Jump to content

ÇANAKKALE ZAFERİ

Recommended Posts

rasyonel imam ossurursa cemaat ne yapmaz..

site görewlilerinin görevi insan fırçalamak yada muhteşem bir olaya içi boş demek olmamalı..

Site görevlilerinin görevini tanımlar mısın?

Yazılanları okumadığın, okudu isen anlamadığın belli oluyor.

Anlamadığın bir konuda ankâm kesmek de kimseye yakışmaz..

Muhteşem çok olay vardır ve içleri boştur..

Burada içi boşdan kendi kafanın içindeki boşluğu anlıyorsan yanılıyorsun.

İçi boş demek bu zaferin bize yararlı bir sonucu olmamasıdır.

Çanakkale zaferi malesef hiç bir şeye yaramamıştır.

Tabii senin gibi bazı yobozların onu padişahlığı ve Osmanlı imparatorluğunu yüceltmek için kullanmaları dışında.

Çoğunuz utanmadan yalnız Çanakkale zaferinden bahseder Kurtuluş savaşılarını reddedersiniz..

Şimdi bana söyle bakalım aklı boş arkadaşım.

Çanakkale savaşının Osmanlıya ne gibi bir yararı olmuştur?

250 bin kişi neden şehit olmuştur?

Toplam 500 bin kişi yaşamını kaybetmiştir.

Müttefikler bundan etkilenmiş bile olsalar, birkaç yıl sonra Çanakkale'den ellerini kollarını sallayarak geçmişlerdir.

Çanakkale savaşının bize ne yararı olmuştur?

Bizi aydınlat bakalım bu konuda bilmeden konuşan gafil...

Bekliyoruz.

HACI

Sitelerde Paylaş
  • İleti 137
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Türk milletinin makus talihini değiştiren , Atatürk gibi büyük bir dehayı ortaya çıkartan , Büyük Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı bu zafer 93. yılddönümünde Türk milletine kutlu olsun...Atamın ve onbinlerce şehidimizin toprağı bol olsun...

evet kardeşim bu zafer tüm milletimize kutlu olsun bu tek cümle yeter geri kalanını boş ver

Sitelerde Paylaş
bir de bu savaşı kazanmamızı allah sevgisine, iman gücüne bağlayan gericiler var tabi. oysa cahil olmayan nerdeyse herkes biliyor ki, savaş, felaket, çok korktuğumuz vb durumlarda vücutta oluşan birtakım salgılar, normalde yapamayacağımız şeyleri yapmamızı sağlıyor. köpekten korkan birisini sokakta bir köpek kovalasa, o insan normalde koşamayacağı kadar hızlı koşar. savaşta da elbette o anki durumda 100 kiloluk ya da daha ağır şeyleri kaldırabilirsin, parmağın, elin kopar farkında olmazsın

Bahsettiginiz korku aninda insanin vucutta olusan bir takim salgi ve hormonlari ve bu tur olaylari bilimsel yonuyle anlatan bir belgesel discovery channel tarafindan hazirlanmistir.

bakiniz..TIKLA!

belgeseller 4 bolum halindedir.

Kuvvet

Beyin gucu

Hissetmek

Gormek

not= belgeseller ingilizcedir, izlemek isteyen arkadaslar bana ozel ileti yollasinlar.

Sitelerde Paylaş
madem bu forum din üzerine tartışmaların yapıldığı bir forum; bu zaferin dinle ilişkisi üzerine birkaç şey söylemek istiyorum..

unutmamak gerekir ki bazılarımızın çok istediği hilafetin henüz "elden gitmediği" zamanlarda, halife destekli emperyalistler yurdumuzu işgal etti. yaşasın islam, yaşasın hilafet

bir de bu savaşı kazanmamızı allah sevgisine, iman gücüne bağlayan gericiler var tabi. oysa cahil olmayan nerdeyse herkes biliyor ki, savaş, felaket, çok korktuğumuz vb durumlarda vücutta oluşan birtakım salgılar, normalde yapamayacağımız şeyleri yapmamızı sağlıyor. köpekten korkan birisini sokakta bir köpek kovalasa, o insan normalde koşamayacağı kadar hızlı koşar. savaşta da elbette o anki durumda 100 kiloluk ya da daha ağır şeyleri kaldırabilirsin, parmağın, elin kopar farkında olmazsın

çanakkale zaferi anti-emperyalistlere ve onların işbirlikçisi hilafet makamına, şeyhlere, ulemaya karşı; halkın zaferidir. anti-emperyalist kavgamızda hayatını feda eden dedelerimizi saygıyla anıyoruz

1986

Biraz abartmıyor musun?

Biraz da yanlışlık yapıyorsun..

Çanakkale zaferi anti-emperyalistlere karşı değil, emperyalistlere karşı deseydin daha doğru olurdu ama, yalnız mantığın doğru olurdu.

Çanakkale savaşı işbirlikçi hilafet makamına, şeyhlere, ulemaya karşı halkın zaferi değildir.

Bu çok saçma bir çıkarsama..

Müttefiklerle çarpışan hilafettir.Ulemadır. Şeyhlerdir. Halk değildir. Derleme toplama Osmanlı ordusudur.

Ordu yalnız Türk'lerden ibaret değildir.

Askerlerin arasında bizim taraftan çarpışan Türk'lerin yanı sıra, Kürt'ler, Arap'lar, Çerkezler, Abazalar ve aralarında Almanların da olduğu diğer azınlıklar da vardır.

Ayrıca Hindistan'dan gelen gönüllüler de çarpışmalara katılmışlardır.

Hilafet henüz lağvedilmemiştir.

Cihat ilan edilmiştir.

İşin ilginç tarafı bu önemli zaferi savunurken bile yeterince bilgi sahibi olmamanız..

Açıp biraz okusanız diyorum.

Çok acıklı bir sahne sergiliyorsunuz..

Susmasını da bilmiyorsunuz..

HACI

Sitelerde Paylaş
yüksek okul okudum kafamın boş olduğunu da zannetmiyorum..

Yüksek okul okumayı ne sanıyorsun sen. Türkiye'de yüksek okul dediğin kurumlar, boş kafaları dolduramıyor malesef.

Bu konuda bir zat-ı muhterem ne bak ne demiş; Mektepler cehaleti siler, eşeklik bakidir..

Sitelerde Paylaş
önce edebini takın şerefsiz adam

demin senin özeline girdim antiateist adlı kullanıcıyada arap dölü demişsin sözde bilim forumunda

şimdide bana yobaz diyorsun ve hakkımda zan yürütüyorsun ..kurtuluş savaşını reddettiğimizi yazıyorsun..

onlarda türk askeriydi onlarda başımızın tacı

utanma konusuna gelince senden arlıyımdır hayalıyımdır..

yüksek okul okudum kafamın boş olduğunu da zannetmiyorum..ve diplomalarımın tamamı da sen gibi ağzı bozuk kansızlar tarafından değil değerli hocalarımdan aldım hakkımla

anladın mı gafil kere gafil

Sana bir fırsat veriyorum...

Bence Kurtuluş savaşlarımız adı üstünde kurtuluş olduğu için Çanakkale savaşlarından ve zaferinden daha önemlidir.

Çünkü Kurtuluş savaşı sonunda yalnız askeri başarı değil, Lozan'da politik başarı da sağlanmıştır.

Hiç kuşkusuz Kurtuluş savaşı büyük bir başarıdır.

Çanakkale zaferi ise bir muharebede başarılı olmaktır. Ardından imzalanan Sevr ile Osmanlı imparatorluğu bitmiştir..

Büyük bir zaferle büyük bir kurtuluş savaşı nasıl kıyaslanır bre gafil..

Eğer sen de benim gibi düşünüyor ve Kurtuluş savaşını Çanakkale savaşından daha önemli buluyorsan, senden özür dileyeceğim.

Bana açıkca Kurtuluş savaşımızın daha önemli olduğunu söyleyeceksin..

Eğer buna inanıyorsan, senden özür diliyorum..

Bu teklifime ne diyorsun?

Sana kendini göstermen için bir fırsat veriyorum..

HACI

Sitelerde Paylaş
Hayret edilecek bir şey..

Kurtuluş savaşının Çanakkale zaferinden daha önemli olduğunu kabul edecek biri yok mu aranızda?

bu yaklaşım çok yanlış bence. çanakkale harbi ile kurtuluş savaşının kıyaslanabilme ihtimali yok ki.

her olay kendi oluşumu ve durumu içinde kendince incelenebilir. birbirleri ile aynı düzlemde olamayan 2 olay kıyaslanamaz

çanakkale harbini illaki başka bir harp ile kıyaslıyacaksanız osmanlı devletinin 1. dünya harbinde savaştığı diğer cephelerle kıyaslamanız lazım.

Sitelerde Paylaş
bu yaklaşım çok yanlış bence. çanakkale harbi ile kurtuluş savaşının kıyaslanabilme ihtimali yok ki.

her olay kendi oluşumu ve durumu içinde kendince incelenebilir. birbirleri ile aynı düzlemde olamayan 2 olay kıyaslanamaz

çanakkale harbini illaki başka bir harp ile kıyaslıyacaksanız osmanlı devletinin 1. dünya harbinde savaştığı diğer cephelerle kıyaslamanız lazım.

Bu sonuca katılmıyorum..

Neden mi?

Kurtuluş savaşları direkt olarak Çanakkale savaşının devamıdır.

Yani aslında siz de doğru bir mantıkla başlamış, yanlış bir sonuca varmışsınız..

Kurtuluş savaşlarını Birinci dünya savaşından nasıl soyutlayabilirsiniz?

Bence bu mümkün değil..

Bu savşlar hem birbirlerinin devamıdırlar, hem de onları savaşan komutan aynı komutandır..

Dikkatiniz çekerim..

HACI

Sitelerde Paylaş

Ben kabul edeyim seni rahatlatayım.

Yine de savaş gibi battal sosyal fenomenlerin etkileri de çok boyutlu oluyor.

Mesela şöyle denebilir:

Askerler açısından bir destandır Çanakkale. ama komutanlık açısından düşündürücü.

Bir defa düşman dar bir sudan (Çanakkale Boğazı) geçerek Istanbul'a oradan Karadeniz açılmak istiyor.

Onunla Siper savaşı yapmak yerine vur kaç taktiğiyle daha az zaiyat vererek mücadele etmek mümkündü.

Şöyle de denebilir: Evet belki ağır kayıp verildi lakin Çanakkale'de milletin zafer inancı arttı.

Karşıdaki düşman gücünün zafere olan inançtan daha kuvvetli olmadığı anlaşıldı.

Kurtuluş savaşı çanakkaledeki destanın moral motivasyonu sayesinde kazanıldı.

Kurtuluş Savaşının en büyük mücadele olduğuna şüphe yok.

Ama ben birinci dünya savaşı ve kurtuluş savaşı diye bir kategorizasyonu doğru bulmuyorum.

Birinci cihan harbinin en birinci sebeblerinden birisi Osmanlı'yı ve ekseriyetle anadoluyu paylaşmaktır.

Balkan harbinden birinci cihan harbine ve nihayet milli mücadeleye kadar 11 yıl savaştı bu millet.

Buna sanırım bizden başka pek kimse dayanamazdı.

tarihinde Fuzûlî tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Çanakkale'den müttefikler geçebilseydi daha 1915'te savaş biterdi.

O zaman Rusya'da kızıl devrim olamazdı.

O zaman da Ruslar Türk Kurtuluş Savaşı'na yardım etmezlerdi.

Böyle zincirleme de düşünülebilir, hangisi daha önemlidir saçma bir soru.

"Back to the future" filmi gibi birbirine bağlıdır...

Sitelerde Paylaş
Bu sonuca katılmıyorum..

Neden mi?

Kurtuluş savaşları direkt olarak Çanakkale savaşının devamıdır.

Yani aslında siz de doğru bir mantıkla başlamış, yanlış bir sonuca varmışsınız..

Kurtuluş savaşlarını Birinci dünya savaşından nasıl soyutlayabilirsiniz?

Bence bu mümkün değil..

Bu savşlar hem birbirlerinin devamıdırlar, hem de onları savaşan komutan aynı komutandır..

Dikkatiniz çekerim..

HACI

sayın hocam kurtuluş savaşı çanakkale harbinin devamı olamaz çünkü çanakkale harbi 1. dünya harbinde osmanlı devletinin savaştığı cephelerden yanlızca bir tanesidir. yani milli mücadele çanakkale harbinde alınan sonuçlar doğrultusunda yapılmadı. milli mücadele 1. dünya harbinde osmanlı devletinin savaşta mağlup olduğunu kabul etmesi ve bu kabulenişin akabinde imzalanan sevr anlaşmasının şartları nedeni ile başlamıştır.

dersen ki çanakkale harbindeki askeri kazanımların milli mücadeleye katkısı çok olmuştur. bu kabul edilebilir bir saptama olur. diğer türlü ortaya attığın savın gerçekliliği yok malesef.

Sitelerde Paylaş
Çanakkale'den müttefikler geçebilseydi daha 1915'te savaş biterdi.

O zaman Rusya'da kızıl devrim olamazdı.

O zaman da Ruslar Türk Kurtuluş Savaşı'na yardım etmezlerdi.

Böyle zincirleme de düşünülebilir, hangisi daha önemlidir saçma bir soru.

"Back to the future" filmi gibi birbirine bağlıdır...

Kızıl devrimle Çanakkalenin bir ilişkisi olduğuna inanmıyorum.

Çanakkale zaferinin ise Rusların Kurtuluş savaşına katkısından sorumlu olduğu söylenebilir.

Çünkü Ruslar sağlam tarafa yatırım yapmak istemiş olabilir.

Sitelerde Paylaş
sayın hocam kurtuluş savaşı çanakkale harbinin devamı olamaz çünkü çanakkale harbi 1. dünya harbinde osmanlı devletinin savaştığı cephelerden yanlızca bir tanesidir. yani milli mücadele çanakkale harbinde alınan sonuçlar doğrultusunda yapılmadı. milli mücadele 1. dünya harbinde osmanlı devletinin savaşta mağlup olduğunu kabul etmesi ve bu kabulenişin akabinde imzalanan sevr anlaşmasının şartları nedeni ile başlamıştır.

dersen ki çanakkale harbindeki askeri kazanımların milli mücadeleye katkısı çok olmuştur. bu kabul edilebilir bir saptama olur. diğer türlü ortaya attığın savın gerçekliliği yok malesef.

Çanakkale harbindeki askeri kazanımların milli mücadeleye katkısı ne olmuştur?

Evet. Böyle bir kazanımdan bahsedilebilir.

Çünkü İngilizler ülkemizi işgal etmiş oldukları halde, Yunanlılara eşlik etmemişler ve onları yalnız bırakmışlardır.

İngilizler Yunanlılara eşlik etselerdi başlarına gelecek felaketi biliyorlardı.

Çanakkale'de derslerini almışlardı..

Çanakkale zaferinin daha başka sonuçları da vardır ve hemen hepsi olumludur.

Çanakkale zaferinin olumsuz yönleri arasında boş bir zafer olmasının yanı sıra ve ondan daha da önemli olarak, asker kaybımız ve bu zaferin politik olarak başarıya çevrilememesi vardır..

Kurtuluş savaşında askeri başarıyı politik başarı izlemiştir.

HACI

Sitelerde Paylaş
Çünkü o savaş kazanılsa da, düşman aynı yerlerden elini kolunu sallayarak geçip gitmiştir

Çanakkale savaşı ilk baktığımızda ulusumuzu tek bir misyon etrafında birleştiren, kahramanlıklar sergilediğimiz bir savaş olma özelliğinde. Ancak bu kadar kahramanlık sergilememiz ve o yokluk ve yoksunluk içinde binlerce insanımızı kaybetmemizin sonucu ne oldu?

savaşta geçemedikleri boğazı, 2 gün sonra ellerini kollarını sallaya sallaya geçip gittiler.işte işin bu kısmı sizce herşeyden acı olan değil midir? madem bu adamlar ellerini kollarını sallayarak geçip gidiceklerdi, bizim binlerce askerimiz niye öldü? bu kazandığımız zaferden çok daha büyük bir yenilgidir. bu bir zafer olsaydı sonucu olumlu olurdu.

Ancak orada savaşan binlerce kahraman askerimize asla saygısızlık yapmamalıyız. o günün koşulları içinde yöneticilerinin emirlerine itaat ederek vatanları uğruna canlarını verdiler. burada suçlu olan bu askerleri ölüme sürükleyenlerdir..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...