Jump to content

tanrı nedir?

Recommended Posts

Bunlar gereksiz kafa karışıklığı baris.

Hak ile güç arasında bir alaka yok aslında. Güçlü olan haklı da olablir haksız da olabilir. Güçlü olan ''hak'' nedir umursamaz bile.

Çünkü ''hak'' zayıf tarafında uydurulmuştur, zayıfın perpektifinde mantık kazanır.

Doğada hak filan yoktur. Senin saatlerce uğraşıp yakaladığın hazırlayıp pişirdiğin balığı tam yiyecekken bir ayı gelip elinden alıverir. Ona ''sen haksızsın'' diyerek durduramazsın, anlamaz çünki. Bu ''anlayşıszlık'' ayının gücüdür o anda, ve ayı kazanır.

Ama ''hak'' inancı insanda zayıf noktadır, bunu bilen zayıf hep bu zayıf noktayı kullanır.

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Güç kavramını çok basit ve dar düşünüyorsun.

Elindeki kırakeri almak için kuyruğunu sallayan köpeğin gözlerinde bile bu vardır güç istenci.Hrr yerdedir

Ben tersini söylemedim zaten.Din egoizmin nedeni demedim.

Hayır bu yanlış, yada o kadar açık değil.

Nasıl kıyaslayıp karar verdin buna?

Hele ki ''egoizm'' kavramını yaratan insanın kendisi iken, bunu söylmek çok saçma.

Güven dugusuna neden ihtiyaç duyuyorsun peki?

Neden birine güvenmen gerek? Bu zayıflık değil mi?

Sen ne kadar ''farklı'' nedenler saydığını sansanda aslında hepsi zayıflık ta birleşiyor. Hepsinin ortak noktası bu sen geneli göremiyorsun. Dar düşünüyorsun.

Benimle seninle alakası yok durumun.Ben süpermen değilim tabiki benimde zayıflıklarım var.

Biz insan denilen yaratıktan bahsediyoruz, ben insan olmasam zaten bu konuda konuşamam.

Çaresizlik, inanma nedeni işte. bu kadar basit. Bunu boş yere derinleştirmeye çalışmamak gerek.

Tabiki egoist insan hayvandır bu çok açık.

İnsandan başka hangi hayvan bu kadar çok dünyaya ve diğer canlılara zarar verir.

Bunda anlaşılmayan ne varki?

O verdiğin köpek örneğinde hırlayan köpek güçlü değil kırakeri veren güçlü.

Madalyonun diğer yüzene bakki daha geniş düşün yazdığın örneği daha iyi anla!

Hem bak burda bile konuşurken daha baskın olmak için çabalıyorsun!

Burda kırakeri veren benmiyim sana?

Hiç alakası yok sadece konuşuyoruz.

Ama burda bişey daha dikkatimi çekti yazdıklarında.

Çaresizlik sana görede kabul edilebilir bir neden.

Bir taraftanda süpermen değilim diyosun. Yani kendini her insan gibi zayıf hissediyorsun.

Bir taraftanda neden kimseye güveneyim ki diyorsun!

Sen farkında değilsin belki ama normal bi gününde farkında olmadan bir çok insana güvenmek zorunda kalıyorsun.

Sana net bir soru kendini sende çaresiz hissediyorsan sen neden ihtiyaç duymuyorsun?

Sitelerde Paylaş

Bunlar gereksiz kafa karışıklığı baris.

Hak ile güç arasında bir alaka yok aslında. Güçlü olan haklı da olablir haksız da olabilir. Güçlü olan ''hak'' nedir umursamaz bile.

Çünkü ''hak'' zayıf tarafında uydurulmuştur, zayıfın perpektifinde mantık kazanır.

Doğada hak filan yoktur. Senin saatlerce uğraşıp yakaladığın hazırlayıp pişirdiğin balığı tam yiyecekken bir ayı gelip elinden alıverir. Ona ''sen haksızsın'' diyerek durduramazsın, anlamaz çünki. Bu ''anlayşıszlık'' ayının gücüdür o anda, ve ayı kazanır.

Ama ''hak'' inancı insanda zayıf noktadır, bunu bilen zayıf hep bu zayıf noktayı kullanır.

Tabi ki katılıyorum. Belli güce ulaşma haklı ve haksız yollarla olabilir. İkisinden biriyle elde edilebilir.

Daha çok çaba harcayan az çaba harcayandan daha güçlü diğerinin ise evrimin yok oluş işleyişine tabii olacağı kesindir.

Güçsüz olanı doğa yok eder!

Sitelerde Paylaş

Şunu iyi anlaman gerek önce : Yazdıklarımın hiçbirini anlamamışsın. Anladığını sandığın herşey yanlış.

Tabiki egoist insan hayvandır bu çok açık.

İnsandan başka hangi hayvan bu kadar çok dünyaya ve diğer canlılara zarar verir.

Hayvanlarda dünyaya insan kadar zarar verirlerdi, eğer bunu yapacak zekaya sahip olsalard.

Hayvanlrda insan zekası kadar zeka olsa inan dünyanın çoktan sonu gelmişti.

Sorun egoizm değil sorun zeka.

O verdiğin köpek örneğinde hırlayan köpek güçlü değil kırakeri veren güçlü.

Yav ben köpeğe güçlü demedim ki zaten. Kıraker için kuyruk sallayıp yalvarmak bir güç istenci göstergesidir dedim. İt zayıf olan yani. Krakeri tutan insan güçlü, ama kırakeri ite vermek gibi bir 'erdem'' de bulunduğu için değil kırakeri elinde tuttuğu için güçlü.

Çaresizlik sana görede kabul edilebilir bir neden.

Yazımın hiç bir yerinde ''bana göre'' yorumu yapmadım.

Neden illa kişiselleştirmeye çalışıyorsun ki.

Bir taraftanda süpermen değilim diyosun. Yani kendini her insan gibi zayıf hissediyorsun.

E bukadarına da artık ''yuh'' diyicem. Sen benimle mi tartışıyorsun hakkaten, yoksa başkasına yazacaklarını yanlışlıkla bana mı yazdın?

Bir taraftanda neden kimseye güveneyim ki diyorsun!

Bunu nerde yazdığımı göster! ben bulamadım.

Sana net bir soru kendini sende çaresiz hissediyorsan sen neden ihtiyaç duymuyorsun?

Ben kendimi çaresiz hissediyorum demedim ki. Ayrıca neye ihtiyaç duymuyorum, tanrıya mı? OLmadığını anladığım için olabilir mi? ben atesit olduğum için olabilir mi?

Sitelerde Paylaş

Şunu iyi anlaman gerek önce : Yazdıklarımın hiçbirini anlamamışsın. Anladığını sandığın herşey yanlış.

Hayvanlarda dünyaya insan kadar zarar verirlerdi, eğer bunu yapacak zekaya sahip olsalard.

Hayvanlrda insan zekası kadar zeka olsa inan dünyanın çoktan sonu gelmişti.

Sorun egoizm değil sorun zeka.

Yav ben köpeğe güçlü demedim ki zaten. Kıraker için kuyruk sallayıp yalvarmak bir güç istenci göstergesidir dedim. İt zayıf olan yani. Krakeri tutan insan güçlü, ama kırakeri ite vermek gibi bir 'erdem'' de bulunduğu için değil kırakeri elinde tuttuğu için güçlü.

Yazımın hiç bir yerinde ''bana göre'' yorumu yapmadım.

Neden illa kişiselleştirmeye çalışıyorsun ki.

E bukadarına da artık ''yuh'' diyicem. Sen benimle mi tartışıyorsun hakkaten, yoksa başkasına yazacaklarını yanlışlıkla bana mı yazdın?

Bunu nerde yazdığımı göster! ben bulamadım.

Ben kendimi çaresiz hissediyorum demedim ki. Ayrıca neye ihtiyaç duymuyorum, tanrıya mı? OLmadığını anladığım için olabilir mi? ben atesit olduğum için olabilir mi?

Hercanlının zekası onun evrminin bir sonucudur.

Burda daha zeki olmak o canlının ihityaçları ile doğru orantılıdır.

Seninkilerde sana yatecek kadar gelişmiş.

Bilimsel olarak böle yani :lol:

Sitelerde Paylaş

Tanrı türkçe ve uzak doğu dillerinde Tengri,tenger,ten,tein kelimesinin dilimizdeki son kullanışıdır.Göğü ifade eder.

Sami dillerdeki İlu,ilah,elohi, kelimesinin karşılığıdır.

Ve asal tanım olarak YARATAN- Tapınılan YÖNETİCİ otoritedir.

İnsanlar yaşamlarının nedenselliğini tanrı ile cevaplamış ve evrenin ve varoluşun nedenini TANRI olarak düşünmüştür.Ve bu şekilde inanılmaktadır.Nedensellikte ve öncül sebepte bir bilinemezlik unsuru TANRI düşüncesini doğurmuştur.

tarihinde Alphabeta tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tanrı hem güç isteiğini hem de yalnızlık/acizlik duygularını kapsar. Yani bunlar hemen hemen aynı şeydir. Tanrı kelimesine insanlar tarafından bir güç bir mükemmellik yüklenmiştir. Bu güç hem destek çıkan hem de korkulan bir güçtür.

İnsanlar kendileri üzerinde çok bir büyük kontrole sahip olmak istediklerinden ve bunu başaramadıklarından, tüm kararlarını sadece kendileri vermek istediklerinden, bu evrendeki en önemli ve herkes tarafından tapılacak derecede muhteşem bir varlık olmak istemelerinden dolayı ortaya tanrı gibi bir kelime çıkmıştır. Her insan tanrıdır fakat kendi tanrılıklarına zaman içinde çoook uzaklaşmışlardır. Şimdi bize düşen ona tekrar ulaşmaktır.

Sitelerde Paylaş

inanma ihtiyacı nerden mi gelir?

Korteks.yani bizi biz yapan şey.

Biraz açmak gerekirse(naçizane):

1-Öleceğini bilen tek canlı insan! bu her ne kadar kanıksanmış gibi gözükse de; katlanılması,sindirilmesi ya da üstesinden gelinmesi gayet zor olan ağır

bir travma.ve bununla yüzleşememe inancı tetikler.bu sonlu hayatla yetinemeyip ya da bu sonla yüzleşemeyip, avutacak bir mekanizmanın oluşumu olarak da düşünülebilir sonsuz hayat/inanç.ceza/ödül kurumları ve dünyevi yükümlülükler ise, bunu meşrulaştıran,meşruiyet kazandıran eklentiler gibi bir nevi..

2-Ayrıca kesinlikle nihai/mutlak adalet duygusu ve beklentisi.din gibi komple bir kurum bunu da tatmin etmekte..

3-Bilinmeyene karşı duyulan korku, ya da üstad carl sagan ın tarif ettiği gibi:MİT:başka türlü açıklanması zor incelikli konulara dair benzetiş = dinlerin/tanrının orijini denebilir mi?! (ne kadar güzel tarif etmiş adam) ..Nihayetinde tarih boyunca insanlığın kendini yarattığını düşündüğü tanrıları aslında kendisinin yaratmış olup, ne tür yanılgılara düştüğünü ve bunun defalarca kendini tekrarladığını sayısız örnekle görmekteyiz.Hala aynı kısır dögünün içerisinde olmadığımızı kim bilebilir ki?!:)..İlk çağlardan beri o kadar çok tanrı "yaratılmış" ,o kadar çok garip inanç ve ritüellere riayet edilmiş ki; bu doğrultuda,inanç mefhumunun doğuştan zihinden(a priori), ya da hemen sonrasından geldiğini düşünmek gayet mantıklı.Hemen sonrasından geldiğini düşünmek tutarlı ve aslında "açık"olan. Aynı zamanda benim düşüncem..İnsanın kendini bilmesiyle başlıyor inanç, ve arkasından ve sonunu bilmesi/farketmesiyle .Bir delüzyona inandırmaya başlıyor insan kendini.işte morfinin ta kendisi!

4-Ve ayrıca evet;birşeylere güvenme duygusu/beklentisi.Kendini güvende hissetme ihtiyacı..

Öyle bir tanrı yaratılıyor ki, bizim efendimiz gibi görünen!oysa ki daha dikkatli bakınca o da ne! o tanrı herşeyi bizim için yaratmış,bizim için varetmiş,bizi umursuyor,bizi kolluyor..umursatıyor,kollatıyoruz.Aslında kendimizi ters köşeden önemli kıldıran da biziz, efendi de!O tanrıyı bizim için "biz" varetmişiz..!! Bunu,varoluşundaki "insana bulanmış kibirden" açıkca farketmek mümkün,hatta kaçınılmaz.Farketmemek ise "morfinin" etkisi..Oysa ki gerçekten bir tanrının varolduğunu ama bizi zerre kadar umursamadığını kim bilebilir ki?!..büyük plan çok farklı,ve bizi tamamen "dışında" bırakan birşey de olabilir pekala..ama işimize gelmez tabii,görmezden gelinir..

Aslında ve sonuç olarak, bunların hepsi bir "ideal parantezine" alınabilir.ideal olanın beklentisi,arzusu.belki insanın açgözlülüğü..ideal adalet,ideal yaşam(hiç ölmemek,ölünce bile),ideal güvenlik(sonsuz kudretli koruyucu),ideal bilgi(bilinmeyen yok!hepsi allah/tanrıdan işte,oh ne rahat!)..İşte, inanç/din kurumu bunların hepsini şıp diye karşılayıveriyor.mükemmel karışım..3'ü değil hepsi birarada.ve tabii peşinden giden milyarlar..mutlak bağımlılık,mutlak delüzyon,mutlak morfin!

Şu korteks nelere kadir! :)

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

tanrı sığınacak liman arayanların başvurduğu en sağlam limandır...

yani tanrı sığınnacak limandır...

sığınacak liman arayışından inanma ihtiyacı duyarız...

tanrı inancı neden var? çünkü insanoğlu öleceğini biliyor , hayvanlarda da vardır bu tabii ki ancak hayvanlarda acıdan kaçınma şeklinde vardır neyse insanoğlu öleceğini biliyor yaşamın biteceğini idrak etmişte durumda ama genlerinde de güçlü bir hayatta kalma içgüdüsü var.. şansa bakın ki birtek de insanların tanrıları var....

Sitelerde Paylaş

tanrı inancı neden var? çünkü insanoğlu öleceğini biliyor , hayvanlarda da vardır bu tabii ki ancak hayvanlarda acıdan kaçınma şeklinde vardır neyse insanoğlu öleceğini biliyor yaşamın biteceğini idrak etmişte durumda ama genlerinde de güçlü bir hayatta kalma içgüdüsü var.. şansa bakın ki birtek de insanların tanrıları var....

İşte bu yüzden insan Allah'a iman edince hayvandan farklılaşıyor. İnkar edince hayvandan bir farkı kalmıyor.

Sitelerde Paylaş

İşte bu yüzden insan Allah'a iman edince hayvandan farklılaşıyor. İnkar edince hayvandan bir farkı kalmıyor.

Camiilerde, kiliselerde sürüleşende bizleriz, haklısın. Sürü halinde linç mantığıyla hareket edenlerde bizleriz. Masum kız çocuklarını recm edenlerde bizleriz. Birden fazla eş alanda bizleriz. Ensest ilişkiyi göklere çıkarıp, muhammede serbest bırakanlarda biziz. Eee size ne kaldı?

Sitelerde Paylaş

Bana göre tanrı kavramını biz insanlar yarattık. Cehalet zamanları teknoloji yokken olayları açıklayamazken bir üstün güç isteriz bunları yapan var deriz ve egomuzu tatmin ederiz.

şöyle diyim yağmur yağarken seyreden insan "nasıl yağıyor acaba" der. ama bilimsel açıklamasını yapamaz çünkü bilim diye birşey yok henüz. düşünür düşünür işin içinden çıkamayınca derki "bunu yağdıran biri var" işte buna benzer düşünceler tanrı kavramının temelidir bana göre.

Tanrı nedir? sadece içi boş olan bir kelimedir. Tanrı sadece bizim soyut düşüncelerizimin ürünüdür. tabiki bana göre :)

Sitelerde Paylaş

İşte böyleee,

Tanri nedir?

TANRI,EVRENLERİ OLUŞTURAN GÜCÜN ADIDIR.

Sorun bu gücü kaynağıdır.

Bu kaynak,belki gelecek yüzyıllarda bilinecek,belkide hiç bilinemeyecek.

Dini kesimlerin inandığı bu güç degil.

Kendilerince uydurdukları DÜDDÜRÜ PUTLAR.

Karı bulan

Kapıcılık yapan

Küfreden

Allahı şahat gösteren bir Ellan.

Tolonbeg

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...