Jump to content

Bir piyango biletinin düşündürdükleri

Recommended Posts

Öyle bir piyango çekilişi yapılsın ki,her bilet 1 trilyon(1000000000000) rakamdan oluşsun.

Tabii böyle anormal rakamlara sahip biletlerin olabilmesi için çok korkunç sayıda da biletin(sonsuz denilebilecek sayıda) basılması ve satılması gerekir.Ama hayal bu ya yapıldığını farzedelim.Ve tüm biletlerin de tükendiğini varsayalım.

Yani bir kişiye çıkacak piyango başka çaresi yok.

Ama bu nasıl olacak ?Bir trilyon kez sizin biletinizdeki rakamlar kuradan çıkabilir mi?

Birinci top tamam tuttu,ikinci top tamam bu da tuttu diyelim.Ama bunun böyle bir trilyon kez tekrarlanması imkansız gözüküyor.Fakat buna karşılık bu olay gerçekleşecek başka yolu yok

Bu sayıyı ne kadar çoğaltırsak çoğaltalım,yine piyango bir bilete çıkmak zorunda

BU OLAYIN BANA DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ BAŞKA BİRŞEY DE..........

Rastgele,tesadüfü gibi gözüken şeylerin bile aslında böyle olamıyacağı...

Evet burada piyango bir bilete çıkmak zorunda ve çıkacakta.

Ama bir biletin bir trilyon rakamının sırayla kuradan çıkması,yani bir trilyon kez o biletin rakamlarının kazanması kendiliğinden rastgele olması imkansız bir durum.

Düşünün bir kere,bir şeyin rastgele olmadığını ispatlamak için deney ve gözlemlere başvururuz.Eğer o olay defalarca tekrarlanıyorsa bu tesadüfü bir olay değil,bir düzendir deriz.Bu olay şansa olmuyor deriz.Binlerce kez aynı olay tekrarlanıyorsa,artık bunun tesadüfle alakasız bir şey olduğunu kabul ederiz.

Buna karşılık burada bu olay tam bir trilyon kez tekrarlanıyor.Hiç bir deney veya gözlem bu kadar çok tekrara sahip olmadığı halde sonuç kabul ediliyorsa,bu olayın da şansa olamıyacağı düşünülmelidir.

Dediğim gibi biletlerin rakam sayısını bir trilyondan,katrilyona,hatta katrilyon kere katrilyona da çıkarabiliriz.Ama yine birşey farketmeyecek bir bilet kazanmak zorunda olacaktır.

Yani sonsuz rakama doğru çoğaltılsa biletin üzerindeki rakam sayısı, şanslı bilet yine sekmeden kazanacaktır, numaraları torbadan sırayla çıkacaktır. Bunun şansa olması imkansızdır.

Bu söylediğimi "bir trilyon adet biletle falan" karıştıran arkadaşlar oluyor. Onun için bu noktada tekrarlıyorum:

Şu anda piyasadaki biletler 6 rakamdan falan oluşuyor. Yani her bir biletin üzerinde 6 rakam var. Çekiliş yapılınca, yani torbadan 6 top seçilince bu biletlerden biri mutlaka kazanıyor. Çünkü altılı tüm kombinasyonları içeren biletler basılmış durumda.

Benim piyango örneğimde de bu biletlerin her birinin üzerinde tam bir trilyon rakam var.

Yine bir trilyon rakamın oluşturacağı tüm kombinasyonları kapsayan biletler basılmış durumda.

Yani kura makinasından bir trilyon top düşüp, sonuç açıklanınca, yine bir bilet kazanmış olacak.

Evet bir bilet kazanacak.

Ama kazanabilmesi için tam bir trilyon kez sırayla rakamlarının kuradan çıkması gerek o şanslı biletin.

Yani birinci top makinadan düştü diyelim ki 5 rakamı. Tamam tutttu. İkinci top kura makianasından çekildi bu sefer 8 numara tamam bu da tuttu....böyle böyle tam bir trilyon kez kazanacak olan biletin rakamları sırayla kuradan çıkacak.

Bu şansa kendiliğinden olması imkansız birşeydir.

Yani başka bir deyişle, bir yazı tura olayı bile şansa kendiliğinden olamaz. Ama yazı ve turada bir kerede olay sonuçlandığından mucizeyi kolay fark edemeyebilirsiniz. Buna karşılık böyle bir trilyon rakamlı bir bilette olayın şansa olmadığını kavrayabilirsiniz.

Hatta bu bileti bir katrilyon, ya da seksilyon rakamlı da yapabiliriz. Yine bir bilet kazanacak. Ve bu sefer şanslı biletin rakamları bir seksilyon kez kuradan çıkacak.

Hiçbir deney bir trilyon kez tekrarlanmadığı halde oradaki düzen kabul edilir.

Bu bilette tam bir trilyon kez, sırayla numaraları kazanmış durumda.

Onu bırakın, bir makinayı bile bir trilyon kez çalıştırmaya kalksanız, birinde makina çalışmaz veya değişik bir tepki verebilir.

Ama burada aynı bilet, hiç sekmeden bir trilyon kez üstüste kazanıyor.

Selam ve sevgiler.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 54
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Eğer canlılığı kasdediyorsanız, hiç bir zaman kuradan bir trilyon kere aynı sayı çıkmaz.

Her seferinde değişik bir sayı çıkar. Ve her canlı hafifçe değişiktir.

Biz ona evrim diyoruz..

Tabii siz ona inanmıyorsunuz...

Sitelerde Paylaş

İslam dininde satranç helaldir Cübbeli.

Sen hadis ve tasavvuf hurafelerinden bahsediyorsun.

Sen onları boşver ve İslam'a yönel.

Selam ve sevgiler.

Helal olmadığıyla ilgili ben sürüyle hadis koydum. Sen buna rağmen helal diyorsun, peki kanıtın nedir?

Sitelerde Paylaş

Helal olmadığıyla ilgili ben sürüyle hadis koydum. Sen buna rağmen helal diyorsun, peki kanıtın nedir?

Cübbeli ye katılıyorum.Satranç zekayı geliştirdiği için,müslümanlığa zarar verir.Uyuşukluk sağlayan oyunlar müslümanlık için elbette daha hayırlıdır. :)

Sitelerde Paylaş

Emre'nin bu tespiti güzel.. şöyle ki, evrimsel olarak bir canlının şöyle olma ihtimali ya da bir proteinin oluşma ihtimali çok düşük o yüzden böyle birşey olamaz diyenlerin bu örneğe baktıklarında olmaz diye birşeyin olmadığını görmesi gerekir.. biz de daha önce defalarca bunu söyledik.. olasılığın çok düşük olması onu imkansız yapmaz; yüzde 0 olmadığı müddetçe gerçekleşme olasılığı var demektir.. doğada element var hava var su var toprak var mineraller var, o halde bir canlının ortaya çıkması imkansız değil, hem de milyar yıllık bir süreç varken hiç imkansız değildir.. bugün canlılığın varlığı da bunu gösteriyor zaten..

ama emrenin bu örneği verme amacı farklı tabi.. o yine bir düzenleyenden bir yaratıcıdan bahsediyor.. imkansız olmamasını da yine bir tanrı faktörüne bağlıyor.. tamamen bakış açısı.. ama bu düşünceden hareketle dinlere veya islama ulaşmak onu mantıklı göstermek saçmadır.. çünkü kurandaki çelişkiler ondaki anlatılar masallar böyle birşeyi imkansız hale getiriyor..

Sitelerde Paylaş

http://kelebek.hurriyet.com.tr/yazarlar/5962673.asp?yazarid=52&gid=102

Satranç sanılanın aksine hiç de zeka oyunu değil.

Satranç gerçekten zeka ile direkt olarak ilgili olmayabilir.

Ama bunu kesin olarak bilmek mümkün olmayabilir.

Her iyi satranç oynucu mutlaka çok yüksek IQ'ya sahip demek değildir.

O kadarını biliyoruz.

Satranç, sezgi ile daha yakından ilgili bir oyundur.

Sezgi de aslında matematiğin dayandığı bir insansal yetidir.

Ama burada tek bir yetiden bahsetmek çok zordur.

Hiç kuşkusuz bazı insanlarda satranç oynama yetisi, onlar diğer alanlarda hiç de başarılı olmadıkları halde, çok gelişmiştir.

Bunun açıklamasını yapabilir misiniz?

Sitelerde Paylaş

Satrancın zekayı geliştirdiğine kanıtın nedir?

Beyin jimnastiği diye birşey duymadın galiba.Beyin problem çözümü konusunda kendini geliştirir.Tamam,satrançtaki olasılık hesabını bilgisayar artık yapabiliyor.Ama kafa yormayan birini düşün,bu insan,zamanla problem çözme yeteneğini kaybedebiliyor.Müslümanlar beyinlerini yormadıkları için,bilimde bir adım bile atamıyorlar.Kullanın artık şu beyninizi.....

Sitelerde Paylaş

Eski bir Yunan filozofu "bilgi insanı akıllı kılmaz" demişti. Burada anlatılmak istenen şuydu: Bilgi bellekte pasif olarak depolanır; bellek akıl demek değildir; o halde bilgi aklı geliştirmez. Böyle pasif depo edilmiş bilgi bir işe yaramaz; çünkü depolanmış bilgiyi hayata geçirecek olan şey akıldır. Örneğin bütün tıp kitaplarını ezberlemiş bir doktor, aklı çalışmıyorsa doğru teşhis yapamaz. Benzer olarak satranç kurallarını ve oyunlarını ezberlemek insanı mutlaka iyi satrançcı yapmaz; buna vizyon yeteneği de eklenirse usta satrançcı doğar. Bilimde,sanatta ve satrançta eğitim ve öğretim, ancak yetenekli olanların yeterliliğini ortaya koymaya ve geliştirmeye yarar; bilgi yeteneğin, sezişin ve ilhamın yerini alamaz ve onları yaratamaz.

Sitelerde Paylaş

Beyin jimnastiği diye birşey duymadın galiba.Beyin problem çözümü konusunda kendini geliştirir.Tamam,satrançtaki olasılık hesabını bilgisayar artık yapabiliyor.Ama kafa yormayan birini düşün,bu insan,zamanla problem çözme yeteneğini kaybedebiliyor.Müslümanlar beyinlerini yormadıkları için,bilimde bir adım bile atamıyorlar.Kullanın artık şu beyninizi..... 

Yaptığın bilimsel çalışmayı gösterde bizde utanalım

Sitelerde Paylaş

Evrim piyangosunda bilet rakamları önceden belirlenmez.

Doğa tarafından hangi rakamlar çekilirse o rakamlar kazanmış olur.

Yani önce rakamlar çekilir sonra o rakamlara uygun bileti biz yazarız. Evrimim bilinen piyangodan farkı budur.

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Satrançın okeyden ne farkı var?

Düşünce gelişmesiyse okeyde de insan düşüncesini geliştiremez mi?

Satrancın somut bir yararı olduğunu düşünmüyorum

Haram mı helal mi orasını da bilemem

Fetva makamı değilim

Fakat surasını bilirim insanın zamanını öldürdüğü bilirim

Sitelerde Paylaş

Eğer canlılığı kasdediyorsanız, hiç bir zaman kuradan bir trilyon kere aynı sayı çıkmaz.

Her seferinde değişik bir sayı çıkar. Ve her canlı hafifçe değişiktir.

Biz ona evrim diyoruz..

Tabii siz ona inanmıyorsunuz...

3

delilleriyle kanıtlarıyla ve günümüze ulaşan yazılı ve sözlü kaynaklarla ıspatlaki bizde islamın yanlış olduğunu görelim.

artı birde senin evrime inanma dayanağınıda belirtmeyi sakın unutma.sırf islama karşısın diye bu safa geçtiğini söyleme yoksa gülmekten çatlatırsın beni.

Sitelerde Paylaş

3

delilleriyle kanıtlarıyla ve günümüze ulaşan yazılı ve sözlü kaynaklarla ıspatlaki bizde islamın yanlış olduğunu görelim.

artı birde senin evrime inanma dayanağınıda belirtmeyi sakın unutma.sırf islama karşısın diye bu safa geçtiğini söyleme yoksa gülmekten çatlatırsın beni.

Başüstüne..

Bütün bildiklerimi sana email ile gönderiyorum.

Başka isteğin yok mu? Hepsi bu kadar mı?

Sitelerde Paylaş

Satranç gerçekten zeka ile direkt olarak ilgili olmayabilir.

Ama bunu kesin olarak bilmek mümkün olmayabilir.

Her iyi satranç oynucu mutlaka çok yüksek IQ'ya sahip demek değildir.

O kadarını biliyoruz.

Satranç, sezgi ile daha yakından ilgili bir oyundur.

Sezgi de aslında matematiğin dayandığı bir insansal yetidir.

Ama burada tek bir yetiden bahsetmek çok zordur.

Hiç kuşkusuz bazı insanlarda satranç oynama yetisi, onlar diğer alanlarda hiç de başarılı olmadıkları halde, çok gelişmiştir.

Bunun açıklamasını yapabilir misiniz?

şahsen bende satrancın haram olduğunu bilmiyordum .ama haram olmayacak diye bir kuramda yok.çünkü benim vaktimi heba eden ibadetimi kısıtlayan ve karşısındakiyle tartışmaya sokan ve bir nebi içimden karşıdaki rakibe kötü bir niyet geçen bir oyunun da haram olmasından taraftarım.

ayrıca burada samimiyetle belirteyim ki bir zamanlar satrançta belli bir derecem vardı.türkiye çapında.ve o zamanlar arkadaşım olan üsteğmen türkiye şampiyonuydu.şu anki rütbesini bilemem.ayrıca askerde kolordular arası birinciliğimde vardı.hatta bu turnuva çankırıda düzenlenmişti.

ama insan dediğimiz gibi her gün yeni şeyler öğreniyor.insan belleği ve insan zekası bu bilgiler sayesinde besleniyor ve gelişip olgunlaşıyor.

evet her ne kadarda satranç zevkli bir oyun desemde maalisef gerçekleri görmemiz gerekir.gerçekten insanı kısıtlayan ve insanları düşmanlığa kadar varan davranışlara itebilecek bir oyun.sonunda bu oyunda her iki tarafta kazanmak ister. ve ister istemez iki taraftan biri üzülür.ve o üzülen kişi ister istemez kalbinden diğer rakibine karşı bir kin ve art niyet besler.ve satranç öyle bir oyundurki inmsanı saatlerce alıkoyabilir ve zamanını heba edebilir.ayrıca satranç esnasında insan öyle bir konsantre oluyorki tüm dünyadan adeta kopuyur.işini gücünü ve diğer yapılacak olanları ihmal etmenin en kolay yolu satranç oynamaktır.bu diğer oyunlar gibi gel sen bak benim yerime denilebilecek bir oyun değil.bir hamle adamı bitirebilir-bir hamle oyunu kazandırabilir.

Sitelerde Paylaş

Yaptığın bilimsel çalışmayı gösterde bizde utanalım

Beyin jimnastiği yapman için,satranç oynaman şart değil,okeyde oynarsan,bulmaca çözerken,havuz problemi çözerken,de beynin için bir işlevsellik kazandırmış olursun.Hangi taşı atacağına nasıl karar veriyorsun.Bilgi birikiminden yararlandığın doğru,fakat karar verme mekanizması beyin tarafından yapılır.Yoksa,siz kuran okurken beyninizi hiç kullanmıyormusunuz? Kalbinizle mi okuyorsunuz.Okuduklarınıza beyninizle hiç yorum yapmıyormusunuz? Eminim yapmıyorsunuzdur.:)

Sitelerde Paylaş

Beyin jimnastiği yapman için,satranç oynaman şart değil,okeyde oynarsan,bulmaca çözerken,havuz problemi çözerken,de beynin için bir işlevsellik kazandırmış olursun.Hangi taşı atacağına nasıl karar veriyorsun.Bilgi birikiminden yararlandığın doğru,fakat karar verme mekanizması beyin tarafından yapılır.Yoksa,siz kuran okurken beyninizi hiç kullanmıyormusunuz? Kalbinizle mi okuyorsunuz.Okuduklarınıza beyninizle hiç yorum yapmıyormusunuz? Eminim yapmıyorsunuzdur.:)

kuran okumak ve oyun oynamak çok farklı şeylerdir.

bundan fazla söz etmek istemiyorum çünkü bu sözedeceklerimden senin mantığının anlayamayacağını biliyorum ve sadece şunu diyeceğim.

oyunu herkez oynar yenilir veya kazanır.

ama kuranı herkez okuyamaz.okusalar bilem inanç gerekli .inanç olsa bilem uyum gerekli.uyum olsa bile tasdik gerekli.tasdik olsa bilem irade ve sabır gerekli.irade ve sabır olsa bilem dua ve ibadet gerekli.ibadet ve dua olsa bilem sevap ve helal gerekli.helal ve sevap olsa bilem ona göre yaşam gerekli.ona göre yaşam olsa bilem kuran düzeni ve hukuku gerekli.kuran düzeni ve hukuku olsa bilem ona uyanlar gerekli.ona uyanlar olsa bilem doğru ve hatasız uyum gerekli.doğru ve hatasız uyum olsa bilem ahiret inancı gerekli.ahiret inancı olsa bilem iman ve şehadetle ölmek gerekli.vs.

ama oyunda dört kişi ve dört çay yeterlidir.hatta işin olur yerine adam değiştirebilirsin.

a

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...