Jump to content

ATATÜRKÜN MANEVİ OĞLU

Recommended Posts

atatürk ve küçük abdurrahim

abdurr1.jpg

atatrk1.jpg

Mustafa Kemal Atatürk'ün özel hayatında önemli bir yer teşkil eden, manevi evlatları arasında belki de en önemlilerinden biri olan Abdurrahim Tuncak.Zübeyde Hanım'ın koynunda büyüyen Tuncak, sadece Mustafa Kemal'in degil Zübeyde Hanım'ın ve Makbule Hanım'ın da hayatında önemli bir yer almıştır.

Bunu daha iyi anlayabilmek için Dr. Behçet Uz'un agzından çözülmüş bant kayıtlarına göre, son günlerinde Zübeyde Hanımla arasında geçen olayı şöyle anlatmakta fayda vardir;

DEVAMI

http://www.ataturkinkilaplari.com/ak/37/abdurrahim-tuncak---ataturkun-manevi-oglu-evlatligi.html

bu yazı , güya atatürkçü olupta gercekteyse buz gibi kürt düşmanı olanlara ve onlara (gavura kızıp oruc bozma misali) aldanıp atatürk düşmanı kesilen kürt kardeşlerimedir.son zamanlarda ceşitli sitelerde atatürk aleyhine yazılar okudum ve cok üzüldüm ,bundan dolayıda bu yazıyı ekleme ihtiyacı duydum. gönül isterdiki yüce atatürk 2000'li yılların rahat sartlarına göre değilde 1910'lu ve 20'li yılların tehlikeli zor sartlarına göre değerlendirilseydi.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
bu yazı , güya atatürkçü olupta gercekteyse buz gibi kürt düşmanı olanlara ve onlara (gavura kızıp oruc bozma misali) aldanıp atatürk düşmanı kesilen kürt kardeşlerimedir.son zamanlarda ceşitli sitelerde atatürk aleyhine yazılar okudum ve cok üzüldüm ,bundan dolayıda bu yazıyı ekleme ihtiyacı duydum. gönül isterdiki yüce atatürk 2000'li yılların rahat sartlarına göre değilde 1910'lu ve 20'li yılların tehlikeli zor sartlarına göre değerlendirilseydi.

Sevgili Davudi, çok güzel yorumlamışsın.

Ne yazık ki günümüz koşullarında bile Atatürk seviyesinde çağdaş düşünemeyenler çok.

Bunun yanında, o dönemin koşullarını ve dünyadaki demokrasi düzeyini dikkate almadan yapılanları beğenmeyip eleştirenler var.

Birara Manevi oğlu Abdürrahim konusunda "Atatürk'ün öz oğlu" olduğuna dair iddialar vardı basında.

Kızının sözleri de bunu ima eder gibiydi.

Babanız ne zaman evlat edinilmiş?

Evlat edinilmiş diye bir şey yok. Babamın Akaretler’deki evde sünneti yaptırılıyor. 5 yaşındayken sünnet yatağında çekilmiş resmi var.

Yani kendi oğlu mu?

Ben böyle bir şeyi söylemeye söz sahibi değilim.

http://www.habervitrini.com/haber.asp?id=369321

Bu yanıtlardan ve Abdürrahim Tuncak'ın Atatürk'e olan benzerliğinden yola çıkılarak Atatürk'ün öz oğlu olduğu iddiaları ortalığı karıştırmıştı.

Forumda da böyle düşünen var mı acaba?

Sitelerde Paylaş

Konuyu zenginleştirme babında; Atatürk'ün manevi kızı Sabiha Gökçen'in de bir Ermeni yetimi olduğu belirlenmiştir.

Perihan Mağden, Radikal'deki 11.10.2006 tarihli yazısında bu konuda şöyle yazmıştı:

'Ben şahsen iftihar ederim, gözlerim dolar sevgiden ve hürmetten: hem onca çocuğu evlat edindiği için Atatürk, hem de bir Ermeni kızı da evlat edindiği, üstüne titrediği, onu özenle ve bu kadar iddialı bir kimlikle yetiştirdiği, yetiştirebildiği için.'

Sitelerde Paylaş

bazıları demeden ben diyeyim:

o çocukları kesin asimile edip türkleştirmek için evlatlık almıştır.

:D :D

oo murted,kendini aşmışsın,kendi kalene gol atıyorsun,takım oyuncularına ihanet etmeye başlamışsın.ilk defa yanlış bir yere ironi yaparken görüyorum seni.

tarihinde Vahşi Diktatör tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
gönül isterdiki yüce atatürk 2000'li yılların rahat sartlarına göre değilde 1910'lu ve 20'li yılların tehlikeli zor sartlarına göre değerlendirilseydi.

Atatürk'ün çok eylemi o çağın ve o ortamın etkisinde olan reflexlerdir evet.Peki günümüzdekilerin Atatürk böyle yaptı biz de böyle yapalım demesi nedir?

Kürt sorunu ve terörle mücadele konusu tartışılırken Dersim olaylarının gündeme getirilmesinin ne gereği vardı.

Atatürk'e en büyük zararı bu zihniyet veriyor ve Atatürk karşıtlığını ona putperestçe yaklaşanlar körüklüyor.

Bu başlık ve çalışma için teşekürler Davudi.

Sitelerde Paylaş

oo murted,kendini aşmışsın,kendi kalene gol atıyorsun,takım oyuncularına ihanet etmeye başlamışsın.ilk defa yanlış bir yere ironi yaparken görüyorum seni.

velet, senin o küçük beynin

beni bir kalıba sokmaya yetmez.

bulaşma bana, ben dün neysem bugün de oyum.

senin vizyonunun darlığı

ve olayları bu dar bakış açına göre değerlendirmen

benim değil senin sorunun.

şimdi, sütünü iç ve ayaktaysan hemen uyu.

bu kadar saçmalarsan bana da sana seni aşapılama hakkını verirsin.

Sitelerde Paylaş

velet, senin o küçük beynin

beni bir kalıba sokmaya yetmez.

bulaşma bana, ben dün neysem bugün de oyum.

senin vizyonunun darlığı

ve olayları bu dar bakış açına göre değerlendirmen

benim değil senin sorunun.

şimdi, sütünü iç ve ayaktaysan hemen uyu.

bu kadar saçmalarsan bana da sana seni aşağılama hakkını verirsin.

Sitelerde Paylaş

tamam evlatlık aldıklarına sozumuz yok ya oldurulenler

yanı bır ıkı kurt bır ıkı ermenı

gerıye kalanları yada sunu sorayım o cocugun aılesı nerede

bır mılyondan fazla ermenı olduruldu gunah cıkarmak ıcınde ermenı mı evlat edıldı :D

kusura bakmayın ama bardagın dolu tarafı neredeyse tasacak ama sız o bos bolumunu gormeye devam edıyorsunuz

Sitelerde Paylaş

bır mılyondan fazla ermenı olduruldu gunah cıkarmak ıcınde ermenı mı evlat edıldı :D

kusura bakmayın ama bardagın dolu tarafı neredeyse tasacak ama sız o bos bolumunu gormeye devam edıyorsunuz

seyitrıza çok güzel.

techir sırasında senin dedelerinden biri

kafilelere saldırıp öldürmüş olabilir mi?

gelip birileri bunu demeden onu da ben diyeyim.

o birileriyle sizin birbirinizden farkınız maalesef yok,

aynı çirkin, aynı nefret kokan yaklaşımlarınıza devam ediniz.

sonra da neden kan akıyor diye ağlaşın.

Sitelerde Paylaş

seyitrıza çok güzel.

techir sırasında senin dedelerinden biri

kafilelere saldırıp öldürmüş olabilir mi?

gelip birileri bunu demeden onu da ben diyeyim.

o birileriyle sizin birbirinizden farkınız maalesef yok,

aynı çirkin, aynı nefret kokan yaklaşımlarınıza devam ediniz.

sonra da neden kan akıyor diye ağlaşın.

Murted'in bu yazısından sonra aşağıdaki makaleyi buraya alıntılamak şart oldu, Murted güzel söyledi hiç birimizin birbirimizden farkı yok, aşağıdaki yazı da Murted kardeşimin ve bizim gibi düşünenleri destekleyen makaledir.

Ünlü “hepimiz şuyuz buyuz” içerikli sloganların ilki, 1968’te Paris’te gerçekleşen öğrenci olaylarının liderlerinden Daniel Cohn-Bendit'in bir Alman Yahudisi (Aşkenazi) olması sebebiyle, Fransa Komünist Partisi’nin (evet yanlış okumadınız “komünist parti” dedim!) “Humanite” adlı periyodiğinde aşağılanması üzerine öğrencilerin buna tepkilerini dile getirmek için şiar edindikleri “Hepimiz Alman Yahudisi’yiz!” sloganıdır. Ülkemizde, Hrant Dink’in cenazesinde yükseltilen “Hepimiz Ermeni’yiz!” sloganı, daha sonra çeşitli alanlarda, yine aynı empati bilinciyle “Hepimiz Kürt’üz!”, “Hepimiz DPT’liyiz!”, “Hepimiz Festus Okey’iz!” gibi çeşitlemeleriyle yankılandı. Tabiî ki, buna karşı bir tepki olarak belli kesimler de hemen “Hepimiz Türk’üz!” benzeri sloganları haykırmaya başladılar; fakat bu tip sloganların “empati”nin değil, tahakkümcü bir kafa yapısının ve şovence bir refleksin simgesi olduğu açıktı.1 Hangi sebeple ve hangi bakış açısıyla olursa olsun, toplum olarak ne “Hepimiz Ermeni’yiz”; ne de “Hepimiz Türk’üz!” sloganları bizi tümüyle kapsayabiliyor. Ancak yukarıdaki başlığı “Hepimiz Ötekiyiz!” gibi iddialı bir söylem olarak koyduk. Peki, neden hepimiz “öteki”yiz?

“Masum Değiliz Hiçbirimiz!”

Türkiye’de bir öteki tespit edip onu düşmanlaştıranların yalnız Türk milliyetçileri ya da İslamcılar olduğu söylenemez. Bu gruplar için ötekileştirmenin ideolojilerinin bir parçası olduğu doğrudur ve eylemliliklerinde toplu katliamlara ( Maraş katliamı, Sivas katliamı vs.) rastlanması tam susturma ya da kan kusturma bağlamında “doğal”dır(!) da. Fakat dediğim gibi ötekileştirme, düşmanlaştırma salt bu siyasal çizgilerdeki insanlara özgü bir şey değil. Türkiye’de ortalama bir Sünnî için “Kızılbaş” ne kadar aşağılık bir şeyse, Alevî için de “Yezid” (Sünnî anlamında) odur. Bunun da “ yetmiş iki buçuk millete bir bakmak”la açıklanamayacağı aşikârdır. Arabaşlığı “masum değiliz hiçbirimiz” koyduk, evet, gerçekten hiçbirimiz masum değiliz. Ermeni Tehciri’yle, 1915’te yaşanan felâketle ilgili haklı olarak Ermeni halkının acısını paylaşan sol, Ermeni devletinin Azeri halkı üzerinde yaptığı katliama neden ses çıkarmadı?!. Ya da Türkiye’deki kaç Ermeni aydını, bu katliamlara, insanların sürgün edilmesine itiraz edebildi? Peki, Türkiye’de İslâmcı faşist tehdit sebebiyle iyice rahatsız olan Yahudi cemaati Filistin’deki devlet terörüyle ilgili çıtını çıkardı mı? Soykırım acısını yaşamış bir halkın Filistin halkıyla dayanışması gerekmez miydi? Evet, masum değiliz hiçbirimiz!.. Bu ülkede ezilen Kürt halkının bir kısım ferdi ezme fırsatını bulduğu anda Ermeni ve Asurîleri ateşe ve kana boğmadı mı? Masum değiliz!.. Halkı faşizme ve zulme karşı birleştirmesi gereken sol, 12 Eylül öncesi birbirini yemedi mi?

Hepimiz ötekiyiz!.. Bu ülkede Karslı, Erzurumlu’yu; Giresunlu, Trabzonlu’yu; Trabzonlu, Rizeli’yi sevmez mesela. Bir ilin/ ilçenin insanı, yanı başındaki ilin/ilçenin insanına en azından!- önyargıyla bakar. Hepimiz ötekiyiz!.. Bu ülkedeki Lazlar’la Hemşinliler arasındaki husûmet yabancı ansiklopedilere konu olacak kadar namlıdır! Evet evet hepimiz ötekiyiz!.. Türkiye’de hemen herkes için Çingene, “pis”, “kötü”, “hırsız”dır; ama gelin görün ki ortalama bir Çingene için de “diğerleri” pek “sağlam papuç” değildir !.. Hepimiz ötekiyiz!.. Türkler’in kafasında Çerkezler’le ilgili pek çok önyargı vardır evet ama; Çerkezler de Türkler’den geri kalmayıp onları anlayışı kıt “ihlepako” olarak nitelerler!..

Tablo açık… Evet, görüldüğü üzere hepimiz ötekiyiz ve hiçbirimiz öyle pek de masum değiliz!

Sitelerde Paylaş

Sevgili Davudi, çok güzel yorumlamışsın.

Ne yazık ki günümüz koşullarında bile Atatürk seviyesinde çağdaş düşünemeyenler çok.

Bunun yanında, o dönemin koşullarını ve dünyadaki demokrasi düzeyini dikkate almadan yapılanları beğenmeyip eleştirenler var.

Nerdeyse imkansız sayılacak şartlar arasından bir "mucize" yaratarak aynı zamanda osmanlının bin türlü pisliğini temizleyerek devlet kurmuş ulu önderi "neden avrupa birliği gibi bir devlet kurmadı" gibisinden akıllara zarar bir sekilde eleştirmeleri yokmu , hayret ediyorum valla. Hele hele birde bir takım kurumları müesseseleri kişileri baz alarakta yapınca kendilerini bile aşıyorlar

Konuyu zenginleştirme babında; Atatürk'ün manevi kızı Sabiha Gökçen'in de bir Ermeni yetimi olduğu belirlenmiştir.

Diyelimki ulu önderimiz kürt değilde , biçare yetim bir afgan cocuğunu evlat edinseydi yada bakım masraflarını üstlenseydi ,acaba bundan insanlık namına ve dogmalarla dolu ideolojiler namına ders cıkarılırmıydı ? Kendi adıma cevap vereyim hiç sanmıyorum , öyle ya kendi kürdünü ve türkünü göremeyen kürtlerle türkler elin afganlısını nasıl görsünki. Kürt siyasetciler kafayı sadece kürtlüğe takmışlar kürtlükten baska bişey düşünemez , icraat yapamaz hale gelmişler. Anti ırkçı olalım derken , ırk temelli düşündüklerinin icraat ettiklerinin hele hele karsı tarafıda fasistlikle sucladıklarının farkında bile olmamaları ne kötü.

bazıları demeden ben diyeyim:

o çocukları kesin asimile edip türkleştirmek için evlatlık almıştır.

:D :D

Mürted kardeşim sakadanda olsa güzel bir tespitte bulunmus. Daha yeni "Kız Çocuklarını Okutalım" kampanyası gibi erdemli ulvi bir kampanyayı bile asimilasyonculukla itham edecek kadar gönüller fesat olmuş ,basiretler baglanmış

Sitelerde Paylaş

Atatürk'ün çok eylemi o çağın ve o ortamın etkisinde olan reflexlerdir evet.Peki günümüzdekilerin Atatürk böyle yaptı biz de böyle yapalım demesi nedir?

Kürt sorunu ve terörle mücadele konusu tartışılırken Dersim olaylarının gündeme getirilmesinin ne gereği vardı.

Atatürk'e en büyük zararı bu zihniyet veriyor ve Atatürk karşıtlığını ona putperestçe yaklaşanlar körüklüyor.

Bu başlık ve çalışma için teşekürler Davudi.

Katılımda bulunduğun için ben tesekkür ederim alfabeta kardeşim

Yorumunun tamamına katılmakla beraber , seninde belirttiğin gibi benimde en çok cekindiğim güruh bunlardır ,Bunların yüzünden olan atatürkün hatırasına oluyor. Atatürkü sevenler ve sayanlar olarak artık şu acı gerceği görmeli ve kabul etmeliyizki ,Ulu önderin kurduğu chp'le şimdiki chp'nin hiçbir alakası yoktur. Güya komunizmle mücadele diye amerikaya el verip kolunu kaptırma misali evdeki bulgurdanda olmustur. Marşal (planından) yardımından sonra dengeside ayarıda iyice kaymış bir partidir. Heleki içinden kenan evren gibi bi herifin cıktığı tsk yıda bunun yanına koyduğumuzda resmin bütünü daha iyi acığa cıkıyor.

Lan seyit , şimdi ben sana ne diyeyim oğlum ,neyse hadi üyeliğinde iptal edilmiş arkadan konusmak bize yakısmaz , ama sunuda dememde bi sakınca görmezsin artık ahura mazda sana akıl fikir versin inşeeallah

NOT: Baktık Arabın allahında iş yok , belki kürdün allahı iyi gelir diye düşündüm :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...