Jump to content

kişisel gelişim kitabı okumanın saçmalığı...

Recommended Posts

Zil çalmıştı, tenefüsde, uzun bir aradan sonra öğretmenler odasına çıkıp bir görüneyim dedim.

içeri girdim herkesi şöyle bir süzdüm.

Kimya öğretmeni Ali Bey iddaa bültenine bakıyordu.

bir öğretmene bu görüntüyü hiç ama hiç yakıştıramamıştım.

Kötü enerjimi beyin gücümle üstüne üstüne yolladım...

Eminim o kupon yatar.

biraz ileride sigara içen bir grup vardı, bu grup en yaşlı ve aksi öğretmenlerden oluşuyordu.

Yasak olmasına rağmen sigara içmeleri nekadar yanlıştı oysa... sigara içmenin saçma olduğuna dair kısa bir tespit semineri verdikten sonra hepsi sigarayı bıraktı.

kadrajımı biraz öteye kaydırdığımda bilişim teknolojileri öğretmeni Umut Bey'in kişisel gelişim kitabı okuduğunu gördüm.

Bu durum beni çok rahatsız etti.

Nasıl olurda bir öğretmenin bu tür saçmalıkları okumasına göz yumabilirdim? Tabiki durmamalıydım.

Hemen gittim yanına. Bu ne kitabı " zar adam mı?" dedim. Hayır dedi onu okumadım dedi.

Klasiklerden mi? dedim, hayır dedi.

Bu "kişisel gelişim kitabı, adı da kendini ateşle" dedi.

Sen motormusun hocam dedim.

Bu ne saçma bir isim. Böyle kitap mı olur.

Hem sen bu yaşına kadar kişiliğini geliştiremedin miki bu saçmadan seçme kitaplardan medet umuyorsun...

Hem başkalarının tecrübelerini hayatının merkezine alıp buna göre rota çizmek de ne büyük ezikliktir hocam...

Ama öyle deme hocam ya çok sürükleyici ve bilgilendirici, dedi utanmadan.

Aldım elinden o kitabı ve tespitlerimi derlediğim 245 sahifelik eserimi kendisine takdim ettim.

Al oku bilgilenirkende sürüklen.

Hayatı daha iyi tanıcaksın dedim.

Çok teşekkür etti, bir günde kitabımın yarısını okuduğunu belirten bir sms attı telefonuma.

kendi fikrim bu yöndeydi. Peki halk ne düşünüyordu?^

3 üniversite gezip akademisyenlerle tanıştım.

onlara hayatlarında hiç kişisel gelişim kitabı okuyup okumadıklarını sordum.

57 öğretim görevlisinden sadece 6 tanesi okumuş.

Ve bu okudukları ilk ve tek kişisel gelişim kitabı olmuş.

Yani hayatta bir şeyleri başarmış insanlar istatistiksel olarak neredeyse hiç kişisel gelişim kitabı okumamış.

Okuyanların da hala iş-kur'da kaydı var.

yani bu konuda yaptığım tespit;

-kişiliği sağlam insanlar kişisel gelişim kitabı okumamıştır.

-kişisel gelişim kitapları, tamamen ticaret amaçlı ve aptal insanların paralarını alabilmek için yazılmış birer safsatadır.

-bu tür kitapların yazarlarıda iş alanı elde etmek için aptal okuyucuları bir araya getirebilmiş birer kurnazdır.

Sitelerde Paylaş

Başarıya götüren yöntemleri bilmek lazım. Ben çok kişişel gelişim kitabı okudum, birkaç seminere gittim...başarı yöntemlerini iyi biliyorum ama iş uygulamaya gelince fiyasko!!! Plan yapmayı beceremiyorum, becersemde plana uyamıyorum, disiplinli biri olmayı başaramadım bir türlü v.s

İş insanın kendisinde bitiyor yani :))

Dale Carnegie'nin "Dost Kazanma ve İnsanlatı Etkileme Sanatı" adlı kitabını herkese tavsiye ederim. Günlük yaşamdaki bazı gözlemlerim bu adamın görüşleriyle çok örtüşüyor.

Sitelerde Paylaş

Yine formundasın ssinnerr...

Kitapçıya gidiyorum... Bakıyorum raflar dolusu kişisel gelişim kitabı... Topluma bakıyorum, herkesin elinde motivasyon, kendini ateşleme kitapları... Ama millet hala kazma... Demek ki kitaplar fos...

Sırıtık suratlı bir sabah programı sunucusu hayatın anlamını çözmüş, kitap yazmış millet onu okuyor...

Dawkins'in yeni kitabını soruyorum; The Greatest Show on Earth... Yok diyorlar... Ama düzine düzine, raf raf kişisel gelişim kitabı var.

Millet bilimadamlarının değil dandik dallamaların lafına itibar ediyor... Bu dallamaların dayanağı ne? Kıçları...

Bu kadar dandik kitap okuyacağına aç adam gibi textbook oku, bilimsel makale oku...

Sitelerde Paylaş

Yine formundasın ssinnerr...

Kitapçıya gidiyorum... Bakıyorum raflar dolusu kişisel gelişim kitabı... Topluma bakıyorum, herkesin elinde motivasyon, kendini ateşleme kitapları... Ama millet hala kazma... Demek ki kitaplar fos...

Sırıtık suratlı bir sabah programı sunucusu hayatın anlamını çözmüş, kitap yazmış millet onu okuyor...

Dawkins'in yeni kitabını soruyorum; The Greatest Show on Earth... Yok diyorlar... Ama düzine düzine, raf raf kişisel gelişim kitabı var.

Millet bilimadamlarının değil dandik dallamaların lafına itibar ediyor... Bu dallamaların dayanağı ne? Kıçları...

Bu kadar dandik kitap okuyacağına aç adam gibi textbook oku, bilimsel makale oku...

Teşekkür ederim bilgehan,

Sende çok güzelsin, sarı saçların,yeşil gözlerin...

Bebekte seni görme umuduyla kaç tur atmıştım oysaki...

bold yaptığım yerler çok mühim ve kıymetli tespitler.

Güncelleme imkanım olsaydı bu tespitleri de eklerdim.

neyse buradan bu şekilde belirteyim.

Katil peygamber nikli arkadaşımız burada elimizdeki en somut örnek.

okumuş ve bu zırvalıkların bi' işe yaramadığını anlamış.

Keşke bu dallamalara paranı kaptırmasaydın katil.

Neyse zararın neresinden dönersen kardır.

tarihinde ssinnerr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 9 years later...
On 29.10.2009 at 19:33, ssinnerr yazdı:

Zil çalmıştı, tenefüsde, uzun bir aradan sonra öğretmenler odasına çıkıp bir görüneyim dedim.

içeri girdim herkesi şöyle bir süzdüm.

Kimya öğretmeni Ali Bey iddaa bültenine bakıyordu.

bir öğretmene bu görüntüyü hiç ama hiç yakıştıramamıştım.

Kötü enerjimi beyin gücümle üstüne üstüne yolladım...

Eminim o kupon yatar.

biraz ileride sigara içen bir grup vardı, bu grup en yaşlı ve aksi öğretmenlerden oluşuyordu.

Yasak olmasına rağmen sigara içmeleri nekadar yanlıştı oysa... sigara içmenin saçma olduğuna dair kısa bir tespit semineri verdikten sonra hepsi sigarayı bıraktı.

kadrajımı biraz öteye kaydırdığımda bilişim teknolojileri öğretmeni Umut Bey'in kişisel gelişim kitabı okuduğunu gördüm.

Bu durum beni çok rahatsız etti.

Nasıl olurda bir öğretmenin bu tür saçmalıkları okumasına göz yumabilirdim? Tabiki durmamalıydım.

Hemen gittim yanına. Bu ne kitabı " zar adam mı?" dedim. Hayır dedi onu okumadım dedi.

Klasiklerden mi? dedim, hayır dedi.

Bu "kişisel gelişim kitabı, adı da kendini ateşle" dedi.

Sen motormusun hocam dedim.

Bu ne saçma bir isim. Böyle kitap mı olur.

Hem sen bu yaşına kadar kişiliğini geliştiremedin miki bu saçmadan seçme kitaplardan medet umuyorsun...

Hem başkalarının tecrübelerini hayatının merkezine alıp buna göre rota çizmek de ne büyük ezikliktir hocam...

Ama öyle deme hocam ya çok sürükleyici ve bilgilendirici, dedi utanmadan.

Aldım elinden o kitabı ve tespitlerimi derlediğim 245 sahifelik eserimi kendisine takdim ettim.

Al oku bilgilenirkende sürüklen.

Hayatı daha iyi tanıcaksın dedim.

Çok teşekkür etti, bir günde kitabımın yarısını okuduğunu belirten bir sms attı telefonuma.

kendi fikrim bu yöndeydi. Peki halk ne düşünüyordu?^

3 üniversite gezip akademisyenlerle tanıştım.

onlara hayatlarında hiç kişisel gelişim kitabı okuyup okumadıklarını sordum.

57 öğretim görevlisinden sadece 6 tanesi okumuş.

Ve bu okudukları ilk ve tek kişisel gelişim kitabı olmuş.

Yani hayatta bir şeyleri başarmış insanlar istatistiksel olarak neredeyse hiç kişisel gelişim kitabı okumamış.

Okuyanların da hala iş-kur'da kaydı var.

yani bu konuda yaptığım tespit;

-kişiliği sağlam insanlar kişisel gelişim kitabı okumamıştır.

-kişisel gelişim kitapları, tamamen ticaret amaçlı ve aptal insanların paralarını alabilmek için yazılmış birer safsatadır.

-bu tür kitapların yazarlarıda iş alanı elde etmek için aptal okuyucuları bir araya getirebilmiş birer kurnazdır.

Saçmalık newton gibi bilimadamlarının yazdığı kitaplarda kişisel gelişim kitabıdır.

Herkes aynı şartlarda doğmuyor.
Herşeyi  yeniden deneyip bulmayada ömrü yetmez.

Ayrıca her yöntem  başkasında işe yaramayabilir.

Kişisel kitap diye satılanların çoğu self  hipnoz motivasyon üstüne kurulu.

Örnek vereyim self hipnozu öğrenmek için bir sürü kitap okudum.

Yazılan yöntemler bende  işe yaramıyorsa bu kitabı yazanın suçu mu? :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...