Jump to content

Liberal Aydınlarla Neden Anlaşamıyoruz?

Recommended Posts

..

Bitmiş, yok olmanın eşiğine gelmiş bir ülkeyi, hiç kimsenin aklına gelmeyen Meclis yöntemiyle ayağa kaldırıp diriltmiş,

..

Heralde Türkiye'ye meclis olayını Atatürk getirdi zannediyor..

"Meclis yöntemi" dediğin şey içinde birden fazla parti yoksa o meclis ne işe yarıyor peki? Buna da bir cevap ver biz de öğrenelim.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 169
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

http://tr.wikipedia.org/wiki/Finlandiya

mannerheim finlandiya icin birseyler yaptimi, yaptiysa bunun bizim icin bir önemi varmi..? koskoca baskent helsinkide bir heykel i mevcut.. tarih derslerinde sadece bir bölumde anlatilir, ve hicbirzaman bu halka minnet duygusu icinde birakilmamasi icin hatirlatilmaz.. ve inanirmisin bu ulke bunu yaptigi icin geri degil, bayagi bir ileri..1. sinif dunya ulkesi.. dunyanin en özgur ulkelerinden, hickimsenin birbaskasinin fikrine saldirmadigi, fikrinden dolayi asagilanmadigi, herkesin istedigi gibi yasayabildigi gibi bir ulke.. ve bu mannerheim oldugu icin degil, mannerheim ide gecip dunyaya göre sekil degistirmesinden dolayidir..

konuyla alakasiz dicek olanlar olcaktir, ama birazcik dusunenler icin yeterince seyler mevcuttur bunda..

Bence doğru söylediğiniz,ama bu liboş ve ayak takımlarının amacı-niyeti belli,bunları senin gibilerle tartışmak lazım bu tiner çekip çekip kafayı sıyıranlarla değil.

Atatürk'ün yaptıkları bir 20-30 yıl idare ederdi ama daha iyi olabilmek için Atatürk'ü geçmek lazım zaten Atatürk'te bunu istemişti.

Sitelerde Paylaş

http://tr.wikipedia.org/wiki/Finlandiya

mannerheim finlandiya icin birseyler yaptimi, yaptiysa bunun bizim icin bir önemi varmi..? koskoca baskent helsinkide bir heykel i mevcut.. tarih derslerinde sadece bir bölumde anlatilir, ve hicbirzaman bu halka minnet duygusu icinde birakilmamasi icin hatirlatilmaz.. ve inanirmisin bu ulke bunu yaptigi icin geri degil, bayagi bir ileri..1. sinif dunya ulkesi.. dunyanin en özgur ulkelerinden, hickimsenin birbaskasinin fikrine saldirmadigi, fikrinden dolayi asagilanmadigi, herkesin istedigi gibi yasayabildigi gibi bir ulke.. ve bu mannerheim oldugu icin degil, mannerheim ide gecip dunyaya göre sekil degistirmesinden dolayidir..

konuyla alakasiz dicek olanlar olcaktir, ama birazcik dusunenler icin yeterince seyler mevcuttur bunda..

Sen Ortadoğu, Balkanlar yada Kafkaslar'da bir ülke kurtarıp kur, o ülke de bi elli yıl yaşasın bakalım, seni kaç saatte bir anacaklar... (Şimdi efenim tek başına mı kurtardı filan, geçelim). Finlandiya bu kurtarıcı konusunu gündeme bile getirecek kadar pis bataklık bir siyasi ortamda değil.

tarihinde puppetularz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Din ve devlet işlerini ayırması(kısmen de olsa),halifeliği kaldırması, latin alfabesine geçirmesi

Oldu mu?

halifeliğin kaldırılmasını ve daha birçok şeyi isteyen ingiltere idi.çünkü ingiliz sömürgelerinde yeterince müslüman vardı ve halifenin güdümden çıkması işleri zorlaştırabilirdi.latin alfabesi uygulaması ise tam bir kültürel yıkımdır.okuma yazma bilenler birden okuma yazma bilmez olmuştur.yüzyıllardır kullanılan bir alfabenin çöpe atılması gericiliktir.

tarihinde AbuzerKadayif tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

okuma yazma bilenler birden okuma yazma bilme olmuştur.

len ters abuzer,kendi kalesine gol atıp sevinen abuzer,maratonda silah atmadan başlayıp faul yapan abuzer,boş kaleye giderken geri pas atan abuzer,topsuz alanda faul yapan abuzer,kafası saat yönünün tersinde çalışan abuzer.

tam tersi olmasın sakın ?

Sitelerde Paylaş

Sen Ortadoğu, Balkanlar yada Kafkaslar'da bir ülke kurtarıp kur, o ülke de bi elli yıl yaşasın bakalım (Şimdi efenim tek başına mı kurtardı filan, geçelim). Finlandiya bu kurtarıcı konusunu gündeme bile getirecek kadar pis bataklık bir siyasi ortamda değil.

Ülkeyi nereye kurtarıyorsun?

Zaten İngilizler ve Amerikalılar burda bir Türk devleti istiyordu.

İngilizler sadece İttihatçı kadrosunu tasfiye edilmesini istedi. Yeni ülkede yeni kadro istediler.

Ama İttihatçılar tasfiye olmasın diye inat edilince yeni bir savaşa daha girişildi.

Bu konuda daha tafsilatlı bilgi:

http://nisanyan1.blogspot.com/2009/04/ortmenim-bu-konular-kitapta-yazmyor.html

Sitelerde Paylaş
latin alfabesi uygulaması ise tam bir kültürel yıkımdır.okuma yazma bilenler birden okuma yazma bilme olmuştur.yüzyıllardır kullanılan bir alfabenin çöpe atılması gericiliktir.

O devirde okuma yazma oranı zaten çok düşüktü büyük bir kayıp sayılmaz.Ayrıca bilimin ilerlemesine önderlik eden batı latin alfabesini kullanıyordu,bizim de onları takip edebilmemiz için faydalı bir adımdı bence.

Sitelerde Paylaş

O devirde okuma yazma oranı zaten çok düşüktü büyük bir kayıp sayılmaz.Ayrıca bilimin ilerlemesine önderlik eden batı latin alfabesini kullanıyordu,bizim de onları takip edebilmemiz için faydalı bir adımdı bence.

kime göre, neye göre düşüktü?hem düşük olsa bile alfabeyi çöpe atmakla mı yükselir bu oran?peki japonya'da niye okuma yazma oranı %90ları aşmış?atatürk devrimleri denen şeyler sadece kapitalizme entegre olmak için atılan adımlardır.ötesi değil.

Sitelerde Paylaş

Sen Ortadoğu, Balkanlar yada Kafkaslar'da bir ülke kurtarıp kur, o ülke de bi elli yıl yaşasın bakalım, seni kaç saatte bir anacaklar... (Şimdi efenim tek başına mı kurtardı filan, geçelim). Finlandiya bu kurtarıcı konusunu gündeme bile getirecek kadar pis bataklık bir siyasi ortamda değil.

finlandiya zaten birkac imzayla hemen bagimsizligina kavusup bu hale geldi degilmi..? zaten önemli olan bu degil, önemli olan kendisini hep ayni cizgide biraktircak birini kabullenmemektir.. balkanlarmis, kafkaslarmis, iyide bunlarin hangisi dunyada mukemmel bir prestije sahip..? bunlar bir adami alip surekli minnet duygusu icinde anipta kac adim ileriye gidebildiler..? devletin bizzat kendisi bir adamin fikirlerini, yaptiklarini hatta kisiligini dayatarak nasil ilerigibilir..? hadi tamam ataturk uzerine kurulu bu ulkeyi böyle birakalim.. hic ileriye bakmiyalim.. ne yapcaz zaten medenilesip, modern takilmaya.. biz kim medeniyet kim.. degilmi..

Portgas dediğine ben de katılıyorum. Lakin Atatürk'e kin tutulup onu seven sayanları düşman belleyenlere de gözümüzü kapatmayız.

baris, bu söylediginde bir sorun.. cunku özgur bir ulkede herkes fikirlerini acikca söyleyebilmeli, onlara hicbirseyi dayatmamali.. ben finlandiyada bir yabanci olarak istedigim herseyi elestirip, istedigime saygi duyup istedigime karsi cikabilirim fikir olarak.. hic kimsede gelip bana eskiya gibi birsey dayatamaz, dayatmaya yeltenmez bile.. bugun mannerheim i arkadas cevremde elestirip, hatta sövsem dahi kimse bana psikopatca hareketlerde bulunmaz.. cunku ben kimsenin istedigi gibi yasamaya zorunlu degilim..

tarihinde Portgas tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

evet kötü tarafları da var.ama bunlar devrim değil kesinlikle.asıl söylemek istediğim bu.

adama bak ya Atatürk'ü kapitalist diye gösterip laf atıyor şimdi kapitaliste nasılda yaranmaya çalışıyor ikiyüzlü seni :D

acıyorum lan sana yazık ne hala düşüyorsun,ayak takımı.

Sitelerde Paylaş

finlandiya zaten birkac imzayla hemen bagimsizligina kavusup bu hale geldi degilmi..? zaten önemli olan bu degil, önemli olan kendisini hep ayni cizgide biraktircak birini kabullenmemektir.. balkanlarmis, kafkaslarmis, iyide bunlarin hangisi dunyada mukemmel bir prestije sahip..? bunlar bir adami alip surekli minnet duygusu icinde anipta kac adim ileriye gidebildiler..? devletin bizzat kendisi bir adamin fikirlerini, yaptiklarini hatta kisiligini dayatarak nasil ilerigibilir..? hadi tamam ataturk uzerine kurulu bu ulkeyi böyle birakalim.. hic ileriye bakmiyalim.. ne yapcaz zaten medenilesip, modern takilmaya.. biz kim medeniyet kim.. degilmi..

baris, bu söylediginde bir sorun.. cunku özgur bir ulkede herkes fikirlerini acikca söyleyebilmeli, onlara hicbirseyi dayatmamali.. ben finlandiyada bir yabanci olarak istedigim herseyi elestirip, istedigime saygi duyup istedigime karsi cikabilirim fikir olarak.. hic kimsede gelip bana eskiya gibi birsey dayatamaz, dayatmaya yeltenmez bile.. bugun mannerheim i arkadas cevremde elestirip, hatta sövsem dahi kimse bana psikopatca hareketlerde bulunmaz.. cunku ben kimsenin istedigi gibi yasamaya zorunlu degilim..

finlilerin beyni stop yapmışsa sorun onların.

kimseye sövme hakkın yoktur !

sen diyorsun ki istediğim gibi yaşayabilirim,

da sövmek saygısızlıktır,bunu yapamazsın.

o zaman bende senin istediğin gibi yaşamak istemiyorum,istediğimi yapabilirim,mesela senin beynini patlatabilirim,sende bana müdahale etmeye çalışmayacaksın,istediğimi yapmak istiyorum.

Sitelerde Paylaş

finlilerin beyni stop yapmışsa sorun onların.

kimseye sövme hakkın yoktur !

sen diyorsun ki istediğim gibi yaşayabilirim,

da sövmek saygısızlıktır,bunu yapamazsın.

o zaman bende senin istediğin gibi yaşamak istemiyorum,istediğimi yapabilirim,mesela senin beynini patlatabilirim,sende bana müdahale etmeye çalışmayacaksın,istediğimi yapmak istiyorum.

saygisizlik kisilik sorunudur, bir insanin kisiliginden hoslanmazsan uzak durursun olur biter.. degilmi..?

Sitelerde Paylaş

Ülkeyi nereye kurtarıyorsun?

Zaten İngilizler ve Amerikalılar burda bir Türk devleti istiyordu.

İngilizler sadece İttihatçı kadrosunu tasfiye edilmesini istedi. Yeni ülkede yeni kadro istediler.

Ama İttihatçılar tasfiye olmasın diye inat edilince yeni bir savaşa daha girişildi.

Bu konuda daha tafsilatlı bilgi:

http://nisanyan1.blogspot.com/2009/04/ortmenim-bu-konular-kitapta-yazmyor.html

Abijim parantez içinde bunu geçelim dedim zaten. Bunun tartışmasını benden önce yapacak çok daha iyi tarih bilirler var. Ben Finlandiya ile Türkiye karşılaştırmasına değindim.

Sitelerde Paylaş

saygisizlik kisilik sorunudur, bir insanin kisiliginden hoslanmazsan uzak durursun olur biter.. degilmi..?

arkadaşım,kimseye sövemezsin,bu konuda uzlaşalım,sövme hakkın yoktur.

ama illada sövmek için yanıp tutuşuyorsan bende saygımı bozarım zor bir şey değil.

yoksa adam gibi eleştirene laf yok.

Sitelerde Paylaş

Bu söylediklerine katılıyorum. Fakat "Atatürk tasfiye edilmeli" diyenler sadece bu kaygılardan yola çıksa iyiydi. İki taraf da kesinlikle samimi değil. Samimi olmak dışında "ukala", "farklı olma çabasında" yada bilemiyorum ama gerçekten hain. Bu karşı tarafta tiksinti yaratıyor. Belki çarpışmadan bir tepkime doğar, ondan da bazı "doğru" "yararlı" fikirleri olan insanlar sentezlenir. Şimdilik pek göremiyorum etrafta.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...