Jump to content

Tanrı var ama uyuyor

Recommended Posts

Arkadaşlar son bulgularımı sizle paylaşmak istiyorum

Tanrı aslında var. Ama uykuda ve rüya görüyor. Rüyalarında bütün mümkün evrenler, bütün mümkün şekillerinde geçit resmi yapıyor.

Bu demektir ki gerçekten gerçek değiliz.

Ve kainatımız da tek ve özel bir kainat değil.

Tanrı'nın tamamen pasif olması zaten biz ateistlerin inandığımız birşey. Çünkü dünyada kötülük olması, ve insanların evrim sonucu ortaya çıkması zaten Allah'ın pasifliğini ortaya koyuyordu.

Dünyanın yaratılmasında da Allah pasiftir. Dileme ve yaratma gücü yoktur.

Dünyanın var olmasının tek sebebi mümkün olmasıdır. Çünkü bütün mümkün dünyalar vardır. Aksi halde neden bazı dünyalar var ama bazıları yok açıklamamız gerekir. Bu da bir bu seçimi yapacak bir Yaratıcının aktif olarak olaya dahil olmasını gerektirir. Kozmolojik argümanın temeli bu değil midir?

Bu pasif Tanrıya inanmanın faydası nedir peki?

Bu alternatif Tanrı kavramı Tanrıyı aktif olarak hayal eden dinlere iyi bir cevaptır. Kainatımızın özel, gezegenimizin özel, insanlığın özel olduğuna inanan dinlere alternatiftir. Meydanı onlara bırakmamaktır.

İkinci faydası ise, dinlerin bize olan üstünlüğü olan ahlakı temellendirme ve hayatı anlamlı kılma olayında bu avantajdan faydalanabiliriz

Eylemlerimiz sonsuzlukta anlamsız bir tını olmaktansa Tanrı tarafından tanınan ve anlamlandırılan, ve belli bir değer yargısına vurulan şeyler olursa, ahlak temellendirilmiş olur.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 123
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Belki de mistik 10 yıllık dönemin etkisiyle materyalizm batağından kurtuldun. Bu da güzel bir başlangıç aslında Ludwig.

Ama şimdi de mistisizm zırvalıklarına ve batağına yönelmiş durumdasın.

Bu söylediklerin binlerce yıldır birçok insan tarafından söylendi. Hatta dinlere bile kabala, tasavvuf adlarıyla sokuşturulmaya çalışıldı.

Bunların yanlışlığını da görüp gerçek öğretiye, dine ulaşman dileğiyle.

Selam.

Sitelerde Paylaş

"Dünyanın yaratılmasında da Allah pasiftir. Dileme ve yaratma gücü yoktur."

Yahu yaratma gücü yoksa evreni kim ve nasıl yaratıyor?

Evren yaratılırken Tanrı'nın habarı yok mu?

Big Bang Tanrı uyurken gerçekleşen ve onu uyandırıp eyvah gene uyuyakalmışım dedirten bir olay mı bu halde?

Senin bu Tanrının dinlerin tanrılarından aşağı kalrı yanı yok fantazik olmakta.

Sanırım senin kafan iyi bugün :)

Sitelerde Paylaş

...dinlerin bize olan üstünlüğü olan ahlakı temellendirme ve hayatı anlamlı kılma olayında bu avantajdan faydalanabiliriz

Vah zavallı ateistler vah:)

Eylemlerimiz sonsuzlukta anlamsız bir tını olmaktansa Tanrı tarafından tanınan ve anlamlandırılan, ve belli bir değer yargısına vurulan şeyler olursa, ahlak temellendirilmiş olur.

Bunun için, Tanrı'nın rüyasından ibaret olmaktan öte argümanlara ihtiyacınız var. Tanrı'nın zihninde varolan hayellerin dışında bir gerçekliğimiz yoksa; uyandığında bizler ne olacağız? Heleki dünyadaki kötülükleri aklamak için, rüyasında pasif olduğunu varsaydığına göre; bizlerin değer ve ahlakımızı tanıyıp anlamlandırdığını nasıl savlayabiliyorsun?

Sitelerde Paylaş

Ateistlerin yanlış düşündükleri bilinir ama bu kadar uçuk sayılacak cinste şeyler ortaya atması sadece kendilerine zarar verir.

Enam 158 : (Ey Muhammed!) Onlar (iman etmek için) ancak kendilerine meleklerin gelmesini veya Rabbi'nin gelmesini ya da Rabbinin bazı âyetlerinin gelmesini mi gözlüyorlar? Rabbi'nin âyetlerinden bazısı geldiği gün, daha önce iman etmemiş veya imanında bir hayır kazanmamış olan bir kimseye (o günki) imanı fayda vermez. De ki: "Siz bekleyin. Şüphesiz biz de bekliyoruz."

Bir insan "bana tanrıdan sözler, kulağıma gaipten sesler geliyor" dediğinde buna insanların inanmak zorunda oldukları ve inanmayanların ceza görecekleri fikri sana gerçekten bir trajikomedi gibi gelmiyor mu?... Tanrı denilen bir süper üst canlı gerçekten olsa bile böyle acemice ve güvenilmez bir yöntem uygulaması sana ne derece mantıklı ve makul geliyor?

Sitelerde Paylaş

Bir insan "bana tanrıdan sözler, kulağıma gaipten sesler geliyor" dediğinde buna insanların inanmak zorunda oldukları ve inanmayanların ceza görecekleri fikri sana gerçekten bir trajikomedi gibi gelmiyor mu?...

Bu inanç meselesi, rahmet meselesi,bize göre insanların inançsızlığının sebebi ve onların kalplerine mühür vurulmalarının sebebi Yaratan hakkında kötü düşünüp konuşmalarıdır.

Bana Allah'ın varlığı kendi gözümle gördüğüm bedenimden daha gerçek geliyor, çünkü ben varsam beni yaratan var. Aklı selim olan zaten bunu böyle bilir.

Sitelerde Paylaş

Bu alternatif Tanrı kavramı Tanrıyı aktif olarak hayal eden dinlere iyi bir cevaptır. Kainatımızın özel, gezegenimizin özel, insanlığın özel olduğuna inanan dinlere alternatiftir.

birinci koyu kısımda insanın, dünyanın önemsizliğini yazmışsın. hele ki insan kesin olarak evrimden geçmişse (hayvandan ayrı bir ruhu yoksa) şuncacık değerimiz yok.

ancak 2. koyu kısımda eylemlerimizin tanrı tarafından anlamlandırılması kısmına katılmıyorum. bu da insana bir özel olma durumu getirmez mi?

Sitelerde Paylaş

Bu inanç meselesi, rahmet meselesi,bize göre insanların inançsızlığının sebebi ve onların kalplerine mühür vurulmalarının sebebi Yaratan hakkında kötü düşünüp konuşmalarıdır.

Bana Allah'ın varlığı kendi gözümle gördüğüm bedenimden daha gerçek geliyor, çünkü ben varsam beni yaratan var. Aklı selim olan zaten bunu böyle bilir.

tamam varsam beni yaratan da var ama bunun Allah olduğu sonucuna nasıl vardın?

benim inançsızlığımın sebebi de asla allah hakkında kötü düşünüp konuşmamdan kaynaklanmıyor. kuranı okumamdan kaynaklanıyor.

islamın içinde büyüdüğün için sana en aşikar olan allahın olması gibi geliyor ancak biraz dışardan bakabilsen çok şey göreceksin.

Sitelerde Paylaş

tamam varsam beni yaratan da var ama bunun Allah olduğu sonucuna nasıl vardın?

benim inançsızlığımın sebebi de asla allah hakkında kötü düşünüp konuşmamdan kaynaklanmıyor. kuranı okumamdan kaynaklanıyor.

islamın içinde büyüdüğün için sana en aşikar olan allahın olması gibi geliyor ancak biraz dışardan bakabilsen çok şey göreceksin.

İnsanın içinden gelen birşey bu, nerden bakarsan bak farkı yoktur, İslamiyet hiç birzaman akılla çelişmez, çeliştirmek isteyen insanlardır. Kuran'ı okuyup acaba burda anlatılmak istenilen nedir, bunun mantıklı açıklamasını kimse yapamaz bana deyip kenara atmak olmaz. En az Kuran kadar Sünnette çok önemlidir, Kuranda Allah'a ve Peygambere itaat edin diyor o yüzden Sünnet İslamiyeti tamamlar. Bazılar der ki Kuran insan yazmasına çok benziyor, Allah insanlara anlıyacakları dilde Kuran-ı indirmiştir, anlıyamayacağı şekilde yazsaydı herkes helak olurdu.

Allah hakkında kötü düşünmemen güzel birşey ama aklını kullanıp hakkı inkar etmenden daha kötü birşey yoktur.

Sitelerde Paylaş

İnsanın içinden gelen birşey bu, nerden bakarsan bak farkı yoktur, İslamiyet hiç birzaman akılla çelişmez, çeliştirmek isteyen insanlardır. Kuran'ı okuyup acaba burda anlatılmak istenilen nedir, bunun mantıklı açıklamasını kimse yapamaz bana deyip kenara atmak olmaz. En az Kuran kadar Sünnette çok önemlidir, Kuranda Allah'a ve Peygambere itaat edin diyor o yüzden Sünnet İslamiyeti tamamlar. Bazılar der ki Kuran insan yazmasına çok benziyor, Allah insanlara anlıyacakları dilde Kuran-ı indirmiştir, anlıyamayacağı şekilde yazsaydı herkes helak olurdu.

Allah hakkında kötü düşünmemen güzel birşey ama aklını kullanıp hakkı inkar etmenden daha kötü birşey yoktur.

subhanallah anlamıyorsun

ben de bir zamanlar müslümandım. ben bunu açıklayamazlar diye kenara atmadım kuranı aksine kendimce yonttum, her şeye kendimce bir yorumda bulundum.

ancak kuran için asla tefsirlere bakmam. apaçık bir kuransa herkes anlamalı.

mesela kuranda en önemli sosyal problemler insan hayatına değer verilmemesi ve kadın-erkek eşitsizliğidir.

Sitelerde Paylaş

Bir inanç ve felsefi düşünce farklılığı sonucu tanrının insanları ebedi cehenneme atması ve her şeyden sorumlu tutması fikrine inanıyor olamazsınız... Üstelik rahmet bunun neresinde; 21. yy'dasınız?... Tanrınız böyle zalim, mantıksız ve trajikomik düşünceli bir varlık olabilir mi?..

Sonra seni yaratan bir varlık eğer gerçekten varsa bile bunun hangi tanrı olduğu tartışması da asla bitmeyecektir... Belki de cevap antik Mısır tanrısı RA'dır; ne biliyorsunuz?.. Şu anda Mısır tanrısı popüler değil diye niye O'nu dışlıyorsunuz?..

İnsanın içinden gelen birşey bu, nerden bakarsan bak farkı yoktur, İslamiyet hiç birzaman akılla çelişmez,

Akıl bunun neresinde arkadaşım?.. "İçimden geliyor" diyorsun işte; benim de içimden gelmiyor; böyle delil ve açıklama mı olur?...

Sitelerde Paylaş

En az Kuran kadar Sünnette çok önemlidir, Kuranda Allah'a ve Peygambere itaat edin diyor o yüzden Sünnet İslamiyeti tamamlar.

"Peygamber" diye alnında mı yazıyor arkadaşım, ortalık şizofren, epilepsili, takıntılı tuhaf adamlarla dolu...

"Niye Peygamber?"

Kitapta öyle yazıyor...

"Kitap nereden geldi?"

Peygamber söyledi...

Sitelerde Paylaş
Arkadaşlar son bulgularımı sizle paylaşmak istiyorum

Tanrı aslında var. Ama uykuda ve rüya görüyor. Rüyalarında bütün mümkün evrenler, bütün mümkün şekillerinde geçit resmi yapıyor.

Bu demektir ki gerçekten gerçek değiliz.

Ve kainatımız da tek ve özel bir kainat değil.

Tanrı'nın tamamen pasif olması zaten biz ateistlerin inandığımız birşey. Çünkü dünyada kötülük olması, ve insanların evrim sonucu ortaya çıkması zaten Allah'ın pasifliğini ortaya koyuyordu.

Dünyanın yaratılmasında da Allah pasiftir. Dileme ve yaratma gücü yoktur.

Dünyanın var olmasının tek sebebi mümkün olmasıdır. Çünkü bütün mümkün dünyalar vardır. Aksi halde neden bazı dünyalar var ama bazıları yok açıklamamız gerekir. Bu da bir bu seçimi yapacak bir Yaratıcının aktif olarak olaya dahil olmasını gerektirir. Kozmolojik argümanın temeli bu değil midir?

Bu alternatif Tanrı kavramı Tanrıyı aktif olarak hayal eden dinlere iyi bir cevaptır. Kainatımızın özel, gezegenimizin özel, insanlığın özel olduğuna inanan dinlere alternatiftir. Meydanı onlara bırakmamaktır.

İkinci faydası ise, dinlerin bize olan üstünlüğü olan ahlakı temellendirme ve hayatı anlamlı kılma olayında bu avantajdan faydalanabiliriz

Tanrı denen şeye (ateistlere göre gerçekte varolmayan birşey) insanlar farklı farklı anlamlar yüklemiştir. Eğer mutlak bir tanrı varolsaydı insanoğlu niye bu kadar farklı tanrılara inanırdı. Tanrı imajı geçmiş çağlardan bu yana niçin bu kadar biçim değiştiriyor... Tanrı hakkında nereden bilgi ediniyoruz? Her dinin ahlak anlayışı bir değil ki ahlak, tanrı katında temellendirilsin...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...