Jump to content

Cerkez Ethem bir asimiydi ,yoksa vatan severmi?

Recommended Posts

Bir önceki iletimde eğer sorun sahtekarlık ise siz benden kat kat daha sahtekarsınız demiştim. Madem bunu söylememi çok istiyorsunuz hemen söyleyelim.. Evet siz tarihi çarpıtarak sahtekarlık yapıyorsnuz. Siz olayları kendi düşünceniz doğrultusunda yansıtarak sahtekarlık yapıyorsnuz. Siz Çerkes Ethem bir yana, Mustafa Suphi olayında da gerçekleri karartarak sahtekarlık yapıyorsunuz. Çünkü Mustafa Suphi olayını irdelediğinizde kontrgerillanın açığa çıkmasından korkuyorsunuz, tasfiye olayının 2'nci perdesinin ortaya çıkmasından korkuyorsunuz. Oysa tasfiye hareketi ne çerkes ethemle ne de mustafa suphi ile bitmişti.

Mustafa Suphi'yi olaya dahil eden sizsiniz, ben sizin yazınızdan sonra cevap verdim. Görüşlerimi de önceki mesajlarımda belirttim zaten, o yüzden bundan sonraki mesajlarınızda bahsetmezseniz sevinirim.

Sahtekarlık yapıyorsunuz çünkü, Mustafa Kemal, meclis kararı olmadan Çerkes Ethem'e saldırmıştır. Bunu gizliyorsunuz...

Sahtekarsınız çünkü, Çerkes Ethem'in "hain" ilan edildiği meclis kararının saldırı kararından 2 gün sonra alındığını söylemekten acizsiniz.

Sahtekarsnız çünkü, Çerkes Ethem, yaşanan sorunun çözümünü beklerken savaş ilan edilidği gerçeğiyle karşılaşır. Bunu gizliyorsunuz.

Sahtekarlık yapıyorsunuz çünkü, Mustafa Kemal, meclis kararı olmadan Çerkes Ethem'e saldırmıştır. Bunu gizliyorsunuz...

Sahtekarsnız çünkü, Çerkes Ethem, yaşanan sorunun çözümünü beklerken savaş ilan edilidği gerçeğiyle karşılaşır. Bunu gizliyorsunuz.

Sahtekarsınız çünkü, Çerkes Ethem'in "hain" ilan edildiği meclis kararının saldırı kararından 2 gün sonra alındığını söylemekten acizsiniz.

Sahtkekarsınız çünkü, Çerkes Ethem'in anılarından yararlanırken seçmecilik yapmışsınız. Madem o kitabı okudunuz, İsmet Paşa'nın saldırdığı esnada Çerkes Ethem'in Yunanlılarla savaştığını söyleycek yürekte edğilsiniz. Çünkü olay böyle anlatılırsa herşey farklı olacak edğil mi? Bir tarafta yunanlılarla savaşan Çerkes Ethem, diğer tarafta Çerkes Ethem'e saldıran İsmet İnönü..

Sahtekarsınız çünkü,

1. Ethem'in kendi hatıralarından

yararlandım diyorsunuz ama aynı anılarda, Çerkez Ethem'in "Manen ve maddeten şaşırtıcı bir vaziyet başgöstermişti. İsmet Bey'in kuvvetlri taarruz ediyor fakat biz karşı koymuyorduk. Aynı zamanda yunanlılarda taarruzlarını ekstmiyorlardı"sözlerini hasır altı ediyorsunuz. Bu sözleri yazamazsınız çünük benim yukarıda dediğim kanıtlanmış olacak. İki çatışmanın ortasında kalan Çerkez Ethem'dir bunun gizlemek zorundasınız. Çerkez Ethem'in İsmet inönü ile savaşmamak için gösterdiği çabayı da sakladığınız için sahtekarsınız..

Sahtekarsınız çünkü, İsmet beyin güçlerini bozguna uğratan Refet Bey kuvvetlerini de püskürten Çerkez Ethem'i yunanlılarla işbirliği yapmakla suçladınız. Oysa, Çerkez Ethem, İsmet beyin kuvvetlerine üstünlük kurmalarına karşın, yunan kuvvetlerinin bu durumdan yararlandığını anladığı an vatanseverliği devreye girmiştir.

İşte işinize geleni alıntıladığınız hatıralardan hoşunuza gitmeyecek bir alıntı;

"...Bu görüşme sonunda, İsmet Bey kuvvetlerine karşı üstünlük kazanmamıza rağmen, kuvvetmlerimizi güneş battıktan sonra o cepheden çekip tekrar Gediz önünde toplamaya karar verdik ve kararımızı uyguladık. Yunanlılara Gediz'i kaptırmak, şu son vaziyetimiz itibariyle çok büyük bir tehlike oluştururdu. Yunanlılar Gediz'e öteden beri önem vermekteydiler. Burası her iki taraf için de askeri önem taşıyordu. burasını iki üç ay önce Yunanlılardan geriye almayı başarmıştık. Biz vatanseverce hislerimize mağlup olmuş, hakim vaziyetimizi terketmiş ve siyasi hasımlarımıza yine bir fırsat kzandırmıştık"

Tartışalım mı birbirimizi sahtekarlıkla suçlamaya mı devam edelim? Bence devam etmeyelim.. Tartışmak isterseniz ben buradayım..

Benim Çerkes Ethem'e hain dememin M.Kemal'in Meclis'te veya Nutuk'ta ona hain demesiyle hiçbir alakası yoktur. Benim hain olarak nitelendirmemin sebebi Yunanlılara sığınması, işbirliği yapması ve düzenli orduya karşı savaşmasıdır.

Ethem'e aniden, habersiz bir şekilde, Ethem anlaşma beklerken saldırıldı iddiası da yanlıştır. Çünkü Kütahya'ya Ethem'le anlaşmak için bir heyet gönderilir ve 25 Aralık'ta görüşürler. Ethem'le anlaşılamaz, ayrıca Ethem düzenli ordu için kendince komutan değişiklikleri yapılmasını emreder. Kütahya'daki heyet döndükten sonra durumu meclise izah ederler. M.Kemal, Ethem ve kardeşlerine kesinlikle kuvvet başından ayrılıp hükümete boyun eğmeleri için teklif yapılmasını ve hükümete sığındıkları takdirde hayatlarının korunacağını ve haklarında verilecek kanun hükmünün affı hakkında hükümetçe Büyük Millet Meclisine aracılıkta bulunacağının bildirilmesini Meclis'e sunmuş ve bu öneri kabul edilmişti. Bu karar 27 Aralık'ta Bakanlar Kurulu tarafından cephe komutanlıklarına ve Ethem'e açık olarak yollanmıştı.

Bunlardan sonra 28 Aralık'ta saldırı başlamıştır ve yukarıdaki paragrafta yazdığım gibi Ethem'in saldırıdan haberi vardır. Daha sonra 30 Aralık'ta M.Kemal, 31 Aralık'ta da İsmet Paşa tarafından Ethem'e sığınması ve daha fazla kan dökülmemesi için telgraf çekiliyor. Ethem bunu reddediyor, 2 Ocak'ta İstanbul hükümetiyle, daha sonra da Yunanlılarla iletişim kuruyor.

Ben hiçbir zaman Ethem'in Yunanlılarla işbirliği yaptığı tarihi vermedim. Yunanlılarla işbirliği yapmıştır ve bu bir gerçektir, ama siz sanki ben "şu tarihte işbirliği yaptı" demişim gibi o tarihte yapmadı diyorsunuz, benim yazılarımda bu konuyla ilgili bir tarih yoktur.

Ayrıca bütün bu olaylardan önceki tarihlerde olan iki şeyden bahsedeyim

1. Ethem'in kardeşi Yüzbaşı Tevfik'in, Batı Cephesinin birliklerden kuvvet gönderilmesini isteyen 22/23 Kasım 1920 tarihli emrine 27 Kasım'da verdiği cevap:

"...Kuvvei Seyyare, ne bir tümen ne de muntazam bir kuvvet haline getirilebilir ve buna imkanı yoktur... Bu serserilerin başına ne bir subay ne de hesap memuru koymak mümkün olmadığı gibi, kabul ettirilmesine de imkan yoktur. Çünkü, subay gördüler mi azrail görmüşçesine ayaklanıyorlar. Bizim müfrezelerimiz Pehlivan Ağa, Ahmet Onbaşı, Sarı Mehmet, Topal İsmail gibi adamlar tarafından idare edilmektedir. Bölük eminleri de yazdığını okuyamaz ve okuduğunu yazamaz adamlardandır. 'Sen yapamıyorsun' diye bunların değiştirilmesi olanağı yoktur.

Kuvvei Seyyarenin şimdiye kadar olduğu gibi gelişigüzel idare edilmesi zorunluluğu vardır... Ben bir defa bu işin dışında bir iş de kabul etmem..."

Buradan da zaten Ethem'in düzenli orduya olan tutumu anlaşılıyor.

2. Güney Cephesi komutanı Albay Refet'in M.Kemal Paşa'ya 10 Aralık 1920 tarihli telgrafından: "Bugün Demirci Efe'den aldığım bir telgrafta, Ethem ve taraflılarının sizinle benim, bir dakika yaşadığımızı istemediklerini ve hükümeti devirerek kendilerinin arzu ettikleri adamları başa geçireceklerini, bunlara karşı benim her emrime hazır olduğunu yazıyor."

Ethem, daha 10 Aralık'ta hükümete karşı olan tutumunu belli ediyor ve Demirci Efe'nin aklını çelmeye çalışıyor. Siz de Ethem'i hiçbir işe bulaşmayan, vatanını savunan, daha sonra aniden ve habersiz olarak Ankara hükümetinin saldırısına uğrayan ve kendisine haksızlık edilen biri olarak göstermeye çalışmayın.

Ayrıca Ethem ve kuvvetleri, saldırı tarihi olan 28 Aralık'tan önce

1. Batı cephesi komutanlığı haberleşmelerini kesmeleri

2. Düzenli orduya ait Simav ve Dolayları Komutanı İbrahim'in görevine son vermeleri ve Batı Cephesi Komutanlığına telgraf çekerek oranın Kuvvei Seyyare'ye ait olduğunu bildirmeleri (10 Aralık)

3. Kütahya Mutasarrıfı Asım'ın görevine son vermeleri

4. Hükümet tarafından ele geçirilen tütünleri Şevket ve arkadaşları tarafından Eskişehir'e taşımaları, Ethem'in tütünleri teslim etmemesi ve Şevket ve arkadaşlarını koruması

5. Kaplan Naci'yi İstiklal Mahkemesine göndermemesi

gibi olaylar olmuştur. Bütün bu olaylara rağmen Ankara hükümeti Kütahya'ya bir heyet gönderip Ethem'le anlaşmak istemiştir. Anlaşamayınca da 27 Aralık'ta meclise Ethem'in sığınması karşılığında affını sağlayan önerge sunulmuş ve bu bildiri Ethem'e verilmiştir. Bu da olmayınca 28 Aralık'ta saldırıya geçilmiştir. Saldırı sürerken bile 30 Aralık'ta M.Kemal, 31 Aralık'ta da İsmet Paşa tarafından Ethem'e sığınması önerilmiştir.

tarihinde ironman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 80
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...