Jump to content

Muslumanlari Biraz Anladim

Recommended Posts

Su son zamanlarda yasadigim olaylar ile muslumanlari biraz anladigimi dusunuyorum. Sanirim ilk defa empati kurabildim. Yaklasik 3 ay once ABD'ye tasindim. Burada master yapiyorum. Hayatimda ilk defa yurt disina ciktim. Burada yaklasik iki sene kalacagim.

Buraya gelmeden once cok heyecanliydim. Ama uc ay sonunda diyebilecegim su. Buraya bir turlu alisamadim. Amerikalilarin yasam bicimleri, sosyal hayatlari bana cok yabanci geldi. Uyum saglayamadim bir turlu. Uyum saglamaya calistigimda kendime yabancilastigimi hissettim. Disaridan bu kolay gozukebilir ama isin icinde olunca oyle degil. Insan gecmisini, aliskanliklarini kolay terk edemiyor. Amerika'nin ortasinda yapayalniz kaldim. Depresyona girdim.

Sonra internette bulundugum sehirdeki bir Turk dernegini buldum. Oraya gittim. Bu dernektekiler genel olarak Ataturkcu dindarlardi. Fethullah'i falan sevmiyorlar ama muslumanlar. O tip insanlar gozunuzun onune gelecektir hemen. Bu insanlar ile iki kere cuma namazi kildim burada. Inanmadigim halde. Hala da inanmiyorum. Ama o namazlar bana buyuk huzur verdi. Depresyondan ciktim. Rahatladim. Tekrar enerji kazandim. Elbette bundan Islam'in dogru, faydali bir din oldugu sonucunu cikarmiyorum. Eger bir Hintli olsaydim, sanirim ayni huzuru Hintlilerin bir dernegine gitseydim yine yasardim. Bu yasadigim duygu psikolojik, sosyal bir olaydi.

Bu tecrube bana aslinda buyuk bir anlayis kazandirdi. Simdi Turkiye'de kirsal kesimlerden buyuk sehirlere goc etmek zorunda kalan insanlari cok cok iyi anliyorum. Bu insanlarin buyuk sehirlerde nasil yabancilik cektigini, cemaatlerin bu ihtiyaclari nasil karsiladigini anladim. Hic alismadiklari, yabanci olduklari bir yerde cemaatler bu insanlara o benim yasadigim duygulari yasatiyor.

Bence Turkiye'de muhafazakarlik hakkinda dusunurken bu konu kesinlikle goz ardi edilmemeli. Ben bile Islam'a hic inanmadigim halde bu buyuye kapildim.. Dedigim gibi yasamayan anlayamaz. Ben de eskiden anlamazdim. Ama simdi bu cemaatlerin nasil olustugunu cok cok iyi anladim. Cemaatlerin yerini daha saglikli olarak ne alabilir, bunlarin uzerine dusunmeliyiz.

tarihinde Unholy tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bende yaklaşık bir buçuk yıl önce eğitim için İngiltere'ye geldim ama en ufak uyum sorunu yaşamadım. Bilakis buradaki özgürlükleri ve kurdukları sistemi gördükçe Türkiye'den daha çok nefret ediyorum

Sitelerde Paylaş
Bence Turkiye'de muhafazakarlik hakkinda dusunurken bu konu kesinlikle goz ardi edilmemeli. Ben bile Islam'a hic inanmadigim halde bu buyuye kapildim.. Dedigim gibi yasamayan anlayamaz. Ben de eskiden anlamazdim. Ama simdi bu cemaatlerin nasil olustugunu cok cok iyi anladim. Cemaatlerin yerini daha saglikli olarak ne alabilir, bunlarin uzerine dusunmeliyiz.

İnsanlığın hayatın canlılığın kutsal olduğunu .Hayatta olan her canlının yaşama hakkına sahip olduğu bütün dünyaya benimsetmeyi amaçlamak.

Dünyanın bir millet olduğunu kavramaya yönelmek.Kültür farklılıklarının olması insanların asgari müştereklerini ortadan kaldırmaz.

Amerikaya uyum sağlıyamaman kültürlerine alışamamn yüzünden.Öyle bir zorunluluğn da yok zaten.

Sitelerde Paylaş

Ben de gelmeden once cok rahat uyum saglarim diye dusunuyordum. Sanirim Turkiye'de cok samimi, yakin arkadasliklara alismisim. Klasik bir soylem olacak ama burada sosyal iliskiler cok yuzeysel. Insanlar surekli ya mac izliyor, ya sinemaya gidiyor ya da gece barlara. Surekli aktivite. Bir de espri anlayislari hep belirli kaliplar, bir yaraticilik yok. Boguldum hakikaten. Gerci artik iyiyim ama.

Asil soylemek istedigim, bence buyuk sehirlerde kirsal kesimlerden gelen insanlari dislamamaliyiz. Bence bu yuzden cemaatlere surukleniyorlar.

Sitelerde Paylaş

Ben de gelmeden once cok rahat uyum saglarim diye dusunuyordum. Sanirim Turkiye'de cok samimi, yakin arkadasliklara alismisim. Klasik bir soylem olacak ama burada sosyal iliskiler cok yuzeysel. Insanlar surekli ya mac izliyor, ya sinemaya gidiyor ya da gece barlara. Surekli aktivite. Bir de espri anlayislari hep belirli kaliplar, bir yaraticilik yok. Boguldum hakikaten. Gerci artik iyiyim ama.

Asil soylemek istedigim, bence buyuk sehirlerde kirsal kesimlerden gelen insanlari dislamamaliyiz. Bence bu yuzden cemaatlere surukleniyorlar.

Haklısın .Doğadan kopan insanoğlu bu bunalımları yaşamaya mahkumdur.Biz doğanın eseriyiz doğadan uzaklaştıkça huzur arayışlarına giriyoruz.Sen belki birden bire bu kopuşu yaşadığın için adapte olamadın.Onların kopuşu yavaş olduğu için farkında değiller.

Günümüzdeki psikolojik çöküşlerin gerçek sebebi doğamızdan kopuk yaşamamız .Teknoloji esiri bir toplum olmamızdan kaynaklanıyor malesef.

Sitelerde Paylaş

Üniversiteyı bitiren çok işsiz insan var.Cemaatler bu kişileri aralarına alıp onlara iş,ev,cevre sunuyor.Tek istedikleriyse zinciri bozmayıp ona uygun hareket edilmesi..Ateist olan kişi yalnızlıga mahkumdur.Müslümanlarsa her zaman çogunluktadırlar tıpkı nurcular gibi..Nurcular kendi aralarında birbirlerini kollarlar.Mesela x nurcu kişinin işleri kötü gidiyor..Cemaatteki iletişimi saglayan kişiler tüm cemaate bir süre x kişiden alış veriş yapılcak başka yerden yapılmayacak talimatını kibarlıkla verir.Ve buna cemaat uyar..Ramazanda hiç unutmam bize iftara gelenlerın baklavalarının markası güllüoğluydu.İlginç gelmişti bana arastırdıgımda ordan alışverişe yönlendirildiklerini ögrendim.Adam evinin önundekı baklavacıdan almayıp ta öbür semttekı güllüoğluna gitmiş.Kendi aralarında birbirlerini kolluyor ve destekliyor.Ne yazıkki para herseyden degerlı ve cemaatlerde para var.Dışlanan insanların hem para hem arkadas bulabilcekleri yer cemaatler ve dernekler..

Sitelerde Paylaş

Üniversiteyı bitiren çok işsiz insan var.Cemaatler bu kişileri aralarına alıp onlara iş,ev,cevre sunuyor.Tek istedikleriyse zinciri bozmayıp ona uygun hareket edilmesi..Ateist olan kişi yalnızlıga mahkumdur.Müslümanlarsa her zaman çogunluktadırlar tıpkı nurcular gibi..Nurcular kendi aralarında birbirlerini kollarlar.Mesela x nurcu kişinin işleri kötü gidiyor..Cemaatteki iletişimi saglayan kişiler tüm cemaate bir süre x kişiden alış veriş yapılcak başka yerden yapılmayacak talimatını kibarlıkla verir.Ve buna cemaat uyar..Ramazanda hiç unutmam bize iftara gelenlerın baklavalarının markası güllüoğluydu.İlginç gelmişti bana arastırdıgımda ordan alışverişe yönlendirildiklerini ögrendim.Adam evinin önundekı baklavacıdan almayıp ta öbür semttekı güllüoğluna gitmiş.Kendi aralarında birbirlerini kolluyor ve destekliyor.Ne yazıkki para herseyden degerlı ve cemaatlerde para var.Dışlanan insanların hem para hem arkadas bulabilcekleri yer cemaatler ve dernekler..

Kesinlikle doğru.Aslında elbette cemaatler faydalıdır.Fakat cematler ideolojileride yaşatıyor malesef.İnsanlara iş aş bulup kendilerine güç sağlıyorlar.Kendi cemaatinde olmayan kişilere de aynı imkanları sağlasalar hiç bir sorun yok.İnsanlığa hizmet etmiş olacaklar.

Sitelerde Paylaş

ataistlerin en önemli problemi din konusunda cahil kalmalarıdır.özellikle islam denince öyle üç beş ataistin kitabında okunup eleştirilecek bir din değildir.islamın kendine ait bir hukuk iktisat sosyal ve siyasal bir sistemi vardır.türk ataistlerinin en büyük yanlışı islamı sadece islamı yine kendileri gibi ataist olan kişelerin bir kaç kitabından öğrenmeye çalışıyorlar.bu kominizmi süleyman demirelden öğrenmek gibi bir şeydir.

konuştuğüm ataistlerin tamamına yakını hatta burada yazılarını okuduğum ataistler dahil ilkokul düzeyindeki islami bilgileri ile islamı eleştirmeye çalışıyorlar bu çok üzücü.

Sitelerde Paylaş

Msülümanlar arasında çok yaygın bir görüştür bu. İnsanların islamı bilmedikleri için ateist yada hristiyan yada vs.. olduğunu sanırlar. Sanırlar ki günün birinde kuranı açıp okusak, bu mucize kitap karşısında şoka girip hemen müslüman olucaz. Bu hep böyle bilinir çünkü camide hocalar falan böyle vaaz eder. Forumda biraz takıldıktan sonra üyelerin bir çoğunun kuranı ve islam tarihini çok iyi bildiklerini kendin görürsün zaten..

Konuyla ilgili yazmak istediklerime gelince, ben şahsen müslüman erkek egemen baskıcı bir toplumda çok büyük rahatsızlık duyduğum için İngiltere de hiçbir sorun yaşamadım, aslında İstanbul da da oldukça modern bir semtte yaşıyordum ama bu yolda insanı taciz eden müslümanlardan izole olmanızı sağlamıyor maalesef

Sitelerde Paylaş

Msülümanlar arasında çok yaygın bir görüştür bu. İnsanların islamı bilmedikleri için ateist yada hristiyan yada vs.. olduğunu sanırlar. Sanırlar ki günün birinde kuranı açıp okusak, bu mucize kitap karşısında şoka girip hemen müslüman olucaz. Bu hep böyle bilinir çünkü camide hocalar falan böyle vaaz eder. Forumda biraz takıldıktan sonra üyelerin bir çoğunun kuranı ve islam tarihini çok iyi bildiklerini kendin görürsün zaten..

Konuyla ilgili yazmak istediklerime gelince, ben şahsen müslüman erkek egemen baskıcı bir toplumda çok büyük rahatsızlık duyduğum için İngiltere de hiçbir sorun yaşamadım, aslında İstanbul da da oldukça modern bir semtte yaşıyordum ama bu yolda insanı taciz eden müslümanlardan izole olmanızı sağlamıyor maalesef

Evet, haklısınız elbette, zaten bunu söyleyen arkadaş "İslamı bilmiyorsunuz ki" diye işkembeden atmadan önce oturup niçin yüzyıllarca Kuranın hiçkimsenin tam olarak bilmediği Arapça dilinde okunduğunu bile düşünmüş değildir. Anadolu'nun İslamlaşması sürecinde Kuranın türkçe okunmaya başlaması cumhuriyetle birlikte gerçekleşen çok yeni bir olaydır. Üstelik bugün bile Kuran'ın ya da hadis-i şeriflerin Türkçe öğretildiği çok az yer vardır.

Ama, başlık sahibinin itiraflarından da anlayabileceğimiz gibi inanç zaten rasyonel bir olgu değil. Kendisi açıkça söylemiş "inanmadığım halde gidip onlarla Cuma namazı kıldımı" demiş. Hatta bunun psikolojik bir boşalma, bir terapi olduğunu da çekinmeden ima etmiş. İşte ben bu psikolojik davranışın Orta Doğu insanlarının genlerine kazınmış olduğunu düşünüyorum. Birey sinemaya ya da bara gidip eğlenmek yerine kendisini ibadete vererek rahatlamayı tercih ediyor. Kuşkusuz bu örnekteki davranış onun özgür iradesiyle yapmış olduğu bir seçimi yansıtıyor. Bu konuda akademik araştırmalar yapan kimi uzmanlar dinlerin insanın - özellikle de belli tip insanların - doğasında bulunan bir tür şizofreni olduğunu belirtilerine somut kanıtlarla örnekler sunarak ortaya koyuyorlar. Bu garip davranışın daha uzun bir süre araştırılması gerektiğini tahmin etmekse güç değil. Ama işin genetik bir yönü olduğunda kuşku yok gibi.

Taciz olayına gelince, bu bana güzel kadınların kaderi gibi geliyor. İlkel toplumlarda çok daha fazla görülse de genellikle bu da insanın hayvani doğasından kaynaklı bir durum. Ben inanıyorum ki İngiltere'de de tacizciler vardır. Ama elbette asla bir İslam toplumunda olduğu kadar yoğun olamaz.

tarihinde MrGuitar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evet, haklısınız elbette, zaten bunu söyleyen arkadaş "İslamı bilmiyorsunuz ki" diye işkembeden atmadan önce oturup niçin yüzyıllarca Kuranın hiçkimsenin tam olarak bilmediği Arapça dilinde okunduğunu bile düşünmüş değildir. Anadolu'nun İslamlaşması sürecinde Kuranın türkçe okunmaya başlaması cumhuriyetle birlikte gerçekleşen çok yeni bir olaydır. Üstelik bugün bile Kuran'ın ya da hadis-i şeriflerin Türkçe öğretildiği çok az yer vardır.

Taciz olayına gelince, bu bana güzel kadınların kaderi gibi geliyor. İlkel toplumlarda çok daha fazla görülse de genellikle bu da insanın hayvani doğasından kaynaklı bir durum. Ben inanıyorum ki İngiltere'de de tacizciler vardır. Ama elbette asla bir İslam toplumunda olduğu kadar yoğun olamaz.

ateistler islamı bilmiyor diyorum.kabul etmiyorsunuz.işte yukarıda aldığım yazı.şu yazıyı bir mantık süzgecinden geçirin böyle komik ve cahilce bir iddia olabilir mi? "Üstelik bugün bile Kuran'ın ya da hadis-i şeriflerin Türkçe öğretildiği çok az yer vardır. " en çok güldüğümde bu.ateistler ilkokul düzeyinde bir islami bilgiye sahip bunun için diyorum.arkadaş inkilap tarihinden okumuş :D "kuran türkçeleştirildi herkes kuranı öğrendi dini öğrendi bugüne kadar arapça okunduğu için kimse anlamıyordu" islamın ilk yayılışından itibaren selçuklu ve osmanlı döneminde açılan medreslerin yetiştirilen islam alimlerinin o toplumdaki halkın islami kültür seviyesinden haberi yok.harf inkilabı ile toplumun bir günde okuma yazma oranın sıfıra indirildiğini görmezden geliyor.neyse bu konular uzun fazla girmeyeyim

ama son taciz konusu akıllara durgunluk veren bir cahilliğin ve önyargının parçasıdır.arkadaşlar ingilterde amerikada avrupada cinsel taciz ve tecavüz vakalarının saatteki sayısı tespit edilmiş hatta amerikada dakikada tecavüze uğrayanların sayısı belli açın okuyun bunları türkiye ile bir karşılaştırılın.yani onlar gelişmiş onlarda taciz yok biz gelişmemiş ülkeyiz bizde taciz daha fazla öylemi bugün çok güldürdünüz beni ya

Sitelerde Paylaş

gölgelerimiz ile önyargılarımız ile semboller ile tartışıyoruz.gerçekte birbirimizi dinlemiyoruz bile jadı ben insanlar islamı bilmediği için ateist yada hiristiyan oluyorlar dedim mi? bu önyargı ve ezber tekrarı ne ya.ben sadece ateistlerin islami bilgilerinin ilkokul düzeyinde olduğunu çevremdeki ve bu forumdaki tespitlerden söyledim.yoksa bir dini bilmek ona inanmayı tabiki zorunlu kılmaz.tuhafsınız bugün ya önce okuyun sonra cevaplayın rica ederim

Sitelerde Paylaş

Hic alismadiklari, yabanci olduklari bir yerde cemaatler bu insanlara o benim yasadigim duygulari yasatiyor.

Sen, halktan olan her normal insan gibi kültür şoku yaşamışsın sadece.

Türkiyede iken bu ülkenin kültüründen insanından uzak durmaya başlasa idin amerikaya gittiğinde depresyona girmezdin.Cemaate de ihtiyacın olmazdı.

Evet cemaatcilerin adam toplamaktaki en ucuz ve en etkili silahlarından biri dir ''yabancılaşma'' hissi.

Başka bir ülkeye yada kırdan kente, göçen insanlarda çok görülür. İnsan biyere (özellikle kendi kültürünün parçası olan biryere) ait olup bu boğucu yabancılaşma hissinden kurtulmak ister.

evet bunun cemaatten baka bir çözümü var, ama bu tek tek kişiler için değil herkes iin etkileyici bir çözüm olur.O da kültürel bağları zayıflatmat, insanları evlerindeyken bu yabancılaşmaya alıştırmak. Ben bunu yaşadım, evimdeyken kendimi buraya ait değilmiş gibi yabancıımış gibi hissediyordum. Şİmdi hiçbiryere ait değilmiş gibi hissediyorum, artık dünya dışı bir gezegende bile kültür şoku yaşamam sanırım :)

Bu saçma ve radikal gelebilir, ama size cemaatlerden kurtulmak için ''Önce islamdan kurtulun'' önerisinde bulunsam bu daha saçma olacaktı.Bu beladan asla kurtulamayacağınızı biliyorsunuz çünkü.

Sitelerde Paylaş

Sen, halktan olan her normal insan gibi kültür şoku yaşamışsın sadece.

Türkiyede iken bu ülkenin kültüründen insanından uzak durmaya başlasa idin amerikaya gittiğinde depresyona girmezdin.Cemaate de ihtiyacın olmazdı.

Evet cemaatcilerin adam toplamaktaki en ucuz ve en etkili silahlarından biri dir ''yabancılaşma'' hissi.

Başka bir ülkeye yada kırdan kente, göçen insanlarda çok görülür. İnsan biyere (özellikle kendi kültürünün parçası olan biryere) ait olup bu boğucu yabancılaşma hissinden kurtulmak ister.

evet bunun cemaatten baka bir çözümü var, ama bu tek tek kişiler için değil herkes iin etkileyici bir çözüm olur.O da kültürel bağları zayıflatmat, insanları evlerindeyken bu yabancılaşmaya alıştırmak. Ben bunu yaşadım, evimdeyken kendimi buraya ait değilmiş gibi yabancıımış gibi hissediyordum. Şİmdi hiçbiryere ait değilmiş gibi hissediyorum, artık dünya dışı bir gezegende bile kültür şoku yaşamam sanırım :)

Bu saçma ve radikal gelebilir, ama size cemaatlerden kurtulmak için ''Önce islamdan kurtulun'' önerisinde bulunsam bu daha saçma olacaktı.Bu beladan asla kurtulamayacağınızı biliyorsunuz çünkü.

yani bu kadar olur.islamın dışında olsun da "yabancılaşma" gibi batı kültüründe de olumsuz olarak kabul edilen ve önlemler alınmaya çalışılan bir olguyu bile iyi bir şey olarak kabul ediyorsunuz.pes.islamı bela olarak kabul etmeniz ilginç.size göre hristiyanlık yahudilik budizm ve diğer tüm dinlerde beladır.onlardan kurtulmak gerekir.ancak onların olmadığı yeryüzünde kaç ülke var.bence hemen uzaya gidin yoksa orayıda ya hristiyan yahidi ve müslümanlardan birileri yerleşebilirler elinizi çabuk tutun

Sitelerde Paylaş

yani bu kadar olur.islamın dışında olsun da "yabancılaşma" gibi batı kültüründe de olumsuz olarak kabul edilen ve önlemler alınmaya çalışılan bir olguyu bile iyi bir şey olarak kabul ediyorsunuz.pes.islamı bela olarak kabul etmeniz ilginç.size göre hristiyanlık yahudilik budizm ve diğer tüm dinlerde beladır.onlardan kurtulmak gerekir.ancak onların olmadığı yeryüzünde kaç ülke var.bence hemen uzaya gidin yoksa orayıda ya hristiyan yahidi ve müslümanlardan birileri yerleşebilirler elinizi çabuk tutun

Yabancılaşmanın kötü yönlerini abarta abarta anlatanlar insanalrın sürüleştirip kullanmak isteyenlerdir.Hristiyanlar, müslümanlar, komünistler.

Yabancılaşma o kadar kötü değildir. Yabancılaşma yok sa yozlaşma vardır, geçmişe saplı yaşam vardır, tek düzelik vardır.

Ayrıca evet islam bir beladır hiç de ilginç değil.İnsanları ahmak eden herşey beladır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...