Jump to content

ÇANAKKALE ZAFERİ

Recommended Posts

Türk milletinin makus talihini değiştiren , Atatürk gibi büyük bir dehayı ortaya çıkartan , Büyük Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı bu zafer 93. yılddönümünde Türk milletine kutlu olsun...Atamın ve onbinlerce şehidimizin toprağı bol olsun...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 137
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Çanakkale Türk zaferi ile sonlanan bir çatışmadır.

Muharebe de diyebiliriz.

Savaş değildir.

Savaş silahlı mücadele ve çatışmaların tümüdür.

Muharebe ise çatışmalardan yalnız biridir.

Bir savaşta çoğu kere birden fazla muharebe vardır.

Onların toplamı sonucu saptayacaktır.

Türk'ler Çanakkalede Birinci Dünya Savaş'ına ait bir muharebeyi kazanmışlardır.

Ama Birinci Dünya Savaşı'nı kaybetmişlerdir.

İki yüzyıl öncesine kadar savaş demek muharebe demekti.

Hatta meydan muharebesi demekti.

Ama savaşlarda kullanılan silah, asker ve cephe sayısı giderek arttığı için tek bir muharebe ile savaşlar artık bitmemektedirler.

Birinci dünya savaşı birçok cephede yüzbinlerce asker tarafından savaşılmıştır.

Bazı muharebeler kazanılmış, diğerleri ise kaybedilmiştir.

Çanakkale muharebesi hiç kuşkusuz dünyanın sayılı muharebelerinden ve Türk askeri başarılarından biridir.

Bu gerçeği kimsenin sorgulamaya ve zaferi küçümsemeye hakkı yoktur.

Çanakkale zaferini bu kapsamda değerlendirirseniz bir anlam içerir..

İşin en acıklı tarafı bu muhteşem zaferin bize en ufak bir askeri veya siyasi yararı olmamasıdır.

Bu açıdan bakınca Çanakkale zaferi boş bir zaferdir.

Taraflar birbirlerini katletmişlerdir.

Ne acı..

HACI

Sitelerde Paylaş
Çanakkale Türk zaferi ile sonlanan bir çatışmadır.

Muharebe de diyebiliriz.

Savaş değildir.

Savaş silahlı mücadele ve çatışmaların tümüdür.

Muharebe ise çatışmalardan yalnız biridir.

Bir savaşta çoğu kere birden fazla muharebe vardır.

Onların toplamı sonucu saptayacaktır.

Türk'ler Çanakkalede Birinci Dünya Savaş'ına ait bir muharebeyi kazanmışlardır.

Ama Birinci Dünya Savaşı'nı kaybetmişlerdir.

İki yüzyıl öncesine kadar savaş demek muharebe demekti.

Hatta meydan muharebesi demekti.

Ama savaşlarda kullanılan silah, asker ve cephe sayısı giderek arttığı için tek bir muharebe ile savaşlar artık bitmemektedirler.

Birinci dünya savaşı birçok cephede yüzbinlerce asker tarafından savaşılmıştır.

Bazı muharebeler kazanılmış, diğerleri ise kaybedilmiştir.

Çanakkale muharebesi hiç kuşkusuz dünyanın sayılı muharebelerinden ve Türk askeri başarılarından biridir.

Bu gerçeği kimsenin sorgulamaya ve zaferi küçümsemeye hakkı yoktur.

Çanakkale zaferini bu kapsamda değerlendirirseniz bir anlam içerir..

İşin en acıklı tarafı bu muhteşem zaferin bize en ufak bir askeri veya siyasi yararı olmamasıdır.

Ne acı..

HACI

Anlayan varsa lütfen beri gelsin...Çanakkale onur mücadelesiydi..Çocuklarımıza boş bir zafer olarak mı anlatacağız..Yapmayın yaaa...

Sitelerde Paylaş

İngilizler Anadoluya Çanakkale savaşını kazanarak girmiş olsalardı büyük olasılıkla Türklerden geriye küçük bir anadolu devletçiği bırakırlardı,belki o bile olmazdı.

Düzeltme:İnisiyatifin İngilizlere,Fransızlara,Yunanlılara vb. kaldığını düşünürsek o bile olmazdı.

tarihinde Isenbuka tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hacı,

Muharebe Arapcası..

Savaş Türkçesi...

Çanakkale Savaşı ile ilgili şahsi yorumuma gelince Türk ordusunu yoketmek ve Anadoluyu Türklerden temizlemek için yapılmış en büyük saldırıdır ve iki tarafında çok büyük kaybıyla neticelenmiştir ..İngiliz ekonomisini çökertmiştir..Ve ingilizler bunun acısını Sevr'de çıkaracaktır bu savaştan üç yıl sonra Anadolu işgal edilecektir..

Anzaklar bile kaybettikleri bu savaş için çok önemli törenler düzenlerler..

Bir millet olabilmenin en önemli adımı atılmıştır..

Her ne kadar efsaneler uydurulmuş olsa da Türkiye için önemlidir..

http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%87anakkal...%C5%9Flar%C4%B1

Selamlar..

tarihinde herakles tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Hacı,

Muharebe Arapcası..

Savaş Türkçesi...

Çanakkale Savaşı ile ilgili şahsi yorumuma gelince Türk ordusunu yoketmek ve Anadoluyu Türklerden temizlemek için yapılmış en büyük saldırıdır ve iki tarafında çok büyük kaybıyla neticelenmiştir ..İngilize ekonomisini çökertmiştir..Ve ingilizler bunun acısını Sevr'de çıkaracaktır bu savaştan üç yıl sonra Anadolu işgal edilecektir..

Anzaklar bile kaybettikleri bu savaş için çok önemli törenler düzenlerler..

Bir millet olabilmenin en önemli adımı atılmıştır..

Her ne kadar efsaneler uydurulmuş olsa da Türkiye için önemlidir..

http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%87anakkal...%C5%9Flar%C4%B1

Selamlar..

Çok heyecanlısınız..

İngilizcede savaş iki ayrı kelime ile ifade edilri..

Battle ve War

Battle savaşta yapılan küçük çapta çatışmalardır. Ben onlar için muharebe terimini de kullandım ama, siz onunu için çatışma terimini kullanın..

Her savaşta çok sayıda çatışma vardır.

Çanakkale zaferi bu çatışmalardan biridir..

Çoğunuzun tarihimizi iyi bilmediğinizi görüyorum..

Müttefikler Çanakkale boğazlarını geçip, İstanbul'a girselerdi değişen ne olurdu.

Değişen hiç bir şey olmazdı..

Kimse oradan Anadoluya geçemez, Anadoluyu fethedemezdi..

Müttefiklerin amacı, İstanbul'u işgal edip, Osmanlıları savaş dışı bırakarak, Almanları yenmekti..

Daha sonraki gelişmelerin ne olacağını bilmiyordu kimse..

Osmanlı hayranları nedense Çanakkale zaferine çok büyük önem verir ve Kurtuluş Savaşını tanımazlar..

Sizler de mi öylesiniz?

Çanakkale savaşlarının ki çatışmaları demek daha doğru (battle) Birinci Dünya Savaşına olan olumlu hiç bir etkisi olmamıştır.

Osmanlı yine de savaşı rezil olarak kaybetmiştir.

Türk'ler hemen her cephede savaşı kaybetmişler ve sonunda müttefiklere teslim olmuşlardır..

Bu gerçeği hiç bir şey değiştirmez..

Bizim için asıl önemli savaş bugün varlığımızı borçlu olduğumuz Kurtuluş savaşıdır..

O da birçok çatışmadan ibarettir. Onlar birlikte bir savaşı oluşturmuşlardır..

Çanakkale savaşı tarafların birbirlerini katlettiği, müttefikler için daha geçerli, bir fiyaskodur.

Bunu herkes biliyor..

Bu fiyaskonun sorumlusu İngilizlerdir. Winston Churchill bu fiyasko üzerine istifa etmiştir.

Hepinize böyle saçma sapan yorumlar yapacağınıza, sorunu biraz araştırmanızı ve gerçekçi olmanızı tavsiye ediyorum..

Yayagaracı takımı sizi..

HACI

Sitelerde Paylaş

Hah şimdi oldu..Çatışma diyorsan problem yok...

Yalnız bu savaşın Kurtuluş Savaşı kadar olan önemini sana aktarayım..

Mustafa kemal bu savaşta Conkbayırı Anafartalar ve Arıburnun'da görev yapmıştır. "Ben size savaşmanızı değil ölmenizi emrediyorum " sözünü burda söylemiştir. Bu sözler ve üstlendiği görevlerle Mustafa Kemal'in milli liderliği ortaya çıkmıştır.

Savaştaki kayıplardan anlaşıldığı üzerine ''çatışmalar'' denebilir ama bütünüyle kendisi Çanakkale Savaşıdır...

Önemsiz bir Savaş değildir..

Selamlar..

tarihinde herakles tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Çanakkale savaşının (muharebe veya çatışmasının) bir zafer olduğu konusunda kuşkulu duyanın aklından şüphe ederim.

Ayrıca bu müthiş mücadelenin epik boyutları olduğu kesin.

Dünyada yapılan 100 savaş arasına üst sıralarda giren bir muharebedir.

Ama birçok muharebede olduğu gibi, boş bir zaferdir.

Esas zafer hemen her zaman masa başında kazanılır..

Sevre de biz savaşı kaybettik..

Lozan'da ise kazandık..

HACI

Sitelerde Paylaş
Hah şimdi oldu..Çatışma diyorsan problem yok...

Yalnız bu Savaşın Kurtuluş Savaşı kadar olan önemini sana aktarayım..

Mustafa kemal bu savaşta Conkbayırı Anafartalar ve Arıburnun'da görev yapmıştır. "Ben size savaşmanızı değil ölmenizi emrediyorum " sözünü burda söylemiştir. Bu sözler ve üstlendiği görevlerle Mustafa Kemal'in milli liderliği ortaya çıkmıştır.

Savaştaki kayıplardan anlaşıldığı üzerine ''çatışmalar bütünü' denebilir ama bütünüyle kendisi Çanakkale Savaşıdır...

Müttefikler İstanbul'a gelse ne olurdunun cevabı 1918 deki gelişlerinde mevcut.

Hacı senin gerçeklerin senin hayal aleminde kalacaktır böyle giderse..

Selamlar..

Sana biraz tarih okumanı ve büyümeni tavsiye ediyorum.

Tarih benim en güçlü tarafımdır..

Müttefikleri İstanbul'a üç yıl sonra ellerini kollarını sallayarak girmişler ve bizi rezil etmişlerdir.

Çanakkale savaşı ne yazık ki bir sonuç aldığımız bir savaş değildir.

Ayrıca bir de Çanakkale deniz savaşı vardır ki, bizim için deniz savaşı falan değilidr..

Nusret gemisi mayın döşemiş ve toplarımız gavurların gemilerini batırmışlardır.

Buna biz deniz savaşı diyoruz..

Çanakkalede deniz savaşı olmamıştır..

Sitelerde Paylaş

Benim yazımı tam olarak düzenlemeden cevap vermişsin...Son ve ilk haliyle her iki yazı da benim yazıdır..

Tarih benim zayıf olduğum bir konu değildir..

Birinci Dünya Savaşı'nın akışını değiştiren bir Savaş olduğunu düşünüyorum..

Deniz Savaşı konusunda ise denizden gelen saldırıları Karadan savunma gibi bir durum var..Birebir denizde çarpışma olmuyor evet..

Sen buna mahalle kavgasıda desen(sana göre) bu savaş tarihin en büyük savaşlarından biri olarak tarihe geçmiştir..

Sitelerde Paylaş
Benim yazımı tam olarak düzenlemeden cevap vermişsin...Son ve ilk haliyle her iki yazı da benim yazıdır..

Tarih benim zayıf olduğum bir konu değildir..

Birinci Dünya Savaşı'nın akışını değiştiren bir Savaş olduğunu düşünüyorum..

Deniz Savaşı konusunda ise denizden gelen saldırıları Karadan savunma gibi bir durum var..Birebir denizde çarpışma olmuyor evet..

Sen buna mahalle kavgasıda desen(sana göre) bu savaş tarihin en büyük savaşlarından biri olarak tarihe geçmiştir..

Biz de aynı şeyleri söylüyoruz zaten.

Yazılanları nerenle okuyorsun?

Savaşı bir bütün olarak ele alırsak, daha kısa sürelerle yapılan çatışmalara bir isim vermek gerek. Ben muharebe dedim.

Battle kelimesinin Türkçe karşılığı olmadığı için ne dersen de.. Farketmez.

Sitelerde Paylaş

Ne acı..

HACI

hocam yazında bir çok hata bulmuş olsam bile şu yukarda alıntıladığım yer en önemlileri.

çanakkale harbi askeri ve siyasi bir çok faydası vardır. bunların askeri olarak en önemlilerinden birisi balkan harbinde mağlup olan osmanlı ordusunda bulunan subaylar için çok değerlidir. çanakkale harbinde M. Kemalin size burada ölmeyi emrediyorum sözü tamamen balkan harbi mağlubiyetinin yaşanmış olması sebebi iledir. çanakkale harbi teğmenler harbi olarakta anılmasının sebebi budur. 1. dünya harbindeki diğer cephelerin yanı sıra çanakkale harbi osmanlı ordusu için en büyük eğitim olmuştur. buradaki pratik milli mücadelede en önemli etkenlerden biridir.

çanakkale harbinin en önemli getirisi M. Kemalin savaş dehasının ilk kez ortaya konmasıdır. cepheye atandığı ilk anda cephede alınmış vaziyetin yanlışlığını fark ederek bandırmada savaş karargahını kurmuş olan Liman Von Sanderse durumu anlatması ve generalden alaycı bir şekilde istersen seni harbiye nazırı yapayım diye dalgaya alınmasına rağmen savaş sonunda general tarafından özel olarak tebrik edilmiştir. istanbulu ve saltanatı kurtaran komutan olarak padişah tarafından onurlandırılması sayesinde ise milli mücadelede geniş halk kitlelerinin kendisini tanımasına vesile olmuştur ayrıca ordudaki dönem arkadaşları ve önceki dönemlerde bulunan subaylar tarafından lider olrak görülmesine sebeb olmuştur.

çatışma alanlarında makineli tüfeğin ne kadar etkili olduğu ilk kez çanakkale harbinde bütün devletler tarafından kabul görmüştür.

savaşın siyasi başarıları ise kısaca şöle anlatılabilir. çok da fazla uzun yazmak istemiyorum :)

savaşın askeri başarısı 1. dünya harbinin seyrini değiştirmiştir. osmanlıların bu galibiyeti sayesinde savaş daha da uzamış ve 1. dünya harbinin ileride galipleri olacak olan ülkelerde çok fazla bıkkınlık ve ekonomik zarara sebeb olmuştur. böylelikle gene milli mücadelede ingiliz ve fransız orduları yerine eğitimsiz ve disiplinsiz yunan ordularına karşı milli mücadele vermişiz.( g.doğudaki fransız kuvvetleri daha çok dağınık ve eğitimsiz askerlerden oluşmaktaydı. genellikle bölgede yaşayan ermeniler fransız ordusuna asker olrak alınmıştır.)

çanakkale harbinin en önemli siyasi etkisi ise çarlık rusyasının gerekli desteği müttefiklerinden bulamayıp sosyalist bir ayaklanma sonucu yıkılması ve dünyada sosyalist rejime sahip ilk devletin kurulmasına sebeb olmuştur.

gene bizim tarihimizdeki siyasi etkilerinden biride Milli mücadele günlerinde, çanakkale harbinde göstermiş olduğu liderlik başarısı sonucu ittiahat ve terakki partisindeki Talat Paşanın kadroları M. Kemali desteklemişler Talap Paşanın suikast sonucu öldürülmesinden sonrada M.Kemalin siyasi kadroları haline gelmişlerdir. böYlelikle milli mücadele günlerinde ülke Enver paşa ve M.Kemal çatışmasını çok fazla derin yaşamadan atlatmıştır.

daha yazacak baya bişey var ama bu kadar uzun yazıların pek çok kişi tarafından okunmadığı kanısındayım. kimseyide fazla sıkmak istemem.

son söz olarak ise savaş iyi bişey değildir demek bence bugünün anısına sölenebilecek en güzel şey

Sitelerde Paylaş

canakkale savası anadolunun isgali icin degil, muttefikler batı cephesinde hareket edemedikleri icin almanyaya dogusundan da karsılık verilmesi icin acılmıstır. hacı ın dedigi gibi turkiye'nin aslen emperyalizme karsı aldıgı zafer kurtulus savasidir

muttefikler zaten alman orduları paris in birkac km uzagındayken "haydi anadoluyu da isgal edelim" demezlerdi

tarihinde ubermensch tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...