Jump to content

Kuran köleliği kaldırmıştır

Recommended Posts

• İleti 80
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

>>> What ??? Kaçıncı ayet di bu ? Anibal ın son çırpınışlarını izliyoruz

Şapşal Hanif, bul, o alsığın siteden bak bakalım, başka ayetlerde nasıl "köle azat etmek" deniyor? Haid, getir göster madem.

İlla ben getirip bir tarafına mı sokayım?

Sitelerde Paylaş

Amanıın 1350 yıl boyunca Kuran denen apaçık kitabı milyarlarca Müslüman yanlış anlamış.. 1920 li yıllarda Mısırda köle pazarı hala mevcuttu.. Osmanlı, İstanbul desen en ünlü köle pazarıydı.. Desenize 1350 yıl boyunca milyarlarca Müslüman Kurana karşı gelip cehennemi boylamış... :)

Sitelerde Paylaş

>>> What ??? Kaçıncı ayet di bu ? Anibal ın son çırpınışlarını izliyoruz

Şapşal Hanif, bul, o alsığın siteden bak bakalım, başka ayetlerde nasıl "köle azat etmek" deniyor? Haid, getir göster madem.

Kızma ama,mızıkcılık da yapma adam ol !!! Kızceksen ben oynamayayım :D

Şapşal hanibal !!!!! Maide suresi ni örnek veren sensin !!!

Sen göstereceksin !! madem saçma bir iddian var !! e..ek gibi gösterceksin !!!!

İlla ben getirip bir tarafına mı sokayım?

Ben senin bi tarafına sokdum ya !! Yetmezmi hanibal :D heeeee

Hadi bakalım, ben yatıyorum :D sana kolay gelsin !! Tırmala biraz ! Yarın okurum neler zırvaladığını :D İşiniz bu zaten!!!!!

byee

Sitelerde Paylaş

Amanıın 1350 yıl boyunca Kuran denen apaçık kitabı milyarlarca Müslüman yanlış anlamış.. 1920 li yıllarda Mısırda köle pazarı hala mevcuttu.. Osmanlı, İstanbul desen en ünlü köle pazarıydı.. Desenize 1350 yıl boyunca milyarlarca Müslüman Kurana karşı gelip cehennemi boylamış... :)

Aha !! Bende mooo nerede kaldı diyodum :D Hoşgeldin hoşgeldin!!

Hadi sende tırmala bakalım biraz !!!!!

Bulamazsınız karrdeşiimmm!!!!

Kuranda yaş veya kuru herşey vardır!!! Bittiiii !!!! Ötesi yoookkk!!!

Bi taraflarınızıda yırtsanız , bu boşa kürek çekmek olacakdııırrr !!!

hade sanada bye....

Sitelerde Paylaş

Haa bu arada ;

Hanibal , işin içinden çıkamayıp sinirleniyorsun !!! Sonra da insanlara hakaret içeren kelimeler sarf ediyorsun!!! Adam ol önce!!

Forum ortamının ne olduğunu iyi bilirim ! Çok forum platformunda bulundum!!

Benim bildiğim üyeler bu tür hakaret içeren kelimeler sarf edemez !!

Hele mod lara hiiç yakışmaz bu ezik kelimeler !!

Seni esef le kınıyorum!!!

Ha diyceksin ki , sende bana diyorsun !! Ama farkındaysan, ben sana ve kişliğine yönelik , böyle çocuk ca kelimeler sarf etmedim !! etmemde !!!

Ama sen bu kelimeleri sarf ederek , banada hak doğurmuş oluyorsun !!!

Sorunlar küfürleşerek çözülüyorsa eğer !!! Ben bunu çoook güzel yaparım yani ,emin ol !!

ANLADIN ???? Hadi bakalım, iyi geceler genede sana !!!

Sitelerde Paylaş

Hanif budalası, bak bakalım "köle azad etmek" nasıl söylenirmiş:

http://www.kuranmeali.org/kuran_meali.aspx?suresi=maide&ayet=89

... kisvetuhum ev tahrîru rakabeh(rakabetin) ...

14. ehlî-kum : sizin ehliniz, ev halkınız

15. ev kisvetu-hum : veya onları giydirme (onların giysileri)

16. ev tahrîru rakabetin : veya, ya da bir köle azâdı

17. fe men : artık kim

18. lem yecid : bulamadı

19. fe sıyâmu : o halde, o taktirde oruç tutsun

http://www.kuranmeali.org/kuran_meali.aspx?suresi=mucadele&ayet=3

... mâ kâlû fe tahrîru rekabetin min ....

li-mâ : şeyden

7. kâlû : söylediler

8. fe tahrîru : o taktirde azad etsin, serbest bıraksın

9. rekabetin : köle

10. min kabli : önceden, daha önce

11. en yetemâssâ : temas etmek, temas etmesi

Vazelin lazım mı?

Kölle azad etmek, fekk ile değil, tahrir ile söylenir, o ayette doğrudan köle azat etmek demiyor. Köle azat etmek olduğu yorumcuların "herhalde böyle mi ki acaba dediği" şeydir. Bunu bir sok o kalın kafana.

Sitelerde Paylaş

hanif çok rezil ve yüzsüz bir adamsın.. sana onca ayet getirdik.. köleliği resmileştirmiş dedikk.

sen azat etmekten bahsediyosun hala.. onun olduğu da şüpheli.. öyle farz etsek bile burada bir yasaklama yoktur.. insanları köle edinmek yasaktır demez hiçbir yerde.. allahtan başkasına kul köle olmayın derken de kölelerden bahsetmiyor.. özgür insanlardan bahsediyor.. çünkü hiçbir insan isteyerek köle olmaz zaten..

bunca yazdık hala utanmadan sırıtarak yazıyorsun.. yazmaya devam et.. ne kadar rezil olursan o kadar iyidir...

şu ayetlerde açıkça yazıyor.. sen daha ne konuşuyorsun..

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=29919&view=findpost&p=513053

Sitelerde Paylaş

Hanif budalası, bak bakalım "köle azad etmek" nasıl söylenirmiş:

Sen harbiden geri zekalısın sanırım biraz !!!

bu ayet teki ' köle azat etme ' cümlesini anlayamamak için,salak olmak lazım !!!

Vazelin lazım mı?

Sana lazım vazelin kanımca!!!

Kölle azad etmek, fekk ile değil, tahrir ile söylenir, o ayette doğrudan köle azat etmek demiyor. Köle azat etmek olduğu yorumcuların "herhalde böyle mi ki acaba dediği" şeydir. Bunu bir sok o kalın kafana.

Saf adam ! orda yorumcular,'herhalde böyle mi ki acaba' demiyor, dikkatli bak !!

Kıçından uydurma!!! Bende sana diycem sok kalın kafana diye , ama sende kalın kafa bile yok inan !!!!!!

Allah sizi, kasıtsız olarak yaptığınız yeminlerinizden sorumlu tutmaz. Fakat kasıtlı yaptığınız yeminlerinizden sizi sorumlu tutar. Bozulan yeminin keffareti (cezası), ailenize yedirdiğinizin ortalamasından on yoksulu yedirmek veya giydirmek yahut da bir köle azad etmektir. Verecek bir şey bulamayan kimse için de üç gün oruç tutmaktır. İşte yemin ettiğiniz zaman yeminlerinizi bozmanın cezası budur. Yeminlerinizi koruyun. İşte Allah âyetlerini size böyle açıklar ki, şükredesiniz.

Kefaret için , 'fakiri doyurmak VEYA giydirmek VEYA köle yi serbest bırakmakdır ' diyor!!

Ama sen , kıt aklınla, kalkıp VEYA ları yorumcuların yanlış meal i diyorsun!!!! Yuuhh !!

hangi kelime ile söylendiğimi önemli ? Yoksa ne anlam verdiğimiz mi önemli ?

Yaz bakalım şunu bi translate'e ' freeing the bondman ' !!

Bak bakalım ne çıkacak karşına ?

Yahu bu kadar kalın kafalılık olmaz ! olamaz !!!

Fekku rakabe(tin)

Abdülbaki Gölpınarlı Meali

Bir kul azat etmek.

Ali Bulaç Meali

Bir boynu çözmek (bir köleye özgürlük vermek)tir;

Diyanet İşleri Meali(Eski)

O geçit, bir köle ve esir azadetmek,

Diyanet İşleri Meali(Yeni)

O tutsak bir boynu çözmek (köle azat etmek)tir.

Diyanet Vakfı Meali

Köle azat etmek,

Edip Yüksel Meali

Köleleri özgürlüklerine kavuşturmaktır; *

Elmalılı Hamdi Yazır Meali

Köle azat etmek,

Elmalılı Meali (Orjinal) Meali

(Fekki rakabe) esîr bir boyun kurtarmak

Ömer Nasuhi Bilmen Meali

(O) Bir köle azad etmektir.

Muhammed Esed Meali

[O,] boynunu [günah zincirinden] kurtarmaktır; 7

Suat Yıldırım Meali

Sarp yokuş: bir köleyi, bir esiri hürriyetine kavuşturmaktır! *

Süleyman Ateş Meali

Bir boynu (kölelik zincirinden) çözmek,

Şaban Piriş Meali

Köle azat etmektir.

Ümit Şimşek Meali

O, köle azad etmektir.

Yaşar Nuri Öztürk Meali

Özgürlüğü zincirlenenin bağını çözmektir o.

Yusuf Ali (English)

(It is:) freeing the bondman;

M. Pickthall (English)

(It is) to free a slave,

Bu kadar meal ci yanlış !!! Ama bizim arap dili prof'u hanibal doğru !! peeehhhh !!!

Saf sın sen , başka bir şey demiyorum ben sana !!!

Sitelerde Paylaş

24/32 Ve enkihül eyama minküm ves salihıyne min ıbadiküm ve imaiküm* iy yekun fükarae yuğnihimüllahü min fadlih* vallahü vasiun alim

24:32 VE İÇİNİZDEN bekar olanları ve kadın ya da erkek kölelerinizden (evlenmesi) uygun olacak olanları evlendirin. (Evlenmeye niyeti olanlar) yoksul iseler, (bu sizi kaygılandırmasın,) Allah onları lütfuyla destekleyecektir. Çünkü, Allah her şeyin aslını eksiksiz bilmekte (ve bu itibarla herkesi bağış ve kayrasıyla) kuşatmaktadır.

Kölelerinizi evlendirin diyen bir ayet dururken kölelik kaldırılmıştır demenin saçmalık olduğunu söylemiştik.Ayetteki ıbadiküm kelimesinin ABD:KULLUK KÖLELİK kelimesi olduğunu da.

Bir de Kuran'da meleket eyman diye ifade edilenler var,

Bunlar para verip hür kalmak isterlerse hür bırakın diyor.Bu adamlar azat edilmek için anlaşma yapmak istiyorlar.

24:33 Evlenmeye imkan bulamayanlar, Allah kendilerine lütfuyla bu imkanı verinceye kadar iffetli davransınlar. Yasal olarak sahip bulunduğunuz kimselerden azatlık sözleşmesi yap-mak isteyen olursa, kendilerinde iyi niyet görüyorsanız bu sözleşmeyi onlar için yazın; ve Allah'ın size bahşettiği kendi zenginliğinden onlara (paylarını) verin. Ve eğer evlenerek iffetlerini korumak istiyorlarsa, sakın, dünya hayatının geçici hazları peşine düşerek, (hürriyeti sizin elinizde bulunan) cariyelerinizi fuhşa zorlamayın; kim onları buna zorlarsa, bilsin ki, maruz kaldıkları bu zorlanmadan ötürü, Allah (onları) acıyıp esirgeyecek ve bağışlayacaktır!

Köleler esirler cariyeler vsler için bir sürü ayet var böyle hukuğa bağlanmış.Madem kölelik kaldırıldı bu ayetleri neden koysun?

Boyunların bağını çözmek zor bir yoldur demek kölelik kaldırılsın demek değildir.Buradan Kuran'ı kurtarmaya onu çirkefçe savunmaya kalkanları insafa davet ediyorum.

Sitelerde Paylaş

hanif çok rezil ve yüzsüz bir adamsın..

Hoşştt !!! asıl rezil ve yüzsüz sensin faramir!!!

sana onca ayet getirdik..

Bende sana onca ayet getirdim !! Ama anlayamıyorsun inceliği nedense ! Gerçi anlıyorsun da

ideoloji lerine ters geliyor!! Kaçıyorsun ! Kaçma ! Kaçmakla olmaz bu işler! Öğrenmeye ve anlamaya çalış tamammı ?

köleliği resmileştirmiş dedikk.

Kölelik resmileşdirilmiş olsa,onlarca ayetde , köle diye görülen insanlar,kardeş gibi,evin insanı gibi gösterilip , güzellikle muamele edilirmi ??? ÇALIŞDIR SAKSIYI BİRAZ !!!

sen azat etmekten bahsediyosun hala.. onun olduğu da şüpheli..

Yuuuh !! Bunuda dedinya,aklından şüphe etmek lazım senin !!

öyle farz etsek bile burada bir yasaklama yoktur.. insanları köle edinmek yasaktır demez hiçbir yerde.. allahtan başkasına kul köle olmayın derken de kölelerden bahsetmiyor.. özgür insanlardan bahsediyor.. çünkü hiçbir insan isteyerek köle olmaz zaten..

Kıvııırrrrr

bunca yazdık hala utanmadan sırıtarak yazıyorsun.. yazmaya devam et.. ne kadar rezil olursan o kadar iyidir...

Aynı şeyleri bende senin için düşünüyordum az önce,ne tesadüf!!!

şu ayetlerde açıkça yazıyor.. sen daha ne konuşuyorsun..

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=29919&view=findpost&p=513053

Bende konuşuyorum ama sen anlamıyorsun,anlayamıyorsun !!!

İslamiyet, köleliği birden kaldırmak yerine, kademeli olarak kaldırmayı esas kabul etmiştir.

Zira, insanlık aleminde yerleşmiş köklü bir adeti birden kaldırmak,kolay değildir. Hata ile öldürme ve yemin kefaretlerinde köle azat edilmesi esası vardır.

Köle azat etmek, Allah'a yaklaştırıcı bir ibadet olarak takdim edilmiştir.

Zekatın verilme yerlerinden biri de, kölelerdir. (Tevbe Sûresi, 60) a bakıver!!!

60. Sadakalar (zekâtlar) Allah'tan bir farz olarak ancak, yoksullara, düskünlere, (zekât toplayan) memurlara, gönülleri (Islâm'a) isindirilacak olanlara, (hürriyetlerini satin almaya çalisan) kölelere, borçlulara, Allah yolunda çalisip cihad edenlere, yolcuya mahsustur. Allah pek iyi bilendir, hikmet sahibidir.

Bir düşünsene olaydaki inceliği,ama anlayamazsın işte :(

Nur 32 ye bir yorum yapmışın geriki sayfalarda!!

Düşünebiliyormusun !!! Bir köle ile evlenmek !!!Bir köle yi hanımın veya kocan yapmak!!

Ne kadar müthiş bir olay !! Sen köle olsan ! N e yapardın bu durumda ?Bence çok sevinirdin !!!

Şu ayetede bir yorum getirmişsin aklınca!!!

Ey iman edenler! Öldürülenler hakkında size kısas farz kılındı. Hüre karşı hür, köleye karşı köle, kadına karşı kadın kısas edilir. Ancak öldüren kimse, kardeşi (öldürülenin vârisi, velisi) tarafından affedilirse, aklın ve dinin gereklerine uygun yol izlemek ve güzellikle diyet ödemek gerekir. Bu, Rabbinizden bir hafifletme ve rahmettir. Bundan sonra tecavüzde bulunana elem dolu bir azap vardır.

Ve altındada demişsinki ;köle ve hür diye sınıflara ayırmış insanları..

Saf adam, o çağ da zaten köle ve hür sınıf lar diye bir kavram varmış !!Allah yapmamış ki bu sınıflandırmayı!!!

Ama vahyettiği ayet ler ile köleliği resmen bitirmeyi emretmiştir!!

Afedersin ama neredeyse ' aha ! osurdunuz!! hemen köle azat edin diyecek kadar,köle sınıfını

özgürleştirme yoluna gitmiş ,yavaş yavaş !!

İyi geceler...

Sitelerde Paylaş

Eee hanif, bu ayet mekki bir ayet. Bunu takip eden 1400 yıl boyunca neden kölelik değişmeden sürüp gelmiş o zaman?

Neden devam edecek abicim!!! Tabiiki maddi çıkar lar ve rahat yaşantılarından vazgeçemedikleri için sürüp gelmiş!!

Bu işi böyle sürdürenler , eminimki kıyam günün de alttaki ayetlerle karşı karşıya kalacaklardır !!

Ama o bizi bağlamaz,onları bağlar!!Ben uyarıyı aklımla gayet rahat alabiliyorum bu ayet lerden !!

Aklı olan alır!!Olmayan alamaz!!

Ona iki yolu (doğru ve eğriyi) göstermedik mi? 90/10

- Fakat o, sarp yokuşu geçemedi. 90/11

- Sarp yokuşun ne olduğunu sen nereden bileceksin? 90/12

- Bir boynu (kölelik zincirinden) çözmek, 90/13

- Yahut doyurmaktır: açlık gününde, 90/14

- Akraba olan yetimi, 90/15

- Yâhut hiçbir şeyi olmayan yoksulu, 90/16

- Sonra inanıp birbirlerine sabır tavsiye eden ve merhamet tavsiye edenlerden olmak. 90/17

Farkındamısın hanibal!

Doğru yolda olmanın bir şartlarından biri olarakda, köle azat etmek gösterilmiştir. !!!! Buna dikkat,önyargısız düşün bunu !

Kefâret şartı olarak köle azat etmenin farz olduğunu anlıyorum bu ayet dende !!!

- Kadınlarına zıhar edip sonra söylediklerinden dönenler, karılarıyla temas etmeden önce bir köleyi hürriyete kavuştursunlar. Size öğütlenen (hüküm) budur. Allah yaptıklarınızı haber almaktadır. 58/3

Ayrıca,Kölelerin, ihtiyaçlarını karşılamak üzere, kendilerine sadakadan farz olarak pay verilmiş!!!

Sadakalar, Allah’tan bir farz olarak ancak fakirlere, düşkünlere, onlar üzerinde çalışan (sadaka toplayan) memurlara, kalpleri (İslâm’a) ısındırılacak olanlara, kölelik altında bulunanlara, borçlulara, Allah yoluna ve yolcuya mahsustur. Allah bilendir, hikmet sâhibidir. 9/60

Ayrıca alttaki ayet ile toplumda maddi olarak tutunabilmesi için kendisine maddi yardım edilmesi emredilmiştir.

Evlenme (imkânı) bulamayanlar, Allah kendilerini lûtfundan zengin ed(ip evlenme imkânına kavuştur)uncaya kadar iffetlerini korusunlar. Ellerinizin altında (köle ve câriye)lerden, mukatebe (akdi) yapmak isteyenlerle, eğer kendilerinde bir iyilik görürseniz mukatebe yapın. Ve Allah’ın, size verdiği malından onlara da verin. Dünya hayatının geçici menfaatini elde etmek için, nâmuslu kalmak isteyen cariyelerinizi zinaya zorlamayın. Kim onları (zinaya) zorlarsa, şüphesiz Allah, zorlanmalarından sonra (0 cariyelere karşı) bağışlayıcı, esirgeyicidir. 24/33

Kendi dillerindeki apaçık kitabı neden anlamamış o kadar insan?

Abicim neden anlamamış diye bir şey yok ki !!!! Anlayıp yapanda olmuş,anlayıp işine gelmeyip , yapmayanda !!!

Düşünsene, ülkemizin anayasasında bir takım yasaklar ve uygulamalar var!! Yasakları yaparsan cezalar var !

Ama şu an insanlar hırsızlığın suç olduğunu , anlamıyormu ? Neden ceza evleri hırsız dolu peki ???

Şu an insanlar tecavüz ün suç olduğunu anlamıyormu ? Neden ceza evleri tecavüzcü dolu ?

Uyuşturucu yasağını anlamıyormu kimse ? Herkes anlıyor!Ama milyarlarca dolarlık piyasa dönüyor!!

He bunları anlayanda var,siz,ben ve bizim gibiler gibi!!

Ama anlayıp , menfaat lerine tatlı gelenlerde var !!!Kimisi kral gibi hayat yaşıyor,kimiside kuyruğu kısdırıp cezaevinde yatıyor !!!

Sonuç olarak; köle liğin islamda bitirildiği apaçık belli ayet lerle verilmiş !!

Takva da yüksek olan vazgeçmiş,ayetlerdeki hükümlere uymuş!!!

Takva da zayıf olanlar ise zırva düşüncelere kapılıp ,vazgeçememişler :(

Sonuçda kuran ın getirdiği dinin bir suçu yok !!! Bütün suç gene insanlarda!!Ama bir takım insan larda !!

Selamlar...

Sitelerde Paylaş
Neden devam edecek abicim!!! Tabiiki maddi çıkar lar ve rahat yaşantılarından vazgeçemedikleri için sürüp gelmiş!!

Bu işi böyle sürdürenler , eminimki kıyam günün de alttaki ayetlerle karşı karşıya kalacaklardır !!

Ama o bizi bağlamaz,onları bağlar!!Ben uyarıyı aklımla gayet rahat alabiliyorum bu ayet lerden !!

Aklı olan alır!!Olmayan alamaz!!

Peki muhammed kendisi neden bu maddi çıkarlardan vazgeçememiş?

Hala anlamadın, köleliği yasaklayan hiç bir ayet yok. Bu olmadığı sürece, köle azat etmeyi isteyen ayetlerin hiç bir hükmü olmaz olamaz. İşte bunun sebebi bu.

Senin örneğini verdiğin ayet ise, zaten köle azat etmeyi emreden bir ayet bile değil. Dense ki, "boynu kurtarmak" yerine "köle azat etmek" dediğin geçerli olurdu. Ama değil, o ayette köle azat etmek denmiyor. Bu yüzden de hiç kimse bu ayeti öyle anlamıyor.

Şimdi sen allahı iyice dangalak, şapşal yerien koydun ayrıca. Eğer allah, tahrir yerine fekk dediği zaman bunun böyle olacağını bilmiyor, köleliğin 1400 yıl daha hiç bir şey olmamış gibi sürüp gideceğini göremiyorsa, bu ancak salak bir tanrı olur.

"Karınıza zıhardan sonra yaklaşmak için ceza olarak bir köle azad edin" derken nasıl ki azat ile kurtarmak arasındaki farkı apaçık biliyorsa, o ayeti söylerkende biliyor elbette. Allah köleliğin kalkmasını istemiyor, çünkü bunun tek yolu olan köle edinmeyi yasaklamak adına hiç bir şey yok.

Sitelerde Paylaş

Sizin anlama güçlüğünüzü , anlayamıyorum :blink: Size sadece şu ayet le başbaşa kalın diyorum!!!

araf.179.

Andolsun, biz cinler ve insanlardan bir çogunu cehennem için yaratmisizdir. Onlarin kalpleri vardir, onlarla kavramazlar; gözleri vardir, onlarla görmezler; kulaklari vardir, onlarla isitmezler. Iste onlar hayvanlar gibidir; hatta daha da saskindirlar. Iste asıl gafiller onlardir.

Sitelerde Paylaş

>>> Size sadece şu ayet le başbaşa kalın diyorum!!!

O ayete uyan bir numaralı adam sensin işte.

Allah köleliğin kalkmasını istemiyor ki, sürmesini istiyor. Eğer allah bunu istese, neden açıkca Zeynebi muhammedin altına atarken söylediği gibi söylemiyor?

Bir şeyi kurutmanın tek yolu vardır, kaynağını kurutmak. Köleliğin kaynağını yasaklamadıkça hiç bir zaman yok olmaz, olamaz.

Verecek bir cevabın kalmayınca, gidip amanda siz körsünüz, sağırsınız vs. diye zırlamakla olmuyor bu işler.

Ve bir şey daha, bu ayetin mealini de yanlış yapmışsın. Kavramazlar demez o ayette.. "kulubun la yefkahune bi ha" kalpleriyle fıkh etmezler, yani düşünmezler demektir.

Ve zaten hiç kimse kalbiyle düşünmez, düşünen yer beyindir. Sizde beyin olmadığı için bir tarafınızla bir şekilde düşünüyor ve sonra da amanda kalbimle düşünüyorum işte diye sayıklıyorsunuz sadece.

Dedik ya, allah salak ve dangalak olmalı, insanların kalpleriyle düşündüklerini sanıyor bu şapşal tanrı, sende ona itikat edecek kadar avanaksın işte, hepsi bu.

Sitelerde Paylaş

hanif74, gördüğüm kadarıyla tipik bir müslüman olarak mensubu olduğun çirkefi ak gösterebilmek için yapmayacağın şey yok ve bu uğurda önüne gelen herkese çemkirip duruyorsun. Adamlar sana sayısız ayet getirdiler, islamda köleliğin resmi bir kurum olduğuna ve bunun inandığınız Muhammet ve onun tanrısı Allah tarafından korunup kollandığına dair. Ama sen hala polemik yapıyor, yok azad etmekti, yok boyun çözmekti, ıvırdı zıvırdı diye kalça çalkalıyorsun. Bak senin Muhammetin ne diyor:

Eliniz altında olanlar hakkında Allah’tan korkun. Onlar sizin kardeşlerinizdir. Allah onları eliniz altına vermiştir. O halde onlara yediğinizden yedirin, giydiğinizden giydirin. Onları ezecek şeyleri onlara yüklemeyin, eğer yüklerseniz onlara yardım edin. (Müslim)

Allah onları eliniz altına vermiştir.

Daha büyüteyim mi?

Kaldı ki İslam ülkelerinde kölelik, son yüzyıl içinde kalkmıştır ve hatta hala köleliğin resmi bir kurum olarak devam ettiği İslam ülkeleri de var.

Hatta köleliliği 50'li yıllarda kaldırdığını söyleyen senin Arabistanında bak neler oluyor hala:

http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/452463.asp

Çirkefleşmeyin. Ne mal olduğunuz ortada. İnsanların gözünün içine baka baka yalan söylüyorsunuz, üstelik bunu da güle eğlene yapıyorsunuz. Bu ne utanmazlıktır!!!

Sitelerde Paylaş

Çok saf adamlarsınız inanın!!! Onca ayet getirdim size!!! Hala göremiyorsunuz ayet leri!!!

Ben daha ne yapayım size ? Çirkef lik sizin içinize sinmiş bence!!

Yuuuhhh yani yaa...... Bu kadar önyargılı bir beyin yapısı , sadece ateist lere has birşey bence !!

............!!!!!!!!!!

Sitelerde Paylaş

Bu son açıklamam , anlayan anlar, anlamayanda tepinir durur bu başlıkta,umurumda değil !!! Yettiniz artık , KALIN KAFALILAR!!!!!

KUR’AN’A GÖRE KÖLELİK: İLAHİ ADALET’İN söz konusu olduğu yerde, adalet herkes için olmalıdır, bu şart adaletin adaletin olmazsa olmaz “TEMEL İLKESİDİR” aksi takdirde herhangi bir adaletten bahsetmek söz konusu olamaz, hele bahis konusu olan “Adalet” İlahi adalet ise adalet dağıtımı konusunda kullar arasında fark gözetilmesi mümkün değildir, Kur’an öğretisine göre, adaletin sağlanmasında, kişinin, Müslüman olması veya Müslüman olmaması, Hür olması veya Köle Olması arasında fark yoktur, kim olursa olsun adalet isteyen muhakkak hakkını almaya hak kazanmıştır, Kur’an’dan mealen:

- Biz sana Kitâbı hak ile indirdik ki, insanlar arasında Allah’ın sana gösterdiği biçimde hüküm veresin; hâinlerin savunucusu olma! 4/105

- Allah size emânetleri ehline vermenizi, insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adâletle hükmetmenizi emreder. Allah size ne güzel öğüt veriyor. Şüphesiz Allah, işiten, görendir. 4/58

Bu durumun uygulanabilir olabilmesi için İnsanların adalet önünde eşit olmalarına ihtiyaç vardır, bu durumda akla şöyle bir soru gelmektedir, insanlara ait olan malları ellerinden haksız yere almak suç ise ve bu bir adalet konusu ise, o zaman bir insanın şahsına zorla el konulup köleleştirilmesi bir adalet konusu değil midir?. Nasıl ki bir insanın mallarına haksız yer zorla el konamıyorsa ve bu el koyma gasptan başka bir şey değilse, gaspın büyüğü insanın bizzat kendisine el konulmasıdır. Bunun Kur’an’da belirtilen İlahi Adalet ölçüsüne göre kabulü mümkün değildir. Dolayısıyla Kur’an’da köleliğin yasaklanması ve tasfiyesiyle ilgili olarak etkin bir metot ortaya konmuştur, şöyle ki:

KUR’AN’A GÖRE KÖLELİĞİN YASAKLANMASI VE TASFİYE METODU :

İnsanlar Adem ve Havva’nın çocukları olarak aynı ana babadan dünyaya gelmelerine rağmen, tarihte çok yaygın olarak bir birlerini köle yapmışlardır. İnsanların, insanları köle edinme kaynaklarını başlıca üç şekilde tasnif edebiliriz:

1- Savaş veya baskın neticesinde, yenilen veya ele geçirilen tarafın köleleştirilmesi.

2- Köle sahiplerinden satın almak yoluyla köle edinilmesi.

3- Köle sahiplerinin, köleleri üretmek suretiyle çoğaltıp, yeni köleler edinmesi.

Bu suretle bir insan, diğer bir insanı köle edinmekte ve hürriyetine el koyabilmektedir. Bu durum köle olmuş insan için çok zor bir olaydır. Köle olmuş insanları, kölelikten kurtarmanın iki yolu vardır. Bunlardan bir tanesi herkes hürdür deyip köleliğin reddedilmesi, ikincisi ise kontrollü şekilde sosyal doku içinde eritmek suretiyle azalta, azalta mücadele edilmesidir.

Herkes hürdür deyip kölelik ret edildiğinde, köleliğin yaygın olduğu devirlerde, bir çok sosyal patlamalar meydana gelecektir. Örneğin: Toplumda hür fakat birçok işsiz, evsiz, aç insanlar doluşacak, efendileri eliyle azat edilmiş köleler, efendilerinden intikam alma durumuna gelebilirler. Hatta bir araya gelip eski efendilerini köle yapmaya kalkışa bilir ve daha birçok olaylara sebebiyet verebilirler.

Kölelikle sosyal doku içerisinde eritmek suretiyle azalta azalta mücadele edilmesi durumu ise, toplumu sarsmayan ve hatta İslam toplumu dışındaki köleci toplumlarla etkili bir mücadele yöntemidir. Zira Müslümanların, korku duymadan o toplumlardan köle satın alıp hürriyete kavuşturmalarına olanak vermektedir.

Kölelikle mücadele edilmesiyle ilgili olarak, Kur’an’da bir dizi tedbirler vardır, bunlardan örnekler verecek olursam:

Kur’an’dan mealen:

- (Savaşta) kâfirlerle karşılaştığınız zaman boyunlarını vurun. Nihayet onlara iyice vurup sindirince bağı sıkıca bağlayın (esir alın). Savaş sona erince de artık ya karşılıksız veya fidye karşılığı Salıverin. Durum şu ki, Allah dileseydi, onlardan intikam alırdı. Fakat sizi birbirinizle denemek ister. Allah yolunda katledilenlere gelince, Allah onların yaptıklarını boşa çıkarmaz. 47/4

Böylece, savaş esirlerinin köleleştirilmesi, İslam’da yasaklanmış olmaktadır. Zira savaşın bitiminde esirler ya karşılıksız yada fidye karşılığı serbest bırakılacaklardır. Böylece savaş yoluyla köle alınması önlenmiş olmaktadır.

Köle sahibi olan kafirlerin ellerindeki kölelerden satın almak, kölelerin müslümanların eline geçmesine ve böylece hürriyete kavuşmaları için kendilerine bir kapı açılmış olmaktadır. Zira, İslam dininde kölelerin hürriyete kavuşmaları teşvik edildiği gibi, diyet şartına da bağlanmış, sadakalardan kendilerine pay verilmesi farz kılınmış, ayrıca kendilerinden hayır beklenen bir kölelerin mukatebe yapmak suretiyle hürriyetine kavuşturulması ön görülmüştür. Cariyelerin zorlanıp zinaya sürüklenmesi yasaklanmış, köle ve cariyelerden salih olanların evlendirilmesi emredilmiştir. Böylece bir dizi tedbirlerle, köleliğin ortadan kaldırılması yolu açılmıştır. Bu hususlarla ilgili olarak örnekler verecek olursam, şöyle ki:

Kur’an’dan mealen:

- (İnsan), hiç kimsenin kendisine güç yetiremeyeceğini mi sanıyor? 90/5

-(Gösteriş ve övünme için) “Ben birçok mal telef ettim” diyor. 90/6

- Kimse kendisini görmedi mi sanıyor? 90/7

- Biz ona vermedik mi: İki göz 90/8

- Bir dil, iki dudak? 90/9

- Ona iki yolu (doğru ve eğriyi) göstermedik mi? 90/10

- Fakat o, sarp yokuşu geçemedi. 90/11

- Sarp yokuşun ne olduğunu sen nereden bileceksin? 90/12

- Bir boynu (kölelik zincirinden) çözmek, 90/13

- Yahut doyurmaktır: açlık gününde, 90/14

- Akraba olan yetimi, 90/15

- Yâhut hiçbir şeyi olmayan yoksulu, 90/16

- Sonra inanıp birbirlerine sabır tavsiye eden ve merhamet tavsiye edenlerden olmak. 90/17

Doğru yolda olmanın bir şartı olarak, köle azat etmek gösterilmiştir. (Ayrıca bak. 2 Bakar 177. )

Kefâret şartı olarak köle azat etmenin farz kılınması.

Kur’an’dan mealen:

- Kadınlarına zıhar edip sonra söylediklerinden dönenler, karılarıyla temas etmeden önce bir köleyi hürriyete kavuştursunlar. Size öğütlenen (hüküm) budur. Allah yaptıklarınızı haber almaktadır. 58/3

(Ayrıca bak. 4 Nisa 92 ; 5 / Maide 89 )

Kölelerin, ihtiyaçlarını karşılamak üzere, kendilerine sadakadan farz olarak pay verilmesi. Kur’an’dan mealen:

- Sadakalar, Allah’tan bir farz olarak ancak fakirlere, düşkünlere, onlar üzerinde çalışan (sadaka toplayan) memurlara, kalpleri (İslâm’a) ısındırılacak olanlara, kölelik altında bulunanlara, borçlulara, Allah yoluna ve yolcuya mahsustur. Allah bilendir, hikmet sâhibidir. 9/60

Köle ve cariyelerin evlendirilmesi ve mukatebe konusunda Kur’an’dan mealen:

- İçinizden bekârları ve köle ve câriyelerinizden salih olanları evlendirin. Eğer yoksul iseler, Allah, lûtiyle onları zengin eder. Allah geniş (nimet ve lütuf sahibi)dir. (her şeyi) bilendir. 24/32

- Evlenme (imkânı) bulamayanlar, Allah kendilerini lûtfundan zengin ed(ip evlenme imkânına kavuştur)uncaya kadar iffetlerini korusunlar. Ellerinizin altında (köle ve câriye)lerden, mukatebe (akdi) yapmak isteyenlerle, eğer kendilerinde bir iyilik görürseniz mukatebe yapın. Ve Allah’ın, size verdiği malından onlara da verin. Dünya hayatının geçici menfaatini elde etmek için, nâmuslu kalmak isteyen cariyelerinizi zinaya zorlamayın. Kim onları (zinaya) zorlarsa, şüphesiz Allah, zorlanmalarından sonra (0 cariyelere karşı) bağışlayıcı, esirgeyicidir. 24/33

Yukarıdaki ayet meallerinde görüldüğü gibi, İslam dininde köleliğin sona erdirilmesiyle ilgili çok önemli yaptırımlar vardır. Bir insanın dünyada en çok isteyeceği şeylerden bir tanesi, hürriyet ve ev bark sahibi olmasıdır. İslam dininde bunlarla ilgili sağlam esaslar getirilmiştir, köle ve cariyelerden salih olanların evlendirilmesi emredilmiştir. Ayrıca cariyelerin zinaya zorlanması yasaklanmış olup, zinadan uzak aile kadını olmalarına olanak sağlanmıştır. Köleliği kesin ortadan kaldıran bir husus olarak, kölelerle mukatebe akdi yapılması emredilmiştir. Bu mukatebe akdinin tek şartı, hürriyeti verilecek kölenin, kendisinde iyilik görünen bir kimse olmasıdır. Kölelik altında yaşamış olan ve kendisinden iyilik görünmeyen bir kimsenin hürriyete kavuşturulması, İslam toplumuna zararlı olacağından, köleliğin tasfiyesi olayında bu benimsenmemiştir. Bunun dışında kişi kendisinden hayır görünen bir kimse ise, hür olması için mukatebe akdi yapmak üzere müracaat etmesi yeterlidir. Kendisiyle yapılan mukatebe akdi, hürriyete kavuşma akdidir; bir hürriyet belgesidir. Bu akit hürriyete kavuşan köleye baş edemeyeceği mali yük getiren bir akitte değildir, tam tersi, toplumda tutunabilmesi için kendisine malen yardım edilmesi emredilmiştir. Zira, hiçbir maddi imkana sahip olmadan hür olması, kendisini köleliği arayacak hale getirebilir, bu mali yardım yapılmak suretiyle önlenmiştir. Ayrıca, kölelik müddeti içerisinde, köle sahibi, kölesine kısas kapsamına giren bir zarar verdiği zaman, kölenin affetmeyip kısas istemesi halinde, kölesine verdiği zarar kadar kendisine kısas uygulanır. Kısas gerektiren olaylarda, kısas hükmünün uygulamasında, Kur’an’da, efendi köle ayırımı yapılmamıştır.

Kur’an’dan mealen:

- Onda (Tevrat’ta) onlara: cana can, göze göz, buruna burun, kulağa kulak, dişe diş ve yaralara karşılık kısas (ödeşme) yazdık. Kim bunu bağışlar (kısas hakkından vazgeçer)se o kendisi için kefaret olur. Ve kim Allah’ın indirdiğiyle hükmetmezse, işte zâlimler onlardır. 5/45

Kur’an’da kısas konusunda şöyle denmiştir, mealen:

- Ey akıl sâhipleri, kısasta sizin için hayat vardır, böylece korunursunuz. 2/179

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...