Jump to content

Ateistlerin Korkusu

Recommended Posts

Bir forumda arada kalmış bir arkadaşa mal bir müslümanın verdiği cevaptır:

"Bir kere şurada bir kaçınma var;

"Ateizm, evrenin nasıl oluştuğunu veya işlediğini açıklayan görüş değil, tanrı inancını reddeden görüştür."

Ateizm evrenin nasıl oluştuğunu açıklayamaz zaten. Bu yüzden de güç kaybeder. Ateistin en çok tartışmaktan kaçındığı olay BİGBANG olayıdır.

BİGBANG NEDİR?

Bigbang toplu iğne başı kadar ufak ama çok yoğun bir noktadan (aslında mutlak sıfırdan, bizim zihnimizin alması için toplu iğne başı tabiri kullanılıyor) bir anda maddenin patlaması olayıdır. Evren sürekli genişliyor ve bu genişleme geri sarıldığında, bu bizi bigbang a götürüyor. Mevcut deneyler de bigbang'ı doğruluyor.

Ateistler bu yüzden "biz sadece tanrıyı reddediyoruz, evreni açıklamak bizim sorunumuz değil" derler. Çünkü g.tleri yemez.

Bir dindar da evrendeki ahengi, düzeni, nizamı görerek bir tanrı varlığını düşünür. Ateist belki evrenin oluşumunu ve düzenini kafaya takmayabilir, ama bir dindar bunları görerek bir tanrı varlığını akleder. Nedensellik kanununu geriye götürerek neredeyse "yok"tan var olmuş maddeye bakarak onun kendi kendine bu düzeni sağlayamayacağını görür ve bu yüzden tanrı inancına dayanak bulur."

Sitelerde Paylaş

Bir dindar da evrendeki ahengi, düzeni, nizamı görerek bir tanrı varlığını düşünür. Ateist belki evrenin oluşumunu ve düzenini kafaya takmayabilir, ama bir dindar bunları görerek bir tanrı varlığını akleder.

İnanmak isteyen, sadece bu istekle hareket eden biri keçi pisliğine bakarak ta tanrıyı bulabilir.

Biyerde bulamazsa başka biyerde bulur. Bilim nerde onu açık bırakmışsa orda bulur.

Ateistlerin görevi kendini bişeylere inanmaya şartlamış insanların peşinden koşup gördükleri her yanlışlığı tek tek düzenlemek değildir. Big-bang de bunalrdan biri.

Herkesin kendi beyni var. Tüm cevapları da ateizmden beklemeyin. Arasıra kendinizinkini de kullanında çürümesin... (bu öneri için çok mu geç yoksa)

Sitelerde Paylaş

evrenin nasıl oluştuğunu ve evrende olan olayları bir yana bırakalım

en basitinden bir yağmur yağışı,rüzgar esişi,depremler gibi daha basit olayları bile

bir tanrıya bağlayıp ne gelirse allahtan gelir;evrendeki ahengi, düzeni, nizamı görüp bunları bir

tanrıya yaratıcıya bağlayan ve yine sonuçta bir açıklama getiremeyen

bir düşüncenin g.t korkusu senin o ateistlere yakıştırdığın g.t korkusundan

çok daha büyük bir g.t korkusudur. ( senin gibi argo terimler kullandığım için özür dilerim herkesten )

teorilerle desteklenen evrenin var oluşunu açıklamıyor.

evrendeki düzeni,nizamı sana kim gösterdi?allah mı?kuran mı ? hadisler mi ? peygamberler mi?

bunlardan hangisi sizlere bilimsel birer kanıt sunuyorda sen sırf bunlara

o bilimsel kalp gözünün üstündeki kalkık olan perdeden bakarak anlıyor yorum yapıyorsunuz evrendeki olaylara ?

deprem olsa,sel olsa,her hangi bir doğa olayı sonucu insan ölümlerini ahlak'ın bozulmasına bağlamaktan daha bilimsel

olarak başka ne atabilirsiniz ortaya? hiçbirşey..

tanrının evreni yaratmaktaki amacı neydi o zaman,egolarını tatmin etmekmi?yoksa kendine bir oyunmu arıyordu

6 günde toprak-su-hava kullanarak bi dünya yaratıyım şu kadar böcek,şu kadar hayvan,şu kadar insan yaratıyım,

7.günde ayaklarımı uzatıp yatıyım,sonra o insanlara kitap gönderip kendimi öğreteyim,inananları cennete,inanmayanları

cehenneme atayım.

sizin gibilerden bilimsel bir kanıt istemiyoruz böyle bir hataya düşmem zaten,ama sen bana o zihninde yarattığın tanrının

dünyayı yaratış amacını açıkla,bunu mantıklı bir nedene bağla bakalım.ondan sonra evrenden söz et.

big bang teorisini açıklayında görelim,allahmı yaptı bunuda?yoksa allah sadece dünyayımı yarattı?evreni yarattığına dair ben

hiçbir yerde bir ayet felan göremedim.bakara 255 te parantez içine alınıp sonradan eklenen bu cümleden hariç(O, göklere, yere, bütün evrene hükmetmektedir.)gökler ve yerler sadece..

bu teorinin sonucunda evren şu anki düzenindemiydi?evrende dünya dahil herhangi bir yerde yaşamaya uygun şartlar varmıydı?

yoksa evrenin gelişimi değişiminden ''kararlı bir yapıya gelmesinden sonra yaşamaya uygun şartlar oluşmasından'' sonra mı canlılar

ortaya çıkmıştır..

en azından bizler düşünebiliyoruz,mantıklı fikirlere gelişmelere her zaman açığız.

evrende-dünyamızda olan olayları da bir yaratıcıya bağlayacak kadar gaflete düşmüyoruz.

şimdi siz dindarlar olarak big bang olayını allahla ilişkilendirerek açıklayında g.tünüzü görelim,şu yüce peygamberinizin pisliğinizi 3 taşla silmenizi emreden g.tünüzü..

Sitelerde Paylaş

İşin sıkıntılı yanı arada kalan arkadaş bu saçma cevaptan sonra ikna oluyor?

Hangi saçma cevap...

Benim iki iletim silinmiş..

Onları tekrar senin gözüne sokarım istersem ama, şimdilik senin ..tün yüzü suyu hürmetine sesimi çıkarmıyorum.

Ama bu şekilde yazmaya devam edersen, karşılığını hak ettiğin ve başlattığın şekilde alacaksın.

Burasının özgür bir forum olduğunu unutma.

Sitelerde Paylaş

Bence bunun tam tersi. Teistler bunları "Tanrı evreni 6 günde yarattı." deyip geçerler. Ben kendim için söylüyorum; ateistler daha çok ilgileniyor. Teistler bilmediklerini kafalarında bir tanrı oluşturarak ona bağlarlar. Ama bence ateistler evrenin "bu"ndan ibaret olmadığını düşünürler (En azından, ben).

Sitelerde Paylaş

Bir forumda arada kalmış bir arkadaşa, mal bir müslümanın verdiği cevaptır:

Bu hakareti yapmana, forum yönetimi mi izin veriyor?

tarihinde HARUNN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Öncelikle konuyu açan olarak ortaya çıkan yanlış anlamadan ve Hacı'nın verdiği aşırı tepkilerden ötürü üzüldüm. Ateizmle ilgili bir forumu gezerken, gördüğüm diyaloğu kopyalayıp yapıştırdım. Hatta "mal müslüman" dahi diyerek yapıştırdım. Arada kalan biri ile müslüman arasındaki diyalogtu. Bir ateist olarak burada tartışılabileceğini düşünüp konuyu açmıştım ve gayet açık yazıldığı, alıntı olduğu anlaşılıyor. Fakat her ne hikmetse Hacı o müslümanı ben sandı ve garip bir şekilde aşırı tepki gösterdi.

Sitelerde Paylaş

Öncelikle konuyu açan olarak ortaya çıkan yanlış anlamadan ve Hacı'nın verdiği aşırı tepkilerden ötürü üzüldüm. Ateizmle ilgili bir forumu gezerken, gördüğüm diyaloğu kopyalayıp yapıştırdım. Hatta "mal müslüman" dahi diyerek yapıştırdım. Arada kalan biri ile müslüman arasındaki diyalogtu. Bir ateist olarak burada tartışılabileceğini düşünüp konuyu açmıştım ve gayet açık yazıldığı, alıntı olduğu anlaşılıyor. Fakat her ne hikmetse Hacı o müslümanı ben sandı ve garip bir şekilde aşırı tepki gösterdi.

Özür dilerim.. İletiyi o şekilde yayınladın ki ben formatını anlayamadım. Meğerse başka birinden bahsediyormuşsun.

Ben senin düşüncen gibi algıladım. Nickine bile dikkat etmemişim.

Hata bende ama, bu gibi konuları biraz daha açık yayınlasanız çok iyi olur. Başkaları da yanlış algılayabilir.

Hele küfürlü bir kelime araya girince, insan ne okuduğunu şaşırıyor.

Herkese duyurumak istiyorum. Hata benim. Yanlış anlayan benim. Sen yanlış birşey yapmadın.

Belki biraz karışıktı iletin ama hatalı sayılmazsın..

Ben biraz daha dikkatli okumalıydım.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...