Jump to content

Taraf'ın Türkiye Cumhuriyeti Düşmanlığı.

Recommended Posts

Ludwig'in çok haklı olduğu bazı noktalar da var. Şapka giymeyi reddeden insanların idamı vb. bazı şeyleri kabul edilebilir bulmak gerçekten de mümkün değil.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 516
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Atatürk muhalefeti ezdi. Yalan atma. Ülkede siparişle kurulmamış, kendiliğinden kurulmuş bir muhalefet partisi zaten vardı. Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası. Ama Takrir'i Sükun denilen despotluk döneminde bu parti kapatıldı. Tamamen keyfi nedenlerle. Tek amaç iktidarı demokratik yöntemle değil, zorun gücüyle elde tutmak.

Zaten Atatürk'ün bu mirasını çok iyi anlayan ordu da 27 Mayıs'tan başlayarak halkın iktidarına kaç kere posta koydu. Hala da darbe planları yapan askerler var. Hala topluma ayar çekme vazifelerini canla başla planlıyorlar. Topluma psikolojik savaş metotlarıyla yaklaşıyorlar. Bütün bulnarın finansmanı da bizim vergilerimizden gidiyor. Adamların elinin altındaki silahlı güç te bizim zorunlu askerlik hizmetimizle sağlanıyor. Ama onlar bize psikoloji savaş ilan ediyorlar. Bizim hayat tarzımızı beğenmeyip "daha iyisini" bize dayatmaya çalışıyorlar. Bizim iktidarımızı beğenmeyip, seçimsiz olarak iktidara ortak olmaya çalışıyorlar.

''Ali Fethi Bey, Paris büyükelçiliğinden dönüşünde Mustafa Kemal’in önerisi ve onayıyla Serbest Cumhuriyet Fırkası’nı kurdu''

Terakkiperver Fırkası ABD'de El Kaide'yi savunan bir partiyle eşdeğer konuma GELMIŞTI.

Zorla gücü elde tutma meselene zaten mesajımda cevap verdim ama hala boş konuşuyorsun demagoji yapıyorsun gevezelik yapıyorsun cevap vermiyorsun açıkçası seni gözümde çok büyütmüşüm yalancı .ötünden sallayan cahil bir insanın biriymişsin.

Sonra ki yazını dikkate almıyorum zaten,darbeye marbeye girmişsin,Atatürk ne kadar büyük ki hala ondan sonra olanlarla onu suçlayabiliyorsunuz anca,yazık size acıyorum,Ordu çok iyi anlamışta Atatürk'ü bilmemne...

tarihinde Vahşi Diktatör tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ludwig'in çok haklı olduğu bazı noktalar da var. Şapka giymeyi reddeden insanların idamı vb. bazı şeyleri kabul edilebilir bulmak gerçekten de mümkün değil.

şapka giymeyen insanların idamı için islamcı site olmaması gerekçesi ile kanıt istiyorum

Sitelerde Paylaş

"Mustafa Kemal Paşa'nın eski silah ve dava arkadaşları olan Kâzım Karabekir, Rauf Orbay, Ali Fuat Cebesoy, Refet Bele ve Adnan Adıvar’ın öncülüğünde 17 Kasım 1924’te kurulmuş,parti tüzüğünde cumhuriyet ilkesini,libaralizmi ve demokrasiyi benimsediğini belirtirken aynı zamanda dini inançlara da saygılı olduğunu açıklıyordu." --Vikipedi, Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası maddesi

Bu partinin niye kötü olduğunu anlat bize.

Atatürk'ün siparişiyle kurulan göstermelik muhalefet partisine kimlerin milletvekili olacağını bile Atatürk belirliyordu. Bu nasıl bir muhalefet? Hem bu parti halktan rağbet görünce niye hemen korkulup kapatıldı?

Atatürk o partiyi sırf rejim diktatörlük görüntüsünden kurtulsun diye açtırmak istedi. Bunu kendisi Fethi Okyar'a söylemiş.

Ama sonuç olarak diktatörlükten demokrasiye geçiş siparişle bir kukla muhalefet partisi açmakla olmuyor. O açılan partinin de ömrü bir-iki aydan fazla olmadı nedense zaten.

Ve ta ki 20 sene sonra SSCB ve Stalin korkusuyla NATO'ya girilmesi gerekti de "demokrasiye geçelim ki bunlar bizi aralarına alsın" dendi, ve muhalefet partisinin önü açıldı ve o parti CHP'yi seçimde ezdi. Ama o muhalefet partisinin liderleri bir kaç sense sonra asılıverdi. Tahammülsüzlükten sadece.

Sitelerde Paylaş

Kılık ve kıyafet kanununa ilişkin daha önce yapılan tartışmalarda bu konuya değinmiştik. Senden arama motorunu kullanıp bunları incelemeni rica ederim. Şapka giymeye tüm insanlar asılsaydı, ö dönemde özellikle köylerden başlayarak halkın yarıdan çoğunu idam etmek gerekirdi. Sen şapka kanunu gelir gelmez herkes başına şapka geçiriverdi sanıyorsan çok aldanıyorsun. Aşpka kanununa muhalefet eden şeriatçıların idam edildikleri doğrudur. Ama sokaktaki adamın şapka giymediği için asıldığını söylemek, bugün şeriatçıların ekmeğine yağ sürecek türden feci bir yalan ve iftiradır sadece.

tarihinde MrGuitar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kılık ve kıyafet kanununa ilişkin daha önce yapılan tartışmalarda bu konuya değinmiştik. Senden arama motorunu kullanıp bunları incelemeni rica ederim. Şapka giymeye tüm insanlar asılsaydı, ö dönemde özellikle köylerden başlayarak halkın yarıdan çoğunu idam etmek gerekirdi. Sen şapka kanunu gelir gelmez herkes başına şapka geçiriverdi sanıyorsan çok aldanıyorsun. Aşpka kanununa muhalefet eden şeriatçıların idam edildikleri doğrudur. Ama sokaktaki adamın şapka giymediği için asıldığını söylemek, bugün şeriatçıların ekmeğine yağ sürecek türden feci bir yalan ve iftiradır sadece.

Şapka kanunu nedir ya? Niye mutlak gücü elinde tutan bir zat kendi şahsi giyinme zevkini tüm topluma devlet aygıtını kullanarak empoze etmek ister? Bunu 2009 yılında, demokrat olduğunu iddia eden insanlar nasıl savunabilir?

Sitelerde Paylaş

"Mustafa Kemal Paşa'nın eski silah ve dava arkadaşları olan Kâzım Karabekir, Rauf Orbay, Ali Fuat Cebesoy, Refet Bele ve Adnan Adıvar’ın öncülüğünde 17 Kasım 1924’te kurulmuş,parti tüzüğünde cumhuriyet ilkesini,libaralizmi ve demokrasiyi benimsediğini belirtirken aynı zamanda dini inançlara da saygılı olduğunu açıklıyordu." --Vikipedi, Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası maddesi

Bu partinin niye kötü olduğunu anlat bize.

yazıyı aynen alıntalıdığın yerin linkini veriyorum:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Terakkiperver_Cumhuriyet_F%C4%B1rkas%C4%B1#TCF_ve_.C5.9Eeyh_Said_.C4.B0syan.C4.B1

''Fakat içlerinde Kâzım Karabekir ve Ali Fuat Paşa gibi İstiklal Savaşı'na katılanlar da bulunduğu bu komutanlar, Türk Ordusu subaylarının protesto gösterileri sonucu, Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın "özel affı" ile idamdan kurtulmuşlardır.''

Bunlar Partinin kurucuları...

Atatürk'ün siparişiyle kurulan göstermelik muhalefet partisine kimlerin milletvekili olacağını bile Atatürk belirliyordu. Bu nasıl bir muhalefet? Hem bu parti halktan rağbet görünce niye hemen korkulup kapatıldı?

İşaret olunan hadiseler (…) ve hükümet ricaline ve otoritesine karşı bazı anlayışsız kuvvetler tarafından yapılan çirkin tecavüzlerden çok müteessir olduğumu tahmin etmek güç değildir.(…) Bu gibi saldırıcılar ve teşvikçiler Cumhuriyet kanunlarının takiplerinden tabiî kurtulamazlar.

Parti'yide Parti'nin başı Fethi Bey kapatmıştır:

“Tebellür eden son vaziyete göre, Fırkamız, Büyük Gazi Hazretlerine karşı, siyasî sahnede mücadele edecek bir mevkie getirilmiştir. Fırkamız doğrudan doğruya Gazi Hazretlerinin teşvik ve tasvipleriyle vücuda gelmiş ve Büyük Reisimizin her iki fırkaya karşı müsavi muavenet ve muamelesine mazhar olacağı teminatı almış idi. Esasen başka türlü siyasi bir teşekküle vücut vermek mesuliyetini almağı hiçbir zaman hatırımıza getirmedik. Halbuki emri vaki şeklinde tahakkuk eden son vaziyet karşısında bizce başarılması muhal olan bu teşebbüse devam etmek beyhude olacağından Fırkamızın feshine ve keyfiyetin bilumum teşkilata ve Dahiliye Vekaletine bildirilmesine karar verilmiştir.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Serbest_cumhuriyet_f%C4%B1rkas%C4%B1#Partinin_kapat.C4.B1lmas.C4.B1

Atatürk o partiyi sırf rejim diktatörlük görüntüsünden kurtulsun diye açtırmak istedi. Bunu kendisi Fethi Okyar'a söylemiş.

Hayır Atatürk o partiyi içinde gizli gizli rakı içebilmek için açmış,mahalle karısı mısın nesin ludwig mışlı mişli dedikoducu gibi yazıyorsun hani kanıt ne zaman söylemiş :) Atatürk fethi okyara böyle demiş,biz öyle duyduk :D

Ve ta ki 20 sene sonra SSCB ve Stalin korkusuyla NATO'ya girilmesi gerekti de "demokrasiye geçelim ki bunlar bizi aralarına alsın" dendi, ve muhalefet partisinin önü açıldı ve o parti CHP'yi seçimde ezdi. Ama o muhalefet partisinin liderleri bir kaç sense sonra asılıverdi. Tahammülsüzlükten sade

noldu ? hemen başa İsmet İnönü'mü geldi ? buranın İsmet İnönü ve Atatürk ile alakası yok es geçiyorum.

Sitelerde Paylaş

Şapka kanunu nedir ya? Niye mutlak gücü elinde tutan bir zat kendi şahsi giyinme zevkini tüm topluma devlet aygıtını kullanarak empoze etmek ister? Bunu 2009 yılında, demokrat olduğunu iddia eden insanlar nasıl savunabilir?

Şapka Kanunu nedir biliyor musun,Şapka giyilmesine özgürlük gelmesidir.

Şapka daha sonra moda oldu (converse gibi) sevilmeye giyilmeye başlandı daha kanun olmadan toplumun 5'te 4'ü şapka giyiyordu.Niye kanun oldu rahat rahat giyilsin diye,giymeyen giymedi tabi Atatürk'ün bu kanunlardan sonra çarşaflı analarla çektirdiği fotoğraflar vardır.

Bu Şapka Kanunundan önce çarşafsız modern gezmek falan yasaktı yani öyle diyim :)

Bunlara özgürlük geldi o kanun ile.

Sitelerde Paylaş

Bak Sevan Nişanyan'ın Yanlış Cumhuriyet kitabı sayfa 69'dan yazıyorum:

1930 Temmuzunda "muhalif" bir parti kurmakla görevlendirilen Fethi (Okyar)'a söyledikleri fevkalade ilginçtir:

"Bugünkü manzaramız aşağı yukarı bir dictature manzarasıdır [...] Halbuki ben cumhuriyeti şahsi menfaatim için yapmadım. Hepimiz faniyiz. Ben öldükten sonra arkamda kalacak müessese, bir isitbdat müessesesidir. Ben ise millete miras olarak bir istibdat müessesesi bırakmak ve tarihe o suretle geçmek istemiyorum."

Dipnotta bu alıntının Fethi Okyar'ın Üç Devirde kitabının 392-393 sayfalarından alındığını yazıyor.

Şimdi bakalım dictature ne demek. İstibdat ne demek.

TDK sözlük sitesine göre, istibdat: "Uyruklarına hiçbir hak ve özgürlük tanımayan sınırsız monarşi, despotluk, despotizm."

Dictature ise ingilizce sözlükte "diktatörlük" manasına geliyor.

Şimdi bakalım Atatürk ne demiş: "Bugünkü manzaramız bir diktatörlük manzarasıdır [...] Ben öldükten sonra arkamdan kalacak müessese bir despotluk müessesesidir."

Başka söze gerek var mı?

Sitelerde Paylaş

Şapka Kanunu nedir biliyor musun,Şapka giyilmesine özgürlük gelmesidir.

Şapka daha sonra moda oldu (converse gibi) sevilmeye giyilmeye başlandı daha kanun olmadan toplumun 5'te 4'ü şapka giyiyordu.Niye kanun oldu rahat rahat giyilsin diye,giymeyen giymedi tabi Atatürk'ün bu kanunlardan sonra çarşaflı analarla çektirdiği fotoğraflar vardır.

Bu Şapka Kanunundan önce çarşafsız modern gezmek falan yasaktı yani öyle diyim :)

Bunlara özgürlük geldi o kanun ile.

Ulan ne kadar yalancısın sen.

Daha yukarda birisi şapka kanununu buraya alıntılamadı mı? Orda açıkça "devlet memuru şapka giymek mecburiyetindedir, halkın da umumi başlığı artık budur, aksi alışkanlıkları devam ettirmek yasaktır" demiyor mu?

Şapkayı serbest bırakmak için yapman gereken sadece şapkayı yasak eden bir kanun varsa onu kaldırmaktır. Yoksa "şapka artık giyilebilir" diye yasa mı yapılır? Ki yapılan yasa bu değil ki. Sen ne konuşuyorsun?

Sitelerde Paylaş

şapka giymeyen insanların idamı için islamcı site olmaması gerekçesi ile kanıt istiyorum

http://tr.wikipedia.org/wiki/%C5%9Eapka_ve_K%C4%B1yafet_Kanunu

Maddenin kaynakları yok, o açıdan çok sağlam değil ne yazık ki. Ben ludwig'in söylediği şeyleri üniversite hocalarım dahil birçok insandan duydum ve birden fazla yerde okudum, böyle bir olay yaşandığına eminim diyebilirim. Biraz bakınayım, daha sağlam kaynak bulurum.

Herkes asıldı demiyorum dostum, muhalefet eden bir kısım insan idam edilmiş, bu bile büyük yanlıştır. Bunu gören halkın korkmaması da mümkün değil.

Sitelerde Paylaş

Atatürk'ten önce çok patili demokrasi vardı diyen zır cahiller okusunlar:

Kanun-i Esasi’nin Bazı Maddeleri:

Osmanlı Devleti’nin yönetim şekli meşrutiyettir.

Padişah’ın yanında iki tane meclis vardır:

Âyan Meclisi

Meb'usan (Avam) Meclisi

Âyan Meclisi padişah tarafından atanır ve ömür boyu mecliste kalır.

Bakanlar Kurulu padişaha karşı sorumludur.

Meclisi açmak ve kapamak padişaha aittir.

Kanun teklifini yalnız hükümet yapabilir.

Barış antlaşmalarını padişah onaylar.

Padişahın izni olmadan bir kanun mecliste görüşülemez.

Yasama yetkisi, Ayan ve Meb'usan Meclisi’ne aittir.

Yürütme yetkisi Padişah ve Bakanlar Kurulu’na aittir.

Mebuslar Meclisi üyeleri dört yılda bir seçilir.

Padişah, uygun gördüğü durumlarda meclisi feshedebilir, milletvekillerini sürgüne gönderebilir.

Şimdi geçelim II. Meşritiyete:

II. Meşrutiyet'in ilanından sonra, 10 Temmuz 1324'de ( 1908) Meclisi Mebusan tekrar toplantıya çağrıldı. 1876 Kanuni Esasisi'nde yapılması gereken değişiklikleri belirlemek üzere bir komisyon oluşturuldu. Bu komisyonun hazırladığı metin 8 Ağustos 1325'de (1909) kabul edildi. Bu tarihten sonra, sonuncusu 21 Mart 1334 ( 1918) olan 6 değişiklik daha yapıldı.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Kanun-ı_Esasî

(devam edeceğim işim çıktı)

tarihinde Mohammed tarafından düzenlendi
copy paste
Sitelerde Paylaş

Bak Sevan Nişanyan'ın Yanlış Cumhuriyet kitabı sayfa 69'dan yazıyorum:

Dipnotta bu alıntının Fethi Okyar'ın Üç Devirde kitabının 392-393 sayfalarından alındığını yazıyor.

Şimdi bakalım dictature ne demek. İstibdat ne demek.

TDK sözlük sitesine göre, istibdat: "Uyruklarına hiçbir hak ve özgürlük tanımayan sınırsız monarşi, despotluk, despotizm."

Dictature ise ingilizce sözlükte "diktatörlük" manasına geliyor.

Şimdi bakalım Atatürk ne demiş: "Bugünkü manzaramız bir diktatörlük manzarasıdır [...] Ben öldükten sonra arkamdan kalacak müessese bir despotluk müessesesidir."

Başka söze gerek var mı?

Evet,Ludwig gole gidiyor,gole gidiyor,Evet ludwig golü atıyor! ludwig tribünlere koşuyor,ama oda ne! ludwig kendi kalesine attı sayın seyirciler,ludwig kendini ateşe atıyor ve takımını yakıyor!

Diktatöritesi belli olmasın diye kendi eliyle muhalefet kurduğunu iddia ettiğin adamın böyle şeyler söylediğini iddia ediyorsun şimdi kendin ile çelişiyorsun,bu cümle mantıken mantıksız zaten. (bu cümleyi bi söylim dedim)

Bu yazıyı yazdığın için teşekkür ederim ludwig,böylece Atatürk'ün diktatör olmadığı kanıtlanmış oldu.

Sen eminim ki Fethi Okyar'ın Üç Devirde adlı kitabını okumadın ve öyle konuşuyorsun nişanyan adlı taraf yazarından.

işte sözü tekrar yazıyorum;

''"Bugünkü manzaramız aşağı yukarı bir dictature manzarasıdır. ... Ben öldükten sonra arkamda kalacak müessese, bir istibdat(despotizm) müessesesidir. Ben ise millete miras olarak bir istibdat(despotizm) müessesesi bırakmak ve tarihe o suretle geçmek istemiyorum" ''

Atatürk bu söz ile tek parti sisteminden rahatsız olduğunu ve sadece kendisinin iktidar olmasını Diktatörite'ye benzetiyor ve bu yüzden Fethi Okyar'dan Serbest Cumhuriyet Fırkası'nı kurmasını istiyor.

Atatürk'te hoşnut değil yani bunlardan.

ludwig bu hallere düşecek adam değildin sen,yanlış yerden kontra atağa çıktın kendi kalene attın golü :)

Sitelerde Paylaş

Herkes asıldı demiyorum dostum, muhalefet eden bir kısım insan idam edilmiş, bu bile büyük yanlıştır. Bunu gören halkın korkmaması da mümkün değil.

kıyafet giymeyenin şapka giymeyenin öldürüldüğü çarşafın yasaklandığı Türkiye'de Atatürk'ün ölümüyle halk güle oynaya kutlama yaptı değil mi ?

Şapka,modern kıyafetlere hala devam edildi zorunlu olmamasına rağmen,çarşaflılar bile Atatürk'ün öldüğü gün yıkılmıştı.Resimler var biliyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Vahşi diktatör. Atatürk döneminin bir diktatörlük ve despotluk dönemi olduğunu Atatürk kendi ağzıyla itiraf ediyor. Bundan hoşnut olmayıp en azından görüntüde değiştirmek için siparişle bir muhalefet parti kurdurmak istiyor. Ama tabi daha önceki muhalefetin milletvekillerinden asılanlar olduğu için yeni partiye Atatürk tarafından seçilen milletvekilleri korkuyor. Ama bir tanesi izinsiz yeni partiye geçiyor. Bunu da Atatürk milletvekilliğinden komple atıyor. Öyle adı muhalefet bunun sadece. Neyse sonuç olarak bir iki ay sürüyor bu macera. Sonra gene istibdat rejimine geri dönülüyor. Ta ki NATO'ya girmek gerekene kadar.

Sitelerde Paylaş

kıyafet giymeyenin şapka giymeyenin öldürüldüğü çarşafın yasaklandığı Türkiye'de Atatürk'ün ölümüyle halk güle oynaya kutlama yaptı değil mi ?

Şapka,modern kıyafetlere hala devam edildi zorunlu olmamasına rağmen,çarşaflılar bile Atatürk'ün öldüğü gün yıkılmıştı.Resimler var biliyorsunuz.

Ne alakası var?

Sitelerde Paylaş

"Şapkaya muhalefet ettiği için idam edildi" diye birşey yok. Zaten iddia edenler de kulaktan dolma olduğunu kabul etmiş. İskilipli'nin hayatına bakılırsa sırf şapka kanununa muhalefetten yargılanmadığı görülür. Kendisi zaten sistem karşıtıdır ve bu yüzden yargılanmıştır. Hayır zaten bu haliyle bile kötü birşey neden daha "şapka takmak istemedi bu yüzden öldürüldü" diye suyu çıkarılıp kullanılır anlamıyom.

Sitelerde Paylaş

"Şapkaya muhalefet ettiği için idam edildi" diye birşey yok. Zaten iddia edenler de kulaktan dolma olduğunu kabul etmiş. İskilipli'nin hayatına bakılırsa sırf şapka kanununa muhalefetten yargılanmadığı görülür. Kendisi zaten sistem karşıtıdır ve bu yüzden yargılanmıştır. Hayır zaten bu haliyle bile kötü birşey neden daha "şapka takmak istemedi bu yüzden öldürüldü" diye suyu çıkarılıp kullanılır anlamıyom.

Şapka kanunu adam asmasa bile kanuna "halkın umumi giysisi artık şapkadır, aykırı alışkanlıklara devam etmek yasaktır" yazılır mı? Nasıl bir ülkedir bu?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...