Jump to content

ÇANAKKALE ZAFERİ

Recommended Posts

Savaslarin olmadigi bir dunya dilegi ile sevgiler
Bu güzel dileğinizin hayat bulması için de Çanakkale Zaferi anlatıldığında savaşın çıkış noktası dile getirilerek bu tür yanlış politikalar teşhir edilmelidir. Çanakkale'de toprağa düşen yüzbinlerce asker, bu vatan için değil Alman emperyalizminin çıkarları için öldü, ölüme yollandı. Bu sözüm yanlış anlaşılacak mutlaka onun için açıklamasını yapayım. Ölen her bir insan kuşkusuz bu vatanı korumak için canını feda etti. Bu vatanı korumak için savaştıklarını sandılar ama gerçekte durum böyle değil. Böyle önemli günleri tarihten ders çıkaracak şekilde anmalıyız.

saygılarımla

Sitelerde Paylaş
  • İleti 137
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sayın gaye, asla böyle bir şey düşünmedim, düşünmemde... Azbuçuk tanıdık birbirimizi burada. İnsanların genel bakış açısı hakkında herkes fikir sahibi olmuştur...

Benim karşı çıktığım nokta Çanakkale sürecine farklı misyonlar yüklenmesidir... Google girdim. Bu çanakkale savaşına ilişkin kim neler demiş diye baktım.. En önemli söz Büyükanıt'tan gelmiş.. "Çanakkale Cumhuriyet'in Önsözüdür" demiş paşam. Peki başka bir arzunuz var mı paşam...

The Patriot (Vatansever) filminden kısa bir söz aktaracağım "Tarih kavganın sadece sonucuyla değil nasıl verildiğiylede ilgilenir".. Biz bugün Çanakkale'nin sadece sonucu ile ilgilenmiyoruz. Burada o savaştaki kişisel başarılardan, fedekarlıklardan, kahramanlıklardan da bahsediyoruz. Ki kahramanlıklar sadece tek taraflı olmamıştır, savaşın her iki tarafındaki unsunlarda kahrdamanlıklar görülmüştür mutlaka. Tarih aynı zamanda sonucuna baktığı kavganın nedenini de sorgular. Daha önce dediğim gibi iki savaşın amacı farklıdır. Birinde emperyalist duygular besleyen Osmanlı'nın girdiği bir savaş, diğerinde ise emperyalizme karşı kurtuluş mücadelesinin verildiği bir savaş. İşte temel ayrım noktası bu..

Çanakkale Savaşı'nı kurtuluş savaşına bağlayacak tek nokta bence şu olmalı. Osmanlı'nın saldırgan politikası, bu ülkenin işgaline yol açmıştır. Buna bağlı olarak da, dünya halklarına örnek olan bir kurtuluş savaşı verilmiştir...

sevgi ve saygılarımla

Bu güzel dileğinizin hayat bulması için de Çanakkale Zaferi anlatıldığında savaşın çıkış noktası dile getirilerek bu tür yanlış politikalar teşhir edilmelidir. Çanakkale'de toprağa düşen yüzbinlerce asker, bu vatan için değil Alman emperyalizminin çıkarları için öldü, ölüme yollandı. Bu sözüm yanlış anlaşılacak mutlaka onun için açıklamasını yapayım. Ölen her bir insan kuşkusuz bu vatanı korumak için canını feda etti. Bu vatanı korumak için savaştıklarını sandılar ama gerçekte durum böyle değil. Böyle önemli günleri tarihten ders çıkaracak şekilde anmalıyız.

saygılarımla

Doğru.

Sitelerde Paylaş

Yılmaz ÖZDİLyozdil@hurriyet.com.tr

Seyit... SEYİT Onbaşı... O top mermisini nasıl taşıdı?

*

Bana sorarsanız... Şöyle taşıdı.

*

Seyit, o top mermisini taşırken...

İstihkam Komutanımız kim? Weber Paşa!

İstihbarat Komutanımız kim? Thauvenay Paşa!

Donanma Komutanımız kim? Souchon Paşa!

Genelkurmay 2'nci Başkanımız kim? Bronsart Paşa!

1'inci Ordu Komutanımız kim? Liman von Sanders Paşa!

*

E bütün payeler Alman subaylarına verilince, 276 kiloluk top mermisinisırtta taşıma payesi kime kaldı?

Seyit Onbaşı'ya!

*

Hesapta yabancılar saldırıyor... Ordu, yabancıya emanet!

*

İlkel... Akla, bilime ve gerçeğe saygısız, yeteneksiz, korkak,milletine acımasız, yabancıdan medet uman, basiretsiz kafanın yüküdür,o Seyit'in sırtındaki... Top mermisi değildir.

*

Dini imanı alet ederek, elálem istedi diye elálemin savaşına giren,elálem istedi diye cihat ilan eden, elálem istedi diye evlatlarını hoyratça ateşe süren zihniyetin yüküdür, o Seyit'in sırtındaki.

*

Genç arkadaşlar! Sepet gibi oturmayın... Diriliş'i okuyun, Diriliş'i. Yoksa, gün gelir, sırtınızda o top mermisini taşırken bulursunuzkendinizi.

Sitelerde Paylaş

çanakkale savaşı

evet dramatik bi savaş savaşıp ölenlerin çoğu aslında neden öldüklerini bilmeden ölen insanlar.demişler savaş var gidiyoruz.ama neyin savaşı.

peki bu neyn kazanımıydı.ingilizlerin savaşı kaybetme sebebi olarak ruhları perileri gösterip köşelerine çekilmeleri ve sonrasında nasolsa güle oynaya işkal ederizi mi, yoksa 3-4 sene sonra olacakları bilmeden canlı kalkan olan türklerin vatan sevgisimiydi.

.savaş sonucu : 500 bin insanın hayatı gitti.ittifak güçler sonunda istanbulu işkal etti.almanya kaybetti.peki biz neyiyle övünüyoruz bu çanakkale savaşının.çünkü osmanlı tarihinde ilk kez erçekten güçlü bi ülkeye savaşta yenilmemişti.ve bi ton gerçekötesi hikayelerle allahın türkü sevdiği düşünülmüştü.yada düşündürülmüştü.bunun yanında kahramanlık hikayeleri ile ne kadar güçlü bi toplum olduğumuzu sanmamızz.buun yanında atatürkün de vizyona çıkışı

ve artık çanakkale savaşı turizm kapısına dönüştü.bi yönden güzel bi durum aslında. savaşın kirliliğini örten bi durum. ideğişik kültürlerin ortak bir duygu ile birlikte yanyana neden öldüklerini bilmeyen dedelerini anmaları.

sanırım çanakkale savaşının benim için en önemli yanı bu.

Sitelerde Paylaş

"""savaşların olmadığı bir dünya dilği ile sevgiler""" denilmiş yukarıda..

darwin abiyi tanıyan herkes (( devlet reisi genarel babında )) biraz savaşçıdır..

darwin abi den etkilenen alman tarih çi heinrich von trişke

"""uluslar ancak darwinin yaşam mücadelesine benzer bir mücadele ile gelişebilir """ der..

1---ve 2.. dünya savaşına katılan ülkelerin liderleri hep darwinistti....örnek

adolf hitler """ kuzey avrupa almanlarını insanlık tarihinden çıkarın geriye maymun dansından başka bir şey kalmaz

Sitelerde Paylaş

Bazı kişiler savaş kötüdür, hiç olmamalıdır diyor. Peki soruyorum onlara savaş olmasaydı şu anda biz neredeydik. Anadoluya savaşa savaşa gelmeseydik ne olucaktı. Bu topraklar başka milletlerin elinde olacaktı. Bizde belki tarihten silinecektik, çünkü orta asyada bu kadar yıl duramazdık ve birileri bizi yok ederdi. Savaş kötü değildir yaşamın gereğidir. Birileri bağımsız olarak yaşıyorsa bunu savaşta ölen o insanlara borçludur.

Hiçbir şey karşılıksız olmaz ve herşeyin bedeli vardır. Biz Türküz diyebiliyorsak bunun bedelini savaşarak ödüyoruz.

Savaşmaktan kaçınan toplumlarsa sürünüyor ve kimliğimizi istiyoruz diye ağlayıp duruyorlar. İyi oluyor onlara çünkü bağımsızlık onların hakkı değil.

Sitelerde Paylaş

beyler kendimden bir olay anlatacağım ben bunu yaşadım kısaca :

üç arkadaş yağmurlu bir günde bizim evde toplandık hem yağmura bakıyoruz..hemde sigara çay ve fashion tv üçlemesinin tadını çıkarıyoruz...mutlu mesut insanlarız o an için...

arkadaşın biri kalktı dediki"""yav bu ıraklılar korkak savaşamıyorlar""""

daha lafını yeni bitirmiştiki evimin yanına yıldırım çaktı..muhteşem bir aydınlanma ve muhteşem bir gürlrmr oldu

savaşamıyorlar diyen arkadaş allah deyip kendini sandalyeden halının üstüne attı

ben de dedim ki ""dur oğlum daha yanında 10 tonluk bomba patlamadı 500 metre ileri yıldırım düştü o kadar""""

yani savaşmak savaşarak bedel ödemek kolay değil...her adamın yiyeceği halt da değil...

her ülkenin ekonomisinin kaldıracağı bir şey de değil..nokta..

Sitelerde Paylaş

Baslikta tum yazilanlari okudum ve cok klasik kaliplar disinda cok fazla sey goremedim.. Ama Hallac'in yazdiklarinin cok buyuk cogunluguna katildigimi da soylemeliyim..

Osmanli bir emperyalist devletti ve savasa kendi rizasi ve istegiyle girmistir.. Yani bir nevi aranmistir diyebiliriz..

O Yavuz ve Midilli zirhlilarinin bunyemize alinmasi Rus limanlarina saldirmasindan da maalesef Ittihatcilar sorumludur , sarayin bundan haberi olay olup bittikten sonra olmustur.. Ittihatcilar olmasa daha akilci bir cozum yolu rahatlikla bulunabilirdi..

Orada hayatini kaybeden insanlar hayatlarini bir hic ugruna kaybetmislerdir maalesef..

Canakkale Savasi'ndan da hayali kazanimlar cikarmak dogru degildir ya da ne bileyim tarihsel surecte Filistin Cephesi'nin daha az etkilemedigini veya Galicya cephesinin Kurtulus Savasi'ni daha az etkiledigini neye dayanarak soyluyoruz ki?

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Elvis sen Turk- Botswanali- Trinidadli seklinde insanlari ayirmaya devam edersen mutlaka zaten Savas olacaktir.. O konuda icin rahat olsun.. Kac kere savasa girdin veya savas zamaninda hayatta kalmaya calistin mi ki bu kadar rahat konusuyorsun ? Savas fetisistleri siz kendi savasinizi kendiniz yapin ama kimseden de sizin anlamsiz kimliklerinizi daha fazla surdurun daha fazla savas uretin diye savasmasini istemeyin..

Yeter artik..

tarihinde Dexter tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kimliksiz yaşamak isteyenler , yok olmaya mahkumdur...Bu konuda elvis e katılıyorum..Savaş ; mikroorganizmalar arasında bile mevcutken , neye dayanarak savaş olmamasını isteyebilirsiniz??Önemli olan; barışı koruyabilmek için savaşabilecek kadar cesur ve hazırlıklı olmaktır..

Savaşlar kaçınılmazdır..Doğa zaten bir savaş alanıdır...Kimi aç kalmamak için , kimi yok edilmemek için savaşır...

Sitelerde Paylaş

Insan kimligim bana yetiyor da artiyor bile .. Ayrica kendimi iyi hissetmem icin icgudusel - hayvani korkularimdan kurtulmam icin baska kimliklere ihtiyac duymuyorum..

Cok merakliysaniz savasa , toplanin siz bi haftasonu daglik bayirlik bir yerde .. Tas - sopa dalin tatmin olun, belki hani agziniz burnunuz kirilir da savasin -kavganin hos bir durum olmadigini kavrarsiniz..

Yahu sanayilesmis- medeniyet kurmus insanoglu hangi dogadan bahsediyorsun ki.. :D

Magaradasin da ayi- cakal- kurt saldiriyor zannedecek seni duyan da..

Ya da savasi RPG mi zaanediyorsunuz anlamadim ki, bekle ki Legolas ciksin seni kurtarsin sarisin - renkli gozlu falan..

Sitelerde Paylaş
Elvis sen Turk- Botswanali- Trinidadli seklinde insanlari ayirmaya devam edersen mutlaka zaten Savas olacaktir.. O konuda icin rahat olsun.. Kac kere savasa girdin veya savas zamaninda hayatta kalmaya calistin mi ki bu kadar rahat konusuyorsun ? Savas fetisistleri siz kendi savasinizi kendiniz yapin ama kimseden de sizin anlamsiz kimliklerinizi daha fazla surdurun daha fazla savas uretin diye savasmasini istemeyin..

Öyle bir yazmışsın ki ben sanki diktatörmüşüm, lidermişim gibi. Bende diğer insanlar gibiyim ve gencim, bir savaş çıkınca en önde koşanlardan biri ben olacağım. Başkaları ölücek ben yaşayacak değilim, ayrıca savaşı zevk verici bulurum. Sadist falanda değilim, çünkü bu kanımda var. Ne zaman tehlikeyle karşılaşsam, birileriyle kavga edip dayakta yesem korkmam ve acıdan zevk alırım.

Bu günkü teknoloji ile savaş caydırıcı gelebilir ama ne kadar acıda olsa gerçek bu, teknoloji çağında yaşıyoruz.

Sitelerde Paylaş
Bazı kişiler savaş kötüdür, hiç olmamalıdır diyor. Peki soruyorum onlara savaş olmasaydı şu anda biz neredeydik. Anadoluya savaşa savaşa gelmeseydik ne olucaktı. Bu topraklar başka milletlerin elinde olacaktı. Bizde belki tarihten silinecektik, çünkü orta asyada bu kadar yıl duramazdık ve birileri bizi yok ederdi. Savaş kötü değildir yaşamın gereğidir. Birileri bağımsız olarak yaşıyorsa bunu savaşta ölen o insanlara borçludur.

Hiçbir şey karşılıksız olmaz ve herşeyin bedeli vardır. Biz Türküz diyebiliyorsak bunun bedelini savaşarak ödüyoruz.

Savaşmaktan kaçınan toplumlarsa sürünüyor ve kimliğimizi istiyoruz diye ağlayıp duruyorlar. İyi oluyor onlara çünkü bağımsızlık onların hakkı değil.

Bizler savaş ölüleriyiz

Artık karşı karşıya değiliz

Bildiririz.

Özdemir Asaf

Elvis sana, naçizane, tavsiyem bu şiiri her gün okuyup üzerine düşünmendir. Asker dediğimiz ölen-öldüren bir robot değil.

Sitelerde Paylaş

tamamen Hitler tarzı bir mantık yürütme...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...