Jump to content

Yalnız Kuran diyenler

Recommended Posts

rabbinle başbaşa kaldığında hiç rabbin bişey söyledimi maruf kulak veriomuşsun anlaşılan bişey anlattımı sana =) anlatmadıysa ayıp etmiş yani =) o kadar dua ediosunuz o kadar konuşuosunuz herifçioğlunu dinlemeye başlıosunuz hiç ses vermio =D ayıp diilde ne bu yani =)

Pardon yaş kaç tı ???

Not : Şimdi mürted ile Mo diyecekki , neden millete yaşını sorup duruyorsun :D

Aha bak neden sorduğumu anlayın burdan :D Çocukmu avutuyoruz yaw :D Baksana şu konuşana :D

Sitelerde Paylaş
  • İleti 197
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

rabbinle başbaşa kaldığında hiç rabbin bişey söyledimi maruf kulak veriomuşsun anlaşılan bişey anlattımı sana =) anlatmadıysa ayıp etmiş yani =) o kadar dua ediosunuz o kadar konuşuosunuz herifçioğlunu dinlemeye başlıosunuz hiç ses vermio =D ayıp diilde ne bu yani =)

Araf Suresi

179.Yemin olsun ki biz, insanlardan ve cinlerden birçoğunu cehennem için yarattık. Kalpleri var bunların, onlarla anlamazlar; gözleri var bunların, onlarla görmezler; kulakları var bunların, onlarla işitmezler. Davarlar gibidir bunlar. Belki daha da şaşkın. Gafillerin ta kendileridir bunlar.

İnşallah Rab sana hidayet ederde birgün duyarsın...

Sitelerde Paylaş

Şu an en tutarlı "yanlız kuran" düşüncesi sayın muttaqi'ye ait gibi görünüyor.

Diğerleri bal gibi gelenekçi ve şekilci. Neyi neden yaptığını sorgulamayan, kulaktan dolma bilgileri sözde akıl süzgecinden geçirdiğini iddia eden tipler. Kuranı arkadan öne tamamıyla okuduklarını gösteren bir belirti yok.

Sitelerde Paylaş

Pardon yaş kaç tı ???

Not : Şimdi mürted ile Mo diyecekki , neden millete yaşını sorup duruyorsun :D

Aha bak neden sorduğumu anlayın burdan :D Çocukmu avutuyoruz yaw :D Baksana şu konuşana :D

hanif ben dalgamı geçtim arkadaşla oda döndü bana sağolsun biz duyamıyoruz o duyuyo =D ALLAH HİDAYETNİZİ ARTTIRSIN DUYMAYA DEVAM EDİN....

NEDENSE BU ALLAHIN VARLIĞINA DELİL ŞEYLERİ HEP KÜÇÜK KİTLELER GÖRÜYO DUYUYO =D KİMİ HİÇ DUYMADAN GÖRMEDEN İNANIO =) ALMAM GEREKEN CEVABI BEN ALDIM HANİF YAŞIMDA 18 ELE ÇOCUK VERCEK YAŞTAYIZ YANİ MERAKLANMA =)

BAZILARIDA ÖYLE Bİ DUYUYOKİ BU TANRIYI PEYGAMBERLİĞİNİ MESİHLİĞİNİ İLAN EDİO TAKIO PEŞİNE İNSANLARI DİLEDİĞİ GİBİ KULLANIO NE HİKMETSE....

tarihinde SetH666 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Yav arkadaş , önce hanif ne demekdir git onu öğren,ondan sonra gel bana yazı yaz!!İnsaf !!

Ortak bir terminolojide buluşulmadığı sürece, ifadeler, kullanan kişinin yüklediği anlamlara göre değişiyor. "Hanif" islam terminolojisindeki etimolojisi hakkında bilgili olduğum söylenemez; Ancak, başlığında muhattap aldığı yalnızca kurana itibar edenler kendilerine hanif derler.

Şöyle bir benzerliklere durumu izah edeyim: Hristiyanlıktaki mezheplerden biri olan "protestan" teriminin kökeni "protesto"dur. Vatikan katolik klisesinin görüşlerini benimsemeyen ve onu bir otorite olarak kabul etmeyi "protest" bir duruş sergileyenlere zamanla "protestan" denilmiştir. Eğer biri kalkıp kendine "protestan" nicki alırsa, normal olarak insanlar onun katolik veya ortodoks değilde protestan olduğunu farzedeceklerdir. Ama kalkıp bu, "ne alakası var kardeşim, ben vatikan klisesinin kürtajla ilgili tutumunu protesto eden bir katoliğim, o yüzden bu nicki etttim" diyebilir... Tabii biz de "ne bilelim kardeşim biz senin protestanlığının o olduğunu" deriz.

Yahu ben müslümanım!!!Müslümanın özelliklerinden biride ' hanif' olmakdır!!

Günümüzde "batıl"ı bizzat islam temsil ettiği için pek gerçekçi bir ifade sayılmaz.

Bak sadece bu konu başlığı altında onlarca kez yazdım !! Ben hadisleri inkar etmiyoruuuuuuum!!

O halde ne işin var bu tartışmada? Sen zaten çelişkiler yumağı sunnileri temsil ediyorsun... diğer tartışmalarda çelişkilerine açıklama getirirsin. Burada, "yalnızca kuran" diyen haniflerin tutarsızlığı tartışılıyor.

Sadece hepsini kabul etmiyoruuumm!!! Allah resulü , o güzel insanın sözlerinin başımın üstünde yeri vardııırr..!!!

Aha !!!!! İşte burda anlaşdık kodoman birader :D O iğrenç hadisleri bende reddediyorum!

Türkiye'de default sunni modellerinden bir diğerisin işte. İşine gelen hadisleri benimseyen, işine gelmeyen reddeden, "işine geldiği gibi müslüman" modeli.

O iğrenç olan uydurma hadisleri reddeddiğim içinde,hiçbirini açıklamak durmunda da değilim!

Birini kabul ederken diğerini neden reddediyorsun, onu açıklaman gerekiyor. Keyfi nedenlerden olduğunu ben biliyorum ama, olsun, kimbilir belki vardır kendince tutarlı bir tutumun.

Peygamberimiz ne güzel demiş bak ; 'bu ağızdan HAK (kuran) dan başka söz çıkmaz' !!!

Çıkmışki onlara hadis denmiş, sen de -keyfi olarak- kısmen onları benimsemişsin. Bu ne çelişkili bir tutumdur?

Ateist lerin,ateist olmalarında en büyük etkenlerden biriside,belki o iğrenç hadislerdir!!

Gerek bu forum, gerek sanal alemdeki diğer ateist ortamları ve hatta özel yaşamımdaki diğer ateistleri gözönünde bulundurduğum da, tam olarak değil diyebilirim. O iğrenç hadisler çoğu zaman bir tetikleyicidir. İslam ve dinlerin tutarsızlık, ilkelliklerini farketmek için tetikleyici oluyor çoğu zaman.

O ahlak abidesi insan bu iğrenç sözleri söylermi ?

"O sözleri söyler mi?" sorusu şüphe götürdüğü gerekçesi ile ahlak abidesi olduğu da şüphe getirir. Ayrıca, islamın birincil kaynağı kuranın da "ahlak abidesi biri"nin söyleyemeceği şeyler içerdiğini de gözardı etmeyelim.

Çalışdırmalılar saksıyı yani!!! Her lolilop şeker verene kanmalılar! Akıllı olmalılar!!

Akıllı olmamız yetiyorsa, hadislere, kurana ne gerek var? Allah akıllı olmadığımızı düşünmüş olacak ki, bize bu tutarsız paçavrayı göndermiş.

Bu arada, ne diyordunuz siz; İncil değiştirilmişti de mi? :)

Sitelerde Paylaş

Ortak bir terminolojide buluşulmadığı sürece, ifadeler, kullanan kişinin yüklediği anlamlara göre değişiyor. "Hanif" islam terminolojisindeki etimolojisi hakkında bilgili olduğum söylenemez; Ancak, başlığında muhattap aldığı yalnızca kurana itibar edenler kendilerine hanif derler.

Şöyle bir benzerliklere durumu izah edeyim: Hristiyanlıktaki mezheplerden biri olan "protestan" teriminin kökeni "protesto"dur. Vatikan katolik klisesinin görüşlerini benimsemeyen ve onu bir otorite olarak kabul etmeyi "protest" bir duruş sergileyenlere zamanla "protestan" denilmiştir. Eğer biri kalkıp kendine "protestan" nicki alırsa, normal olarak insanlar onun katolik veya ortodoks değilde protestan olduğunu farzedeceklerdir. Ama kalkıp bu, "ne alakası var kardeşim, ben vatikan klisesinin kürtajla ilgili tutumunu protesto eden bir katoliğim, o yüzden bu nicki etttim" diyebilir... Tabii biz de "ne bilelim kardeşim biz senin protestanlığının o olduğunu" deriz.

Günümüzde "batıl"ı bizzat islam temsil ettiği için pek gerçekçi bir ifade sayılmaz.

Kesinlikle bu anlattıklarınızın islam ile alakası yok!! Batıl la hiç alakası yok!! Tespitiniz yanlış!!!!

Ben size özetini vereyim olayın:

Haniflik, şirk karşıtlığıdır. Gerçek ve geçerli Müslümanlığın olmazsa olmazıdır. Lailahe illallah dır !!!!

Haniflik birçok Kur’an ayetiyle Son Resulümüz Hz. Muhammed dahil hepimize apaçık bir Allah emridir. (Yunus Suresi 105, Enam Suresi 79, Enam Suresi 161, Nahl Suresi 123, Ali İmran Suresi 67, Ali İmran Suresi 95, Hacc Suresi 31)

Haniflik, vahiy odaklı din ve Allah odaklı yaşam anlayışıdır. Elçileri ve ruhban edinilenleri Allah’a ve onların sözlerini, yorumlarını vahye ortak etmeme duruşudur. Ortaksız ilah, ortaksız kitap…

Haniflik mayamızdaki Tanrıyı bilme ve birleme kodudur. Bu kod manevi genlerimize daha biz doğmadan işlenmiştir. (Rum Suresi, 30)

Ama bir çok ateist olayın özünü algılayamadığı için,şunu der ; git tövbe et!! Hanif lik diye din çıkardığın için , sen cehennemliksin ( Mo diyor mesela :) )

Haniflik bir din değil hakk din içinde var olan bir özelliktir. Dinimizin adı İslamdır.

Özünde şirk karşıtlığı, birleyicilik mevcut olan, yalnız Allah’a özgülenen dinin yani bünyesinde haniflik barınan dinin adıdır İslam.

Haniflik Müslümanlığın rakibi yada üstünü değildir, sadece olmazsa olmaz bir özelliğidir.

Haniflik bizim adımız değil duruşumuzdur. Adımız bellidir, onu bize Allah vermiştir;müslüman.

İslam hanif bir dindir. Onun üyesi olanlar da hanif ahlakı benimsemek zorundadırlar.!!!!!!!!

Mezhepler dinleştirilmiş yorumlar bütünü ise haniflik bir mezhep değildir. Çünkü o katışıksızdır, saftır, arı-durudur. Bu yolu, şirksiz iman yolunu çizen ve tarifleyen Allah’tır.

Haniflik bir din değildir !!!!!!!!

Haniflik bidat yani türedi bir olgu değildir !! Allah’ı bilme ve birleme ilk insanla doğan bir olgudur. Özün özüdür. İnsanın varlık amacı ve yaratılış gerçeğidir. Yüce Allah’ın mesajındaki çağları aşan buyruğudur. Şirksiz iman emri ilk insandan son insana kadar geçerlidir.

Haniflik İbrahim Peygamberin dini değildir !!!Allah katında İslam’dan başka bir din yoktur. Hz. İbrahim’in de adı Müslüman, dini İslamdır. İslam, İbrahim’in hanif milletinin yolunun adıdır.

Peygamberimizde hanifdir !!!Allah elçileri, Hakk dinin başöğretmenleri hanif ol(a)mayacak da kimler hanif olacak? Yüce Allah elçi seçiminde bu kadar özensiz davranır mı hiç?

Haniflik kimsenin tekelinde değildir. O hepimize apaçık bir Allah emridir.

O halde ne işin var bu tartışmada?

Forum tartışma ortamı değilmidir ? Tartışmalara girerken admin veya mod lardan izin alarakmı giriyoruz konuya ??İLGİNÇ !!!

Sen zaten çelişkiler yumağı sunnileri temsil ediyorsun... diğer tartışmalarda çelişkilerine açıklama getirirsin. Burada, "yalnızca kuran" diyen haniflerin tutarsızlığı tartışılıyor.

Sünni arkadaşlarda malesef sıkıntılar var,olayın özüne takılmayıp ,fazla detaya girdikleri için,bu konuda haklısınız !!Malesef :(

Türkiye'de default sunni modellerinden bir diğerisin işte. İşine gelen hadisleri benimseyen, işine gelmeyen reddeden, "işine geldiği gibi müslüman" modeli.

Bence bunların senin hüsnü kuruntuların. İşine gelen veya gelmeyen diye birşey yok ! Ben aklımla hareket ediyorum,hepsi bu yani!!ANLADIN ????

Birini kabul ederken diğerini neden reddediyorsun, onu açıklaman gerekiyor. Keyfi nedenlerden olduğunu ben biliyorum ama, olsun, kimbilir belki vardır kendince tutarlı bir tutumun.

Üstte dediğini kur'an da yaparsam,o zaman yanlış iş yapmış olurum!!!Ama dikkatini çekdimi bilmiyorum,kur'andan bir şeyi reddederim demiyorum!!

Hadislerin bazılarını reddediyorum!! O mübarek insan o söz leri söylemez diyorum!!O sözler emevi abbasi zamanında dine sonradan sokulmuş,din diye kabul ettirilmiş hurafelerdir diyorum!! Akıl yahu akıl !!!! Ötesimi var !!!

Çıkmışki onlara hadis denmiş, sen de -keyfi olarak- kısmen onları benimsemişsin. Bu ne çelişkili bir tutumdur?

Şimdi sana bir örnek ;

Kodoman iş hayatında çok saygın bir insan,borçlarına sadık,çek leri ödenir,dürüst bir ticaret adamı !!Aynı zamanda aile hayatıda düzgün,karısına bağlı,evine ,çocuğuna bağlı !!!

Amaaa kodaman beyi seven insan çok olduğu gibi sevmeyen de mutlaka var!!!Gayet doğal !!Bu sevmeyen kişi ,kodaman bey in yakınlarından birine ,umarsızca diyorki ; kodamanla iş yapılmaz,borç verilmez,mal verilmez!!

Hatta geçen istiklal caddesinde sarışın bir kadınla cafe de gördüm onu !!!!!!!! Eyvaaaahhhhhhhhhhh !!!

Noldu şimdi ? Çamur attı izi kaldı !!

Laflar döndü dolaşdı ,senin ticaret yapdığın insanlara geldi ! Laflar döndü dolaşdı , hanımının kulağına geldi !!Oluyor yani bunlar!!

Ne demişler ;söyleme dostuna söyler dostuna !! Noldu senin dürüst ticaretin ? Noldu senin hanımına bağlılığın!! Toz oldu uçdu gitttiii!!!!!!

Ama seni seven ,sana hakkaten güvenen insanlar tabiiki bu söz lere inanmayacakdır!!

Demekki nolurmuş söz ( hadis ) ler çıkabilirmiş , ama hepsinede güvenemezmişiz!! Heleki taaaa 1500 yıl öncesi bir yapılanla ilgili söz ler ise!!

Demekki çelişkili tutum dediğin şey de , senin hüsnü kuruntun muş !!

Gerek bu forum, gerek sanal alemdeki diğer ateist ortamları ve hatta özel yaşamımdaki diğer ateistleri gözönünde bulundurduğum da, tam olarak değil diyebilirim. O iğrenç hadisler çoğu zaman bir tetikleyicidir. İslam ve dinlerin tutarsızlık, ilkelliklerini farketmek için tetikleyici oluyor çoğu zaman.

Malesef öyle değil, ateist liğin ilk adımı , dini özün den öğrenememekden kaynaklanmakdadır!!!Örnek lerini çok görüyoruz bunun!!!

Adam kalkmış diyorki bu nasıl din dir ? Mezhep ler ayrı bir çelişki, hadisler ayrı bir çelişki !!!

Bak şimdi olaya ;

1 Ölü Hayvanın derisi helal midir? Haram Helal Haram Helal

2 Pislikle beslenen hayvanların eti helal midir – Helal – Haram

3 Yılan balığı yemenin hükmü nedir? Helal – – Haram

4 Erkeğin kırmızı elbise giymesinin hükmü nedir? Mekruh Helal Haram Mekruh

5 Erkeğin sarı elbise giymesinin hükmü nedir? Haram Helal Haram Haram

6 Ud zurna dümbelek boru davul çalmak nedir? Mekruh helal Helal Haram

7 Karga eti yemenin hükmü nedir? Haram Helal Haram Haram

8 At eti yemenin hükmü nedir? Haram Helal – –

9 Midye yemenin hükmü nedir? Haram Helal – –

10 İstiridye yemenin hükmü nedir? Haram Helal – –

11 Istakoz yemenin hükmü nedir? Haram Helal – –

12 Kırlangıç eti yemenin hükmü nedir? Helal Helal Haram Haram

13 Kartal eti yemenin hükmü nedir? Haram Helal Haram Haram

14 Yarasa eti yemenin hükmü nedir? Haram Mekruh Haram Haram

15 Beyt-i Tavaftan öne abdest almak nedir? Vacip Farz Farz Farz

16 İlk iki rekatta Fatiha okumanın hükmü nedir? Vacip Farz Farz Farz

17 Rüku ve secdelerde tesbih etmek nedir? Sünnet – Sünnet Vacip

18 İlk iki rekatta Fatiha’dan sonra sure okumak nedir? Vacip Mübah Sünnet Sünnet

19 Fatiha’dan evvel Besmele çekmek nedir? Sünnet Mekruh Farz –

20 Namazda ayakların arası ne kadar açık olmalı? 4 parmak 2 karış 1 karış 2 karış

21 Vitir namazının hükmü nedir? Vacip Sünnet Sünnet Sünnet

22 Tüysüz bir delikanlıya değen erkeğin abdesti bozulur mu? Hayır Evet Hayır Hayır

23 Namazda selam almak abdesti bozar mı? Evet Hayır – –

24 Namaz kılan kimsenin önünden geçilmesinin haram olduğu mesafe ne kadardır? 40 kulaç 1 kulaç 3 kulaç 3 kulaç

25 Namaz içinde unutarak konuşmak namazı bozar mı? Evet Hayır Hayır Evet

26 Namazda hatayla yanlış bir kelime geçerse namaz bozulur mu? Evet Hayır Hayır Hayır

27 Namazda af ve of demek namazı bozar mı? Evet Hayır Evet Evet

28 Eti yenen hayvanların sidiği ve artığı necis midir? Evet Hayır Evet Hayır

29 Eti yenen hayvanların menisi necis midir? Evet Evet Hayır Hayır

30 Abdestin farzları kaçtır? 4 7 6 7

31 Abdesti belli bir sıra ile almak farz mıdır? Hayır Hayır Evet Evet

32 Abdesti ara vermeksizin almak farz mıdır? Hayır Evet Hayır Evet

33 Abdestin sünnetlerinin sayısı kaçtır? 18 8 30 20

34 Misvak kullanmak sünnet midir? Evet Hayır Evet Evet

35 Abdestte ellerin yüzün ve kolların üçer kere yıkanması sünnet midir? Evet Hayır Evet Evet

36 Abdestte başın üç defa mesh edilmesi sünnet midir? Hayır Hayır Evet Hayır

37 Abdestte kulakların içten ve dıştan meshi sünnet midir? Evet Evet Evet Hayır

38 Abdestte kulaklar kaç defa mesh edilmelidir? 1 1 3 1

39 Abdesti bozan şeylerin sayısı kaçtır? 12 3 5 8

40 Cinsellik organına dokunmak abdesti bozar mı? Hayır Evet Evet Evet

41 Namazda kahkaha ile gülmek abdesti bozar mı? Evet Hayır Hayır Hayır

42 Deve eti yemek ve cenazeyi yıkamak abdesti bozar mı? Hayır Hayır Hayır Evet

43 Abdest şüphe ile bozulur mu? Hayır Hayır Hayır Evet

44 Kan akması abdesti bozar mı? Evet Hayır Hayır Hayır

45 Delikli meshin üzerinden mesh etmek caiz midir? Evet Evet Hayır Hayır

46 Gusül abdesti almayı gerektiren sebeplerin sayısı kaçtır? 7 4 5 6

47 Gusül abdestinin farzları kaç tanedir? 11 5 3 –

48 Umursamazlıktan veya tembellikten dolayı namaz kılmayanın hükmü nedir? Hapsedilir kanatılana kadar dövülür öldürülür Tevbe etmezse öldürülür üç güniçinde tevbe etmezse öldürülür üç güniçinde tevbe etmezse öldürülür

49 Ezanın sözleri peşpeşe okunmasa da geçerli olur mu? Evet Evet Hayır Hayır

50 Arapça bilmeyen kimsenin kendisi için ezanı kendi dilinde okuması caiz midir? Hayır Hayır Evet Hayır

51 Ezanda niyet şart mıdır? Hayır Evet Hayır Evet

52 Ezan ve kamet esnasında selam almak caiz midir? Hayır Hayır Hayır Evet

53 Fatiha suresi okunmadan kılınan namaz geçerli olur mu? Evet Hayır Hayır Hayır

54 Namazı bitirirken selam vermenin farz olduğu miktar nedir? Farz değildir 1 tarafa vermek farzdır 1 tarafa vermek farzdır 2 tarafa vermek farzdır

55 Erkeğin avret yeri neresidir? Göbeğiile diz kapağı arası Ön ve arka uzuvları Göbeğiile diz kapağı arası Göbeğiile diz kapağı arası

56 Ölünün yıkanmasının farz olması için cesedin ne kadarının bulunması gereklidir? 01.Şub 02.Mar Az da olsa olur Az da olsa olur

57 Ölüyü yıkarken ağzına ve burnuna su vermek gerekir mi? Hayır Evet Evet Hayır

58 İhramlı iken hacda ölen kişinin üstüne hoş koku sürülüp başı örtülür mü? Evet Evet Hayır Hayır

59 Cenaze namazını kimin kıldırması gerekir? Sultan Devlet Başkanı Kaldırması vasiyet edilen kişi Velisi Kaldırması vasiyet edilen kişi

60 Cenaze namazı namaz kılmanın yasak olduğu kaç vakitte kılınmaz? 5 3 k Her vakitte ılınabilir 3

61 Ölü gömülmek için öldüğü yerden başka bir yere nakledilebilir mi? Evet Evet Hayır Hayır

62 Oruç için dil ile söyleyerek niyet etmek şart mıdır? Evet Evet Hayır Evet

63 Ramazan orucu için hergün ayrı ayrı niyet etmek şart mıdır? Evet Hayır Evet Evet

64 Kan aldırmak orucu bozar mı? Hayır Hayır Hayır Evet

65 Zekatın farz olması için hangi mallardan borçlu olmamak şarttır? Zirai ürün dışındaki mallardan Altın ve gümüş Böylebir şart yoktur Bütün mallardan

66 Erkek ve kadının ziynet eşyalarından zekat vermeleri farz mıdır? Evet Hayır Hayır Hayır

67 Kâğıt paradan zekat vermek farz mıdır? Evet Evet Evet Hayır

68 Madenlerden ne kadar zekat verilmesi gereklidir? 01.May 01.May Oca.40 Oca.40

69 Ticarî bir eşyanın zekatının şartları kaçtır? 4 5 6 2

70 Topraktan çıkan her şey için zekat vermek farz mıdır? Evet Hayır Hayır Hayır

71 Balın zekatını vermek farz mıdır? Evet Hayır Hayır Evet

72 Vakfedilen topraktan zekat vermek farz mıdır? Evet Evet Hayır Hayır

73 Kiralanan veya emanet alınıp ekilen toprağın zekatını vermek farz mıdır? Hayır Evet Evet Evet

74 Zeytinin zekatını vermek gerekli midir? Evet Evet Hayır Evet

75 Yem ile beslenen ve çalıştırılan hayvanlardan zekat vermek farz mıdır? Hayır Evet Hayır Hayır

76 Koyun ile keçi kaç yaşlarında olursa zekatı farzdır? Koyun 1 Keçi 1 Koyun 1 Keçi 1 Koyun 1 Keçi 2 Koyun 1/2 Keçi 2

77 Kadın yanında kocası olmadan hacca gidebilir mi? Hayır Evet Evet Hayır

78 Acizlik veya zaruret yüzünden hacca gidemeyen kişinin kendi yerine başkasını göndermesi caiz midir? Evet Hayır Evet Evet

79 Haccın şartı kaç tanedir? 2 4 5 4

80 Şeytan taşlarken atılan taşın cemreye düşmemesi caiz midir? Evet Hayır Hayır Hayır

81 Müslüman olmayan bir fakire yemek verilmesi caiz midir? Evet Hayır Hayır Hayır

82 İpeğin üzerine oturmak yaslanmak yastık olarak kullanmak duvar örtüsü yapmak haram mıdır? Hayır Evet Evet Evet

83 Erkek çocuğa ipek giydirmek caiz midir? Hayır Hayır Evet Evet

84 Gümüş ile süslenmiş kaptan su içmek ya da abdest almak caiz midir? Evet Hayır Hayır Hayır

85 Sakalı kesmek haram mıdır? Evet Evet Hayır Evet

86 Tavla oynamak haram mıdır? Hayır Evet Evet Evet

87 Satranç oynamak haram mıdır? Evet Evet Hayır Evet

88 Ölen bir kişinin borçları ödenmeli midir? Hayır Evet Evet Hayır

89 Kişi kendi arazisinde bulunan maddenin ne kadarını devlete vermelidir? 01.May Hiç Hiç Hiç

90 Bir araziyi gasp edip eken kimse çıkan ürünün sahibi midir? Evet Evet Evet Hayır

91 Yapılan bir sözleşmeyi değiştirme veya feshetme süresi ne kadardır? 3 gün İhtiyaç gereği kadar 3 gün Anlaşma ile belirlenir

92 Cinsi tecavüzde bulunulan hayvanın hükmü nedir? Öldürülür eti yenmez Öldürül mez etiyenebilir Öldürülmez etiyenebilir Öldürülmesi gerekir

93 Şarap ve diğer sarhoş edici maddelerin içilmesinin cezası kaç değnektir? 80 80 40 80

94 Şarap kokan veya şarap kusan kişiye değnek cezası uygulanır mı? Hayır Evet Hayır Hayır

95 Dinden döndüğü için öldürülen bir kişinin malı mirasçıla-rına verilebilir mi? Evet Hayır Hayır Hayır

96 Dinden dönen kadın öldürülür mü? Hayır Evet Evet Evet

97 Terketmek hapsetmek aç ve susuz bırakmak suretiyle bir kişiyi öldürmek kasten öldürmek gibi midir? Hayır Evet Evet Evet

98 Bir kadının hakimlik yapması caiz midir? Evet Hayır Hayır Hayır

99 Köpek necis bir hayvan mıdır? Hayır Hayır Evet Evet

100 Müezzin okuduğu cezandan dolayı ücret alabilir mi? Hayır Evet Evet Hayır

EVET BUNLARI İNCELEYİP KARARINIZI VERİN BAKALIM BÖYLE FARKLILIKLAR VARKEN DİN NİTELİĞİNDE NASIL OLURDA MEZHEPLERE GÖRE HAREKET EDİLİR?

İŞTE BUNU GÖREN ATEİST , AYVAYI YEDİK DİYOR VE SOĞUYOR DİN DEN!!!HALBUKİ YOK BÖYLE BİR ŞEY , BU HÜKÜMLERİ İNSAN VERMİŞ!!

BANA ELÇİ İLE VERİLEN GERÇEK DİN LAZIM !!!

"O sözleri söyler mi?" sorusu şüphe götürdüğü gerekçesi ile ahlak abidesi olduğu da şüphe getirir. Ayrıca, islamın birincil kaynağı kuranın da "ahlak abidesi biri"nin söyleyemeceği şeyler içerdiğini de gözardı etmeyelim.

Kesinlikle katılmıyorum,bu sözü söylerken seninde yanlış hadislerden ve mezhep durumlarından etkilendiğin belli oluyor kodoman :( Bırakın şu yanlış iş leri !!Öze dönün!!

Akıllı olmamız yetiyorsa, hadislere, kurana ne gerek var? Allah akıllı olmadığımızı düşünmüş olacak ki, bize bu tutarsız paçavrayı göndermiş.

Bu arada, ne diyordunuz siz; İncil değiştirilmişti de mi? :)

Allah yarattığını bilmezmi ? Allah biliyormuş aklını böyle dandik düşüncelere çalışdıracak kişiler olacağını,sizler gibi yani !!O yüzden o muazzam

kelamı göndermiş,bir insan aracılığı ile !!

İncil den anlamam kardiş :D Bir bilene sor sen onu :D Papa ya git bi :D

Hadi kolay gelsin...

Sitelerde Paylaş

hanif ben dalgamı geçtim arkadaşla oda döndü bana sağolsun biz duyamıyoruz o duyuyo =D ALLAH HİDAYETNİZİ ARTTIRSIN DUYMAYA DEVAM EDİN....

NEDENSE BU ALLAHIN VARLIĞINA DELİL ŞEYLERİ HEP KÜÇÜK KİTLELER GÖRÜYO DUYUYO =D KİMİ HİÇ DUYMADAN GÖRMEDEN İNANIO =) ALMAM GEREKEN CEVABI BEN ALDIM HANİF YAŞIMDA 18 ELE ÇOCUK VERCEK YAŞTAYIZ YANİ MERAKLANMA =)

Güzel kardeşim benim, gören gördüm demez,eren erdim demez!!! Sen detaylara fazla takılma,mezhep lere fazla takılma,her hadisi doğru sanma!!

Dini özünden öğrenmeye çalış!!

Yaşın çok genç miş daha,ben genç liğin ne demek olduğunu bilirim!!Bende geçdim senin yaşlarından çünkü....

Ele çocuk verme işine gelince,o basit iş,oda olur inşaallah,ilk önce baba parasını yemeyi bırak,sonra iş güç sahibi ol! Oda olur bir gün :)

BAZILARIDA ÖYLE Bİ DUYUYOKİ BU TANRIYI PEYGAMBERLİĞİNİ MESİHLİĞİNİ İLAN EDİO TAKIO PEŞİNE İNSANLARI DİLEDİĞİ GİBİ KULLANIO NE HİKMETSE....

İşte bu konuda aynı fikir deyiz ,yerden göğe kadar katılıyorum sana!! Sen ateist misin bilmiyorum ama,birde ateist müslüman aynı fikirde birleşemez derler :D Bak biz aynı fikirde birleşdik.

Bunu yapanlardan bende nefret ediyorum!ALLAH ile aldatanlardan nefret ediyorum!!!Elimde olsa bunu yapdığından emin olduklarımı , bir kaşık suda boğarım....!!!

Selamlar kardeşim...

Sitelerde Paylaş

Gerçek şu ki Kuran'da namaz mamaz yoktur.Maun süresini okuduğumuzda enfal 35'i okuduğumuzda Ahzap 43 ve 56'yı okuduğumuzda salatın namaz olmadığını görmekteyiz.

NAMAZ kökeni hintçe olan farisi kelimedir ve İslam'a 8 yy'larda girmiştir.

Yalnız Kuran deyip sünniler gibi namaz kılanlar benim gözümde birer şarlatandır.

Muttaki nickli arkadaş bu konuda daha istikrarlı duruyor.

Sitelerde Paylaş

Selamlar kardeşim...

ateist im evet yanlız arıorum inancak bi sebep arkadaşım =)

bi arkadaşım yaşadığı bi kazayı hiç canının yanmadığını bunu kimseye anlatmadığını bi bana anlattğını bildğimiz o beyaz ışığı gördüğünü birinin onu çağırdığını söyledi

canının yanmama sebebi ruhun çıkma sebebiymiş öyle dedi benm duyduğumda kaza psikolojisi kaza geçiren kişi kazayı bile hatırlamazmış =)

ışığa gelince arkadaşım çok küçük yaşlarda kaza geçirmiş ve ozaman bu olma olmama muhabbetinede çok takmış =) yani illa bi melek görücem demiş arkadaşımız =) bilmiorum ben gören duyan görmedim görüp duyup söylememekte ayrı bişey belki biri inancak senden sora =) yani cennet bonusunu kaçırıo gören arkadaşlar haberleri ola :)

Sitelerde Paylaş

hanif ben dalgamı geçtim arkadaşla oda döndü bana sağolsun biz duyamıyoruz o duyuyo =D ALLAH HİDAYETNİZİ ARTTIRSIN DUYMAYA DEVAM EDİN....NEDENSE BU ALLAHIN VARLIĞINA DELİL ŞEYLERİ HEP KÜÇÜK KİTLELER GÖRÜYO DUYUYO =D KİMİ HİÇ DUYMADAN GÖRMEDEN İNANIO =) ALMAM GEREKEN CEVABI BEN ALDIM HANİF YAŞIMDA 18 ELE ÇOCUK VERCEK YAŞTAYIZ YANİ MERAKLANMA =)BAZILARIDA ÖYLE Bİ DUYUYOKİ BU TANRIYI PEYGAMBERLİĞİNİ MESİHLİĞİNİ İLAN EDİO TAKIO PEŞİNE İNSANLARI DİLEDİĞİ GİBİ KULLANIO NE HİKMETSE....

Selamlar SetH666,

Doğruyu az sayıda insanın savunuyor olması,gerçeğin/doğrunun/hakkın küçük bir kitle tarafından desteklenmesi o gerçeği batıl/sahte yapar mı?Şu bir gerçek ki bugünde tarih boyuncada müslüman haniflerin sayısı hep az oldu ve ilahi buyruk gereğince hep az olacak.

Enam 116. Yeryüzündeki insanların çoğunluğuna uyarsan seni Allah yolundan saptırırlar. Sadece sanıya uyarlar onlar ve sadece saçmalarlar.

İnan kardeşim saf ve insani çıkarlar ile kirletilmemiş bu inancın en büyük düşmanı Allah'a inanmayanlar değil,tam tersine Allah'a inanmakla beraber onun yetkilerini sahiplenen dindarlardan gelmiştir.Esasında Tevhid'in düşmanı Şirk'dir ve Şirk'in en büyük destekçileride din adamlarının büyük kısmıdır.

Tevbe 31. Allah'ın yanında hahamlarını ve ruhbanlarını da rabler edindiler. Meryem oğlu Mesih'i de öyle. Oysa kendilerine, tek olan Allah'tan başkasına ibadet/kulluk etmemeleri emredilmişti. İlah yok o tek Allah'tan başka. Onların ortak koştuklarından arınmıştır O.

32. Allah'ın nurunu ağızlarıyla söndürmek istiyorlar. Allah ise kâfirler hoşlanmasa da nurunu tamamlamaktan başka bir şey istemiyor.

33. O, resulünü hidayet ve hak dinle gönderdi ki, müşrikler hoşlanmasa da o dini dinlerin tümünün üstüne çıkarsın.

34. Ey iman sahipleri! Şu bir gerçek ki, hahamlardan ve rahiplerden birçoğu halkın mallarını uydurma yollarla tıkabasa yerler ve Allah'ın yolundan geri çevirirler. Altını ve gümüşü depolayıp da onları Allah yolunda harcamayanlara korkunç bir azap muştula.

Ne yazık ki Resul'den sonraki nesilde Kuran'da kendilerine yapılan bu uyarıyı,örneklemeyi hiç dikkate almayarak kendilerinden önceki toplumların inançdaki hatasına düştüler ve hem kendi din adamları/ruhban sınıfını oluşturdular hemde Muhammed Nebiyi İsa'ya yapıldığı gibi Tanrısallaştırdılar.

İncil baştan sona İsa ile Yahudi din adamları (ki İsa bir Musevi evladıdır)Ferisiler arasında ki mücadeleyi örneklerle anlatır.İsa'ya düşmanlık bizzat din adamlarından gelmiştir çünkü o vahy ile düzenlerine çomak sokmuştur.

Bugün de durum tarihin tekerrürü şeklindedir.Sahte/uydurma bir dinin afyonu etkisindeki koyunlaştırılmış/uyuşturulmuş kitleler sırf çoğunlukta oldukları için toplumlarını felakete sürüklemektedirler.

Azınlıkta olmak,Kuran'ın mesajını biraz anlayabilen bir insan için emin olun üzülecek bir durum değildir.Rabbimizin dediği gibi insanların çoğunluğu zannın arkasında sürüklenip gitmektedir.

Gideni az olan yolda gidin...

Not:Hanif74 kardeş,samimi ve güzel anlatımlarından dolayı tebrik ve teşekkür ederim.

Vahye kulak veren herkese,Selam olsun.

Sitelerde Paylaş

Kesinlikle bu anlattıklarınızın islam ile alakası yok!! Batıl la hiç alakası yok!! Tespitiniz yanlış!!!!

Tespitimin dayanaklarını talep ederseniz, sunmakta zaman kaybetmeyeceğimden şüpheniz olmasın.

Haniflik, şirk karşıtlığıdır. Gerçek ve geçerli Müslümanlığın olmazsa olmazıdır. Lailahe illallah dır !!!!

Şirksizliğin kendisi de, müslümanlıkta tek başına batıldır.

Forum tartışma ortamı değilmidir ? Tartışmalara girerken admin veya mod lardan izin alarakmı giriyoruz konuya ??İLGİNÇ !!!

Tartışma ortamıdır da, tartışmaya muhattap alınanlar yalnızca kuran diyenler. Siz -işinize gelen- hadisleri muhattap aldığınız için muhattap değilsiniz.

Bence bunların senin hüsnü kuruntuların. İşine gelen veya gelmeyen diye birşey yok ! Ben aklımla hareket ediyorum,hepsi bu yani!!ANLADIN ????

Eminim, hadislern işinize gelip gelmediğini belirleme işini burnunuzla değil, aklınızla yapıyorsunuzdur... o konuda herhangi bir anlaşmazlık yok.

Üstte dediğini kur'an da yaparsam,o zaman yanlış iş yapmış olurum!!!Ama dikkatini çekdimi bilmiyorum,kur'andan bir şeyi reddederim demiyorum!!

Hadislerin bazılarını reddediyorum!! O mübarek insan o söz leri söylemez diyorum!!O sözler emevi abbasi zamanında dine sonradan sokulmuş,din diye kabul ettirilmiş hurafelerdir diyorum!! Akıl yahu akıl !!!! Ötesimi var !!!

Ayetler hakkında herhangi bir sözüm olmadı henüz... Hadisleri reddedip benimsemekte kullandığınız metodu öğrenmek istiyorum.

Kodoman iş hayatında çok saygın bir insan,borçlarına sadık,çek leri ödenir,dürüst bir ticaret adamı !!Aynı zamanda aile hayatıda düzgün,karısına bağlı,evine ,çocuğuna bağlı !!!

Amaaa kodaman beyi seven insan çok olduğu gibi sevmeyen de mutlaka var!!!Gayet doğal !!Bu sevmeyen kişi ,kodaman bey in yakınlarından birine ,umarsızca diyorki ; kodamanla iş yapılmaz,borç verilmez,mal verilmez!!

Hatta geçen istiklal caddesinde sarışın bir kadınla cafe de gördüm onu !!!!!!!! Eyvaaaahhhhhhhhhhh !!!

Noldu şimdi ? Çamur attı izi kaldı !!

Laflar döndü dolaşdı ,senin ticaret yapdığın insanlara geldi ! Laflar döndü dolaşdı , hanımının kulağına geldi !!Oluyor yani bunlar!!

Ne demişler ;söyleme dostuna söyler dostuna !! Noldu senin dürüst ticaretin ? Noldu senin hanımına bağlılığın!! Toz oldu uçdu gitttiii!!!!!!

Ama seni seven ,sana hakkaten güvenen insanlar tabiiki bu söz lere inanmayacakdır!!

Demekki nolurmuş söz ( hadis ) ler çıkabilirmiş , ama hepsinede güvenemezmişiz!! Heleki taaaa 1500 yıl öncesi bir yapılanla ilgili söz ler ise!!

Dedin ki, Muhammed'in ağzından kuran dışında bir şey çıkmaz... Daha doğrusu onun sözlerini aktardın ki, o sözlerin kaynağı da ayrıca merak konusu :)

Ben de gayet basit bir şekilde, madem Muhammed Kuran dışında bir şey söylemedi, bu -senin kısmen- benimseyip alıntıladığın hadisler ne oluyor?

Demekki çelişkili tutum dediğin şey de , senin hüsnü kuruntun muş !!

Tutumunuzdaki çelişki, güvenilir hadisleri belirleme yöntemsizliğinizde...

Hoşunuza gidip, işinize gelen hadisler doğru deyip, diğerlerini görmezden gelip reddediyorsunuz. Bu da, Kur'an ve hadislerin tanımladığı İslam'ın, kişinin ahlak anlayışı ile değişkenlik gösterebileceği sonucuna varıyor ki, bunda ki çelişki ve yanlışı farkedemiyorsanız... biraz zaman verin göstereyim.

Malesef öyle değil, ateist liğin ilk adımı , dini özün den öğrenememekden kaynaklanmakdadır!!!Örnek lerini çok görüyoruz bunun!!!

Adam kalkmış diyorki bu nasıl din dir ? Mezhep ler ayrı bir çelişki, hadisler ayrı bir çelişki !!!

Senin, ateistler hakkındaki şahsi varsayımların zerre umurumda değil. Şahsen, Allah denen ucubenin varolmadığını ortaya koymak için bir tane hadise ihtiyacım yok. Zaten hadiste bilmem.

Kesinlikle katılmıyorum,bu sözü söylerken seninde yanlış hadislerden ve mezhep durumlarından etkilendiğin belli oluyor kodoman :( Bırakın şu yanlış iş leri !!Öze dönün!!

Şahsım hakkındaki derin ama desteksiz "analitik tespit"leriniz beni neden ilgilendiriyor? Umurumda mı sanıyorsunuz?

Allah yarattığını bilmezmi ?

Bilmiyormuş ki, bir türlü dikiş tutturamamış... Tüm gönderdiği dinler yamalı boğçadan beter durumda, ama hala o "ulvi mesaj"dan haberimiz yok.

Eğer, akıl yürüterek, yalan hadisleri doğruların ayıklayacaksak, aynı şeyi ahlak ve varoluş konusunda da yapabiliriz... dinlere ve çoban tanrılarada ihtiyacımız yok.

Sitelerde Paylaş

İşin ilginci bu sonradan mıda olan Haniflerde aralarında anlaşmış değil..

Hanif74 e göre şekilsel namaz Kuran ayetlerinde varken, diğer hanif Muttaqi ise Kuranda namaz mamaz yok diyor.. İkiside Hanifmiş :) Biri ahanda ayetlerde namaza başilarken nanik işareti var derken diğeri ya kökten namaz yok diyor..

İşte sizlere Kuran denen sözümona apaçık olan kitabın nasılda rezil bir şey olduğunun en güzel örneği.. 

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

cüppeli yahu istediğin gibi kıl zaten kuranda salat ifadesi vardır daha çok

salat namaz demektir yanlız Farsçada namaz demektir :)

ahzap 56 - gerçekten allah ve melekleri peygambere salât ederler. ey iman edenler! siz de ona teslimiyetle salât ve selâm edin.

buyur burdan yak cübbeli <_<

Sitelerde Paylaş

Ekmel Ali Okur un 'Atatürk ten Özür Diliyorum 'diye bir kitabı vardı.. Yalnız Kur an' cılığa farklı bir bakış açısı sunuyor.. Tasvip etmem ama tavsiye ederim : ) Dönen oyunların farkına varabilmek için..

tarihinde 'Oflaz' tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Takma kafaya Hanif74 kardeş,

İbadeti şekle değilde manaya bağlamanın önemini defalarca anlatmaya çalıştınız.Yoksa istersen şeklen amuda kalk ne fark eder,o yaptığımız sayılı hareketler insanı değiştirmez,Rabb ile başbaşa kalıp ne demek istediğine kulak vermemiz bizi değiştirir.

Muttaqi kardeş,Kuran'dan yorumladıklarınız çok güzel.Gerçi ben şekilsel namaza karşı değilim,bunun ile mutlu oluyorsa insan tercihine saygı duyarım.

Din benim Kuran'dan anladığım kadarı ile ritüelden ibaret değil.Her ibadetin ne yazıkki manası yüzyıllardır uydurula gelen dinde atılmış,geriye ise niçin yapıldığı anlaşılamayan bir takım ibadetler kalmış.Hac,Oruç yada salat.

selam olsun hepinize...

Çok güzel yazmışsın sevgili arkadaşım, ellerine sağlık. Bu yazdıklarını sonuna kadar destekliyorum ve nacizane fikrimi belirtmek istiyorum.

Çoklarına göre şekilsel ritüellerin hepsi pagan kültürü/ilkel inanış. Hele ki konu namaz olunca nasılda benzerlikler var, hayret etmemek elde değil.

Gelenekçilerin ve bu şekilde düşünenlerin takıldıkları tek nokta, şekilsel ibadetlerin büyük çoğunluğunun, başta namaz gibi sırf Muhammed peygamberle gündeme gelmiş gibi bir yanılmadır. Halbuki bütün şekilsel ibadetler, her toplumda, her kavimde vardır. Bizzat Allah tarafından elçiler aracılığı ile bunlar emredilmiştir. Tıpkı oruç gibi.

Konuyu ekseninden kaydırmadan namaz konusunda şunu demek istiyorum.

İnsan onbin yıldır yoğurt mayalamayı biliyorsa ve bu işlem kuşaktan kuşağa ana hatları değişmeden (kıyam-rüku-secde) aktarılıyorsa, ayrıca yoğurt nasıl yapılırın kafamıza göre tarifini aramak bana doğru bir arayış gibi gelmiyor ve buna da gerek yoktur. Onbin yıldır insanlar nasıl yoğurt yapıyorsa, bugünde 3 aşağı beş yukarı aynı şekilde yoğurt yapılır :)

Selamlar...

Sevgiler...

Sitelerde Paylaş

Nisa 59. Ey iman edenler! Allah'a itaat edin. Peygamber'e ve sizden olan ülülemre (idarecilere) de itaat edin. Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz Allah'a ve ahirete gerçekten inanıyorsanız onu Allah'a ve Resûl'e götürün (onların talimatına göre halledin); bu hem hayırlı, hem de netice bakımından daha güzeldir.

Allah'a götürünü anladık yani Allah'ın kitabı Kuran'a götürün.

Peki Rasule götürün ne demek?

Berguzar bacı ve aynı düşüncede olanlardan cevap bekliyorum...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...