Jump to content

Yalnız Kuran diyenler

Recommended Posts

yanlız kuran diyenlere sorulmuş bu soru...

ben öyle değilim...

yanlız kurandan değil sahip olduğum ulaşabildiğim yada bana ulaşan her şeyden istifade etmeye çalışrım hakikati bulma yolunda...

aklımı gözümü kulağımı kullanırım...

tarihi biyolojiyi matematiği fizik kimyayı felsefeyi okur yararlanabildğim kadar yararlanmaya çalışırım...

kuranı hadisleri velilerin sözlerini hayatlarını okur bir şeyler anlamaya çalışırım...

allahın yarattığı her şey ayettir...

bir harftir kelimedir okuyana...

evren kitabını okudukça onu yazanın amacını karakterini vasıflarını öğrenebilirim...

benden ne istediğini çıkarasayabilirim...

allah bana verdiği her şeyden soracak ...

kuranda bir nimet hadislerde tarih te tüm bilimsel verilerde...

sonra nimetlerden sorulacaksınız....

Sitelerde Paylaş
  • İleti 197
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Soru oldukça basit.. Kişiliğimle uğraşacağına (ki cevabın olmadığı için bunu yapıyorsun.) sorulara cevap lütfen...

Evet soru çok basit,cevabınıda onlarca kez verdim, ama anlayamıyorsun ! Yada işine gelmiyor!

Estağfurullah , kişiliğinle neden uğraşayım,benim normal hayattada konuşmam böyledir!

Genelde şakacı ve güleç yüzlü biriyimdir.

Ama farkında olmadan seni kırdıysam özür dilerim mo .Kötü niyetim yok yani,genel karakterim bu benim :)

Müslümanlar nornal hayatta nasıl selamlaşır?

Eğer soruyu bana soruyorsan , ben bi eşimi dostumu gördüğümde veya herhangi bir mekana girdiğimde '' SELAMLAR '' diye selam veririm !!! Bunu 2.defa yazdım bu arada,bir daha sorma lütfen,hakkaten kabak tadı verdi !!!!

Namaza başladıkları gibi mi?

Namaza başlarken selam verilmez !! İyi düşün !!! Bitirince verilir genelde!!!

Bu soruda ne demek istediğini anlayamadım!!

Namaz başlarken verilen selamı Müslümanlar nereden öğrenmiş?

Hani erkekler elleri (mezhebine göre değişir) kulaklarının iki yanına, bayanlar göğüs hizasına getirip selamlama faslını nereden öğrenmişler..

Sonra elleri karında/göğüste bağlamak?

Yanılmıyorsam sen, namaza başlarken verilen selam derken, başlama tekbirinden bahsediyorsun!

Tabiki peygamberimizden öğrenilmiş bu hareket,buda tabiiki hadislerle nakledilmiş ve bu günlere kadar yapıla gelmiş !

Ama şimdi sen diyeceksinki,hani sen hadislere inanmıyordun!!!

Ama bende diyorumki ; ben hadislere inanmam demiyorum abi !!!

Her hadise inanmam diyorum!! Öyle akıllara zarar ve rezalet hadisler varki inanamassın!!

O mübarek peygamberin ağzından o sözler çıkmaz,çıkamaz yani!!

Ben hadisleri önce kuran süzgecinden,sonrada akıl süzgecinden geçiririm!

Sonra belki inanabilirim!!Dikkat ettiysen inanırım demedim!!Belki inanabilirim dedim!!!

Şimdilik tek tek gidelim, bana bunlarla ilgişi ayetleri getiriniz.. Hangi ayete bakarak bu selamlama işini kadın ve erkek ayrımına kadar öğrendiniz?

Hey yarabbim !! Mo neden anlamak istemiyorsun olaydaki inceliği 4-5 sıra önce açıklamışdım sana bu konuyuda !! Ben yazmakdan bıkdım!!Ama sen hala algılayamıyorsun! İnsaf yani!

Sırf sonu soru işareti ile biten yazılar yazmak içinmi yazıyorsun bunları anlayamıyorum :(

Sana 68 nolu iletiden kopyala yapıştır yapayım istersen ,bir daha oku lütfen !

Şekilsel namazı senin göstermene gerek yok!!! Zaten kuranda şekilsel namazı,GEREKDİĞİ kadar tarif etmiş rabbimiz bize!!!

Anla artık ALLAH aşkına !!! Rüku var ,secde var ,kıyam var!!! Bittiiiiiiiiii !!!!!!!!

He sen diceksinki şimdi ; selam nerde sabah nerde vs vs vs!!!

Bende diyorumki sana ; kardeş, orucu tutamayınca kazasını bildiren,su bulamayınca nasıl abdest alınacağını bildiren,savaş esnasında nasıl namaz kılınacağını bildiren rabbimiz

neden selamın veriş şeklini ve selam verirken ne söyleneceğini bize bildirmesin!!!

Saksıyı çalışdır biraz lütfen !!! Söylememiş bize bunu !! Demekki yaparsan veya yapmassan bir sorun olmuyor !!!

Sen hala selam sabah nasıl veriliyor diyorsun!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Öyle Kuranda falan yok kendini kandırmayacaksın..

Kendimi kandırmıyorum zaten Kuranda selam verin dememiş ! Evet !

Ama namaz bitince, ''allahın selamı rahmeti ve bereketi üzerinize olsun ''demeyiiin

bu günahdııırr da dememiş

Tamam mı ? Anlaşıldımı konu ? Yani önemli olan seni yaratanın huzurunda saygıyla durup dua'lar etmek olay ! Yaradan bunu demiş sana bana!!

Ama şunu dememiş ; elinizi kulak hizasında kaldırmayıııınn, elinizi göbeğinize bağlamayın!!

elinizi aşağı salıvermeeyyiinn !!!!namaz bitince sağa ve sola selam vermeyin dememiş !!

Demekki ne anlıyoruz bundan,bunları yaparsan veya yapmazsan herhangi bir sorun yok !!

ÖNEMLİ OLAN NEYMİŞ ? SAYGI İLE RABBİMİZİ YÜCELTMENİN BİR ŞEKLİYMİŞ BU !!! ANLADIN ???

İyi geceler ben kaçar :)

Sitelerde Paylaş

yanlız kuran diyenlere sorulmuş bu soru...

ben öyle değilim...

yanlız kurandan değil sahip olduğum ulaşabildiğim yada bana ulaşan her şeyden istifade etmeye çalışrım hakikati bulma yolunda...

aklımı gözümü kulağımı kullanırım...

tarihi biyolojiyi matematiği fizik kimyayı felsefeyi okur yararlanabildğim kadar yararlanmaya çalışırım...

kuranı hadisleri velilerin sözlerini hayatlarını okur bir şeyler anlamaya çalışırım...

allahın yarattığı her şey ayettir...

bir harftir kelimedir okuyana...

evren kitabını okudukça onu yazanın amacını karakterini vasıflarını öğrenebilirim...

benden ne istediğini çıkarasayabilirim...

allah bana verdiği her şeyden soracak ...

kuranda bir nimet hadislerde tarih te tüm bilimsel verilerde...

sonra nimetlerden sorulacaksınız....

Eline,parmaklarına,gönlüne sağlık :)

Selamlar :)

Sitelerde Paylaş

Hanif74 efendi sahih buhari kitabından namazı öğrenip uyguluyorum diyorsunuz, ki öğrendikleriniz de kulaktan dolma, fakat aynı kitaptan gelen önemli(!) tıbbi ve sosyal bilgileri reddediyorsunuz.

Halbuki buhari o hadisleri ince eleyip sık dokuyarak günümüze getirdi. Kat-i olarak söylendiğinden emin olmadığı şeyleri katmadı. Milyon hadisi ezberinden okurdu. Ben demiyorum, malum tarikat lideri diyor. Sineğin diğer kanadını da çorbaya sokarak panzehir oluşturmak da, namaza başlamadan nanik yapmak da aynı değerde hadis.

Ben diyorum ki, nanik yapmanızı söyleyen peygamber deve sidiği içerek iyileşebileceğinizi söylemiş olamaz mı? Neden nanik yapıyorsunuz da deve sidiği içmiyorsunuz? Sırf işinize gelmediğinden mi? Akıl süzgeci işinize gelmeyeni atmak mı?

Sitelerde Paylaş

Hanif74 efendi sahih buhari kitabından namazı öğrenip uyguluyorum diyorsunuz, ki öğrendikleriniz de kulaktan dolma, fakat aynı kitaptan gelen önemli(!) tıbbi ve sosyal bilgileri reddediyorsunuz.

Ya sizde, mo gibi anlamıyorsunuz !! Yada anlamak istemiyorsunuz !!! Ben dedimmi hiç , buhari den öğrendiğim namazı uyguluyorum diye!!

Gerek varmı buhari ye ? Buhariyi yazanda biz gibi islamı anlamaya çalışan bir müslüman sadece!!!

Yüce kitabımız gereken minumum namazı bize yeterince tarif etmiş,namazın gereken bütün gereklilikleri kuranda var !!!!!!!!!! Var yani !!Kimse inkar

edemez bunu !!!Ben anladığım kadarını yapıyorum,yanlışlarımdanda rabbime sığınırım !!!

Açın antenlerinizi allah aşkına !! Mezheplerden , eskilerin sözlerinden etkilenmeyin fazla!!Bu kadarda olmaz yahu :) Kuran'a dönün kur'ana !!

Kuranı bir kenara koyup,başka kitaplardan medet ummayın !!!

Halbuki buhari o hadisleri ince eleyip sık dokuyarak günümüze getirdi.

Nerden biliyorsun ? İlahi bir emir mi var, bu kitap ince elenip sık dokunmuşdur diye ?Kuran korunuyor !Bunu rabbim demiş ! Kimse değiştiremedi 1500 yıldır ! Ama buharinin kitabı için öyle bir korunma garantisi duymadım okumadım ben!

Bu nedenleee kur'an haricindeki bütün kitaplara, ACABA sorusunu sorabilirim bayşapka!!

Kat-i olarak söylendiğinden emin olmadığı şeyleri katmadı.

Yukarıda dediğim gibi , bunuda bilemeyiz,kuran haricindeki bütün kitaplara kuşkulu yaklaşırım! Süzerim , öyle alırım !!!

Milyon hadisi ezberinden okurdu. Ben demiyorum, malum tarikat lideri diyor. Sineğin diğer kanadını da çorbaya sokarak panzehir oluşturmak da, namaza başlamadan nanik yapmak da aynı değerde hadis.

Hiçde aynı değerde değil bana göre !! Ben sana milyon tane hadis getiririm , peygamberimizin söylemeyeceği söz lerin olduğu !!!

Bariz sırıtır yani sözler!! Dersin ki o mübarek bu lafları söylemez !!! Bak sana bir kaç hadis yazayım ; bakalım bunlara ne diyeceksin bayşapka!!

Ebubekir, Peygamberimiz’in vefatından sonra halkı toplamış ve onlara şöyle demiştir: “Sizler Allah’ın elçisinden farklı hadisler naklediyorsunuz. Bu durumda sizden sonrakiler daha büyük anlaşmazlıklara düşecektir. Allah’ın elçisinden hiçbir hadis nakletmeyin. Sizden hadis nakletmenizi isteyenlere deyiniz ki: İşte Allah’ın Kitabı, aranızda onun helalini helal kılın, haramını haram görün.”

Zehebi, Tezkiratul Huffaz 1/3, Buhari 1.cilt

ilk halife Hz. Ebubekir, Kuran dışında başka bir kaynak ortaya çıkmamasının reçetesini şöyle yazmıştır: “Hiçbir hadis nakletmeyin.” Dikkat edin; “Şu kadar şahit olursa, şu şu haller de olursa, doğru hadisi toplayın, yalanı şöyle atın, geriye doğrusu kalsın...” diye tarifler yapmamış, kestirme şekilde hadis nakil edilmemesini istemiştir. Hz. Ebubekir döneminde yaşayanların çoğunun Peygamber’i görenler olduğunu, Peygamber’in birçok sözünün en taze dönemi olduğunu düşünürsek, Hz. Ebubekir’in bu konudaki tavrı daha da anlamlı olur. Hz. Ömer’in bu konudaki tavrı aynı Hz. Ebubekir gibidir, hatta diyebiliriz ki Hz. Ömer bu konuda Hz. Ebubekir’den çok daha sert de davranmıştır.

Ben diyorum ki, nanik yapmanızı söyleyen peygamber deve sidiği içerek iyileşebileceğinizi söylemiş olamaz mı?

Söylemiş olamaz kardeşim !Mümkün değil !! Ama senin gibi işi gücü çamur atmak olanlar,bu hadis leri araya sokuşdurmuş olabilirler!!

Neden nanik yapıyorsunuz da deve sidiği içmiyorsunuz? Sırf işinize gelmediğinden mi? Akıl süzgeci işinize gelmeyeni atmak mı?

Kusura bakmayın ama çook saçma sorular,yani sırf laf kalabalığı yapıyorsunuz, mo kardeşine destek çıkmak adına , yazıyorsun bu saçma soruları bence!!

Atmak derken , neyi atıyorsun ??? Olmayan birşey atılırmı ? Zaten öyle bir şey yok ki ben atayım ? Çok komiksiniz !!

Hdi kolay gelsin :)

Sitelerde Paylaş

Ben diyorum ki, nanik yapmanızı söyleyen peygamber deve sidiği içerek iyileşebileceğinizi söylemiş olamaz mı? Neden nanik yapıyorsunuz da deve sidiği içmiyorsunuz?

Ben ömrümde bu kadar saçma ve sadece yazmak için yazılmış bir soru görmedim !!!Sorunun iler tutar yanı yok !!Aslında evap bile vermezdim bu soruya ama, saçmalamanızı göstermek için yazıyorum!!!

Sen diyormuşsun ki ; nanik yapmanızı söyleyen peygamber deve sidiği içerek iyileşebileceğinizi söylemiş olamaz mı? Neden nanik yapıyorsunuz da deve sidiği içmiyorsunuz?

Aahahahahhaha yahu bu nanik muhabbeti nedir allahaşkına :D Nerde söylemiş peygamberimiz bunu :D

Kim nanik yapıyormuş ? Ben mi ? ahahaha

Şuna inanınki çamur atmak adına çok komik durumlara düşüyorsunuz :D

Bu arada yaş kaçtı ? Muhatabımın yaşını öğrenmek istiyorum ki ? Böyle saçma yorumları , yaş seviyenize göre yorumlayayım :D

Bir daha siz bana soru sormayın,vaktimi harcayamam size ..... Muhatabım değilsiniz,bu sorularla gelecekseniz ???

Sitelerde Paylaş

Nisa 59. Ey iman edenler! Allah'a itaat edin. Peygamber'e ve sizden olan ülülemre (idarecilere) de itaat edin. Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz Allah'a ve ahirete gerçekten inanıyorsanız onu Allah'a ve Resûl'e götürün (onların talimatına göre halledin); bu hem hayırlı, hem de netice bakımından daha güzeldir.

Allah'a götürünü anladık yani Allah'ın kitabı Kuran'a götürün.

Peki Rasule götürün ne demek?

Sitelerde Paylaş

Ben ömrümde bu kadar saçma ve sadece yazmak için yazılmış bir soru görmedim !!!Sorunun iler tutar yanı yok !!Aslında evap bile vermezdim bu soruya ama, saçmalamanızı göstermek için yazıyorum!!!

Sen diyormuşsun ki ; nanik yapmanızı söyleyen peygamber deve sidiği içerek iyileşebileceğinizi söylemiş olamaz mı? Neden nanik yapıyorsunuz da deve sidiği içmiyorsunuz?

Aahahahahhaha yahu bu nanik muhabbeti nedir allahaşkına :D Nerde söylemiş peygamberimiz bunu :D

Kim nanik yapıyormuş ? Ben mi ? ahahaha

Şuna inanınki çamur atmak adına çok komik durumlara düşüyorsunuz :D

Bu arada yaş kaçtı ? Muhatabımın yaşını öğrenmek istiyorum ki ? Böyle saçma yorumları , yaş seviyenize göre yorumlayayım :D

Bir daha siz bana soru sormayın,vaktimi harcayamam size ..... Muhatabım değilsiniz,bu sorularla gelecekseniz ???

İftitah tekbiri

http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0ftitah_tekbiri

nam21ar9.jpg

Bildiğin nanik işte.

Sitelerde Paylaş

İşte bizde sadece Kuran diyenlere soruyoruz.. Bu hareketleri neye bakıp belirliyorsunuz?

Bizler ciddi ciddi soruoruz ama Hanif cevap vermek yerine senin yaşın kaç, kapasiten yetmez benle konuşmaya gibi konu dışı cevaplar vermektedir..

Resimde ciddi anlamda nanik işareti yapıyor. Bende sordum Müslümanlar birbiri ile böylemi selamlaşır diye.. Zira konu Hanifin sözüm ona namaza başlamadan önce selam verin diye getirdiği ayetten başladı..

Tamam selam vereceksinizde nasıl selam vereceksiniz?

Bu selamın nasıl olduğunun tarifi yok. Namazda ki Selam da daha çok Hinduların Namaz te selamını andırıyor.. Ne alaka?

Şimdi Hanif kalkar o nanik işareti değil der, o zaman buraya tıklasın:

Sitelerde Paylaş

Buradaki ateist arkadaşlar sadece nanik işaretine takılmış görünüyorlar.

Namaz kılan Kur'an'cılar hala bazı dogmalardan kurtulamamıştır. Oradan buradan keyfi ayetleri seçerek namazı geçerli kılmaya çalışıyorlar. Secde var diyorlar. Bakıyorsun secdeler hep Kur'an'da mecazi. Hadi diyelim mecazi değil. Kur'an'a göre nasıl secde edeceğiz? Sadece başımızı koysak, elleri arkada bağlasak? Ya da elleri açsak, göbek üstü secde etsek? Rüku alt tarfı eğilmek demek, adama ıssız bir adada arapça öğretip Kur'an'ı versen nasıl eğilir? Yine aynı sorun. Rekat kelimesi neden Kur'an'da yok? Yoksa ruku alçak gönüllülük / kendini eğme olarak mı kullanılmış? bu zerdüşt namazını kılarken hangi dilde konuşacağız? Ayetleri türkçe mi okuyacağız, Arapça mı? Delil nerede? Yorum istemiyorum. Delil lazım.

Namaz kılan Kur'an'cılar hiç dikkat ettiler mi ZAMAN belirtilen salat emirleri kime gelmiş? Niye sadece ikinci tekil şahıs kullanılmış? Niye salatında (salatınızda değil) çok bağırma sesini de gizleme denmiş. Niye salatil fecr ve kuranel fecr (sabah okuması / Kur'an'ı) değişimli olarak kullanılmış? Yoksa salat peygambere mi emredilmiş sadece?

Ama müminlere de farzdır demiyor mu ayetlerde? Peki müminleri ikame etmesi / ayakta tutması gereken salat neydi? S-L-v kökünün esas anlamı bağlanmak / izlemek / ardınca gitmektir. Kur'an'dan anladığım kadarıyla inananların peşinden gittikleri kitaba salat denmiştir. Örneğin Şuaybın salatı (ardınca gittiği şey) onun kavmine emirler verebilmektedir. Namaz anlamındaki salat bunu yapamaz. Yani salatı ikame etmek = zikrin peşinden gitmektir.

Yasin 11: İnnemâ tunżiru meni-ttebe’a-żżikra veḣaşiye-rrahmâne bilġayb(i)...

Anlamı: Sen ancak şu kimseyi uyarırsın: Zikr'e tabi olanları ve Rahman'dan içten çekinnleri...

Fatır 18: ... innemâ tunżiru-lleżîne yaḣşevne rabbehum bilġaybi veekâmû-ssalâ(te)...

Anlamı: Sen ancak şu kimseleri uyarırsın: Rablerinden içten çekinenleri ve salatı ikame edenleri...

Sitelerde Paylaş

Buradaki ateist arkadaşlar sadece nanik işaretine takılmış görünüyorlar.

Malesef dediğiniz gibi :(

Sonra bende,ateist lerin yapdığı anlamsız

yorumlara,anlamamalarına, anlamak istememelerine şaşırıpda,

'' kardeşim yaşınız kaç ? Algılama sorununmu var ? anlamakmı

istemiyorsunuz,anlayamıyormusunuz' diyorum , kırılıp darılıp , işi geyiğe vurduruyorlar!!

Hatta çizgi film kahramanları ve smiley ler koyup, akılları sıra,kendi çaplarında eğleniyorlar :D Çap meselesi ne diyeyim :D

Bu arada ' mo ' çok komik çocuk... Ama komiklikle acizliğini gizleyemiyor :(

Not: Kişilere lafım yok , ama bu ateist zihniyeti, BENİ DELİ EDİYOR ÜLEEEYYYNNNN :)

Hadi kolay gelsin....

Sitelerde Paylaş

hanif74, sana basit bir soru soruyorlar.

cevap vermek yerine onları dalga geçmekle suçluyorsun.

karşılarında kıvıran, ilgisiz cevaplar veren,

sonrasında da cevap vermiş havalarında gezen birine karşı ne yapmalılar sence?

şimdi, sen başla kıldığın namazı anlatmaya:

şöyle yapıyorum ilk önce, şu ayete göre.

son böyle yapıyorum, o da bu ayete göre.

arkasından da falan ayet gereği falan şeyi yapıyorum.

böyle böyle bir anlatıver.

dalga geçenlerin hepsinin ağzına biber süreceğim.

yeter ki sen bir başla anlatmaya.

hadi kolay gelsin, hepimizle sabırsızlıkla bekliyoruz anlatımını.

Sitelerde Paylaş

Hadi buyur ! Al bi tane daha !! Yahu mürted ,sayfalarca yazdım olaydaki inceliği anlayamadılar !! Ben yazmakdan bıkdım,millet soru işareti ile biten,anlamsız sorular sormakdan bıkmadı!!

Hadi konularda şöyle bir geri gidiver sen, okuyuver bi güzeelce,o zaman anlarsın!!!

He bende anlayamadım diyorsan olayın özünü !! O zaman ne diyim ben sana :D

Yetti gayrı,ömrümü yediniz yaw 3-5 günde :D

İş geyiğe döndürülmüşdür!! Uğraşamıycam anlayışı kıt arkadaşlarla !!

Hadi iyi geceler...

Sitelerde Paylaş

İş geyiğe döndürülmüşdür!! Uğraşamıycam anlayışı kıt arkadaşlarla !!

Anlayışı kıt olan sensin.

Hanif olarak savunduğun şey "yalnızca kuran" ise, kuranda emredilen namazın nasıl kılınacağına dair tek kaynağın kurandır... eğer bu kaynak namaz konusunda yetersiz kalıyorsa, o zaman sen hanif olmuyorsun. Takip ettiğin, kabullendiğin hadislere göre, ya sünni/hanefi, ya da şii oluyorsun. O zamanda tüm o iğrenç hadisleri açıklamak durumunda kalıyorsun.

Tekrar edeyim mi?

Sitelerde Paylaş

Takma kafaya Hanif74 kardeş,

İbadeti şekle değilde manaya bağlamanın önemini defalarca anlatmaya çalıştınız.Yoksa istersen şeklen amuda kalk ne fark eder,o yaptığımız sayılı hareketler insanı değiştirmez,Rabb ile başbaşa kalıp ne demek istediğine kulak vermemiz bizi değiştirir.

Muttaqi kardeş,Kuran'dan yorumladıklarınız çok güzel.Gerçi ben şekilsel namaza karşı değilim,bunun ile mutlu oluyorsa insan tercihine saygı duyarım.

Din benim Kuran'dan anladığım kadarı ile ritüelden ibaret değil.Her ibadetin ne yazıkki manası yüzyıllardır uydurula gelen dinde atılmış,geriye ise niçin yapıldığı anlaşılamayan bir takım ibadetler kalmış.Hac,Oruç yada salat.

selam olsun hepinize...

Sitelerde Paylaş

İbadeti şekle değilde manaya bağlamanın önemini defalarca anlatmaya çalıştınız.Yoksa istersen şeklen amuda kalk ne fark eder,o yaptığımız sayılı hareketler insanı değiştirmez,Rabb ile başbaşa kalıp ne demek istediğine kulak vermemiz bizi değiştirir.

Muttaqi kardeş,Kuran'dan yorumladıklarınız çok güzel.Gerçi ben şekilsel namaza karşı değilim,bunun ile mutlu oluyorsa insan tercihine saygı duyarım.

Din benim Kuran'dan anladığım kadarı ile ritüelden ibaret değil.Her ibadetin ne yazıkki manası yüzyıllardır uydurula gelen dinde atılmış,geriye ise niçin yapıldığı anlaşılamayan bir takım ibadetler kalmış.Hac,Oruç yada salat.

selam olsun hepinize...

rabbinle başbaşa kaldığında hiç rabbin bişey söyledimi maruf kulak veriomuşsun anlaşılan bişey anlattımı sana =) anlatmadıysa ayıp etmiş yani =) o kadar dua ediosunuz o kadar konuşuosunuz herifçioğlunu dinlemeye başlıosunuz hiç ses vermio =D ayıp diilde ne bu yani =)

Sitelerde Paylaş

Anlayışı kıt olan sensin.

Hanif olarak savunduğun şey "yalnızca kuran" ise, kuranda emredilen namazın nasıl kılınacağına dair tek kaynağın kurandır...

Yav arkadaş , önce hanif ne demekdir git onu öğren,ondan sonra gel bana yazı yaz!!İnsaf !!

Nerden nick'imi hanif74 yapdım bilmem!!

Yahu ben müslümanım!!!Müslümanın özelliklerinden biride ' hanif' olmakdır!!

Bak sadece bu konu başlığı altında onlarca kez yazdım !! Ben hadisleri inkar etmiyoruuuuuuum!!

Ahanda budur düşüncem,ötesi yok. Ben müslümanım!!!!

Sadece hepsini kabul etmiyoruuumm!!! Allah resulü , o güzel insanın sözlerinin başımın üstünde yeri vardııırr..!!!

eğer bu kaynak namaz konusunda yetersiz kalıyorsa, o zaman sen hanif olmuyorsun. Takip ettiğin, kabullendiğin hadislere göre, ya sünni/hanefi, ya da şii oluyorsun. O zamanda tüm o iğrenç hadisleri açıklamak durumunda kalıyorsun.

Aha !!!!! İşte burda anlaşdık kodoman birader :D O iğrenç hadisleri bende reddediyorum!

Diyorumki allah resulünün ağzından çıkmadığı halde , onun ağzından çıkmış gibi yazan,nakleden kişiler kim ise,onlara hakkımı helal etmiyorum!!!!

O iğrenç olan uydurma hadisleri reddeddiğim içinde,hiçbirini açıklamak durmunda da değilim!

Peygamberimiz ne güzel demiş bak ; 'bu ağızdan HAK (kuran) dan başka söz çıkmaz' !!!

ANLADIN ????

Ateist lerin,ateist olmalarında en büyük etkenlerden biriside,belki o iğrenç hadislerdir!!

Amma velakin , ateist lerde biraz düşünmeli canım!! Her sarfedilen söz,acaba peygamberin ağzındanmı çıkmışdır ?

O ahlak abidesi insan bu iğrenç sözleri söylermi ?

Çalışdırmalılar saksıyı yani!!! Her lolilop şeker verene kanmalılar! Akıllı olmalılar!!

Önce kuran ile sonra akıl ile değerlendirmeliler!!

Olay bu kadar basit!!!Anlayamamınızı anlayamıyorum inanın !!! Kesin farklı ideolojiler var bu işin içinde! Ama dur bakalım,biraz takılalım foruma,onuda anlarız inşaALLAH :D

Sitelerde Paylaş

Yok be abi,takdığım falan yok aslında :)

İbadeti şekle değilde manaya bağlamanın önemini defalarca anlatmaya çalıştınız.

Oh be ! yazan 50 kişi arasından,demek istediğimi anlayabilen 1 kişi çıkmış çok şükür :D

Yoksa istersen şeklen amuda kalk ne fark eder,o yaptığımız sayılı hareketler insanı değiştirmez,Rabb ile başbaşa kalıp ne demek istediğine kulak vermemiz bizi değiştirir.

Kesinlikle katılıyorum,elinize ,gönlünüze sağlık :) Budur işte,önemli olan gönlünle yapmak,

ister 2 rekat ister 5 , ister 10 , ne fark eder!!!!! İnsan sevdiğine sevdiği şeyi sayıylamı

verir yahu ?

Ben evladımı özleyince sarılırım . Ama bu sarılmanın süresi vakti sayısı yokdur.Doyana kadar sarılır öperim!!!!!!!!!!!!!!!Severim !!!!!!

Teşekkür ederim,dediğiniz gibi öenmli olan inanarak,sevgiyle yapmak!!İnanmayacaksınız

belki ama bazen kafamda işlerimle ilgili sorunlarım oluyor,hakkaten kafama takılıyor!

Kendimi odaklayamıyorum! Ve böyle zamanlarda namaz kılmadığım oluyor!!

Nedenmi ? Çünkü ben sevdiğimle kavuşurken odaklanmalıyım! Sadece onu düşünmeliyim! Kafamda

çekler,ödemeler vs olmamalı yani !!!

Kesinlikle katılıyorum size...Önemli olan ihlas la yapılabilen , iyi işlerdir ! 'HAK' ADINA tabiii !!

selam olsun hepinize...

Selamların en güzeli sizlere olsun...

tarihinde hanif74 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

hanif74, nikine bakıp da biz seni yalnız kurancı sandık.

ne bilelim senin işine gelen hadisi kabul edip

işine gelmeyeni kabul etmeyen müslüman vatandaşlardan olduğunu?

bu yüzden kendim ve arkadaşlarım adına özür diliyorum.

keşke baştan söyleseymişsin.

belki de söyledin, bizimkiler görmediler.

O ahlak abidesi insan bu iğrenç sözleri söylermi ?

ahlak görecelidir.

en basitinden çocuklarla evlenmenin normal sayıldığı bir toplumda

ahlak abidesi bir insan dokuz-on yaşındaki kızlarla evlenebilir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...