Jump to content

ateist önyargıları

Recommended Posts

Yıldızdakayar,

Dogmalara sahip olmayı gericilik diye tanımlamışsın. Fakat bu sadece muhafazakarlığa işaret eder, gericilik biraz daha farklıdır. Eğer o dogmalar uğruna değişimin önüne şiddetle geçiyorsan gerici olursun. ''Ateistler gericidir'' gibi bir genelleme yapılamaz, çünkü ateistler sadece 'tanrının varolmadığı' konusunda görüş birliği ederler; bunun haricinde birbirine zıt fikirlere sahip olabilirler. Mesela buradaki Hacı da atesttir ben de, ama geri kalan hiçbir konuda anlaşamıyoruz. Dolayısıyla hepimizi toplayıp da yaftalayamazsınız. Ama biz sizi ''gerici'' diye yaftalayabiliriz çünkü ortada olan bir kateşizminiz var. Yani uymak zorunda olduğunuz bir ''kutsal'' kitap var ve orada yazanlar ortada.

''İslam bilimle uyumludur'' iddiana gelince.

Bilimin gelecekte neler ortaya çıkaracağını bilmeden, daha şimdiden ''ne olursa olsun benim dinimle uyumlu olacaktır kesin'' demek ve buna iman etmek tamı tamına bir dogmadır. Hele ki bilim islama aykırı bir buluş yaptığında dine dayanarak bilimi ve söz konusu buluşunu karalama yoluna giderseniz -ki ilk önyargınızın zorunlu sonucu bu olacaktır- işte o zaman artık tam bir gerici olmuşsunuz demektir.

İslamda yobazlık vardır. Çünkü her müslüman allaha ve onun emirlerine insan arzu ve isteklerinden daha fazla değer verir. Bu da demektir ki, allahın emirleri insanların mutluluğuna rağmen uygulanacaktır.

Al sana yobazlık işte!

İnsana ve insan mutluluğuna, inandığın allahtan daha fazla değer verdiğini söyleyebilir misin?

O zaman yobaz olmadığınızı iddia etmeyin!

Her müslüman yobazdır, sadece dereceleri farklıdır.

tarihinde Freddie_ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 45
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

yani biraz mantıklı ol tüm evreni yaratan yaratıcı yarattığı bu ilimlere karşı olacak bir şey söyler mi?

Mantığa bak hizaya gel..

Birisi çıkıp bunlar yaratıcının sözleri diye uydurup uydurup dizdiyse elbette bilimle çelişen sayısız şey bulursun.

Arşivleri bir tara istersen

tarihinde Lucretius tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Mantığa bak hizaya gel..

Birisi çıkıp bunlar yaratıcının sözleri diye uydurup uydurup dizdiyse elbette bilimle çelişen sayısız şey bulursun.

[/quotet

zaten ben arşivleri tarama sonucunda bu yazıyı yazdım.bu konu ile alakası yok ancak bu forumda kurana getirilen haksız eleştirelere belki bir doğru bakış açısı kazandıracağına inanarak açtığım topic az önce bir admin "bu tavanarasına gidecek oradan da çöpe" diyerek zevkle konuyu kaldırmış.yani bir de bu sorunumuz var.kendimizi izah ederken ya hakaret ya da böyle haksız uygulamalar ile karşılaşıyoruz

Sitelerde Paylaş

Mantığa bak hizaya gel..

[/quotet

zaten ben arşivleri tarama sonucunda bu yazıyı yazdım.bu konu ile alakası yok ancak bu forumda kurana getirilen haksız eleştirelere belki bir doğru bakış açısı kazandıracağına inanarak açtığım topic az önce bir admin "bu tavanarasına gidecek oradan da çöpe" diyerek zevkle konuyu kaldırmış.yani bir de bu sorunumuz var.kendimizi izah ederken ya hakaret ya da böyle haksız uygulamalar ile karşılaşıyoruz

Kur'an'ı nasıl okumalı başlığını açarken en azından kısaca herkesin anlayacağı bir şekilde yazmanız gerekirdi.

Siz copy paste yapıyorsunuz. Yazı çok uzun ve anlaşılmıyor.

Sizin bile anladığınızı sanmıyorum.

Bir konuyu iyi bilen, onu uzatmadan açıklayabilir.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...
  • 9 years later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...