Jump to content

Ol demeden öncesi yok mu?

Recommended Posts

benim anlamadığım. şey neden muhammed böle şeyleri anlatmamışda . onun yerine alim denen kişler anlatmış. bu kişiler peygambermi muhammed adına konuşuyor ?

Sen Efendimizin hadislerini okumadan nasıl onun hakkında anlatmamıştır diye kanaat getiriyorsun.

Sitelerde Paylaş

Soruyu tekrar sorayım

Rus bebekleri vardır

Matruşka

Bunları hemen hemen herkes bilir değil mi?

Evet

Bunların içini açtığın zaman onun içinden de başka bebek çıkar

Öyle en küçük bebeğe kadar gelir

Evrende böyle bir şey değil midir?

Şöyle düşünün madde nedir?

Boşlukta yer kaplan herşey maddedir değil mi?

Evet

Evrende boşlukta yer kaplamıyor mu?

Evet

O zaman evrende madde değil mi?

Evet

Peki evren neyin içinde boşlukta yer kaplıyor

Kesin birşeyin içinde yer alması gerekiyor değil mi?

Evet

O yer aldığı şey neyin içinde yer alıyor?

Bu şekilde aynı matruşka bebekleri gibi iç içe geçen bir kısır döngü yok mu?

Maddeci arkadaşlar bu konuya nasıl bir yorum getiriyorlar

tarihinde Türkan_Saylan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sorulara bak ya boşlukta yer kaplayan her şey madde değil midir? Evrende boşlukta yer kaplamıyor mu? O zaman evrende madde değil mi? Acaba boşluktan kastedilen nedir? Boşluk derken maddenin var olmadığı bir alandan mı bahsedilmektedir? Yoksa o boşlukta madde olmasın. Madde boşlukta yer kaplayamaz çünkü boşluk diye tabir ettiğin maddesiz bir alan yoktur. Uzay sonsuzdur ve sonsuz olan bir şeyin genişlemesi ya da daralması imkansızdır, nerden çıkarıyorsunuz böyle şeyleri anlamadım.

Sitelerde Paylaş

Sorulara bak ya boşlukta yer kaplayan her şey madde değil midir? Evrende boşlukta yer kaplamıyor mu? O zaman evrende madde değil mi? Acaba boşluktan kastedilen nedir? Boşluk derken maddenin var olmadığı bir alandan mı bahsedilmektedir? Yoksa o boşlukta madde olmasın. Madde boşlukta yer kaplayamaz çünkü boşluk diye tabir ettiğin maddesiz bir alan yoktur. Uzay sonsuzdur ve sonsuz olan bir şeyin genişlemesi ya da daralması imkansızdır, nerden çıkarıyorsunuz böyle şeyleri anlamadım.

dostum; evren genişliyor değil mi? evreni genişlediği yıl kadar tersine çalıştır , büz, ne kalıyor geriye?

Sitelerde Paylaş

Evren madde mi değil mi?

Evrenin genişlemesi madde artması mıdır?

Evren sonsuz olamaz genişleyen şey sonsuuz olamaz değil mi?

Sitelerde Paylaş

dün her zamanki gibi evden saat 8:00'da çıktım.bir baktım bizim evin karşısına kocaman bir gökdelen var.arkadaşa sordum bu akşam yoktu nasıl yapılmış kim yapmış dedim arkadaş"bilmem tesadüfen oluşmuş.kimse yapmamış " dedi.ya tesadüfen gökdelen oluşurmu bu çok mantıksız dedim.o da evrenin dünyanın tesadüfen yada kendiliğinden önceden var olduğuna inanıyonda gökdelene mi inanmıyon dedi.arkadaş haklı mı? haksız ise bende bir gece kondu yapsam ve belediyeye bunun tesadüfen oluşutuğunu yada önceden beri var olduğunu söylesem? bunu belediye yetklisi yer mi?

Sitelerde Paylaş

dün her zamanki gibi evden saat 8:00'da çıktım.bir baktım bizim evin karşısına kocaman bir gökdelen var.arkadaşa sordum bu akşam yoktu nasıl yapılmış kim yapmış dedim arkadaş"bilmem tesadüfen oluşmuş.kimse yapmamış " dedi.ya tesadüfen gökdelen oluşurmu bu çok mantıksız dedim.o da evrenin dünyanın tesadüfen yada kendiliğinden önceden var olduğuna inanıyonda gökdelene mi inanmıyon dedi.arkadaş haklı mı? haksız ise bende bir gece kondu yapsam ve belediyeye bunun tesadüfen oluşutuğunu yada önceden beri var olduğunu söylesem? bunu belediye yetklisi yer mi?

Kompleks bir yapının tesadüfen ortaya çıkma ihtimali olamaz.Allah ol der,olur.:)

Sitelerde Paylaş

ben soruda samimiyim.

Sorunda samimisin ama belliki bilgi birikiminde yeterli değilsin.. Yeterli bilgi birikimin olsa oturup absürd örnek vermezdin.. Zira pat diye gökdelen arka sokakta olmaz.. Tıpkı pat diye dünyanın oluşmadığı gibi.. Sana gerçek cevap verilmiş kompleks yapılar pat diye oluşmaz diye.. Meselakainat  14 milyar yaşında dünya ise 4.5 milyar.. Peki neden? Zira dünya pat diye oluşmamıştır.. Uzun bir süreçte meydana gelmiştir.. 

İnsan beyni sadece 80 en fazla 100 yılı algılayabiliyor.. Mesela dağlar sabit değiller. Ama gözlemleyemiyorsun yükseldiklerini, yer değiştirdiklerini o 80-100 yıl içinde.. Öyle pat diyede oluşmuyor dağlar.. Milyonlarca yıl alıyor.. Bir zamanlar deniz altında olan yerler günümüzde dağ.. Patdiye mi oluşmuşlar peki? 

Öyle elma ile armutu kıyaslayarak iş görülmez.. Önce oku. Biyoloji, jeoloji, kimya, fizik....  Ayrıca pat diye oluşmuştur iddiası olan dinciler.. Ateistler değil. 

Sitelerde Paylaş

Benim anlamadığım,bu nasıl bir güç ki ol deyince oluveriyor.Bu gücü tanımlayacak bir müslüman varmı? Nasıl bir güç,manyetik mi,ses ile mi çalışıyor.Sonra bu güç,bu komutu hangi fiziksel mantık ile meydana getiriyor.Buyrun bakalım...

fiziksel mantıkla kavranabilcek bi olgudan mı bahsediyoruz önce bu tartışılmalı bence ???

kavrayamassın diorum kim kavrayabilirki böle bişeyi insan olarak diorum ::D

Sitelerde Paylaş

Arapça bilmiyorum ama "kün" sözünün yoktan var etmek anlamına geldiğini iddia edenlerin hiç de azınsanamayacak kadar çok olduğunu biliyorum. Zaten mantıklı olanı da budur. Tanrı'yı yoktan var etme kudretinden ayrı düşündüğümüzde özünde tanrıya gerek kalmazdı. Tanrı yaratıcıdır, yoktan var eder o sonsuz kudretiyle...

Şimdi bir dizi soru var ki bunların olası yanıtları üzerinde düşünen birtek müslo yok gibi.

Tanrı "ol" demeden de yaratamaz mıydı, ille de insan gibi emir mi yağdırması gerekiyordu?

Tanrı kime "ol" der? Ortada hiçbir şey yoksa eğer Tanrı yokluğa mı "ol" demiştir? Tanrının "ol" dediği şey emri duyup ona haraket eden bir iradee mi sahiptir? Öyleyse nedir bu şey?

Eğer Tanrı yoktan var etmemiş ise ve ortada zaten var olan birşeye "ol" demişse, bu şeyi ne zaman yaratmıştır?

Bing Bang'de patlayan şey Tanrı ona "ol" dedikten önce de orada ise, yani "kün" sözü ol değil de "başka bir şeye dönüş" anlamında ise bu şey niçin patlamıştır ve 15 milyar yıldır da genişlemeye devam etmektedir? Tanrı istese evren anında şuanki şeklini almayacak mıydı? Emir komuta zinciri sağlıklı çalışmamakta mıdır? Tanrı evreni yaratmakla görevlendirdiği meleklerini yeterince denetlememekte midir?

Tanrı niçin Arapça "kün" demektedir? Tanrının kullandığı özel bir dil olması gerekmez mi? Bu Tanrı neden ille de konuşarak iş görmektedir? Konuşmak insana özgü değil midir?

Mr. Guitar, teist değilim ama İslamiyet'te şöyle bir meydana getirme süreci var.

Önce evren, dünya, her şey yaratılmıştır İslam'a göre.

Bilime göre de böyledir zaten insan evrenden yaşlı değildir. Burda çelişen bir şey yok.

Her şey insandan önce yaratılmış sonra o 'Ol' emri insanın yaratılışı için verilmiş.

Bu durumda Tanrı o 'ol' emrini boşluğa vermiyor kendi zihnine veriyor.

Peki O'nu dinleyen irade nedir, şudur :

Evrenin her parçasına da kendi canından verdiği için o 'ol' emrini verdiğinde bu emri yerine getiren irade iradesini aktardığı evren ve dünyadır. Müslümanken bayağı araştırmıştım bu konuyu mantıklı açıklamalar, sonuçlar için çaba verdiğimde elime bunlar geçti.

Sitelerde Paylaş

Fiziksel olmayak bir kavrama ne denir? 

Mitoloji :)

bilmiyorum :) bir tanrı varsa onu hissedersin öyle mantıkla bulamassın çünkü mantığın yetmez buna :D

yani çok derin düşünüosunuz sığ düşündüğün zaman sorulara cevap alıosn :D tek bir sorum kaldı cevap alamadığım o soruya cevap alırsam inanırım :D....aişe...

Sitelerde Paylaş

Sorunda samimisin ama belliki bilgi birikiminde yeterli değilsin.. Yeterli bilgi birikimin olsa oturup absürd örnek vermezdin.. Zira pat diye gökdelen arka sokakta olmaz.. Tıpkı pat diye dünyanın oluşmadığı gibi.. Sana gerçek cevap verilmiş kompleks yapılar pat diye oluşmaz diye.. Meselakainat  14 milyar yaşında dünya ise 4.5 milyar.. Peki neden? Zira dünya pat diye oluşmamıştır.. Uzun bir süreçte meydana gelmiştir.. 

İnsan beyni sadece 80 en fazla 100 yılı algılayabiliyor.. Mesela dağlar sabit değiller. Ama gözlemleyemiyorsun yükseldiklerini, yer değiştirdiklerini o 80-100 yıl içinde.. Öyle pat diyede oluşmuyor dağlar.. Milyonlarca yıl alıyor.. Bir zamanlar deniz altında olan yerler günümüzde dağ.. Patdiye mi oluşmuşlar peki? 

Öyle elma ile armutu kıyaslayarak iş görülmez.. Önce oku. Biyoloji, jeoloji, kimya, fizik....  Ayrıca pat diye oluşmuştur iddiası olan dinciler.. Ateistler değil. 

yani ne dediğininin farkında değilsin anlaşılan.benim örneği de anlamamışsın.ezber tekrarına devam ediyorsun.dünyanın oluşumu ile ilgili bir çok teori var bunlar arasında pat diye oldu diyenler de var zamana yayıldı diyenler de var.ancak senin anlamak istemediğin nokta şu bir şeyin zamana yayılarak oluşması tüm sorulara cevap mı veriyor bu senin uydurduğun sihirli bir formül mü yoksa.zamanla oldu milyarlarca yılda oldu tamam öylemi nasıl oldu bunu kim yaptı kendiliğinden mi oldu buna bilim bile cevap veremezken ssen hemen cevap vemişsin.buna cahil cesareti derler

Sitelerde Paylaş
dostum; evren genişliyor değil mi? evreni genişlediği yıl kadar tersine çalıştır , büz, ne kalıyor geriye?

sakarsarkan

bu düşünce tarzı çalışmaz.sen bigbang 'ın hemen öncesinde hiç bir şey olmadığını söylüyorsun. ama öyle değil. bigbang olmuş olsa bile , oluşum sırasında evrenin çapı sıfır değildi.

Sitelerde Paylaş

Evren madde mi değil mi?

Evrenin genişlemesi madde artması mıdır?

Evren sonsuz olamaz genişleyen şey sonsuuz olamaz değil mi?

Gözlemlenen evrende madde ve enerji dönüşüm içinde.

Evrenin genişlemesi hacminin artması, yoğunluğunun azalmasıdır. Kütle artışı değil.

Yoksa kozmolojik sabitti toplam kütleydi omega oranıydı hiçbirşey olmaz, bilinen fizik yalan olur.

Evrenin sonsuza kadar genişleyip genişleyemeyeceği, toplam potansiyel büyüklüğüne bağlı. M teorisinden birşeyler çıkabilir bu konuda. Bir ara big crunch diye bir tahmin de vardı, şimdilerde pek rağbet görmüyor.

----

Şimdi bırakın sizi alakadar etmeyen bilimdi hesap kitaptı gibi olayları da söyleyin masalınızda ol demek ne kadar sürüyor.

tarihinde bayşapka tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sevgili Mohammed,

Sanırım demek istediğini doğru bir biçimde dile getiremedin: 'Fiziksel olan bir kavram' zaten olanaksızdır. Fakat kastın, 'fiziksel olan herhangi birşey üzerine olmayan kavram' ise, bu da yanlış: Bir kavramlar grubu üzerine olan kavram/kavramlardan bahsettiğin zaman, metafizikten bahsetmiş olmazsın.

Örneğin, 'iyi/kötü', 'güzel/çirkin', 'doğru/yanlış' gibi nosyonları içerip, işaretleyen bir 'dikotomi' nosyonu vardır, değil mi?

'Bilimsellik' nosyonu; diğer bazı nosyonları içerdiği ölçüde -mantık, yanlışlanabilirlik, deney, metot, safsatalar vs.-, o nosyonlara ilişkin bir kavramdır da. Şimdi, bilim nosyonu metafizik midir?

Hayır.

tarihinde terence tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...