Jump to content

Yalnız Kuran diyenler

Recommended Posts

Bu Kuran uydurulacak bir hadis (söz) değildir. Aksine o önündekini tasdikleyici, her şeyi detaylandırıcıdır. İnanan bir topluluk için kılavuz ve rahmettir.

12- Yusuf Suresi 111

İşte bunlar, Allah’ın ayetleridir ki, onları sana gerçek olarak okuyoruz. Hal böyleyken Allah’tan ve ayetlerinden sonra hangi hadise inanıyorlar?

45- Casiye Suresi 6

Kimin hadisi (sözü) Allah’tan daha doğru olabilir?

4- Nisa Suresi 87

tarihinde hanif74 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 197
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Cübbeli, çağdışılığa ya da yazılarına Allah'ı alet etmeye utanmıyor musun?

Beidüzzaman, kendi yobazlığına Allah'ı ve Kuran'ı alet etti.

Hatta kendi eserine , Kuran'ı alet etti.

Asıl eleştirilmesi gerekenler bunlardır.

Ben de sana burada bir inanan olarak müsamaha gösteriyorum bazen ama, olay artık Ateistleri Din yolunda hizaya getirmek olayından çıkmıştır.

Önemli olan Din kelimesini ağzına alanın fikri hayatıdır.

Soru: Tüm Ateistleri müslüman yaptıktan sonra sıra neye gelecek? Şeriata mı?

Sitelerde Paylaş

Oo Hanif sende bak ben sana Müslümanlar nereden şekilsel namazı öğrendi göstereyim.. 

Öyle Kuranda falan yok kendini kandırmayacaksın.. 

Kendi kafana göre yorumla ayetlerden çıkarım yaparsan bende farklı şeyler çıkartırım..

Ama ondan önce sana tek bir soru.. 

Müslümanlar birbirine selam verirken neden namaza başladıkları gibi selamlaşmazlar?

Bu namaz başındaki selamı hangi ayetten çıkarmışlardır?

Onca kırmızı ile yazdığın yazılar bu soru ile yok oluveriyor?

Hadi sana kolay gelsin.. Bir ağrı kesici almanı tavsiye ederim..

Öyle kelime anlamı değiştirerekte bu işin içinden çıkamazsın..  El bağlamaymış.. Cehennemliksin sana söyleyim.. Kuran ayetini değiştirmişsin..

Sitelerde Paylaş

Kusura bakma ama sen ya çok cahil 'sin !! Yada çok saf'sın !!!

Allah'a ahirete inanmayan mo kardeş,cehenneme inanıyor!!! Çok gülünçsün :D

Hem inanmıyosun hemde beni cehenneme yolluyorsun!! ahahahhahah

Bence ağrı kesiciyi sen al,bu akşam uyuyamassın sen kanımca,bu dediğimi düşünürken !!!

Benim tutunacak bir ipim var !!Senin neyin var mo ??? Ya sen napıcaksın , inanmadığın ama

beni gönderdiğin cehennemde :D Çok komik ve acınacak haldesiniz inan !!

İsrarla inkar ediyorsunuz !! Ama nereye kadar ?

Hadi kal selametle... :)

Sitelerde Paylaş

Bence ağrı kesiciyi sen al,bu akşam uyuyamassın sen kanımca,bu dediğimi düşünürken !!!

Benim tutunacak bir ipim var !!Senin neyin var mo ??? Ya sen napıcaksın , inanmadığın ama

Senin inandığın cehenneme seni yolluor kendinin biyere gittiği yok :D

bişey sorcam cehennemde yanımda sen mi olcaksın ahmedi nejatmı hanif =) hanginiz doğrusunuz!!!

Sitelerde Paylaş

O sizlerle işimiz iş.. Ben inanıyorum dye değil sen inanıyorsun diye söyledim. Anlaşılan sende inanmıyorsun cehenneme ahirete. Cehenneme seni yollayan ben değilim senin uyduruk inancın.. Kuran ı değiştiren nereye gider?

Sen Şiva ya inanmıyorsun diye 1.2 milyar Hindu yu yok mu sayıyorsun?

Acınacak halde olsan sensin.. Safsata yapmayı keste selam ile ilgili soruma cevap ver. Anlaşıldı sıkışınca zırvaladın...

Sitelerde Paylaş

Oo Hanif sende bak ben sana Müslümanlar nereden şekilsel namazı öğrendi göstereyim..

Mo kusura bakma,seni muhatap alacak seviyede görmüyorum aslında ,ama yazmadanda edemeyeceğim :)

Şekilsel namazı senin göstermene gerek yok!!! Zaten kuranda şekilsel namazı,GEREKDİĞİ kadar

tarif etmiş rabbimiz bize!!!

Anla artık ALLAH aşkına !!! Rüku var ,secde var ,kıyam var!!! Bittiiiiiiiiii !!!!!!!!

He sen diceksinki şimdi ; selam nerde sabah nerde vs vs vs!!!

Bende diyorumki sana ; kardeş, orucu tutamayınca kazasını bildiren,su bulamayınca nasıl abdest alınacağını bildiren,savaş esnasında nasıl namaz kılınacağını bildiren rabbimiz

neden selamın veriş şeklini ve selam verirken ne söyleneceğini bize bildirmesin!!!

Saksıyı çalışdır biraz lütfen !!! Söylememiş bize bunu !! Demekki yaparsan veya yapmassan bir sorun olmuyor !!!

Sen hala selam sabah nasıl veriliyor diye saçmalıyorsun!!

Öyle Kuranda falan yok kendini kandırmayacaksın..

Kendimi kandırmıyorum zaten :) Kuranda selam verin dememiş ! Evet !

Ama namaz bitince, ''allahın selamı rahmeti ve bereketi üzerinize olsun ''demeyiiin

bu günahdııırr da dememiş :)

Kendi kafana göre yorumla ayetlerden çıkarım yaparsan bende farklı şeyler çıkartırım..

Çıkaramassın !! Çıkarsanda kimse ti ' ye almaz o ayrı...

Ama ondan önce sana tek bir soru..

Müslümanlar birbirine selam verirken neden namaza başladıkları gibi selamlaşmazlar?

Valla seni bilmem ama, ben arkadaşlarıma selam verirken , genelde ''selamlar'' derim...

Bu arada bu sorun bana saçma geldi! Bu sorudaki amacını cevaplarmısın mo ?

Bu namaz başındaki selamı hangi ayetten çıkarmışlardır?

Namaz başında selam nerde var yahu ? Mo iyisin dimi ???? Alkol falan yok dimi ????

Onca kırmızı ile yazdığın yazılar bu soru ile yok oluveriyor?

Evet yok oluverdi,bak mavi ye döndüler :lol:

Ahhh ah !! Siz ateist ler, işin içinden çıkamayınca,nasıl da kıvırıyorsunuz,kelime oyunlarıylaaa !!!

Hadi sana kolay gelsin.. Bir ağrı kesici almanı tavsiye ederim..

Çok enteresan adam veya bayansın mo :)

Öyle kelime anlamı değiştirerekte bu işin içinden çıkamazsın.. El bağlamaymış.. Cehennemliksin sana söyleyim.. Kuran ayetini değiştirmişsin..

Üstteki link de dediğim gibi, karşınızdaa cehenneme inanan bir ateist arkadaş...

YaW ALLAHA İNANMAZSIN CEHENNNEME İNANIYORSUN,ENTERESAN ADAMSIN HAKKATEN VESSELAM :)

Bu arada ateist likde münafıklık oluyorsa, sen tam bir ateist münafığısın mo kardeş !!!

Yani inanmıyormuş gibi görünen , ama İNANAN !!!!

Hadi sanada kolay gelsin mo kardeş .

Sitelerde Paylaş

Senin inandığın cehenneme seni yolluor kendinin biyere gittiği yok :D

Mo' daki sendromları sizdede görüyorum,bütün ateist'lerde algılama sorunu var sanırım !!!

Mo demişki : Cehennemliksin sana söyleyim !!

Yahu insaf , hadi mo anlamıyor sarf ettiği kelimedeki inceliği , sizdemi fark etmiyorsunuz!

Yandaşınızı kollamak adına , afedersiniz ama saf durmuna düşüyorsunuz ? :D

Ateist: allaha inanmaz,peygambere inanmaz,kurana inanmaz,cennete inanmaz,cehenneme de

inanmaz !!!

Ama bizim mo,bangır bangır ' la allah ' diyor !!! Ama sırf laf salatası yapmak için,

beni cehennneme yolluyor!! Ve üstüne üstlük bide diyorki,bağnaz , yobaz müslümanlar gibi

hönk hönk !! cöhennemlük süüün haniiiff, sana sölüyiiüümm diyor :D

Bende diyorumki; hadeee ordaan,sen ateist felan değilsin mo ! Sen sadece münafıksın !!

İnanmıyorum deyip,iç den iç den yeyip bitiriyorsun kendini...!Aslında inanıyorsun,

Ahh şu kuru inadınız ve ideolojileriniz olmasa , ahh !!

Alemsiniz valla ne diyim, biraz akıl biraz mantık yaw :D

bişey sorcam cehennemde yanımda sen mi olcaksın ahmedi nejatmı hanif =) hanginiz doğrusunuz!!!

Mo olacak yanında :D :D :D

Sitelerde Paylaş

Hanif sen boşver MO'yu,

Kuran'dan bana namaz kılınmasını gösteren bir ayet sunar mısın?

Secde Rüku kelimelerinin sizin namaz ritüellerinizi anlatan eylemler olduğunu ispatlayan açıklamalar bekliyorum Kuran'dan.

Maide 6'da abdesti anlatan(gerçi öyle abdest almıyorsunuz ya) ayet varken.Neden NAMAZ kılmasını anlatan tek 1 ayet yok.

Parça pincik kelime seçerek ordan burdan ayet seçerek ayetleri işinize geldiği gibi yorumlayarak NAMAZ ın şekli budur diye sıkıyorsunuz?

Birkere Kuran'daki SALAT namaz mıdır?Bu kanıya nereden vardınız?

Değil sen senin kralın bir HANİF gelse Kuran'dan namazı ve namaz kılınışını gösteremez.

tarihinde Alphabeta tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

O sizlerle işimiz iş.. Ben inanıyorum dye değil sen inanıyorsun diye söyledim. Anlaşılan sende inanmıyorsun cehenneme ahirete. Cehenneme seni yollayan ben değilim senin uyduruk inancın.. Kuran ı değiştiren nereye gider?

Sen hakkaten enteresan adam veya bayansın mo !! İşin gücün iftira ve laf salatası yapmak .

Bana 1 tane gösterirmisin kuranı nerde değiştirdim ???

Sonrada kalkıp inanmadığın cehenneme yolluyosun beni !! ahahahahaha

Bu çelişkilerle nasıl yaşıyorsun onu merak ediyorum birde ???

Sen Şiva ya inanmıyorsun diye 1.2 milyar Hindu yu yok mu sayıyorsun?

Acınacak halde olsan sensin.. Safsata yapmayı keste selam ile ilgili soruma cevap ver. Anlaşıldı sıkışınca zırvaladın...

Eh be abicim veya ablacım !! Satırlarca yazdım sana,ama halada algılayamadıysan, bence git bi IQ testi yapdır,ne diyeyim ben sana daha ??

Ha bu arada nerde sıkışdıydım,bi göstersen ?? Ben sıkışmam !! Nedenmi ? Benim inandığım kitapda çelişki yokdur çünkü!!

Sadece yanlış anlatımlar ve hadisler vardır!!İşte sizin gibi araştırmadan,kuranı baz almadan düşünenlerde ateist olurlar !!

Ha bu arada ; Haniflik diye bir din yokdur mo ! Bilmiyorsan anlatırım müsait olunca!

Ben müslümanım , sadece müslüman !!

Ama ben kurana birşey eklemem,birşey çıkarmam,değiştirmem,reform yapmam !!!

Ne ederim biliyormusun ? Sadece kuran derim !!Başka şey tanımam !!!

Hadi kolay gelsin,iyi uykular :)

Sitelerde Paylaş

mohammedini MO yapacak kadar  kankasın onla yani hanif..

Mohammed kimmiş lem ? :) Mohammedi tanımıyorum ! Mo sensin :)

Benim peygamberim H.Z MUHAMMED ( ALLAHIN SELAMI,RAHMETİ VE BEREKETİ ÜZERİNE OLSUN )

Cevap veremeyince muhatap almamanı anlıyorum. Uydurukçu seniiiiii... 

Alem adam veya bayansın hakkaten , güldürdün gene beniiii :D

Not : Bu arada bayanmısınız , erkek mi ? İkide bir erkek , bayan yazmakdan gına geldi :D

Sitelerde Paylaş

eline şeker verilen çocuklar gibi seviniyosun inanıo inanıo die hanif cahil cahil saf saf diosun ama saflık yapıp arkasında duruosun =D neyse devam sen böle hakkı bulucaksın :)

Hadi yaa ! :) Bu kadar kendine güvenme bence :)Ne oldum dememek lazım,ne olacağım demek lazım dimi ama :D Bak sana bir topic link'i atayımmı set ?

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=28672&view=&hl=&fromsearch=1

goddess demişki ;

şaşırmayın kararımı verdim şaka değil

artık müslümanım

tüm müslüman kardeşlerime saygılar sunarım

tüm ateistleride islama davet ediyorum

Bir zamanlar bu arkadaşda senin gibi ve mo gibi saf saf,bangır bangır bağırıyordu bu alemde :D

Amma rabbimden dileğim,hakkaten bu arkadaş gibi sizinde burada bir topic açmanız!!

İşte o zaman balıkesir kaymaklıları benden set !!

Hatta mo ile sana 2 şer porsiyon double kaymaklı hemde :D

Hade bye...

Sitelerde Paylaş

Hadi kolay gelsin,iyi uykular :)

İNSANLARIDA AYETLERİ YORUMLADIĞINIZ GİBİ YORUMLUYORSUNUZ NEREYE KADAR ÇEKİCEĞİNİZİ MERAK ETMEYE BAŞLADIM....

YANİ ŞİİLERİN KURANDAKİ AYETLERİ ELEŞTİRMESİNE BİŞEY DEMİOSUN YANİ KURANI ELEŞTİREN MÜSLÜMAN MÜNAFIK OLMUO =) HMM İİ MOYLA İYİ ANLAŞIRIZ BİZ CEHENNEMDE MERAK ETME SEN....

Sitelerde Paylaş

Hadi yaa ! :) Bu kadar kendine güvenme bence :)Ne oldum dememek lazım,ne olacağım demek lazım dimi ama :D Bak sana bir topic link'i atayımmı set ?

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=28672&view=&hl=&fromsearch=1

goddess demişki ;

şaşırmayın kararımı verdim şaka değil

artık müslümanım

tüm müslüman kardeşlerime saygılar sunarım

tüm ateistleride islama davet ediyorum

Bir zamanlar bu arkadaşda senin gibi ve mo gibi saf saf,bangır bangır bağırıyordu bu alemde :D

Amma rabbimden dileğim,hakkaten bu arkadaş gibi sizinde burada bir topic açmanız!!

İşte o zaman balıkesir kaymaklıları benden set !!

Hatta mo ile sana 2 şer porsiyon double kaymaklı hemde :D

Hade bye...

ARAŞTIRIYORM Bİ ARKADAŞIMLA MÜSLÜMANLIĞI :D ÖMERLİ BARAJINDA Kİ MERCANLARIMIZ Bİ YETİŞSİN GELİCEM YANINDA SENLE AYNI SAFTA CUMAYA :D

Sitelerde Paylaş

Hanif sen boşver MO'yu,

Boşveremem mo'yu çok sevdim ben onu :D

Kuran'dan bana namaz kılınmasını gösteren bir ayet sunar mısın?

Ben size 1 değil, çok ayet sunarımda , siz olaydaki inceliği algılayabilirmisiniz onu bilemem!!! Bu ayetleri ilk önce , önyargılarınızdan arınıp okuyun yalnız !!

Kuran’daki namazın anlaşılması Kuran’a dayalı İslamiyet açısından büyük bir öneme sahiptir. Bunun sebebi mezhepçi zihniyetin; “Sırf Kuran’dan dini anlarsak, namazı nasıl kılacağız? Namazı sırf Kuran’a bakarak kılamayız. Demek ki Kuran dışı kaynaklar lazım...” şeklindeki izahlarıdır. Mezhepçilerin bu soruyu soruş tarzı bile dini anlamadıklarının delilidir. Yapılması gereken, dini anlamadaki metodu belirlemek ve dini ona göre anlamak ve uygulamaktır. Dinin kaynağı belli olduktan sonra metot; dinin kaynağını önümüze alıp namazı, orucu, ahlakı ve din adına her şeyi bu kaynaktan anlamamızdır. Yani namaz da dinin kaynağından anlaşılacaktır.

Dinin kaynağı, kafadaki namaz fikrine göre belirlenmeyecektir. Kuran ile namaz adına bilinenler arasında fark varsa, çözüm dinin kaynağını değiştirmek değil, namaz adına bildiklerimizi düzeltmektir. Dinin tek kaynağı olan Kuran’ı elimize aldığımızda, Kuran’ın namaz adına gerekli tüm bilgileri içerdiğini görürüz. Kuran’da en detaylı şekilde anlatılan ibadet namazdır. Fakat bu, günümüzde namaz adına anlatılan her detayın Kuran’da geçtiği manasına gelmez. Mezheplerin teferruatlaştırıcı zihniyeti her konuya olduğu gibi namaza da elini atmış ve Kuran’da, yani dinde, olmayan teferruatlar namaza eklenmiştir.

Kuran’da geçmeyen hususların belli bir şekilde yapılması yanlıştır, bunlar yapılırsa namaz olmaz diye anlamamalıyız. Mesela namazda illaki Fatiha Suresi’ni okumak farz değildir. Fakat Kuran’ın ilk suresi olan Fatiha’yı, Kuran’ın bu bölümünü, namazda okumak tabi ki güzeldir. Yani namazda şunu yapmak farz değildir diye belirtmek, o hususa karşı olmak değildir. Sadece Kuran’da geçmeyen bir mecburiyetin farzlaştırılması yanlıştır. Yukarıdaki örneğimizi düşünürsek yanlış, Fatiha Suresi’ni okumak değil, Fatiha Suresi’nin her ayağa kalkışta okunmasının farz olduğunu söylemektir.

4Nisa suresi/101- Yeryüzünde (sefere) çıktığınızda, hakikati inkara şartlanmış olanların aniden üzerinize saldırmasından korkarsanız namazlarınızı kısaltmanız günah olmaz: Çünkü o hakikati inkar edenler sizin apaçık düşmanlarınızdır.

4Nisa suresi/102- İçlerinde olup onlara namazı kıldırdığında, onlardan bir grup, seninle birlikte dursun(KIYAM) ve silahlarını (yanlarına) alsın; böylece onlar secde ettiklerinde(SECDE), arkalarınızda olsunlar. Namazlarını kılmayan diğer grup gelip seninle namaz kılsınlar, onlar da ‘korunma araçlarını’ ve silahlarını alsınlar. Küfredenler, size apansız bir baskın yapabilmek için, sizin silahlarınızdan ve emtianız (erzak ve mühimmatınız)dan ayrılmış olmanızı isterler. Yağmur dolayısıyla bir güçlüğünüz varsa veya hastaysanız, silahlarınızı bırakmanızda size bir sorumluluk yoktur. Korunma tedbirlerinizi alın. Şüphesiz, Allah kafirler için aşağılatıcı bir azab hazırlamıştır.

2Bakara suresi/238-Namazlarınıza ve namazı en uygun şekilde ifa etmeye dikkat edin; ve Allah’ın huzurunda içten bir bağlılıkla durun.

2Bakara suresi/239-Ama eğer tehlikede iseniz, yürürken ve binek (üzerin)de (namazınızı ifa edin); tekrar güvenliğe kavuşunca Allah’ı anın, çünkü daha önce bilmediklerinizi size öğreten O’dur.

22Hacc suresi/26-Çünkü, İbrahim’e bu İbadet Evi’nin kurulacağı yeri gösterdiğimiz zaman (o’na demiştik ki:) “Bana kimseyi ortak koşma! Ve Benim Mabedimi, onu tavaf edecek olanlar için, onun önünde (Rablerini tazim ve tefekkür ederek) dikilip duranlar(KIYAM) için, saygıyla eğilenler (RUKU) ve yere kapananlar(SECDE) için temiz tut!”

23Müminun suresi/2-Onlar ki, namazlarında derin saygı içindedirler.

17İsra suresi/110-111-De ki: “Allah, diye çağırın, ‘Rahman’ diye çağırın, ne ile çağırırsanız; sonunda en güzel isimler O’nundur.” Namazında sesini çok yükseltme, çok da kısma, bu ikisi arasında (orta) bir yol benimse. 111-Ve de ki: “Bütün övgüler, döl edinmeyen, egemenliğinde ortağı bulunmayan, güçsüzlükten, düşkünlükten ötürü herhangi bir yardıma, yardımcıya gereksinme duymayan Allah’a yakışır”. İşte, O’nu (hep böyle) yücelterek an.

2Bakara suresi/45-Sabır ve namaz ile Allah’tan yardım isteyin. Şüphesiz o (sabır ve namaz), Allah’a saygıdan kalbi ürperenler dışında herkese zor ve ağır gelen bir görevdir.

20Taha suresi/14- “Şüphe yok ki ben Allah’ım. Benden başka hiçbir ilâh yoktur. O hâlde bana ibadet et ve beni anmak (zikretmek) için namaz kıl.”

1Fatiha suresi/1-7- Rahmân ve Rahim Allâh adıyla 2- Her türlü övgü yalnızca Allah’a özgüdür, bütün alemlerin Rabbi, 3- Rahman’dır, Rahîm’dir O. 4- Hesap Günü’nün Hakimi. 5- Yalnız Sana kulluk eder; ve yalnız senden yardım dileriz. 6- Bizi dosdoğru yola ilet, 7- Kendilerine nimet verdiklerinin yoluna, gazaba uğrayanların ve sapmışlarınkine değil.

Secde Rüku kelimelerinin sizin namaz ritüellerinizi anlatan eylemler olduğunu ispatlayan açıklamalar bekliyorum Kuran'dan.

Çok basit detaylara takılmışsınız! Secde yere kapanmak,rükuda saygıyla eğilmekdir!

Bu kadar basit yani !!

Maide 6'da abdesti anlatan(gerçi öyle abdest almıyorsunuz ya) ayet varken.

Benim abdest'im rabbimin bana anlattığı abdest dir! Ötesi yok !! Maide 6 da ne diyorsa o!!

Bilmem anlatabildimmi ?

Neden NAMAZ kılmasını anlatan tek 1 ayet yok.

Yok mu ???Siz kur'anı okuduğunuzdan eminmisiniz ? Ayet ler üstte buyrun :D

Parça pincik kelime seçerek ordan burdan ayet seçerek ayetleri işinize geldiği gibi yorumlayarak NAMAZ ın şekli budur diye sıkıyorsunuz?

İşte standart ateist yanılgısı ! Parça pinçik diye birşey yok! Kuranın 1.sayfasıda, son sayfasıda bizler için öğütdür! Kuran bir bütündür! Öğüt nedir ?

Bilgi alınabilecek nitelikde bilgilerdir !!!

Nolur birazcık olsun meshepci zihniyetden arındırıp düşünün,biraz ince düşünün,düşünerek düşünün,kuranı düşünerek okuyun !!

Birkere Kuran'daki SALAT namaz mıdır?Bu kanıya nereden vardınız?

''Salat'' sözcüğü ''salv'' kökünden türemiştir ve ''salv'' kelimesinin mastarıdır. Bunun gibi, Emir kipi olan ''salli'' ve çoğulu ''sallu'', geçmiş zaman belirten ''salla'' hep ''salv'' kökünden türemişlerdir.

''(salv) sözcüğü, isim olarak ''uyluk'', fiil olarak da ''uylukları hareket ettirmek'' demektir. Bir kimsenin herhangi bir yüke destek vermek istediği zaman, uyluğunu (bacağın diz ile kalça arasındaki bölümünü) yatay hale getirip yükün altına sokarak destek sağlaması da bu sözcük ile ifade edilir. Emir kipi olarak (salv) kökünden türediği kabul edildiğinde (salli) sözcüğü, ''uyluklarını hareket ettir, ayağa kalk, yürü, çabala, şirke ve tağuta karşı çık, çok çalış, çok gayret et, destek ol, sosyal yardım yap'' anlamındadır''.101 ''salv'' sözcüğünün mastarı ''salat''tır. Aynı bizde olduğu gibi ''yürü'' fiilinin mastarı ''yürümek'', ''git'' fiilinin mastarı ''gitmek'' de olduğu gibi ''salv'' sözcüğünün mastarı da ''salat''tır. Bu anlamda salat destek olmak, yardım etmek, sorunları sırtlamak, sorunların çözümünü üzerine almak, gerekeni yapmak anlamlarındadır.

Bugüne kadar yapılan Kur’an çevirilerinde ''salat'' kavramı karşılığı olarak ''namaz'' ve ''dua'' kelimelerinin kullanılması doğru değildir. Salat ''namaz'' veya ''dua'' değildir. Buraya kadar yapılan açıklamalardan ''Kur’an’da namaz yoktur'' anlamı kesinlikle çıkarılmamalıdır. Söylediğimiz şey şudur: Namaz İslam'da vardır ama salat sözcüğünün karşılığı değildir.

Kur’an’da namazın kaynağı olan ayet Araf 55'tir:

''Rabbinize yalvara yakara ve gizlice dua edin. Kesinlikle O, haddi aşanları sevmez''.

Namazın tarifi bu ayette verilmektedir. Rabbinize tazarru ile dua edin; Rabbinize alçala alçala dua edin. Burada geçen ''tazarru'' kelimesi ''alçala, alçala'' anlamındadır. Ve namazdaki alçalmaları tarif etmektedir: 1.alçalma: el bağlayış ve boyun büküş. 2.alçalma: ellerimizi dizlerimize koyduğumuz bölüm. 3.alçalma: yere kapandığımız bölüm. Buradaki alçalma hem bedenen hem de gönül olarak alçalmadır. Rabbimizin büyüklüğü ve onun karşısında duyduğumuz acizlik duygusu gereği bedenen ve mannen tazarru ile alçalmak, bugün adına ''namaz'' dediğimiz eylemdir. ''Namaz'' kelimesi Türkçe değildir; dilimize Farsçadan geçmiş bir kelimedir. ''Namaz'' kelime olarak Arapçada da yoktur. Adına ''namaz'' dediğimiz eylemin Kur’an’daki aslı ve Türkçesi ''yakarmak''tır. Rabbimiz Araf 55 ile bizden alçala alçala yakarmamızı istemektedir.

Namazın Kuran'daki kaynağını tespit ettikten sonra biz asıl konumuz olan salata dönelim. Salatın uyluklamak, destek olmak, yardım etmek, sorunları sırtlamak, sorunların çözümünü üzerine almak, gerekeni yapmak anlamında olduğunu belirtmiştik.Salat kavramı içerisine tüm sorunlar girer; evin, ailenin, mahallenin, ülkenin, dünyanın sorunları salatın uğraştığı sorunlardır.

Değil sen senin kralın bir HANİF gelse Kuran'dan namazı ve namaz kılınışını gösteremez.

Diyorumya kralını gösteririmde,siz olaydaki inceliği algılayabilirmisiniz , onu bilemem !!

Bunları algılamak için ilk önce şu mezhepci zihniyeti ve kuran dışı islamı kafanızdan silmeniz lazım!!

İyi geceler :)

Sitelerde Paylaş

Soru oldukça basit.. Kişiliğimle uğraşacağına (ki cevabın olmadığı için bunu yapıyorsun.) sorulara cevap lütfen...

Müslümanlar nornal hayatta nasıl selamlaşır? Namaza başladıkları gibi mi?

Namaz başlarken verilen selamı Müslümanlar nereden öğrenmiş? Hani erkekler elleri (mezhebine göre değişir) kulaklarının iki yanına, bayanlar göğüs hizasına getirip selamlama faslını nereden öğrenmişler.. Sonra elleri karında/göğüste bağlamak?

Şimdilik tek tek gidelim, bana bunlarla ilgişi ayetleri getiriniz.. Hangi ayete bakarak bu selamlama işini kadın ve erkek ayrımına kadar öğrendiniz?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...