Jump to content

Cerkez Ethem bir asimiydi ,yoksa vatan severmi?

Recommended Posts

• İleti 80
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Iste böyleee,

Gecenlerde bir yerde görmüstüm,Cerkez Ethem isyani diye.

Gercekten,Cerkez ethem isyan ettimi,yoksa iftirami edildi adama?

Bence Cerkez Ethem bir ASI deyildi.

Adami saf disi yapmak icin IFTIRA EDILDI ADAMA.

Tolonbeg

Nordu abi Çerkezlik damarın mı kabardı.

Asi Çerkez olunca masum ama Kürt olunca hain mi oluyor :D

Sitelerde Paylaş

Artık bu ülkede kimin alçak, kimin alçak olmadığı birbirine karıştı. Dünün alçak olanları bugünün efendileri dünün kendi ülkesi için çalışanları bugünün haini olarak lanse ediliyor. Atatürk de hain baksanız ya, Türkiye'deki bazı gazeteler çatır çatır Sevr'i övüp, Kurtuluş Savaşı'nı yererek, Kurtuluş Savaşını yapanları şimdinin önemsiz işleriyle uğraşan bir kaç kişi, hatta o savaş yapılmasa nasıl olsa İngilizler burada özgür bir Türkiye kuracaklarmış neden savaş yapılmışa getiriyorlar işi. İngilizlerin bu hedaayesini geri çeviren, İngilizleri ve takımının isteklerini dinlemediği için M.K. Atatürk de bir hain oldu artık bu ülkede.

O yüzden O'nun bile hain kabul edildiği bir devlette artık Çerkez Ethem hainmiş değilmiş önemli değil nazarımda tolon abi.

tarihinde barisarock tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Iste böyleee,

:-))))))) Yok devenin nali.

Tolonbeg

Vallahi öyle forumda neler var bir göz at, hele basındaki bazı gazete yazarlarına bakarsak, Kurtuluş Savaşı önemsizmiş gibi sunulmasını bırak nerdeyse neden karşı geldiniz lan itilaf devletlerine, neden savaş yaptınız lan diyecekler ama şimdilik yusuf yusuf durumundalar yarın bir gün onların istediği özgürlük gelsin bak neler oluyor, neler yapacaklar bu ülkede :)

Atatürk hakkında çok attılar tuttular bakalım yarın kendileri başa geçince neler yapacaklar onun yarısı kadar olabilecekler mi göriciiiz=?

Sitelerde Paylaş

Artık bu ülkede kimin alçak, kimin alçak olmadığı birbirine karıştı. Dünün alçak olanları bugünün efendileri dünün kendi ülkesi için çalışanları bugünün haini olarak lanse ediliyor. Atatürk de hain baksanız ya, Türkiye'deki bazı gazeteler çatır çatır Sevr'i övüp, Kurtuluş Savaşı'nı yererek, Kurtuluş Savaşını yapanları şimdinin önemsiz işleriyle uğraşan bir kaç kişi, hatta o savaş yapılmasa nasıl olsa İngilizler burada özgür bir Türkiye kuracaklarmış neden savaş yapılmışa getiriyorlar işi. İngilizlerin bu hedaayesini geri çeviren, İngilizleri ve takımının isteklerini dinlemediği için M.K. Atatürk de bir hain oldu artık bu ülkede.

O yüzden O'nun bile hain kabul edildiği bir devlette artık Çerkez Ethem hainmiş değilmiş önemli değil nazarımda tolon abi.

Aynen............

Sitelerde Paylaş

Kimi mücadeleci insanlar yanlış bir yol tutar ve kahraman olabilecekleri halde hain durumuna düşerler.

Mücadele, başlangıçtan sona bir bütündür. Yolun yarısı yiğitçe, kahramanca mücadele ile geçmiş olsa da, diğer yarısında hangi sebeple olursa olsun saf değiştirilmişse ya da karşı tavır alınmışsa artık ortada bir kahramanlık kalmadığı gibi hainlik ithamları da kaçınılmaz olur.

"Hainlik" kavramını salt vatan hainliği olarak görmemek gerekir.

Bu tip yol ayrımları "davaya hainlik" olarak düşünülebilir.

Çerkez Ethem bir Kuvayi Milliye kahramanıdır ama düzenli orduya geçişte saf değiştirmek zorunda kalmış ve milli mücadele hainliğiyle suçlanır duruma düşmüştür.

Ama Çerkez Ethem'in bu durumu, Çerkesleri bağlamaz.

O, bir yol yanlışına düşmüş ve bunda inat etmiştir. Gelinen noktada 2 yol vardı. Ya Kurtuluşa-devrime giden yol ya da düşmanın, işbirlikçilerin, teslimiyetçilerin yolu. Çerkez Ethem 3. bir yol olduğu ve bu yolun ilk tuttuğu yol olduğu inancındaydı. Ama o yol bitmişti ve inadı onu düşmanın yoluna yönlendirdi.

Kurtuluş ve Devrim mücadelesinde kimi insanlar en baştan yanlışa düştüler.

Kimisi Kurtuluş Savaşı sırasında. Kimisi de Kurtuluş Savaşını sonuna kadar sürdürdüğü halde sonrasındaki devrim mücadelesinde ayrılığa düştü. Yine bir kısım insan da siyasi mücadelede düşünce ve inanç farklılıkları nedeniyle yollarını ayırdılar.

Bunun tersi örnekleri de var. Baştan yanlışta yer alıp da sonra Kuvayi Milliye'yi ve milli mücadeleyi destekleyenler. Hatta Kurtuluş Savaşına muhalefet edip te devrim mücadelesine omuz verenler gibi.

Bunun dünya siyasetinde de örnekleri var. Ekim Devriminin önderlerinden Troçki gibi. Eğer güç Troçki'de olsaydı belki de hain ilan edilecek olan Stalin olurdu.

Burada önemli olan nokta şudur:

Düşman saflarına katılmış, düşman ülkeye sığınmış olan "hain" damgasını yemeyi de göze almış demektir. Herhalde bu yanlışa düşüp te kendisini hain olarak görmeyenler "Keşke onlara katılsaydım ya da düşmana sığınacağıma intihar etseydim de hain konumuna düşmeseydim" pişmanlığı yaşamışlardır.

Sitelerde Paylaş

Karşıt fikre ve görüşe hain yaftası vurulursa böyle paranoid durumlar doğar.Sorun demokratik düşünce sisteminin tam oturmamasından kaynaklanıyor.

Forumdaki hakaretleşmelerdende görüldüğü gibi en farklı fikirlerin olabildiği forum dahi bu tartışmaları kaldıramıyor.

Sitelerde Paylaş

Bu arada Çerkez Ethem fırsatçı idi.

Türk'lerle işbirliği yaptı, Yunanlılarla yaptı..

Yeşil ordu ile yaptı.

Sonunda sanırım Yunan tarafına kaçtı. Oradan İtalya'ya kaçtı..

Asıldı galiba sonra değil mi?

İsmet Paşa'yı uğraştırdı. Birinci İnönü savaşını daha açık farkla kazanabilirdik.

İsmet Paşa Yunanlıları bırakıp onun peşine gitmeseydi tabii.

Çerkez Ethem her bir şeydi.

Her bir şey olandan da hayır gelmez kimseye.

Sitelerde Paylaş

Karşıt fikre ve görüşe hain yaftası vurulursa böyle paranoid durumlar doğar.Sorun demokratik düşünce sisteminin tam oturmamasından kaynaklanıyor.

Forumdaki hakaretleşmelerdende görüldüğü gibi en farklı fikirlerin olabildiği forum dahi bu tartışmaları kaldıramıyor.

Bu konuda ben de sizi desteklerdim ama buraya ikide bir de sabıkalı gazetelerin sade ''farklı'' olarak niteleyemeyeceğimiz fikirleri savunulmasaydı, iletime bak dediğim duruyor orada.

Yoksa ben farklı fikirlerin tartışılmasının her zaman yanında oldum, ama ortada bir ''fikir'' olmalı önce farklı diye ayırmak için.

Sen Sevr anlaşmasını onaylar mısın ya da Sevan Nişanyan gibi Kurtuluş Savaşını ''ucuz'' bir mücadele olarak mı görürsün, olaya böyle bakmadığına göre senle sorun yok.

Sitelerde Paylaş

Bu konuda ben de sizi desteklerdim ama buraya ikide bir de sabıkalı gazetelerin sade ''farklı'' olarak niteleyemeyeceğimiz fikirleri savunulmasaydı, iletime bak dediğim duruyor orada.

Yoksa ben farklı fikirlerin tartışılmasının her zaman yanında oldum, ama ortada bir ''fikir'' olmalı önce farklı diye ayırmak için.

Sen Sevr anlaşmasını onaylar mısın ya da Sevan Nişanyan gibi Kurtuluş Savaşını ''ucuz'' bir mücadele olarak mı görürsün, olaya böyle bakmadığına göre senle sorun yok.

Atatürk'e eleştirilerin ölçülü olmayışı beni de kızdırmıyor değil.Atatürk'ten 2009 model demokratik anlayış ve çözüm bekleyenler Muhammed neden kıçını taşla temizlerdi neden çok evlilik yaptı ki diyenlere benziyor.

O şartları ve çağı motamot yaşamıyoruz.Ben o çağda Atatürk'ten taraf olacağıma emin biriyim.

Atatürk putlaştırılmasına karşıyım ama saldırılarak antiputlaştırılmasına ve saldırılırken takıntı haline getirilmesine de karşıyım.

Atatürk neden bir partiyi kapattırdı diye sorulabilir ama buna cevap onun EGOSUYDU dendi mi hoş olmuyor.Ben niyet okuma şeklinde yapılan şeyleri sevmiyorum.

O nedenle bir süre Atatürk başlıklarına yoğun yazmayacağım.İzlemede olacağım.

Çünkü konu gerçekten en hassas konudur.Kişilerin hararetlenmesini doğal buluyorum.Aklı selim davranmak lazım.

tarihinde Alphabeta tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu arada Çerkez Ethem fırsatçı idi.

Türk'lerle işbirliği yaptı, Yunanlılarla yaptı..

Yeşil ordu ile yaptı.

Sonunda sanırım Yunan tarafına kaçtı. Oradan İtalya'ya kaçtı..

Asıldı galiba sonra değil mi?

İsmet Paşa'yı uğraştırdı. Birinci İnönü savaşını daha açık farkla kazanabilirdik.

İsmet Paşa Yunanlıları bırakıp onun peşine gitmeseydi tabii.

Çerkez Ethem her bir şeydi.

Her bir şey olandan da hayır gelmez kimseye.

http://taraf.com.tr/makale/8523.htm

ehehehe :lol:

Sitelerde Paylaş

'' Elinin altında hayli maddi kaynak olmasına rağmen Yunanlılara teslim olma kararını verdiğinde cebindeki üç-beş kuruş dışında yanına bir şey almadı. Nitekim Atina'ya götürülüp tedavisine Almanya'da devam edilmesi kararı üzerine oradan ayrıldığında günlerce pekmeze ekmek banarak karnını doyurmaya çalıştığını da biliyoruz. Ethem'in gurbet günlerinde hayalini kurduğu gelişme Enver Paşa'nın muzaffer olmasıydı.

Onun şehit olduğu haberini aldığında bütün ümidini kaybettiğini söylemeye gerek yok. Almanya'dan Mısır'a oradan da Ürdün'e gidip yerleşti. Türkiye'de 150'likler listesindeydi. 1937'de diğerleriyle birlikte Ethem de affedildi ve ülkeye dönmesine izin verildi. Atatürk'ün ona para ve pasaport gönderttiği söylenir. Kardeşleri döndüler. Ama o ' Boynumda hain yaftasıyla mı, asla..' diyerek daveti reddetti''

"Ben milletime ve tarihe hain diye tanıtılmış, gıyabında idama mahkûm edilmiş bir adamım. Ama hakikatte ben, asgari bana böyle diyenler kadar vatanperverim. Ve Milli Mücadele'de hepsinden kıdemliyim. Ben hain olmaya icbar edildim, buna rağmen hain olmadım. Şimdi hakikatleri açıkça konuşabilecek miyiz? Hepimiz adil ve bitaraf hâkimler önüne çıkabilecek miyiz? Haydi bunlar oldu diyelim; ya zihinlere yerleştirilmiş menfur kanaatleri nasıl ıslah edeceğiz. Burada gurbette ölürüm, fakat hiç olmazsa günün birinde doğru tarihin hakikatları ele almasını ümit ederek gözIerimi kaparım."

Ethem 1948 Eylül'ünde Amman'da hayata gözlerini yumdu. Şeria Nehri'nin kenarında mütevazı bir törenle toprağa verildi..

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=172527

Ethem iki şık arasında tercihe mecbur bırakılmıştır; Ya üzerine sevk edilen askerlere karşı koyacak kardeş kanı dökülecektir, veyahutta bırakıp gidecektir. Nereye gidebilir? Yunana. Hayır en büyük tarihi hakikat şimdi size söyleyeceklerimdir. Ethem Yunan a iltica etmemiştir.Ethem geciş hattı istemiştir.

…..İnsanlara Hain demek kolay,kaldiki kendini müdafa etme hakkından mahrumsun, Kahraman demekte kolay, çünkü kimse kendisine kahraman denilmesini tekzip etmez. Bizim milli mücadelemiz kronolojisi sıhhatle yazılmamış olan bir buhran dönemidir. Ethem yanına kimseyi almadan gitmiştir, ve yanındakiler gelelim diye dayatmışlardır, dövüşelim demişlerdir, ikisini de reddetmiştir. Bir kulübesi bile olmayan bir nehir kıyısında kalbi duran bir adamın, layık olmadığı halde hain damgasıyla damgalanması vicdanları rahatsız etmektedir.

http://www.uzunyayla.com/new/haber_detay.asp?haberID=448

tarihinde aydoe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

milli mücadeleye ...

Milli Mücadele mi dedin ?!

Ne milli mücadelesi yahu ; o Milli Mücadele dedikleri var ya, Mustafa Kemal ve etrafındaki bir avuç serkeşin maceraperestliğinden başka ne olabilir ki ?!

Hem Ali Kemal yalan mı söylüyordu ?!

Elbetteki doğru söylüyordu ve tarih onu YILLAR SONRA DA olsa haklı çıkardı !

Rica ediyorum, nasıl haklı çıktığına hiç girmeyelim akşam akşam .

Sitelerde Paylaş

Çerkes Ethem hilafetçi ve padişah için savaşan biridir. Onun amacı vatanı kurtarmak değil, hilafeti kurtarmaktı. Milli mücadele ile ayrılması işte bu yönde başlıyor. Başta önemli katkıları olmasına rağmen daha sonra taraf değiştirip Yunanlılara geçiyor ve Ankara hükümetine karşı oluyor, hatta bizzat savaşıyor. Tabii bu arada Çerkes Ethem'in halktan zorla para toplama, çocuk kaçırıp fidye isteme gibi meziyetleri de vardır.

Bazı alıntılar

"Ey Türk ordusu subayları! Yunanlılar ellerine düşen ve kendilerine teslim olan Türk esirlerine çok iyi bakıyorlar. Vatan için niyetleri temiz olmadığı aşikar olan Ankara hükümetinin şer aleti olmamak, vatan vazifesidir!" (Ç.E.Hatıraları, s.199-200)

Ethem, İzmir'de yayımlanan Yunan taraftarı Köylü gazetesine de şu demeci verir:

"M.Kemal, meşru padişahı bir tarafa bırakarak, Anadolu'da cumhuriyet tesis etmek.. arzusuna düştü. Tabii, o zaman aramızda anlaşmazlık çıktı." (24.2.1921 günlü Peyam-ı Sabah)

İkinci İnönü Savaşının başladığı gün, yine Yunan uçakları tarafından ordu ve köyler üzerine atılan bildirisi:

"Kardeşlerim! Yunanlıları pek iyi tanırım! Dinimizi, namusumuzu, hürriyetimizi, malımızı müdafaa ediyorlar... Onlar Türk milletine karşı değil, M.Kemal Paşa ve yandaşlarına karşı harp ediyorlar! Yunan ordusu, şehirlerinizi ve köylerinizi işgal ettiği zaman korkmayınız! Zira bugün ve işgal edilmiş yerlerde hüküm süren intizam, asayiş ve hürriyetten, siz de yararlanacaksınız! Eğer Ankara'nın pençesinden, vatanınızı ve hürriyet-i şahsiyetinizi kurtarmanızı istiyorsanız, bu nasihatı dinleyiniz!" (2.4.1921 günlü Peyam-ı sabah)

tarihinde ironman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Iste böyleee,

Cerkez Ethemin 35,000 kisilik parali ordusu vardi.

Bu paralari zenginlerden senet karsiligi alip savasdan sonra geri ödeneceyini dair aldiklarina senet vermekteydi.

Yunanlilarin karsisina ilk cikan Cerkez Ethem ve onun ordusuydu.

Atatürk Cerkez Ethemden deyilde milletvekili olan kardesi Cevattan cekiniyordu.Cünkü Cevat komunist fikirli biriydi.Ethemide yanina alirsa büyük tehlike ortaya cikarir deye Ethemede süpheyle bakiyordu ve ortadan kaldirma yollari ariyordu Atatürk.Bu yoldada Inönüyü sürüyordu ileriye.

Atatürkün kendisi icin düsündüklerini bilmesine ragmen ülke yararina calistigi icin kesin karar veremiyordu Atatürkün kendisi hakkinda ne düsündügüne.

Taki Eski sehire Tirenle Atatürkle gelip Eskisehirde inip Karargahina gidene kadar.

tolonbeg

Sitelerde Paylaş

Bu paralari zenginlerden senet karsiligi alip savasdan sonra geri ödeneceyini dair aldiklarina senet vermekteydi.

Sadece bu değil adam kaçırma, halktan zorla para alma, vermeyen köyleri yakma şeklinde para toplanıyordu.

Atatürk Cerkez Ethemden deyilde milletvekili olan kardesi Cevattan cekiniyordu.Cünkü Cevat komunist fikirli biriydi.Ethemide yanina alirsa büyük tehlike ortaya cikarir deye Ethemede süpheyle bakiyordu ve ortadan kaldirma yollari ariyordu Atatürk.

Çerkes Ethem'in komünist kardeşi Cevat kim? Ben böyle birine rastlamadım.

tarihinde ironman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Iste böyleee,

Yunanlilarin karsisina ilk cikan Cerkez Ethem ve onun ordusuydu.

Atatürk Cerkez Ethemden deyilde milletvekili olan kardesi Cevattan cekiniyordu.Cünkü Cevat komunist fikirli biriydi.Ethemide yanina alirsa büyük tehlike ortaya cikarir deye Ethemede süpheyle bakiyordu ve ortadan kaldirma yollari ariyordu Atatürk.Bu yoldada Inönüyü sürüyordu ileriye.

Atatürkün kendisi icin düsündüklerini bilmesine ragmen ülke yararina calistigi icin kesin karar veremiyordu Atatürkün kendisi hakkinda ne düsündügüne.

Taki Eski sehire Tirenle Atatürkle gelip Eskisehirde inip Karargahina gidene kadar.

tolonbeg

çerkez damarımı tatmin edeyim derken atatürkü harcamışsın abi, bilmem farkında mısın?

:D :D

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...