Jump to content

ATATÜRK DEVRİMLERİNİN ÖNEMİ

Recommended Posts

Şimdi kurtarıcımız ordu mu?

Bu cumhuriyet bonapartist anlayışla şekillenmiştir. En son şekillenme tartıştığımız 12 eylül darbesiyle kendini gösterir. Ne olmuştur. Kan gövdeyi götürüyordur. Anarşi hat safhadadır. Cumhuriyet erki yetersizdir. Hop Darbe oldu sukunet sağlandı değil mi? (Fakat darbe 1980 olmasına karşın ülke anacak 1995 yılının sonlarına doğru biraz nefes alına bilecek bir yer halini almıştır.Dile kolay 15 yıl Ve insanlar artık biraz daha umutla geleceğe bakmaya başlamış eski günlerin yaşanmamasını istemiştir.) Neyse bu notu bir kenara bırakarak devam edelim. Ordu yönetimi ele aldıktan sonra ozamanlar bir erzurumda bir köy imamıdır Fettullah Hocaya anayasa refarandumunda destek vermeleri halinde devlet içinde kadrolaşmalrına izin vereceklerini söylemiştir. ( Hikmet Çetinkayanın bir iddasıdır bu. http://erdem43.blogcu.com/12-eylul-de-neredeydiniz-hikmet-cetinkaya/6112666 )İmam hatip liselerinin sayısını arttırmıştır. Hatta verdiğim linkte güneydoğu ya kuran sayfalarını havadan atan gene bu büyük kurtarıcıdır. YAni o gün payeyi onlara vermiştir. Ama akkılı olun ha sözümüzden çıkmayın ne halt yerseniz yeyin fakat siyasete bulaşmak veya ülke denetim altına almak yok Putinin monarklarla yaptığı anlaşma gibi uymayanlar cezaevinde yurt dışında..( Rusya İçin ) Şimdi biz gene Ordunun kurtarıcı olmasını mı? istiyoruz. Bu sefer kimi yüceltecek paye verecek. Kısacası 15 yılda anca normalleşme adımları atmış bir toplumu gene 15 yıl sonra gene çarpık bir yapının içine mi çekeceğiz. Önceki deneyimler bana yağma yok kardeşim yemezler.

sevgiler..

tarihinde Kıtipiyoz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 173
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

6 sayfa boyunca boşu boşuna tartışılmış, üşenmedim hepsini okudum. Birileri çıkıp darbeyi savunuyor, başka birileri de bu yüzden onlara kızıyor.

Halbuki darbe-marbe olmayacak. İki taraf da uyuyor. Özkök'ten AKP pek memnundu, Büyükanıt emekli olunca kendine pek lüks bir araba aldı(hangi parayla dersiniz?), zaten Abdullah Gül cumhurbaşkanı olunca selamı çakmıştı, şimdiki Başbuğ'un da birşey yapacağı yok. Yapamazlar.

Tüm darbelerin bir dış desteği, bir de iç desteği olur.

Darbe denen şey bedavaya yapılmıyor. K.Irak'ı bombalamak için bile ABD ve İsrail'den istihbarat almak zorunda kalan, kafasına çuval geçirildiğinde bile gıkını çıkaramayan, sırf ABD istedi diye Lübnan'a ve Afganitan'a askerini yollayan bir ordumuz var bizim. ABD'den onay çıkmadan darbe-marbe yapamaz. En fazla ikinci bir muhtıra verip ilk seçimde AKP'yi tekrar tek başına iktidar yapar. NATO'ya bağlı bir ordudan ABD'nin Orta Doğu için yaptığı yeni-Osmanlı projesini bırakıp sizin darbenize izin vermesini bekliyorsanız daha çok beklersiniz. Zaten iç destek de gerekir. Hangi sermaye grubu finanse edecek sizin darbeyi? TÜSİAD mı? Bakmayın onların hükümetle takıştığına, hükümet ağızlarına bir parmak bal çaldığı anda satıverirler sizi. Zaten hiçbiri ABD'yle takışmayı, yabancı ortaklarını kızdırmayı göze alamaz.

Bu ülkede darbe-marba olmayacak. Çünkü AKP, ülkenin dönüştürülmesi planını orduyla el ele yürütüyor zaten. Ergenekon operasyonları sırasında ordunun gıkının çıkmaması bunu açık seçik gösteriyor. Ordu içinde darbe yapabilecek olanlar çoktan toplanıp içeri alındı. Artık en fazla bir muhtıra daha verilir, o da artık ne işe yararsa? O yüzden olmayacak birşey üzerine konuşup da birbirinizi kırmayın. Liberal-muhafazakar ittifakı sanki bir darbe riski varmış gibi yapıp gündemi kendilerine göre belirliyor, karşı tarafı yıpratıyor ve kendilerini demokrat gösteriyorlar. Bazı Atatükçülerin de bu oyuna gelip kendilerini darbe yapabilecek kudrette sanmaları ise siyasal bir körlüktür. Kendinize gelin. Olmayacak birşeyi savunup hem kendinizi oyalıyor hem de karşı tarafın sizi yıpratmasının önünü açıyorsunuz.

tarihinde Freddie_ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

yaw sen zeki bir insana benziyorsun biraz düşünsen çözersin zati,12 eylülde binlerce kişinin öldürülmediği konusunda anlaştık mı?

TSK masum halka zarar veren kan içici vampir vs değildir.

12 Eylüle kadar neden beklendi o dönemin tarihini araştır gör,defalarca uyarılar,mektuplar vs vs sonunda mecbur kalıp el koydular,yoksa iç savaş çıkacaktı,o dönemleri yaşadın mı??

:D

ifeelgood aplam gülmüş, ben de güleyim bari.

onları yapmadılar da sanki aşağı kaldılar.

solu sindirip cemaatçileri de palazlandıran bendim zaten.

Sitelerde Paylaş

Eklemelerin için teşekkürler fredie, yalnız biz darbenin olup olmayacağını tartışmıyoruz. Biz darbeci zihniyeti tartışıyoruz. Darbenin olamayacağı kadar aşikar ne var ki?

Sitelerde Paylaş

Bu ülkede darbe-marba olmayacak. Çünkü AKP, ülkenin dönüştürülmesi planını orduyla el ele yürütüyor zaten. Ergenekon operasyonları sırasında ordunun gıkının çıkmaması bunu açık seçik gösteriyor. Ordu içinde darbe yapabilecek olanlar çoktan toplanıp içeri alındı. Artık en fazla bir muhtıra daha verilir, o da artık ne işe yararsa? O yüzden olmayacak birşey üzerine konuşup da birbirinizi kırmayın. Liberal-muhafazakar ittifakı sanki bir darbe riski varmış gibi yapıp gündemi kendilerine göre belirliyor, karşı tarafı yıpratıyor ve kendilerini demokrat gösteriyorlar. Bazı Atatükçülerin de bu oyuna gelip kendilerini darbe yapabilecek kudrette sanmaları ise siyasal bir körlüktür. Kendinize gelin. Olmayacak birşeyi savunup hem kendinizi oyalıyor hem de karşı tarafın sizi yıpratmasının önünü açıyorsunuz.

Biz darbe olacak, olur demiyoruz Freddie. Uç bir şeyden bahsediyoruz biz.

"Şeriat karşısında bile mi darbeyi istemiyorsunuz? gibi bir tatışma yapıyoruz. Hepimiz her şeyin normal şartlar altında çözülmesini istiyoruz elbette. Yani hiç birimiz bu ülkeye düşman değiliz.

Fakat İslami bir darbe veya benzeri bir girişim karşında "aman yine de askeri darbe istemem" demem. Askeri darbeyi şeriat karşısında kesin olarak tercih ederim çünkü kendimi de öldürsem o sistemi değiştiremem.

Bu, eşyanın doğasınma aykırı..

Aynı şey diğeri için sözkonusu değil.

Bugüne kadar demokratik, özgür, tam bağımsız ve gerçekten laik bir ülke olamadıysak bunu suçlusu asker değil, bizleriz.

Birlik olmayı beceremeyen garip bir toplumuz biz.

Fakat aynen belirttiğin gibi, o durumda darbe yapacak bir asker var mı, olur mu, ondan da emin değilim doğrusu.

Dedim ya, İran gibi..

Sitelerde Paylaş

Eklemelerin için teşekkürler fredie, yalnız biz darbenin olup olmayacağını tartışmıyoruz. Biz darbeci zihniyeti tartışıyoruz. Darbenin olamayacağı kadar aşikar ne var ki?

Yerinde olsam bu düşüncemden bu kadar emin olmazdım.

Hatta diyebiliriz ki darbe olmak zorunda. Ya da darbe kaçınılmaz.

Bu darbeyi istemek anlamına mı geliyor?

You bet!

Sitelerde Paylaş

Ülkenin hiçte iranla bir alakası yok, bu alakayı ancak sosyoloji ve tarihe uzak kalanlar kurabilir. Şeriat karşısında darbeyi isterim diyipte sıyırmaya çalışmayın. Burada alalen darbeci zihniyetin savunulduğunu gördük. 12 eylülde şeriat tehlikesi mi vardı? Onu bile meşru göstermeye çalıştınız.

Bu eşyanın doğasına aykırı diyerek neyi kastettiğinizi anlamadım.

Hacı, darbenin imkansızlığını göremeyecek durumdaysan elimden gelen bir şey yok. Sen istediğin kadar hopla zıpla darbe olmayacaktır. Bu darbeyi istemek anlamına gelmez tabii ki. Zorunlu bir gerçeği ifade ediyorsun. Bu sana göre gerçek tabii ki. Ama darbeyi istediğini anladığım bir çok iletin var bu da birşey değiştirmez.

Sitelerde Paylaş

Büyüyünce anlarsın...

Sen daha 12 Eylül'ün neden yapıldığını anlamıyorsun?

Sen büyüyünce de anlamazsın.

Hacı, darbenin imkansızlığını göremeyecek durumdaysan elimden gelen bir şey yok. Sen istediğin kadar hopla zıpla darbe olmayacaktır. Bu darbeyi istemek anlamına gelmez tabii ki. Zorunlu bir gerçeği ifade ediyorsun. Bu sana göre gerçek tabii ki. Ama darbeyi istediğini anladığım bir çok iletin var bu da birşey değiştirmez.

Ben daha açık yazamam..

Şu ortamda Atatürkçü olup da, darbe istemeyen bir ateist olduğunu düşünemiyorum.

Tabii vardır mutlaka.

Sitelerde Paylaş

Böylesi bir başlık ancak bu kadar akılsız, ilkesiz ve ahlak yoksunu bir biçimde sunulabilirdi. başlıkdan gerisinin boş, dümbelek şeyler olması ve avare dingil gibi ikide bir boş zırvalarla dönen birisinin olması içler acısı isede, bazı şeyleri adam gibi ifade edebilmek için brincisi akıla, ikincisi mantığa üçüncüsü ahlaka dördüncüsü toplumsal kaygıya, beşincisi ilkeye, altıncısı ise en azından kırık leblebiden biraz daha büyük bir beyine ihtiyaç vardır. Hiç bir şeyi temsil etmediği halde sırf dejeneratif ahlak ve kişilik bozuklarını deşarj etmek için popülist malzemelere ihtiyaç duyan kişiliksizler ancak bu derecede omurgasız olabilir. Başlığa, sunuma, içeriğe, mantıklıca bakan herkes konuyu başlatanın sözde savunduğunu söylediği şeylere zerre kadar değer vermediğini görebilirdi. Bir konu ancak bu kadar düzeysizleştirilebilir ve konuların özneleri bu derecede kişisel tatminin aleti haline getirilebilir bayağılaştırılabilirdi. Zaten ne savunduğu bir şey sözkonusudur nede hiç bir şeyin böyle savunuya ihtiyacı olduğu öngörülebilir. Birde aymaz bir yozlukla aydınlarımız yeterince aydınlık değilki ne acı gibi dramatik bir şeyler söylenmiş? nerden söylüyorsun bunu içinde bulunduğun kuyudan mı? Eğer tek bir aydın dahi böyle ahlaksız, ilkesiz sözde savunduğunu söylediği şeyleri dahi ayaklar altına alan, hiç bir etik, sosyal ve ilkesel kaygı gütmeyen bir durumda olsa işte asıl acı o zaman ortaya çıkar.

Düşüncelerin içi sembolimzle nasıl boşaltılır, şakşakçılıkda son nokta nerelere varır, keyfiyetde sınır tanımamanın dokunduğu her şeyi nasılda kuruttuğu ve yozlaştırdığı gibi konulara girmeye gerek duymadan dejeneratif bir amaç güdüldüğü ayan beyan olan bu başlıkda, leblelikler bu ülkede siyasal islamın darbelerle hortlatıldığını, sözde laik olduğunu avare dingil gibi söyleyenlerin-ne anlam ifade ediyorsa- laikliğin tam anlamıylada olsa kurumsallaştırılamadığı ama hali hazırdaki kurumsallığınında bizzat darbelerle yıkıldığını görürdü. Ama bunları görebilmek için leblebi kadar bir beyin yeterli iken, kırığı yeterli olmayacaktır. Hala yeşil kuşağın silahşörü dinazorlar var demekki yada yeni bir kahraman doğuyor. Portekizli dikatatör salazar'ın yönetim iksiri 3 F'i gibi bir bakışa sahip dinazorların, dinin biraz geride kalmışlığı yönündeki kaygıları söz konusu olmalı ki silah zoru ile dinide formüldeki egemen yerine yerleştirmişlerdir. hatta bu dinazorlar sözde savundukları tüm ilkelerin yine bu darebelerle yıkıldığını, bu darbelerin aslında kendilerinin buzul çağı olduğunu hala görebilmekten çok uzaktalar. Yinede çıkardığım 2 sonuç var.

1. ya yeterince dinsel-siyasal-sembolist(dejeneratif) çakma işlemi gerçekleştirilemedi, sığıntılar aranıyor (Bu başlığın bir sebebi)

2. yada fazlasıyla çakıldı ama bazı kişilerde kişisel tatminsizlik var, henüz çakımı yeterince kavrayabilmiş değiller padişahım çak ne olur daha sağlam çak ama lütfen tankınla çak diye bağırıyorlar. Öyleya adam olacak çocuk bokundan belli olur.

Kısası

ne acı.

tarihinde spartakus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Fakat İslami bir darbe veya benzeri bir girişim karşında "aman yine de askeri darbe istemem" demem.

Ben de demem.

Fakat aynen belirttiğin gibi, o durumda darbe yapacak bir asker var mı, olur mu, ondan da emin değilim doğrusu.

Dedim ya, İran gibi..

O durumda bile asker gıkını çıkarmayacaktır bence.

İran'la benzer yanlarımız var gerçekten de.

Onlarda da ''demokrasi'' din ile birlikte yürüyordu, bizde de böyle oluyor.

Sonumuz benzemez 'inşallah'.

Sitelerde Paylaş

Büyüyünce anlarsın...

Sen daha 12 Eylül'ün neden yapıldığını anlamıyorsun?

Sen büyüyünce de anlamazsın.

Hacı, kafan iyi mi? büyüyünce anlarsın anlamazsın olaylarına giriyorsun, bende sana şöyle sesleniyorum, akıl yaşta değil baştadır. Bu bir.İkincisi yaşı dolayısıyla üstünlük sağlamaya çalışanlar, geri kafalıdır. Zaman armutu olgunlaştırır, insanı değil, bu üç.

Sen darbeyi çok istersin, çokta beklersin, beklemektende...

Sitelerde Paylaş

akıl yaşta değil baştadır. Bu bir.İkincisi yaşı dolayısıyla üstünlük sağlamaya çalışanlar, geri kafalıdır. Zaman armutu olgunlaştırır, insanı değil, bu üç.

Sen darbeyi çok istersin, çokta beklersin, beklemektende...

Benim öyle bir sorunum yok.. Ben yaşımı kullanarak üstünlük falan sağlamaya çalışmıyorum.

Ama bu demek değildir ki ben senden üstün değilim.

Ona bırak da başkaları karar versin.

Sitelerde Paylaş

kemalistler, ulusalcılar orduya çok fazla güveniyo, ipi abd ve nato'nun elinde olan orduya fazla umut bağlamayın. freddie nickli üyenin dediği gibi bu süreçin abd - akp ve tsk'nın ortak çalışması olma ihtimalı çok yüksek. 1980 darbesi ile gericiliğin ve islamın önünü açıp toplumun bugünki haline gelmesine neden olan ordu sizin laik, atatürk'çü, anlı, şanlı tsk'nız değilmiydi ?

Sitelerde Paylaş

Bu arada konu hakkında da birşeyler söyleyelim. Arkadaşlar bu başlıkta Hacı neyden bahsediyor?

Bazı ateistlerin ''demokratikleşme'' beklentisiyle tarikatçı-cemaatçi bir hükümeti aklamasını.

Ve diyor ki özetle, ''Dinsel muhafazakarlığın arttığı yerde demokrasi falan olmaz, bu gidişi durdurmak gerekir''.

Böyle derken haksız mı adam? Bunu yıllarca biz devrimciler de söylemedik mi?

Bu başlığın ana fikrinin nesine itiraz ediliyor anlamıyorum.

Darbe savunuculuğu yapmasını falan boşverin. Çünkü darbe-marbe olmayacak.

Darbe olmadıktan sonra da işi gücü bırakıp ''darbeci zihniyetle uğraşmak'' gerekçesiyle AKP yağdanlığı yapmak saçmadır.

Ama bu ülkede dinsel muhafazakarlığın artması sonucu bir baskı rejimi kurulabilir, bunun olasılığı var.

O yüzden, olmayacak bir darbeye karşı çıkmak adına AKP'cilik yapmaktansa, gerçek bir tehlike olan dinciliğe karşı mücadele etmek tek rasyonel tutum olacaktır.

Forum yönetimi güzel bir tutum almışsa neden onları desteklemeyelim ki?

tarihinde Freddie_ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ülkenin hiçte iranla bir alakası yok, bu alakayı ancak sosyoloji ve tarihe uzak kalanlar kurabilir. Şeriat karşısında darbeyi isterim diyipte sıyırmaya çalışmayın. Burada alalen darbeci zihniyetin savunulduğunu gördük. 12 eylülde şeriat tehlikesi mi vardı? Onu bile meşru göstermeye çalıştınız.

Şeriatın kestiği parmak acımaz demek. Şeraat kimseye en ufak bir hak ve özgürlük tanımaz demek. Şeriatın hüküm sürdüğü bir sistemden çıkış yok demek.

Şeriatla yönetilen ülkeler hala 1400 yıl önceki antik geleneklerle yaşıyor, yaşamak zorundadılar demek.

İslam kendini kesin olarak kilitlemiş bir dindir demek. No way out.

Yaw trustedyou,

Yeminle sen disleksiksin. Ben ne zaman bir şey yazsam, sana en az üç kere açıklamasını yapmak zorunda kalıyorum. Dönüp dönüp "yine anlamadım" diyorsun. Ya da aynı şeyleri tekrarlamaya devam ediyorsun.

Ben aslında o kadar sabırlı biri değilimdir ama, senin karşında Allah peygamber sabrı mı veriyor nedir...

Sitelerde Paylaş

kemalistler, ulusalcılar orduya çok fazla güveniyo, ipi abd ve nato'nun elinde olan orduya fazla umut bağlamayın. freddie nickli üyenin dediği gibi bu süreçin abd - akp ve tsk'nın ortak çalışması olma ihtimalı çok yüksek. 1980 darbesi ile gericiliğin ve islamın önünü açıp toplumun bugünki haline gelmesine neden olan ordu sizin laik, atatürk'çü, anlı, şanlı tsk'nız değilmiydi ?

Sanmıyorum. 1980 darbesi ile gericiliğin bir alakası yok..

Sadece oluşan boşluğu doldurdular. O da darbeden yıllar sonra ve başarılı olmaları 20 yıldan sonra gerçekleşti.

Ordu hazır ve bekliyor. Bir iki generalin satın alınması yeterli değil.

Darbe her an olabilir..

Her an..

Sitelerde Paylaş

ifeel, her ne kadar tartışsakda, bana karşı içinde bir sevgi damlacığı bulunduğunu biliyorum :D, diğer bir etken olarakda kötü niyetli olmadığımı anlamış olabilirsin, emin ol ki niyetim senin sabrını sınamak falan değil. Kişisel olarakda, her ne kadar bana hakaret vs. edilsede kimseye karşı bir kinim yok, kırgınlığım yok. Kindar vs. değilim, tartışıyoruz şurada, fikir fikirden, akıl akıldan üstündür.

Ayrıca geri dönüşü olmayan hiç bir yol yoktur, en azından toplumsal olaylar söz konusu olduğu zaman. Bir gün İranda, laikleşecektir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...