Jump to content

küçük burjuva panikte

Recommended Posts

Şahsınıza yazmıyorum bir anlayışa yazıyorum.

Hani bizler Kürtçü vatan haini şeriatçıların peşine takılmış bölücülerdik.Oysa bizlerin olası bir şeriat denemesinde ki tavrımızın ne olacağını Sırrı Sakık Tv.de yayınlanan "siyasat meydanı" bir proğramda net bir şekilde ortaya koymuştu.Neydi o tavır.Aynen şu demokratik laik cumhuriyeti gerekirse silahla savunuruz şeriata karşı.

Ama bakıyorum vatanı bizim barış istemlerimize karşı canhıraş savunan Atatürkçülerin zihninde olası bir şeriat denemesinde vatanı boynu bükük bırakmak var.

Evet dostum bende yıllar önce şöyle bir laf etmiştim. "Korktuğum şeriatın gelmesi değil. Asıl korktuğum bu gün şeriat geliyor diye bağırıp çağıranların yarın şeriat geldiğinde susup örtünmmeleri ve ona uymalarıdır." Çünkü benim düşüncem bu ülkeye şeriat gelirse alırız elimize silahı fakat korkularımız yüzünden demokrasiden de vazgeçemeyiz.

Bu yazı bana 11 eylül saldırısı sonrasında arttan güvenlik endişesi karşısında Özgürseniz tehlikedesiniz. Güvenliğiniz için özgürlüğükler sınırlandırılmalıdır doktirini gibi gelmeye başladı. Türkiye ye uyarlarsak kabaca Demokrasi varsa şeriat gelir. Şeriatı bertaraf etmek için demokrasimizden ödün vermeliyiz.

Ve son bi not: bu ülke tam anlamıyla hiç bir zaman demokratik olmamıştır. Her gelen iktidar kendi bakış açısı içinde kurumları şekillendirmiştir.(kadrolaşmalar belediyelerden tut. taa en üstt düzey bürokratlara kadar. iktidarlarını sağlama almak için.) Ama işin güzel tarafı demokrasi tartışmaya başladık. Buda bir başlangıç sıyılır..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 69
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Yer su.... Ilımlı islam'ın nesi kötü tam olarak??

Müslümanların aşırıcı olmasındansa ılımlı olmasını istemek normal olarak her aklı başında insanın düşüncesi olmalı değil mi??

Ludwig,

Evet ona katiliyorum. Ilimli islam ile yonetilen bir toplum demek istemistim. Yani ben burada ilimli islam ile radikal islami kiyaslamadim. Tabiiki laik bir toplumda da din aromali siyasi hareketler olacak. Ama bu tarz bir hareketin surekli olarak yonettigi bir toplum adim adim demokrasiden de uzaklasir.

Basliga genel olarak:

Kemalizmi aksi bir babaya benzetebiliriz. Oglu (halki) balikci olmak istemis, denizi cok severmis atiyorum, ama adam oglunu dove dove doktor olmaya ikna etmeye calismiz onun iyiligi icin. Oglu buyumus ne doktor olmus tam ne balikci.. babasindan da nefret etmis.. Balikcilar aklini celmis, ve tekrar balikci olmaya karar vermis. Babasi "onun degerlerini ve ideallerini kucuk gormus". Ama bilememis ki onun iyiligini en cok babasi dusunmus.

tarihinde Yer Su tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yer su yaptığın benzetme doğru bence...

Gerçekten böyle bir zihniyet var...

Ama bu kibirli bir hareket değil mi?

Çünkü "ben iyi hayat nedir senden daha iyi bilirim" diye bir insan diğerinin hayatına müdahele ediyor...

Kim bilebilir ki iyi hayat nedir?

Allahtan vahiy almadan kim bunun kesin bilgisine sahip olduğunu iddia edebilir?

Baksana...

Bu zihniyet, yani "ben doğru iyi hayatı biliyorum, herkes yanılıyor, onlara iyilik yapıp bunu onlara zorlayayım" olayı sadece Kemalizm'e has değil... Müslümanların da yaptığı budur, komunistlerin de..

Şeriatçılar da komunist devrimciler de aynı zihniyetle şiddet kullanarak gücü elde edip farklı fikirleri ve hayat tarzlarını yoketmek arzusundalar..

Herkes "iyi hayatın ne olduğunu ben bilirim, o halde bunu diğerlerine dayatıp onlara iyilik yapayım" diye düşünürse nolur toplumun hali??

En iyisi herkesin alçakgönüllük ve tolerans sahibi olması, ve diğer yaşam tarzlarıyla yanyana varolmayı kabul etmesi değil mi??

Sitelerde Paylaş

Çünkü "ben iyi hayat nedir senden daha iyi bilirim" diye bir insan diğerinin hayatına müdahele ediyor...

Baksana...

Bu zihniyet, yani "ben doğru iyi hayatı biliyorum, herkes yanılıyor, onlara iyilik yapıp bunu onlara zorlayayım" olayı sadece Kemalizm'e has değil... Müslümanların da yaptığı budur, komunistlerin de..

Şeriatçılar da komunist devrimciler de aynı zihniyetle şiddet kullanarak gücü elde edip farklı fikirleri ve hayat tarzlarını yoketmek arzusundalar..

Herkes "iyi hayatın ne olduğunu ben bilirim, o halde bunu diğerlerine dayatıp onlara iyilik yapayım" diye düşünürse nolur toplumun hali??

En iyisi herkesin alçakgönüllük ve tolerans sahibi olması, ve diğer yaşam tarzlarıyla yanyana varolmayı kabul etmesi değil mi??

herkes mutlaka birkac gericinin istedigi gibi yasamak zorunda birikiliyor turkiyede.. insanlarin gözleri acilmaya basladiginda ise, korku yaratip yeniden kontrol altina almaya calisiyorlar, hizbullah, 28 subat buna bir örnektir.. irticaymis, seriatmis.. seriatci denilen zaatlarida bu herifler piyasaya surup guclendirmedimi.. ama bunlara ragmen en guvenilir kurumdur bu baskici kurum..

Sitelerde Paylaş

Baksana...

Ludwig dediklerine katiliyorum. Yalniz sunun surasinda en iyi ihtimalle yasayacagimiz bir 80 yillik donemde bu dediklerini gerceklestirebilirmiyiz? Ben sahsen benden sonrakiler icin kendimi feda edecek kadar erdemli biri degilim. Su an icerisinde yasadigimiz kisa vadeli gerceklikte liberal goruslu insanlarin onundeki en iyi secenegin dincilerin karsisindaki safta yer almalarinin oldugunu dusunuyorum. Optimum cozum bu mu? belki degil ama din baskisi altinda yasamak istemeyen her bireyin dominant stratejisi bu olmali bence.

tarihinde Yer Su tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evet dostum bende yıllar önce şöyle bir laf etmiştim. "Korktuğum şeriatın gelmesi değil. Asıl korktuğum bu gün şeriat geliyor diye bağırıp çağıranların yarın şeriat geldiğinde susup örtünmmeleri ve ona uymalarıdır." Çünkü benim düşüncem bu ülkeye şeriat gelirse alırız elimize silahı fakat korkularımız yüzünden demokrasiden de vazgeçemeyiz.

Bu yazı bana 11 eylül saldırısı sonrasında arttan güvenlik endişesi karşısında Özgürseniz tehlikedesiniz. Güvenliğiniz için özgürlüğükler sınırlandırılmalıdır doktirini gibi gelmeye başladı. Türkiye ye uyarlarsak kabaca Demokrasi varsa şeriat gelir. Şeriatı bertaraf etmek için demokrasimizden ödün vermeliyiz.

Ve son bi not: bu ülke tam anlamıyla hiç bir zaman demokratik olmamıştır. Her gelen iktidar kendi bakış açısı içinde kurumları şekillendirmiştir.(kadrolaşmalar belediyelerden tut. taa en üstt düzey bürokratlara kadar. iktidarlarını sağlama almak için.) Ama işin güzel tarafı demokrasi tartışmaya başladık. Buda bir başlangıç sıyılır..

Şeriata karşı olmamızın sebebi şeriatın bize ne yapmamız gerektiğini nasıl yaşamamız gerektiğini söylemesidir.Bireysel özgürlüklere set çeken her anlayışın karşısında kaos olmak gerekir.Yoksa şeriata bilime akla mantığa aykırı diye karşı değiliz.

İşte dostum bizim bu anlayışımızı anlamıyorlar.

Sitelerde Paylaş

Şeriata karşı olmamızın sebebi şeriatın bize ne yapmamız gerektiğini nasıl yaşamamız gerektiğini söylemesidir.Bireysel özgürlüklere set çeken her anlayışın karşısında kaos olmak gerekir.Yoksa şeriata bilime akla mantığa aykırı diye karşı değiliz.

Evet dostum! şeriat(darbeye) neden karşı olduğumuzu çok güzel bir şekilde vurgulamışsın. Fakat bizim toplumumuzda her zaman kitleleri iki seçenek arasında bırakmak var. Yani kötünün iyisini seçmek gibi... Bende sözünü biraz evirecek olursam ölümü gösterip sıtmaya razı olmak yerine kaos olmak en iyisi. Öğrencilik döneminde bir kez konuştuğum bir elemanın dediği gibi düzlüklere kaoslardan ulaşılır..

tarihinde Kıtipiyoz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ha gayret, kisa zaman sonra Ludwig gibi sen de seriatci bir alcak olacaksin. Sabir her seyin ilaci biliyorsun.

Sitelerde Paylaş

Sizin bu anlayışınız hakikaten anlaşılacak gibi değil ki..

Bilim de neymiş, öyle değil mi? Mühim olan özgürlük!

E akıllı,

Bilimle, bilgiyle aydınlanmamış bir insan sence nasıl özgür olabilir?

Sizi bize bilerek mi yolluyorlar, birleri özellikle bize şaka mı yapıyor, artık ciddi ciddi şüphe etmeye başladım.

"Şeriat bilime ve mantığa aykırı diye karşı değiliz, sadece bireysel özgürlüklere set çektiği için karşıyız."

Sitelerde Paylaş

Marcos yanlış bir şey söylememiş mi, herkes ve her şey bilimsel ve mantıklı olmak durumunda değil, yeter ki başkalarının özgürlüklerini sınırlamasınlar. Şeriat ve dini astroloji vs.ye nazaran çok daha büyük sorunlar olarak görmemizin sebebi de bu değil mi?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...