Jump to content

Son sözler

Recommended Posts

İnternette buldum bu alıntıları etkileyici. Güzel bir başlık olacağını düşünüyorum. Ölmeden önceki ya da ölmeden bir kaç gün önceki önem arz eden sözler toplanmış bir araya, buraya taşıdım. Sizin de eklemek istediğiniz son sözler varsa yazınız veya şöyle yapalım ; konuyu daha da katılımcılığı artsın ve biraz eğlenceli olsun diye sizin ölmeden önceki son sözünüz ya da son bir kaç sözünüz ne olurdu? Yazınız.

* Allahumme Er-Refik el-Ala (Allah'ım Yüce Dosta!) - Hz. Muhammed

* Kabe'nin Rabbına yemin olsun ki ben kazandım. - Hz. Ali

* Hekimler, bana niçin kıydınız? Fatih Sultan Mehmet (Fatih, zehirlenerek öldürülmüştür. Kendisine verilen son ilaç zehirdir. İçtiğinde bunu anlamış, bu sözleri söyleyerek vefat etmiştir.)

* Vücudumda yaralanmamış yer yok. Gel gör ki, savaş meydanlarında yenilgi yüzü görmeyen Halid, yatağında ölüyor. (Ayağa kalkar ve kılıcı üzerine doğrulur şöyle der:) Erkekler kılıçları üzerinde ölürler. - Halid bin Velid

* Saat kaç? Mustafa Kemal Atatürk

* Dördüncü Enternasyonal'in zaferinden eminim, ileri! - Lev Troçki

* Her şey sona erdi... (Consummatum Est) - Hz. İsa

* Eşhedü enlâ ilahe illallah, ve eşhedü enne Muham... Saddam Hüseyin (Kelimei Şehadet'i tamamlayamadan idamı infaz edilmiştir.)

* Asıl ölüm, ilimden payını almayanlaradır. Faydalı ile faydasızı bilenler bilgi sâhipleridir. - Şeyh Edebali

* Vur, korkak herif, sonuçta sadece bir adam öldüreceksin. - Ernesto Che Guevara

* Demek böyle ölünürmüş...-Necip Fazıl Kısakürek

* Lanet olsun! Bir kurşun! - Antonio José de Sucre (Bu güne kadar hiç küfretmeyen bir centilmen olduğu söylenir.)

* Beni göğsümden vurun. - Benito Mussolini

* Lala, Lala! Bunca zamandan beri sen bizi kiminle biliyordun? Cenâb-ı Hakk’a teveccühümüzde bir kusur mu gördün?- Yavuz Sultan Selim("Artık Allah'la olma zamanıdır." diyen yakın görevliye hitaben...)

* Siyah bir ışık görüyorum. - Victor Hugo

* Rabbimiz, beni kendi hazretine dâvet ediyor. Artık gitmek zamânıdır. Yâ Azrâil! Çabuk ol! Beni Rabbime çabuk kavuştur! Mevlana

* Komedi Bitti. - Ludwig van Beethoven

* ("Tanrı ruhunu affetsin" diyen papaza karşılık olarak) Neden olmasın? Ne de olsa kendi malı. - Charlie Chaplin

* Kimse bana inanmayacağı için, gördüklerimin yarısını bile anlatmadım. - Marco Polo

* Biraz dinleneyim. - Namık Kemal

* İşte bu fena. - Peyami Safa

* Bu müthiş harp beni bitirdi. - Franz Joseph Haydn

* Çok zamandır şampanya içmemiştim. - Anton Çehov

* Hadi oradan. Son sözler yeterince doğru söz söylememiş aptallar içindir. - Karl Marx

* Yaşasın tam bağımsız Türkiye! Yaşasın Marksizm-Leninizm! Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği!! Yaşasın işçiler, köylüler! Kahrolsun Emperyalizm! - Deniz Gezmiş (Devrimci, 1972)

* Bir merdiven çabuk bir merdiven getirin. - Nikolay Gogol

* Allah memleketi korusun, millete zeval vermesin, haydi Allah'a ısmarladık. - Fatin Rüştü Zorlu

* Mezarıma ne resim ne heykel ne de fotoğraf, hiçbir şey koymayınız. - Eugene Delacroix

* Ah iyi olsam, terliklerimi giysem, şu odada dolaşsam, şu köşeye geçsem, resimlerimi yapsam. - Cemal Nadir

* Haşa ben ölümden korkmuyorum. Çünkü ben Müslümanım. Her Müslümana yakışan da ölümü tebessümle karşılamaktır. Hakikaten ölüm ebediyet âlemine açılan ilk perdedir. - Muhammed İkbal

* Her şey bitti, artık çok geç. - George Gordon Byron

* Popomu öp. - John Wayne Gacy

* Biraz daha ışık. - Johann Wolfgang von Goethe

* Ya duvar kâğıdı gidiyor ya da ben. - Oscar Wilde

* Ölmek kaderde var; yaşayıp köhnemek hazin,

Buna bir çare yokmu ya Rabbil alemin? - Yahya Kemal Beyatlı

* Ben görevimi burada bitiriyorum. - Albert Einstein

* Ölümün tadı, dilimin ucunda. Bu dünyadan olmayan bir şey hissediyorum. - Wolfgang Amadeus Mozart

* Ağlayacak bir şey yok. - Konrad Adenauer

* Suçsuzum. - Zülfikar Ali Butto

* İskoç viskisinden martiniye geçmemeliydim. - Humphrey Bogart

* Yüce tanrım ve ölümümün şahitleri: Filozof olarak yaşadım hristiyan olarak ölüyorum. - Casanova

* İçeri girmeliyim, sis yükseliyor. - Emily Dickinson

* Çalışmalarım olması gereken kaliteye erişmediği için Tanrıyı ve insanlığı gücendirdim. - Leonardo da Vinci

* Bir gün gelecek öldürmediğim her yahudi için bana küfredeceksiniz. - Adolf Hitler (Adolf'un intihar mektubu)

* Herşey canımı sıkıyor. - Winston Churchill

* Bu menenjit değil mi? - Louisa May Alcott

* Hepiniz hoşçakalın. - Hart Crane (ABD’li şair, 1912, intihar etmek için gemi güvertesinden atlarken)

* Sıkıldım, sıkıldım. - Gabriele D’Annunzio (İtalyan yazar, 1938)

* Ölmek dışında hiçbir şey istemiyorum. - Jane Austen (İngiliz yazar)

* Çek ellerini omuzumdan, debelenme! - Sir William S. Gilbert (İngiliz libretto yazarı, 1911, Havuza düşen bir kızı kurtarmaya çalışırken kalp krizi geçirir)

* Yakın ışıkları. Eve karanlıkta gitmek istemiyorum. - O' Henry (ABD'li öykücü, 1910)

* Çok güzel, yarın onu yukardakilere anlatırım. - Alfred E. Housman (İngiliz şair, 1936, doktorunun anlattığı fıkrayı dinledikten sonra)

* Kimse anlamıyor mu? - James Joyce (İrlandalı yazar, 1941)

* Sanırım, öleceğim. Yağmuru seviyorum. Yağmurun yüzüme değmesine bayılıyorum. - Katherine Mansfield (Ingiliz yazar, 1923)

* Herkes ölür ama bana bir ayncalık tanınır sanıyordum. Ne olacak şimdi? - William Saroyan (ABD' li yazar, 1981)

* Beni bir antika olarak saklamaya çalışıyorsun ama işim bitti, öleceğim. - George Bernard Shaw (Ingiliz yazar, 1950, hemşireye)

* Allah korusun, Allah kahretsin. - James Thurber (ABD'li ressam ve yazar, 1961)

* Tanrım. Ne oldu? - Diana (Princess of Wales, 31 Ağustus 1997, bir trafik kazasında ağır yaralandıkdan sonra)

* Tamam, Mabel, geliyorum. - Thomas Wolfe (ABD'li yazar, 1938, ölmüş karısına)

* Sen de mi Brütüs? - Julius Caesar (Roma İmparatoru, M.Ö. 44)

* Biraz daha ışık!.. (Mehr Licht!) - Goethe (Alman şair ve Oyun yazarı, 1832)

* At! At! Bir ata krallığımı veririm! - Richard III (İngiliz Kralı, 1485)

* Bir imparator ayakta ölmeli. - Vespasien (Roma İmparatoru, 79)

* Dedi ki; “Bizim bağımsız olmamız için Amerika ve IMF’den kurtulmamız lâzım.” -Adnan Kahveci / Eski Maliye Bakanı… (2 gün sonra trafik kazasında öldü.)[1]

* “Amerika en büyük engeldir bu ülkeye; istediğini başbakan yapar, istediğini cumhurbaşkanı yapar” -Bedri İnce Tahtacı / Saadet Partisi Gaziantep milletvekili. (5 gün sonra Gaziantep’e giderken trafik kazasında öldü..!) [2]

* “Musul ve Kerkük bizimdir alacağız” - Turgut Özal / Cumhurbaşkanı(10 gün sonra öldü..!)[3]

* “Amerika’nın İncirlik’ten kalkan uçakları PKK’ya yardım atıyor” - Eşref Bitlis- Jandarma Komutanı.4 gün sonra-eksi 60 dereceye kadar dayanıklı olan helikopter ile Siirt’e giderken helikopteri düştü ve öldü..! Kaza sebebi olarak helikopter motorlarının buzlanması gösterildi! Oysa o esnada hava soğukluğu -11 idi… )[[4]]

* Ölüyorum tanrım/Bu da oldu işte./Her ölüm erken ölümdür/Biliyorum tanrım./Ama, ayrıca, aldığın şu hayat/Fena değildir.../Üstü kalsın... - Cemal Süreya

* Merak etmeyin, daha ölmedim Oğuz Atay (Arkadaşının evinde, kapıyı çalanlara banyoda söylediği sözler)

* Vatan sağ olsun. Selami Çavuş Dumlupınar denizaltısı, 3 Nisan 1953 [5]

* Hayat öyle güzel ki... Vito Corleone

Sitelerde Paylaş
* “Musul ve Kerkük bizimdir alacağız” - Turgut Özal / Cumhurbaşkanı(10 gün sonra öldü..!)[3]

* “Amerika’nın İncirlik’ten kalkan uçakları PKK’ya yardım atıyor” - Eşref Bitlis- Jandarma Komutanı.4 gün sonra-eksi 60 dereceye kadar dayanıklı olan helikopter ile Siirt’e giderken helikopteri düştü ve öldü..! Kaza sebebi olarak helikopter motorlarının buzlanması gösterildi! Oysa o esnada hava soğukluğu -11 idi… )[[4]]

Suikaste kurban giden Özal ve değerli komutan Eşref Bitlis'i rahmetle anıyorum.

Sitelerde Paylaş
Kimse bana inanmayacağı için, gördüklerimin yarısını bile anlatmadım. - Marco Polo

Bunu merak etmişimdir hep. Şüpheyi araç edinen her beyin bu lafı duyup da bu sözün içeriği neydi, bu adam neyi gördü de saklıyordu diye merak etmiyorsa o omzunun üzerinde beyin değil saksı yetiştiriyordur :]

Sitelerde Paylaş

'Hayat bana göre fazla lükstü zaten', 'İşte her şey bitiyor ve sonsuz hiçliğe kavuşuyorum', 'Olmak ya da olmamak işte bütün mesele bu', 'Hadi canım, bu kadar çabuk mu?', 'Lanet olsun.', 'Her canlı ölümü tadacaktır, bakalım nasılmış bu ölümün tadı' vs. bunları diyebilirim, tabii zamanım olursa :D, şimdilik bu kadar geliyor aklıma yine yazarım. Çok güzel bir konu olmuş teşekkür ederim.

Sitelerde Paylaş
Sen de mi Brütüs? - Julius Caesar (Roma İmparatoru, M.Ö. 44)

Bu söz ise tarihe geçmiş bir iç parcalıyıcı sözdür insanın canını en çok yakan ünlü son sözlerdendir.

Nerede bir ünlü bir son sözler başlığı görürseniz mutlaka o yazıda Sezar'ın bu sözünü duyarsınız.

Sitelerde Paylaş

'Hayat bana göre fazla lükstü zaten', 'İşte her şey bitiyor ve sonsuz hiçliğe kavuşuyorum', 'Olmak ya da olmamak işte bütün mesele bu', 'Hadi canım, bu kadar çabuk mu?', 'Lanet olsun.', 'Her canlı ölümü tadacaktır, bakalım nasılmış bu ölümün tadı' vs. bunları diyebilirim, tabii zamanım olursa :D, şimdilik bu kadar geliyor aklıma yine yazarım. Çok güzel bir konu olmuş teşekkür ederim.

Rica ederim, son sözleri okudukça o sözü söyleyenin o anki ruh halini beynimizden geçirdikçe konunun derinliği artıyor, derinliği orada fark ediyoruz. Anlamlar içerisinde fark edemediğimiz yeni bir anlam bulabiliyoruz keşif yolculuğu ama bu yolculuk diğer yolculuklardan farklı bu yolculuk insana yolculuk...

Sitelerde Paylaş

* Hekimler, bana niçin kıydınız? Fatih Sultan Mehmet (Fatih, zehirlenerek öldürülmüştür. Kendisine verilen son ilaç zehirdir. İçtiğinde bunu anlamış, bu sözleri söyleyerek vefat etmiştir.)

* Siyah bir ışık görüyorum. - Victor Hugo

* ("Tanrı ruhunu affetsin" diyen papaza karşılık olarak) Neden olmasın? Ne de olsa kendi malı. - Charlie Chaplin (bu adamı hep sevmişimdir zaten =))

* Bir gün gelecek öldürmediğim her yahudi için bana küfredeceksiniz. - Adolf Hitler (Adolf'un intihar mektubu)(daha öncede belirtmiştim :))

* At! At! Bir ata krallığımı veririm! - Richard III (İngiliz Kralı, 1485)

hepsi güzeldide bunlar ayrıydı =)

ben ölürken ne diyeceğimi bilemiyorum onu zaman göstericek :)

Sitelerde Paylaş

Bunu merak etmişimdir hep. Şüpheyi araç edinen her beyin bu lafı duyup da bu sözün içeriği neydi, bu adam neyi gördü de saklıyordu diye merak etmiyorsa o omzunun üzerinde beyin değil saksı yetiştiriyordur :]

ben tam onu dedm ardından hadi be gizemli konuşmak istemiş..başka birşey değil yaptığı dedim :D

Sitelerde Paylaş

Benim son sözünü en çok merak ettiğim kişiler, Nietsche, Schopenhauer, Sartre, özellikle Sheakspeare, Ömer hayyam, bunlarıda birisi paylaşırsa sevinirim.

Sitelerde Paylaş

Benim son sözünü en çok merak ettiğim kişiler, Nietsche, Schopenhauer, Sartre, özellikle Sheakspeare, Ömer hayyam, bunlarıda birisi paylaşırsa sevinirim.

Benimle aynı fikirdesin ben de merak ediyorum Shaekspeare, Nietsche, Ömer Hayyam, Sartre son sözlerini.

Coluche'ün de son sözünü merak ederim ama sanırım pek bir şey demeye fırsat olmadan öldü, ah mah diyerek son çığılığını vererek ölmüş olabilir çünkü motosiklet kazasında öldü, kendisi hız tutkusu olan bir komedyendi.

Son söz söyleme bir de fırsatla alakalı bir durumdur, o ortam olacak yani, mesela yatağın başında hastayken olabilir. Ani bir araba kazası gibi olaylarda son sözler pek söylenemez.

Sitelerde Paylaş

Seth666 iyi sallıyorsun, ama benim Nietsche'yi onun hayatını bilmeme rağmen sormam abest kaçtı, çünkü yakalandığı frengi yüzünden son sözünü söyleyemeyecek bir durumda olduğunu hatırlamam gerekirdi, ama ne diyeceğini çok merak ederdim.

Sitelerde Paylaş

Seth666 iyi sallıyorsun, ama benim Nietsche'yi onun hayatını bilmeme rağmen sormam abest kaçtı, çünkü yakalandığı frengi yüzünden son sözünü söyleyemeyecek bir durumda olduğunu hatırlamam gerekirdi, ama ne diyeceğini çok merak ederdim.

bir sitede gördüm...kitaplarını bile okumadım ne diyebilirim ki =D

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...