Jump to content

SORU : Tek boyutlu bir şeye örnek verebilirmisiniz.. ?

Recommended Posts

Kardeşim yukarda dedim ya; Vicdan ve Vicdaniyet meselesini ayrı bir başlıkta açıklıyacam.. Ama önce tek boyutlu bilinebilirlik kavramında anlaşmamız lazım.. Yani maddenin haricindeki mana alemlerini kabul etmeniz lazım... Çünki vicdanın madde ile hiç alakası yoktur... Maddi etkileşimlerle bile alakası yoktur... M Teorisinde 11. boyut olarak kabul edilen hakikate yakındır..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 181
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yahu şu vicdani bilgi nedir, nerdedir, nasıldır? Ne saçma bir iddaa bu. :blink:

Senin aklındaki, kalbindeki, böbreğindeki yani içindeki herşey, hatta o ses bile, senin maddenden oluşur.

Vicdan dediğin şey, beyninde oluşur. Bu 2x2=4 şeklinde bir gerçektir. Benim yada başkasının fikri değildir. Bilimsel gerçektir.

Sitelerde Paylaş
Kardeşim yukarda dedim ya; Vicdan ve Vicdaniyet meselesini ayrı bir başlıkta açıklıyacam.. Ama önce tek boyutlu bilinebilirlik kavramında anlaşmamız lazım.. Yani maddenin haricindeki mana alemlerini kabul etmeniz lazım... Çünki vicdanın madde ile hiç alakası yoktur... Maddi etkileşimlerle bile alakası yoktur... M Teorisinde 11. boyut olarak kabul edilen hakikate yakındır..

M teorisinde 11 boyutu teker teker açıklarmısın ben bilmiyorum? :huh:

Sitelerde Paylaş
Ama önce tek boyutlu bilinebilirlik kavramında anlaşmamız lazım.. Yani maddenin haricindeki mana alemlerini kabul etmeniz lazım...

Mask, tek boyut madde harici olan ve manaen olduğunu bildiğimiz birşey değildir. Mesela sana bir örnek vereyim; Meridyen diye bir şey yoktur ama biz varmış gibi düşünürüz. Konum hesaplamak için. İşte tek boyutta buna benzer bişeydir. Aslında yoktur ama varmış gibi kabul edilir. Konunun uzmanları anlatmış, anlamayacak ne var bunda, ben anladım, sen nasıl anlamıyorsun.

tarihinde rasyonel tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yukardaki örneği deneyin... Sonra gelin burda aksini iddia edin; ama vicdanen vicdanınızın olduğunu anlıyacaksınız..... Biraz zor olacak belki ama size bu vicdanınız olduğunu anlatacam bi şekilde...

Sitelerde Paylaş

Mask sen kafandaki şeyleri düzgünce bütünleştir.İyice bir harmanla sonra tek başlık halinde açıkla.

Anlaşılmıyosun çünkü.

Son olarak tek boyutlu bişey yoktur (duygular ve onların oluşturduğu vicdan dahil)

Sitelerde Paylaş
Mask, tek boyut madde harici birşey değildir. Mesela sana bir örnek vereyim; Meridyen diye bir şey yoktur ama biz varmış gibi düşünürüz. Konum hesaplamak için. İşte tek boyutta buna benzer bişeydir. Aslında yoktur ama varmış gibi kabul edilir. Konunun uzmanları anlatmış, anlamayacak ne var bunda, ben anladım, sen nasıl anlamıyorsun.

Bu ve butip A'arzi şeyler 2 boyutludur... Onu zaten açıkladım.. Bu tip şeyleri herkes yine bilebilir; kıyas ve kıstas yapılabilirler; ya A'razdırlar yada zıddeyn dirler.. Ama vicdan tek boyutludur... Sadece hakikatini sen bilirsin.. Başkasına ispatlayamazsın ama bilirsin...

Sitelerde Paylaş
Yukardaki örneği deneyin... Sonra gelin burda aksini iddia edin; ama vicdanen vicdanınızın olduğunu anlıyacaksınız..... Biraz zor olacak belki ama size bu vicdanınız olduğunu anlatacam bi şekilde...

Bak anlamakta zorlanıyosun.

Şİmdi sen daha vicdanın tanımını yapamadın.

Vicdana duygular bütünü diyelim kısaca.

Tamam herkeste vicdan vardır ancak:

1.bu vicdan da temele inildiğinde maddedir

2.herkeste farklı olabilir (tüm insanların senin gibi hissettiklerini sanmak akıllıca olmaz)

Sitelerde Paylaş
Bu ve butip A'arzi şeyler 2 boyutludur... Onu zaten açıkladım.. Bu tip şeyleri herkes yine bilebilir; kıyas ve kıstas yapılabilirler; ya A'razdırlar yada zıddeyn dirler.. Ama vicdan tek boyutludur... Sadece hakikatini sen bilirsin.. Başkasına ispatlayamazsın ama bilirsin...

Ama ben bilmiyorum, ne olacak şimdi? Samimi söylüyorum, başkasına ispat edemiyeceğim ama hakikatini bildiğim bir bilgi yok bende?

Sitelerde Paylaş
Bak anlamakta zorlanıyosun.

Şİmdi sen daha vicdanın tanımını yapamadın.

Vicdana duygular bütünü diyelim kısaca.

Tamam herkeste vicdan vardır ancak:

1.bu vicdan da temele inildiğinde maddedir

2.herkeste farklı olabilir (tüm insanların senin gibi hissettiklerini sanmak akıllıca olmaz)

Siz Vicdan ile duyguları karıştırıyorsunuz....

Sitelerde Paylaş

Bu çıplak kıralı görüpte ''üzerindeki elbiseyi sadece aptallar göremez'' lafından tırsıldığı için varmış gibi davranmak.

Bak mask bu örnek senin anlatmaya çalıştığı şeyi destekliyor mu?

Eğer öyleyse.Yanlış. Seni nasıl inandırırız bilemem ama gerçekten bizde öyle tuhaf içsel sesler yok.

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kafana göre vicdan tanımı yapamazsın ... aşağıdaki vikipedi de ki vicdan tanımını oku ondan sonra bu eksende konuşmaya devam et.. sen hangisi kabul ediyosun bizde anlayalım .. sende kendini daha iyi anlat.

Vicdan

Vicdan, birçok dinde, birçok felsefî akımda, mistisizmde önem verilmiş bir kavramdır. Günümüzde kimileri "kamusal vicdan" ifâdesini kullanmaktadır. Felsefeye göre, iç huzûru veyâ iç sıkıntısı vererek kişiyi uyaran vicdan bir kavram değil, kişinin bir yeteneğidir. Felsefede metafizik anlayış, bu yeteneğin doğuştan vâr olduğunu ileri sürer, diyalektik anlayış ise insanın içinde bulunduğu toplumsal koşullarla belirlenmiş görgü ve bilgisinin sonucunda oluştuğunu ileri sürer. Neo-spiritüalist görüşe göreyse, rûhun ancak belirli bir gelişim aşamasında (hayvanlık ara aşamasından sonraki insanlık aşamasında) açığa çıkan, rûhun gelişimi oranında derece derece gelişen bir yeteneğidir.

Psikanaliz kuramında vicdan

Vicdan kavramı psikanaliz kuramında benlik yapısının açıklanmasında ve ruhsal çözümlemenin anlaşılmasında önemli bir yer tutar. Freud'un oluşturduğu psikanaliz kuramına göre ruhsal yapının oluşumunda üç önemli bölüm yer alır. Bunlar;

* id, yâni altbenlik

* ego, yâni benlik ve

* süperego, yâni üstbenlik kavramlarıdır. Bunlar, zihnin işleveleri olarak oluşurler ve zihnin oluşumunda rol oynarlar.

İnsanın ruhsal vâroluşunun oluşumunda bunlar belirli şekillerde oluşurler ve birbirleriyle ilişkili olarak yer alırlar. Buna göre id, içgüdüsel ögelerin temsilcisidir ve sürekli doyum arar, haz ilkesine ve birincil düşünme süreçlerine uyar. Ego ile altbenlikten belirli bir şekilde ayrışarak oluşur. Böylece insan, yavrusunun kendisi ve kendisi olmayanı ayırmaya başlaması sözkonusu olur. Dürtüler ve doyum arayan ögeler üzerinde hâkim olmaya başlar, gerçeklilik ilkesine doğru ilerlemeye başlar. İkincil süreç düşünme biçimleri de bu süreçte oluşur. Benlik, tüm yaşam boyunca altbenlik ile üstbenlik arasında denge sağlayıcı rôlü üstlenir.

Süperego, yâni üstbenliğin ortaya çıkışıysa ödipal karmaşanın çözüldüğü döneme denk düşmektedir ve bu dönemden îtibâren artık birey insan iyi-kötü, doğru-yanlış gibi ayrımları edinir. Çocuk, bu süreçte hem cinsel kimliğini edinmeye başlar, hem de toplumsal değer yargılarını edinir. Süperego, ruhsal yapının düzenleyici, dizginleyici, yargılayıcı, suçlayıcı ve cezâlandırıcı ögesidir. Dolayısıyla da vicdan denilen kavramla bu anlamda özdeştir. Suçluluk duygusu olarak oluşan duygular vicdandan, yâni süperegonun özelliklerinden gelir ve üstbenliğin benliği cezâlandırmasını gösterir.

Vicdan hakkında yapılan farklı tanımlar

* Vicdan, insanın görgü ve bilgileriyle kendini yargılama yetisidir. (Felsefî tanım)

* Vicdan, kişiye eylemleri hakkında yargılayarak, onaylayarak, hesap sorarak, suçlayarak hükümler veren öznel bir bilinçtir.

* Vicdan, insana hatâ ve doğruyu bildiren bir iç sestir.

* Vicdan, insana iyi ve kötüyü gösteren en iyi yol gösterici, en iyi pusuladır.

* Vicdan, neyin doğru, neyin yanlış olduğunu bildiren gerçek ve tek ahlâk hocasıdır.

* Vicdan, hatâ ve doğrunun sınırını belirleyen, uyumak bilmeyen, kişiyi her an, her yerde izleyen, kişinin niyetlerine göre yargılarda bulunan bir hâkimdir.

* Vicdan, insanın bütün duygu ve düşüncelerini, bu duygu ve düşüncelerdeki maksat ve niyetleri adım adım izleyen, hiçbirisini kaçırmayan, hatır, gönül, hoşgörü, merhamet, dostluk, iltimas v. b. tanımadan yargılayıp sorumluluğu takdîr eden herzaman uyanık bir hâkimdir.

* Vicdan, rûhun İlâhî İrâde Yasaları’nın yüce bir ses tarzında yansıdığı, İlâhî İrâde Yasaları’nın gereklerini bildiren bir yeteneğidir. (Neo-spiritüalist tanım)

Sitelerde Paylaş
Beyninde bildiğin Yemek Yemen gerektiğidir.. Acıktığını beyninde bilmezsin, Vicdanen bilirsin.. mide beyne sinyal gönderir; beyin yemek yemen gerktiğine karar verir...

Bunun vicdanla alakası ne?

mide beyne sinyal gönderir; beyin yemek yemen gerktiğine karar verir...-- burda nerde vicdan görev görüyor?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...