Jump to content

ALLAH AKILLA BULUNUR!

Recommended Posts

Bravo Ateshbey, başka başlıklarda gezinirken burada peygamberliğini ilan ettiğini farketmemiştim. İyi hayırlı olsun Hz. Atesbey (s.a.v)

http://www.stage6.com/Buddhism/video/14964...a---Documentary

Bugün bir belgesel izlemiştim.The Life of Buddha. Sen de tam onun üstüne geldin yani.İzlemeni tavsiye ederim. Başarılı ve güzel bir anlatımı var belgeselin.

Yoksa bizim aramızdan havariler mi bulmaya geldin?

Deliliğe vurarak ne elde etmeyi amaçlıyorsunu anlamış değilim ama açıklayayım...

Ben ateizmin Tanrı'yı yok sayarken kullandığı yegane argümanı ortadan kaldırıdıgımı varsaydım... Ateizminde öyle saymasını istiyorum... Yani mükemmel bir din var diyelim... Eleştirilicek tek bir yanı yok... Ne olacak hemen iman mı edeceksiniz? Yani Ateizmin temeli bu kadar mı çürük?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 287
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Evet bu soruların cevabını veremiyorum, veremedigim icin "Tanrı Yoktur" diyemiyorum... Peki sen "Tanrı Yoktur" derken hangi argümanı kullanıyorsun?

bir tanrı yoktur demiyorum atestbey..kimsenin birşey bilmediğinden bahsediyorum..ama hiç bir peygamberin kendine mal etmiş tanrısına inanmıyorum..bu bilinmezliğin bu kaosun adınada tanrı denmiştir.. benim fikrim bu.. :rolleyes:

Sitelerde Paylaş
Ateshbey arkadaşım,

senin sorunun anlaşıldı. Ben en başta sezmiştim ve sana hoşgeldin diyerek bir öneride bulunmuştum. Pozitif ateizm başlığını okumanı ve takip etmeni rica etmiştim. Tanrı yoktur diyen ateist anlayışın temelleri orada felsefi olarak tartışılmakta.

Ateshbey, çürük olanın ne olduğunu görmek istersen yukarıda ki önerimi geri çevirme....

Sitelerde Paylaş
Iyi de, bu tanri biraz komik olmus. Yani oyle bir tanri ki, evreni ve insanlari yaratacak kadar kudretli ama kucuk bir cocuk gibi ilgi bekliyor. "Ben yokmusum gibi davranmayin" diyen bir tanriya ben anca "acirim". Zavalli tanri, biz ona inanmayiz filan diye odu kopuyor. Sayin tanri, bu "ilgi" ve "itaat" senin icin bu kadar onemliyse, cik ortaya hepimiz rahatlayalim. Sen de huzura kavus biz de. Yok, bir de oyuncu ayni zamanda, illa saklanacak. Eger o yokmus gibi davranirsak da bizi perisan edecek.

Butun bunlar yetmiyormus gibi, itaat edersem de bana sonsuz yasam veriyor. Bu bir odul mudur? Ben sonsuz yasam filan istemiyorum. Su dunyadan bi rezil olmadan gideyim yeter. Bir de obur tarafta var olmayi kaldiramam.

Yani bu model tutmadi buralarda. Baska neler var elinizde?

hmm yani seni diyorsunki, Tanrı varslığı ya da yokluğu önemli değil, Eğer tanrı varsa ve bana hiç bir şekilde karışmayacaksa sorun değil, Ama varsa ve beni yaptıklarıma göre ödüllendirecek ya da cezalandıracaksa böyle bir Tanrı olamaz...

Hem Tanrı var olacak hemde senin onunla ilgili tüm isyanlarını görmezden gelicek öyle mi? Böyle olursa sorun yok yani...

Şimdi daha iyi anlaşılıyor... Sizin sorununuz Tanrı'nın olup olmaması ile ilgili değil, eğer varsa size yapması muhtemel yaptırımlarla ilgili...

Bu Ateizm iyice gözümden düşmeye başladı...

Sitelerde Paylaş
Hah işte mesele burada...

Ateizm daha Tanrı var mı, yok mu sorusunun cevabını bulmadan dinleri kendine konu edinmiş... Dinler saçma ise tanrı yoktur demek gibi son derece absürt bir sonuca ulaşmış...

Anlatabildim mi?

Sen hala ateizmi anlayamadin.

Ortada hic bir sey yokken, gelip bir tebligde bulunuyorsun. Ben de sana ilk soru olarak sana bu bilgi nereden geldi? diyorum.

Tanri'dan geldi diyeceksin ki ben sana baska sorular sorayim sonra da ateist tavrimi alabileyim.

Sitelerde Paylaş
hmm yani seni diyorsunki, Tanrı varslığı ya da yokluğu önemli değil, Eğer tanrı varsa ve bana hiç bir şekilde karışmayacaksa sorun değil, Ama varsa ve beni yaptıklarıma göre ödüllendirecek ya da cezalandıracaksa böyle bir Tanrı olamaz...

Hem Tanrı var olacak hemde senin onunla ilgili tüm isyanlarını görmezden gelicek öyle mi? Böyle olursa sorun yok yani...

Şimdi daha iyi anlaşılıyor... Sizin sorununuz Tanrı'nın olup olmaması ile ilgili değil, eğer varsa size yapması muhtemel yaptırımlarla ilgili...

Bu Ateizm iyice gözümden düşmeye başladı...

Hic alakasi yok. Sadece kurdugun tanri modelinin ne kadar mantiksiz oldugunu anlatmaya calisiyorum.

tarihinde redfinity tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Ateshbey, çürük olanın ne olduğunu görmek istersen yukarıda ki önerimi geri çevirme....

Evet Pozitif Ateizm... Komedinin en büyügüde bu zaten... Kesinlikle Tanrıyı reddeder. Kesinlik; alternatif bir cevabı gerektirir... Yukarıdaki iki sorunun alternatif cevabını duymak isterim pozitif ateistlerden... ;)

Sitelerde Paylaş

atestbey bence senin aklın karışık..sende can alıcı sorular sorup cevap alamadığını görüyorsun..fakat anlamadığım hiç bir dininde buna cevap veremediğini bildiğin halde peygamberlerin insanlığa sunmuş olduğu tanrı modeline inanmakta ısrar ediyorsun..neden bunu yapıyorsun..illada bi tanrıya ihtiyacınmı var...

Sitelerde Paylaş
Sen hala ateizmi anlayamadin.

Ortada hic bir sey yokken, gelip bir tebligde bulunuyorsun. Ben de sana ilk soru olarak sana bu bilgi nereden geldi? diyorum.

Tanri'dan geldi diyeceksin ki ben sana baska sorular sorayim sonra da ateist tavrimi alabileyim.

Hayır birader anlayamayan sensin... Çünki olaya ortadan giriyorsun... Baştan girmediğin için anlamanı da beklemiyorum zaten...

O zaman baştan başlayalım...

Sen ne diyorsun şimdi?

Tanrı var mıdır?, Yok mudur? Yoksa neden?(dinleri geç)

Sitelerde Paylaş
Evet Pozitif Ateizm... Komedinin en büyügüde bu zaten... Kesinlikle Tanrıyı reddeder. Kesinlik; alternatif bir cevabı gerektirir... Yukarıdaki iki sorunun alternatif cevabını duymak isterim pozitif ateistlerden... ;)

Yukarıdaki sorularının cevabının Tanrı olduğunu nerden çıkardın?

Sitelerde Paylaş
atestbey bence senin aklın karışık..sende can alıcı sorular sorup cevap alamadığını görüyorsun..fakat anlamadığım hiç bir dininde buna cevap veremediğini bildiğin halde peygamberlerin insanlığa sunmuş olduğu tanrı modeline inanmakta ısrar ediyorsun..neden bunu yapıyorsun..illada bi tanrıya ihtiyacınmı var...

Kim demiş dinler cevap veremiyor... Dinlerin cevabı var bu iki soruya... Mantıklı ya da mantıksız bir cevabı var... Peki sizin neyiniz var?

Yukarıdaki sorularının cevabının Tanrı olduğunu nerden çıkardın?

Benimkisi bir iddia değil, inanç... Ben Tanrı'nın varlığınan inanıyorum, sebeplerimde yukarıda... Ama Pozitif ateizm "Tanrı Yoktur" diyor ve kesinlik addediyor... Ehh bu durumda bu iki sorunun cevabını biliyor demektir Pozitif Ateizm degil mi?

tarihinde AteshBey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Hayır birader anlayamayan sensin... Çünki olaya ortadan giriyorsun... Baştan girmediğin için anlamanı da beklemiyorum zaten...

O zaman baştan başlayalım...

Sen ne diyorsun şimdi?

Tanrı var mıdır?, Yok mudur? Yoksa neden?(dinleri geç)

Senin yukarida yaptigin tanri taniminin neden mantiksiz oldugunu anlattim zaten daha ne istiyorsun?

Baska bir tanimin varsa onu soyle diyorum.

Sitelerde Paylaş
Kim demiş dinler cevap veremiyor... Dinlerin cevabı var bu iki soruya... Mantıklı ya da mantıksız bir cevabı var... Peki sizin neyiniz var?

MAntıksız bir cevap olmasındansa hiç olmaması daha iyidir.Cevap araştırmayı sonlandırır.Bizde cevap yoksa bu hala tarafsız eleştirel ve gerçeği arayan kişiler olduğumuzu gösterir

Sitelerde Paylaş
Kim demiş dinler cevap veremiyor... Dinlerin cevabı var bu iki soruyor... Mantıklı ya da mantıksız bir cevabı var... Peki sizin neyiniz var?

atestbey şimdi saçmaladın..mantıksız bir cevap seni tatmin edecekse vereyim.aslında bu kainatı ben yarattım..tanrı benim..istersem hepinizi yokederim..yada cennete gönnderirim..bana itaat edin..

ayrıca siz derken beni hangi kategoriye koyuyorsun.. :lol:

tarihinde basakbil tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Benimkisi bir iddia değil, inanç... Ben Tanrı2nınv arlığınan inanıyorum sebeplerimde yukarıda... Ama Pozitif ateizm "Tanrı Yoktur" diyor ve kesinlik addediyor... Ehh bu durumda bu iki sorunun cevabını biliyor demektir Pozitif Ateizm degil mi?

Seninkisi bir inanc. Bu inancin temel aldigi dinin getirdigi aciklama mantiksiz oldugu icin de biz inanmiyoruz bu kadar basit.

Sitelerde Paylaş
Benimkisi bir iddia değil, inanç... Ben Tanrı'nın varlığınan inanıyorum, sebeplerimde yukarıda... Ama Pozitif ateizm "Tanrı Yoktur" diyor ve kesinlik addediyor... Ehh bu durumda bu iki sorunun cevabını biliyor demektir Pozitif Ateizm degil mi?

Pozitif ateizm sizin inancınızın boş olduğunu söylüyor ve kanıtlıyor. Daha ne yapsın? Boş kelimeleri zihninizde dans ettirmekten zevk alıyorsanız devam edin. Ama akıl ve mantık ile boş kelimelere dolu gibi gösterilebileceğini ve ona ulaşılabileceğini iddia etmeyin diyor.

Boş boş boş. Ama inanıyorsan inanabilirsin.

Sitelerde Paylaş
Senin yukarida yaptigin tanri taniminin neden mantiksiz oldugunu anlattim zaten daha ne istiyorsun?

Baska bir tanimin varsa onu soyle diyorum.

Şimdilik bize Tanrı'nın lazım olan vasfı Yaratma yetenegidir... Şimdilik sadece o olsun...

Buyur yukarıdaki sorumu tekrarlıyorum...

Tanrı var mıdır?, Yok mudur?

MAntıksız bir cevap olmasındansa hiç olmaması daha iyidir.Cevap araştırmayı sonlandırır.Bizde cevap yoksa bu hala tarafsız eleştirel ve gerçeği arayan kişiler olduğumuzu gösterir

Ancak bu Tanrı Yoktur demek için yeterli değildir... Yani Ateizm külliyyen doğmadır...

atestbey şimdi saçmaladın..mantıksız bir cevap seni tatmin edecekse vereyim.aslında bu kainatı ben yarattım..tanrı benim..istersem hepinizi yokederim..yada cennete gönnderirim..bana itaat edin..

ayrıca siz derken beni hangi kategoriye koyuyorsun..

Geyik yapacagına Tanır neden yoktur? Bu sorunun cevabını ver...

Seninkisi bir inanc. Bu inancin temel aldigi dinin getirdigi aciklama mantiksiz oldugu icin de biz inanmiyoruz bu kadar basit

Bak bu mantıklı bir cevap... Aynı zamanda Ateizminde bir doğma bir inanç olduğunun itirafıdır... Yok degil diyorsan O zaman tanrı neden Yokturun cevabını vereceksin... ;)

Sitelerde Paylaş

Mantıksız bir cevap olmasındansa hiç olmaması daha iyidir.

Iste AteshBey'in kavrayamadigi olay bu.

tarihinde redfinity tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bak bu mantıklı bir cevap... Aynı zamanda Ateizminde bir doğma bir inanç olduğunun itirafıdır... Yok degil diyorsan O zaman tanrı neden Yokturun cevabını vereceksin... ;)

Yoktur, çünkü inanmaya gerek yoktur.İslamda inanç ''ZORUNLULUKTUR'' müslümanlar bu yüzden hep çok gerekli olarak görürler.Ve ''inançsız insan olmaz'' derler.Bu gerçekte kendi dinlerinin onların bilincine yerleştirdiği bir dogmadır.

''Muhammet yalansa kime inanıcaz?'' diyenler de hiç az değildir.

Kimseye inanmak, itaat etmek, kimseden korkmak zorunda değilsiniz.Psikoljik Baskı ve engelleme insanları aptallaştırır ve barbarlığa sürükler.Katı kurallarla yetişen kişiler katı kuralların gerekliliğine inanırlar ve kuralsız yaşayamazlar.

Oysa en baştan kuralları koyan kişinin bu kuralları koymaya hakkı olmadığını bilmezler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...