Jump to content

ATEİSTLİK NEDİR ?

Recommended Posts

bence konusmaman daha çok şey anlatır...

eğer bir dine inanıyorsan ve o inancın tanrısının sınırlarını sen belirliyorsan gücünü sen sınırlayabiliyorsan zaten öyle bir tanrı yok demektir...

burda kaç defa tekrarlandı ama nedense donup dolasıp isim değiştirip aynı sekilde soruyorsunuz yada cvp veriyorsunuz...

allah insanı hür irade ile yarattı ve dunyada insanı imtihanlara sokar bunlar deprem, sel, ölüm, başarı zenginlik vs.. bunalara karsı gösterdiği duruşlarla sergilediği izlenimlerlede ahiretteki yerini belirler... ve hala neden deprem oluyor neden insanları öldürüyor sizin allahınız gibi cümleler kurmayın her müslüman arkadasımın demek istediği anlam bu dur... anlayanlara tabi lafım...

2. si ateistlerin çoğu çok araştırdıklarından dolayı felseficidir kelime cambazıdır ve kişi nedemek ister onu iyi bilir ve hala dediğimi anlamıyorsanız siz ateist liği kavrayamamış bir topluluksunuz ve şuna inanıyorum ki ateistlik kavramını tek basınıza kazanmadınız ya aileniz yada bir büyüğünüz ateist olduğu için ateist oldunuz kendiniz sorgulayarak bu düşünceyi edinmediniz...

Allahla birlikte olduğumu belirten mesaj, sizin saçmalıklarınıza karşı bir karşılık. Çünkü bazen mantıklı konuşmak anlamsız oluyor.. Nasıl desem, seviştikten sonra açıklamaya çalışmak gibi..

Öncelikle seni temin ederim, çevremden kimse ateist değil. Hatta çoğunlukla dine daha yakın. Koyu dindar olmasalarda, dine yakın.. Ben tamamen kendi okumam,araştırmam, eğitim sürecim sonucu bu düşünceye ve "hür iradeye" ulaştım. Senin hür iradeden bahsetmen biraz anlamsız..

Bir de anlamadığın şey ki; en önemlisi.. "Sizin allahınız neden deprem yapıyor?" demiyorum. Demiyoruz. Diyen daha çocuktur.. Belli olur isyanından.. Ben, depremi allah yapmıyor diyorum. Allaha kızgınlık, sitem etmiyorum.. Ancak cehaletinizden ötürü size kızabilirim. Başka gezegenlerde de deprem oluyor, sarsıntı oluyor. Depremin, fotosentezden ya da yağmurdan hiçbir farkı yok.

Kendi pencerenden baktığın için, senin inandığına biz de inanıyor ama reddediyormuşuz gibi gözüküyoruz. Seni temin ederim, bu böyle değil.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 77
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ateizm bana göre islamdan önce yoktu.islamdan sonra ortaya ve özellikle evrim teorisiyle ortaya çıkan bi felsefe.

Epikuros (m.ö. 341-270), Lucretius (m.ö. 94-55 ) ve Democritus'un (m.ö. 460-370)

Evet ateizm,yukarıda yazdığım tarihlere dek uzanmaktadır.Şu anda bilinen en eski tarihler bunlar olsada daha gerilere uzanması muhtemel diye düşünüyorum.Aynı bilgileri diyanet.gov.tr de bile bulabilirsin.

Ateizm özünde materyalist bakış açısı içerir.Tabi insanın tarihsel gelişimi gibi ateizmde gelişmeler kaydedilmiştir.Dolayısıyla,özellikle son 2 yüzyılda bilim alanında ki büyük buluşları,evrim teorisi,materyalizmi güçlendirdiği gibi ateizmin bakış açısınıda olumlu yönde geliştirmiştir.Aslında ateizmi besleyen en büyük faktör bilimdir.

Sitelerde Paylaş
Vay be bunlar imtihan he.

Arkadaş 21.yy'da yaşıyoruz bilim çağında. Sense gelmiş deprem sel gibi doğal olaylara imtihan diyorsun.

siz zaten gerçek ateist olsanız :) tavrınızla belli edersiniz bize diyorsunuz ona buna inanıyorsunuz yok öle bir şey die ama bu forumda bi tane bile ateist yokturki kendi düşünerek bu sonuca varmış olsun.

Sitelerde Paylaş
Epikuros (m.ö. 341-270), Lucretius (m.ö. 94-55 ) ve Democritus'un (m.ö. 460-370)

Evet ateizm,yukarıda yazdığım tarihlere dek uzanmaktadır.Şu anda bilinen en eski tarihler bunlar olsada daha gerilere uzanması muhtemel diye düşünüyorum.Aynı bilgileri diyanet.gov.tr de bile bulabilirsin.

Ateizm özünde materyalist bakış açısı içerir.Tabi insanın tarihsel gelişimi gibi ateizmde gelişmeler kaydedilmiştir.Dolayısıyla,özellikle son 2 yüzyılda bilim alanında ki büyük buluşları,evrim teorisi,materyalizmi güçlendirdiği gibi ateizmin bakış açısınıda olumlu yönde geliştirmiştir.Aslında ateizmi besleyen en büyük faktör bilimdir.

Nurcular buna inanmazlar. Onlar inanmayı aşmışlardır. Artık elma ve de armutla, hatta limonun dilim dilim olmasıyla allahı anlatırlar.

Ateistlerin neden islamı eleştirdiği konusuna ise hak din islam, bu yüzden mecburen islamı eleştiriyorlar konuşması yaparlar. Sanki biz inanıyoruz, ama inandığımız halde reddediyoruz ve islamı kötülüyoruz.. Bizim islamı kötülediğimiz o denli bilinçaltlarına işlenmiştir ki; artık ateizmin ortaya çıkışını bile islama malederler:) E aya giden adam ezan sesi duyuyor, bulunan bir doğal mumya firavun olarak kabul görüyor ama bu mumyanın bulunduğu müzenin yetkilisinin bile bundan haberi olmuyorsa:)... Bir şeylerin farkına varmak gerekir. Ama varamazlar. Mutluluk budur işte:)

Anlamı yok.. Harun'a göre islam sonrasında ateizm çıktı.. Çünkü anasını sattığımının 4.5 milyar yıllık dünyasında ve 14.5 milyar yıllık evreninde; tek doğru 1500 yıllık islamdır.. Ateizm ise islama karşı olduğu için kötüdür. Sadece islamamı karşıdır? Hayır, hristiyanlık dahil bütün inanışlara karşıdır. Ama islama karşı olması yeterlidir kötü olması için:)

Harun'a laf anlatmak manasız. Çok zor.

Sitelerde Paylaş

Ortada bır soru var dunya nasıl var oldu dunyanın oncesınde evren nasıl var oldu? Bu soruları daha da derınlestırıp felsefeye de dalmak mumkun. Teıst yaklasım bunları bır yaratıcıya baglar ve yaratıcıyı bu temel sorulara acıklama olarak koyup olayı cozdum der. Ateıstler ıse bu yaklasım bu sorulara acıklama olmaz der farklı bır neden olması gereklı dıye dusunur neye ınandıgı onemlı degıl onemlı olan bu yaratıcı yaklasımını reddetmesı. Kımı bıg bange ınanır kımı ınanmayabılır. Evrım teorısını kabul eder veya kabul etmez veya kısmen kabul eder. Tum ateıstler evrım teorısıne koru korune baglı zannedıyor bazı formatlanmıs beyınler. Sız teıstler bızım onumuze bu tezı getırıyosunuz ve bız ne kadar sacma oldugunu gorerek bunu yemeyız dıyoruz ıste olay bundan ıbaret. Evet bugun herseyın nedenını acıklayamıyoruz ama her gecen gun bılım bu yolda daha fazla yol katedıyor ve sızın kutsal kıtaplarınızın ne kadar ılkel oldugu daha fazla ortaya cıkıyor.

Sitelerde Paylaş
siz zaten gerçek ateist olsanız :) tavrınızla belli edersiniz bize diyorsunuz ona buna inanıyorsunuz yok öle bir şey die ama bu forumda bi tane bile ateist yokturki kendi düşünerek bu sonuca varmış olsun.

Kendimiz düşünmedikte nasıl ateist olduk, ateistlerin çoğu bir zamanlar dine inandırılmıştı. Kendimiz sorguladık, araştırdık ve mantıklı olana karar verdik. Biz bilime inanıyoruz, sizin gibi korkuların kölesi değiliz.

Bu arada diğer dincilerden bazıları yazmayı bıraktı şimdide sen geldin, hangi dinci örgütten geliyorsunuz, buraya nöbetleşemi yazıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
Allahla birlikte olduğumu belirten mesaj, sizin saçmalıklarınıza karşı bir karşılık. Çünkü bazen mantıklı konuşmak anlamsız oluyor.. Nasıl desem, seviştikten sonra açıklamaya çalışmak gibi..

Öncelikle seni temin ederim, çevremden kimse ateist değil. Hatta çoğunlukla dine daha yakın. Koyu dindar olmasalarda, dine yakın.. Ben tamamen kendi okumam,araştırmam, eğitim sürecim sonucu bu düşünceye ve "hür iradeye" ulaştım. Senin hür iradeden bahsetmen biraz anlamsız..

Bir de anlamadığın şey ki; en önemlisi.. "Sizin allahınız neden deprem yapıyor?" demiyorum. Demiyoruz. Diyen daha çocuktur.. Belli olur isyanından.. Ben, depremi allah yapmıyor diyorum. Allaha kızgınlık, sitem etmiyorum.. Ancak cehaletinizden ötürü size kızabilirim. Başka gezegenlerde de deprem oluyor, sarsıntı oluyor. Depremin, fotosentezden ya da yağmurdan hiçbir farkı yok.

Kendi pencerenden baktığın için, senin inandığına biz de inanıyor ama reddediyormuşuz gibi gözüküyoruz. Seni temin ederim, bu böyle değil.

madem herşey kendiliğinden vardı... bu nereye kadar ? neden okadar gezegenin içinde sadece dunyada yaşayabiliyoruz... ve dunyadaki ekolojik denge ile bir yaşama ortamı buluyoruz ve neden insanın bir alternatifiyok bu özellikler neden sadece insanda var ? bunların hepsi tesadüfmü ? ilk insanın varlığına inanıyorsanız ilk insan nasıl dunyaya geldi inanmıyorsanız dunyada hep 4 5 milyar insanmı vardı ? 4 5 milyar insan olduğunu varsayalım böyle bir şahaserin düzenin bir amaçsız ca donduğunu nasıl kabul edebiliyorsunuz ? hep vardık diyorsanız son 100 yılda ilerleyen teknolojiyi görüyorsunuz peki neden binlerce yıldır bu teknoloji ilerlemedide son 2000 senedir ilerlemeye başladı ?

bunlara cvp lütfen abartmadan sadece cvpları yazın...

Sitelerde Paylaş
Kendimiz düşünmedikte nasıl ateist olduk, ateistlerin çoğu bir zamanlar dine inandırılmıştı. Kendimiz sorguladık, araştırdık ve mantıklı olana karar verdik. Biz bilime inanıyoruz, sizin gibi korkuların kölesi değiliz.

Bu arada diğer dincilerden bazıları yazmayı bıraktı şimdide sen geldin, hangi dinci örgütten geliyorsunuz, buraya nöbetleşemi yazıyorsunuz.

haziyana uğramakdan kurtalaralım bunları örgütünden :)

özel sorulara inmeden az kendinden bahset ? yaşın kaç mesleğin ne ? ne zaman ateist oldun

Sitelerde Paylaş

Uyuyan bir insan,kendi kendine uyanmış olabilir veya başkası uyandırmış olabilir.Ama neticede uyanmıştır.Bunun fazla bir önemi yok.Önemli olan insanın bilimsel gerçekleri görüp doğruyu bulması ve kendini o yönde geliştirmesidir.

Sitelerde Paylaş
madem herşey kendiliğinden vardı... bu nereye kadar ? neden okadar gezegenin içinde sadece dunyada yaşayabiliyoruz... ve dunyadaki ekolojik denge ile bir yaşama ortamı buluyoruz ve neden insanın bir alternatifiyok bu özellikler neden sadece insanda var ? bunların hepsi tesadüfmü ?? 4 5 milyar insan olduğunu varsayalım böyle bir şahaserin düzenin bir amaçsız ca donduğunu nasıl kabul edebiliyorsunuz ? hep vardık diyorsanız son 100 yılda ilerleyen teknolojiyi görüyorsunuz peki neden binlerce yıldır bu teknoloji ilerlemedide son 2000 senedir ilerlemeye başladı ?

madem herşey kendiliğinden vardı herşey kendiliğinden yok, bu bir süreç evren milyarlarca yıl sonra bu hale geldi. en başta hiçlik vardı.

neden okadar gezegenin içinde sadece dunyada yaşayabiliyoruz... ve dunyadaki ekolojik denge ile bir yaşama ortamı buluyoruz Çünkü biz bu dünyada evrim geçirdik buranın elementlerine uygun yaşıyoruz, diğer gezegenlerde oksijen, su, ısı oranı insan yaşamına uygun olmadığı için insan oralarda yaşayamıyor. Bilim dünya dışı yaşam araştırıyor, biyerlerde vardır ama şimdi bulunamamış olması evrende sadece dünyada yaşam olduğunu göstermez.

bunların hepsi tesadüfmü Evet, madem tesadüf değil o zaman tanrının nasıl varolduğunu kanıtla. Tanrı nasıl varoldu.

ilk insanın varlığına inanıyorsanız ilk insan nasıl dunyaya geldi inanmıyorsanız dunyada hep 4 5 milyar insanmı vardı

İlk insan yoktur ve tüm canlılar bir anda bu hale gelmedi, ilk başta hücreler vardı. İnsan milyarlarca yıl sonra bu hale geldi.

100 yılda ilerleyen teknolojiyi görüyorsunuz peki neden binlerce yıldır bu teknoloji ilerlemedide son 2000 senedir ilerlemeye başladı ?

Bilimin ilerlemesinde hep din engel olmuştur ve herşey yavaş yavaş olur bir anda bu hale gelmez, çok acelecisiniz.

Sitelerde Paylaş
madem herşey kendiliğinden vardı... bu nereye kadar ? neden okadar gezegenin içinde sadece dunyada yaşayabiliyoruz... ve dunyadaki ekolojik denge ile bir yaşama ortamı buluyoruz ve neden insanın bir alternatifiyok bu özellikler neden sadece insanda var ? bunların hepsi tesadüfmü ? ilk insanın varlığına inanıyorsanız ilk insan nasıl dunyaya geldi inanmıyorsanız dunyada hep 4 5 milyar insanmı vardı ? 4 5 milyar insan olduğunu varsayalım böyle bir şahaserin düzenin bir amaçsız ca donduğunu nasıl kabul edebiliyorsunuz ? hep vardık diyorsanız son 100 yılda ilerleyen teknolojiyi görüyorsunuz peki neden binlerce yıldır bu teknoloji ilerlemedide son 2000 senedir ilerlemeye başladı ?

Bu allaha tapanların bu forumda,sabotajdan başka yapacakları güzel bir şey yokmu?Tavırlarınız tıpkı ''mazot'' nickli üye gibi.Adam gibi düşüncelerinizi bir sunun da bizde çürütelim. :lol:

Sitelerde Paylaş
madem herşey kendiliğinden vardı herşey kendiliğinden yok, bu bir süreç evren milyarlarca yıl sonra bu hale geldi. en başta hiçlik vardı.

neden okadar gezegenin içinde sadece dunyada yaşayabiliyoruz... ve dunyadaki ekolojik denge ile bir yaşama ortamı buluyoruz Çünkü biz bu dünyada evrim geçirdik buranın elementlerine uygun yaşıyoruz, diğer gezegenlerde oksijen, su, ısı oranı insan yaşamına uygun olmadığı için insan oralarda yaşayamıyor. Bilim dünya dışı yaşam araştırıyor, biyerlerde vardır ama şimdi bulunamamış olması evrende sadece dünyada yaşam olduğunu göstermez.

bunların hepsi tesadüfmü Evet, madem tesadüf değil o zaman tanrının nasıl varolduğunu kanıtla. Tanrı nasıl varoldu.

ilk insanın varlığına inanıyorsanız ilk insan nasıl dunyaya geldi inanmıyorsanız dunyada hep 4 5 milyar insanmı vardı

İlk insan yoktur ve tüm canlılar bir anda bu hale gelmedi, ilk başta hücreler vardı. İnsan milyarlarca yıl sonra bu hale geldi.

100 yılda ilerleyen teknolojiyi görüyorsunuz peki neden binlerce yıldır bu teknoloji ilerlemedide son 2000 senedir ilerlemeye başladı ?

Bilimin ilerlemesinde hep din engel olmuştur ve herşey yavaş yavaş olur bir anda bu hale gelmez, çok acelecisiniz.

evren milyarlarca yıl sonra bu hale geldi diyorsun evreni olusturan elementleri bir araya koysan bi evren daha oluşurmu ? bir hiçden bir varlık meydana kendiliğinden nasıl geldi peki ?

ne tesadüf değilmi o kadar gezegende nedense yaşayabileceğimiz bir ortama düşmüşüz peki yaşayamayacağımız ortama düşme ihtimalimiz varmıydı ?

o zaten vardı varolmadı bizi yaratan allahtır.

o hücreler insan şeklini aldı madem peki nasıl canlandı ? nasıl olduda sadece bizim kadar gelişmiş bir tür ortaya çıkarabildiler...

bilimin ilerlemesine din engel oldu diyorsunda 100 yıl once bütün dinler bittide ondan mı hızlanmaya basladı teknoloji ?

Sitelerde Paylaş
Bu allaha tapanların bu forumda,sabotajdan başka yapacakları güzel bir şey yokmu?Tavırlarınız tıpkı ''mazot'' nickli üye gibi.Adam gibi düşüncelerinizi bir sunun da bizde çürütelim. :lol:

siz kuranı kerimden alıntı yapıyor o saçma bu saçma diyorsunuz sizinde kitabınız yokki sizin saçmalıklarınızı dökelim hep siz soruyorsunuz biz cvplamaya çalısıyoruz birazda biz soralım değilmi :) cvplama sırası sizde

Sitelerde Paylaş
evren milyarlarca yıl sonra bu hale geldi diyorsun evreni olusturan elementleri bir araya koysan bi evren daha oluşurmu ? bir hiçden bir varlık meydana kendiliğinden nasıl geldi peki ?

ne tesadüf değilmi o kadar gezegende nedense yaşayabileceğimiz bir ortama düşmüşüz peki yaşayamayacağımız ortama düşme ihtimalimiz varmıydı ?

o hücreler insan şeklini aldı madem peki nasıl canlandı ? nasıl olduda sadece bizim kadar gelişmiş bir tür ortaya çıkarabildiler...

bilimin ilerlemesine din engel oldu diyorsunda 100 yıl once bütün dinler bittide ondan mı hızlanmaya basladı teknoloji ?

Arkadaşım sorular üzerinde adam gibi düşün bence ondan sonra sor .. çünki hiç bi değeri olmayan sırf sormak için sorulmuş sorular bunlar.. yinede ben bilgim dahilinde olmadan sana bi kaç mantıksal çıkarım yapabilirim

ilk sorunda evreni oluşturan maddelerin tekrar bi araya gelerek yeni bi evren oluştırabilir mi diye sormuşsun.. bilimin böyle bi deney yapma imkanı reel ortamda imakansızdır .. ama labarutuvar ortamında böyle bi deney yapılabilir mi onuda bilmiyorum .. ama bilgi şudur .. ilk önce duyumsamalısın yani bi deney yaparak böyle bişeyin mümkün olup olmayacağını ortaya koymalısın .. yani bunun ''bilgi''sine ulaşmak günümüz şartlarında imkansız .. ama eğer ben böyle bişey olma olasılığına ''inanıyorum'' dersem .. benim ki inançtan öteye gidemeyeceği için hiçbir bilimsel değeri yoktur.

Hiçten bi varlık nasıl meydana gelir .. sorduğun soruların hepsi insanın var olmadığı böylece deney, gözlem vs yapılamayacağı zamana dayanıyo .. sadece devam eden süreçten varsayımlarda bulunabiliriz böyle bi durumda... şu anda maddelerin atomdan meydana geldiği bilgisi var elimizde ve bu en küçük yapı taşı olan atomun evrenin var olduğu zaman sürecinde yine evrenle birlikte olduğunu var olduğunu görüyoruz ama atomun nerden ne şekilde oluştuğuna dair bilgimiz yok .. eğer ben atom zaten doğada var olan bişeydi, her zaman vardı dersem bu sizin ''tanrı her zaman vardı'' demenizle eş değer olur ki bu da inançtan öteye geçemez.. bilim bu olguları er geç bulacaktır ama bundan şüphen olmasın..

Ne tesadüf yaşanılan bi ortama düşmüşüz .. burda senin düşünce şeklin yanlış .. ki eğer böyle düşünmeye devam edersen hiç bi zaman ateistlerin ne anlattığını anyamazsın .. şimdi 100 tane bilye düşün ve önünde uzunca bi yol düşün .. ama bu yol çok ilerde türlü türlü, bir sürü farklı yola ayrılıyo .. ama bu ayrılan yolların bazıları çıkmaz sokak diyebileceğimiz bitimli yollar.. işte bu yollarda yaşama koşulları yoktur sonu açık olan yollarda ise yaşam vardır.. sen bu yüz bilyeyi o tek yoldan aşağı bıraktığın zaman bazı bilyeler o yollara girer bazırları ise sonu olmayan yollara.. yani bazı zaman aralıklarında orda da yaşam olmuş olabilir ama yaşama koşulları elvermediği için yitip gitmiştir.. yaşama koşulları en uygun olan yerlerde ise yaşam devam etmektedir tıpkı bizim gezegenimiz gibi..

100 yıl önce tabii ki dinler bitmedi .. ama dinin baskıcı etkisi azaldı .. ve bilgi biriktikçe yeni kavamlara yöneldi insanoğlu ve din bunun başını çekmektedir .. insan sorgulamaya devam ettikçe .. dogmalara körü körüne tapınmadıkça bu gelişim süreci devam edicektir.. ama tüm dinlerin sonu geleceğini sanmıyorum çünki devletler insanları din ile yönetir .. insanların bi dala tutunma ihtiyacı vardır .. neyse psikolojik konulara girmicem çünki senin soruların bunlardan oluşmuyo .. ben şahsen bilim hakkında çok az şey bilsemde ateistim çünki insanın psikolojik analizini layığıyla yapabildiğimi düşünüyorum .. insanlar türlü türlü sebeblerden ateist olurlar ama bundan önce o branş hakkında bilgi sahibi olması gerekir .. bilim hakkında çok az şey bilsemde sorularını yanıtlamaya çalıştım yanlışım olabilir .. herkesin vardır .. umarım bişeyler katmıştır okuyana..

tarihinde sangreal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

başta hidrojen vardı. Bütün elementler hidrojenden oluşmuştur. Yanlış soru soruyorsun, eksik bilgi.. Yanlış soru..

Bu gerçekten saçma bir soru.. Biz de aynısını diyoruz.. Trilyonlarca gezegen var ve eğer dünya tanrının kanıtıysa.. İçinde yaşam olmayan dünyaya karşılık her 1 gezegen de tanrının olmadığının kanıtıdır. Başka gezegende insan yaşayamaz. Hala sanıyorsun ki, insanı oraya uçakla atıyorlar.. Bizi de dünyaya uçakla atmışlar:) Dünya da şartlar uygun olmasaydı, yaşam başlamazdı..

Bilimsel temelin yok. Ama buna rağmen üstte sorduğun sorular düşünebildiğini, araştırma isteğin olduğunu gösteriyor. Ama iş bu soruya gelince tıkanıp kalıyorsun. "O zaten vardı". Hayır efendim o zaten yoktu. Herşeye beleş tanrı cevabı verip, sorgulamadan kaçmak ama iş tanrıya gelince "o zaten vardı" demek olmaz..

bak geldeöğreteyim.. Geldin ama öğretemeyeceksin.. Önce öğrenmen lazım. Hala tamamen rastlantı eseri o hücrelerin insan şeklini, biranda aldığını düşünüyorsun. Yazından bunu anlıyorum.. Çünkü "insan şeklini aldı" dedikten sonra, "peki nasıl canlandı" diyorsun.. Hücre zaten canlıdır geldeöğreteyim.. Biranda insan şeklini almadı. Canlılık yavaş yavaş gelişti, şartlara uygun şekilde.. Yok da olabilirdi ama gelişti. İnsan da olmayabilirdi, ama oldu. Gözünü seveyim evrimin ne olduğunu araştır. Eğer öğrenmek istiyorsan, merak ediyorsan araştır. Çünkü gerçeklere tutunmuyorsun. Gözlerin kapalı.. Ben seni kurtarmak istiyorum.. İste, kitap isimleri söyliyim. Oku, gel.. Merak et,sor, anlatalım.. Tartışalım.. Ama karşıma gelipte, dünya 6 günde oldu; insan biranda ortaya çıktı dersen; bu ne bilimle, ne de kanıtlarla uyum sağlar.. Çünkü böyle olmadı.

Bilim çok eskiden beri vardı.. Bilimin ilerlemesine din engel oldu demek; eğer bilimin ilerleyememesini tamamen dine bağlarsak yanlış elde edeceğiniz bir sonuç olur.. Gelişimin bir grafiği vardır.. Tekerlek yokken gelişmeye çalışan insanlık; elektrik ve bilgisayar çağından sonra da aynı hızdamı gelişecek? Arabayı sıfır km'den çalıştırıyoruz.. Çok fazla sürtünme var.. Yavaş yavaş kalkıyor.. Hızlanması zaman alıyor.. 1km'den 30 km'ye çıkması ile, 150 km'den 180'e çıkması arasında çok fark vardır. Arabayı ferrari olarak düşünme.. Anlayabileceğin basit bir örnek verdim.

Dünya, dinlerin belirttiğinin ve o zamanki düşünce yapısına göre varsaydığının aksine; 10.000 yıldır değil 4.5 milyar yıldır mevcut. Biz sadece bir canlıyız. Bizden önce milyonlarca tür geldi geçti. Evrildi, yok oldu, nesli tükendi, yayıldı..

Ve senin islam dediğin şu inanç ve hemcinsleri, ancak 3500-4000 yıllık bir tarihe dayanıyor. Bunu da araştır istersen. O zaman dinin bu soruya cevap versin. İlk insan ne zaman ortaya çıktı ve ilk peygamber kimdi? İnsanlar tam olarak hangi yıllarda yaşamaya başladı.. Tarım ve çiftçilik v.s. tanrı tarafından insanlara öğretildiyse; neden sadece bikaç bin yıldır bunlar aktif olarak var? Dinazorların 250 milyon yıl önce yaşaması sırasında, insan neredeydi? Bazı yaratılışçılar insanlarla dinazorların aynı çağda yaşadığını iddia edebilecek kadar hain ve de yüzsüz.. Peki o zaman aradaki bu 250 milyon yıl içinde insan neredeydi? Hatta dünya yaşının 4.5 milyar yılının son 1 milyon yılı hariç, insan neredeydi? Tanrı dünyayı yaratmaya karar verdide, en son insanı mı yolladı? Bunu adem ve havva saçmalığı ile nasıl ilişkilendiriyorsun?

Neresinden girersem gireyim, inancın ve imanın hurafe.. Hayatını mutsuz ve de kısıtlı yaşayacaksın, ve ebediyen yok olup gideceksin.

tarihinde john tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Öncelikle sordugun sorular ve yaklastigin mantik senin ne kadar cahil kaldigini ve hayata ne kadar tek tarafli baktigini gösterir.

Hersey kendiliginden vardi ya da olmustur gibi bir iddiasi yoktur ateistlerin. Herseyin bir sebebi, bir nedeni vardir. 10000 sene önce insanlar simsegin nasil caktigini, günesin nerden geldigini, ayin anlamini ve daha milyonlarca sorularla basa cikamaz, bu tip seylerin olaganüstü bir gücün yarattigini düsünürlerdi, ve zamanla kafalarindaki sorulari yokedebilmek icin (bunda o zamanki teknoloji ve bilimin bulundugu noktanin da etkisi var) tanri, herseyi yaratan bir güc kavramini ortaya atmislardir, bunu kafalarinda kurgulamislardir. Halbuki günümüz dünyasinda bütün bu sorularin cevaplari biliniyor, bunlarin artik neyden kaynaklandigi, herseyin birbirine nasil bagli oldugu fiziksel, matematiksel ve kimyasal formüllerle cözülebiliyor.

neden o kadar gezegenin icinde sadece dünyada yasayabiliyoruz? Bir insan anca bu kadar sacmalayabilir. Senin babanla annen zamaninda cinsel bir birlesme gerceklestirirken babanin milyonlarca sperm tanesinden bir tanesinin annenin yumurta hücresine kavusmasiyla sen olustun. Trilyonlarca hücrelerin var ve durmadan bunlarin milyonlar, milyarlarcasi ölüp, bunlarin yerine yenileri olusmakta. Seni su andaki sen yapan da seni olusturan degisik elementler, cevren, gelisme durumun ve su ana kadar nasil beslenip hangi yönde yetistirildigindir.

Tesadüf dedigin olay nedir ki, sonucta dedigim gibi bu dünyada hersey birbirine bagli olmakla beraber hersey birbirinden bagimlidir. Bizi birarada tutan o muhtesem cekim gücü, bu sonsuz evrende, boslukta herseyi birbirine baglayan o essiz cekim gücü, en ufak partikellerden milyonlarca isik yili uzunlugundaki galaksilere kadar.

Dünyada hep 4, 5 milyar insan mi vardi? Okumadan, arastirmadan gelip böyle cahilce sorular sorarsin tabi. Hayir tabi ki dünyada hep 4, 5 milyar insan yoktu. Dünya, diger arkadaslarin da belirttigi gibi teorilere göre 4,5 milyar yildir var. Ve dünya baslangicta suyla kapliydi. Zamanla kitalar olustu. Hatta bu kitalar milyarlarca yillar süren bir zamanda birbirinden ayrildilar cünkü basta birlesikti. Bilimsel teorilere göre bütün canlilik tek hücrelilerin olusmasiyla basladi ve tek hücrelilerin olusmasinin da belli bir sebebi var ve bunlar Amerika`daki teknik enstitülerde arastirilmakta ve belli tezlerle belli sorular cevaplanmaya calisilmaktadir. Yani sebep-sonuc iliskisi.

hep vardık diyorsanız son 100 yılda ilerleyen teknolojiyi görüyorsunuz peki neden binlerce yıldır bu teknoloji ilerlemedide son 2000 senedir ilerlemeye başladi? Teknoloji son 2000 senede, son 100 senede ilerledi diye birsey yok, teknoloji ve insan meraki; insan gelismekte ve beynini calistirmaya basladigindan beri var olan bir olgu. Teknoloji homosapienslerden beri var olan birsey ve hergün gelismekte. Dinlerin de varoldugundan beri teknolojinin ilerlemesinde büyük ölcüde negatif bir etkisi var. Dinler insanin sorgulamasini, arastirmasini, merakini yanlis bir yönde giderir ve bir insani aptallastirmaktan baska bir ise yaramaz. Isa`nin yaptiginin yanlis oldugun söyleyemezsin, insanlara birbirlerini sevmesi gerektigi yönünde dogru bir ideoloji ve mantik yaymis. Ama gel gör ki birkac kendini bilmez uyanik bu ideolijiyi kendi cikarlari icin kullanip (Avrupa`nin yy. boyu en büyük kapitalist mafya organizasyonlarindan bir olan) kiliseyi kurmus.

Anlatmak istedigim burda böyle tutarsizca sorular sormadan önce oku, ögren, arastir ve merak et, neyin nerden geldigini ve nasil olustugunu. Burdaki ateist arkadaslardan sordugun her soruyu cevaplamasini bekleyemezsin, bizim de ayni sekilde bilmedigimiz cok sey var, ama bunlari uyduruk, kutsal varsayilan bir kitabin icinde aramiyoruz, ansiklopediler bunun icin varlar.

Sitelerde Paylaş

Geldeöğreteyim.. Yazını bir daha okudumda..

"bunların hepsi tesadüfmü ? ilk insanın varlığına inanıyorsanız ilk insan nasıl dunyaya geldi inanmıyorsanız dunyada hep 4 5 milyar insanmı vardı ?" Yazmışsın..

Kusuruma bakma, bunu ilk okuduğumda görseydim; yazına cevap verme zahmetine katlanmazdım.. Ben onun insan olacağını düşünemediğim için, sene ya da yıldan bahsediyorsun sanmışım.. 4.5 milyar konusu dünyanın yaşı hakkında konuştuğumuz bir şey çünkü..

Senin böyle düşünebildiğini bilmiyordum.. Bundan sonra yazdıklarına uzun uzun cevap veremem.. Kusuruma bakma.. Bence sende yazma. Burası sana göre değil. Seni olduğun gibi kabul ediyorum. Sanırım bu bazen gerekli.

Sitelerde Paylaş

Bence hata bazi insanlara biraz daha genis düsünmeye baslamalarini anlatmaya calismak. Her insanin algi kapasitesi, anlama yetenegi, hisleri, piskolojisi, beyin frekanslari farklidir. Bizim bu kadar sig düsünen insanlara bu tip seyleri anlatmaya calismamiz bile zaman kaybidir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...