Jump to content

Tiyatroyu Sanat Zannetmenin Saçmalığı

Recommended Posts

avatarada tespit getir ssiner üstad. Benim tavsiyemi dedikkate al bak ne dedim sana?

Sitelerde Paylaş

İlk Tespitteki soru işaretlerini giderdim sanırım.

Tespitte Hata Olmaz kültü de akıllara giderek yerleşmekte.

Lafı fazla uzatıp okurlarımı sabırsızlandırmadan ikinci bölüme geçelim.

Bu tepitte "Tiyatroyu sinemaya tercih eden insanlar" dan bahsedeceğim...

üniversite yıllarında ilk senelerde herkes Grupca gezer.

Ders biter, sosyalleşme planları yapılır fakülte önünde.

Herkes yaşantılarından derlediği anılara binayen bir fikir atar ortaya.

Kimisi Pes turnuvası yapalım der, kimisi Cafeye gidip mal mal oturalım der, kimisi kantinde kız kesmek isterken kimisi de tiyatroya gidelim der.

işte o noktada durup şunları söylemek lazım o entel görünmek isteyen dikbaşlı isyankara...

---Sinema dururken ityatroya kim gider???

Tabiki ses ve görsel efektlerden anlamayan, teknoloji düşmanı, yeniliklere kapalı, kusursuz çekim tekniği ve oyunculuktan zerre anlamayan kişiler sinema yerine tiyatroya gider.

Tiyatroyu sinemaya tercih eden insan, çağın gerisinde kalmış, modernlikten uzak, alaturka tip insandır.

Asla bu yüzyıla ayak uyduramayacaktır.

Zaten iq'su 140 ve üzeri tüm insanlar sinemaya gider.

Yenilikleri takip eder.

Tiyatrocular basit performans gösteriyorlar. Çok düzmece senaryolar ve hareketler.

Zaten düzmece olmasa devlet tiyatroları sürünmezdi.

Kardeşim tiyatro zaten ucuzdu iyice öldürdünüz.

1TL'ye tiyatro bileti, şok şok şok flaş flaş flaş, fukaraya gün doğdu.

aristokrat aktivitesi fukara eğlencesi oldu.

tespit--> aklı başında insan tiyatroyu sinemaya tercih etmez.

sinema izleyicisi zekidir ve yenilikçidir.

Tiyatro izleyicisi ise alaturka ve gerici yobazdır.

Sitelerde Paylaş

İnsan hakları evrensel midir?

türkiyede de insan hakları var.

Nekadar evrensellik paramaetreleri ile örtüşüyor?

Norveç ile türkiye yi kıyasla mesela.

Oran orantı biliyorsan sonuçları bizimle paylaş.

sonra kendine şu soruyu sor.

bir şeyin her ülkede olması onu evrensel kılar mı?

yoksa bir şeyin her ülkede normları sağlaması mı onu evrensel kılar?

eğer hoparlörler doğru mesafede olursa bu şarkıyı dinlemek harika olur...

Ne bu şimdi korkmalımıyım. Yağma yok.

(yereli içinde barındırmayan bir evrensellik, evrenselliğe katkı yapmayan bir yerel olur mu? )Çiyuwwww.. :lol:

Adam ciddi ciddi bize cevap vermiş cevap vermemek olmaz...

Tiyatro bi üsluptur. Evrensel bir üslüp ve o üslubun sergilendiği topraktan ürün almaması veya ürün çeşitliliği göstermemesi beklememk olmaz dimi. Yani Fransız Yaşara gülmüyorsa tiyatro evrensel değil mi oluyor...

Evet son tespitte hata olmaz analizine bayıldım.

Tiyatro gericiliktir.

Sinema ilericiliktir.

Sitelerde Paylaş

Sadece dalga geçtiğine inanıyorum ama belki gerçekten bu kadar kıt isnanlar olabiliyor diye bir kaç cümle yazayım dedim.

Tiyatro ise evrensel değildir.

Bu sebepte tiyatro sanat felan değildir.

Sanatta evrensellik 'olmaz ise olmaz' şart değildir. Ancak eser nekadar evrensellik içerirse o kadar değerli ve kalıcı olur.

tiyatroya giden insanlarda toplumda entel görünme çabasına girmiş insanlardır.

Aslında hiç hazzetmez tiyatrodan ama sırf entel zannedilmek uğruna bu saçmalığa katlanır.

Senin hakkında yapılabilecek en kesin tespit, özenti entellerden nefret ettiğin için onların özendikleri şeylerden de nefret eden biri olduğun. Sanata saldırman bu yüzden çünkü o sinir bozucu enteller onu seviyor.

Seni suçlayamam tabi. Bende bu çakma enteller yüzünden sanat camiasından nefret ediyorum, her fırsatta ta aşşağılayıp dalga geçiyorum. Ama ''sanattan'' değil ''sanat camiasından'' nefret ediyorum.

İkisini karıştırmamalı

Sinema dururken ityatroya kim gider???

Tabiki ses ve görsel efektlerden anlamayan, teknoloji düşmanı, yeniliklere kapalı, kusursuz çekim tekniği ve oyunculuktan zerre anlamayan kişiler sinema yerine tiyatroya gider.

Yanlış. Tiyotro sinamanın temelidir. Sinema da tiyatrodur. sadece daha fazla hile barındırır.

Tiyatroyu sinamaya tercih eden insan yapmacık ses ve görüntü efeklerini değil de yalın oyunculuk yeteneğini seyretmek istiyen isandır. Dağdaki mağra adamı da senin gibi tiyatro yerine kesinilikle sinemayı tercih eder. ÇÜnkü anlamak daha kolaydır zeka gerektirmez.

Ayrıca örnek verdiğin ''yaşar ne yaşamaz'' oynu sinemaya da aktarılmıştır.

Fransız lar tiyatro oynu yerine sinemasını seyredince olaya fıransız kalmıyacaklar mı?

Türk sineması evrensel mi? değil. O halde sinemada evrensel değil ve sanat değil. vsvs..

sanat = zevk

sanatçı = zevkin doruklarındaki insan

sanatta dram ve gerilim türü şeylerde olduğunu düşünürsek bu yalın bir düşüce olur.

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...