Jump to content

Taraf'ın Türkiye Cumhuriyeti Düşmanlığı.

Recommended Posts

• 2 weeks later...
  • İleti 516
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

yazıyı aynen alıntalıdığın yerin linkini veriyorum:

http://tr.wikipedia....C4.B0syan.C4.B1

''Fakat içlerinde Kâzım Karabekir ve Ali Fuat Paşa gibi İstiklal Savaşı'na katılanlar da bulunduğu bu komutanlar, Türk Ordusu subaylarının protesto gösterileri sonucu, Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın "özel affı" ile idamdan kurtulmuşlardır.''

Bunlar Partinin kurucuları...

Mustafa Kemal Paşa'nın 'hukuk devleti'nin bugün ne kadar yozlaştırıldığının güzel bir örneği olmuş, 'numunelik' bence.

Yürütme erkanının parmak şıklatmasıyla yargı süreci baştan aşağı şekilleniyor, canına yandığımın hukuk devleti!

Sitelerde Paylaş

Cumhuriyet bayrami,yurtta,kibris türk cumhuriyetinde ve yurt disi temsilciklerinde törenlerle kutlandi.Vatana millete hayirli olsun...

Amin.

Mustafa Kemal Paşa'nın 'hukuk devleti'nin bugün ne kadar yozlaştırıldığının güzel bir örneği olmuş, 'numunelik' bence.

Yürütme erkanının parmak şıklatmasıyla yargı süreci baştan aşağı şekilleniyor, canına yandığımın hukuk devleti!

Güçler ayrılığı? Yargının bağımsızlığı? Hönk?!

Sitelerde Paylaş

Bu soruyu Sivilay Abla'ya soracaktım ama sizi yakalamışken size sorayım. İran'a şeriatı AKP getirdi diyorlar, aslı var mı?

İran'a şeriatı Şeyh Said getirdi diye biliyorum ben.

NOT: Turgay'ı tanıyorsan selam çak benden, Sivilay Abla diyince aklıma geldi.

tarihinde terence tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

imza şahane, nerden buldun?

hatırladığım kadarıyla da bu resimde bir oynama yok.

asturun imzasının söylemeye çalıştığı şeyi daha güzel anlatmış.

ancak başın belaya girebilir,

atatürke hakaret edemezsin diyerekten linç edilebilirsin.

sağlam kafa sağlam vücuuta bulunur şeklindeki sözü bile

bize atatürkün sözü diye iteklemeye kalktılar yıllarca.

sanki atatürk her konuda birşeyler söylemek zorunda.

olay çok basit:

meşruyetini ispatlamak, savunduğunu geçerli kılmak isteyenler atatürke dayanıyorlar.

bu tıpkı muhammedin adına hadis uydurulması gibi.

zerrece fark yok, haklılığını ispat etmek isteyen atatürke bir söz nispet ediyor.

faşist forumlarda ''kanından olmayana güvenme.'' şeklinde saçma sapan sözler dolaşıyor.

nerde, ne zaman söylemiş, kim nasıl kayıt altına almış beklli değil.

haa, hala bu imzada atatürküjn şahsına hakaret vardır diyenler çıkacaksa

kendilerini gidip yüksekçe bir yerden atıversinler.

Sitelerde Paylaş

kanka,

yine her zamanki gibi formundasın :)

Dediklerine yüzde yüz katılıyorum, yannız:

faşist forumlarda ''kanından olmayana güvenme.'' şeklinde saçma sapan sözler dolaşıyor.

'Aziz milletime tavsiyem, başlarına geçirdikleri insanların kanlarındaki cevher-i asliyi tetkik etmekte bir an bile duraksama göstermesinler' tarzı bir lafız bunun orijinali, Nutuk'ta geçiyor.

Yannız, ırkçı bir bağlamda mı geçiyordu, hatırlamıyorum. Aslında hatırladığım kadarıyla, böyle değildi. Doğruya doğru.

Sitelerde Paylaş

İran'a şeriatı Şeyh Said getirdi diye biliyorum ben.

NOT: Turgay'ı tanıyorsan selam çak benden, Sivilay Abla diyince aklıma geldi.

Bu Şeyh Said'i de Said-i Nursi ile karıştırıp çorba yapalım mı? :)

Turgay'ı ise ne yazık ki tanımıyorum.

imza şahane, nerden buldun?

hatırladığım kadarıyla da bu resimde bir oynama yok.

asturun imzasının söylemeye çalıştığı şeyi daha güzel anlatmış.

ancak başın belaya girebilir,

atatürke hakaret edemezsin diyerekten linç edilebilirsin.

sağlam kafa sağlam vücuuta bulunur şeklindeki sözü bile

bize atatürkün sözü diye iteklemeye kalktılar yıllarca.

sanki atatürk her konuda birşeyler söylemek zorunda.

olay çok basit:

meşruyetini ispatlamak, savunduğunu geçerli kılmak isteyenler atatürke dayanıyorlar.

bu tıpkı muhammedin adına hadis uydurulması gibi.

zerrece fark yok, haklılığını ispat etmek isteyen atatürke bir söz nispet ediyor.

haa, hala bu imzada atatürküjn şahsına hakaret vardır diyenler çıkacaksa

kendilerini gidip yüksekçe bir yerden atıversinler.

Bu resmi birkaç ay önce İtüSözlük'te görmüştüm, forumda olan biteni görünce aklıma geldi, imza yapıverdim. Olayı ise mükemmel özetlemişsin, bu yazının altına imzamı atıyor ve daha fazla yorum yapmaya gerek görmüyorum.

Sitelerde Paylaş

ha ek olarak, 'kanını taşıyandan başkasına güvenme' kabilinde bir lafız serdeden kişi, Atatürk dönemi adalet bakanı Mahmut Esat Bozkurt'tur, hani şu Ağrı'da 'Türk olmayanın hakkı; köle olmaktır, kul olmaktır' diyen, her sene adına adalet ödülü dağıtılan bakanımız...

Sitelerde Paylaş

Bu Şeyh Said'i de Said-i Nursi ile karıştırıp çorba yapalım mı?

Turgay'ı ise ne yazık ki tanımıyorum.

Dinci değil mi işte, hepsi aynı soydan geliyor, hehe.

Dostum Yıldıray var Taraf yazarı, çoğu zaman Sivilay Abla'yı onun kardeşi Turgay yazıyor.

Sitelerde Paylaş

Evet Mustafa Kemal'in bahsedilen sözü Nutuk'ta geçer. Esad Bozkurt'un Atatürk'ün milliyetçiliğini açıklarken, bu söze atıfta bulunur ve bunların sembolik olduğunu, milliyetçiliğin kültürel düzeyde kaldığını söyler.

Bu imza meselesine gelince, Artikbiliyorsunuz'un imzasındaki resimde yazan söz, yanlış bilmiyorsam, Mustafa Kemal'in özel şoförüne söylediği bir sözdür. Tam hatırlayamıyorum şoförün ismini. Ama günümüzde bu hale çevrilmiştir, tabi saçma bir şey.

Bu sözlerin önemsenmesi de aşırı saçma geliyor bana. Bir belediye başkanı bir pankart hazırlatmıştı galiba, şöyle yazıyordu pankartta da "Bence ne mutlu Türk'üm diyene". Altına da ismini yazmış.

Veya daha değişik şeyler de geliyor aklıma, "İsmet tuzu uzat" gibi bir cümle bile çıkabilir.

Türkiye'de ne yazık ki, hemen her konuda Atatürk'ün bir sözünün aranıp bulması ve böyle pankartlaştırılması yapılmıştır, ama bunlar yanlıştır.

Şevket Süreyya'nın dediği gibi, "kahramanlar putlaştırıldığı zaman ölürler."

Sitelerde Paylaş

'Atatürk İhtilali' adlı eserinde bu 'kültürel milliyetçi' Mahmut Esat Bozkurt'un, 'Hitler aslında Atatürkten feyz almıştır' kabilinden sözlerine rastlamak da mümkün, ilgilisine...

Sayın terence, bu konuyu Albatros ile Mahmud Esad Bozkurt başlığında uzun uzadıya tartışmıştık. Albatross'un kaynakladığı Fikret Başkaya eminim ki, o kitabı okumadan bazı yerleri alıntılamış; ahan da Mahmud Esad Bozkurt, bu demiş; ben de bunun yanlış olduğunu göstermiştim.

Nasyonal sosyalizm ile kemalizm arasındaki farklı sıralar Esad Bozkurt o eserinde ve Nasyonal sosyalizmin racist, kemalizmin racizme karşı olduğunu kendisi söyler.

Bir Alman tarihçisinin ... diyerek başladığı cümleyi de dikkatle incelemek gerekir. Ben o görüşüne katılmasam dahi, kötü bir noktaya çekemiyorum. Ama katılmıyorum da..

Sitelerde Paylaş

kanka,

yine her zamanki gibi formundasın :)

Dediklerine yüzde yüz katılıyorum, yannız:

'Aziz milletime tavsiyem, başlarına geçirdikleri insanların kanlarındaki cevher-i asliyi tetkik etmekte bir an bile duraksama göstermesinler' tarzı bir lafız bunun orijinali, Nutuk'ta geçiyor.

Yannız, ırkçı bir bağlamda mı geçiyordu, hatırlamıyorum. Aslında hatırladığım kadarıyla, böyle değildi. Doğruya doğru.

osmanlının dağılma aşamasında

kendisine bağlı diğer milletler milli bilinç geliştirmeye fırsat bulmuşlardı.

ancak imparatorluğun sahibi konumunda bulunan türklerde

milli bir bilincin gelişmesi hem gecikmiş, hem de tabana yayılamamıştır.

ümmetçilikten, osmanlıcılıkdan gayrısını bilmeyen bir toplumu,

savaşmaktan yılmış, motivasyonunu tümden kaybetmiş bir toplumu

motive edebilmek için onlara yeni bir motivasyon kaynağı sunmak gerekmiştir.

kendisi, güneş dil teorisi gibi bugün ciddiye alınmayacak iddiaların ispatlanması için

yoğun destem vermiş, bizzat kendi de katkılarda bulunmuştur.

ancak bildiğim kadarıyla son zamanlarında buradan birşey çıkmayacağını anlayıp

bu konuyla uğraşmayı bırakmıştır.

anayasadaki türk milleti tanımı bellidir.

bu bazıları için gene de kabul edilebilir bulunmayabilinir,

ancak oradaki türk milleti tanımı ifadelerden kolaylıkla nalaşılabileceği gibi

ırkçı bir yaklaşımla temellendirilmemiştir.

belli meslek grupları için de bir kısım sözler sarfetmiştir.

öğretmenler öyledir, çiftçiler böyledir, sanatçı şöyledir diye.

bu söylediklerinin kendi içinde tutarlı izahaları vardır,

misal öğretmenler yeni nesli yetiştirdikleri için

gerçekten azami derece de sorumluluk sahibi insanlardır,

dolayısıyla önemlidirler.

ancak bence bu tarz sözlerde esas olan motivasyondur.

onlara söylemiş de bize neden söylememiş diyen şöförler de

böyle bir laf uydurmuşlar işte. :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...