Jump to content

ateizm sadece saldırı kültürü müdür?

Recommended Posts

• İleti 78
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

ahlak ne olacak sevgi neye dayanacak toplumları ne birleştirecek devletin şekli ne olacak diğer din mensupları nasıl aranızda yaşayacak.ekonomi ne olacak.

Ben takildim buna biraz.

-Ne demek "ahlak ne olacak"? Ahlak deyince ne anliyorsun? Bunu bir kac cumlede belirtebilirsen ona gore akil yurutmeye calisalim.

-Sonra bir de "sevgi neye dayanacak" demissin. Daha once neye dayaniyordu sevgi? Tam olarak neye duyulan sevgiden soz ediyoruz burada? Ogluma duydugum sevgi mi ornegin yoksa salonun onundeki kiraz agacina mi? Anneanneme duydugum sevgi mi yoksa okyanusa duydugum tutku mu?

-"Toplumlari ne birlestirecek" demissin : Toplumlarin birlesmesi gibi bir amac gudulmesi gerektigini bilmiyordum! Gerekiyor mu? Biraksak daginik kalsa? Daha eglenceli degil mi boyle, renkli, bol kulturlu!

-" devletin sekli ne olacak"a gelince Devletin sekli kare olabilir, ucgen olabilir... Ya da olasilikla o gun kabul edilen en akilci ve akici yonetim bicimi benimsenir diye dusunuyorum... A ha havaya girdim... Heh heh dus kurmaya baslayinca iyi oluyormus yaa...

-Diger din mensuplarina gelince: onlar simdi de bizim aramizda yasiyorlar zaten! Sadece farkinda degiller :D

-Ekonominin cok daha iyi olacagina kalibimi basarim.

...

tarihinde kikima tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu konuları burada defalarca tartıştık.

İslam'ın yeğleyeceğimiz tek bir değeri bile yoktur.

İslam insanlık için zararlı ve tehlikeli bir dindir.

Hristianlık da öyle..

Hristiyan'lığın İslam'dan daha uzun bir geçmişi ve kültürü vardır ama onlar da İslam kadar değersizdir.

Ayrıca ateizm insanlık kadar da eskidir.

Kim demiş ateizm öğrenilmez. Öğretilmez. Kİm demiş ateizm ahlak bazında bir eğilim değildir.

Onları iddia edenler gerçek ateist değillerdir. Gösterişe önem verenlerdir.

Değerli bir ateist olmak kolay değildir.

Ama diğer Müslüman'ların değerli kabul edeceği bir diğer Müslüman olmak çok kolaydır.

hacı sen diyorsunki insan hayatından inancı silelim

onu silince ne olur bilirmisin.insan olmaz.aynı hayvanlar gibi oluruz çünkü onlardada yok.

ve yalan söyleme ateiszm insalık kadar eski değildir.ilk yaratılan müslümandı onların çocuklarıda müslümandı ve her yaratılan müslüman doğar.bilmiyorsan söyliyeyim.

inanç budur. inanç bir şeye inanmaktır.bir şeye yok demek değildir.yok olana zaten inanmazsın.

Sitelerde Paylaş

Yıldızlarda kayar, en geç bir yıl içinde islamı terkedeceksin, deist mi olursun ateist mi agnostik mi bilemem.Her müslüman buraya ilk girdiğinde sinirlenir,kendine hakaret ediliyor sanır,şiddet ve nefretle ateizmi ve siteyi kınar.

Okumaya ve vicdanınla yüzleşmeye devam.Sitede açılan başlıkları vicdanınla okumaya devam et.Tanrı soykırım yapar mı ? çoluk çocuk demeden katleder mi ?

Nurcuysan beynin ölmüştür, bunları yazmadım say. :)

sizin olamadığınız ve hiç bir zaman olmayı beceremeyeceğiniz ve kalamayacağınız yaratıcının yarattığı bir insanım bir kulum.

gerçekten aşırı derecede islama ve tüm değerlerine hakaret ediyorsunuz.hatta şu an sen dahi kendini tanrının yerine koymuşsun.ama hesabını vereceksin.her yapılanın bir karşılığı olur.seni tehdit etmiyorum .sadece kuranda masal kitabında yazanları bir okumanı tavsiye ediyorum.okumakla bir şey kaybetmezsin.hatta kazanırsın.okumak değil , okumayı bildiğimn halde okumamak cahilliktir.ben sizin inançsızlığı özlemle beklediğiniz ve uğrunda okullarda ve üniversitelerde okutulması için çabaladığınız dersleri ve kitapları 11 sene okudum.ama değişmedim.sizde okuyun korkmayın sizde değişmezsiniz.

sizin kafanızda bir şey oluşmuş.müslüman olmak nurcu veya süleymancı veyahut herhangi bir tarikata üye olmak veya adamı olmak anlamına gelmez.eğer öyle olsaydı bugün çok farklı olurdu.korktuğunuz başınıza gelirdi.

elhamdülillah müslümanın ve türküm.ne dinimi ne dilimi ret ederim.

Sitelerde Paylaş

Mesele biraz RED, REDDETME kelimelerinde saklı.

İnsanlar genellikle var olan bir şeyi reddederler.

Örneğin, benim ayşe adında bir kızım yok. Reddediyorum.

Veya biri diğerine yardım eder, diğeri de yardımı red eder.

Biri diğerine küfür eder. Diğeri küfrü red eder. vs.

Yani zaten bu başlığı açan kişi Allahı niçin reddediyorsunuz? gibi bir cümle kurarken sanki allahı getirip gözümüzün önüne koymuş da biz göre göre reddediyormuşuz gibi bir durum yaratmış.

Yaw sen allah dediğin şeyin nesini önümüze koydun da biz reddettik.

Kendi kafanızda bir kavram. Kendi kafanızın içinde bir varlık. Kendi kafanıza göre bir sürü yenetek ve özellik atfediyorsunuz. Ortada hiçbirşey yok.

Büyük küçük herkes için bir öcü, bir masal kahramanı, bir hikaye. Kendileri saf saf inanmış, sanki inanmaları için kaçınılmaz deliller varmış gibi, inanmayanlar için de hayret ediyorlar. Niçin RED ediyorsunuz diye. Aklını kullanan insan, aklına hitap etmeyen hiçbirşeyi kabul etmez.

Önce allahınızdan akıl ihsan eylemesini isteyin.

Sonra bu aklı kullanmasnı öğrenin.

Ne diyeyim allah akıl versin.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

yahu ne sanıyorsun sen yıldıkayar??? bütün günümüzü ateizmle geçirdiğimizi falan mı?? sizin gibi yatıp kalkıp ateizm dediğimizi mi?? ateizm bizim için tek bir meseleyle ilgilidir: tanrı var mı yok mu, biz de yok diyoruz.. o kadar.. sokakta yürürken işimize giderken yemek yerken sohbet ederken ateizm diyip durmuyoruz yani.. aklımıza bile gelmez çoğunlukla.. günlük yaşantımıza devam ederiz.. herhangi bir sorunla karışlaşınca da allaha havale etmeyiz, onu kendimiz çözmeye çalışırız, çözeriz veya çözemeyiz.. bunun dışındaki konularda bilimsel ve eleştirel düşünce önemlidir bizim için.. tuhaf birşeyle karşılaşınca istiareye yatmayız, acaba bu ne nasıl neden diye sorarız..

ama sizin için anlamak zor tabi, tanrı olmayınca hayat durur sanıyorsunuz.. hinduya sorsan o da inekler olmasa hayat durur der, pagana sorsan totembaşı olmasa olmaz der.. bizim böyle bir kaygımız yok.. bu forum dışında ateizm veya tanrı üzerine düşünmek aklıma gelmez pek...

Sitelerde Paylaş

sizlerin gerçekten fikrilerinizi merak ediyorum şu bakımdan merak ediyorum.Örneğin ben müslümanım fikirlerim yüzlerce yıllık islam kültürünün bir eseri.sizin yani ateisliğin izlediğim kadarıyla kendine ait hiç bir kültürü yok.tüm fikriniz karşı fikrin yanlış olduğu üzerine kurulmuş.bu duruma ne kadar dayanabilirsiniz ki.biri size islamı konuşma dese herhalde konuşacak hiç bir şeyiniz kalmaz.bu bakımdan da islama çok şey borçlusunuz.her neyse asıl konu şu sadece karşı tarafı red üzerine kurulmuş bir fikir akımı olabilir mi? olura ne derecede başarılı olur ne kadar taraftarı olur.yani marjina kalır bu fikir diyecem yine kızacaksınız.bana ateistliği anlatın desem ne anlatırsınız.yada size bir toplum devlet kurma yetkilis verse ne diyeceksiniz.islam yok tanrı yok ee sizin fikriniz ne ateist olarak ne düşünüyorsunuz ahlak ne olacak sevgi neye dayanacak toplumları ne birleştirecek devletin şekli ne olacak diğer din mensupları nasıl aranızda yaşayacak.ekonomi ne olacak.yani sorular bitmez.

müslümanım fikirlerim yüzlerce yıllık islam kültürünün bir eseri demişsin öncelikle kültür ile ne demek istediğine bir bakalım istersen. Türk Dil Kurumuna Göre kültür "Tarihsel, toplumsal gelişme süreci içinde yaratılan bütün maddi ve manevi değerler ile bunları yaratmada, sonraki nesillere iletmede kullanılan, insanın doğal ve toplumsal çevresine egemenliğinin ölçüsünü gösteren araçların bütünü" dür .

İslam kültürü yüzlerce yıllık bir kültür peki ya ateist kültürü? Zaten bunun cevabını bilmediğin için böyle saçma bir soru sordun, ateist kültür dediğimizde en bilineni MÖ.5. yy dan bu yana bir çok sanatçı, bilimadamı ve felsefecinin omuzlarında yükselen ve yıllar içinde çeşitlenen kök salan bir kültürdür. Yani her tür dinin kültüründen çok daha eskiye dayanır ....

Ama siz ateizm i sadece Darwin ile başlayan bir düşünce biçimi sandığınız için olaya bu kadar sığ bakıyorsunuz.. Ya bunun böyle olmadığını öğrenmek için yıllarınızı araştırmalara vermenize gerek yok bir wikipedia yeter. Ha gayret.

Sitelerde Paylaş

yahu ne sanıyorsun sen yıldıkayar??? bütün günümüzü ateizmle geçirdiğimizi falan mı?? sizin gibi yatıp kalkıp ateizm dediğimizi mi?? ateizm bizim için tek bir meseleyle ilgilidir: tanrı var mı yok mu, biz de yok diyoruz.. o kadar.. sokakta yürürken işimize giderken yemek yerken sohbet ederken ateizm diyip durmuyoruz yani.. aklımıza bile gelmez çoğunlukla.. günlük yaşantımıza devam ederiz.. herhangi bir sorunla karışlaşınca da allaha havale etmeyiz, onu kendimiz çözmeye çalışırız, çözeriz veya çözemeyiz.. bunun dışındaki konularda bilimsel ve eleştirel düşünce önemlidir bizim için.. tuhaf birşeyle karşılaşınca istiareye yatmayız, acaba bu ne nasıl neden diye sorarız..

ama sizin için anlamak zor tabi, tanrı olmayınca hayat durur sanıyorsunuz.. hinduya sorsan o da inekler olmasa hayat durur der, pagana sorsan totembaşı olmasa olmaz der.. bizim böyle bir kaygımız yok.. bu forum dışında ateizm veya tanrı üzerine düşünmek aklıma gelmez pek...

sen ilk önce tanrı kavramını, yaratıcı kavramını bir öğren.ama kendi kitabından değil bizim müslümanların kitabından öğren.

tanrı nasıl birşey, neden tanrı,neden onunla yaşayıp ölmek zorundamıız, neden inanmayanlara ve retedenlere karşıyız ve neden tanrı 24 saat devamlı var olduğunu söylediğimizi anlarsın.

senin bunlara mecburiyetin yok.ama benim ve inançlıların var.

biz sohbet ederken, karşılaştığımızda, bir işe başlamadan evvel, ölürken ve yaşarken daima allahın adını anar ve zikrederiz.

bu bizim yaşam felsefemiz ve inanç kültürümüz.eğer allah yoksa bizde yokuz.sizler hariç.

inançsız yaşamaktansa bir şempanze gibi beyinsiz olup islamla bir ilgim olmazdı.aynı sizler gibi.bunu hakaret saymayın.

zaten yaratıcı insana akıl fikir, irade bahşetmiş.anları kullanmamız için bize fırsat vermiş.

tanrı herşeyi yoktan var edendir.bu yüzden bugün kendin dahi ve etrafında hatta ve hatta tüm kainattaki maddeler allahın eseridir.kainat ve sen dahi yaratıcının bir parçasısın.bunu unutma.

Sitelerde Paylaş

sen ilk önce tanrı kavramını, yaratıcı kavramını bir öğren.ama kendi kitabından değil bizim müslümanların kitabından öğren.

tanrı nasıl birşey, neden tanrı,neden onunla yaşayıp ölmek zorundamıız, neden inanmayanlara ve retedenlere karşıyız ve neden tanrı 24 saat devamlı var olduğunu söylediğimizi anlarsın.

biz sohbet ederken, karşılaştığımızda, bir işe başlamadan evvel, ölürken ve yaşarken daima allahın adını anar ve zikrederiz.

bu bizim yaşam felsefemiz ve inanç kültürümüz.eğer allah yoksa bizde yokuz.sizler hariç.

inançsız yaşamaktansa bir şempanze gibi beyinsiz olup islamla bir ilgim olmazdı.aynı sizler gibi.bunu hakaret saymayın.

zaten yaratıcı insana akıl fikir, irade bahşetmiş.anları kullanmamız için bize fırsat vermiş.

tanrı herşeyi yoktan var edendir.bu yüzden bugün kendin dahi ve etrafında hatta ve hatta tüm kainattaki maddeler allahın eseridir.kainat ve sen dahi yaratıcının bir parçasısın.bunu unutma.

Bir gün o kumdan kafanı çıkaracaksın,ama kocaman bir harcanmış hayatın olacak.Bence,kumdan kafanı hiç çıkarma...

Sitelerde Paylaş

soruma cevap veren en fazla üç kişi olumuş.diğerleri yine islam saldırmayı tercih etmiş.bu konu başlığı altında islam yada başka bir dini fikri eleştirmek yassak arkadaşlar.bu konunun ana teması ateizm.ateist arkadaşlar bunu anlatsın diyorum.aynı coğrafyada yaşıyoruz aynı havayı soluyoruz.bence birbirimizi tanıyalım.bunun ne gibi zararı olur sizce

Sitelerde Paylaş

biri size islamı konuşma dese herhalde konuşacak hiç bir şeyiniz kalmaz.bu bakımdan da islama çok şey borçlusunuz.

Sen tüm ateistleri bu forumdan ibaret sanıyorsun.Ateistlerin tek hayatıbu forum sanıyorsun.Darkafalılık işte.

Öyle bile osla bu forumda, ateistcafe de ve bilim forumunda islam ile ilgisi olmayan yüzlerce konu var.Kör-medin mi?

Görmüşsündür.

Ama sen şimdi ateizme, senin o çok değerli dinini yerden yere vurduğu için mantıksızca saldırmak istemenden dolayı böyle saçma şeyleri gerçekten inanıyormuşsun gibi yazıyorsun.

Burda yapılacak şey tabiki varolan dinleri eleştirmek, başka ne yapacaktık onun yerine yeni bir din mi kuralım istiyorsun gerçekten.

Sitelerde Paylaş

işte bunlara sayıklama diyoruz.. neye dayanarak söylüyorsun peki?? kuran dimi?? kurana kanıt diyince de yine kuran diyorsunuz.. ayrıca, burada en çok senin dinini eleştiriyoruz zaten, en iyi onu bildiğimiz için.. yani islamdan haberimiz yokmuş gibi davranmak kendini kandırmaktır.. bizim gözümüzle bak diyorsun, neden senin gözünle bakıcam, benim gözüm yok mu?? benim aklım yok mu ki senin aklınla hareket edicem?? siz muhammedin aklıyla hareket ettiğiniz için bize de öyle diyorsun.. burdaki herkes bir zamanlar müslümandı, bilmediğimiz bir nane değil.. vazgeçin bu laflardan...

kainat düna insanlar allahın eseriymiş, biz de size bunu kanıtlayın diyoruz hep.. ağaca kuşa böceğe bakıp bu tanrının eseridir demek sayıklamadır.. tanrı gibi ciddi bir iddanız var ama tek bir ciddi kanıtınız yok.. sayıklamadan başka birşey yok sizde.. öyledir şöyledir böyledir demekten başka yaptığınız yok.. neden yehovaya veya pagan tanrılarına değil de senin allahına tapmamız gerektiğini söyleyecek hiçbirşey yok sizde..

tarihinde Faramir tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yıldızakayar, ateistler tek başına kalınca ateizm kendiliğinden yok olacak. Ateizmi ortaya çıkaran teizmdir.

Ateistleri arıtma tesisi olarak düşün. Görevi pislikleri ortadan kaldırmak, mikropları yok etmek olsun.

Teistleride lağımın içinde ki pislikler ve değişik mikroplar olarak düşün. Şimdi bu pislikler ve mikroplar

olmasaydı bu arıtma tesiside olmayacaktı. Zaten pisliğin olmadığı yerde pislik arıtma tesisinden söz edilemez.

Sitelerde Paylaş

"Yıldızlardakayar" ben yine rumuzuna taktım.. Yıldız kayması denen şeyde, kayan şeyin gerçekten yıldız olduğunu mu sanıyorsun?

Bence yıldızlarda kayar derken, bazı talihsiz kazalar sonucu kolunu bacağını kıran

filim yıldızlarından bahsediyor. Geçenlerde Yılmaz Erdoğan da ayağı alçıda geziyordu.

Aksi takdir de arkadaşımız, gökteki yıldızın kaymayacağını biliyordur.

Allaha inanmasını referans alarak, her saçmalığa inanacağını düşünmeylim.

Sitelerde Paylaş

Bu arkadaşın ateistlerden tam olarak ne öğrenmek istediğini anlamış değilim.Kimse cevap vermiyormuş..vermişler ya işte! :huh:

Hala "biribirimizi tanısak ne olur" diyosun ama verilen cevaplar bir türlü tatmin etmiyor seni,ne iş?Ateizmin de ateistlerin de ve sair ne olup ne olmadığı bu forumun her yerinde en ince ayrıntısına kadar zaten yazılı.Üstüne sana "bizzat" yanıtlar veriliyor sen hala bu kadar basit bir sorunun cevabını alamadın gitti.

Bir kere şunu baştan netleştirelim;Bir şeye öncelikle inanmamak için değil inanmak için sebep gerekir.Biz birilerinin dübüründen üfürdüğü açıkça belli olan masallara inanmak için bir sebep göremiyoruz..bu kadar!

tarihinde vesper tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

sizlerin gerçekten fikrilerinizi merak ediyorum şu bakımdan merak ediyorum.Örneğin ben müslümanım fikirlerim yüzlerce yıllık islam kültürünün bir eseri.sizin yani ateisliğin izlediğim kadarıyla kendine ait hiç bir kültürü yok.tüm fikriniz karşı fikrin yanlış olduğu üzerine kurulmuş.bu duruma ne kadar dayanabilirsiniz ki.biri size islamı konuşma dese herhalde konuşacak hiç bir şeyiniz kalmaz.bu bakımdan da islama çok şey borçlusunuz.her neyse asıl konu şu sadece karşı tarafı red üzerine kurulmuş bir fikir akımı olabilir mi? olura ne derecede başarılı olur ne kadar taraftarı olur.yani marjina kalır bu fikir diyecem yine kızacaksınız.bana ateistliği anlatın desem ne anlatırsınız.yada size bir toplum devlet kurma yetkilis verse ne diyeceksiniz.islam yok tanrı yok ee sizin fikriniz ne ateist olarak ne düşünüyorsunuz ahlak ne olacak sevgi neye dayanacak toplumları ne birleştirecek devletin şekli ne olacak diğer din mensupları nasıl aranızda yaşayacak.ekonomi ne olacak.yani sorular bitmez.

Merhaba,

Konyalı bir arkadasın kültürü ile rizeli arkadasın kültürü bir degildir. Sadece ikiside islama inandıgı için ortak ibadet ve ortak yasakları vardır. Kültür yöresel olarak bile farklılık gösteren bir kurumdur.

Ateistlerin ortak kültürü yok demişsiniz fakat ortak kültürü birçogunun aynı. Evet aynı, genelleme yapiyorum diger arkadaslardan farklı olarak. Hepsi evrensel insan haklarını savunur. Evrensel hayvan haklarını savunur. Evrensel hukuk kurallarına uyar. İnsan özgürlüklerine saygı duyar. İnsanları yaratıcı bir gücün emretmesinden dolayı degilde sadece insan oldukları için sever. Doğayı sever ve korur. Bu anlattıklarımı diger insanlara yapması için anlatır. Cocuklarına aktarır, kuşaktan kuşaga devam eder.

Şimdi gelelim devlet meselesine. Mustafa Kemal'in ateist oldugunu artık cümle alem biliyor. Ateist Mustafa Kemal nasıl bir devlet kurdu zaten ortada. Ateist bir insan devleti nasıl kurur görüyoruz. Padişahların, imparatorların, şeyhlerin, şıhların degilde milletin karar vermesiyle ortaya çıkan hükümetler yönetiyor bu ülkeyi. Egemenligi bir ailenin, bir kişinin tekeline degilde ulusun emrine veriyor. Türkiye Cumhuriyetinin temeli bilimdir diyebiliyor bir ateist. Son meclis konuşmasında ise "Biz ilhamımızı gökten indigi varsayılan dogmatik düşüncelerden, emirlerden degilde, tamamen hayattan aldık" diyebiliyor.

1938'den sonra kademeli olarak din silahıyla insanlar uyuşturlmuş cennet vaadleri ile calismaktan sogutulmuş bir millet haline geldik. Ateist Mustafa Kemal ölmeden önce her fırsatta türk milletinin çalışkanlıgından, becerilerinden bahsetmiştir. Bunu yapmasının sebebi tarih boyunca din ile uyuşturulmuş milleti uyandırmaktı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin dini yoktur. Hiç bir dine yakınlıgı yoktur. Devletin gözünde müslümanda aynıdır, hristiyanda aynıdır, satanistte aynıdır. Devleti yönetenlerin dini müslüman oldu diye devlet müslümanlaşmaz. Bu çabalar içinde olanlar gaflet ve dalalet içindedir.

Ancak devleti yönetenlerin dine daha fazla kaynak aktarması sorunu vardır. Şimdi ateist bir başbakan olsa sanırım din işleri kurumunu lav edip bütün dinci teşkilatlanmayı vakıflaştırır. Devletin üzerindeki agır "müslüman dini kaburunu" atar.

Saglık ve egitimi bile özelleştiren devlet oteritesi dini özelleştirme konusunda hiç hevesli degil. Çünkü ateistlerden, hristiyanlardan, alevilerden, agnostiklerden, panteistlerden aldıkları vergilerle cami yaptırmayı hayırlı görüyorlar.

Ateistlerin ugrasacagı şey yanlızca islam degildir. Ülkemiz hristiyanların yogunlukta oldugu bir ülke olsa. Bu sefer ateistler hristiyan dogmalarını çürütürlerdi. Sadece kendi dininizi özelmiş gibi saymayın ateistler için. Musevilik yaygın olsa onunla ilgili dogmaları çürütürdü.

Yazdıklarım sizin suratınızda tokat gibi patlamış olabilir. Ancak gercekleri görmemek için elinizden geleni yapmanız, mühürlenmiş kalpleriniz ve mühürlenmiş gözleriniz varken bizlerle gelip tartışma ortamı yaratmanız zaten saçmalık.

Şimdilik bu kadar yazıyorum. Ancak yine safsatalarınızla buraları işgal ederseniz, suratlarınıza bilgiyi, bilimi çarpmak için burada olacagım.

Cehennem notu: Bütün müslümanlar musevilerin cehenneminde cayır cayır yanacak. Sonsuza kadar musevi cehenneminde işkenceler görecekler. Bütün müslümanlar alevin tadını alacak. Bütün müslümanlar musevilerin cehenneminde zebaniler tarafından türlü işkencelere maruz kalacak.

Bunu ben uydurmadım. Bkz: museviligin kitabı tevrat...

Sitelerde Paylaş

Şimdi gelelim devlet meselesine. Mustafa Kemal'in ateist oldugunu artık cümle alem biliyor. Ateist Mustafa Kemal nasıl bir devlet kurdu zaten ortada. Ateist bir insan devleti nasıl kurur görüyoruz.

Apo'da ateisttir onun da nasıl devleti bölmeye çalıştığını görüyoruz.

Sitelerde Paylaş

işte bunlara sayıklama diyoruz.. neye dayanarak söylüyorsun peki?? kuran dimi?? kurana kanıt diyince de yine kuran diyorsunuz.. ayrıca, burada en çok senin dinini eleştiriyoruz zaten, en iyi onu bildiğimiz için.. yani islamdan haberimiz yokmuş gibi davranmak kendini kandırmaktır.. bizim gözümüzle bak diyorsun, neden senin gözünle bakıcam, benim gözüm yok mu?? benim aklım yok mu ki senin aklınla hareket edicem?? siz muhammedin aklıyla hareket ettiğiniz için bize de öyle diyorsun.. burdaki herkes bir zamanlar müslümandı, bilmediğimiz bir nane değil.. vazgeçin bu laflardan...

kainat düna insanlar allahın eseriymiş, biz de size bunu kanıtlayın diyoruz hep.. ağaca kuşa böceğe bakıp bu tanrının eseridir demek sayıklamadır.. tanrı gibi ciddi bir iddanız var ama tek bir ciddi kanıtınız yok.. sayıklamadan başka birşey yok sizde.. öyledir şöyledir böyledir demekten başka yaptığınız yok.. neden yehovaya veya pagan tanrılarına değil de senin allahına tapmamız gerektiğini söyleyecek hiçbirşey yok sizde..

var olduğunu bildiğin bir şeye , varolduğunu bildiğin bir şeye yok diyemeyeceksin bunu bende biliyorum .

ama var olan bir şeyi bize kendini ifşa etmeden varlığını bilmek daha iyi dğilmi.

sen ilk önce kendi mantığına şunu yerleştireceksin. yaratıcı var ve bize görünmüyor .ondan sonra mantık yürüteceksin

ama ben salakmıyım kerizmiyim görünmeyen bir şeye inanacak kadar budalamıyım dersen hiç bir yere varamayacaksın. zaten sorun burda.inanç görünmeyene inanmayı gerektirir. bilinmeyeni bilmeyi gerektirir.

hz.isa, hz, musa, hz. muhammed, ve nice kimseler hepsi delimiydiler zangır zangır bizler allahın elçisiyiz ve yaratıcı gerçek ve hakikattir diyebas bas bağırdılar.bu şahıslar hepsi gerçek ve yaşamıştır.tebliğlerini yapmışlar, vazifelerini yerine getirmiş ve göçüp gitmişlerdir.bu insanlarki isteseler düğnyanın hakimi olabilirlerdi.ama birisi çarmıhta, öteki eceliyle üstünde yırtık bir entari ve odasında sadece bir oturak ve hasırıyla ölmüştür.mezarlarıda bellidir.hz.isa hariç

o zamnki insanlar gördükleri bu mucizeler sayesinde ve islamın nuruyla müslüman olmuşlardır.sizden bizden kat kat zahmetli bir yolda mücadele etmişlerdir.uğramadıkları eziyet ve işkence kalmamıştır.ekndi şehirlerinde mahpus hayatı yaşamışlardır.uğramadıkları hakaret ve küfür kalmamıştır.

ama sizin mantığınız onların tanrısı neden bu kadar eziyete göz yumdu diyorsunuz.eğer yratıcıu her şeye müdahalşe etseydi o zamn bizi yaratmasının bir gayesi bir amacı olmazdı.

allah tarafından gönderilen bir elçinin ve bu elçi vasıtasıyla indirmiş olduğu bir kitap olduğu halde ve yaratıcı tarafından insanların tüm yaratmış olduğu insanların hatta tüm görünen görülmeyen aleme indirilmiş olduğu halde inkara kalkıyorsunuz.sırf bu kitabın bir tanrı tarafından indirilecek olamayacağı ve eğer bir tanrı olsaydı bu kitabı indirmek için bir elçiye muhtaç olmayacağı mantığıyla hareket ettiğiniz için.

herkes kolay yolu seçmek ister , herkes kestirmeden gitmek ister.ne var ki bazen bu yollar tehlikelerle doğlu olabilir.insan kestirme yoldan değil kendi bildiği ve güvenli olan yoldan gitmek ister.işte islm bize bu yolu sağlıyor.karşımızdaki tehlikeyi bize bildiriyor.ve biz ona göre tedbirimizi alıp tekrar yolumuza devam ediyoruz.ve bu yol boyuncada tek ışığımız tek güvencemiz kurandır.o bizim rehberimizdir.yol haritamızdır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...