Jump to content

SORU : Tek boyutlu bir şeye örnek verebilirmisiniz.. ?

Recommended Posts

• İleti 181
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ayrıca sizin şu herşeyden acaba bişey çıkarda mat oluruz endişenize hasta oluyorum... Her olaya bu mantık ile yaklaşmayın.. Burda sadece fikirsel bir paylaşım yapılıyor.. Herkes kendi inancına paralel değerlerini korumaya yada anlatmaya çalışıyor.. Kimse kimseyi ne zorla inandırabilir, ne de bu İMAN Meselesi Dünyevi ölçüler ile kesin bir dil ile ispatlanamayacağı gibi red de edilemez... Bu bir inanç meselesidir.. Zaman içinde insanın inancına temel olan bir yanlış varsa bu ortaya çıkıp değişebilir.. Buda gayet normal bişeydir..

Her olaya aman bunun altından ne çıkacak mantığı ile yaklaşmayın.. Yada karşımızdaki dindar birisidir; 2+2=4 diyorsa biz buna itiraz edelim tutumuna da girmeyin...

Sitelerde Paylaş
Aklı gözünden ibaret olan ve gözün görmediğine inanmayan ateist arkadaşlara soruyorum...

Tek boyutlu bir şey varmdır bu Dünyada yada insanda.. Kim örnek verebilecek buna..?

Ateistler gozun gormedigine degil, kanitlanmamis tabiat ustu olaylara inanmaz, tabi bunlarin en basinda din gelir, sonra diger zirvaliklar.

Gozun gormedigi derken gozun gormeyecegi kadar kucuk olanlardanmi bahsettin? Atomlardanmi bahsettin? yoksa bilmeden mi yazdin?

Hic bir sey tek boyutlu degildir, tek boyutlu olan dinlerdir. Dinlerin neresinden bakarsaniz bakin ayni seyi gorursunuz. :lol:

Sitelerde Paylaş
sen nokta 3 boyutludur dediğin zaman 3 boyutlu olmuyo ..

peki sana soru .. 5 cm lik bi çizginin hacmi nedir mask?? cevaplarmısın..

Makroskopik düzeyde hacmi vardır.. O Cizgiyi cizdiğin kalemden eksilen mürekkep hesaplanabilir ve o çizginin hacmide bulunabilir.. Ama bunlar önemsiz değerler olduğu için duvardaki resim yada kitaptaki yazı 2 boyutlu kabul edilmiştir.. Aslında 2 boyutlu değildir.. Çünki 2 boyutlu dediğin şey zaten 3 boyutlu bir nesnenin A'razıdır...

Sitelerde Paylaş

tabii ki doğada bulunan hiçbişey tek boyutlu değildir .. ama 10 sayısı nasıl bi gerçeklikse .. tek boyulu doğrularda böyle bi gerçekliktir .. yani varsayımdır

mask sen doğan mı bahsettin .. matematiksel varsayımlardan mı .. kendinde neyden bahsettiğini bilmiyosun :lol:

Sitelerde Paylaş
Makroskopik düzeyde hacmi vardır.. O Cizgiyi cizdiğin kalemden eksilen mürekkep hesaplanabilir ve o çizginin hacmide bulunabilir.. Ama bunlar önemsiz değerler olduğu için duvardaki resim yada kitaptaki yazı 2 boyutlu kabul edilmiştir.. Aslında 2 boyutlu değildir.. Çünki 2 boyutlu dediğin şey zaten 3 boyutlu bir nesnenin A'razıdır...

:lol: :lol: :lol: :lol:

sen bizim yazılarımızıda okumuyosun anlaşılan .. bunlar doğada var olmayan varsayımlardırrrrrrr!!!!!!!!!! .. tıpkı saylar gibii!!!!!!!! 20 sayısı yoktur doğada .. sadece 20 tane elma vardır .. mask bence liseyi tekrar oku sen ;)

Sitelerde Paylaş

Tamam arkadaşlar; Ben bişey bilmiyorum, bildiğimi de iddia etmiyorum.. ikide bir bunu yüzüme vurmanıza gerek yok... Sizin bilgilerinizden sitifade etmiye çalışıyorum sadece.. Bildiğim kadarı ile bilgi paylaşmakla eksilmez..

Sitelerde Paylaş
Tamam arkadaşlar; Ben bişey bilmiyorum, bildiğimi de iddia etmiyorum.. ikide bir bunu yüzüme vurmanıza gerek yok... Sizin bilgilerinizden sitifade etmiye çalışıyorum sadece.. Bildiğim kadarı ile bilgi paylaşmakla eksilmez..

mask senden beklenmeyecek sözler bunlar :lol: :lol: .. eğer bu yazdığım insanı görseydim forumda daha önceki yazışmalarımızda çok daha farklı yazardım sana .. ama sen her yazdığını %100 emin gibi ... senin yazdığın kesinlik gibi yazdın .. bilgi paylaşmak istiyosan ben PANTEİST!! kimliğimle her zaman burdayım ..

Sitelerde Paylaş
Ayrıca sizin şu herşeyden acaba bişey çıkarda mat oluruz endişenize hasta oluyorum... Her olaya bu mantık ile yaklaşmayın.. Burda sadece fikirsel bir paylaşım yapılıyor.. Herkes kendi inancına paralel değerlerini korumaya yada anlatmaya çalışıyor.. Kimse kimseyi ne zorla inandırabilir, ne de bu İMAN Meselesi Dünyevi ölçüler ile kesin bir dil ile ispatlanamayacağı gibi red de edilemez... Bu bir inanç meselesidir.. Zaman içinde insanın inancına temel olan bir yanlış varsa bu ortaya çıkıp değişebilir.. Buda gayet normal bişeydir..

Her olaya aman bunun altından ne çıkacak mantığı ile yaklaşmayın.. Yada karşımızdaki dindar birisidir; 2+2=4 diyorsa biz buna itiraz edelim tutumuna da girmeyin...

Aşkolsun tek boyutlu örneğimi dışlamışsın. :D

Allahını yolla o mat etsin. Şimdide bilinmezci mi oldun. :)

Sizi tanıyoruz her taşın altından çıktığınız gibi her hareketinizin altından da bişi çıkar. :)

Sitelerde Paylaş

Bende size yazıklar olsun diyorum.. Bukadar uyarı ve açıklamaya rağmen ve önceki başlıkta da, burda da olayın içinde ne dinsel, ne imansal bir boyut olmadığı halde; şu tutumunuza ve verdiğiniz cevaplara karşılık sizin bana vereceğiniz bir şey olmadığına kanaat getirdim.....

Fikri olan konuşsun; Diğer zırvalamaları kaale almıyacağım...

Sitelerde Paylaş
kodoman..

Noktanın nasıl çapı olmaz..??? Noktada 3 boyutludur...!

Sen kodaman'a inan. Nokta'nin capi filan yoktur. Sen matematiksel nokta ile fiziksel dunyayi birbirine karistiriyorsun.

Zebani..

Çizgi de dahil olmak üzere gördüğümüz her şey 3 boyutludur...

Yarisi yanlis yarisi dogru.

Evet, gordugumuz hersey uc boyutludur.

Buna matematiksel anlamda cizgi dahil degildir.

EBU CEHİL..

Bu kabul edilebilir bir varsayımdır ama soruma cevap değildir... Ayrıca bu ilimde bir SON Değil; Ölçüle bilirlikte bir son olarak kabul edilir.. Ayrıca şuanki teknoloji ile öyle 10 üzeri eksi 40 lara varan bir ölçümleme asla yapılamaz... Bu hesaplamayla alakalı bir değerdir ve şimdilik kabul edilen bir değerdir.. İlerde bu sayıyın artı yada eksi değişmeyeceğinin bir garantisi yok..

Çünki şuana kadar ki ilim Önce Newton fiziğini esas aldı, sonra Einstein'nın görecelik kuramını kabul etmek zorunda kaldı şimdi ise Quantum fiziğini esas alıyor...

Herşeye rağmen bu kabul edilse bile senin de dediğin gibi bu bir son değil; Bir boyut değişimidir... Peki hangi boyuta geçiyoruz... 1 mi, 2 mi..?

Ayrıca 1. ve 2. boyut için örnekleme yapılabilir..

Bir boyut degisimi filan yok. Newton fizigi hala iyi bir yaklasimdir. Istanbul'dan Ankara'ya kac saate gidecegini hala Newton fizigi kullanarak hesapliyorsun. Cunku bu yuzden yaptigin hata ihmal edilebilir duzeyde.

tarihinde redfinity tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Çünki şuana kadar ki ilim Önce Newton fiziğini esas aldı, sonra Einstein'nın görecelik kuramını kabul etmek zorunda kaldı şimdi ise Quantum fiziğini esas alıyor...

Herşeye rağmen bu kabul edilse bile senin de dediğin gibi bu bir son değil; Bir boyut değişimidir... Peki hangi boyuta geçiyoruz... 1 mi, 2 mi..?

Ayrıca 1. ve 2. boyut için örnekleme yapılabilir..

Boyut değişimi mi? O nerden çıktı?

"Boyut" nedir tanımlarmısın? Ama öyle kafana göre değil aç bir ansiklopediye falan bak öyle tanımla

Yazdıkların birşey bilmeden sallayan saidi nursi'nin sözlerini andırıyor mask :)

tarihinde DeHRi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
kardeşim noktanın bi yarı çapı yoktur .. nokta tek boyutludur .. ama sen bi nokta göremezsin dediğim gibi varsayımdır .. 3 boyutlu dünyada yaşıyoruz gördüğün her şey 3 boyutludur .. diğerleri matematiksel varsayımdır..

Kısa öz ve güzel cevap...

Sitelerde Paylaş
kardeşim noktanın bi yarı çapı yoktur .. nokta tek boyutludur .. ama sen bi nokta göremezsin dediğim gibi varsayımdır .. 3 boyutlu dünyada yaşıyoruz gördüğün her şey 3 boyutludur .. diğerleri matematiksel varsayımdır..

Nokta tek boyutlu değildir boyutsuzdur matematiksel tanım olarak

tarihinde DeHRi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dünyada var olan her şey 3 boyutludur.

0, 1 ve 2 boyutlu olan şeyler (nokta, çizgi, düzlem) matematiksel, yani sanal varlıklardır.

3'ten çok boyutlu olan şeyler de (fizik kuramcılarının 11 boyutlu uzayları gibi) sanal varlıklardır.

N boyutlu fonksiyonlar filan, dünyada olan olayları betimlemeye yarayan sanal varlıklardır.

"Boyut" kavramının kendisi bie, soyut, sanal bir varlıktır.

Bizim 3 boyutlu dünyamızın dışında olan "varlıklar", soyut, sanal varlıklardır. İnsan bilincinin icadıdır (uydurmasıdır).

Aynı Allah gibi.

.

Sitelerde Paylaş

Bilimin kabul etmek zorunda kaldığı farazi argümanlara itirazım yok. Fakat bu bir tanımdır sadece...bizler bu tanımsallığı sorgulamadan kabul ediyoruz, çünki bize bunu bilim söylüyor.. Tıpkı görmediğimiz atomlardan oluştuğumuzu söylemesi ve bizim buna inanmamız gibi...

Bana Doğada Matematiksel noktaya örnek verin o zaman.... Yada mutlak düz olan bir çizgi gösterin.. Evrende bunlara örnek var mı..?

1. ve 2. boyutu atlayarak neden 3 boyutlu bir dünyada yaşıyoruz..? Yada 1 ve 2 boyutlu örneklenebilir bir bilinirlik varmı..?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...