Jump to content

SORU : Tek boyutlu bir şeye örnek verebilirmisiniz.. ?

Recommended Posts

Birisi değindi mi bilmiyorum..

String kuramında (sicim kuramında) sicimler, tek boyutlu, titreyen ve gerilim yüksek zerrelerdir.

Tabii bu bir kuramdır..

Standart Model'de de parçaçıklar boyutsuzdur noktadır

Sitelerde Paylaş
  • İleti 181
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Mask sana ne oldu anlamıyorum. Bir zamanlar senle tartışmak zevk verirdi. Ama herhalde bu meselelere çok kafayı taktın ve sıyırdın. Artık saçmalamaya başladın. Başka bir konuda açlık hissiyle ilgili söylediklerinden sonra seninle tartışmanın gereksiz çaba olduğuna karar verdim. Oysa bir zamanlar kendimi sorgulamama sebep olan sorular sorardın. Gerçekten saçmalamaya başladın.

Adamlar sana ne diyor: "0, 1 ve 2 nci boyutlar aslında doğada yoktur, olmadığını biliriz ama sadece matematik ve fizikte hesap işlerinde kullanırız"

Ama sen hala "örnek verin" diyorsun. Pes yani!

Bir sonraki adımını merak ediyorum. Ne diyeceksin acaba? Mesela şöyle bir soru; "meridyenlerin üstüne geldiğimizde neden göremiyoruz"

Sitelerde Paylaş
Soruya cevap vermek yerine neden sürekli başka yönlere kayıyorsunuz.. Bu tip tanımları internette her yerde bulabilirim...

herşeyi soran ve sorgulayan sizler; Neden 1. ve 2. boyutun nereye kaybolduğunu sorgulamıyorsunuz.. ?

Degerli Mask,

1. boyut kenar

2. boyut duvar

3. boyut oda

sen disardan odaya bakip 1. ve 2. boyutlar nerde diyorsun. Iyi bakarsan goreceksin.

Ayrica arkadaslarin da dedigi gibi. Boyutlar matematiksel terimlerdir. Dogada varolmazlar. Insanlarin uydurduklari seylerdir. Nesnelerin kagit uzerindeki koordinatlarini ve boyutlarini olculendirmek icin kullanilirlar.

Ornegin Konustugumuz dil de insanlar tarafindan uydurulmuslardir.

1. boyutu harf

2. boyutu hece

3. boyutu kelime olarak dusun

"ayakkabi" kelimesine bakip 1. ve 2. boyut nerde diyorsun. CEVAP=ICINDE

Sevgili Mask, eger bunu gercekten ogrenmek icin sorduysan en az 10 mesajda cevap verilmis. Cevap boyutlarin INSANLAR TARAFINDAN UYDURULDUGU.

Eger sonunda bunu tanrinin varligiyla ilgili bir seye baglamaya calisiyorsan, malesef basaramazsin. Cunki Tanri da INSANLAR TARAFINDAN UYDURULMUS BIR KAVRAM. Ayni boyutlar gibi.

tarihinde TunBagaTarhan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Öncelikle şu şüphe, itham ve zanlarınızdan kurtulmanız lazım... Olaylara olduğu gibi bakıp, illa biryerlere çekmek yada çekileceğini sanmak zannı ile siyaha beyaz diye karşı çıkma zorunluluğundan da kurtulmanız lazım.. Ne inanç için nede inançsızlık için aslında sebeb yoktur.. Benim bu sorumda aslında yaratıcıdan çok; Yaradılan bizlerin vasıfları ile ilgili.... Biz daha kendimizi tanımıyoruz.. Pek çok arkadaş burda Vicdanı, duyguları red ediyor; Kader meselesinde de iradeyi red ediyor.. Oysa bu tamamen Akılsal bir karşı duruştur; Vicdani değildir.. Akıl ise Maneviyatta kördür...

Baştada dediğim gibi Dünyada yada insanda farklı boyutlar yok mu.. ? Herşey madde ile açıklanabilirmi..? Madde sadece üç boyutlu iken vardır ve anlaşılabilir, diğer boyutlarda madde yoktur.. O zaman Duygular, Arazlar ve Vicdan maddi değildir ve olamaz.. Maddenin bir özelliği yada vasfı değildir....

Cisim ler mekanda yer işgal eden 3 boyutlu varlıklardır...

A'raz : Varlığı bir cisme bağlı olmakla birlikte mekanda yer işgal etmiyen bilinebilirliklerdir....

Bu Noktada IŞIK Arazdır... Varlığı ışık kaynağına bağlıdır.. Gerçkte mevcudiyeti yoktur; Işık kaynağının bir A'razıdır.. O kaynağı ortadan kaldırdığınızda ışıkta kaybolur ve hemen etraf karanlığa bürünür... Bu açıdan ışığı 2 boyutlu kabul edebiliriz.. Yada ekranda gördüğünüz herşeyide 3 boyutlu mekansal zorunluluk içinde tecelli eden 2. boyut olarak kabul edebiliriz.. Yada sesi yada gölgeyi.. v.s. v.s..

Benimse bu konudaki boyutsal değerlendirmeye bakış açım farklı... Bilinebilirlik açısından değerlendireceğim...

Bir şeyi 3 şekilde biliriz..

1- Gerçek bilinebilirlik.. 3 boyutlu herşey.. Cisimler.. Bunları bilmek kendi zaatlarında mümkündür.. Mesela elma vardır, bilirsiniz..

2- Zıddı ile bilinebilirlik.. 2 boyutlu şeyler ve arazlar.. Bunlar ya nispi kavramlardır, Ya A'razlardır, yada zıddı olmadan bilinemez şeylerdir.. Bilinebilirlikleri zıdlarına kıyas ile mümkündür...

3- Vicdanen bilinebilirlik... Tek boyutlu olarak sizin bildiğiniz şeylerdir....

Sitelerde Paylaş

Mask kısaca ''dıuygular maddi değildir ama varolduklarını bilirriz'' deseydin ya baştan.

Sonrada kolayca devam ederdin ''allah da duygular gibi bilinebilir'' diye.

Yani klasiklafları uzzatarak pek de değişik bi sonuca ulaşamazsın.

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kardeşim hala anlamıyorsunuz.. Burda konu Yaratıcı değil.. BİZİZ..... İNSAN dır....

Sen zaten Allah'ın varlığını Vicdanen biliyorsun.. Ne kadar itiraz etsende SEN Bunu biliyorsun...! Ama inat, gurur, enaniyet ile gaflet ağır basıyor ve inkarı tercih ediyorsun....

Mesela Allah'ı vicdanen bildiğinizi anlayabilirsiniz...

Alla'ı düşünün, hayal etmeye çalışın..... Ne hayal ederseniz edin; içinizden bir şey HAYIR diye itiraz edicek.. Kendinize ve duygularınıza dikkat edin bunu anlıyacaksınız.. İşte Vicdan ALLAH ı bildiği için, sizin hayalinizin o olmadığını bilir ve hemen size itiraz eder.... İstediğiniz kadar buraya farklı şeyler yazın; bu gerçeği herkes vicdanen bilir... Deneyin ve görün....

Sitelerde Paylaş

Dugular yada vicdan diye bişey yok.

dışardan gelen şeyler değil.

bunlar da üç boyutlu maddeler.Beynin içinde çeşitli maddelerin tepkimesiyle oluşan hisler.Bunlar da madde.

Bak sen ''vicdan'' dediğin şeyin beyin dışında gerçekleştiğini savunuyosan beyinsel hastalıları olan kişilerin (epilepsi gibi) içine şeytan girmiş insalar olduğunu savunamalısın.

Çünkü ikisi aynı şey

Sitelerde Paylaş

İşte size sizin Vicdanınızı ispat ediyorum...

Allah'ı hayal edin... Ona bir şekil vermeye çalışın.. Ciddi olarak tefekkür edin...

Her hayalinize içinizden bir ses itiraz edicek, HAYIR diyecek.. İşte o Vicdandır...

Vicdan olmasa yada Vicdan Allah'ı bilmese niye içinizden bir ses hemen size itiraz etsin.. Siz zaten inanmıyorsunuz, aklen kabul etmiyorsunuz ama içinizdeki o sesi de susturamıyorsunuz.. Çünki o Tek boyutlu Vicdanın Madde ile hiç alakası yoktur ve içinizdedir...

Sitelerde Paylaş
Kardeşim hala anlamıyorsunuz.. Burda konu Yaratıcı değil.. BİZİZ..... İNSAN dır....

Sen zaten Allah'ın varlığını Vicdanen biliyorsun.. Ne kadar itiraz etsende SEN Bunu biliyorsun...! Ama inat, gurur, enaniyet ile gaflet ağır basıyor ve inkarı tercih ediyorsun....

Mesela Allah'ı vicdanen bildiğinizi anlayabilirsiniz...

Alla'ı düşünün, hayal etmeye çalışın..... Ne hayal ederseniz edin; içinizden bir şey HAYIR diye itiraz edicek.. Kendinize ve duygularınıza dikkat edin bunu anlıyacaksınız.. İşte Vicdan ALLAH ı bildiği için, sizin hayalinizin o olmadığını bilir ve hemen size itiraz eder.... İstediğiniz kadar buraya farklı şeyler yazın; bu gerçeği herkes vicdanen bilir... Deneyin ve görün....

İşte böyle düşündüğün için sonsuza kadar bir bağnaz olarak kalacaksın.

herkesi kedin gibi görüp başka düşüncelere hep haıyır diyeceksin.Kimseyi asla anlayamıycak ve kendini asla eleştiremiyeceksin ve yanıldığının farkına varamadan öleceksin.

Eğer tanrı varsa ''sen bana samimi olrak değil, körü körüne bağlandın'' diye hesap sormaması için dua et.

Sitelerde Paylaş
İşte size sizin Vicdanınızı ispat ediyorum...

Allah'ı hayal edin... Ona bir şekil vermeye çalışın.. Ciddi olarak tefekkür edin...

Her hayalinize içinizden bir ses itiraz edicek, HAYIR diyecek.. İşte o Vicdandır...

Vicdan olmasa yada Vicdan Allah'ı bilmese niye içinizden bir ses hemen size itiraz etsin.. Siz zaten inanmıyorsunuz, aklen kabul etmiyorsunuz ama içinizdeki o sesi de susturamıyorsunuz.. Çünki o Tek boyutlu Vicdanın Madde ile hiç alakası yoktur ve içinizdedir...

Herşeyi kanıtladın bitek içimizde bi ses olduğunu kanıtlamak kaldı.

sen benim içimde mi yaşıyosun ne biliyosun.

Hiç bi ses yok işte. Gayet kolay hayal edebiliyorum. Hangi dini istersen onun tanrısını hayal edebilirim (masonlarınki hariç) hatta istersen senin için profesyonel çizimini bile yaparım.

Sitelerde Paylaş

NiHiL...

Vicdan tek boyutludur.. Herkesin kendi vicdanı vardır ve vicdanen bilinen şeyleri insan sadece kendisi bilir... Başkalarına ispat edemezsin..

Bana istediğin kadar aksini iddia et, çizimler yap hayalim budur diye getir v.s v.s ... ama sen neyin ne olduğunu vicdanen biliyorsun...

Sitelerde Paylaş

Hangi açıdan sorduğunu anlamadım, ama bunu vicdanen bilmeme gerek yok.. Aklen bilebilirim.. Ama bildiğim şey Rızayı ilahiye ters ise; Yani sana bir iftira yada gıybet filan ettiysem, vicdanen rahatsız olursun...

Sitelerde Paylaş

DAha savunduğun şeyin açık tanımını yapamıyosun. Şu son iletini anlamak da mümkün değil ayrıca

Rızayı ilahiye--şu tür kelimeler de yazma anlamıyorum.

Bak 4 sayfa oldu kimse ne demek istediğini anlamamış.Bence artık kendinden biraz şüphe etme zamanıdır.

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...