Jump to content

Ay'a gerçekten çıkıldı mı?

Recommended Posts

• İleti 73
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

ciddi ciddi Armstrong'un aya gidip gitmediğini mi tartışıyorsunuz...

Bu saatte uykuluyum diye hayal görüyorum sandım önce...

Komplo teorisinin bile bir namusu vardı. on uyok ettiniz...

Bence süpermenin kriptondan gelip gelmediğini tartışsak daha mantıklı olur...

saygılarımla

Sitelerde Paylaş

Power'den

2. lunar modülün inişe dair hiçbir iz bırakma

Evet inişte yerden kalkan tozlar uzay aracının çok yakına düşmüş. huh.gif

Ay

Yerçekimi ivmesi 1,622 m/s2

Kurtulma Hızı 2,38 km/s

Dünya

Yerçekimi İvmesi 9.78 m/s2

Kurtulma hızı 11,18 km/s

Yerçekimi ivmesi düşük olduğu için roket motorlarının egzos gaz çıkış hızları düşük olmalı.

Ek:

Roketlerden dikine çıkan gazların, Ay'da atmosfer olmadığından, vakuum içerisinde genişleyerek sağa sola yayılması daha çabuk bir sürede gerçekleşir.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...e_U.S._Flag.jpg

edit: Bu arada dikkatimi çekti, adamın gölgesi sağ tarafa düşerken bayragın gölgesi sol tarafamı düşüyor :D

resime dikkatli bakarsanız bayrağın gölgesiyle alakası yok..

bayrağın hemen solundaki o kalınca gölge kalınca bir yarığa ait..

bayrak tamamen dik bir şekilde güneşe doğru dönük..

bayrağın gölgesi büyük bir ihtimalle belli belirsiz orada olmalı..

ama bu mesafeden bunu görmemiz çok zor olabilir..bayrak direğide ince çünkü..

resimde ben gökyüzünde belli belirsiz ışık süzmeleri gördüm..

bu o an gökyüzünde makinanın yakalayabildikleri olabilir..

dikkatli incelemek gerekiyor..

çözünürlüğü artırarak bakın..

tarihinde godDAR tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bayragin Dalgalanmasi:

Bayragin sadece bildiginiz diregi degil, bir de ust kisminda ince bir cubuk var. Bu cubuk bayragin uzun kenarindan daha kisa. Bu yuzden bayragi burusuk gosterip dalgalaniyor goruntusu yaratiyor. Nasa'nin adamlari bilerek boyle bir bayrak hazirlamislar. Cunku obur turlu bildigimiz, alistigimiz bayrak goruntusune benzemiyor, ayda asildigi zaman. Yani bilincli yapilan birseymis bu. Yukaridaki yazimda bahsettigim ve Ay'a gidilmedigini iddia eden komplo teorilerisyenlerinin iddialari hakkinda TV'de yayinlanan belgeselde bahsedilmisti bundan.

Gokyuzunde yildiz gozukmemesi:

Gokyuzunde yildiz gozukmemesi ise, gunes isigini yansitan parlak yuzey ve parlak astronot kiyafetleri yuzunden, kullandiklari fotograf makinasindaki "exposure" suresinin (poz suresi) cok kisa tutulmak zorunda olunmasindan kaynaklaniyor. Bu yuzden, nispeten silik olan yildizlar filmde yer almiyor. Yani bilimsel acidan, aslinda yildiz gozukmemesi fotogafin dunyada degil Ay'da cekildiginin kaniti.

Benzer sekilde diger tum sorularin ve itirazlarin da cevabi var.

Yukarida verdigim badastronomy link'ine goz atin.

Sitelerde Paylaş
  • 10 years later...

astronotların ve araçların ay'da gölgeleri paralel olması gerekirken gölgelerin biririni kestikleri net görülmekte yani ay'da tek ışık kaynağı güneş ışığı değildi çoklu set ışığıydı. ay'dan kalkan roket hiç duman çıkarmadan nasıl kalkış yaptı bu da güçlü bir eleştiri.

Sitelerde Paylaş
On 22.03.2008 at 11:05, godDAR said:

resime dikkatli bakarsanız bayrağın gölgesiyle alakası yok..

bayrağın hemen solundaki o kalınca gölge kalınca bir yarığa ait..

bayrak tamamen dik bir şekilde güneşe doğru dönük..

bayrağın gölgesi büyük bir ihtimalle belli belirsiz orada olmalı..

ama bu mesafeden bunu görmemiz çok zor olabilir..bayrak direğide ince çünkü..

resimde ben gökyüzünde belli belirsiz ışık süzmeleri gördüm..

bu o an gökyüzünde makinanın yakalayabildikleri olabilir..

dikkatli incelemek gerekiyor..

çözünürlüğü artırarak bakın..

aya çıkıldıysa ayda da atmosfer yoksa mekik aydan nasıl havalanıp dünyaya döndü?

Sitelerde Paylaş
41 dakika önce, bilgix yazdı:

aya çıkıldıysa ayda da atmosfer yoksa mekik aydan nasıl havalanıp dünyaya döndü?

Orada modül örümcek isimli platformun üzerinde duruyor, bunlar iniste birbirine kenetli ama ayrilabiliyorlar. Yanma olayi modüle entegre edilmis sivi oksijen tanklariyla saglaniyor. Alttaki örümcege hizla vuran yakit onu yukari dogru itiyor, ortaligin toza dumana bogulmamasini saglayan alttaki platform ve modül bir sapan gibi yukari firlamis oluyor.

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, deadanddark said:

Orada modül örümcek isimli platformun üzerinde duruyor, bunlar iniste birbirine kenetli ama ayrilabiliyorlar. Yanma olayi modüle entegre edilmis sivi oksijen tanklariyla saglaniyor. Alttaki örümcege hizla vuran yakit onu yukari dogru itiyor, ortaligin toza dumana bogulmamasini saglayan alttaki platform ve modül bir sapan gibi yukari firlamis oluyor.

harika bi açıklama o halde bence de aya gidildi.

Sitelerde Paylaş
27 dakika önce, bilgix yazdı:

harika bi açıklama o halde bence de aya gidildi.

Sinek kücüktür ama mide bulandirir. Ilk duydugumda bana da mantikli gelmisti gidilmedigi fikri. Yanmis bir sürü fotograf(üsteli bayagi büyük bir kismi), iclerinden ise yarayanlarin (Photomanipülasyon) yeniden düzenlenip güzellestirilmesi ki burada Nasa medyatik olmaya calismis. Bu sey gibi.. kendi selfisini ceken insanlarin fotografi biraz güzellestirip yeniden paylasmasi gibi. Üstelik bazilarinin fotografta görülen sekliyle bir stüdyo hazirlayip yeniden cekilmesi söz konusu olmuski bunu duyunca simdi gelde inan bunlara.... Herneyse fotografta yildizdi tozdu gölgeydi bayrakti hepsinin aciklamasi var ama benim icin asil üzerinde durulmasi gereken kisimin astronotlardaki deli cesaretinde olmasi gerekli. Neyin üzerine indigini bilmiyorsun, belki batacaksin, bataga gireceksin, yolda basina bir felaket gelecek....Zaten mekige bindiklerinde jeofizikcinin bundan sonrasi Allaha kalmis demesi isin ne kadar ciddi oldugunu gösteriyor, üstelik birde üzerinde Arapca Fatiha duasi cakilmis plaket ile yola cikiyorlar.

tarihinde deadanddark tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, bilgix yazdı:

peki bilgisayar kapasiteleri düşükken nasıl başardılar bunu?

Amstrong'a Aya inilmediginden gayet emin biri incil uzatmis ve yemin et demis, gözünün üzerine yumrugu yemis dogal olarak. Bana yemin et diye Kuran uzatsalar güler gecerdim, agir abinin bu yapilan cok zoruna gitmis olmali.

Yukaridaki fotografta bayragin gölgesi görülmüyor ama diregi kadraja girmis, fotografi büyütüp astronotun gölgesinin hemen üzerini takip ederseniz görürsünüz. Peki bayrak nerede? O anlasilmasi asil kolay olan. Astronotun kisa bacaklarinin gölgesinin uzunluguna bakin sonrada bayragin asili oldugu direge bakin ne kadar uzar o gölge  birer cizgi cizerek bayrak gölgesinin kadrajin ne kadar uzagina/cercevenin ne kadar disina düstügünü gösterebilirim eger isterseniz. Gercekten üzerine düsülecek bir konu degil. Sormak istiyorum gidilmemisse bunun kime ne faydasi olacak?

Bilgisayar problemi icin IBM ile konusmalisiniz. Ben bilgisayar terimlerinden ve o zamanin bilgisayarlarinin pac-man gibi oyunlari oynamaktan baska ne ise yaramis olabilecegini bilmiyorum.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, deadanddark yazdı:

Sinek kücüktür ama mide bulandirir. Ilk duydugumda bana da mantikli gelmisti gidilmedigi fikri. Yanmis bir sürü fotograf(üsteli bayagi büyük bir kismi), iclerinden ise yarayanlarin (Photomanipülasyon) yeniden düzenlenip güzellestirilmesi ki burada Nasa medyatik olmaya calismis. Bu sey gibi.. kendi selfisini ceken insanlarin fotografi biraz güzellestirip yeniden paylasmasi gibi. Üstelik bazilarinin fotografta görülen sekliyle bir stüdyo hazirlayip yeniden cekilmesi söz konusu olmuski bunu duyunca simdi gelde inan bunlara.... Herneyse fotografta yildizdi tozdu gölgeydi bayrakti hepsinin aciklamasi var ama benim icin asil üzerinde durulmasi gereken kisimin astronotlardaki deli cesaretinde olmasi gerekli. Neyin üzerine indigini bilmiyorsun, belki batacaksin, bataga gireceksin, yolda basina bir felaket gelecek....Zaten mekige bindiklerinde jeofizikcinin bundan sonrasi Allaha kalmis demesi isin ne kadar ciddi oldugunu gösteriyor, üstelik birde üzerinde Arapca Fatiha duasi cakilmis plaket ile yola cikiyorlar.

Allaha kalmış derken?

Astronotlar müslüman degil ki.

Şu örümcek mekanizmasını anlayamadım?

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, adalet123 yazdı:

Allaha kalmış derken?

Astronotlar müslüman degil ki.

Şu örümcek mekanizmasını anlayamadım?

O sirada orada calisan jeofizikci (bunlar yerkabugu arastirmacilari nerede petrol oldugunu tespit edebilme yetenekleri var, benimde olsun isterdim) bir eleman var. Nasa bu elemanin calismalarinin cok faydasini görmüs. Görevi Ay yüzeyini eldeki verilerle analiz etmek ve yüzey yapisinin nasil olabilecegi konusunda fikir yürütmek sonrada inecekleri yer icin hedef noktasi belirlemek. Google ile Farouk El  Baz diye aratirsaniz karsiniza cikacaktir. Kendisi müslüman bir bilim insani.

Örümcek mekanizmasi astronotlari tasiyan modülü tasiyan 4 tane ayagi olan bir tasiyici. Bu tasiyici cok agir iniste sorun degil ama kalkista yük fazlasi demek, kücük modül (kendine ait yakiti var yukari cikarken tüketiyor) bundan ayrilip onlari yukarida bekleyen anamodüle(kendi yakiti var) cikiyor.Onunla kenetlenip dünyaya dönüyor.Alttaki resim Ay örümcegi degil ama onun farkli bir modeli.Bu resim düsük cözünürlüklü, buraya eklemede sorun yasatmayacagi icin sectim.

nasa-israeli-space-agency-spaceil-moon-landing-space-news-space-x-falcon-9-1537458.jpg

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, deadanddark yazdı:

O sirada orada calisan jeofizikci (bunlar yerkabugu arastirmacilari nerede petrol oldugunu tespit edebilme yetenekleri var, benimde olsun isterdim) bir eleman var. Nasa bu elemanin calismalarinin cok faydasini görmüs. Görevi Ay yüzeyini eldeki verilerle analiz etmek ve yüzey yapisinin nasil olabilecegi konusunda fikir yürütmek sonrada inecekleri yer icin hedef noktasi belirlemek. Google ile Farouk El  Baz diye aratirsaniz karsiniza cikacaktir. Kendisi müslüman bir bilim insani.

Örümcek mekanizmasi astronotlari tasiyan modülü tasiyan 4 tane ayagi olan bir tasiyici. Bu tasiyici cok agir iniste sorun degil ama kalkista yük fazlasi demek, kücük modül (kendine ait yakiti var yukari cikarken tüketiyor) bundan ayrilip onlari yukarida bekleyen anamodüle(kendi yakiti var) cikiyor.Onunla kenetlenip dünyaya dönüyor.

Hocam her soruya cevap veriyorsunuz teşekkürler.

Bu ay yüzeyinden kalkışın nasıl gerçekleştiğine dair videolar arayacağım.Animasyonda olur.Bulursam buraya eklerim.

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, adalet123 yazdı:

Hocam her soruya cevap veriyorsunuz teşekkürler.

Bu ay yüzeyinden kalkışın nasıl gerçekleştiğine dair videolar arayacağım.Animasyonda olur.Bulursam buraya eklerim.

Güzel olur.  Ayrica düsünüyorumda bana en güzel tekliflerle gelselerdi Aya gönderecegiz sizi diye, teklifleri ne kadar göz kamastirici olsada bunu kabul etmezdim. Ayagim hep yere basmali benim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...