Jump to content

Kendini şiir yazarak ifade etmenin saçmalığı...

Recommended Posts

2 saat önce, kavak yazdı:

Bence şiir yazmak herkesin harcı değildir, çünkü kulandığınız yazım dilini çok iyi bilmek, ona tam hakim olmak ve zengin kelime hazinesi gerektiği gibi, kendinizi yazıyla ifade edebilme kabiliyetinizin yüksek bir seviyede olması, kaçınılmaz bir noktadır. Şiir yazmak, ilk bakışta roman veyahut hikaye yazmaktan daha kolay gibi gözükse de bence daha zorludur. Sebebi ise bence şu: az ve öz kelimelerle çok şeyler anlatabilme sanatı.

Kendi hislerini ifşa ederken başkalarının hislerini manüple edebilmek elbette kolay değildir.

Ama başlığın konusu şiir yazmanın zorluğu değil, saçmalığı.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 67
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

31 dakika önce, haci yazdı:

Kendi hislerini ifşa ederken başkalarının hislerini manüple edebilmek elbette kolay değildir.

Ama başlığın konusu şiir yazmanın zorluğu değil, saçmalığı.

Ben şiir yazmanın saçma olduğu kaanatinde değilim, çünkü nihayetinde bu tür de kendini ifade etmenin ve başkalarına birşeyler vermenin bir biçimidir.

Yoksa kendini ifade etmek de, saçmalık mıdır?

Ha denilebilir ki, kafiyeleri uyan 2 üç cümle yazdın mı al sana şiir.

Bence bu mesele bu kadar basit değil.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
14 saat önce, kavak yazdı:

Ben şiir yazmanın saçma olduğu kaanatinde değilim, çünkü nihayetinde bu tür de kendini ifade etmenin ve başkalarına birşeyler vermenin bir biçimidir.

Yoksa kendini ifade etmek de, saçmalık mıdır?

Ha denilebilir ki, kafiyeleri uyan 2 üç cümle yazdın mı al sana şiir.

Bence bu mesele bu kadar basit değil.

Size katılıyorum. Şiiri saçma bulanlar saçma bence. Şiirin çok çirkin ve yersiz bir eleştirisi....

Sitelerde Paylaş
  • 7 months later...

Her insan bir duyguyu farklı şekilde yaşar. Aşkı sorsam herkes kendindeki anlamla anlatmaya çalışır. Umut desem yine farklı anlamlarda çıkar. Bu sebeple yazı madem var ve kullanıyoruz, farklılık olması normal değil mi? 

Acemi -bayağı acemi- şiir yazan biri olarak bazı duygularımı aktarmak benim için düz yazıyla olacak şey değil. Ölümle ilgili duygularımı yazarken düz yazı kullanmak sadece hikayeleştirme aşamasında olabiliyor ama saf ölümden bahsedeceksem şiir yazmaya çalışıyorum. Yaşam, umut ve hayatla ilgili de aynı şekilde...

Şiirden anlamadan şiirin saçma bir şey olduğunu söyleyemezsiniz. Önce bir şeyin saçmalığına varmak için bile onun anlamını keşfetmek gerekir. 

Sitelerde Paylaş

İşte böyleee,

Şiir,,duygularını,sevdigini,seveni ,sevmeyenlerini hatta istemediklerimizi en kestirme en içten ve engüzel şekilde kuralsız  anlatma işidir.

Şimdi bu HIYAR şiirinde anlatılanlar normal bir yazıyla anlatmaya kalksak

sayfalar dolusu yer tutar.

Arkadaşda tam bunun tersini söylüyor.

Neymiş efendim,bir şeyi şiirle ifade çok uzun yer alırmış.

Bu adam dersimdenmi nerden geldi.

Hiçbirrşeyden habarı yok.

Gençligimde DERSİME yakın bir yaylaya gittim.

Orda hayvan otlatan bir kıza şaka yapıyım dedim,bana kızdı ŞEYİMİ  YE demesinmi.

İnanınki ŞOK oldum.

Kız ve kadınların hiç söyleyemeyecegi birşeyi söyledi.

Neden söyledi?

Çünkü kızcağız yaşamını hep dağda sürdürme zorunda bırakılmış.

Yani konuştuğunda ne söyleyecegini bilmiyor kızcağız.

Bizim ŞİİR  sevmezde sanırım öylebir yerlerde geçiriyor ömrünü.Çok fazla görülmez.Fazla üstelemeyin, ŞİİR sevenler ŞEYİMİ  YESİN der DERSİME yakın yayladaki kız gibi:-))))

Gelin bu şiirdenbirazını  tekrar okuyalım.

Bunu yazanın ne demek istedigini anlamaya çalışalım

Iki kelimeden biri Arap,

Dilimi etmişler harap

Dilimin düsmani cohdur,

Bune illettür,bune Yarapppppppp.

Vay hiyarlar,vay hiyarlar,

Ne baharlar,ne sayarlar,nede görüben duyarlar.

-

Hiyar sösyite,ilaci,

Sosyitenin basin taci,

Yüz cildine coh eyyü gelür.

Bu hiyarlar,bu hiyarlarrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.

Galin saglicahla

tolonbeg

Evettt,anlayanlar OVADA anlıyamayanlarda DAĞLARDA yaşayanlardır.

Dersimde yaşayan bir kürt nasıl olursa ERZİNCANA inner.Bir ayakkabı tamircisine gider.Tamircide derileri ıslatılan kabdaki suyu kürt görür bu ne der.Ayakkabı tamırcisi derki kayisi HOŞAFI.Kürtde derki bir bardak hoşaf suyu alabilirmiyim?Tamirci bardağı kürde uzatır.Kürt birbardak doldurur içer ve derki ulan bu kürdü abtalmı sandınız, buna şeker koymamışınız.

Tamircide derki ulan o hoşaf degil derileri islattığımız sudur.Ben sana şaka dedim.KÜRT hemen yumruğu başına indirir.Gene cahilligini gösterdin der dükkan hemen terk edder.

Toplumlardan uzak yaşamanı verileridir bunlar.

Bir tarihde malatyanınn bir köyünü ziyarat ettim.Yaşlı bir 70 yaşlarında bir adama sordum.Hiç malatyaya indinmi,gittinmi?Ne derse begenirsiniz.HİÇ gitmedim.70 yıl yaşamış ama şehire birdefa bile gitmemiş.

Gerisini siz anlayın.

Ama kürtler dersim sürgününden sonra ovalarda yaşamanın gıymatını anlamış ve ovalara inmeye başlamışlardır.

Dedeniz

•  
Sitelerde Paylaş

İşte böyleee,

Şiir,,duygularını,sevdigini,seveni ,sevmeyenlerini hatta istemediklerimizi en kestirme en içten ve engüzel şekilde kuralsız  anlatma işidir.

Şimdi bu HIYAR şiirinde anlatılanlar normal bir yazıyla anlatmaya kalksak

sayfalar dolusu yer tutar.

Arkadaşda tam bunun tersini söylüyor.

Neymiş efendim,bir şeyi şiirle ifade çok uzun yer alırmış.

Bu adam dersimdenmi nerden geldi.

Hiçbirrşeyden habarı yok.

Gençligimde DERSİME yakın bir yaylaya gittim.

Orda hayvan otlatan bir kıza şaka yapıyım dedim,bana kızdı ŞEYİMİ  YE demesinmi.

İnanınki ŞOK oldum.

Kız ve kadınların hiç söyleyemeyecegi birşeyi söyledi.

Neden söyledi?

Çünkü kızcağız yaşamını hep dağda sürdürme zorunda bırakılmış.

Yani konuştuğunda ne söyleyecegini bilmiyor kızcağız.

Bizim ŞİİR  sevmezde sanırım öylebir yerlerde geçiriyor ömrünü.Çok fazla görülmez.Fazla üstelemeyin, ŞİİR sevenler ŞEYİMİ  YESİN der DERSİME yakın yayladaki kız gibi:-))))

Gelin bu şiirdenbirazını  tekrar okuyalım.

Bunu yazanın ne demek istedigini anlamaya çalışalım

Iki kelimeden biri Arap,

Dilimi etmişler harap

Dilimin düsmani cohdur,

Bune illettür,bune Yarapppppppp.

Vay hiyarlar,vay hiyarlar,

Ne baharlar,ne sayarlar,nede görüben duyarlar.

-

Hiyar sösyite,ilaci,

Sosyitenin basin taci,

Yüz cildine coh eyyü gelür.

Bu hiyarlar,bu hiyarlarrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.

Galin saglicahla

tolonbeg

Hısımlarımızdan birinin bir inşaat firması vardı.DDERRSİMDE bir köprü yapma işini üstlendi.Ekipiyle dersime gidip köprüyü yapmaya başladılar.Bizin hısım arkadaşına derki gel şu köye gidelim,kürdün birine misafir olalımda bir övle yemegi yiyelim.Ve giderler kapıyı çalıp durumu anlatırlar. Kürt adam tabi tabi gelin biraz oturun evdekiler yemegi hazırlasın hep beraber yiyelim.Bizimkiler biraz otururlar sofra hazırlanır adam derki buyurun sofra hazır.Sofraya otururlarki tabaklar yıkanmamış bulaşık.Ordan yemeden ayrrılırlar.Başka bir kürdün evine giderler.Bakarlarkii tabaklar pırıl pırıl.Hısım derki falancanın evine yemege gittik tabaklar yıkanmamıştı.SİZİN tabaklarınızsa pırıl pırıl.Evsahibi derki onların KUÇUSU(köpegi) onun için kabları bulaşıktı bizim kocaman bir kuçumuz var,yemek sonrası kabları yalayıp tertemiz yapıyor deyınce bizimkiler kalkıp yemeden evi terk ederler.

Yalnız dağdakiler degil örnegin bizim köyde birgün dışarı çıktımki kaının önünden geçen küçüçük ferede kablarını yıkıyor.Yukarı baktımki 200 metre kadar yukardada bir kadın çocuğunun boklu bazlerini yıkıyor.Kadına ddedimki bak yukarda kadın çocuğunun bezlerini yıkıyor.Sende burda tabaklarını yıkıyorsun.Ne derse beyenirsiniz.Camıda hoca vaazda dediki pis bir su 40 çaıltaşını aşarsa o su paru pak olur.

İmamda kimdi biliyonuzmu bizim peder.

Yıl sanırm 1953 lerdi.

Geçelim Almanyaya,yıl sanırım 1975 biz evde garpuz yıyoruz.Komşu alman kadın girdi içeri.Elimizde garpuz dilimini görünce heyecanla o yediginiz ne dedi.Sizi zehirlemesin.Beni tuttu bir gülmek nerdeyse altıma işiyecektim.Dedimki bu WASSERMELONE yani garpuz.Dediki hiç görmedim vede hiç yemedim.Tuttum bir dilim kesip verdim ,başladı kabuklarıyla yemeye.Dedimki kabuklarını yrmiyecen içini yiyecen.Kadın yıyince garpuzu çok beyendı.Nerden aldınız bunu dedi.Dedimki 3 km ilerdeki ULMEN köyündeki  büyük marketten.

Düşünün alman köylüsünün garpuzdan habarı yok.Çok şeyleri bizlerden ögrendiler.

En moderin İsviçrenin bir otelinde çalışıyorum patron dedimi mustafa mutfakta 4 vatandaşın çalışıyor birde italyan kadın onlara söyle kabları yıkarken çokfazla su harcamasınlar.Gittim durumu anlatmaya meger patron benden önce gidip anlatmış.Ben gittigimde italyan kadın tabakları duruluyordu bumbulaşık suda.Kadına dedimki napıyorsun böyle dediki patron böyle istedi.Sonra italyan kadın tabagı kıçına sürüp kurulamazmı?Kadına dedimki sen delirdinmi?Kadın dediki görmemezlikten gel.Böyle aşa böyle kaşık dercesine her tabağı kıçına sürerek kuruluyordu.

Burasıda isviçrenin en ünlü şehri BADEL di.

Patron dediki mustafa birde mutfaktaki 4 türke şunu anlat.Çok ekmek yiyorlar.Az ekmek tüketip çok yemek yesınler.Yemeklerin fazlası hergün çöpe atılıyor.Koca otelın lokantasında sabahtan geceye kadar 4 ekmek yenirken senin mutfaktaki 4 türkde 4 ekmek yıyormuş.

Gittim mutfağa dedimki arkadaşlar patron böyle diyor.Az ekmek  çok  yemek yiyecekmişiniz deyince,erzincanlı türk artık ekmegimizede karışır oldu.Ulan dedim yemek yemek daha iyiya.

Yaniiiiii dünyada inanılmaz şeyler oluyor.Yalnız bizim ülkede degil.

Almana bir adres sorduk dediki biraz müsaade ,önce şu burnumu siliyimde sonrada size yanıt veriyim:-)))) 

Ne günler yaşıyoruz eyyyyyyy gazi hunkar.

Dedeniz.

•  
Sitelerde Paylaş

İşte böyleee,

Bir şiirle 8 ciltlik kıtapdan daha çok derine inmiştir bu şair.OKUYALIM bakalım ne diyor.

Oğuzam... Türk menem... Bayatlardan Türkmenem... Damarlarındaki asil kan. Aslına çektiğin ırk menem ...
2 Nis 2017 · turukmen1 tarafından yüklendiOy men ölmüşem Gavim Gardaş Nerdesen..sesli şiir | YAŞAM ...
20 Şub 2012 — Oy men ölmüşem.Gavim Gardaş Nerdesen....Oğuzam, Türkmenem, Bayatlardan Türkmenem... Damarlarımdaki kan, aslına çektiğin kavim ...
Oy Men Olmüşem Gavim Gardaş Nerdesen Mp3 indir.. 9:53. Gavim Gardas Nerdesen. 804 121 K. Dinle. Stop. Indir MP3.-Oy Men Ölmüşem...Nerdesin Kavim Gardaş? - Azeribalasi
Oğuzam Türk menem... Bayatlardan Türkmenem... Damarlarındaki asil kan Aslına çektiğin ırk menem... Yaprağın asılı dallar, Gövdeni taşıyan ...
8 Nis 2009 · 7 yayın · ‎3 yazar
Oğuzam Türk menem... Bayatlardan Türkmenem... Damarlarındaki asil kan Aslına çektiğin ırk menem... Yaprağın asılı dallar, Gövdeni taşıyan ...
29 Nis 2009 · 5 yayın · ‎3 yazar
17 May 2018 — Oy Men ölmüşem gavim gardaş , nerdesin? ... Azerbaycan 'da “Haray Haray Men Türkem” diyen soydaşlarımıza yaptığın gibi kulaklarını tıkama!
28 Eki 2015 — Adına Gurban Olam Di Gel ! Dünya kamuoyu, Ebu Gureyb ismini kaide militanları ile birlikte duydu. Halbuki, Ebu Gureyb Cezaevi ismini ...
Eksik: nerdesin ‎| Şunları içermelidir: nerdesin
Sayfada Gezinme
  1 2 3 4 5 6 7 8 9 Sonraki

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, tolonbey yazdı:

İşte böyleee,

Bir şiirle 8 ciltlik kıtapdan daha çok derine inmiştir bu şair.OKUYALIM bakalım ne diyor.

Oğuzam... Türk menem... Bayatlardan Türkmenem... Damarlarındaki asil kan. Aslına çektiğin ırk menem ...
2 Nis 2017 · turukmen1 tarafından yüklendiOy men ölmüşem Gavim Gardaş Nerdesen..sesli şiir | YAŞAM ...
20 Şub 2012 — Oy men ölmüşem.Gavim Gardaş Nerdesen....Oğuzam, Türkmenem, Bayatlardan Türkmenem... Damarlarımdaki kan, aslına çektiğin kavim ...
Oy Men Olmüşem Gavim Gardaş Nerdesen Mp3 indir.. 9:53. Gavim Gardas Nerdesen. 804 121 K. Dinle. Stop. Indir MP3.-Oy Men Ölmüşem...Nerdesin Kavim Gardaş? - Azeribalasi
8 Nis 2009 · 7 yayın · ‎3 yazar
29 Nis 2009 · 5 yayın · ‎3 yazar
17 May 2018 — Oy Men ölmüşem gavim gardaş , nerdesin? ... Azerbaycan 'da “Haray Haray Men Türkem” diyen soydaşlarımıza yaptığın gibi kulaklarını tıkama!
28 Eki 2015 — Adına Gurban Olam Di Gel ! Dünya kamuoyu, Ebu Gureyb ismini kaide militanları ile birlikte duydu. Halbuki, Ebu Gureyb Cezaevi ismini ...
Eksik: nerdesin ‎| Şunları içermelidir: nerdesin
Sayfada Gezinme
  1 2 3 4 5 6 7 8 9 Sonraki

Şiir konusunda biraz hassasız galiba :D 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...