Jump to content

Islam Seriati ve Demokrasi

Recommended Posts

Zina, taraflardan birisi yada ikiside evli ise; Taraflardan ikiside evli değil ise ona herhalde Cima mı ne deniyordu.. Yani islamda bu ikisi birbirinden ayrılmış.. Hatta pek çok detayları var.. Merak eden fıkıh kitaplarından baksın..
Verdigim ayet iki durumu da kapsamiyor mu? Yani durmadan lafi dolastiracagina, Islam´da bekar kisilerin iliskiye girmeleri durumunda kirbac cezasina carptirilmasindan bahsetsene.

Bunun neresi demokratik hak ve ozgurlukler ile bagdasimis?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 125
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Onur..

Zaten bunu söyledim.. İslamda Zina suçtur.. ister evli olsun, ister bekar olsun.... Evlilik harici ilişki hem suçtur, hem haramdır.. Sadece cezası farklı... Bu cezalar o günkü toplumun anlayışına göre.. Fıkıhta anlayışlar değişebilir; Temel esas ise insanların ebedi sadetlerini de temin edecek şekilde olmasıdır..

Sitelerde Paylaş
Zaten bunu söyledim.. İslamda Zina suçtur.. ister evli olsun, ister bekar olsun.... Evlilik harici ilişki hem suçtur, hem haramdır.. Sadece cezası farklı... Bu cezalar o günkü toplumun anlayışına göre.. Fıkıhta anlayışlar değişebilir; Temel esas ise insanların ebedi sadetlerini de temin edecek şekilde olmasıdır..
Neye gore degisirmis? Ayetler belli, hadisler belli. Yahu su lafi dolandirma huyundan bir turlu vazgecmiyorsun. Oyle de boyle de vidi vidi da baska birsey yok.

Sen demokrasiyi cumhuriyet zannedersen, daha boyle cok sacma iletiler gonderirsin. Kimse senin sacmaliklarini okumak icin bu foruma girmiyor. Ayrica basligin konusu da senin seriat denen antidemokratik uygulamayi nasil anladigin degildir.

Herkesin gordugu uzere, seriat demokrasiyle bagdasmaz. Bagdasir diyen, ya demokrasinin kelime anlamini bilmeyen bir cahildir ya da ortaligi bulandirmaya calisan bir meczuptur....

tarihinde Onur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bu başlığa ve alakalı bir kaç başlığa göz attım..sanırım kimsenin demokrasiyi falan bildiği yok..

gidin ulan hiçbirinizin kafası çalışmıyor.

ateistlik adına demokrasiyi savunmakta tam bir zirzopluk..ateizm ile demokrasinin ne alakası varsa.

ateist olupta aynı zamanda demokrat olanlar ayrı.

modern anlamdaki demokrasi LİBERALİZMİN yan ürünüdür..

öncelikle liberal olmayanlar demokrasi falan diyipte kafa ütülemesin...

faşistler tümünden uçsun..

sosyalistler yanından bile geçmesin.

kemalistlerin çoğu zaten faşisttir ..onlarda uzasın..

Sitelerde Paylaş
gidin ulan hiçbirinizin kafası çalışmıyor.ateistlik adına demokrasiyi savunmakta tam bir zirzopluk..ateizm ile demokrasinin ne alakası varsa. ateist olupta aynı zamanda demokrat olanlar ayrı.
Sen ne gerizekali bir adamsin lan hiyar herif. Baslikta ateizm adina demokrasiyi savunan bir tane ileti mi var? Musluman arkadaslarin demokrasiye sahip cikmalarindan dolayi, bu basligi ben actim ve demokrasinin gerekirse askiya alinabileceginden bahsettim.

Ben hicbir zaman ortalara cikip ben demokratim diye bir soylemde de bulunmadim. Burada tartisilan konu kimlerin demokrat olup, olmadigi degil, Islamiyetin demokrasi ile ne kadar bagdasip bagdasmadigidir. Okuduklarini anlamayan, anlamadan da gelip, millete laf atan bay beyinsiz....

Sitelerde Paylaş
Sen ne gerizekali bir adamsin lan hiyar herif. Baslikta ateizm adina demokrasiyi savunan bir tane ileti mi var? Musluman arkadaslarin demokrasiye sahip cikmalarindan dolayi, bu basligi ben actim ve demokrasinin gerekirse askiya alinabileceginden bahsettim.

Ben hicbir zaman ortalara cikip ben demokratim diye bir soylemde de bulunmadim. Burada tartisilan konu kimlerin demokrat olup, olmadigi degil, Islamiyetin demokrasi ile ne kadar bagdasip bagdasmadigidir. Okuduklarini anlamayan, anlamadan da gelip, millete laf atan bay beyinsiz....

Erkekler, kadın üzerine idareci ve hakimdirler. Çünkü Allah birini (cihad, imamet, miras gibi işlerde) diğerinden üstün yaratmıştır. Bir de erkekler mallarından (aile fertlerine) harcamaktadırlar. İyi kadınlar, itaatkar olanlar ve Allah'ın korunmasını emrettiği şeyleri kocalarının bulunmadığı zamanlarda da koruyanlardır. Fenalık ve geçimsizliklerinden korktuğunuz kadınlara gelince: Önce kendilerine öğüt verin, yataklarından ayrılın. Bunlar da fayda vermezse dövün. Eğer size itaat ederlerse kendilerini incitmeye başka bir bahane aramayın. Çünkü Allah çok yücedir, çok büyüktür.

yukardaki ayet senin alıntıladığın ayet değilmi..

ayeti iyi oku..

erkeğin harcama yaptığı bir ailede nasıl tam bir demokrasi olurmuş.

demokrasiyi anla.liberalizmle bağlantısını çöz.sonrada demokrasi hakkında konuş.

cahil adam.

Sitelerde Paylaş
yukardaki ayet senin alıntıladığın ayet değilmi..ayeti iyi oku..erkeğin harcama yaptığı bir ailede nasıl tam bir demokrasi olurmuş.demokrasiyi anla.liberalizmle bağlantısını çöz.sonrada demokrasi hakkında konuş.cahil adam.
Kardesim ickiliyken namaza yaklasmadigin gibi foruma da yaklasma. Hayir icki icmeden de kafan boyle guzelse, hicbir zaman yazmazsin olur, biter. Demokrasinin liberalizmle baglantisi ne demek lan?

Sana ayetleri vermisiz ve ayetlerde hem kadina hem de cinsel iliskiye giren bekar insanlara uygulanan siddetin, demokratik hak ve ozgurluklerle bagdasmadigini anlatmisiz. Yazdiklarimizi anlamadigin gibi, bir de kalkmis ''cahil, kafan calismiyor'' gibi sozler etmissin. Sayiyla mi veriyorlar sizi???

Sitelerde Paylaş
>>>İslamiyette Aile içinde kadın hakkı, erkekten daha fazladır..

>>>İslamiyetin 1500 sene önce kadına verdiği hak ve özgürlüğü bugünkü medeniyet henüz daha yakalıyamamış

>>>Diğer meselede Kadının gücü yetiyorsa erkeği döver; Erkek nasıl suçlu olursa, kadında suçlu olur..

Evet Maskın kuran adaleti,islam adaleti kabakuvvete ve güce dayalı bir adalettir.GÜCÜN YETERSE!!

Neyseki rasyonel gerekeni yazmış!!!

>>>Mask iyice rezil oldun, çek git artık buralardan, kimsenin sana saygısı kalmadı, fırıldak gibi dönüyorsun, şu hale bak rezil..

Sitelerde Paylaş
Evet Maskın kuran adaleti,islam adaleti kabakuvvete ve güce dayalı bir adalettir.GÜCÜN YETERSE!!

Neyseki rasyonel gerekeni yazmış!!!

>>>Mask iyice rezil oldun, çek git artık buralardan, kimsenin sana saygısı kalmadı, fırıldak gibi dönüyorsun, şu hale bak rezil..

Sen rezil olunca çekip gitmiyorsun ama.

Bilgi yoksunu, senin fikrin ne? onu açıkla..

Sitelerde Paylaş
Demokrasinin baş düşmanı olan müslümanların, çıkıp "demokrasi rasi rasi rasi" diye anırması ne kadar trajikomik..

Müslümanların demokrasi düşmanı olduğunu nerden mi çıkardım? Bakınız şer'i hükümler. Bunuda inkar edecek kadar yüzsüz değilsinizdir herhalde.

Her numara var sende, bir yerlerinden çıkartmışsındır. ;)

Sitelerde Paylaş
FreeWill..

Kadının dövme hakkı varmı şeklinde soruyorsan; Hayır... Bizim örf ve adetlerimizde de, islamda da; Ne kocaya, Nede Ana ve Babaya el kalkmaz anlayışı vardır..

Anaya el kalkmaz, babaya el kalkmaz, kocaya el kalkmaz,.....

Buraya kadar hersey cok guzel de, kadina gelince orf ve adetlerinizde ve Islam'da "dayak" niye uygun oluyor?

Bu arada senin bir dedigin bir dedigini tutmuyor. Savundugun ideolojide istikrarli bir dusuncen yok.

Biraz once kadinin gucu yeterse "dover" dedin, simdi "Hayır, dovemez" diyorsun.

Sitelerde Paylaş

Lafları çarpıtmaya çalışmakla bir yere varamazsınız...

Kadının gücü yeterse oda şiddete meyl eder.. Bu bir realite.. Dayak olayı keyfi bir olay değildir.. Defalarca dedim, keyfi dayak olmaz.. Oluyorsa o insan da problem vardır.. Normal değildir.. Dayak eşler yada kişiler arasındaki münakaşadan kaynaklanır.. İslamın emri değildir..

İslam burda erkeğe ruhsat vermiş ama bu ruhsatı sınırlandırmış.... Hala bunu anlamıyorsunuz... Bu bir farz değildir, gerektiği durumda uygulanabilir bir ruhsattır...

Siz islamın bu ruhsatını kullanmak zorunda değilsiniz.. Burda ki amaç aile kurumunun devamını sağlamaktır...

Şeriatın bir ruhuna binm ruhum olsa feda olsun.. Ama sizin anladığınız manada bir şeriata değil; Asr-ı Saadetteki şeriata... O Devrin adalet ve saadetine şu medeniyet denilen deniyetin inkişafı ile varılabilecek ancak...

Sitelerde Paylaş
Dayak olayı keyfi bir olay değildir.. Defalarca dedim, keyfi dayak olmaz.. Oluyorsa o insan da problem vardır.. Normal değildir.. Dayak eşler yada kişiler arasındaki münakaşadan kaynaklanır.. İslamın emri değildir..

Yahu sen hasta misin? Sana daha once de 2-3 kere aciklandi; Keyfilikten soz eden kim?

Ortada tartistigimiz bir suc ve ceza iliskisi var.

Suc = Kadinin serkesligi (itaatsizligi) ve devami

Cezasi: Dayak

Tartistigimiz konu bu.

Ikide bir "keyfi dayak olmaz, keyfi dovulmez, ...." deyip duruyorsun.

Kacak dovusuyorsun!...

Surekli cephe degistiriyorsun.

Keyfilikten bahseden yok!!!!!....

İslam burda erkeğe ruhsat vermiş ama bu ruhsatı sınırlandırmış....

Neymis bu SINIR?

Anlat bakalim.

1-Kadina dayak ne zaman/hangi hallerde atilabilir?

2-Bu dayagin SINIRI nedir, nasil olculur?

Buyur anlat,

Sitelerde Paylaş
>>enes3492 ve Onur..

Çünki İslamda Zina suçtur.. Her suçun cezası bellidir.. Günümüz dünyasında da zina çoğu devlette suçtur.. hatta Amerika cezanın da ötesine geçip Zina edenleri teşhir etme yöntemine gidiyor..

>>Evlilik öncesi yada dışı ilişki ise tarfların tercihidir.. Sistemde bu seç ise cezalanır, değilse yapar.. Modern dünya bunu suç görmüyor, ama islamiyet görüyor.. Bu olgu sosyolojik olarak tartışılabilir.. İnsana zararı yada menfaati nedir..? Bu ayrı bir mesele; ama sistem suç gördüğüne göre cezası da olacaktır, suç değilse bu kişisel tercih meselesidir...

>> Fıkıhta karını dövme hakkın filan yok... Ayetlere kıçınızdan mana uydurmayın, açın biraz fıkıh okuyun ...

Ayet kar-Koca arasındaki münasebet ile alakalıdır.. Ve ön şartları vardır... Dikkatli okuyun..

>> - Kadın çizmeyi aşarsa, aile hukukunu zedeleyecek tutum ve davranışlara girerse; Önce onu uyarırsın, sonra bir müddet uzaklaşırsın hala düzelmiyor ve senle didişmeye devam ediyorsa o zaman haddini bildirecek şekilde döversen bundan dolayı mes'ul olmazsın..

>> Burdaki dövme ruhsatı hafifçe tokat atmak manasındadır.. Oda kadın uslanmıyorsa, Aklını başına alması için.. Çoğu alim hafifçe ve 1 tokattan fazlasını suç saymış..

>> FreeWill..

Kadının dövme hakkı varmı şeklinde soruyorsan; Hayır... Bizim örf ve adetlerimizde de, islamda da; Ne kocaya, Nede Ana ve Babaya el kalkmaz anlayışı vardır..

>>Diğer meselede Kadının gücü yetiyorsa erkeği döver; Erkek nasıl suçlu olursa, kadında suçlu olur.. Ama hiç bir erkeğin böyle bir durumu dışarı yansıtacağını sanmıyorum..

>> Benim hiç öyle bir niyetim yada beklentim yok.. Hükümetin de olduğunu sanmıyorum.. Rejim değişikliği isteyen çeşitli keismler vardır.....

Benim şuanki sorunum Türban; Türbanı serbest bıraksınlar, şimdilik başka derdim yok...

>> Sizin anlamadığınız mesele ve korkunuz şu........

Siz islamiyeti yanlış anlamış yanlış uygulayan yada yanlış beklentiler içindeki 3-5 kişinin ağzı ile hüküm veriyorsunuz... Şeriat gelse benim yada inananlar için olay bitiyor mu..? Aksine daha da zorlaşacak.. .....

>> Şeriatın bir ruhuna binm ruhum olsa feda olsun.. Ama sizin anladığınız manada bir şeriata değil; Asr-ı Saadetteki şeriata... O Devrin adalet ve saadetine şu medeniyet denilen deniyetin inkişafı ile varılabilecek ancak...

>> Ame sizin anladığınız Demokrasi gibi değil elbet.. Şuan yaşanılan ve sizin anladığınız Demokrasi; Tek tip zihniyetin hegomanyasındaki bir anlayıştır... Şekilleri Cumhuriyet tarihi boyunca görülmüştür.. Kemalizm Diktatöryasının zihniyeti tarih boyunca hep aynı..

>> Siz pratikteki birkaç yanlış uygulama ile, islamın fıkıh anlayışını niye birbiri ile karıştırıyorsunuz ki.. O Ülkelerin şeriat adı altında kendi hukuk sistemleri vardır.. Çünki onlarda Şahlık sistemi mevcuttur... Şeriatta böyle bir şey yok.. Onların uygulamaları ne şeriattır, ne demokrasi.. Kendi hegomanyalarındaki bir yönetim şeklidir.. Tıpkı Kemalizm gibi bir şey..

Bilinçaltında bir Kemalizm nefreti sezdim.Evet Kemalizm küçük burjuva devrimidir.Ve Laiklik ilkesi tarih boyunca hep aynıdır.

Rejimler insan içindir; İnsan rejim için değil...

Yanlış.

Sınıflı,sömürülü rejimlerde,insan rejim içindir.Şeriat içinde geçerlidir.

Sınıfsız toplumlarda rejim insan içindir.

Şapka giymediği için binlerce kişiyi asan bunlar, kendi zihniyetlerine aykırı beyanda bulkunanları istiklam mahkemelerinde süründüren bunlar, 1 gece Başbakan asan yine bunlar.. Sonra her kesimden farklı fikirleri hapislerde çürüten yine bunlar.. Hatta yıllardır bu ülkede Laiklik elden gidiyor, İrticai tehtid var diye sadece ZAN ile hüküm vererek insanları yargılayanlar yine bunlar..

Alevi-Sünni çatışmalarında Sünnilerin arkasında destek olan hep bunlar

Sivas katliamında Müslümanları galyana getiren hep bunlar

Domuzbağlarıyla insanları öldüren Hizbullah terörünü yaratan,destekleyen,göz yuman hep bunlar

Aslında bu devlete haksızlık ediyorsunuz.Geçmişte hep yanınızda olmuş destek sağlamıştır sizlere,Müslümanlara.

Cehennem insan için.. Her kesimden insan için.. Müslümanlarda cehenneme gidecekler, günahlarının bedelini ödeyecekler.. Bir kafire karşı hatta bir hayvana karşı bile olsa yaptıkları hatanın bedelini ödiyecekler... Ama samimi bir tövbeyi Allah kabul eder yada etmez o ayrı.. Onu Allah bilir...

Sonuç:Samimi bir tövbe ederek,kendinizden olmayanları taşlayabilir,işkence yapabilir ve öldürebilirsiniz.

Şimdi ilk resimde ki kadınların güyüm tarzı onları bağlar.. Maddi yada manevi sebelerden dolayı o tarz bi giyi tercih etmişler.. Bunda yadırgancak bişey yok.. Sokakta gezerken kıçı başı yırtılmış kotlu bir bayanı görünce " aaa gel kız kıçın başın yırtılmış, sana düzgün bi pantolan alayın" filan diyeniniz oluyor mu; olmuyor.. Gariban ona gücü yetmiş, onla geziyor.. Bu da gayet normal bi durum..

Maddi durumu ona yettiği için değil manevi durumu ona yettiği için bu giyim tarzını seçmiştir.Olayı garibanlığa vurup duygu sömürüsü yapmayalım.Arabistan ve İranda milyarder olanlarda aynı tarz giyiniyor.

Diğer resimde sanırım recm edilmiş bir kadın var.... Öncelikle recm cezasının uygulanabilmesi için gerekli şartları bildiğinizi farz ederek; çoğu sistemde zina suçtur.. Cezayı gerektirir... İslamda ise Recmin temel 3 şahid ile birlikte suçuın itirad edilmesi gerekir.. Yani bu cezaya çarptırılacak kişinin cezaya razı olması gerekir.. Bu da bir sistemdir, bir kanundur ve şahsi bir istektir.. Seni bağlamaz... Çünki burdaki esas maksat; Ahiretteki cezadan kurtulmaktır.. Bakış açısı ahiret olduğunda çokşeyin sureti değişir...

Sonuç:,zina suçu işleyene,’’seni taşlayıp öldürelimmi’’ diye soruyorla sonrada cezalı ‘’evet kabul ediyorum nede olsa ahirette cezadan kurtulurum’’ diyor.Ve adam isteği üzerine recm edilerek öldürülüyor.

Sen ninnimi söylüyon.Anlattıklarına kendin inanıyormusun?

Ama İslamiyetten önce Kadını döverek öldürsen hiç kimse; Kadının ailesi dahi sana birşey yapamazdı... Arap toplumunda Kadın sadece köle idi.. İslamiyet ile Eş ve ANA mertebesine çıkmıştır..

Koca bir yalan!!!

Nedemek Nisa 34 uyarınca... Sen karını döversen aranızdaki şahsi bir problemden dolayı döversin.. Eğer burda uyguladığın şiddet ayette geçen miktarı aşarsa buna yine hakkın yoktur; Karın davacı olursa ceza alırsın....

Ayette herhangi bir miktar belirtilmemiştir.Uydurmayın.

Onur..

Zaten bunu söyledim.. İslamda Zina suçtur.. ister evli olsun, ister bekar olsun.... Evlilik harici ilişki hem suçtur, hem haramdır.. Sadece cezası farklı... Bu cezalar o günkü toplumun anlayışına göre.. Fıkıhta anlayışlar değişebilir; Temel esas ise insanların ebedi sadetlerini de temin edecek şekilde olmasıdır

Kuranda cezanın biçimi belirlenmişse,zinanın suçunun ceza biçimini o günkü toplumun anlayışına bağlayamazsınız.Böyle diyen biri Allah’ın kanunlarını revize ediyordur.

FreeWill..

Ben haklı ve tümüyle şer-i hükümlere dayalı da olsa elime taş alıp atamam.. Atarsamda illaki duygularım işe karışır ve mes'ul olurum...

Neden?Allahın ve kitabın emirlerine karşımı geliyorsunuz?

Onur...

Bahsettiğin ayet; Aile hayatına bakar... Aile sadetini ve devamını sağlamak için erkeğin ve kadının aile içindeki görevlerini bildirir.. Toplumun geneli için değildir...

Bir zamanlar ince ince yasemince komedi programında,itilmiş kakılmış tiplemesi geldi birden aklıma. :lol:

Şimdi bir Komizme kapitalizm'i; Bir kapitaliste ise, Kominizm'i güzel gösteremezsiniz.. Normal olarak Allaha ve ahirete inanmayan bir ateiste de islamın hükümlerini güzel gösteremezsiniz.. Çünki elimizdeki ölçüler farklı..

Benim gayem size bunları güzel yada makul göstermek sizi ikna etmek değil; Sadece insafsıca bir takım bir takım yanlışlarınızı ve ithamlarınızı düzeltmek..

Cennet,cehennem,dövme,kesme,recm,idam gibi ödüllerle korkutacağına veya tanıtacağına,kadın erkek eşitliği,gelir dağılımında eşitlik,sınıfsız sömürüsüz toplum,bilimin önderliği gibi insani değerlerden bahsetseydin ozaman inanırdık.Ama senin tek suçun bunlara inanmak,asıl suç bunları yazanlarda..

Samimi olduğumu nasıl ispatlayabilirim... İspatlayamam.. Ya sözüme inanıcaksınız, ya beni tanıyacaksınız ki samimi olacağıma kanaat getirin... Yada bekleyip göreceğiz.. Bunun başka alternatifi yok.. Çünki bu tipşeyler herkesin kendi Vicdanı ile bileceği şeylerdir..

Teşekkürler,seni çok iyi tanıdım.

Sitelerde Paylaş

Fazla uzağa gitmeye gerek yok, Mask bu etkiyi sergilemiş zaten.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...