinin senin de sırtına binmesinden kurtulursun. hadi bana inanmıyorsan, git ırak'ta sakat kalan savaş karşıtı asker ailelerine bir kulak ver! oğullarını rezil bir savaşta kaybeden insanlar amerika'da seslerini duyuruyorlar, git biraz onları araştır ve bu savaşın ne olduğunu öğren. aklı başında biriysen bu rezil yükü taşımaz ve bunu reddedersin...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...