Jump to content

SORU : Tek boyutlu bir şeye örnek verebilirmisiniz.. ?

Recommended Posts

• İleti 181
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Doğa tabir ettiğin ve şuan korunmaya muhtaç olan mevcut; Akıl, irade ve şuur sahibimidir..?

Doğa da akıl irade ve ya şuur yoktur...

Eğer doğal olayların SONUCUN bakıp bir akıl irade şuur ararsan ,

sp3 hibritleşmesi ile C'nin 4H ile bağ yapmasına da akıl demek zorundasın...

Oysa ki bunlara yasa diyoruz.

Ama gelin görün ki bu Mask düşünme kapasitesini çoktan yok ettiği için daha önce verdiğim cevapları bile unutmuş.

Önceden koyulan kurallar diye birşey yok.

Misal bir Carbon sp3 hibritleşmesi yaparak 4 tane Hidrojen ile bağ yapar.

Hiç bir zaman 5 tane Hidrojenle bağ yapmaz.

"O zaman madde bilinçlidir". Diyebilir miyiz?

Diyemeyiz.

Peki buna sünetullah diyebilir miyiz?

Diyemeyiz. O zaman bu bilimsellikten çıkar dogmatik olur.

Peki doğa yasaları, fizik,kimya yasaları nereden geldi ?

Madde belli yasalara göre davranıyorsa, önce yasalar vardı demek gerekir. Bu da bir yanılgı noktasıdır.

Çünkü yasalar maddenin kendisidir.

Yani madde ortaya çıktığı anda yasalar var demektir. Biz maddenin davranışına, etkileşimine yasa diyoruz.

Yoksa maddelerin yasalara uydugu falan yok, yasanın kendisi zaten maddedir.

Anlamadığını biliyorum.Anlamanıda beklemiyordum zaten !

Sitelerde Paylaş

kurandan anladigim vicdan akildan ve bes duyudan ve nefisten bagimsiz hakikat neyse onu insana hatirlatma ve gerektiginde söyleme görevi ustlenmis bir varliktir...nitekim ahirette insan vicdani sorulara cevap verecek..cunku vicdan her seyden bagimsiz ancak gercekleri söyler...insana mudahale etmez veya sunu yap demez...sadece hatirlatmada bulunur....karar veren ise yine insan aklidir....

Sitelerde Paylaş
Öncelikle hiç bir çizim tek boyutlu değildir....

yaw salak müslüman sen kendini ne zannediyorsun ? ? ? fizik veya matematik profösörü ? herşeyi net gibi söylüyorsun

bir örnek verin diyon. adamın biri verecek şimdi o zaman ne bok yiyeceksin ? ne uyduracaksın onu merak ediyorum.

al sana tek boyutlu birşey

ZAMAN

Sitelerde Paylaş
Birisi değindi mi bilmiyorum..

String kuramında (sicim kuramında) sicimler, tek boyutlu, titreyen ve gerilim yüksek zerrelerdir.

Tabii bu bir kuramdır..

yalnız string teorisi kanıtlanamamıştır sadece çok süper bir matematikten ibarettir.
Sitelerde Paylaş

Boyutun matematiksel karşılığı;

"The dimension of an object is a topological measure of the size of its covering properties. Roughly speaking, it is the number of coordinates needed to specify a point on the object. For example, a rectangle is two-dimensional, while a cube is three-dimensional. The dimension of an object is sometimes also called its "dimensionality."

Yani,

Bir nesnenin boyutu, onun kaplayıcı özelliklerinin topolojik ölçümlemesidir. Örneğin bir dikdörtgen iki boyutludur, bir küp üç boyutludur.

Kabaca tanımı bu. Diyebilirsinki çizgi tek, alan iki, hacim üç boyutludur, uzayda kapladığı yeri tarif ederken kulladığın koordinat doğrusu sayısı ile söylenir.

Boyutlar hakkında bilgi edinmek istiyorsan Measure Theory oku.(matematiksel anlamda boyut). Fraktallar'ın boyutları tam sayı degildir. Cantor Set, bu konuda güzel örneklerden.

Zamanın bizim algıladıgımız anlamda dördüncü boyut olmasını ilk ortaya atan Minkowksii, o yüzden içinde yaşadığımız uzay Minkowski uzayı olarak adlandırılıyor, 3 mekan 1 zaman boyutu.

Sitelerde Paylaş
Çizilebilen bir şey, hemde Kalınlığı ve uzunluğu varsa, nasıl tek boyutlu olur...

Zaman tek boyutlumuymuş; ilginçç ?

zamanın zaten kendisi bir boyuttur git öğren öyle konu başlığı aç bebeğim..

alan 2

hacim 3

uzunluk tek boyutludur. zaten ifade ediliş biçimlerinden anlayabilirsin ;

hacim; metre üzeri 3

alan; metre üzeri 2

uzunluk: metre üzeri 1 ki kendisidir.

tarihinde CN07 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
evrende tek boyutlu hatta herhangi bir boyutu olmayan bir sürü şey vardır.. nereden baktığınıza bağlı..

boşluk dediğimiz şey kaç boyutludur?

aynadaki görüntümüz kaç boyutludur?

boşluğu göremezsin, evrende bir boşluğun var olduğunu bana kanıtlayabilir misin ?

veya boşluğun var olması demek ne demektir ?

var olmak nedir ?

peki ya hacimsiz uzayın olması oranın boş olduğunu mu gösterir ?

tarihinde CN07 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
boşluğu göremezsin, evrende bir boşluğun var olduğunu bana kanıtlayabilir misin ?

görmekle alakalı birşey yok burada... varlıkla alakalı birşey bu.. boşluk var mıdır yok mudur?? yoktur dersen bütün evrenin tek bir maddeden ibaret olduğunu söylemiş olursun...

biraz daha ciddi cevaplar bekliyorum... mesela aynadaki görüntü hakkında..

Sitelerde Paylaş

Bir kere konuda anlatılmak istenilen şeye yazılanların çoğunun alakası yok..

Öncelikle görülebilen ve ölçümlenebilien hiç bir şey tek boyutlu değildir.. Ne zaman, ne doğru, ne aynadaki görüntü, ne gölge v.s..

Sitelerde Paylaş
Bir kere konuda anlatılmak istenilen şeye yazılanların çoğunun alakası yok..

Öncelikle görülebilen ve ölçümlenebilien hiç bir şey tek boyutlu değildir.. Ne zaman, ne doğru, ne aynadaki görüntü, ne gölge v.s..

senin amacın nedir ?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...