Jump to content

ALLAH AKILLA BULUNUR!

Recommended Posts

Andromeda

Hayır enine boyuna düşüneceksiniz. Şunları soracaksınız kendinize;

Ben yokken, hayat yokken yani hayatın öncesinde ne vardı?

Ben yokolduktan sonra yani hayat sonrasında ne olacak?

Bu hayatta neden varım?

Yaşadığım hayatın hayat öncesi ile alakası ne?

Yaşadığım hayatın hayat sonrası ile alakası ne?

Sırf hayatı, maddeyi deneye tabi tutmak bunları gözlemlemek sırf hayatı düşünmektir. Ve bu şüşünce kısır, eksik bir düşüncedir. Benim varlığım kadar hayat öncesi ve sonrasıda bir realite. Ve bu realiteyi düşünmeden yaşamak kapsamlı düşünen/aydın düşünen kişilerin tavrı değildir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 287
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Lostone demişki;

"Biz Allah'ın zatını idrak edemeyiz. Onun zatını idrak edebilmemiz için onun özelliklerine sahip olmamız gerekir." cümlesini allahın varlığına akıl yoluyla ulaşılamaz olarak algılıyorum ve konunun amacına ulaştığını düşünüyorum.

Senin bahsettiğin şey akıl değil sezgidir. Zaten Allahın varlığına akılla ulaşılabilmesi saçma olurdu çünkü böyle 2+2=4 demek bir mükafatı gerektirmez. Aklı olan,kavrayan herkes bunu der.

Ayrıca Bilmek ve inanmak birbilerinden çok farklı şeylerdir. Bilgiye akılla, inanca ise sezgiyle ulaşılır. Kurduğun cümlelerin neredeyse tamamı belli kabullenmeleri ve sezgileri içeriyor.

Mücahide;

Biz Allah'ın zatını idrak edemeyiz demek Allah'ın varlığını idrak edemeyeceğiz demek değildir. Elbet insan şu kainata bakıp onlardaki özellikleri incelediğinde bütün bu olanların kendi kendine olmayacağı bir yaratanın olması gerektiğini anlar. Zatını anlamak demek acaba o nasıl birşey, neye benziyor gibi aklımızın idrak alanına girmeyen konulardır. Onun varlığını akletmek ise ayrı birşeydir, bu insanın algılayabileği bir konu.

Bunu kabul edip etmemek sana kalmış ama ben Allah'a annem babam müslüman olduğu için veya çevremdeki insanlar müslüman olduğu için inanmadım. Bunu gerçekten aklımla idrak edip olması, düşünüp bir yargıya vardıktan sonra inandım.

Aklın ve akletmenin ne olduğu hakkında yazı yolladım biraz uzun ama istersen okuyabilirsin.

Sen bişeyi idrak edemiyosun ama varlığını kabul ediyosun valla benim sana "Allah akıl fikir versin" diyesim geldi.

Bu "kainatın bi yaratıcısı olması lazım" demek kadar içi boş , saçma bir laf daha var mıdır bilmiyorum.

Eski yunanda da " ulan bu yıldırımların bi fırlatıcısı olması lazım " demişler ve Zeusu icat etmişler. (Gerçi benzeri yaklaşımlar kuranda da var merak ederseniz örneklerim)

Şimdi sen evrenin başını sonunu, ucunu bucağını hayal edemiyosun. "Kesin bunu biri yaratmıştır." deyip işin içinden çıkıyosun. Sana çok basit bir soru sordum "peki o yaratanı ne yaratmıştır? " cevap alabildim mi? bir sürü safsata.

Elinizde muğlak, her şekilde mutlak sıfıra ulaşılan bisürü çelişik önerme var. Ve bunlardan başka geçerli bir önerme henüz olmadığı için (itiraf edeyim big bang olayını benim kafam tam olarak elmış değil) sizin bu çarpuk çurpuk önermelerinizi kabul etmemizi bekliyorsunuz.

Ya "bunun illa bi yaratan vardır." demek hiçbişey bilmediğinizin asıl ispatıdır ("vardır" = olması lazım, bana öyle geliyo, ben öyle hissediyorum) hala bunu sanki mutlak bir doğruymuş gibi savunmanızı anlayamıyorum. Neden böyle boş bir uğraş içindesiniz fikrim yok. Ben inanıyorum, bilmiyorum ama inanıyorum deyip geçin. Bizi de içi boş yazılarla muhattap etmeyin.

Ayrıca dinsizlik bence "herşey kendiliğinden var oldu" demek değildir. Eğer öyle denirse bu da yersiz ve temelsiz bir inanış olur. Benim anladığım anlamda dinsizlik "nasıl oldu bilmiyorum, kafam şu anda bunu almıyor, sonsuz zamanın ve sonsuz mekanın başlangıcı nasıl olabilir düşünemiyorum" demektir.

Haa belki ilerde öyle bir formül bulunur ki (e=MC^2 gibi bişey)evrendeki tüm işleyişi bu formülle açıklanır.

Belki bu formül koyduğunuz her kilidi açar. O zaman asırlardan beri tanrı dedikleri olsa olsa budur dersin.

Mesela yazı tura atarken her değişkeni hesap edip, işin içinden şans faktörünü çıkarıp kesinlikle yazı gelecek denmesini sağlayacak ütopik bir formül düşünün. Yada bir insanın tüm bedensel verilerini hafızasını, bilincini girdiğiniz bir yapıda, kişinin hangi durumda nasıl karar alacağını bildiğinizi farzedelim, hatta abartıp evrenin her işleyişini formüle ettiğimizi geleceği geçmişi herşeyi mükemmel bir kesinlikle bildiğimizi düşünelim.

Böyle bir formül olsa ve her soru işaretini ortadan kaldırsa bile bu gün aklına geldiği gibi çelişik, muğlak, hükümldar, cennete ceheneme atan, kral gibi bir tanrı beklemen hayalciliktir, ölünce Zeus'un karşısına çıkaıp afrodite kur yapabilme ihtimaliyele aynıdır benim için. Hepsi kontrolsüz hayal gücünün ürünüdür.

İnsanların; tanrıları, inanma ihtiyaçlarını gidermek için yarattıklarını farketmek, bunca çelişik , belirsiz şeye inanmak kadar zor mu?

tarihinde lostone tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

lostone

Yani Allah'a inanman için; sana bak Allah burada demem lazım aynı bak şurada dağ var gibi. Sizin probleminiz (anibal'ın yazdığı gibi görmediğim, duymadığım birşeye neden inanayım varsa kendi ben burdayım desin) diyorsunuz. İşte inkarcılık böyledir. Görmüyorum neden inanayım. Allah (haşa) dağ, taş değil ki onu gözlerinizle göresiniz. Kainatın yaratıcısından bahsediyoruz, aciz, muhtaç, sınırlı varlıklardan değil. Artık ben nediyeyim siz yolunuzu seçmişsinız artık ölünce göreceksiniz gerçeği. O zaman varın durun son pişmanlığın fayda vermediği ölümü bekleyin. Haydi Allah yoksa ölümü temenni edin bakayım. Hiçbiriniz temenni etmezsiniz, Allah yok desenizde hep içinizi birşeyler kemirir durur, ya varsa diye.

Son olarak deice 'ye cevap olarak yazacaklarımın dışında Allah'ın varlığının ısbatı olan toplu bir yazı hazırlayacağım (Allah izin verirse) isterseniz okur onun üzerine yazışırız.

Sitelerde Paylaş

İnsanların; tanrıları, inanma ihtiyaçlarını gidermek için yarattıklarını farketmek, bunca çelişik , belirsiz şeye inanmak kadar zor mu?

Mücahide;

Lostone bak insanda inanma ihtiyacı olduğunu itiraf etmişsin. Bu insanların yokedemeyecekleri özelliklerinden biri ama sen bunu olsada, yok say diyorsun. O zaman türeme içgüdünüde yok say, görmezlikten gel. İşte böyle düşünürsen fıtratınla çelişirsin.

Sitelerde Paylaş

Mücahide;

Lostone bak insanda inanma ihtiyacı olduğunu itiraf etmişsin. Bu insanların yokedemeyecekleri özelliklerinden biri ama sen bunu olsada, yok say diyorsun. O zaman türeme içgüdünüde yok say, görmezlikten gel. İşte böyle düşünürsen fıtratınla çelişirsin.

inanma ihtiyaci diye bisey yoktur, döt korkusu vardir. dinli olmak inanmak deil itaat etmektir, korkutulmadan da itaat diye bisey olmaz

tarihinde fenasifecisi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
lostone

Yani Allah'a inanman için; sana bak Allah burada demem lazım aynı bak şurada dağ var gibi. Sizin probleminiz (anibal'ın yazdığı gibi görmediğim, duymadığım birşeye neden inanayım varsa kendi ben burdayım desin) diyorsunuz. İşte inkarcılık böyledir. Görmüyorum neden inanayım. Allah (haşa) dağ, taş değil ki onu gözlerinizle göresiniz. Kainatın yaratıcısından bahsediyoruz, aciz, muhtaç, sınırlı varlıklardan değil. Artık ben nediyeyim siz yolunuzu seçmişsinız artık ölünce göreceksiniz gerçeği. O zaman varın durun son pişmanlığın fayda vermediği ölümü bekleyin. Haydi Allah yoksa ölümü temenni edin bakayım. Hiçbiriniz temenni etmezsiniz, Allah yok desenizde hep içinizi birşeyler kemirir durur, ya varsa diye.

Son olarak deice 'ye cevap olarak yazacaklarımın dışında Allah'ın varlığının ısbatı olan toplu bir yazı hazırlayacağım (Allah izin verirse) isterseniz okur onun üzerine yazışırız.

Mücahide;

Valla kavramları birbirine nasıl bu kadar karıştırıyosun şaşırıyorum en iyi şu iki yazıdaki mantık hatalarını sana madde madde anlatayım.

1.Yani Allah'a inanman için; sana bak Allah burada demem lazım aynı bak şurada dağ var gibi.

ben böyle birşey demedim. Ben aksine allaha inanabilirsin ama onun varlığını ispatlayamazsın dedim. Sen yok ispatlarım diyosan ispala o zaman, göster, kanıtla.

Konuyu ekseninden saptırmak için elinden ne geliyosa yapmışsın. Şunu kabul et bu olay bitsin. Allah akılla ispatlanmaz.

2. Son olaarak köşeye sıkışınca her dinde olduğu gibi korkutma yoluna gitmişsin. Yok "Cayır cayır yanacaksın" yok, "sora çok geç olacak" falan. Bırak bunları seviyemizi daha da düşürmeyelim.

3.Allahın olmadığını bile bile, inançları için ölümü göze alan o kadar çok insan var ki sana hangisini sayayım. Deniz Gezmişin dar ağacına giderken imam istemediğinden mi bahsedeyim, Che'nin riski bile bile bolivyaya savaşmaya gitmesini mi anlatayım, Madımak otelinde diri diri yakılmaya çalışılan, ölüm korkusunu en yakından tadan Asiz Nesini ve onun bu olaydan sonra zerre değişmemesini mi anlatayım, yoksa 19 Ağustosta "kesin öldücez" derken bile Allaha yakarmanın ne kadar saçma olduğunu bilişimden mi bahsedeyim. Hangisini anlatayım.

Gerekirse ölürüm, ama henüz gerekmiyor. İşte çok merak ediyosan dinsizlerin ölüme bakışı bu kadar mert ve keskindir ama aramızdan korkaklar da çıkar o ayrı.

4 İnsanın inanma ihtiyacı olması inandıklarının doğru olduğunu göstermez. İnanma ihtiyacını gidermek için( ki bence bu bilgisizlikten ve acizlikten kaynaklıdır) her önüne gelene inanman ne kadar doğru?

Üreme içgüdümüz var diye önüne gelen ilk kadına saldırman veya taksimde "yok mu ateşimi söndüren" diye bağırman gibi bişey bu. İnsan biraz seçici olur, insanın biraz kendisine saygısı olur...

Sitelerde Paylaş

>>> Elbet insan şu kainata bakıp onlardaki özellikleri incelediğinde bütün bu olanların kendi kendine olmayacağı bir yaratanın olması gerektiğini anlar.

Bu ne acayip zırvalıktır yahu, bir türlü bitmez :)

Bu olanların hepsinin kendi kendine olduğunu görüyoruz işte.. Bu apaçık ortada..

Demire mıknatısa ne çeker? Demir mıknatısa doğru gidiyorsa, demiri iten bir itici var mı demeliyiz?

Kainata bak, aç gözünü iyi bak. Çünkü hiç bir b.k göremeyeceksin. Öyle gözünle bakıp göremediğin şeyler olunca, kafandan sallaman doğal elbette. Ama ne zaman bir siklotron'un başına oturdun, işt eo zaman madde neymiş onu çözersin. Ne zaman Hubble ile gökyüzüne baktın, kainat neymiş onu çözersin.. Sen, henüz bakmasını bilmediğin için, işte böyle abes abes sayıklıyorsun halbuki..

Sitelerde Paylaş
>>> Elbet insan şu kainata bakıp onlardaki özellikleri incelediğinde bütün bu olanların kendi kendine olmayacağı bir yaratanın olması gerektiğini anlar.

Bu ne acayip zırvalıktır yahu, bir türlü bitmez :)

Bu olanların hepsinin kendi kendine olduğunu görüyoruz işte.. Bu apaçık ortada..

Demire mıknatısa ne çeker? Demir mıknatısa doğru gidiyorsa, demiri iten bir itici var mı demeliyiz?

Kainata bak, aç gözünü iyi bak. Çünkü hiç bir b.k göremeyeceksin. Öyle gözünle bakıp göremediğin şeyler olunca, kafandan sallaman doğal elbette. Ama ne zaman bir siklotron'un başına oturdun, işt eo zaman madde neymiş onu çözersin. Ne zaman Hubble ile gökyüzüne baktın, kainat neymiş onu çözersin.. Sen, henüz bakmasını bilmediğin için, işte böyle abes abes sayıklıyorsun halbuki..

Hmmm...

Yani sen kainatın nasıl oluştuğunu çözdün...

E güzel...

Anlatsana bi, merak ettim...

Gerçi sen git bak oku dersin şimdi...

Şu anda bilim en fazla planck zamanına kadar gidebiliyor... Ondan öncesine gidemiyor... Çünki ondan önce ne madde vardı, ne enerji ne de Zaman...

Sen şimdi dersinki bir şeyler vardı... Ama bunlar sallamasyon olur... Yok hayır biliyorum diyorsan kanıt rica edicem, işkembeden sallamadan...

Kısaca bilime göre Big Bang tam olarak yokluktan varlığın oluşmasıdır... (En azından şimdilik)

Eğer sende Hayal zaman, pür enerji, ilkel madde gibi şeyleri zırvalayacaksan zahmet etme...

Benim Cennet-Cehennem vardır demem bilime göre ne kadar saçma ise...

Senin de lu ya da bu madde vardı demen o kadar saçmadır...

Sitelerde Paylaş

kanıtlamıs gibi big-bang oncesinini konusuyor olaydik tabi ki bilime aykiri, sacma olurdu. zaten oyle yapmıyoruz, urettiklerimizin teori oldugunu bilerek konsuyoruz. bu yontemlerle dogruyu ogrenmeye calisiyoruz

hayatimizi ispatlayamayacakları teorilere gore kuranlar, inanclilar. dogruyu ogrenmeye degil, istediklerine inanmaya calisanlar

senin anlattigin "sacma davranislar" arasindaki farkı gorebildik heralde?

Sitelerde Paylaş

Bir teori, bilim ve akıl önünde; bir inançtan daha değerlidir çünkü teoriler kesin olmasalar bile, en azından; bilimsel, sorgulanabilir temelleri, ölçümleri, gözlemleri vardır.

Sitelerde Paylaş
kanıtlamıs gibi big-bang oncesinini konusuyor olaydik tabi ki bilime aykiri, sacma olurdu. zaten oyle yapmıyoruz, urettiklerimizin teori oldugunu bilerek konsuyoruz. bu yontemlerle dogruyu ogrenmeye calisiyoruz

hayatimizi ispatlayamayacakları teorilere gore kuranlar, inanclilar. dogruyu ogrenmeye degil, istediklerine inanmaya calisanlar

senin anlattigin "sacma davranislar" arasindaki farkı gorebildik heralde?

Ne demek istediginizi tam olarak anlayamadım biraz acarsanız ona göre ceap vericem...

Yani Big Bang kanıtlanmadıgı için mi bunları söylediniz?

Sitelerde Paylaş

evet, yarın big-bang teorisinde yanlıs yapıldıgı ortaya cıkabilir. o zaman da teori bastan kurulur ya da yeni teoriler atilir. bugun big-bang uzerinde dusunuyor olmamiz, big-bang in mutlak dogruluguna koru korune inandigimiz anlamına gelmez. yoksa cern de big-bang simulasyonu yapilmaya kalkisilir miydi

Sitelerde Paylaş
evet, yarın big-bang teorisinde yanlıs yapıldıgı ortaya cıkabilir. o zaman da teori bastan kurulur ya da yeni teoriler atilir. bugun big-bang uzerinde dusunuyor olmamiz, big-bang in mutlak dogruluguna koru korune inandigimiz anlamına gelmez. yoksa cern de big-bang simulasyonu yapilmaya kalkisilir miydi

Olabilir... Ama olana kadar elimizdeki tek "kesin bilgi" (bu bilgi yanlış olabilir ama yanlış oldugu kanıtlanana kadar elimizdeki tek doğru bilgi budur) yokluktan varlığın oluştuğudur...

tarihinde AteshBey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
lostone

Eeeeee uzattın ama.Hadi hatırın kırılmasın diye kainatı yaratan bir yaratıcı var diyelim. Peki bu yaratıcının arabın allahı olduğuna kanıtın ne ? Zeus, Yahve, God, , Ahura Mazda, Afrodit, Apollo, Ares, Adonis, Angra Menyu, Shiva, Vishnu, Rama, Krishna değilde, neden allah ?

Senin dinine göre diğer tanrılar birer put ismi,onların dinine görede allah bir put.Hatta kurana göre bile allah bir put. Hadi gelde işin içinden çık bakalım.

tarihinde dinsavar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
lostone

El-ilah'ınızın ne olduğuna toplu halde bir oturup da karar verseniz artık :)

Sitelerde Paylaş
lostone

Bizim sorgulayarak ulaştığımız şeye sen inkarcılık diyorsun ve sana dayatılmış tanrı vardır kavramına gözü kapalı inanıyorsun.

Allah akılla bulunur deyip inanaları akıllı ilan ediyorsun.

Canı sıkıldı sizi yarattı (çok ilginç geliyor buna inanmanız) Sınavmış :lol:

Birde neden bu inanalar bir gün pişman olacağımızı sanır yada içimizi kemiren bişi olduğunu?

Bu nasıl bir avuntudur!

Sitelerde Paylaş
Olabilir... Ama olana kadar elimizdeki tek "kesin bilgi" (bu bilgi yanlış olabilir ama yanlış oldugu kanıtlanana kadar elimizdeki tek doğru bilgi budur) yokluktan varlığın oluştuğudur...

bu konudaki hicbir onerme mutlak bilgi degil, henuz. aksini dusunen tavra soyle deginmistim, henuz birkac saat once :

dogruyu ogrenmeye degil, istediklerine inanmaya calisanlar
Sitelerde Paylaş

>>> Ama olana kadar elimizdeki tek "kesin bilgi" (bu bilgi yanlış olabilir ama yanlış oldugu kanıtlanana kadar elimizdeki tek doğru bilgi budur) yokluktan varlığın oluştuğudur...

Elimizde böyle bir bilgi yok, hiç bir zamanda olmadı.. Bildiğimiz, big bang süreci ve evvelinde, maddenin aynen orada olduğu.. BUndan eminiz, çünkü elimizde kapı gibi sağlam bir bilgi var: Madde (+ enerji) yoktan varolmaz, var iken yok olmaz. Bu bilgi gereğince, madde big bang boyunca orada olmak zorundadır. Yok ise nasıl olduda patladı, var oluverdi? Hiç akıl alacak laf mı bu?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...