Jump to content

'Sizden En Az Üç Çocuk İstiyorum' Diyen Bir Başbakanımız Var.

Recommended Posts

Sayın Başbakan, gittiği her nikahta geline 'Sizden en az üç çocuk istiyorum' demeyi alışkanlık haline getirdi. Bir-iki kez olsa 'ilginç bir şirinlik' olarak karşılanıp gülüp geçilecek bu konuşma artık kabak tadı vermeye başladı.

Bu devletin bir zamanlar 'nüfus kontrolü' ve 'aile planlaması' politikaları vardı. Bunlarla, istenmeyen gebeliklerin önlenmesi ve kontrolsüz nüfus artışının önlenmesi amaçlanıyordu. 'Bakabileceğin kadar çocuk yap' sloganıyla, kadınların rahat, sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmesi hedeflenmişti.

Çağımızda 'yüksek nüfusun değil aktif ve üretken nüfusun önemli olduğu' argümanı ile 1960'lı yılların başlarından itibaren bu politikalar yürütülmüş ve çok da başarılı sonuçlar alınmıştı.

Ama son birkaç yıldır, kırmızı çizgilerimizin neredeyse hepsinin silinip atılması gibi bu uygulamalar da rafa kaldırılmış görünüyor.

Sitelerde Paylaş

Ben de nüfus planlamasından yanayım. 1920'de bir yabancı gazeteci Atatürk'e : ''nüfusunuz 10 milyon küsur, bu nüfusla ne yapmayı düşünüyorsunuz?'' demişti, M. Kemal de : ''bize ancak yeter.'' diyerek cevaplamıştı. Ne kadar nüfusun çoğalır o kadar doğal kaynakların azalır ters orantılıdır.

Erdoğan'ın bunu söylemesi ise şundan dolayımış : Türkiye'de genç nüfus, çalışan nüfus kalmamış, yaşlı nüfus varmış nu nüfus Türkiye'ye yükmüş ondan 3 çocuk üretip, genç nüfus arttırılmalıymış. Ya bakamazsanız yeni nüfusa diyorlar başbakan Hindistan da bakamıyormuş, bir şey olmazmış. Haklılık payı olabilir ama zamanında genç nüfus dışarıya göç ediyordu da Türkiye umursamıyordu şimdi hükümetler alev aldı, bu ülkenin tüm politikaları gözden geçirilmeli.

Sitelerde Paylaş

Sanırım Çin ve Hindistan'ın yoğun nüfusuyla büyük güce dönüşmesi Başbakan'ın dikkatini çekmiş olabilir.Ama bu ülkelerdeki kişi başına gelir çok düşük seyrediyor.Ve sosyal şartlar gelişmiş ülke seviyesinde değil.

Ama ben 3 çocuk fikrine katılmıyorum.Türkiye'de atıl ve yoğun oranda işsiz nüfus varken 3 çocuk demek saçmalıktır.Başbakan, AB'ye karşı bir koz olarak eğitimli ama işsiz GENÇ nüfusunu sunmak istiyor sanırım.

İçi boş ve hangi gerekçelerle söylendiği halka açıklanmayan tuhaf bir öneri.Bizim çocuklarımız başbakanın çocukları gibi kıyak bir yaşama sahip değil.Başbakan uyansa iyi olacak.

Artan işsizliğe çareler araması gerek.

tarihinde Alphabeta tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sanırım Çin ve Hindistan'ın yoğun nüfusuyla büyük güce dönüşmesi Başbakan'ın dikkatini çekmiş olabilir.Ama bu ülkelerdeki kişi başına gelir çok düşük seyrediyor.Ve sosyal şartlar gelişmiş ülke seviyesinde değil.

Ama ben 3 çocuk fikrine katılmıyorum.Türkiye'de atıl ve yoğun oranda işsiz nüfus varken 3 çocuk demek saçmalıktır.Başbakan, AB'ye karşı bir koz olarak eğitimli ama işsiz GENÇ nüfusunu sunmak istiyor sanırım.

İçi boş ve hangi gerekçelerle söylendiği halka açıklanmayan tuhaf bir öneri.Bizim çocuklarımız başbakanın çocukları gibi kıyak bir yaşama sahip değil.Başbakan uyansa iyi olacak.

Artan işsizliğe çareler araması gerek.

Sanırım başbakan bu konuyu,bir ailede en az 10 çocuk yapan bir kürt istilasına karşı ileride azınlık duruma düşmemek için, söylemiş olduğunu düşünüyorum ve bu düşüncemdede yalnız değilim.

Sitelerde Paylaş

Erdoğan'ın bunu söylemesi ise şundan dolayımış : Türkiye'de genç nüfus, çalışan nüfus kalmamış, yaşlı nüfus varmış nu nüfus Türkiye'ye yükmüş ondan 3 çocuk üretip, genç nüfus arttırılmalıymış. Ya bakamazsanız yeni nüfusa diyorlar başbakan Hindistan da bakamıyormuş, bir şey olmazmış. Haklılık payı olabilir ama zamanında genç nüfus dışarıya göç ediyordu da Türkiye umursamıyordu şimdi hükümetler alev aldı, bu ülkenin tüm politikaları gözden geçirilmeli.

türkiyede nüfusun yüzde ellisi yirmi beş yaşın altında.

üniversite bitiren insanlar işsiz.

genç nüfusa bizim mi ihtiyacımız var?

beyimiz kendini norveçin falan başbakanı mı sanıyor acep?

tayyipin söylediklerinin arkasında mantık aramak abestir.

ama gene de o lafın gerekçesinin bu olduğu iddia ediliyor denilirse

tayyip bile bu kadar saçmalayamaz derim.

Sitelerde Paylaş

Tayyip ileri görüşlülük ediyor.

Tabiki nufusun artması bize hiçbir işe yaramayacak bir yığın değersiz, işsiz-güçsüz, aç sefil, rezil insandan başka birşey kazandırmayacaktır. Bu insanlar savaş durumunda işe yarar ama.

Tayip basit bir gerçeği görmüş, ilerde birgün bu ülkenin canına okunacak.

Ya bu ülke için yada başka ülke için savaşacak insan lazım olacak ozaman.

Bunu isteyen belki tayyip değildir, artık kime ne kadar lazım olacaksa ona göre bir plan yapmışlardır.Siz kafanızı '' ne oacak bu kadar insan'' diye boşyere yormayın. Hepsi geberecek tabiki. :)

Sitelerde Paylaş

Herhalde şu mantıkla söylüyor: benim lafıma değer verip, dinleyip de çocuk yapan aile ne kadar çok olursa, benim gibi bir kafa yapısının iktidarı o kadar sağlam olur.

Türkiye'de sakat olan oran çalışan/emekli oranı. normalde 4 çalışan(sigortalı çalışan tabi) 1 emekliyi finanse etmeli ki düzgün bir sosyal güvenlik sistemi yürütülebilsin. Bizde 1 emekliye karşılık 1,87 yani 2 çalışan bile düşmüyor. Yaşlı nüfusun yükü değil emeklilerin yükünden bahsedilebilir fakat bu da çocuk doğurmakla değil iş sahası yaratmakla çözülebilecek bir şey. Genç nüfus yaratmakla olayın alakası yok yani.

Sitelerde Paylaş

Başbakan üç çocuk yapın diyor ama bu çocukların nasıl büyütüleceği hakkında en ufak ipucu vermiyor. Bence amacı sermayeye ucuz işgücü sağlamak olabilir, düşündüm başka bir açıklama bulamadım. En az üç çocuk diye bas bas bağıran bir başbakan :huh:

Sitelerde Paylaş

Kanımca nüfusun artması ülkede, geniş çapta bir yoksullağa yol açacağından, dini odaklar gelişebilir. Birinci nedeni bu olabilir. İkinci nedeni ise sermayeye ucuz işgücü sağlamak tabii ki.

Nihilin savaşla alakalı yorumlarına katılmamakla beraber, son derece çocukça buluyorum. Sen silahı bul savaşacak insan her zaman bulunur. Savaşta önemli olan nüfus değil ekonomik güçtür.

Sitelerde Paylaş

Olay silahla bitmiyor, ekonomin olduktan sonra savaşacak insan bulunur. Olay nüfusla alakalı olsaydı, İsrail o kadar arap ülkesinin içinde hepsine kafa tutamazdı.

Sitelerde Paylaş

Ya tayyip düşünecek mi okadar ince ince,y ok ekonomi yok silah pazarı zart zurt.

Adama hem birbirinden güzel aptal yakıştırmaları yapıp hem de bunları düşündüğünü savunmak da saçma.

Salak işte düz mantık gidiyordur. ''Ne kadar asker o kadar savaş gücü'' işte.

Ben tayyip değilim ki, tahmin ediyorum. Madem bu adam size göre bu kdar salak, benim salakça düşüncemin de haklılık payı var ohalde.

Sitelerde Paylaş

Halk ne kadar çaresiz ve muhtaç hale getirilirse, o kadar iyi kullanılır.

Bilinçsiz ve cahil kitle arttırılmalı. İslam'ın temel ilkesi bu değil midir?

Çok büyük bir başarıyla işler bu mekanizma.

Siz de kalkmış mantıklı açıklama arıyorsunuz...

Sitelerde Paylaş

Adama hem birbirinden güzel aptal yakıştırmaları yapıp hem de bunları düşündüğünü savunmak da saçma.

Benim böyle yakıştırmalar yaptığım yok gayet zeki adam.

İ feel good seninle aynı düşünceleri paylaşıyorum, yukardada belirttim. Siz derken ben onların içinde değilim umarım.

Uyusukkursun zannımca sen iyi boşluk dolduruyorsun. Nüfusun artışı ekonomide vs. gelişmesini tetiklemez. Eğer öyle olsaydı İsviçrenin ekonomik, sosyal vs. durumunun türkiyeden kötü olması gerekirdi. Teorinin boşluğunu kim dolduracak onu merak ediyorum.

Sitelerde Paylaş

bence gayet mantıklı bir politika yürütüyorlar

nufusun artışı eğitimde ekonomide altyapıda gelişmeyi tetikleyecektir

şehirler büyüyecek

hatta nufus doğuya doğru kayacak

doğudaki "boşluk" dolacaktır....

Her boşluk dolunca ne olacak.Sefil nüfus arttıkça suç artacak.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...