Jump to content

Farkındalığın acısı

Recommended Posts

Nietzsche'niin terminololojimize kattığı bir kavramdır "farkındalığın acısı" Bu kavram, farkında olmanın beraberinde getirdiği acıları çok güzel özetliyor. Çoğumuz formülize edilmiş hayatlar sürüyoruz. Doğduğumuz toplumun öğretileriyle büyüyor ve bunu kabul ediyoruz. Malum din de bu öğretilerden biri. Müslüman bir toplumda yaşıyorsak müslüman, hıristiyan bir toplumda yaşarsak hıristiyan olarak ölüyoruz, ta ki farkında olana dek. Bu çok daha önce formülize edilmiş yaşam hayatımıza epey kolaylık sağlıyor ancak insan olmanın en önemli unsuru iradeden bizi yoksun bırakıyor. Çok karmaşık görünsek de farkında olmadığımız sürece aynı kalıptan çıkan, fabrikasyon ürünlerden bir ayrımımız kalmıyor.

Düşünüp farkında olmak ise beraberinde insana ağır bir yük yüklüyor omuzlarımıza. İnançlı arkadaşların sandığı gibi ateistler pek ehli keyif olamıyorlar bu noktada. Dinciler yalan bir öte dünyanın korkusu yüzünden kendine çeki düzen veriyorsa, ateistler kendi iradeleri, insan olma gereği adına "insan" oluyorlar. Çoğu müslümanın sandığı gibi ya da ona öğretildiği gibi ateistler her kötülüğü yapan ya da yapma potansiyeli olan insanlar olark görülmesini çocukça hatta trajikomik buluyorum. Farkında olmak acı bir şey olsa da insanı daha bağımsız kılar. Çünkü insan kendi iradesini kullanma tasarrufuna ermiştir artık. Farkında olmak zor olduğu kadar güzeldir. Bu noktadan başlayarak, toplumsal formüllerin gerekliliği üzerine tartışalım isterim.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 85
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Teşekkürler,güzel bir yorum.Dünyayı güzelleştirecek şey insan bilincidir.

Sitelerde Paylaş

İşte lezzetli bir tartışma konusu.

Düşünüp farkında olmak ise beraberinde insana ağır bir yük yüklüyor omuzlarımıza. İnançlı arkadaşların sandığı gibi ateistler pek ehli keyif olamıyorlar bu noktada. Dinciler yalan bir öte dünyanın korkusu yüzünden kendine çeki düzen veriyorsa, ateistler kendi iradeleri, insan olma gereği adına "insan" oluyorlar. Çoğu müslümanın sandığı gibi ya da ona öğretildiği gibi ateistler her kötülüğü yapan ya da yapma potansiyeli olan insanlar olark görülmesini çocukça hatta trajikomik buluyorum. Farkında olmak acı bir şey olsa da insanı daha bağımsız kılar. Çünkü insan kendi iradesini kullanma tasarrufuna ermiştir artık. Farkında olmak zor olduğu kadar güzeldir. Bu noktadan başlayarak, toplumsal formüllerin gerekliliği üzerine tartışalım isterim.

Kesinlikle çok doğru saptamalar. Farkındalığın, insana bindirdiği ağır yükün yanı sıra onu özgür kılması, bu acıları çekilesi kılıyor bence.

Toplumsal formüller, genel bağlamda birleştirici olması ve sosyal düzeni koruması -dolayısı ile yaşanası kılması- açısından gerekli görülebilir,

ancak öte yandan tek tek ele alıp özelden baktığımızda pekte mutluluk veren bir çözümler yumağı göremiyorum.

Bence, toplumsal çözümler, yapısı gereğince baskıcıdır ve bu yüzden çoğunlukçudur.

Doğada hayatta kalmanın şartı sürüye uymaktır. Bu yüzden dışarıda kalma korkusu, toplumsal kuralları uyulması zorunlu hale getiriyor.

İnsan, iradesi gereği bu kurallara uymama hakkını kullanmak istediğinde ise dışlanma ile karşılaşıyor.

Farkındalığın acılarından biride budur.

Sitelerde Paylaş

Sağolasınız arkadaşlar,

Bu yüzyıllar belirlenmiş toplumsal formüller, birey yaşamı bir çizgide tutmak için uygulana gelmiştir ve bunun dışına çıkmaya teşebbüs ettiiğiniz an da dahi anormal oluveriyorsunuz. Norm kelimesi uygulana gelmiş kural ve kalıp anlamına geldiği gibi bu kurallara uymak normal olmak anlamını taşıyor. Bu normlar toplumsal yapı tarafından sürekli destekleniyor. Bu desteklenmenin ardında insan yığınlarını bir noktada birleştirmek ve zihinsel, ruhsal taleplerini belli noktalarda kıskaca alıp, farklı istekte bulunmalarını engelliyor. Tüm bu normlar insan iradesini yok saymaya o denli müsait ki, insanlar fabrikasyon ürünler haline dönüşüyor.

Hepimiz doğup, büyüyor, çalışıyor, evleniyor ve ölüyoruz. Bu dizgiyi takip ederken karşımıza sürekli yeni kaygılar çıkıyor ya da çıkarılıyor demeli. Herşey kendi sınırırlarımız içinde tamamlandıktan sonra maddi isteklere yöneliyoruz. Evimizi yenileme, arabamızın bir üst modelini alma, yazlık edinme, kışlık edinme. Hep daha iyisi olduğunu düşündüğümüz maddi kaynaklara yönelip kendimizi rahatlatıyoruz. Ama bu rahatlık uzun sürmüyor çünkü çok zaman öncesinden içsel tepkilerimizi yok saymaya koşullanmış oluyoruz. Maddi ve geçici hazlarla sürekli masturbasyon yapıyoruz. İrademiz üzerine kurulmuş bu tahakküm bizi mutlu olmaktan çok kendini mutlu sanan köleler haline getiriyor. Tüm bahsini ettiğim bu sorunların aşılmasında kaliteli bir eğitim anlayışının önemli olduğunu düşünüyorum. Sizin yorumlarınızı da duymak isterim.

Sitelerde Paylaş
bir ateistin içinde insani duyguların olması ona yaratıcının bi hediyesidir buda bi gerçek.yoksa satanistlerin durumunu biliyorsunuz yani.adamlar sapkınlıkta ön planda.

Normların yarattığı algıda ateistleri tu kaka ilan etmek alışılagelmiş bir tutum. Sen allahbabanın bize iyiliği hediye ettiğini düşünürek bizi "kötü" olmaktan kurtarmışsın. Sağolasın da merak ettim allahbaba bize armağanlar yağdırırken satanistleri unutmuş mu? Hiç satanist tanıdığım olmadığı için iyilerdir kötülerdir deme tasarrufunu kendimde bulamıyorum doğrusu.

Bahsini açtığımız konu insan iradesi iken sen iradeni kullanma gereği duymadan yorum yapıyorsun sanıyorum

İyilik ve kötülük kavramları yer mekan zaman düzlemi içinde değişir. Bu konuda Andromeda'ya hak vermememek mümkün değil.

Sitelerde Paylaş
biraz rahat ve esnek olun arkadaşlar... acınızla dalga geçenle siz de dalga geçin...

(bu konu ateist cafe'de değil miydi yahu..)

biliyoruz bu forumda sizinle dalga geçmemiz hoşunuza gidiyo .. ama aynı şey bizim için geçerli değil -_-

Sitelerde Paylaş
Normların yarattığı algıda ateistleri tu kaka ilan etmek alışılagelmiş bir tutum. Sen allahbabanın bize iyiliği hediye ettiğini düşünürek bizi "kötü" olmaktan kurtarmışsın. Sağolasın da merak ettim allahbaba bize armağanlar yağdırırken satanistleri unutmuş mu? Hiç satanist tanıdığım olmadığı için iyilerdir kötülerdir deme tasarrufunu kendimde bulamıyorum doğrusu.

Bahsini açtığımız konu insan iradesi iken sen iradeni kullanma gereği duymadan yorum yapıyorsun sanıyorum

İyilik ve kötülük kavramları yer mekan zaman düzlemi içinde değişir. Bu konuda Andromeda'ya hak vermememek mümkün değil.

satanistler karaktersiz tehlikeli ve sapkın kişiliklerdir.bunun nedeni allah ın unutması değil kendi seçimleridir.bi insanın ateizmi seçmesi onu tehlikeli bi sapık konumuna getirmez.satanistlerde en belirgin özellik kişilik ve karakter bozukluğu ve acımama duygusu.işte allah ın her insana verdiği hediyeler olan insanlık vicdan sevgi ve saygıyı satanistler kaybetmişlerdir.ateizm yada deizm le bu duygular kaybolmaz.satanizmde kaybolmasının nedeni aşırı derece sapkın ve tehlikeli bi inanç olduğu içindir.

Sitelerde Paylaş
satanistler karaktersiz tehlikeli ve sapkın kişiliklerdir.bunun nedeni allah ın unutması değil kendi seçimleridir.bi insanın ateizmi seçmesi onu tehlikeli bi sapık konumuna getirmez.satanistlerde en belirgin özellik kişilik ve karakter bozukluğu ve acımama duygusu.işte allah ın her insana verdiği hediyeler olan insanlık vicdan sevgi ve saygıyı satanistler kaybetmişlerdir.ateizm yada deizm le bu duygular kaybolmaz.satanizmde kaybolmasının nedeni aşırı derece sapkın ve tehlikeli bi inanç olduğu içindir.

satanizmin böyle sapkın bi inanç olduğu nerde yazıyo acaba .. mesela sizin kutsal kitabınız var, sizi sizin kitabınıza göre değerlendiriyoruz biz .. satanistleri neye göre değerlendiriyosun acaba merak ettim?? .. yani kısaca bilgin onların öğretilerini bilmenden mi geliyo yoksa kulaktan dolma, orda burda duyduğun şeyleri mi yazıyosun bu konuya??

tarihinde sangre tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
satanizmin böyle sapkın bi inanç olduğu nerde yazıyo acaba .. mesela sizin kutsal kitabınız var, sizi sizin kitabınıza göre değerlendiriyoruz biz .. satanistleri neye göre değerlendiriyosun acaba merak ettim?? .. yani kısaca bilgin onların öğretilerini bilmenden mi geliyo yoksa kulaktan dolma, orda burda duyduğun şeyleri mi yazıyosun bu konuya??

satanistleri nerdenmi biliyorum? müthiş hayvan sevgileri ve kendi arkadaşlarını hatta sevgililerini kesip doğrayacak kadar insancıl hal ve hareketlerinden biliyorum.

Sitelerde Paylaş

Yahu müslüman arkadaşlar konumuz satanistlerin, ahlak anlayışı değil bizine satanistlerden. Belli ki çoğumuz tanımıyoruz satanistleri o yüzden bu konuda yorum yürütme çocukça olur. Konumuz insan iradesi üzerinde tahakküm kuran formüller. Konu bu yahu

Sitelerde Paylaş
biraz rahat ve esnek olun arkadaşlar... acınızla dalga geçenle siz de dalga geçin...

(bu konu ateist cafe'de değil miydi yahu..)

Şekerim nietzsche'nin öne sürdüğü farkındalığın acısı kavramıyla. "Size baba diyebilir miyim, hiç babam olmadı benim. aclıarıın çocuğuyum ben" cümlelerinin kastettiği acının arasında bağlantı kurman, hayatta hiçbir şey öğrenmemiş olduğunu anlatıyor bana. Umarım birgün sen de farkında olanların arasına katılırsın.

Sitelerde Paylaş
satanistleri nerdenmi biliyorum? müthiş hayvan sevgileri ve kendi arkadaşlarını hatta sevgililerini kesip doğrayacak kadar insancıl hal ve hareketlerinden biliyorum.

yalan mı(!) ..?? ..

her sene sokaklarda katledilen hayvanlar(!) .. müthiş hayvan sevgisine örnek değil mi?? .. ama yok satanistler kedileri kolu komşuya vermiyolar haklısın :lol:

kendi arkadaşlarını, sevgililerini, annesini babasını ateist diye .. içine şeytan girmiş diye kesip doğrayan.. örnek;annesini dini için kafasını kesen oğul haberi(!) .. hırsızlık yapanın elini kesen, insanları zinadan taşlayan, suçu dolayısıyla idam edilen linç edilen insanları sıklıkla görmeyiz müslümanlıkta .. daha geçen gün haberlerde tecavüze uğrayan kızın suçlu bulunması vardı .. (!!!) .. ne oldu pek bi benzemiş öyle değil mi??

ayrıca primat konuyu sabote ettiğim için özür dilerim .. en yakın zamanda bu konuya yazıcam.

tarihinde sangre tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...