Jump to content

ya atiistler yanılıyorsa!

Recommended Posts

Müslüman (barışçı ve barış ile Yaratanına teslim olan kişi) gerçeği/Gerçek'i arayan ve ona tanık olduğunda ona teslim olandır.

Barış ile,

Edip

Peki o zaman bana gerçeğe tanık olmuş bir müslüman gösterebilirmisiniz?

Yani bana bir müslüman gösterin.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 196
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Peki o zaman bana gerçeğe tanık olmuş bir müslüman gösterebilirmisiniz?

Yani bana bir müslüman gösterin.

Umarım, "örneğin, işte ben, karşınızda" desem bana kızmazsınız.

Selam,

Edip

Sitelerde Paylaş

Umarım, "örneğin, işte ben, karşınızda" desem bana kızmazsınız.

Selam,

Edip

Yok kızmak yerine, şimdilik size "gerçek" dediğiniz nedir diye sorar, müslüman olmak için gerçeğe tanık olmak gerektiğini söylediğinizi hatırlatırım.

Sitelerde Paylaş

ya ateistler yanılıyorsa yani öldüklerinde islamın gerçekliği ile karşı karşıya gelirse bu ateistler için çok büyük bir hüsran olur.Tersi halinde müslümanlar için hiç bir sorun yok yani ateistler haklı ise müslümanlar bu dünyda islamı yaşayarak her türlü zararlı alışkanlıktan (alkol uyuşturucu vs) uzak etrafına yardım ederek yaptığı ibadetler ile huzur duyarak tertemiz bir yaşantı ile hayata gözlerini kapatacaklar.Onlar için her iki halde de hüsran olmayacak diye düşünüyorum bilmem bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

yanılmak mı? şaka mı bu?

islamın bahsettiği tanrı varsa ve ben günün birinde kendisiyle karşılaşırsam yüzüme tükürmezsem namerdim.

peygamberine üvey oğlunun kızını ayartan bir Allahtan korkacak kadar adi değilim.

dilerce o lanet cehenneminde beni yaksın.

insan şerefi için yaşar ve ölür. ama sizde nerede o şeref.

tarihinde terk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Decide'nin bu konu için yazdığı çok güzel bir yazısı vardı. O yazının ateistforum'a iğnelenmesini rica ediyorum. Foruma gelen her beş müslümandan üçü "ya varsa" diye başlık açıyor.

Birde kuran da mucize olduğu fasaryasını çürüten bir yazının iğnelenmesi gerek bence. Bunda da pante yardım edecektir

Sitelerde Paylaş

Yok kızmak yerine şimdilik size "gerçek" dediğiniz nedir diye sorar, müslüman olmak için gerçeğe tanık olmak gerektiğini söylediğinizi hatırlatırım.

Gerçek? Gece yarısın üç saat geçtikten sonra gerçeği şöyle tarif edebilirim:

1. Matematiksel ve mantıksal gerçekler. Dedüksiyon yöntemiyle ulaşılan apriori bilgiler.

Örnek: 57+57=114.

Örnek: Beynimiz tam 19 mantık kuralı ile çalışır. Ne eksik ne fazla. (Bunun aşağıdaki şıkka dahil olduğu ileri sürülebilir ama...)

2. Gözlem ve deneyimlerle ulaşılan objektif gerçekler. Indüksiyon yöntemiyle ulaşılan aposteriori bilgiler.

Örnek: Portakal inek tarafından değil, ağaç tarafından üretilir.

Örnek: Gravity olarak bilinen yerçekim gücü evrenimizdeki yıldız ve galaksileri bir arada tutan güç olmasına rağmen kısa mesafelerde magnetik güçle yarışamaz. Nitekim, küçük bir mıknatısın gücü koca yerin çekim gücünü yenebilir.

3. Gözlem ve deneyimlerle ulaşılan subjektif gerçekler. Indüksiyon yöntemiyle ulaşılan aposteriori bilgiler.

Örnek: Portakalın tatlı-ekşi tadı çok lezzetli.

Örnek: Bugün kendimi hafif hissediyorum.

Ve nihayet, seninle birlikte tanık olduğum/olacağım yarı bir gerçek:

Örnek: Sen bu yazıyı okuyunca gerçeği kabul etmeyeceksin.

Selam,

Edip

tarihinde EdipYuksel tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hiç te alakası yok Sangre. Eğer Kuran İslam'ın ana kitabı ise orada bu tür kumarbazca bir mantığın ödüllendirildiğini bulamazsın. Hristiyan misyonlerlerinin sık sık kullandığı ve Paskal'a dayandırılan (Pascal's Wager) bu mantıkla gerçek bir müslüman olunmaz, olunamaz.

Müslüman (barışçı ve barış ile Yaratanına teslim olan kişi) gerçeği/Gerçek'i arayan ve ona tanık olduğunda ona teslim olandır.

Barış ile,

Edip

islam tam anlamıyla insanlara ticaret yaptıtır bilakis.

bu sayede samimi duyguların içine eder.

örneğin ''fakirlere yardım et'' nasihati.

çok güzel. zaten tüm insalar bu duyguları paylaşır. bunun için din falan gerekmez.

peki din bu güzel nasihatin içine nasıl eder?

işte asıl mesele bu. bunu anlayan insan islamı ve diğer dinleri çöp tenekesine atmaktan çekinmez.

asıl mesele şu ki islam bu nnasihatin hemen ardından niçin yardım etmeliyiz sorusuna '' yardım edene öbür tarafta oruspu karılar hediye edilecektir'' yanıtının verilmesi

bak işte bu bir ticarettir. hemde ticaretin en şerefsizcesi.

şimdi size ne oluyor da hala müslümanlıkta diretiyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

yanılmak mı? şaka mı bu?

islamın bahsettiği tanrı varsa ve ben günün birinde kendisiyle karşılaşırsam yüzüme tükürmezsem namerdim.

Kendi yüzüne tükürmeyi hayal etmen ilginç. Sana N harfi yerine M harfi yazdırarak seni arkadaşların arasında mahcup eden Gerçek'e şimdiden teslim olursan kendi yüzüne ebediyyen tükürmekten kurtulabilirsin.

Selam,

Edip

Sitelerde Paylaş

Kendi yüzüne tükürmeyi hayal etmen ilginç. Sana N harfi yerine M harfi yazdırarak seni arkadaşların arasında mahcup eden Gerçek'e şimdiden teslim olursan kendi yüzüne ebediyyen tükürmekten kurtulabilirsin.

Selam,

Edip

:lol:

basit bir harf hatasından epey derin anlamlar çıkarmışsın. tefsir alışkanlığından olsa gerek.

Sitelerde Paylaş

islam tam anlamıyla insanlara ticaret yaptıtır bilakis.

bu sayede samimi duyguların içine eder.

örneğin ''fakirlere yardım et'' nasihati.

çok güzel. zaten tüm insalar bu duyguları paylaşır. bunun için din falan gerekmez...

Katılıyorum... İnsanların ahlaki doğruları bulabilmesi için ON EMIR'e veya Kuran'a ihtiyaçları olmayabilir. Doğuştan mantık programıyla donatılmış olarak geliyoruz.

Ifadelerine bakınca seninle tartışma konusunda çekinceliyim... Hani muhatabını dinleyebilecek bir ruh halini görmüyorum sende... Hiddetle tükürüyorsun ve küfrediyorsun.

Hani biraz sakinleşince, insanların niye iyilik yapma duygusuna sahip olduğu konusunda biraz düşün. Niye? diye sor, "niye fakirlere yardım etmek isteriz?" diye sorgula... Dilersen sana bir ipucu vereyim: Neden insanlar kendi ailelerini yabancılara tercih eder? Biraz düşün ve tüm insan davranışlarının temelindeki güdüyü keşfet.

Anlayana: İnsanlar bencil ve rasyoneldir. (Bunu ya bir tanımlama veya bir reçete veya her ikisi olarak algılayınız; farketmez).

tarihinde EdipYuksel tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Katılıyorum... İnsanların ahlaki doğruları bulabilmesi için ON EMIR'e veya Kuran'a ihtiyaçları olmayabilir. Doğuştan mantık programıyla donatılmış olarak geliyoruz.

Ifadelerine bakınca seninle tartışma konusunda çekinceliyim... Hani muhatabını dinleyebilecek bir ruh halini görmüyorum sende... Hiddetle tükürüyorsun ve küfrediyorsun.

Hani biraz sakinleşince, insanların niye iyilik yapma duygusuna sahip olduğu konusunda biraz düşün. Niye? diye sor, "niye fakirlere yardım etmek isteriz?" diye sorgula... Dilersen sana bir ipucu vereyim: Neden insanlar kendi ailelerini yabancılara tercih eder? Biraz düşün ve tüm insan davranışlarının temelindeki güdüyü keşfet.

Anlayana: İnsanlar bencil ve rasyoneldir. (Bunu ya bir tanımlama veya bir reçete veya her ikisi olarak algılayınız; farketmez).

iyilik yapma konusunda 'niye' sorusuna yanıt aramak abesle iştigaldir.

sen daha işin başında çorbayı çatalla içmeye başlıyorsun.

ben bu kıza aşığım diyen birine 'niye' sorusunu sormak gibidir ki o soruya yanıt vermeye çalışan kişi aşkının içine eder.

bazı eylemlerin yada duygular pek çok bileşen ile oluşur ki çoğu kere bu bileşenlşer bile kendi özelliğiği tam yansıtamamış olduğu için anlaşılamaz. bütünü parçalara ayırmak bütün hakkında bilgi almak için her zaman işe yaramaz.

fakirlere yardım etmek iyidir. neden mi? çünkü iyidir.

insanların bencil ve rasyonel olduğu savı yeterince rasyonel mi? :lol:

bence değil.

bu sorulara yanıt bulmak için de erken. pek çok insan gibi sen de üç beş bilim adamı kisveli zibidilerin söylemlerini kesinmiş gibi algılayıp evine duvar örmeye çalışıyorsun.

insan niye bencil olsun ki?

sonunda toprak olup diğer canlılara mineral sağlamak gibi bir sonla kaderlenmiş ^_^ hayatın bencil olup olmamasını tartışmak ne biçim bir şeydir.

Sitelerde Paylaş

Gerçek? Gece yarısın üç saat geçtikten sonra gerçeği şöyle tarif edebilirim:

1. Matematiksel ve mantıksal gerçekler. Dedüksiyon yöntemiyle ulaşılan apriori bilgiler.

Örnek: 57+57=114.

Örnek: Beynimiz tam 19 mantık kuralı ile çalışır. Ne eksik ne fazla. (Bunun aşağıdaki şıkka dahil olduğu ileri sürülebilir ama...)

2. Gözlem ve deneyimlerle ulaşılan objektif gerçekler. Indüksiyon yöntemiyle ulaşılan aposteriori bilgiler.

Örnek: Portakal inek tarafından değil, ağaç tarafından üretilir.

Örnek: Gravity olarak bilinen yerçekim gücü evrenimizdeki yıldız ve galaksileri bir arada tutan güç olmasına rağmen kısa mesafelerde magnetik güçle yarışamaz. Nitekim, küçük bir mıknatısın gücü koca yerin çekim gücünü yenebilir.

3. Gözlem ve deneyimlerle ulaşılan subjektif gerçekler. Indüksiyon yöntemiyle ulaşılan aposteriori bilgiler.

Örnek: Portakalın tatlı-ekşi tadı çok lezzetli.

Örnek: Bugün kendimi hafif hissediyorum.

Ve nihayet, seninle birlikte tanık olduğum/olacağım yarı bir gerçek:

Örnek: Sen bu yazıyı okuyunca gerçeği kabul etmeyeceksin.

Selam,

Edip

Bu gerçeklik tanımlarını islam inancın ile bağdaştırmaya çalışınca komik bir durum çıkıyor ortaya.

Yani sen "Portakalı inek değil ağaç üretiyor demekki Allah var, Muhammed onun elçisidir o zaman mutlaka Kur'an'da Allahın kitabıdır" mı diyorsun, senin gerçeğin bumu, tanık olduğun gerçek bumu?

Bu gerçek tarifin ile Kur'an'ı bağdaştırırmısın?

Mesela bir Allah'ın olduğunu, bu Allah'ın birde peygamberi olduğunu, bunların Kur'an diye bir kitabı olduğunu hangi gerçekler ile biliyorsun, bunların gerçekliğini neye dayanarak savunuyorsun?

Senin mantığına göre Kur'an gerçek ise, mesela "Portakalı inek değil ağaç üretir" bunun aksi söylenmez diyelim (aslında müslümanlar söyleyebilirler mesela portakalı ağaç değil allah üretiyor) peki Kur'an hakkında aynı kitaba inananlar tarafından farklı şeyler söylenebiliyor, bu nasıl bir gerçek?

Allah bir gerçek ise nasıl oluyorda her insanın kafasında farklı Allah tanımı var, senin Allah tanımın nedir?

Sitelerde Paylaş

Selam,

Edip

Nedense hepiniz (islam profu da olsa sıradan bir müslümanda olsa) aynısınız.

Adam bir harfi yanlış yazmış onu bağladığın gerçeğe bak.

Bunları görünce Kur'an gibi bir kitaptan nasıl mucizeler çıkartıyorlar diye düşünmüyor şaşırmıyorum.

Adam bir harfin yanlış yazılmasını Allaha bağlamış o zaman yanlış yazılmayanları neye bağlıyorsun?

Mesela o adam yüzüme tükürmek demiş ben ise yüzüne tükürmek dedim şimdi bunu bana yazdıran o Allahmı yoksa dikkatmi?

Sitelerde Paylaş

Nedense hepiniz (islam profu da olsa sıradan bir müslümanda olsa) aynısınız.

Adam bir harfi yanlış yazmış onu bağladığın gerçeğe bak.

Bunları görünce Kur'an gibi bir kitaptan nasıl mucizeler çıkartıyorlar diye düşünmüyor şaşırmıyorum.

Adam bir harfin yanlış yazılmasını Allaha bağlamış o zaman yanlış yazılmayanları neye bağlıyorsun?

Mesela o adam yüzüme tükürmek demiş ben ise yüzüne tükürmek dedim şimdi bunu bana yazdıran o Allahmı yoksa dikkatmi?

islamda elini nereye atsan elinde kalıyor işte. bu da ona güzel bir örnek. ama müslümanların bunu anlaması epey zaman alıyor.

Sitelerde Paylaş

Odaklayan sensin, zira marifetin ortaya çıktı.

Neyse... Benim hayatım senin hayatından daha güzel, daha erdemli, daha verimli bir yaşam. Beyinsiz olmadığım için hayatımı arap putuna tapınmaya harcamıyorum. Bıngıldaksız olmadığım için hayatımı arap geleneklerini uygulamaya harcamıyorum.

benim hayatımı görmeden böyle bir önyargıda bulunman ilginç doğrsusu.ayrıca senin hayatının iyi ve kaliteli olmasının site sakinlerinin ilgisini çekeceğini hiç sanmıyorum.neden kendini övdüğünü bile anlamıyorum.arap geleneklerine ve arap putlarına bizde inanmıyoruz bunun konuyla ne gibi bir alaksı olduğunu artık sen açıkla.

Sitelerde Paylaş

edıpyuksel nickli üyeye

Edip Yüksel isimli sapık yazarın görüşlerini ateist forumda dile getirmenin ne gibi faydaları olacağını sizin mantığınıza bırakıyorum.Ancak müslümanların büyük çoğunluğunu suçlayan zımnen dahi olsa ateistlere yalaka imajı taşıyan sözlerinizden iğrendiğimi belirtmekte fayda gördüm.Bu forum müslümanlar arasındaki fikir ayrılıklarının gündeme getirileceği bir yer değildir.Bu tür ayrıntıların ateistleri de ilgilendirdiğini hiç sanmıyorum.Ehli sünnet akaidine ve görüşlerine bir ateist forumda hakaret etmen iyi niyetli ve mert biri olmadığını açıkça ortya koyuyor

Sitelerde Paylaş

edıpyuksel nickli üyeye

Edip Yüksel isimli sapık yazarın görüşlerini

Dini sorgulamaya,edipin c.kabuğu programını dinlemeyle başladım.Müslüman değilim,aynı görüşleri paylaşmasam,aynı dinden olmasam bile saygım var.edip çok kişinin sorgulamasına öncü oldu.ortada bir sapık varsa ta kendisi oluyorsun m.genç

Ehli sünnet akaidine ve görüşlerine bir ateist forumda hakaret etmen iyi niyetli ve mert biri olmadığını açıkça ortya koyuyor[/b]

Senin zihnini açmamız çoooook zor olacak.

Sitelerde Paylaş

Ateizm`de İslam gibi, dogmatiktir.

Çünkü, Allah`ın varlığına inanç, bilimsel kanıtlara dayanmadığı gibi, yokluğuna inanmakda bilimsel kanıtlara dayanmamaktadır.

Bilimsel kanıtlara dayanmayan her şey, dogma`dır.

tarihinde HARUNN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...