Jump to content

ALLAH AKILLA BULUNUR!

Recommended Posts

peki, tanrı bu alemi neden yarattı?ne geçti eline sanki, herkes hayattan çok mu memnun, acılar için de yaşayanlarla, zevk-i sefa içinde yaşayanlar arasındaki büyük uçurumu kafanda ki tanrı görmemezlikten mi geliyor? keşke tanrı olsaydı, en azından ilahi bir adalet olurdu bundan dolayı kısaca tanrı yoktur,maalesef..

Deney yapıyoruz kardeşim müdahele etmeyin!

Neden deney hazırlıyorsun diye sorulurmu hiç!

Denemek için!

kimi? insanları!

Sebep?

Teistler şu sorumu cevaplayın lütfen!

Tanrı insanları test ederek kaybetmez mi?

Nitekim dünya'nın çoğu sizin mantığınıza göre günahkar!!!

Ve mekanları cehennem olacak!!!

Tanrı'nın bu mantığı yerini buldumu acaba?

Tutarlı bir mantık mıdır?

Saygılar

tarihinde nektar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 287
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

peki, tanrı bu alemi neden yarattı?ne geçti eline sanki, herkes hayattan çok mu memnun, acılar için de yaşayanlarla, zevk-i sefa içinde yaşayanlar arasındaki büyük uçurumu kafanda ki tanrı görmemezlikten mi geliyor? keşke tanrı olsaydı, en azından ilahi bir adalet olurdu bundan dolayı kısaca tanrı yoktur,maalesef..

Bir an olsun Tanrı vardır dedin ve ikinci soruya mı gectin?

Yani Tanrı neden Canlılığı yarattı ? Öyle mi ?

Sitelerde Paylaş
kuran sandığınız kadar mucize bir kitap değildir.ilk ayetin ve son ayetin hangisi olduğu belli değildir.sureler arasında olduğu gibi ayetler arasındada kronolojik sıralama hataları mevcuttur.örnek miras olayı anlatılırken birden konu yarım bırakılıp konuyla alakası olmadığı halde musadan,firavundan bahsetmeye başlar.birbiriyle çelişkili ayetler vardır,örnek;zina yapan kadını önce eve hapsedin der,başka surede uzun bir süre evlenmeme şartı getirir,bir başka surenin ayetlerinde zina yapan kadını öldürün der,bunun gibi başka konularda da çelişkiler vardır,ya muhammedin evlatlığı zeyd'in karısı zeyneple evlenmek için çıkan ahzap suresine ne demeli,allah işi gücü bıraktıda muhammedin sevdasına çare olmak için ayet mi çıkardı. bilimi küçüsüyorsun,elektrik enerjisi bulunmasaydı,petrol işlenmeseydi,motorlu araçlar olmasaydı daha mı iyi olurdu. her hangi bir konuda araştırma yapmak için tek bir kaynak tan ziyade bir çok kaynaktan araştırılır.araştırma yapılan kaynak eserlerdeki (fizik,kimya,matematik,tarih,sosyoloji v.s gibi) bilgi hazinelerinden hangisi kuranda bahsediyor.bilimsel çalışmalar olmasaydı hangi derde çare bulacaktın.herkes yatıp kalkıp allaha dua etseydi bilimsel hiçbir çalışma olmasaydı geleceğe nasıl bakacaktık. bugünkü teknolojide çığırlar açan bilimadamlarının hiç dinsel yardıma başvurmadan ne icatlar yaptığını görmemezlikten mi geliyorsunuz.

Siz hristiyan veya yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelseydiniz,yine islamı savunabilecekmiydin.bırak savunmayı müslümanlığın ne olduğunu bile bilemeyecektin.tarikatçıların niye etkisinde kalıyorsun,nerdeyse peygamber sıfatı takacağınız o tarikat liderlerinin hiç mal varlıklarının ne olduğunu araştırdınız mı,en azından altlarındaki lüks arabalara bakın,başbakanda bile yok.gelelim yine kuran'a ,bu kitap aslında 966 ayettir,666 değil,300 ayet hz.ali'den bahsettiği için sünniler tarafından yüzlerce yıl önce çıkartılmıştır.kuranın türkçe açıklamalarıda sizler gibiler tarafından şiddetle karşı çıkılır,neymiş kuran anlamı derinmiş,türkçe açıklamaların bir anlamı yokmuş,aslında kuranın türkçe okunması çoğu kişinin jetonunu düşürecektir.kuran arapça okunur manası bilinmesin diye,cuma fetvasında hoca ya söyleyin ahzap suresini türkçe bir okusun bakalım,yüzü nasılda kızaracak.size ipanyolca bir mektup gelse,anlamını bilmedikten sonra o mektubun sizin ne değeri olabilir.neyse,toplama bir kitap hakkında pek fazla konuşmaya değmez.sağdan,soldan toplayıp arapça kelimelerin çoğunlukta olduğu yazılarla cevap verme,AKLINLA cevap ver.

Turan dursun"dan kopyaladığın iftiraları buraya yazma. Sen bir kere arapça biliyormusun? Kur'an'ın nasıl bir kitap olduğunu bana mı öğreteceksin? Kur'an arapça bir kitap'tır. Kur'an'ın türkçesi ise Kur'an'ın mealidir, tercümesidir. Kur'an'ın mucizeside arapça ile kaimdir. Senin zannettiğin gibi Kur'an'da çelişki, hata, kusur bulamazsın. En ala, kusursuz bir edebi metin, şiir dediğin yazitlar bile onun yanına yaklaşamaz. Kur'an'ın taklit edememezliği ve edebi mükemmeliği hakkında yorumlardan bazıları;

Mekkeliler hala ondan mucize istiyorlardı ve Hz. Muhammed (sav), dikkate değer bir cesaretle ve kendinden eminlikle misyonunun teyidi olarak Kuran'ın kendisine başvurdu. Tüm Araplar gibi onlar da lisan ve konuşma sanatında uzmandılar. Eğer Kuran O'nun kendi yazması olsaydı, diğer kişiler onunla rekabet edebilirdi. Bırakalım onun gibi on ayet yazsınlar. Eğer yazamazlarsa (ki kesinlikle yazamazlar) o zaman Kuran'ı açık bir mucize olarak kabul etsinler. (Oxford Üniversitesi'nden ünlü Arap dili uzmanlarından Hamilton Gibb 1)

Kur-an seçkin güzellikte bir kafiyeye ve kulağı büyüleyen bir ahenge sahiptir. Pek çok Hıristiyan Arap, Kuran'ın stilinden hayranlıkla bahseder ve pek çok Arapça uzmanı onun mükemmelliğini kabul eder... Gerçekte, hem şiir hem nesirde engin ve verimli olan Arap edebiyatı içinde onunla kıyaslanacak hiçbir şey yoktur. (Alfred Guillaume'ın Islam (İslamiyet) adlı kitabından)

Eğer Kur'an insan sözüdür diyorsan ve bu iddianda samimi isen haydi ismini zikretmek istemediğim şahsiyet onun gibi bir sure getir. Bak Kur'an sana meydan okuyor;

قُلْ لَئِنْ اجْتَمَعَتْ الإنسُ وَالْجِنُّ عَلَى أَنْ يَأْتُوا بِمِثْلِ هَذَا الْقُرْآنِ لا يَأْتُونَ بِمِثْلِهِ وَلَوْ كَانَ بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ ظَهِيرًا "De ki insanlar ve cinler birbirine yardımcı olarak bu Kur'an'ın bir benzerini ortaya koymak için bir araya gelseler and olsun ki yine de benzerini ortaya koyamazlar."

Sitelerde Paylaş
Deliliğe vurarak ne elde etmeyi amaçlıyorsunu anlamış değilim ama açıklayayım...

Ben ateizmin Tanrı'yı yok sayarken kullandığı yegane argümanı ortadan kaldırıdıgımı varsaydım... Ateizminde öyle saymasını istiyorum... Yani mükemmel bir din var diyelim... Eleştirilicek tek bir yanı yok... Ne olacak hemen iman mı edeceksiniz? Yani Ateizmin temeli bu kadar mı çürük?

Ateshbey insan mükemmel değildir. Aklıda, hafızasıda, yetenekleride sınırlıdır. Allahu teala islam dinini neden göndermiştir. Çünkü insan nizam koymaya yetkili değildir. Zira insanin koyduğu nizamlar değişmeye, ihtilafa, çelişkiye ve bulunduğu ortamın tesiri altında kalmaya mahkumdur. İnsanın koyduğu nizamlar tüm insanların ihtiyacını karşılayacak, problemlerini kökünden halledecek, onlara huzur ve mutluluk getirecek kabiliyette değildir. Ama Allah herşeyin yaratıcısı, her zerreden haberdar, bizim içgüdü ve uzvi ihtiyaçlarımızın en iyi bir şekilde tatmininin nasıl sağlanacağını elbette o bilir. Şimdi aciz insan kalkıpta kulu olduğu Allah'ın indirmiş olduğu hükümlernii yargılıyor. Sen beni yarattığın halde ben senden daha iyi biliyorum diyor. Biz Allah'ın nizamlarını beğenmemezlik veya iyimi kötümü kararını verecek durumda değiliz, aklımıza yatsada yatmasada kabullenmek zorundayız. Çünkü bizim aklımız onun nizamlarını tartabilecek kabiliyette değil. İslam kafirler kabul etsin etmesin MÜKEMMELDİR.

Sitelerde Paylaş
Turan dursun"dan kopyaladığın iftiraları buraya yazma. Sen bir kere arapça biliyormusun? Kur'an'ın nasıl bir kitap olduğunu bana mı öğreteceksin? Kur'an arapça bir kitap'tır. Kur'an'ın türkçesi ise Kur'an'ın mealidir, tercümesidir. Kur'an'ın mucizeside arapça ile kaimdir. Senin zannettiğin gibi Kur'an'da çelişki, hata, kusur bulamazsın. En ala, kusursuz bir edebi metin, şiir dediğin yazitlar bile onun yanına yaklaşamaz. Kur'an'ın taklit edememezliği ve edebi mükemmeliği hakkında yorumlardan bazıları;

Mekkeliler hala ondan mucize istiyorlardı ve Hz. Muhammed (sav), dikkate değer bir cesaretle ve kendinden eminlikle misyonunun teyidi olarak Kuran'ın kendisine başvurdu. Tüm Araplar gibi onlar da lisan ve konuşma sanatında uzmandılar. Eğer Kuran O'nun kendi yazması olsaydı, diğer kişiler onunla rekabet edebilirdi. Bırakalım onun gibi on ayet yazsınlar. Eğer yazamazlarsa (ki kesinlikle yazamazlar) o zaman Kuran'ı açık bir mucize olarak kabul etsinler. (Oxford Üniversitesi'nden ünlü Arap dili uzmanlarından Hamilton Gibb 1)

Kur-an seçkin güzellikte bir kafiyeye ve kulağı büyüleyen bir ahenge sahiptir. Pek çok Hıristiyan Arap, Kuran'ın stilinden hayranlıkla bahseder ve pek çok Arapça uzmanı onun mükemmelliğini kabul eder... Gerçekte, hem şiir hem nesirde engin ve verimli olan Arap edebiyatı içinde onunla kıyaslanacak hiçbir şey yoktur. (Alfred Guillaume'ın Islam (İslamiyet) adlı kitabından)

Eğer Kur'an insan sözüdür diyorsan ve bu iddianda samimi isen haydi ismini zikretmek istemediğim şahsiyet onun gibi bir sure getir. Bak Kur'an sana meydan okuyor;

قُلْ لَئِنْ اجْتَمَعَتْ الإنسُ وَالْجِنُّ عَلَى أَنْ يَأْتُوا بِمِثْلِ هَذَا الْقُرْآنِ لا يَأْتُونَ بِمِثْلِهِ وَلَوْ كَانَ بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ ظَهِيرًا "De ki insanlar ve cinler birbirine yardımcı olarak bu Kur'an'ın bir benzerini ortaya koymak için bir araya gelseler and olsun ki yine de benzerini ortaya koyamazlar."

ne kadar da büyüttün bu kuranı yaa,alt tarafı toplama bir kitap,sorduğum sorulara niye cevap vermiyorsun,tutturmuşsun bir kuran,yok arabçaymış,yok benzeri yazılamazmış,kuran toplama bir kitaptır tevratla karşılaştır da bak korkma çarpılmazsın.

Sitelerde Paylaş
Ateshbey insan mükemmel değildir. Aklıda, hafızasıda, yetenekleride sınırlıdır. Allahu teala islam dinini neden göndermiştir. Çünkü insan nizam koymaya yetkili değildir. Zira insanin koyduğu nizamlar değişmeye, ihtilafa, çelişkiye ve bulunduğu ortamın tesiri altında kalmaya mahkumdur. İnsanın koyduğu nizamlar tüm insanların ihtiyacını karşılayacak, problemlerini kökünden halledecek, onlara huzur ve mutluluk getirecek kabiliyette değildir. Ama Allah herşeyin yaratıcısı, her zerreden haberdar, bizim içgüdü ve uzvi ihtiyaçlarımızın en iyi bir şekilde tatmininin nasıl sağlanacağını elbette o bilir. Şimdi aciz insan kalkıpta kulu olduğu Allah'ın indirmiş olduğu hükümlernii yargılıyor. Sen beni yarattığın halde ben senden daha iyi biliyorum diyor. Biz Allah'ın nizamlarını beğenmemezlik veya iyimi kötümü kararını verecek durumda değiliz, aklımıza yatsada yatmasada kabullenmek zorundayız. Çünkü bizim aklımız onun nizamlarını tartabilecek kabiliyette değil. İslam kafirler kabul etsin etmesin MÜKEMMELDİR.

allah afrikada açlık çeken çocuklardan neden habersiz?hani her zerreden haberi oluyormuş da,

hem aklının yatmadığı şeyleri nasıl kabül edebilirsin?

tarihinde hadiullah tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Mucahide, bak "ALLAH AKILLA BULUNUR" diye baslik acmisisin ama en sonunda "bizim aklimiz onu almaz" noktasina gelmissin. :)

Siz benim ne demek istediğii ya anlamadınız yada anlamak istemiyorsunuz. Evet AKIL ŞU KAİNATIN BİR YARATICISI OLMASI GERKTİĞİNİ, HİÇ BİR ŞEYİN KENDİ KENDİNE OLAMAYACAĞINI ŞU KAİNATA GELİŞİMİZİN BİR SEBEBİ OLMASI GEREKTİĞİNİ MUHAKKAK ANLAR! AMA ACİZ, SINIRLI, MUHTAÇ, EKSİK AKIL ALLAH'IN HÜKÜMLERİNİ TARTAMAZ. EĞER ÖYLE OLSAYDI ALLAH İSLAM DİNİNİ GÖNDERMEZDİ, KENDİ NİZAMINIZI KENDİNİZ KOYUN DERDİ!

Sitelerde Paylaş
allah afrikada açlık çeken çocuklardan neden habersiz?hani her zerreden haberi oluyormuş da,

hem aklının yatmadığı şeyleri nasıl kabül edebilirsin?

Sen ilk önce Kur'an gibi bir sure getir ondan sonra konuşalım. Niye getiririm demiyorsun? Ayrıca bu tarz sorulara muhatap olmaktan sıkıldım. Şuan cennette yaşamadığımızı Allah tarafından imtihan edildiğimizi tekrar hatırlatarım. Eğer dünyada kötülük olmasaydı herşey güllük gülistanlık olsaydı imtihan denen birşeyden söz edemezdik. Ama Allah ilk önce sınayıp hakedenleri cennete, haketmeyenleride cehenneme gönderecek. Şimdi burada kalkıp Allah niye imtihan ediyor nasıl olsa herşeyi biliyor diye bir soru sorulamaz, Allah herşeye kadirdir, herşeyi elbette bilir. Ama onun herşeyi bilmesi bizim irademize hükmettiği anlamına gelmez. Nitekim Kur'an'da her nefis yaptığından sorumludur, diyor. Ayrıca Allah bizi niye yarattı diye bir soruda sorulamaz. Biz onun kuluyuz, onun mülküyüz o istediği için varız. Bak elinde fırsat var aklını kullanda Allah'ın sana verdiği fırsatı kullan cenneti haket. Eminim ki çoğunuz bir zamanlar müslümandınız, sonra birileri kafanızı karıştırdı ve islamı terkettiniz. Eğer Kur'an'daki hükümleri yargılayıp niye Allah şu hükmü indirmiş, bu hükmü indirmemiş, bu benim aklıma yatmıyor gibi gerekçelerle islamı terkettiyseniz size acizliğinizi, Allah'ın bizim için neyin iyi neyin kötü olduğunu onun daha iyi bildiğini hatırlatırım. Şu dünyaya gelişimiz boşuna olamaz, sonsuzluk yok, ölüyoruz, yok oluyoruz bu durum hiçmi kendinizi sorgulamaya itmiyor bunu anlayamıyorum.

Sitelerde Paylaş
Evet sperm çocuğun sebebi değildir. Benim inancıma göre sebebi Allah'tır. Senin benim ne demek istediğimi anlaman için sperm'dir dedim.

Sana bir soru; masanın sebebi ağaç'mıdır. Yoksa marangozmudur? Çocuğun sebebi anne babamıdır yoksa ..........

Diğerlerini sonra cevaplandırırım.

Deicide bu sorunun cevabini bekliyorum!!!

Sitelerde Paylaş
Sen ilk önce Kur'an gibi bir sure getir ondan sonra konuşalım. Niye getiririm demiyorsun? Ayrıca bu tarz sorulara muhatap olmaktan sıkıldım. Şuan cennette yaşamadığımızı Allah tarafından imtihan edildiğimizi tekrar hatırlatarım. Eğer dünyada kötülük olmasaydı herşey güllük gülistanlık olsaydı imtihan denen birşeyden söz edemezdik. Ama Allah ilk önce sınayıp hakedenleri cennete, haketmeyenleride cehenneme gönderecek. Şimdi burada kalkıp Allah niye imtihan ediyor nasıl olsa herşeyi biliyor diye bir soru sorulamaz, Allah herşeye kadirdir, herşeyi elbette bilir. Ama onun herşeyi bilmesi bizim irademize hükmettiği anlamına gelmez. Nitekim Kur'an'da her nefis yaptığından sorumludur, diyor. Ayrıca Allah bizi niye yarattı diye bir soruda sorulamaz. Biz onun kuluyuz, onun mülküyüz o istediği için varız. Bak elinde fırsat var aklını kullanda Allah'ın sana verdiği fırsatı kullan cenneti haket. Eminim ki çoğunuz bir zamanlar müslümandınız, sonra birileri kafanızı karıştırdı ve islamı terkettiniz. Eğer Kur'an'daki hükümleri yargılayıp niye Allah şu hükmü indirmiş, bu hükmü indirmemiş, bu benim aklıma yatmıyor gibi gerekçelerle islamı terkettiyseniz size acizliğinizi, Allah'ın bizim için neyin iyi neyin kötü olduğunu onun daha iyi bildiğini hatırlatırım. Şu dünyaya gelişimiz boşuna olamaz, sonsuzluk yok, ölüyoruz, yok oluyoruz bu durum hiçmi kendinizi sorgulamaya itmiyor bunu anlayamıyorum.

her nefis yaptığından sorumluysa,nefisler arasında bir eşitlik olması gerekmiyormu, afrika çöllerinde zor şartlarda yaşamaya çalışanla paris'in göbeğinde lüks içinde yaşayanı nasıl bir tutabilir ve imtihan edebilirsiniz? Bir spor müsabakası bile eşit kurallarla başlar.

Sitelerde Paylaş

Kötülük yapanlar cehenneme, iyilik yapanlar cennete gider mantığını kabul edelim. İnsanların cuzi iradesi ile bu seçimi yaptığını ve kimilerinin iyiliği, kimilerinin ise kötülüğü seçtiğini söylüyorsunuz. Gözlemlerimiz bize cennetlik vasıflarını taşıyanların bile zaman zaman hatalar yapabildiğini (peygamberler dahil) hatta bazılarının kötülük yaptığını gösteriyor. Bu elbette cuzi irade ile seçilerek yapılan kötülüğün telafisi olmadığı anlamına gelmiyor. Elbette tövbe kapısı açık denmektedir. Benim sorum şu: Öldükten sonra insanın cuzi iradesi olacak mı? Cennete giden birisinin cennette cuzi iradesi olacaksa kötülüğü seçebilecek mi? Eğer kötülük yok ise orada cuzi iradenin de bir anlamı kalmıyor. Cuzi irade,yani seçim yapabilme özgürlüğü elinden alınan varlık sizce insan olarak nitelendirilebilir mi? Yoksa ölünce insan robot oluyor diyebilir miyiz?

tarihinde dragonemc2 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Akıl melekesi Ortaçağ'da kalmış zavallı bir arkadaşımız şunları gevelemiş:

>>> Bir akidenin doğruluğu şuradan anlaşılır: 1.Akla dayalı olması (yani aklın kanaat getirmesi). 2.Fıtrata uygun olması (insanın yaratılışında olan özelliklere ters düşmemesi) 3.Kalbin itminan bulması (akla dayanan ve fıtrata ters düşmeyen akide/inanç kalbede güven verir).

Bunlarla hiç bir şeyin doğru olup olmadığı anlaşılmaz. Bir şeyin doğru olup olmadığı, gözlem ve deneyle anlaşılır. Gözlem ve deney sonuçları bize doğruluğuna güvenebileceğimiz bilgi verir. Artık bu bilgiyi güvenle kullanabiliriz.

Mesela, adam öksürüyorsa, "Amaney, senin içine cin girmiş, tüyleri boyuna sana gıcık yaptırıyor" gibi bir durum söz konusu olsun. Bunun doğru mu yanlış mı olduğu, akla uygun mu, evet, fıtrata uygun mu, evet, kalbe yetiyor mu evet diyerek değil, mesela röntgen ile bakarak bulunur.

>>> İçgüdüler ana başlık olarak üç bölümde toplanır. Nevi içgüdüsü (türeme içgüdüsü) Beka içgüdüsü (ölümsüzlük içgüdüsü) Tedeyyün içgüdüsü (dindarlık içgüdüsü)

Tamamen boş, alakasız içgüdülerdir. İnsanda üreme içgüdüsü yoktur. Üremeye sebep olan, karşı cinsel aşna fişna içgüdüsü vardır. Beka ve tedeyyün dediğin şeylerde içgüdü olarak ortada yoktur. Beka mesela, insanlar nasıl oluyorda, kendini evladı için ölüme atabiliyor?

Ama senin saymadığın en temel üçgüdü, insanın bu ve benzeri davranışlarını belirler: Sürüleşme ve sürüye dair içgüdü. Bu, insanların neden bir tanrıya inandıkları, nedne bir lidere itaat ettikleri, neden kahramanlık yaptıkları, neden ben peygamberin diye ortaya çıktıklarını vs. hepsini anlatabilir.

Bu bahsettiğiniz mevzular, bilimin ve antropolojinin olmadığı, ortaçağdan kalma, çürümüş bilgiler. Bunlarla hiç bir şey yapamazsın..

Allah'ı bulmak sitiyorsan, tek yolun vardır: tutup onun kulağından göstermek. Gösteremiyorsan, bu bir masaldır.

Sitelerde Paylaş

>>> Evet sperm çocuğun sebebi değildir. Benim inancıma göre sebebi Allah'tır. Senin benim ne demek istediğimi anlaman için sperm'dir dedim. Sana bir soru; masanın sebebi ağaç'mıdır. Yoksa marangozmudur? Çocuğun sebebi anne babamıdır yoksa .......... Diğerlerini sonra cevaplandırırım. Deicide bu sorunun cevabini bekliyorum!!!

Deicide lavaboya kadar gitmiş, ben cevap versem olmaz mı?

Masanın sebebi, marangozdur. Neden? Ağaç bir marangoz olmadan masa olmaz. Çürür, kurur, yanar vs. gider.

Peki insanın sebebi spermmidir? Gene hayır. Sperm hiç bir iş yapmaz, tek başına hiç bir anlama gelmez. Sperm üzerinde bazı protein vs.nin nasıl olacağını belirleyen 23 kromozom taşır. Bunlar, dişinin ovumuyla birleşir ve onun 23 kromozomu ile birlikte 23 çift kromozom ortaya çıkar. Her çift, belli bir proteinin nasıl olacağına dair örnek molekülü içerir. Bu moleküllerin bütün zincirdeki pozisyonuna göre hangisinin iş yapacağı belirlenir, buna baskın, çekinik gen denir.

Anne, rahminde sürekli olarak, yumurtlama çevrimi denen bir çevrimi yürütür. Bu, yumurtanın serbest bırakılması, eğer yumurta döllenirse (spermler gelirse) onun bir embriyo dönüştürülmesi işlemidir. Döllenen yumurta, annenin salgıladığı bu hormonlar tarafından yönlendirilir ve zigot bir embriyoya dönüşmek üzere, bölünüp çoğalmaya başlar. BU hormonların işi bitince, bu kez embriyo gelişmiş olur ve onun salgıladığı hormonla anneyi uyararak yeni hormonlar salıglanmasını başlatır. Böylece gebeliğin ilk dönemi anne ve embiryo arasında hormon alışverişi ile yönlenir. Devam eden dönemde ise, bebek kendi kromozomlarındaki o bilgileri kullanarak kendisini yapar.

Bu süreç için herhangi bir dış etmene ihtiyaç yoktur. Elinizden bıraktığınız taşın suya düşmesi, suda dalgalar oluşması, glup diye bir ses çıkması kadar sıradan ve fizik/kimya ile açıklanabilen bir olaydır.

Bu durumda, basitçe, bir ana ve baba varsa, yani sperm, yumurta ve rahim, ötesine gerek yoktur. Öyleyse, bu iş için sebep sperm, yumurta ve rahimden ibarettir, bir allaha filan lüzum yoktur.

Aksini iddia etmek, taşın yere düşmesi için, onu yere taşıyacak bir cin gereği iddia etmek kadar abestir.

Sitelerde Paylaş

benim bir komşum var bunlar karı koca okur yazar olmadığı evindeki çamaşır makinasını çalıştıramaz kumandayı kullanamaz ama bunlar bir

vakit namazını kaçırmazlar her türlü ibadetini yaparlar

şimdi bunlarmı akılla buldular allahı

kainatı düşündüler, galaksileri,yıldızları, genleri, atomu, evrimi

düşündüler hesap ettiler ve allahı buldular yaratıcı olarak

hadi be kim inanır buna evrimi, galaksiyi, genin, manasını bilmeyen insanlar akılla allahı bulacaklar

hemde muhammedin allahını, islamiyetin allahını buldular

niye bu kadar çok inandıklarını namazı hiç kaçırmadıklarını sordum

yanarız cehennemde dediler bana

ben yanacakmıyım dedim allah bilir dediler

bu insanlar akıllarıyla allahı buldukları içinmi, inanıyorlar yoksa, islam ülkesinde doğdukları içinmi, yoksa cehennemde yanarız diye korkudanmı,

yoksa anne ve babalarından çevreden doğduğu günden beri islami telkin aldıkları içinmi inanıyorlar

akla ve mantığa uygun cevaplar bekliyorum

Sitelerde Paylaş

Bu kadar yüzeysel düşünen bir adama hiç bir şey anlatılamaz...

Peki sayın Pozitif Ateist...

Sanada sorayım o halde...

Beni bir deist kabul et...

Ben diyorumki....

1-Kainatın oluşumu..

2-Canlılığın oluşumu..

Bu ikisi Tanrının varlıgına delildir, sırf bu yüzden Deistim... En azından iki adet mesnedim var... Bunlar; Tanrı dışında cevaplanamadığı sürece ben deist olarak kalacağım... Varsa cevapların (kanıtlı) anında ateist olmaya hazırım...

Şu embesilvari kanıtı isteme benden. Hani tut kulağından getir göster muhabbeti... Çünki ğer Tanrı varsa (bir an için kabul et) kainatı yokluktan yarattıgına göre zamandan, mekandan (boyutlardan) bağımsız olmalıdır... (Bkz: Big Bang) Dolayısıyla tutup kulağından getirilip gösterilemez... Yine bir an için Var olduğunu kabul et; öyle bir imkan olsa bile sen olsan senin kullarına kulağını çektirir miydin? Geçelim bu aptalca söylemleri...

Hülasa...

Benim "Tanrı vardır" demek için elimde iki adet argüman var...

Senin "Tanrı yoktur" demek için elinde ne var?

Sitelerde Paylaş
-

AteshBey

1-Kainatın oluşumu..

2-Canlılığın oluşumu..

Bu ikisi Tanrının varlıgına delildir, sırf bu yüzden Deistim... En azından iki adet mesnedim var... Bunlar; Tanrı dışında cevaplanamadığı sürece ben deist olarak kalacağım... Varsa cevapların (kanıtlı) anında ateist olmaya hazırım...

Aksi bir delil olmadikca, deist kalmanda bir sakinca yok. Ama anlaman gereken bir sey var; inandigin tanri, kuranin yada diger kitaplarin tanrisiysa, onlarin salak oldugunu ve yaratma özelligi disinda, en ufak bir zeka kirintisi göstermediklerini ve dolayisiylada saygi duyulamayacagini düsünmen gerekir.

En azindan söyle düsün "ben tanri olsaydim ve zamandan münezzih biri olarak, herseyi bilseydim, bu kadar ilkel ve salak bir kitap gönderirmiydim"

Bu soruyu kendine sorarsan, tanri diye inandigin varligin, senden daha salak oldugunu anlar ve bunu savunmaya devam etmezdin.

Sitelerde Paylaş

ateşbey cürmün kadar yer yaktın

allahın varlığı için iki tane argümanın evrenin oluşumu ve canlıların oluşumu öylemi

bunların cevabı dinde değil bilimde

cevabını bulamadığın şeyleri dinde yada tanrıda aramaktan vazgeçin

bilimin bu ğün bilemediği bir çok şey var ama bu bilemiyecek yada bulamayacak anlamına gelmez

evrenin ve canlıların yaradılışına eski çağlardan beri insanlar cevap arıyor ve çoğuda cevabı tanrıya bağladığı için bu kadar çok din ve

tanrı var bu durumdan yararlanan yüzlerce binlerce peygamberler mevcut

madem senin dediğin tanrı evreni ve canlıları yarattıysa niçin kendini ispat edemiyor çoğul tanrılar mevcut en küçük yerli kabilelerin bile kendine

ait tanrıları var veya kuranın allahı yeminler edeceğine daha somut bir şekilde kendini anlatamıyan bir tanrıya inanmak bence biraz saflık

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...