Jump to content

farklı bir konu tartışalım

Recommended Posts

biraz önce bir yorum okurken yoğun bir dejavu yaşadım.

tahminen 5 6 saniye sürdü yazıyı okumaya başlarken tamam ben bu anı yaşadım kesin duygusuna kapıldım

sanki ilerki satırları okurken hepsini okumuştum önceden ve biliyordum

biraz kafa yordum bu konu hakkında

dejavuyu değişik şekilde açıklayanlar var değişik açıklamalartı var kendime has bir yorumumda vardı

bu kez daha değişik bir şey farkettim

dejavu hissine kapıldığımız an aslında olayı önceden yaşamıyoruz sadece beynimizde yüksek şuurluluk hali oluşuyor

önceden okumuştum bu satırları dediğim anı sakin kafala düşündüğümde aslında o satırları önceden hiç okumadığım benzerini dahi okumadığımın farkına vardım

sonuç olarak dejavu doğa üstü bir olay değildir bence sadece beynin değişik bir kimyasal olaya yada elektriksel değişim anına denk gelmesi ve yüksek şuurluluk anı diye tahmin ediyorum

aslında o anı önceden yaşamıştım dedirten şey sadece beynin yaşadığı anı yüksek şuurlulukda algılamasıdır bu anı yaşamışitım derken bile aslında yaşamadığını anlayabilir insan

bu olayda kabul edebileceğim tek doğa üstü olay zaman kırılmasıdır

ama bununda fizikde artık bir bilinen şey hatta kural olduğu bilinmekdedir

eş zaman yoktur bir insan dünyadaken kardeşi uzaya gitsek eş zaman kuramına göre ikiside aynı zamanı yaşıcaktır fakat bilimsel olarak bunu olmadığı bilinmektedir artık. dejavudada normal zaman akışımızdan 1 saniye kadar öne yada geriye gitme olasılığımız yüksektir diye düşünüyorum.

tarihinde EBU CEHİL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bende bazen şöyle bir durum meydane geliyor..

bazen bir rüya görüyorum ..sonra uyanıyorum...bir müddet sonra bir yere gidiyorum..ve kendi kendime diyorum ki:

lan ben burayı rüyamda gördüydüm...

bunun dejavu ile bir bağdaşıklığı varmı..

yoksa muhammed de böyle iddalarda bulunmuştu rüyasında gördüğünün karşısına gün gibi ortaya çıktığını söylüyordu ve buna sahih rüya deniliyordu..

acaba ben peygamber mi oluyorum..nokta..

Sitelerde Paylaş

Yüksek şuurlulukdan kastın tam olarak ne anlamadım, olayı biraz mitleştirmeye çalışmışsın.

Bellekteki bir çeşit kısa devreden kaynaklanıyor diye biliyorum. İnsan beyninde bir şeyler hatırlandığında harekete geçen kısımdaki bir devrenin fazla veya sürekli çalışması sonucu oluştuğu düşünülüyor. Beynin geçici bilgileri depolayan lobunda meydana gelen bu hata, varolmayan hatıralar üretilmesine neden oluyor.

Bilen arkadaşlar daha iyi açıklar.

Sitelerde Paylaş
Yüksek şuurlulukdan kastın tam olarak ne anlamadım, olayı biraz mitleştirmeye çalışmışsın.

Bellekteki bir çeşit kısa devreden kaynaklanıyor diye biliyorum. İnsan beyninde bir şeyler hatırlandığında harekete geçen kısımdaki bir devrenin fazla veya sürekli çalışması sonucu oluştuğu düşünülüyor. Beynin geçici bilgileri depolayan lobunda meydana gelen bu hata, varolmayan hatıralar üretilmesine neden oluyor.

Bilen arkadaşlar daha iyi açıklar.

kanıtlanmadı o görüşler bildiğim kadarıyla onun için yeni yorumlar eklemek böyle olabilir demek normal bence.

Sitelerde Paylaş

Bir çeşit yanılsama. Halisünasyon gibi.

Ben bunu iki sene önce en uç noktada deneyimledim nerdeyse. Zihinsel faliyetin ve stresin en sık olduğu bir dönemde her gün uzun dejavular yaşıyordum. Kendimden korkmaya başladım artık.

Ama benzer durumları yanılsama sonucu aynı gibi algılamaktan ibaret olmalı... (bence uyku düzenide büyük ölçüde etkiliyor)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...