Jump to content

NASIL BÖLERDİNİZ

Recommended Posts

• İleti 58
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Kadınlara yarım veririm, erkeklere tam; şikayet eden kadın olursa, iki kadının şikayetini bir erkeğe denk tutarım :rolleyes: Oldu mu?

bu cinsiyet ayrımı olarak hadi cevap kabul edilsin.

peki anne ile kız çocuk ve eş aynı payımı almalıdır.

erkek çocuk ve babada aynı mı

yatay olarak böldün diyelim.dikey olarak bölmedin.

böldüysen dediğim şekilde böldün kabul edelim mi

şikayet - dava - şahit konusunda bakara suresindeki kadın şahitliğine taş attın yine : )

işin aslı öyle değil ama neyse.

girmeyelim.

başka bölen yok mu ?

ben diyorum ki.

yalnız çocuklara ekmek bırakırım.

ve eşe.

anne baba gerisi yalan

Sitelerde Paylaş
hep aynı iftiraları utanıp sıkılmadan söylemekten bıkmadınız dimi.şuandan itibaren araştırmalar yapmaya başladım.tüm iftiralarınıza cevap vereceğim.

Cevabı yok bu iddiaların, tarihi gerçekler Kur'an ve hadis ile sabit... araştırmaya başlamanız çok önemli bu arada, tebrikler...

Sitelerde Paylaş

Selam.

Bu durumda bana göre yapılacak en akla yatkın şey, ailede en adil olan, ileriyi en iyi görebilen bir bireye ekmeğin teslim edilmesidir. Bu da duruma göre değişkenlik gösterir. Mesela ekmek babaya verilir, o yer enerji toplar, tekrar ekmek kazanmak için enerjisi olur vs. Yani bir sürü örneklemeler getirilir, bu kişiden kişiye, durumdan duruma değişir. Burda sanırım vurgulanmak istenen paylaşımcılık ama daha geniş düşünmek lazım. En iyisi birine ekmek bırakmak yerine, ekmek kazanma yöntemlerini göstermektir diyorum kendi tarzımca....

Selametle...

Sitelerde Paylaş
seza çok güzel bir açıklama

yalnız ateistmisin inanan birimisin bilmiyorum.

umarım ateist değilsindir.

Bunlar hic bir sey farkettirmez,bu davranis genetiktir,dinlerden once de vardi,hayvanlarda da ayni sey vardir,canlilar muhtemelen sonsuz denecek kadar cok sayida boyle bir durumla karsilasti bunu biliyoruz,bir cok nesil besin bulamadigindan yok oldu,iste bu durumlarda avantajli bir davranis bicimi dogal secilimle secildi,o anki dis sartlara gore aktive olur,birinci oncelik ureme nin yani gen aktariminin devaminin saglanmasidir,eger anne baba genc cocuk cok kucuk ise feda edildigi de gorulen bir durumdur.O anki sartlar belirler,ama ana tema degismez,en saglikli ve hayatta kalmasi en muhtemel ve cogalma ihtimali en yuksek genler korunur.

Sitelerde Paylaş
Bunlar hic bir sey farkettirmez,bu davranis genetiktir,dinlerden once de vardi,hayvanlarda da ayni sey vardir,canlilar muhtemelen sonsuz denecek kadar cok sayida boyle bir durumla karsilasti bunu biliyoruz,bir cok nesil besin bulamadigindan yok oldu,iste bu durumlarda avantajli bir davranis bicimi dogal secilimle secildi,o anki dis sartlara gore aktive olur,birinci oncelik ureme nin yani gen aktariminin devaminin saglanmasidir,eger anne baba genc cocuk cok kucuk ise feda edildigi de gorulen bir durumdur.O anki sartlar belirler,ama ana tema degismez,en saglikli ve hayatta kalmasi en muhtemel ve cogalma ihtimali en yuksek genler korunur.

teşekkürler.güzel yaklaşımlar.

Sitelerde Paylaş
soru bu değil bergüzar.

bölmek

Senin soruna kendi bakış açımla cevap verdim ama beğenmedin. Özele in diyorsun, inelim bakalım.

Sezanın dediklerine katılıyorum, ekleme yapacak olursam, ben bir anneyim, herhalde çocuğumdan başlarım ve ailede anne olmuş bir kadın varsa büyük parçayı da ona vererek, onun annelik duygularına güvenerek kalanı da eşit şekilde paylaştırırdım.

Selametle...

Sitelerde Paylaş
islamın kaynağı hadisler değildir.hadisleri hayatımdan çıkaralı ve çöpe atalı 10 yııl oluyor.

Cephe küçülterek kurtulmanız zor... Veda hutbesi 100.000 kişi tarafından dinlenilerek kaydedilmiştir... Kur'an ayetleri ise 1-2 kişi... Sizce hangisi daha sağlam... Veda hutbesini de reddediyor musunuz hadis diye ?

Sitelerde Paylaş
Cephe küçülterek kurtulmanız zor... Veda hutbesi 100.000 kişi tarafından dinlenilerek kaydedilmiştir... Kur'an ayetleri ise 1-2 kişi... Sizce hangisi daha sağlam... Veda hutbesini de reddediyor musunuz hadis diye ?

Sevgili Andromeda:

Hadislerden başka yöneleceğin bir kaynak yoktur, bunda da haklısın aslında. Çünkü hadisler ile kuran karşılaştırıldığında saçmalıklar gözler önüne iyice çıkmaktadır. Bu yüzden değişmez olan kuran bizim rehberimizdir, biz aradığımız bütün soruların cevabını objektif bir bakış ile orada bulabiliyoruz, başkaca kaynağa ihtiyacımız yoktur bu yüzden. Ve bu dediklerim paralelinde ben veda hutbesini de reddediyorum, kuranla çelişen herşeyi reddediyorum.

Selametle....

Sitelerde Paylaş

tabiki Kuran sağlam !

saçma bir örnek olmuş !

Kuran 2 kişi tarafından kaydedilmemiş.

2 kişinin muhattap olduğu bir kitabın yazarını 100.000 kişi dinlemez !

saçma !

hadis dini = yahudilik

birebir aynı

islamla hadisin alakası bile olamaz

Sitelerde Paylaş
Sevgili Andromeda:

Hadislerden başka yöneleceğin bir kaynak yoktur, bunda da haklısın aslında. Çünkü hadisler ile kuran karşılaştırıldığında saçmalıklar gözler önüne iyice çıkmaktadır.

Bu forumlar çelişkili ve bilime uymayan ayetler ile dolu; farketmez yani hangisi olduğu; çeşni olsun diye her telden çalıyoruz işte...

Sitelerde Paylaş

Bence asıl vurgu şu olmalı kız evlat ve erkek evladın alacağı pay...Çünkü çoçuk, ana, baba ifadeleri çok muallak..

Kız evlat ve erkek evlat varsa..

Ayrıca mirası bir vasiyet bir de tereke olarak ayırmalısınız...

Ben ekmeğin hepsini tek mirascıya vasiyette edebilirim..Hatta hiçbirine de vermeyebilirim..Hukuki vasiyet düzenlenirse..

Kişi vasiyet etmediği tereke üzerinde tasarruf sahibi değildir..Yani vasiyet etmediyse o zamanki hukuk işleyecektir..

Yani kişi ekmeği istediği gibi paylaştırır..

tarihinde herakles tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bence asıl vurgu şu olmalı kız evlat ve erkek evladın alacağı pay...Çünkü çoçuk, ana, baba ifadeleri çok muallak..

Kız evlat ve erkek evlat varsa..

Ayrıca mirası bir vasiyet bir de tereke olarak ayırmalısınız...

Ben ekmeğin hepsini tek mirascıya vasiyette edebilirim..Hatta hiçbirine de vermeyebilirim..Hukuki vasiyet düzenlenirse..

Kişi vasiyet etmediği tereke üzerinde tasarruf sahibi değildir..Yani vasiyet etmediyse o zamanki hukuk işleyecektir..

Yani kişi ekmeği istediği gibi paylaştırır..

Hayir canim, kisi mirasini istedigi paylastiramaz. Mesela bir baba cocugunu sevmiyor diye, mirastan mahrum biraktiysa, bu cocuk mahkemeye gidip, hakkina dusenin yarisini kanun yoluyla alabilir.

Ayni sekilde, es icinde gecerli bu. O sizin oynak dagitimlar, kuranda olur ancak

Sitelerde Paylaş
Bu forumlar çelişkili ve bilime uymayan ayetler ile dolu; farketmez yani hangisi olduğu; çeşni olsun diye her telden çalıyoruz işte...

Sevgili Andromeda:

Size göre çelişkili bu ayetler, bize göre değil, demekki her akıl farklı değerlendiriyor. Sizin söyleminiz gibi söyleyince nasıl duruyor görüyorsunuz. Ayetler akıl sahiplerine hitap eder, düşünenlere hitap eder, görmek isteyenlere hitap eder. Bütüne bakmak lazım kuranda, yoksa bir ayette der ki: ........''a kadar namaza yaklaşmayın, sen burda namaza yaklaşmayını alan tarafsın, ben noktalı yerde yazana dikkat eden tarafım. Sanırım anlaşılabilmişimdir....

Selametle...

Sitelerde Paylaş
Hayir canim, kisi mirasini istedigi paylastiramaz. Mesela bir baba cocugunu sevmiyor diye, mirastan mahrum biraktiysa, bu cocuk mahkemeye gidip, hakkina dusenin yarisini kanun yoluyla alabilir.

Ayni sekilde, es icinde gecerli bu. O sizin oynak dagitimlar, kuranda olur ancak

Kuran'da da var adaletsiz vasiyetlere müdahele..Ama kişinin vasiyeti her zaman hukuki anlam taşımakta..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...