Jump to content

Ol demeden öncesi yok mu?

Recommended Posts

Allah zamanı, mekandan önce mi yaratmıştır, sonra mı yaratmıştır? Önceyi, "sonradan önce" mi yaratmıştır, "sonradan sonra" mı yaratmıştır?

"Ol" demeden öncesi yok mudur? Önce, önceyi yaratıp sonra mı "ol" demiştir. Yoksa sonrayı yaratıp mı sonra "ol" demiştir. "Ol" demiş midir? Her şey "AN" da olup bittiyse, aslında ne "ol" demiştir, ne de bir şey yaratmıştır. Yarattıysa ne zaman yaratmıştır? Zamansız bir Allah'ın öncesi sonrası yoksa, ne ezelidir, ne de ebedidir...

Her şey "AN" da olup bittiyse "sonsuz" luk nerededir?

Sitelerde Paylaş

Allah zamanı, mekandan önce mi yaratmıştır, sonra mı yaratmıştır?

Aynı anda yaratmıştır.

"Ol" demeden öncesi yok mudur?

Vardır. Sadece Allah vardır.

Her şey "AN" da olup bittiyse "sonsuz" luk nerededir?

Herşey An ile başladı, sonsuzluk da...

Sitelerde Paylaş

bu forumda durupta hala bir gıdım ilerlemeyen teistlere çok acıyorum.Korku insana neler yaptırabiliyo bu forumda görüyorum.

Ben olmayınca bu güller, çiçekler yok.

Kızıl dudaklar, mis kokulu şaraplar yok.

Sabahlar, akşamlar, ay, güneş, yıldızlar yok

Ben varsam var dünya, ben yoksam yok.

olay bundan ibaret....

Sitelerde Paylaş

kün fe yekün...

kün ol demek...

fe arkasından hemen ardından ol emrinden sonra beklemeden ara vermeden anlamına gelecek bir bağlaç...

yekün olur oluyor anlamına geliyor...

birşeyin olmasını istediği zaman ona ol der ve o şey hemen olur yada oluyor ...

mesela evrene ol demiş o da hemen başlamış olmaya ve hala oluyor ...

yada şöyle bir çıkarım yapılabilir...

allah için bir şeyi yapmak zor değildir bir emrine bakar bu ona kolaydır...

bunu anlatmak için böyle bir ifade kullanılmış olabilir...

yaratma kelimesi yoktan var etme anlamında kullanılmıyor...

mesela insanı topraktan yarattı diyor...

toprağa insan ol dedi ve toprak belk ani bir süreçle yada evrimsel bir süreçle insan olur oluyor...

Sitelerde Paylaş

İyi ol dedi de bizde soruyoruz işte: Sorduğumuz nasıl ol dediği ya da nasıl olduğu değil.. Az biraz beyninizi genişletin..

"Ol" demeden öncesi yok mudur? Önce, önceyi yaratıp sonra mı "ol" demiştir. Yoksa sonrayı yaratıp mı sonra "ol" demiştir. "Ol" demiş midir? Her şey "AN" da olup bittiyse, aslında ne "ol" demiştir, ne de bir şey yaratmıştır. Yarattıysa ne zaman yaratmıştır? Zamansız bir Allah'ın öncesi sonrası yoksa, ne ezelidir, ne de ebedidir...

Sitelerde Paylaş

İyi ol dedi de bizde soruyoruz işte: Sorduğumuz nasıl ol dediği ya da nasıl olduğu değil.. Az biraz beyninizi genişletin..

Sayın Mohammed, benim müslümanlara sürekli sorduğum, ancak her defasında "Orasını Allah bilir, Allah'ın hikmetinden sual olunmaz..." türünden geçiştirmelerle karşılaştığım soru da budur zaten.

Allah ezeli ve ebediyse, bu nitelik sadece Allah'a özgüyse, ilk "OL!" demeden önce ne yapıyordu bu tanrı? O ilk "OL!" emrini vermeden önce ne düşünüyor, ne ölçüp biçiyor, neyi bekliyordu? Örneğin big-bang onun için bir "OL!" deyişse eğer, değil ki trilyonlarca yıl öncesi, big-bang'den hemen önceki iki saniyede ne yapıyor, ne düşünüyordu? Yine değil ki trilyonlarca yıl, o iki saniye neden ertelenmiştir?

Her zaman söylemeye çalışıyorum: Bu müslolar, akıl ve zeka seviyelerini, Allah dedikleri tanrılarıyla ve dolayısıyla ona yükledikleri niteliklerle ortaya koyuyorlar. Allah'a yükledikleri niteliklerle öyle bir tanrının olmasının mümkün olamayacağını da söylemiş oluyorlar. Ne var ki bunu kendileri göremiyorlar. Görebilecek olsalardı, bu nitelikleri böylesine bol kepçeden yüklemezlerdi diye düşünüyorum...

:)

Sitelerde Paylaş

kün fe yekün...

kün ol demek...

fe arkasından hemen ardından ol emrinden sonra beklemeden ara vermeden anlamına gelecek bir bağlaç...

yekün olur oluyor anlamına geliyor...

birşeyin olmasını istediği zaman ona ol der ve o şey hemen olur yada oluyor ...

mesela evrene ol demiş o da hemen başlamış olmaya ve hala oluyor ...

yada şöyle bir çıkarım yapılabilir...

allah için bir şeyi yapmak zor değildir bir emrine bakar bu ona kolaydır...

bunu anlatmak için böyle bir ifade kullanılmış olabilir...

yaratma kelimesi yoktan var etme anlamında kullanılmıyor...

mesela insanı topraktan yarattı diyor...

toprağa insan ol dedi ve toprak belk ani bir süreçle yada evrimsel bir süreçle insan olur oluyor...

Arapça bilmiyorum ama "kün" sözünün yoktan var etmek anlamına geldiğini iddia edenlerin hiç de azınsanamayacak kadar çok olduğunu biliyorum. Zaten mantıklı olanı da budur. Tanrı'yı yoktan var etme kudretinden ayrı düşündüğümüzde özünde tanrıya gerek kalmazdı. Tanrı yaratıcıdır, yoktan var eder o sonsuz kudretiyle...

Şimdi bir dizi soru var ki bunların olası yanıtları üzerinde düşünen birtek müslo yok gibi.

Tanrı "ol" demeden de yaratamaz mıydı, ille de insan gibi emir mi yağdırması gerekiyordu?

Tanrı kime "ol" der? Ortada hiçbir şey yoksa eğer Tanrı yokluğa mı "ol" demiştir? Tanrının "ol" dediği şey emri duyup ona haraket eden bir iradee mi sahiptir? Öyleyse nedir bu şey?

Eğer Tanrı yoktan var etmemiş ise ve ortada zaten var olan birşeye "ol" demişse, bu şeyi ne zaman yaratmıştır?

Bing Bang'de patlayan şey Tanrı ona "ol" dedikten önce de orada ise, yani "kün" sözü ol değil de "başka bir şeye dönüş" anlamında ise bu şey niçin patlamıştır ve 15 milyar yıldır da genişlemeye devam etmektedir? Tanrı istese evren anında şuanki şeklini almayacak mıydı? Emir komuta zinciri sağlıklı çalışmamakta mıdır? Tanrı evreni yaratmakla görevlendirdiği meleklerini yeterince denetlememekte midir?

Tanrı niçin Arapça "kün" demektedir? Tanrının kullandığı özel bir dil olması gerekmez mi? Bu Tanrı neden ille de konuşarak iş görmektedir? Konuşmak insana özgü değil midir?

Sitelerde Paylaş

Bir ateist olarak bu sorular hiç aklıma gelmemişti, gülmekten kırılarak okudum. Bu sorulara cevap verebilecek bir müslümanı düşünemiyorum, kanaatim şu ki; bu ve benzeri sorular hiçbir zaman cevap alamayacağımız sorular olarak kalacaktır.

Ayrıca Mohammed, size bir soru yöneltmek istiyorum, bu nicki seçmekte ki amacaınız nedir? Merakımı bağışlayın.

Sitelerde Paylaş

bütün bu sorular aslında Allahı da kendimiz gibi düşünmekten kaynaklanıyor. Allah varken zaman yoktu ezeli olmasının sebebi de bu zaten zamanı da mekanı da yarattıa ve öncesi ve sonrası sonra oluştuu yani bu seni beni bağlar, Zaman dahil hiç bir şey yokken Allah vardı ve şimdi var olanları şu anki şekil ve vaziyetleriyle olmalarını dileyerek yarattı. Bunu nasıl bir keyfiyetle yaptı bilemiyoruz. Evrimsel bir süreç olmayıp çamurdan yarattığını biliyoruz. İnsan vücuduyla toprak mineralleri arasında ki uyumda bunu doğruluyor. Bunu büsbütün anlamaya çalışmaktan kaynaklanıyor herşey . beynimiz her durumu kavramaya ve anlamaya müsaişt değildir. %5 ini kullanıyoruz var olan herşeyi anlamaya çalışıyoruz, mantıksız. Gözlerimizle ve mikroskopla görmediğimiz bir çok şeyin varlığını adımız gibi kabul ediyoruz.Bir sehpaya akıl versen seni kim yaptı desen daha büyük ayakları olan daha sağlam ahşaptan ve yüzeyi daha geniş bir sehpa diyecektir. Peki insanın sehpaya benzeyen bir tarafı var mıdır?

Şairin dediği gibi bu terazi bu ağırlığı çekmez ama hassas terazinin aklına bile getiremeyeceği tonlar var mıdır? vardır...

Sitelerde Paylaş

Herşeyi aklında çözmeye çalışırsan duvara toslarsın

Nerden kafa bulandıran soru var zımbızlayıp onu soruyorlar

Amaç zehirli iğnelerine ne kadar Müslüman takılırsa o kadar iyidir

Bunda kesin maddi bir çıkarları da vardır herhalde

Yoksa herşeyi madde olarak düşünen biri bunu niye yapsın ki?

Tamam biraz ben size bir soru sorayım kabul ederseniz?

Evren genişliyor değil mi?

Evet

Peki evren neyin içinde genişliyor?

Yani evren olmadan önce evrende ne vardı?

Evrenin içinde olduğu şey neyin içindedir?

Bu şekilde sonsuza kadar giden bir kısır döngü vardır

Maddeci arkadaşlardan bu konuda yorum bekliyorum

tarihinde Türkan_Saylan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bütün bu sorular aslında Allahı da kendimiz gibi düşünmekten kaynaklanıyor. Allah varken zaman yoktu ezeli olmasının sebebi de bu zaten zamanı da mekanı da yarattıa ve öncesi ve sonrası sonra oluştuu yani bu seni beni bağlar, Zaman dahil hiç bir şey yokken Allah vardı ve şimdi var olanları şu anki şekil ve vaziyetleriyle olmalarını dileyerek yarattı. Bunu nasıl bir keyfiyetle yaptı bilemiyoruz. Evrimsel bir süreç olmayıp çamurdan yarattığını biliyoruz. İnsan vücuduyla toprak mineralleri arasında ki uyumda bunu doğruluyor. Bunu büsbütün anlamaya çalışmaktan kaynaklanıyor herşey . beynimiz her durumu kavramaya ve anlamaya müsaişt değildir. %5 ini kullanıyoruz var olan herşeyi anlamaya çalışıyoruz, mantıksız. Gözlerimizle ve mikroskopla görmediğimiz bir çok şeyin varlığını adımız gibi kabul ediyoruz.Bir sehpaya akıl versen seni kim yaptı desen daha büyük ayakları olan daha sağlam ahşaptan ve yüzeyi daha geniş bir sehpa diyecektir. Peki insanın sehpaya benzeyen bir tarafı var mıdır?

Şairin dediği gibi bu terazi bu ağırlığı çekmez ama hassas terazinin aklına bile getiremeyeceği tonlar var mıdır? vardır...

Öncelikle Allah ı biz ateistlerin değil siz teistlerin tanımlamaları ile düşünüyoruz..Daha doğrusu din kitapları ve din alimlerinin tanımlamaları ile.. Bu durumda 1400 yıl öncesinin tanımları günümüzde güdük kalıyor ve komik saçma sapan bir Allah tarifi ortaya çıkıyor. "Tanrı mükemmeldir ve zamansızdır", bu argümanlar benim kişisel görüşüm değildir ki, bu niteliklere sahip değilse olsa olsa "Tanrımsı" olur

Evet bizi bağlar, zira teistler sormaz neden, niçin diye.. Bizler soruncada sizler sizi bağlar diyip işin içinden çıkarsınız..

Tam olan varlık değişemez. Değişiyorsa ya önceki ya sonraki hali tam değildir.

Verecek cevabınız yoksa totoloji yapmayı kesin.. 

Sitelerde Paylaş

Benim anlamadığım,bu nasıl bir güç ki ol deyince oluveriyor.Bu gücü tanımlayacak bir müslüman varmı? Nasıl bir güç,manyetik mi,ses ile mi çalışıyor.Sonra bu güç,bu komutu hangi fiziksel mantık ile meydana getiriyor.Buyrun bakalım...

Allah'ın zatı hakkında aklına ne gelirse bil ki o Allah değil.

Allahu Teala şöyle buyuruyor: "Ben yarattığım hiçbirşeye benzemem."

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...