Jump to content

Liberaller, Ellerinden Gelse Atatürk'ü Tarihten Silecek.

Recommended Posts

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=g%C3%B6z+var+izan+var&nr=y&pt=goz+var+izan+var

çaktırma :)

Bu arada süpersin ludwig, durmak yok yola devam abi :)

Bak işte, aslına döndün birden. Çok yakışmış bu slogan sana. Avatarını da ampul yap ama..

O zaman sen Ludwig'den de süper olacaksın.

E madem oyunu AKP'ye verecekmişsin, haftalardır onları ve sapık destekçilerini savunup duruyorsun, tam olsun bari.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 269
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ya Ludvig kardeşim bu saydığın demokrasi havarisi(!) yazar takımı bir gün de yasadışı dinleme ve Fethullahçı olduğu söylenen gladyo tarzı teşkilat içi oluşumları araştırsa ve dokunsa acaba yararlı olmaz mı?...

Aaa, üstüme iyilik sağlık Andromeda kardeşim !

Öyle yaparlarsa entelektüelliğin ne tadı kalır ?!

Hem insan yediği çanağa pisler mi yahu, cık cık cık !

Peki ya ne yapar ?

Fetullah atar önlerine bir kemik, onlar da yalar !

İt, sahibini ısırır mı ?

Hayır.

Sadece sahibinin işaret ettiği yere saldırır .

Şuursuzca ...

Sitelerde Paylaş

Tek kelime ile ben özetleyim çözüm yolunu...

Başka hiç bir şeye gerek yok..

Laiklik........

Bu zeminde kelimenin tam anlamı ile laikliği uygularsak, başka hiç bir yeniliğe gerek yok..

Bende bu noktada Laiklik ekseninde bir soru yazacak olursam. Bu nasıl bir laiklik olacak? Tamam din ve devlet işlerinin bir birinden ayrıldığı bir düzlemden hareket edersek.

Diyanet ne olacaktır?

Okullardaki din dersleri?ni

Üniversitedeki türban muamması?nı İmam hatip liseleri?ni Laiklik noktasında nasıl değerlendireceğiz. Konum ne olacak.

Sitelerde Paylaş
Ya Ludvig kardeşim bu saydığın demokrasi havarisi(!) yazar takımı bir gün de yasadışı dinleme ve Fethullahçı olduğu söylenen gladyo tarzı teşkilat içi oluşumları araştırsa ve dokunsa acaba yararlı olmaz mı?...

Süper +1

bizim entel dantel yoğurtlu mantı uzmanları da dahil,savcılar dinleniyor diye yazdık gram eleştiren çıkmadı,işleri güçleri TSK

Sitelerde Paylaş

Astur

verdiğin linkte okkalı bir küfür var eğer bunu IFeelGood için ima ediyorsan bu çok terbiyesizce.

Yok, benim için değil o link Sevgili Hakim. Mürted "göz var nizam var" demiş, sanırım onu düzeltmek amaçlı vermiş. Doğrusu "göz var izan var"dır ya hani, onu anlatmak istemiş Mürted'e.

Sitelerde Paylaş

Bak işte, aslına döndün birden. Çok yakışmış bu slogan sana. Avatarını da ampul yap ama..

O zaman sen Ludwig'den de süper olacaksın.

E madem oyunu AKP'ye verecekmişsin, haftalardır onları ve sapık destekçilerini savunup duruyorsun, tam olsun bari.

Benim avatarım ampülden güzel, güneş var, hem de doğumu insan eli ile oluyor. Anlayana çok güzel bir mesaj veriyor bence.

Bu ara mesajlarda paranoyanızı körüklemek adına İnşAllah yazıyorum, AKP sloganları yazıyorum vs. ve görüyorum ki işe yarıyor. Oltaya geldiğiniz için teşekkürler. Yarın öbür gün beni gizli müslüman olmakla falan da suçlarsınız herhalde.

Astur

verdiğin linkte okkalı bir küfür var eğer bunu IFeelGood için ima ediyorsan bu çok terbiyesizce.

Hakim,

böyle komplo teorilerini nasıl 2 sn.de çiziktiriveriyorsunuz gerçekten anlayamıyorum, sanırım benim hayalgücüm sizlerinki yanında zayıf kalıyor. Mürteddd "göz var nizam var" yazmış, ben de o sözünü alıntılayıp doğrusunun "göz var izan var" olduğunu öğretmek için ekşisözlük'teki başlığı ona yolladım, olayın IFeelGood'la alakası yok. Sen söyleyene kadar o küfürlü ifadeyi de görmemiştim, sayfanın en altındaymış.

edit: Zaten IFeelGood olayı doğru anlamış.

tarihinde A$tur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Benim avatarım ampülden güzel, güneş var, hem de doğumu insan eli ile oluyor. Anlayana çok güzel bir mesaj veriyor bence.

Bu ara mesajlarda paranoyanızı körüklemek adına İnşAllah yazıyorum, AKP sloganları yazıyorum vs. ve görüyorum ki işe yarıyor. Oltaya geldiğiniz için teşekkürler. Yarın öbür gün beni gizli müslüman olmakla falan da suçlarsınız herhalde.

Seni gizli müslüman olmakla suçlamam tabii. Bu aklıma bile gelmez.. Senin gibi ateistler var. Sayınız pek az ama var.

Hem ben de çok sık İslami terimler, dilekler filan kullanırım, çok eğlenirim.

Avatarın elbette güzel ama artık diğeri daha çok yakışır bence.

Sen bir kere daha düşün.

Sitelerde Paylaş
Hakim,

böyle komplo teorilerini nasıl 2 sn.de çiziktiriveriyorsunuz gerçekten anlayamıyorum, sanırım benim hayalgücüm sizlerinki yanında zayıf kalıyor. Mürteddd "göz var nizam var" yazmış, ben de o sözünü alıntılayıp doğrusunun "göz var izan var" olduğunu öğretmek için ekşisözlük'teki başlığı ona yolladım, olayın IFeelGood'la alakası yok. Sen söyleyene kadar o küfürlü ifadeyi de görmemiştim, sayfanın en altındaymış.

edit: Zaten IFeelGood olayı doğru anlamış.

onun için mi çaktırma diyip,sırıtma işareti koydun,her söylenen söze link mi verirsin??

Neyse doğrusunu sen bilirsin ama bir daha olmasın !

Sitelerde Paylaş

Seni gizli müslüman olmakla suçlamam tabii. Bu aklıma bile gelmez.. Senin gibi ateistler var. Sayınız pek az ama var.

Hem ben de çok sık İslami terimler, dilekler filan kullanırım, çok eğlenirim.

Avatarın elbette güzel ama artık diğeri daha çok yakışır bence.

Sen bir kere daha düşün.

Aslında avatarıma ampül koyabilirim, veya profil resmime, ama senin beklediğin sebeplerden ötürü değil. Şu olayı protesto için koyarım koyarsam:

http://reason.tv/video/show/light-bulbs-vs-the-nanny-state

Bu arada madem milleti sapık ilan etmeyi falan çok seviyorsunuz hacı ile, sen de Azize Teresa'yı falan düşünebilirsin avatar için.

Sitelerde Paylaş

onun için mi çaktırma diyip,sırıtma işareti koydun,her söylenen söze link mi verirsin??

Neyse doğrusunu sen bilirsin ama bir daha olmasın !

ALLAH ALLAH, çattık ya :D

Açık açık hatasını yazacağıma alıntıladım, link verdim. Mürteddd ile birbirimizi epeydir tanırız, şakalaşırız falan, size ne oluyor ki?!

Bu arada benim kadar link veren az vardır forumda, kaynaksız konuşmama gibi bir huyum var, hatta bana kafayı takan oğuz, Yakup vb. bazı tipler link atmama falan takılırlar, sanki kıçtan uydurulan bilgiler kaynaklı olanlardan daha güvenilirmiş gibi bir hava yaratırlar.

Doğrusunu elbette ben bilirim, linki ben atmadım mı? Yazıyı ben yazmadım mı?

Bir daha da olabilir. Olursa ne olacak?

tarihinde A$tur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ayıp olacak

İlkinde de değildi, ikincisinde de olmaz. Bence senin yaptığın daha ayıp Hakim, hiç alakasız bir şeyden komplo teorisi ürettin, IFeelGood'a hakaret ettiğim izlenimi uyandırmaya çalıştın. Yakışıyor mu sen söyle?

Sitelerde Paylaş

Aslında avatarıma ampül koyabilirim, veya profil resmime, ama senin beklediğin sebeplerden ötürü değil. Şu olayı protesto için koyarım koyarsam:

http://reason.tv/video/show/light-bulbs-vs-the-nanny-state

Bu arada madem milleti sapık ilan etmeyi falan çok seviyorsunuz hacı ile, sen de Azize Teresa'yı falan düşünebilirsin avatar için.

Biz milleti sapık ilan etmedik. O kadar sapık değiliz.

Ama sapığa sapık demek de şarttır, aksini yapmak suçtur.

Bunun için de Azize olmak gerekmez. "Normal" olmak yeterli.

Sitelerde Paylaş

İlkinde de değildi, ikincisinde de olmaz. Bence senin yaptığın daha ayıp Hakim, hiç alakasız bir şeyden komplo teorisi ürettin, IFeelGood'a hakaret ettiğim izlenimi uyandırmaya çalıştın. Yakışıyor mu sen söyle?

Öyle olsa yakışmazdı. Ama bence o da benim gibi linki küfür için verdiğini düşündü. Ben de ilk linke tıkladığımda küfrü görünce bir de sen "çaktırma" yazınca küfür için verdin sandım, ifeel'e ettiğini düşünmedim ama şaka yollu mürtoşa yolladın sandım. Yanlış anlamışız.

Sitelerde Paylaş

Öyle olsa yakışmazdı. Ama bence o da benim gibi linki küfür için verdiğini düşündü. Ben de ilk linke tıkladığımda küfrü görünce bir de sen "çaktırma" yazınca küfür için verdin sandım, ifeel'e ettiğini düşünmedim ama şaka yollu mürtoşa yolladın sandım. Yanlış anlamışız.

eyvah kardeşime yakalanmışız. Oysa ben mürtoşa küfür etmek için 8 aydır plan yapıyordum. Silah falan bile gömdüm evin bahçesine dskjdlssş

Sitelerde Paylaş

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=g%C3%B6z+var+izan+var&nr=y&pt=goz+var+izan+var

çaktırma :)

Bu arada süpersin ludwig, durmak yok yola devam abi :)

işte elimizde örnek bir liberal var;

adı astur.

biz buna uzmanlık alanı olduğu için

sözkonusu safsataya ne dendiğini sorduk.

oysa o yardımcı olmak yerine

bizim açığımızı gözler önüne sermiş.

biz onu dost bildik, beyimiz arkamızı dönünce ateş etti.

aslında buradan bütün liberallerin nasıl tipler olduğunu görebiliriz.

gönül rahatlığıyla da genelleme hatta üstat ssinner misali tespit bilem yapabiliriz.

astur karşı tarafa sattı beni.

öyleyse tüm liberaller aslında döneklik potansiyeli taşımaktadırlar.

malum tespitte hata olmaz demiş atalarımız. :D :D

:)

Sitelerde Paylaş

işte elimizde örnek bir liberal var;

adı astur.

biz buna uzmanlık alanı olduğu için

sözkonusu safsataya ne dendiğini sorduk.

oysa o yardımcı olmak yerine

bizim açığımızı gözler önüne sermiş.

biz onu dost bildik, beyimiz arkamızı dönünce ateş etti.

aslında buradan bütün liberallerin nasıl tipler olduğunu görebiliriz.

gönül rahatlığıyla da genelleme hatta üstat ssinner misali tespit bilem yapabiliriz.

astur karşı tarafa sattı beni.

öyleyse tüm liberaller aslında döneklik potansiyeli taşımaktadırlar.

malum tespitte hata olmaz demiş atalarımız. :D :D

Neticede doğrusunu öğrendin mi sözün? Öğrendin. Attığım link bu kadar olay olduğu için hayat boyu da unutmazsın sözün doğrusunu.

Sitelerde Paylaş

..

Sonra bir deha gelmiş, Osmanlı denen ilkelliği devirmiş, yerine laik, demokratik ve özgür bir hukuk devleti kurmuş. Üstelik de tek başına.

..

Atatürk laiklik getirmiş olabilir, ama demokratlık ve özgürlük getirmedi. Tam aksine tek parti rejimi, bir dikta, ve halkın hayatına tepeden ayar çekme projesi getirdi. Nasıl bir özgürlük ki o dediğin tek adam kanuna kafasına göre şöyle yazabiliyor: "halkın umumi başlığı artık şapkadır, aykırı alışkanlık devam ettirilmesi yasaktır." Sen buna mı özgürlük diyorsun? Şeriatçıların herkese zorla sakal bıraktırması gibi bir uygulamadan bunun biçimsel olarak farkı nedir? Aynı despotluk değil midir? Zaten bu olayların "tek başına", mutlak güce sahip tek bir adam tarafından yapılmış olması bile ne tarz bir iş olduğuna dair bir ipucu değil mi?

Bak başka bir başlıkta ne yazdım. Atatürk kendisi kurduğu düzen hakkında neler diyor:

Bak Sevan Nişanyan'ın Yanlış Cumhuriyet kitabı sayfa 69'dan yazıyorum:

1930 Temmuzunda "muhalif" bir parti kurmakla görevlendirilen Fethi (Okyar)'a söyledikleri fevkalade ilginçtir:

"Bugünkü manzaramız aşağı yukarı bir dictature manzarasıdır [...] Halbuki ben cumhuriyeti şahsi menfaatim için yapmadım. Hepimiz faniyiz. Ben öldükten sonra arkamda kalacak müessese, bir istibdat müessesesidir. Ben ise millete miras olarak bir istibdat müessesesi bırakmak ve tarihe o suretle geçmek istemiyorum."

Dipnotta bu alıntının Fethi Okyar'ın Üç Devirde kitabının 392-393 sayfalarından alındığını yazıyor.

Şimdi bakalım dictature ne demek. İstibdat ne demek.

TDK sözlük sitesine göre, istibdat: "Uyruklarına hiçbir hak ve özgürlük tanımayan sınırsız monarşi, despotluk, despotizm."

Dictature ise ingilizce sözlükte "diktatörlük" manasına geliyor.

Şimdi bakalım Atatürk ne demiş: "Bugünkü manzaramız bir diktatörlük manzarasıdır [...] Ben öldükten sonra arkamdan kalacak müessese bir despotluk müessesesidir."

Başka söze gerek var mı?

Bunu 12 Kasım'da yazmıştım: http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=29687&view=findpost&p=514417

Sen ne demiştin? Atatürk bize demokrasi ve özgürlük getirdi??

Neyse devam edelim:

...

Ateist olup da şeriatçı olduğunu haykıran bir partiyi destekleyen adam, beş para etmez adamdır.

...

Bzzzt! Yanlış! AKP şeriatçı olduğunu falan haykırmıyor. Bana parti programından falan alıntı getir bakalım, şeriatçılık yapan.

Bakın.

AKP, Refah'ın ılımlı kanadının kopmasıyla oluştu, ve büyümesinin sebebi merkez sağ oylarını almasıdır. Yani eskiden DYP ve ANAP'a giden oylar artık AKP'ye gidiyor.

Bu adamlar her ne kadar kendi içlerinde dindar olsalar da tabanları onlardan şeriatçılık istemiyor. Türkiye'de merkez sağ potansiyeli yuzde 40'lara kadar ulaşmıştır, bunun belki yarısı bugün AKP'ye oy veriyor. Ben de bu gruba dahilim.

Eğer ki AKP tabanın memnuniyetle karşıladığı sivilleşme, demokratikleşme, AB reformlarını geçirme, ekonomide liberalleşme gibi politikalardan dönüp, Saadet partisi tarzı anti-AB'ci, yok faiz bankacılığı karşıtlığı falan gibi abes politikalara dönerse bu taban onu terkeder.

Sakin olun.

Ne AKP şeriatçılığını "haykırıyor". Ne de tabanının böyle bir talebi var.

Ama sizin derdiniz zaten şeriat falan değil. Bunun imkansız olduğunu gayet de iyi biliyorsunuz.

Sizin karşı durduğunuz sadece karnını-kaşıyan-adamın iktidar olması. Sizin sorununuz sadece bir tahammülsüzlük sorunu. Sadece "iktidar bizim ideolojimizin elinde olmalı" diye tutturuyorsunuz. Azınlıkta olmanıza rağmen dalavereyle, hukuksuzlukla iktidara yapışmış bırakmıyorsunuz.

Zaten kadrolaşmışsınız. Kadroların hepsi maşallah Ergenekoncu kaynıyor. Her türlü hukuksuz işlerle birbirlerini kayırıyorlar.

Devlet devlet değil koca bir çete olmuş.

Kendinize böyle bir devlet yakıştırıyorsanız ne ala.

Ama bazı insanların daha yüksek beklentileri var.

Atatürk nasıl Batı'ya bakıp üstünlüğü gördüyse ve o yöne doğru reform yaptıysa, bugün Batı o dönemde olduğu yerde durmuyor. Daha da ilerledi. Bize de ilham oluyor. Siz heralde Atatürk'ün model olarak aldığı 1920ler 30lar Avrupa milliyetçi faşizmini "çağdaş" buluyor olabilirsiniz. Ama "muasır medeniyet" çok farklı bir yerde şu an. Ve senin güzel aydınlık Atatürkçü ilerici partin şu anda AB karşıtlığı yapıyor. Saadet ve MHP gibi aynı. Kim ilerici kim gerici şu an? Biraz durup bakın.

tarihinde ludwig tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Mustafa Kemal'in zaten demokrasi getirmek diye bir derdinin olduğunu da düşünmüyorum. Ama özgürlük getirmek istediğinin düşünenlerdenim. Mesele, tüm dünyada özgürlüklerin nasıl geldiği, demokratik devrimlerin nasıl gerçekleştiğidir. Demokratik devrimler, Batı'da en koyu şekliyle Fransa'da gördüğümüz üzere jakoben bir tarzla gelmiştir, özgürlük kralın veya bir avuç sömürücünün isteği veya halkın(o dönem şartlarında burjuvazinin) demokratik talepleriyle gelmemiştir.

Bu yüzden, Fransa'da devrimciler aydınlanmacı despot veya jakoben olarak adlandırılmışlardır. Ki Avrupa'nın Rönesans, Reform ve Aydınlanma döneminden gelen birikimini göz önüne getirdiğimizde ve bunu Cumhuriyet öncesi Türkiye koşullarında karşılaştırdığımızda; Mustafa Kemal'in aydınlanmacı despot veya jakoben bir tutum göstermesi olağandır.

Kendimizi kandırmaya gerek yok, özgürlük dediğimiz şey ve hatta demokrasi dediğimiz şey de böyle geliyor. Kralı, sömürücüyü giyotine göndermeden özgürlükten bahsedilemiyor.

Sanki, Türkiye'nin Cumhuriyet öncesi çok büyük bir birikimi varmış gibi, hümanist tavırlar takınmak çocukça geliyor bana. Zaten böyle bir ilerleme söz konusu olsaydı, herhalde Osmanlı Devleti yıkılmazdı.

Osmanlı Devleti içinde özellikle 2. Mahmut'tan sonraki reformist hareketleri ileri sürebilir belki. Neden başarısız olmuşlardır? Neden bu yenilik koskoca bir imparatorluğu ayağa kaldıramamıştır? Hürriyet gibi bir amaçları var mıdır? Bunlar, belki tartışılabilinir; ama hiç birisi bu totaliter yönetimin karşısında yer almamız gerektiğini göstermez.

Başlık başında falso bence, Liberaller Atatürk'ü tarihten sileceklermiş. Atatürk, liberal değildi haliyle bir liberalin böyle bir amaç gütmesi normal; bunu önemseriz, karşısında mücadele ederiz; ama aman sakın liberaller böyle düşünmeyin deme hakkına sahip değiliz.

Bu arada, Fethi Okyar'a söylediği sözlerin hiç bir anlamı yoktur. Mustafa Kemal'in demokrat olmadığını bu sözlerle ispat etmek mümkün değildir. Parti kurma girişimleri zaten bir "demokrasi" inşa etmek için gerçekleştirilmemiştir, aydınlanmacı despotizmin rejim karşıtlarını su yüzüne çıkarması ve yok etmesi amacından başka bir amacı yoktur. Bunun da bence yanlış bir tarafı yoktur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...